تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

تحصیل در آلمان، چگونگی مهاجرت تحصیلی به آلمان و راه های دریافت ویزا و پذیرش تحصیلی از کشور آلمان در این مقاله به صورت تخصصی و علمی مورد بررسی قرار می گیرد. آیا کشور آلمان کشوری مناسب برای تحصیل می باشد؟ آیا با تحصیل در آلمان می توان برای دریافت اقامت بلند مدت و دائم این کشور اقدام کرد؟ شرایط کار پس از تحصیل در کشور آلمان به چه صورت است؟ با توجه به اینکه دانشگاه ها و کالج های کشور آلمان از سطح علمی ایده آل در اروپا برخوردار هستند، تحصیل در آلمان برای متقاضی مهاجرت به این کشور، بسیار مناسب می باشد. در دانشگاه های کشور آلمان دو نوع سیستم آموزش دانشگاهی وجود دارد؛ دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی. درادامه  این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در آلمان پرداخته ایم در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و مشاوره رایگان و تخصصی دریافت نمایید.

تحصیل در آلمان

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در آلمان
 • تحصیل درمدارس آلمان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان
 • آزمون‌های ورودی آلمان
 • بورسیه تحصیلی در آلمان
 • هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در آلمان
 • بررسی ویزای همراه
 • دانشگاه های برتر آلمان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان
 • موقعیت کار پس از تحصیل
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در آلمان
 • سخن پایانی

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه تحصیل در دوره های علمی کاربردی در اتریش و آلمان

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در زمینه تحصیل در دوره های علمی کاربردی در اتریش و آلمان

شرایط عمومی تحصیل در آلمان

آلمان کشوری در قلب اروپای غربی است. این کشور با بلژیک، دانمارک، چک، اتریش، لوکزامبورگ، فرانسه و هلند هم مرز و همسایه است. آلمان عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن و همچنین ناحیه اقتصادی اروپا می باشد. این کشور از صنعتی ترین کشورهای جهان و همچنین اروپای مدرن به حساب آمده و نیاز شدید به نیروی کار ماهر در این کشور باعث شده که توجه افراد زیادی را برای مهاجرت چه از طریق تحصیلی و چه از طریق کاری جلب نماید.تحصیل در آلمان در حوزه دانشگاهی در 3 مقطع امکان پذیر است. اما موسسات آموزش و پروشی در سطح عالی در کشور آلمان سه گروه می باشند که عبارت از موسسات و مراکز فنی و حرفه ای، کالج های هنری و در نهایت دانشگاه ها می باشد. همچنین دانشگاه های این کشور به دو دسته خصوصی و دولتی  تقسیم بندی می شوند.  البته لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه های این کشور دولتی می باشد.

شرایط عمومی آلمان

بسیاری از دانشگاه های خصوصی در کشور آلمان، در حوزه های حرفه و فن مشغول می باشند که توسط دولت این کشور، رسما فعال هستند. برای تحصیل در آلمان باید مدارک دانشگاهی یا آموزشی در سطح دیپلم داشته باشید. برای تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان عموماً پذیرش تحصیلی در کشور مبدأ در دانشگاه دولتی نیاز است. البته که برای تکمیل اطلاعات خود در این رابطه می توانید با کارشناسان موسسه تماس بگیرید.

تحصیل درمدارس آلمان

تحصیل در آلمان در مدارس نیز برای افراد بین المللی امکان پذیر است. دولت مرکزی کشور آلمان، در خصوص نحوه انجام امور آموزشی و پرورشی در هر استان، دخالت خاصی نداشته و هر استان به صورت خود مختار فعالیت می کند. پس ممکن است که چگونگی انجام امور آموزشی و نحوه اجرای آموزش ها، در هر ایالت و استان با یکدیگر متفاوت باشد. اما برخی از دروس همانند ریاضی و فیزیک و شیمی در همه مقاطع و استان ها به صورت یکسان آموزش داده می شود. در مدارس کشور آلمان، اکثر کلاس ها و دروس به زبان آلمانی تدریس می شود. البته که مدارسی هستند که با دانش آموزان خود با دو زبان کار می کنند. مدارس بین المللی عموما دارای هزینه هستند و گاها نیاز به حضور والدین و قیم دانش آموز نخواهند داشت. مدارس بین المللی آلمان در شهر برلین در جدول زیر ضمیمه شده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

اولین مقطع تحصیلی دانشگاهی درکشور آلمان، مقطع کارشناسی است که دانشجویان عموماً می توانند این مقطع را در ۶ تا ۸ ترم به پایان برسانند. پس از تحصیل در آلمان در این مقاطع، دانشجویان می توانند شغل مورد نظر خود را بیابند یا برای ادامه تحصیل در مقطع بعدی یعنی فوق لیسانس اقدام نمایند. برای دریافت پذیرش تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی،‌ نیاز به تکمیل دوره 12 ساله مدرسه و دبیرستان دارید. با توجه به نوع دوره و دانشگاه خود، زبان مورد نیاز آن را باید فراهم کنید. در برخی از آنان، زبان انگلیسی نیاز است و در برخی نیز زبان آلمانی و تسلط به هر دوی آن ها با مدارک رسمی باید اثبات شود. باید این نکته را در نظر گرفت که پذیرش کارشناسی در کشور آلمان، کمی دشوارتر و سخت تر از دیگر مقاطع تحصیلی دانشگاهی می باشد. تنوع رشته ای در کشور آلمان در مقطع لیسانس بسیار زیاد است و به طور کلی به شرح ذیل می باشد:

 • علوم انسانی مثل مدیریت
 • علوم مهندسی مثل مهندسی مکانیک و الکترونیک
 • علوم تجربی مثل زیست شناسی و ژنتیک
 • علوم اجتماعی مثل اقتصاد و جامعه شناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد حدود 2 سال طول خواهد کشید. اکثر دوره های فوق لیسانس در آلمان به زبان انگلیسی با ارائه مدرک آیلتس برگزار می شود. تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان می تواند بدون هزینه یا کم هزینه باشد و این امر افراد بیشتری را برای مهاجرت به آلمان جذب می کند. برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد، باید ابتدا پذیرش تحصیلی را از دانشگاه موردنظر دریافت کرد. توصیه می شود برای دریافت پذیرش تحصیلی از چند دانشگاه متفاوت اقدام کنید تا شانس دریافت پذیرش خود را بالاتر ببرید. مهم ترین مدرک و سندی که در زمان اقدام برای کارشناسی ارشد باید به دانشگاه مورد نظر خود در کشور آلمان ارائه دهید، مدرک کارشناسی می باشد. این مدرک باید در سایت های تخمین ارزش دانشگاه ها و مدارک در کشور آلمان دارای اعتبار باشد. سایر مدارک مورد نیاز با توجه به دانشگاه مورد نظر با هر دانشگاه دیگر متفاوت می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

دکتری یک دوره تخصصی آموزش عالی می باشد که بعد از مقاطع لیسانس و فوق لیسانس برای دانشجویان متقاضی تخصص ارائه می شود. تحصیل در آلمان در مقطع دکتری می تواند به طور معمول بین سه الی چهار سال طول بکشد. مهم ترین عامل برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری در آلمان، یافتن استاد راهنما یا سوپروایزور می باشد. التبه که داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی از دیگر عناصر لزوم دریافت پذیرش تحصیل در مقطع دکتری می باشد. تحصیل در آلمان در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی آن، رایگان می باشد و نیازی نیست که شهریه پرداخت کنید. دکتری عموماً در هر کشوری به نوعی شغل به حساب می آید. چرا که بیشتر در آن دوره ها، به صورت پروژه ای و تفسیری می باشد. این دوره ها به جهت آنکه باید با گروهی از دانشجویان یا اساتید برگزار شود، نوعی شغل به حساب آمده و دارای درآمد ماهیانه از طرف دانشگاه یا دولت این کشور خواهد بود.

آزمون‌های ورودی آلمان

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، بایستی یک دوره‌ی یک ساله را در کالج بگذرانند. در کالج‌های آلمان آزمون‌هایی مبنی بر  ورودی و  پایان دوره برگزار می‌شود. آزمون های پایان ترم از دروسی می باشد که در طول یک سال گذرانده اید و در صورت قبولی در این آزمون ها می توانید وارد دانشگاه های آلمان شوید. در برخی از کالج‌ها آزمون ورودی در دو مبحث آلمانی و ریاضی و در برخی دیگر از کالج ها تنها در دروس آلمانی برگزار می‌شود. در صورتی که دانشجویی موفق به قبولی در آزمون ها نشد می توانند دوباره در این آزمون ها شرکت کنند. سوالات ریاضی موجود در آزمون‌ها ساده هستند و تا حدودی به تسلط زبان آلمانی شما بستگی دارد تا بفهمید مسئله از شما چه می‌خواهد. در این راستا تسلط به زبان آلمانی یکی از موارد اساسی برای تحصیل در کالج های آلمان بشمار می رود.

برای پذیرش دانشجو برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان آزمون‌های ورودی از لحاظ ، میزان استعداد و توانایی فرد و سطح دانش وی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و دامپزشکی برگزار می شود.

بورسیه تحصیلی در آلمان

تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان، تقریباً می تواند بدون پرداخت شهریه و هزینه ،امکان پذیر باشد. اما شخص باید هزینه های زندگی دانشجویی خود را در آلمان را تامین کند. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان در مقاطع مختلف دانشگاهی،‌ تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی برای تامین هزینه ها و مخارج زندگی خود دارند. در ادامه به برخی از برنامه های بورسیه تحصیلی در کشور آلمان آورده شده است.

 • کمک هزینه تحصیلی یا فاند

  سوپروایزر یا استاد راهنمای شما ممکن است برای کمک مالی در زمره دانشجویی حدود 1،250 یورو در هر ماه، از بنیاد ملی علوم آلمانی (Studienstiftung des Deutsche Volkes) به شما اعطا کند.

 • بورسیه تحصیلی DAAD

  خدمات بورسیه تحصیلی آلمان (Deutscher Akademischer Austausch Dienst) برای دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته دکتری در آلمان، کمک هزینه تحصیلی را به مبلغ 1،200 یورو ارائه می دهد.

 • StipendiumPlus

  توسط گروهی از 13 سازمان ارائه شده است که در هر ماه برای دانشجویان بین المللی در آلمان هزینه ای بالغ بر 1،350 یورو ارائه می دهند.

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

از اصلی ترین عوامل برای مهاجرت و تحصیل در آلمان، در نظر گرفتن هزینه های زندگی دانشجویی و شخصی می باشد. هزینه خالص تحصیل در مدارس بین المللی و شبانه روزی آلمان حدود  16،000 تا 20،000 یورو در سال تحصیلی می باشد. همانطور که اشاره شد، هزینه های تحصیل در آلمان در دانشگاه های خصوصی؛ ماهیانه در حدود 100 یورو باشد. اما باز در هر شرایطی، دانشجویان در حین تحصیل در این کشور، باید قادر باشند سایر هزینه های زندگی دانشجویی و شخصی خود را تامین کنند. التبه که می توان گفت که با مبلغی در حدود 1000 یورو می توان یک زندگی دانشجویی معمولی را در کشور آلمان اداره  کرد. البته بخش زیادی از این هزینه ها بابت اسکان و اجاره خانه دانشجویی صرف می شود.

کار دانشجویی ضمن تحصیل در آلمان

کار دانشجویی می تواند یکی از روش های تامین هزینه های زندگی در زمان تحصیل در آلمان باشد. دانشجویان در کشور آلمان اجازه کار تمام وقت ندارند، اما در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، می توانند تا سقف 20 ساعت در هفته به کار پاره وقت بپردازند. دانشجویان در مقطع دکتری می توانند 30 ساعت در هفته مشغول به کار نیمه وقت و غیر تخصصی باشند. آلمان کشور مستعدی است و همواره در یافتن شغل، حرف اول را زده است. افراد با کمی جست و جوی کار می توانند شغل مورد نظر خود را بیابند و درآمد دانشجویی خود را داشته باشند. این درآمد می تواند، هزینه های زندگی دانشجویی را برای شخص دانشجو فراهم کند. همچنین در معرفی به شغل مورد نظر، پس از پایان دوران تحصیلی قطعا فایده خواهد داشت. در اینجا باید خاطر نشان شد که هزینه های تحصیل در آلمان، باید از طریق کشور مبدا تامین شود.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در آلمان

معمولاً یکی از مهم ترین دغدغه های متقاضیان متاهلی که تمایل به تحصیل در آلمان دارند، امکان الحاق و همراهی خانواده خود با آن ها می باشد. کشور آلمان این اجازه را به افراد همراه شخص اصلی متقاضی مهاجرت از طریق تحصیل می دهد تا فرد اصلی را در کشور آلمان همراهی کنند. نکته مهمی که در این جا باید به آن پرداخت این است که، شخص همراه می تواند از امتیازات شخص اصلی به تبع وی استفاده کند. مثلا فرزندان وی تحصیل رایگان داشته باشند و همسر وی از اجازه کار تمام وقت استفاده کند. اما بهتر است که برای الحاق خانواده به شخص اصلی، بعد از ورود شخص اصلی اقدام شود تا ریسک ویزای شخص اصلی کمتر شود. اما شرایط اصلی دریافت ویزای همراه برای همراهان شخص اصلی به شرح ذیل می باشد.

 • منابع مالی کافی
 • محل زندگی مناسب
 • اسناد ازدواج
 • سن مناسب

 • مهارت زبان
 • دوره اقامت
 • وضعیت مدنی
 • حق حضانت

دانشگاه های برتر آلمان

تحصیل در آلمان، در مقاطع دانشگاهی می تواند صورت بگیرد. موسسه حقوقی ملک پور در این راستا در این قسمت به بررسی دانشگاه های برتر آلمان خواهیم پرداخت.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان و ورود به این کشور، در این کشور ابتدا به ویزای تحصیلی نیاز دارید. برای دریافت ویزای تحصیلی در آلمان و همچنین پذیرش تحصیلی این کشور باید مدارک مورد نیاز دانشگاه را به صورت تخصصی و حرفه ای دسته بندی کرده و به آنان تحویل دهید. این مدارک می تواند مدارک هویتی و مدارک تحیصلی و… باشد. عموما بهتر است که مدارک مورد نیاز برای هر نوع ویزایی توسط وکیل مهاجرت یا یک موسسه حقوقی به سفارت و دانشگاه تحویل داده شود. چرا که در این راستا، یک گام اشتباه، می تواند مساوی با شکست در پرونده باشد. مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیل در آلمان نیاز است به شرح ذیل است.

 • ارائه  مدارک تحصیلی شخص اصلی
 • ارائه انگیزه نامه  یا بیان هدف از تحصیل در آلمان
 • ارائه و اثبات مهارت های زبان انگلیسی یا آلمانی

 • ارائه اسناد بیمه درمانی شخص دانشجو
 • اثبات تمکن مالی توسط حساب وی در کشور مبدا
 • ارائه نامه تأیید پذیرش از دانشگاه مورد نظر

موقعیت کار پس از تحصیل

عمدتا شخص دانشجو، تمایل دارد که بعد از پایان دوران تحصیلی خود، در این کشور بماند و مشغول به کار شود. با توجه به اینکه آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای امروزه در جهان می باشد، موقعیت های شغلی برای افراد متخصص و نیمه متخصص در این کشور بسیار زیاد می باشد. این موضوع باعث شده که نرخ بیکاری کشور آلمان در نرخی متوسط و منطقی ثابت بماند. در نمودار زیر می توانید روند نرخ بیکاری در کشور آلمان را در طول سال های اخیر مشاهده کنید.

همانطور که ملاحظه می کنید، نرخ بیکاری کشور آلمان در سال 2018 به زیر 4 درصد بوده است. این موضوع مهاجرین و متقاضیان تحصیل در آلمان را شگرفت کرده است تا در این کشور بمانند و مشغول به کار شوند. دولت کشور آلمان نیز برای افراد فارغ التحصیل در کشور آلمان، مدت زمانی را تعیین کرده است تا دانشجویان پس از پایان دوران تحصیلی خود بتوانند به مدت 18 ماه در این کشور بمانند و مشغول به کار یابی و کار کردن در این کشور شوند.

وضعیت اقامت و تابعیت از طریق تحصیل در آلمان

از اصلی ترین نکته ای که باید در این قسمت ذکر کرد، این است که تحصیل در آلمان به صورت مستقیم تاثیری در روند دریافت اقامت بلند مدت و یا دائم شما نخواهد داشت. اگر چه که بسیاری از افراد این راه را برای مهاجرت به آلمان انتخاب می کنند،‌ اما این راه برای آنان نوعی راه غیر مستقیم به حساب می آید. افراد پس از تحصیل در آلمان، باید نوع اقامت خود را تغییر داده و به اقامت های کاری یا سرمایه گذاری یا دیگر روش های دریافت اقامت اروپا اقدام کنند. افراد معمولا بعد از پایان دوران تحصیلی خود، می توانند مشغول به کار شوند و در حرفه تخصصی خود، کار کنند. افراد می توانند بعد از تحصیل خود در آلمان، به مدت 18 ماه در این کشور بمانند و شغل خود را پیدا کنند. ویزای کار در کشور آلمان پس از 5 سال کار قانونی و پرداخت مالیات قانونی قابل تبدیل به اقامت دائم و یا تابعیت کشور آلمان می باشد. متقاضیان مهاجرت می توانند پس از 3 سال از اقامت دائم، درخواست تابعیت یا پاسپورت کشور آلمان را به مقامات ارائه دهند و از تبعه این کشور به حساب بیایند. توجه داشته باشید که آن دسته از افرادی که اقامت دائم کشور آلمان را دارند از اکثر حقوق شهروندی کشور در حد بالای خود برخوردار خواهند بود.  در اینجا باید خاطر نشان کنیم که تفاوت کمی در اقامت دائم و تابعیت می باشد. این تفاوت ها عموما در حق رأی، حمایتی سیاسی و اشتغال در پست های سیاسی بروز داده خواهد شد.

سوالات متداول درزمینه تحصیل در آلمان

آیا می توان از دانشگاه های آلمان بورسیه تحصیلی گرفت؟

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

آیا پس از پایان تحصیل می توان در آلمان کار کرد؟

پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور آلمان به جستجوی کار بپردازید. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.

شرایط ویزای کار در کشور آلمان چگونه است؟

ویزای کار در کشور آلمان پس از 5 سال کار قانونی و پرداخت مالیات قانونی قابل تبدیل به اقامت دائم و یا تابعیت کشور آلمان می باشد. متقاضیان مهاجرت می توانند پس از 3 سال از اقامت دائم، درخواست تابعیت یا پاسپورت کشور آلمان را به مقامات ارائه دهند و از تبعه این کشور به حساب بیایند.

مدارک لازم برای  دریافت ویزای تحصیل در آلمان  کدامند؟

 ارائه  مدارک تحصیلی شخص اصلی، ارائه انگیزه نامه یا بیان هدف از تحصیل در آلمان، ارائه و اثبات مهارت های زبان انگلیسی یا آلمانی،ارائه اسناد بیمه درمانی شخص دانشجو.

سخن پایانی

تحصیل در آلمان، راه های مهاجرت تحصیلی به آلمان و چگونگی دریافت ویزای تحصیل در آلمان در این مقاله به صورت اختصاصی و علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. آلمان کشوری صنعتی در اروپا غربی می باشد که مقصدی نوین در مهاجرت های چندین ساله اخیر است. آلمان امتیازات خاص و ویژه ای را به افراد مهاجر در این کشور می دهد. همین عامل باعث شده که افراد ترغیب بیشتری برای مهاجرت به این کشور داشته باشند و برای تحصیل در آلمان، تقاضای بیشتری دریافت کنند. موسسه حقوقی ملک پور در این راستا می تواند بهترین روش مهاجرت به آلمان را برای شما در نظر بگیرد. از این جهت در خصوص مهاجرت به آلمان، اگر در خصوص تحصیل در آلمان سوالاتی دارید می توانید با تماس تلفنی از مشاوره رایگان مجموعه استفاده کنید و از آن استفاده کنید. در قسمت پایانی این مقاله قسمت دیدگاه، می توانید سوالات خود را مطرح کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما هستند.

4 پاسخ
 1. farham
  farham گفته:

  salam. man 24 salame va arshafe bargh daram ba 4 sal sabeghe kar dar petro. mikham baraye doktora dar alman edame tahsil bedam . tamkon malim 500 milione. ba tavajo b sharayetam kodim keshvari bsram khobe?
  mmnon.

  پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. برای اقدام دکتری ابتدا بایستی سوپروایزر پیدا کنیدو بعد اقدام به پذیرش کنید. اگر در داشگاه دولتی مدرکتان را اخذ کرده باشید ، موسسه حقوقی ملک پور می تواند برای دکترای اتریش برای شما پذیرش بگیرد. ولی در کشورهای دیگر خودتان باید سوپروایزر پیدا کنید.

   پاسخ
 2. اعظم دیربانیان
  اعظم دیربانیان گفته:

  سلام . من کارشناسی اموزش ابتدایی با چهار سال سابقه کار در مدرسه . قصد دارم در کشور آلمان هم ادامه تحصیل بدم هم کار کنم . برای رشته من آیا کار هست و اینکه بورسیه دارند؟ ممنون.

  پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. ادامه تحصیل در همچین رشته هایی بایستی زبان آلمانی خیلی قوی باشه. حداقل دارای مدرک C1 باشه.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *