یکی از موضوعی که متقاضیان تحصیل در سوئد تمایل دارند تا در خصوص آن اطلاعات مناسبی را کسب نمایند بحث بورسیه تحصیلی در سوئد است. با توجه به هزینه های بالای تحصیل، دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئد را دارند تمایل زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی در سوئد برای کاهش هزینه های خود را دارند. به همین دلیل سعی نمودیم در این نوشتار موضوعاتی در حول موضوع بورسیه تحصیلی سوئد از جمله شرایط بورسیه تحصیلی در سوئد، تحصیل رایگان در سوئد، هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور، شرایط کار و دریافت ویزا و … را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم. در واقع این مقاله به همت تیم تحقیقاتی موسسه حقوقی ملکپور (MIE اتریش) به نگارش در آمده است تا پاسخگوی سوالات متعدد شما عزیزان در زمینه بورسیه تحصیلی در سوئد باشد و با بررسی جزئیات بیشتر، شرایط بورسیه سوئد را برای شما شرح دهد. شما عزیزان می توانید پس از مطالعه این نوشتار و برای بررسی شرایط خود از مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین مجرب موسسه استفاده نموده و پاسخ سوالات خود در خصوص بورسیه تحصیلی در سوئد را دریافت نمایید.

شما می توانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

شرایط بورسیه تحصیلی سوئد

عناوینی که در این نوشتار به آن می پردازیم:

 • کشور سوئد برای تحصیل و زندگی
 • بورسیه تحصیلی در سوئد در مقطع کارشناسی
 • بورسیه تحصیلی در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحصیلی در سوئد در مقطع دکتری
 • هزینه زندگی دانشجویی در سوئد
 • شرایط کار دانشجویی در سوئد
 • مدارک و شرایط مورد نیاز اخذ بورسیه تحصیلی در سوئد
 • ویزای دانشجویی سوئد
 • سوالات متداول در زمینه بورسیه تحصیلی در سوئد
 • سخن پایانی در زمینه بورسیه تحصیلی در سوئد
بورسیه تحصیلی در سوئد

کشور سوئد برای تحصیل و زندگی

سوئد یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرینی است که قصد دارند تا برای تحصیل در خارج از کشور اقدام داشته باشند. این کشور که یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی و در شمال قاره سبز واقع شده است سالانه پذیرای دانشجویان متعددی از سراسر دنیا از جمله ایران می باشد. این کشور در همسایگی کشورهای نروژ، فنلاند و دانمارک قرار دارد و از طریق دریای بالتیک به آب های آزاد دسترسی دارد. بزرگترین شهر این کشور استکهلم است که پایتخت سوئد نیز می باشد. واحد پول کشور سوئد کرون سوئد (SEK) می باشد و مردم بومی به زبان سوئدی با هم صحبت می کنند. استان های جنوبی این کشور با توجه به شرایط آب و هوایی بهتر، از تراکم جمعیت بالاتری نسبت به مناطق شمالی که از آب و هوای سردتر هستند برخوردار است. حال بعد از معرفی کلیاتی از شرایط زندگی در کشور سوئد خوب است تا به موضوع اصلی این نوشتار یعنی شرایط بورسیه تحصیلی سوئد بپردازیم.

پرچم سوئد
شرایط عمومی سوئد

بورسیه تحصیلی در سوئد در مقطع کارشناسی

دانشجویانی مدرک دیپلم 12 ساله خود را دریافت نموده باشند شانس این را دارند تا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد اقدام داشته باشند. نکته خاص در مورد این کشور این است که گپ تحصیلی برای پذیرش و ویزا در آن از اهمیت بالایی برخوردار نیست و حتی دانشجویان تا سن حدود 30 سال نیز شانس بالایی برای دریافت پذیرش و ویزا در مقطع کارشناسی را خواهند داشت. با توجه به اینکه تحصیل در این مقطع هم به زبان سوئدی و هم زبان انگلیسی امکان پذیر است دانشجویان بین المللی می توانند با ارائه مدرک زبان IELTS 6 برای پذیرش دانشگاه های این کشور اقدام داشته باشند. اما دانشجویانی که به دنبال بورسیه تحصیل در سوئد در این مقطع هستند باید توجه داشته باشند که عملاً دریافت بورسیه تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی تقریباً امری غیرممکن است و بیشتر بورسیه های تحصیلی در مقاطع بالا ارائه خواهند شد ولی گاهاً برخی دانشگاه ها درصد کمی از شهریه دانشجویان را بورسیه می کنند.

بورسیه تحصیلی در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویانی که برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در سوئد اقدام می نمایند می توانند با 1 الی 2 سال تحصیل در سوئد در این مقطع فارغ التحصیل شوند و بعد کاریابی نموده و مشغول به کار شوند. متقاضیان می توانند در این مقطع نیز به زبان انگلیسی و با حداقل مدرک IELTS 6.5 مشغول به تحصیل شوند. از شرایط مهم برای استفاده از بورسیه تحصیلی در سوئد در این مقطع داشتن مدارک تحصیلی عالی، سطح زبان بالا، توصیه نامه، مقالات علمی معتبر و … است که می تواند شانس دانشجو را برای دریافت بورسیه تحصیل در سوئد افزایش دهد. نکته مهم دیگر این است که بورسیه های زیادی کشورها یا مناطقی که دانشجویان از آنجا می توانند برای این بورسیه اقدام داشته باشند را مشخص می نمایند. با توجه به این موارد می توانیم برخی از بورسیه های تحصیلی در سوئد را خدمت شما عزیزان معرفی نماییم.

 • بورسیه تحصیلی SISGP

این بورسیه فقط برای دوره های کارشناسی ارشد که از ترم پاییز آغاز می شوند ارائه می گردد و دانشجویان برای این دوره می توانند از بورسیه ای در حدود 10.000 الی 15.000 کرون سوئد کمک هزینه دریافت نمایند. حدود 300 بورسیه در سال برای دانشجویان در نظر گرفته می شود که افراد دارای سابقه کاری در چندین موقعیت با حداقل 3.000 ساعت تجربه کاری رهبری شانس خوبی برای آن خواهند داشت.

 • بورسیه تحصیلی Visby

در این بورسیه سوئد متقاضیانی در اولویت هستند که برای دوره های تحصیلی با محوریت پایداری زیست محیطی و اجتماعی، نوآوری، مسئولیت در مدیریت یا رشد اقتصادی اقدام داشته اند. حدود 600 سهمیه در سال برای دانشجویان وجود دارد که داشتن نمرات عالی و سوابق مدیریتی و کاری می تواند نقش تاثیرگذاری در دریافت این بورسیه داشته باشد.

 • بورسیه تحصیلی BTH

این بورسیه بر اساس شایستگی علمی و به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا تعلق می گیرد. بر اساس تعداد سال های تحصیل، این BTH معمولاً 50% از میزان شهریه دانشجو را تامین خواهند نمود.

بورسیه تحصیلی در سوئد در مقطع دکتری

دانشجویانی که دوره فوق لیسانس خود را پشت سر گذاشته اند نیز تمایل دارند تا برای تحصیل در مقطع دکتری از بورسیه تحصیلی در سوئد استفاده نمایند تا با حداقل هزینه ها به ادامه تحصیل بپردازند. متقاضیان باید حداقل مدرک زبان در حد IELTS 7 را داشته باشند و علاوه بر آن دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکتری ابتدا باید در رشته تحصیلی خود سوپروایزی پیدا کنند تا بسته به سوابق علمی و تحقیقاتی دانشجو، پذیرای متقاضی بوده و برای پذیرش وی مساعدت نماید. در این صورت حتی ممکن است برخی از اساتید بتوانند در امر دریافت بورسیه تحصیل در سوئد نیز به دانشجو کمک کنند. در ادامه برخی از بورسیه های این دوره را خدمت شما ارائه خواهیم داد.

 • بورسیه تحصیلی Erasmus Mundus

این بورسیه تنها متعلق به سوئد نبوده و یک برنامه برای اتحادیه اروپا محسوب می شود که دانشجویانی که در برنامه هایی همچون رشته های کشاورزی، مهندسی، بهداشت، علوم انسانی، ریاضیات، تجارت و… تحصیل می نمایند می توانند از آن استفاده کنند.

 • بورسیه تحصیلی Trendhim

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته هایی همچون بازاریابی، تجارت، IT، طراحی و … را دارند شانس استفاده از این بورسیه را خواهند داشت و مبلغی در حدود 2.000 یورو را در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد

یکی از دلایل مهمی که متقاضیان تحصیل در سوئد تمایل دارند تا از بورسیه تحصیلی در سوئد استفاده نمایند و با شرایط بورسیه سوئد در این کشور آشنا شوند هزینه های زندگی در این کشور است. همانطور که می دانید زندگی در بسیاری از کشورهای اروپایی هزینه متوسط 1.000 یورو در ماه را برای افراد مقیم به همراه خواهد داشت و سوئد نیز از این میانگین خارج نیست و دانشجویانی که مشغول تحصیل در سوئد هستند باید این هزینه را در نظر داشته باشند. توجه داشته باشید که شما حتی در صورت تحصیل رایگان در سوئد نیز باید بتوانید هزینه های زندگی خود را تامین نمایید و برای نشان دادن هزینه های زندگی روزمره، متوسط قیمت برخی از این هزینه ها را در جدول زیر مشاهده می نمایید.

میانگین هزینه های زندگی در سوئد
شرح هزینه (یورو) شرح هزینه (یورو)
غذا در رستوران معمولی برای دو نفر 66.72 بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی) 3.04
آب معدنی (0.33 لیتر) 1.68 تاکسی (1 کیلومتر) 1.69
شیر (1 لیتری) 1.12 بنزین (یک لیتر) 1.51
برنج (1 کیلو) 2.52 سینما 12.76
نان سفید (500 گرم) 2.20 هزینه انرژی (آب، برق و … ) 75.26
تخم مرغ (12 عدد) 2.88 اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 742.94
سیب (1 کیلو) 2.62 اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر 550.28
سیب زمینی (1 کیلو) 1.14 اینترنت 29.01
مک دونالد 7.85 باشگاه 34.15

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بورسیه تحصیلی در سوئد می توانید روی این لینک کلیک کنید.

شرایط کار دانشجویی در سوئد

یکی از موارد مهمی که دانشجویان متقاضی بورسیه سوئد برای جبران هزینه های خود مد نظر دارند این است تا در هنگام تحصیل بتوانند شغلی به صورت پاره وقت داشته باشند تا با کسب درآمد ارزی بخش زیادی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. موسسه حقوقی ملک پور مقاله حاضر را نگارش نموده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً حرام بوده و غیر قانونی است. دانشجویان متقاضی تحصیل در سوئد باید توجه داشته باشند که کشور سوئد محدودیتی برای میزان ساعت کار دانشجویی در نظر نگرفته است اما باید زمان کار را به گونه ای مدیریت نمایند که آسیبی به تحصیل دانشجو وارد نشود. توجه داشته باشید که عموماً برای کار دانشجویی در سوئد بهتر است تا دانشجویان حداقل اندکی به زبان سوئدی آشنایی داشته باشند تا شانسشان برای کار بیشتر شود.

مدارک و شرایط مورد نیاز اخذ بورسیه تحصیلی در سوئد

ارائه مدارک صحیح برای واجدین شرایط بورسیه تحصیلی سوئد از مراحل مهمی است که متقاضیان باید به آن توجه بسیار بالایی داشته باشند. در این مرحله متقاضی باید شرایط بورسیه مد نظر را بررسی کند و شرایط خود را با آن مطابقت دهد و پس از بررسی اولیه، مدارک خود را برای دریافت بورسیه سوئد ارائه نماید. با توجه به اینکه متقاضی باید مدارک را به صورت آنلاین ارسال نماید، دقت در تکمیل فرم ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اما از مهم ترین مدارکی که می تواند در اغلب موارد برای بورسیه تحصیلی در سوئد در نظر گرفت می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم.

فرم تکمیل شده آنلاین
مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
پاسپورت معتبر متقاضی
انگیزه نامه
توصیه نامه از اساتید دوره تحصیلی قبلی ( حداقل 2 مورد)
ارائه نامه کاری (در صورت موجود بودن)
مدرک زبان

ویزای دانشجویی سوئد

تمام تلاش دانشجویان متقاضی تحصیل در سوئد این است که با دریافت ویزای دانشجویی بتوانند وارد کشور سوئد شده و به ادامه تحصیل و در بیشتر موارد کار بپردازند. یکی از پیش نیازهای اساسی برای دریافت ویزای دانشجویی سوئد این است که دانشجو قبل از اقدام باید پذیرش تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت نموده باشد و پس از آن اقدام به دریافت ویزا نماید و عملاً اقدام برای این ویزا بدون پذیرش دانشگاه امری غیرممکن محسوب می شود. برای این امر نیز دانشجویان باید به دقت به تهیه مدارک بپردازند و برای کاهش ریسک بهتر است تا از یک وکیل مهاجرتی کمک دریافت نمایند تا اشتباهی در ارائه مدارک رخ ندهد. اصلی ترین مدارکی که دانشجویان متقاضی بورسیه تحصیل سوئد برای دریافت ویزای دانشجویی این کشور باید به سفارت ارائه نمایند عبارتند از:

نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه
تکمیل فرم درخواست ویزا
پرداخت هزینه درخواست ویزا (1000 کرون سوئد)
پاسپورت معتبر متقاضی با حداقل 6 ماه اعتبار
عکس پاسپورتی
ارائه نامه تمکن مالی
بیمه نامه

محصول گام به گام تا اخذ اقامت

شما با تهیه و تماشای این محصول ویدئویی می توانید اطلاعات مهاجرتی خود را در حد یک وکیل مهاجرت بالا ببرید.

راهنمای گام به گام اخذ اقامت

سوالات متداول در زمینه بورسیه تحصیلی در سوئد

آیا بورسیه تحصیلی در سوئد هزینه های زندگی دانشجویان را نیز پوشش می دهد؟

در واقع بورسیه تحصیلی در سوئد هزینه های تحصیل دانشجویان را تحت پوشش قرار می دهد و بخشی یا تمام آن را شامل می شود و برای هزینه های زندگی دانشجو باید برای فاند اقدام داشته باشد.

آیا کسی که شرایط بورسیه تحصیلی در سوئد را داشته باشد اجازه کار در این کشور را خواهد داشت؟

بله، دانشجو بسته به مقطعی که در حال تحصیل در آن می باشد می تواند در ساعات خاصی مشغول به کار شده و درآمد داشته باشد.

بیشتر بورسیه تحصیلی در سوئد به چه مقاطعی اختصاص می یابد؟

تمامی مقاطع دانشگاهی بورسیه تحصیلی دارند اما به طور معمول دانشجویانی که رزومه علمی و عملی خوبی دارند در مقاطع فوق لیسانس و دکتری شانس دریافت بورسیه بالاتری خواهند داشت.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی سوئد بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است؟

داشتن مدرک زبان یکی از شروط اصلی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور است و بدون مدرک زبان شانسی برای دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی سوئد را نخواهید داشت.

سخن پایانی در زمینه بورسیه تحصیلی در سوئد

بورسیه تحصیلی در سوئد و موضوعات متعددی حول این موضوع را مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم و مواردی همچون هزینه های زندگی در سوئد، شرایط کار در این کشور، شرایط بورسیه تحصیلی در سوئد و … را ارزیابی نمودیم. در این بررسی دانستیم که دریافت بورسیه تحصیلی در سوئد در مقاطع فوق لیسانس و دکتری بیشتر ارائه می گردد اما دانشجویان برای دریافت آن باید از رزومه تحصیلی و تحقیقاتی و شرایط خوبی برخوردار باشند تا بتوانند به نوعی از تحصیل رایگان در سوئد استفاده نمایند. البته دانشجویان به طور کلی می توانند از تحصیل رایگان در کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، اسپانیا و … به زبان بومی در این کشورها استفاده نمایند. این مقاله با هدف آشنایی شما عزیزان با بورسیه تحصیلی در سوئد توسط تیم تحقیقاتی موسسه حقوقیMIE اتریش تهیه شده است تا راهنمای شما در این خصوص باشد. در صورتی که پس از مطالعه آن سوالی در خصوص بورسیه تحصیلی در سوئد یا سایر شرایط تحصیل در سوئد داشتید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین استفاده نمایید و یا سوال خود را در ذیل همین متن ارسال نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *