تحصیل در ارمنستان ، تحصیل در ارمنستان پزشکی ، بورسیه تحصیلی ارمنستان  و نحوه اخذ اقامت و تابعیت این کشور از طریق تحصیل در ارمنستان در مقاله ذیل به صورت کاملا تخصصی و علمی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آیا ارمنستان گزینه ای مناسب برای مهاجرت تحصیلی است؟ برای تحصیل در ارمنستان به چه مدارکی نیاز است؟ هزینه های زندگی و تحصیل در ارمنستان چقدر است؟ شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ارمنستان چگونه است؟  نزدیکی جغرافیایی ارمنستان به ایران یکی از عللی است که این کشور مورد توجه اکثر هموطنان عزیز به جهت کار و تحصیل قرار گرفته است. پیشنهاد ما این است به جهت دریافت اطلاعات تکمیلی در  این زمینه و یا تحصیل در دیگر کشورها با مشاورین ما در موسسه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. یکی از خدمات موسسه حقوقی ملک پور امکان برگزاری مشاوره های تخصصی با کارشناسان ارشد اروپا به صورت آنلاین است که با این امکان می توانید در هرکجای دنیا که باشید اطلاعات به روز متناسب با شرایط فردی خود دریافت نمایید. هم چنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ همین سایت وارد نموده تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما سروران گرامی باشند. این امکان نیز برای شما فراهم است که در انتهای همین مقاله و در قسمت دیدگاه ها بتوانید نظرات خود را مطرح نموده و پاسخ آن ها را دریافت نمایید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل درارمنستان
 • تحصیل درمدارس ارمنستان
 • تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد درارمنستان
 • تحصیل در مقطع دکتری در ارمنستان
 • تحصیل به همراه بورس تحصیلی درارمنستان
 • هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان
 • برسی ویزای همراه در ارمنستان
 • کار دانشجویی در ارمنستان
 • دانشگاه های برتر در ارمنستان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در ارمنستان
 • موقعیت کار پس از تحصیل درارمنستان
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ارمنستان
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در ارمنستان
 • سخن پایانی

درباره کشور ارمنستان

جهت تحصیل در ارمنستان بهتر است در ابتدا با شرایط عمومی این کشور آشنا شوید. یکی از دلایل مورد توجه قرار گرفتن ارمنستان نزدیکی این کشور به ایران است. البته باید گفت که نزدیکی جغرافیایی نمی تواند خود به تنهایی دلیل موجهی به جهت انتخاب یک کشور به عنوان مقصدی برای مهاجرت باشد. توجه به شرایط تحصیلی و کار پس از تحصیل و هم چنین امکان اخذ اقامت و تابعیت و حق شهروندی و پاسپورت پس از این دوره از جمله مواردی است که در هنگام مهاجرت باید به آن توجه ویژه ای نمود. ارمنستان جمعیتی در حدود 3 میلیون نفر داشته و زبان رسمی مردم آن ارمنی است. امکان تحصیل در ارمنستان در تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارد اما اکثر افراد برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی به این کشور مهاجرت می نمایند. یکی از مواردی که در هنگام مهاجرت باید به آن توجه داشته باشید اعتبار پاسپورت کشور مورد نظر می باشد. پاسپورت ارمنستان از نظر اعتبار جهانی در رتبه 66 جهان می باشد. شما با اخذ پاسپورت ارمنستان می توانید بدون ویزا به 33 کشور جهان سفر کنید. برای ورود به 39 کشور در هنگام ورود میبایست مبادرت به اخذ ویزا نموده و برای ورود به 126 کشور دیگر باید از ابتدا تقاضای ویزا نمایید.

تحصیل در مدارس ارمنستان

در هنگام انتخاب یک کشور به منظور تحصیل یکی از مواردی که باید به آن توجه نمود شناخت سیستم و نظام آموزشی کشور مورد نظر می باشد. سیستم آموزشی ارمنستان در مقطع کمتر از دانشگاه به شکل زیر دسته بندی می شود: آموزش ابتدایی،مقطع راهنمایی،مقطع دبیرستان. از الویت های ارمنستان آموزش از دوره پیش دبستانی است که در این دوره رشد اخلاقی و روحی و جسمی دانش آموز مورد تربیت و پرورش قرار گرفته و خانواده نیز مسئولیت اصلی برقراری ارتباط با مدرسه و دانش آموز را بر عهده دارد. پس از اتمام موفقیت آمیز این دوره کودکان وارد دوره تحصیلات ابتدایی می شوند. سن پذیرش در این دوره 7 سالگی می باشد. دوره ابتدایی شامل دوره اول تا چهارم، دوره متوسطه اول شامل دوره های پنجم تا نهم و دوره متوسطه دوم دوره دهم تا دوازدهم را شامل می شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی درارمنستان

دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که برای تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی اقدام نمایند. دانشگاه های این کشور به دو دسته دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شوند که، سالیانه دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف در این موسسات مشغول به تحصیل می گردند. متقاضیان تحصیل در ارمنستان جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی می بایست دیپلم دوازده ساله خود را به همراه ریزنمرات به دانشگاه ارائه نمایند. این کشور بر روی گپ تحصیلی و گپ سنی حساس نبوده و افراد با سنین متفاوت امکان تحصیل در مقاطع مختف ارمنستان را خواهند داشت. دروس این مقطع به زبان های انگلیسی، ارمنی و روسی ارائه می گردند که عموم دانشجوه تمایل به تحصیل در ارمنستان به زبان انگلیسی را دارند. از الزامات این دوره های انگلیسی زبان ارائه مدرک آیلتس 6 می باشد که در هنگام اخذ پذیرش می بایست به دانشگاه ارائه شود. امکان تحصیل بدون داشتن مدرک زبان در برخی از دانشگاه ها طبق شرایطی نیز وجود دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ارمنستان

یکی از پر تقاضاترین دوره ها جهت ادامه تحصیل در کشورهای دیگر عمدتا مقطع کارشناسی ارشد است. جهت تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی ارشد می بایست بدانید که طول مدت این دوره تحصیلی 2 ساله بوده و از الزامات آن فارغ التحصیلی از مدرک کارشناسی 4 ساله و داشتن ریزنمرات دوره مربوطه است. همانند دوره های کارشناسی، این دوره ها نیز در دانشگاه ها و کالج های خصوصی و دولتی قابل ارائه بوده و دانشجویان بین المللی امکان تحصیل در ارمنستان را خواهند داشت. دروسی که در دانشگاه های دولتی ارائه می گردد عمدتا به زبان ارمنی بوده و انشجویانی که تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی دارند می توانند برای دانشگاه های خصوصی این کشور اقدام نمایند که البته نیاز به آیلتس 6.5 نیز خواهند داشت. البته خوب است بدانید برخی از دانشگاه هایی که رتبه پایین تری دارند امکان تحصیل بدون مدرک زبان را نیز برای دانشجویان خود فراهم نموده اند.

تحصیل در مقطع دکتری در ارمنستان

یکی از الزامات تحصیل در مقطع دکتری اخذ پذیرش در این مقطع می باشد که الزاماتی نیز دارد. افرادی که قصد تحصیل در ارمنستان در مقطع دکتری را دارند نیازمند آن هستند که رزومه ای قوی که شامل سابقه تحقیقاتی و پژوهشی است داشته باشند و هم چنین استاد راهنما یا سوپروایزری در یکی از دانشگاه های این کشور انتخاب نموده و با وی مصاحبه نمایند. چرا که در نهایت سوپروایزر یا استاد راهنما، دانشجو را در زمینه تحقیقات و پژوهش و روند تحصیلی همراهی خواهد نمود. از دیگر الزامات تحصیل در ارمنستان در مقطع دکتری ارائه مدرک زبان بالا می باشد که عموم دانشگاه ها از دانشجو مدرک آیلتس 7 را تقاضا خواهند کرد.

بورسیه تحصیلی در ارمنستان

جهت اخذ بورسیه تحصیلی در ارمنستان می بایست رزومه علمی قوی و مناسبی داشته باشید. افرادی که با معدل بالایی از آخرین مقطع تحصیلی خود فارغ التحصیل شده باشند و مقالات ISI و یا مقالات چاپ شده در دیگر نشریات معتبر داشته باشند شانس بالایی برای اخذ بورسیه خواهند داشت. بورسیه های تحصیل در ارمنستان به دو دسته تقسیم بندی می شوند: دسته اول شامل تامین هزینه های تحصیل  دسته دوم بورسیه هایی که هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می دهند. به همین دلیل افرادی که تمایل دارند بورسیه تحصیلی اخذ نمایند می بایست الزامات مربوطه نظیر دانش زبان مورد نیاز (شامل ارائه مدرک زبان آیلتس، تافل و…) و همچنین رزومه علمی مناسب را فراهم آورده تا به عنوان فرد واجد شرایط جهت اخذ بورسیه تحصیلی انتخاب شوند و تحصیل در ارمنستان را با کمترین هزینه تجربه نمایند. مقاله تحصیل در ارمنستان توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور و از منابع و مراجع رسمی تهیه و تنظیم شده و هرگونه کپی برداری از این مقاله غیر قانونی بوده و مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.

هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان

میزان هزینه های زندگی و تحصیل در ارمنستان از جمله دغدغه هایی است که افراد پیش از اقدام به مهاجرت به این کشور می بایست به آن توجه نمایند. هزینه تحصیل در ارمنستان با توجه به مقطع و رشته تحصیلی که انتخاب می نمایید، متفاوت بوده اما به طور کلی هزینه های تحصیل در ارمنستان سالیانه عددی در حدود 2 الی 7 هزار دلار بوده و خوب می دانید که هزینه زندگی افراد تا حدود بسیار زیادی به سبک زندگی خود فرد بستگی دارد، اما با کسب اطلاع از میانگین هزینه های زندگی در هر کشوری می توان به برآوردی حدودی از میزان درآمد لازم جهت تحصیل در ارمنستان رسید. برخی از هزینه های زندگی در ارمنستان را در لیست زیر مشاهده خواهید نمود.

متوسط درآمد ماهیانه در ارمنستان با کسر مالیات در حدود 155.600 درام می باشد که می توان به تناسب هزینه های فوق الذکر پیش بینی و برآورد مناسبی از هزینه های زندگی در ارمنستان داشت.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در ارمنستان

از دیگر موارد مهمی که در هنگام مهاجرت به ارمنستان به جهت تحصیل قابل بررسی است، ویزای همراه دانشجو می باشد. منظور از همراه در پروسه های مهاجرتی، همسر و فرزندان زیر 18 سال فرد متقاضی می باشد. بسیاری از دانشجویان متاهل که قصد تحصیل در ارمنستان را دارند به دنبال پاسخ به این پرسش اند که آیا این امکان فراهم است که به طور همزمان برای بردن همراه اقدام نمایند یا خیر. در جواب به این سوال می توان به این موضوع اشاره داشت که امکان الحاق خانواده برای دانشجویان بین المللی که به قصد تحصیل در ارمنستان حضور دارند امکان پذیر است تنها باید این نکته را در نظر داشته باشید که دانشجو می بایست ابتدا اقامت تحصیلی خود را اخذ نموده و سپس برای ویزای همراه درخواست نماید. این به این معناست که شخص قادر نخواهد بود که مستقیما و به صورت همزمان با همسر خود اقدام به اخذ ویزای ارمنستان نماید.

کار دانشجویی در ارمنستان

آیا امکان کار حین تحصیل در ارمنستان وجود دارد؟ پاسخ این سوال مثبت است اما شرایط و الزاماتی نیز وجود دارد. دانشجویانی که تمایل به کار حین تحصیل در ارمنستان دارند می بایست بتوانند هزینه ها و مخارج زندگی خود را بین 3 تا 9 ماه زیر نظر دانشگاه تامین کرده و پس از آن مورد ارزیابی تحصیلی قرار می گیرند و در صورتی که شغل ایشان مانع پیشرفت تحصیلی دانشجو نباشد با تایید دانشگاه امکان اشتغال برایشان فراهم خواهد شد. میزان ساعتی که دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی در ارمنستان می توانند به کار پاره وقت بپردازند متفاوت می باشد اما به طور میانگین دانشجویان می توانند در حدود 10 الی 30 ساعت در هفته در مقاطع گوناگون تحصیلی کار دانشجویی یا پاره وقت انجام دهند.

دانشگاه های برتر ارمنستان

یکی از مهم ترین مسائلی که افراد متقاضی تحصیل در ارمنستان تمایل به کسب اطلاعات راجع به آن دارند، اطلاعاتی از برتریندانشگاه های ارمنستان می باشد. در جدول زیر اطلاعات مربوط به دانشگاه های ارمنستان را به ترتیب گردآوری نموده و تقدیم حضور می گردد:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان

افرادی که قصد تحصیل در ارمنستان را دارند می بایست بدانند که برای اخذ پذیرش و صدور ویزا چه مدارکی را ارائه نمایند. بدون داشتن اطلاعات کافی و جامع در زمینه جمع آوری مدارک و ترجمه و هم چنین چگونگی ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت باید نهایت دقت را به عمل آورید تا بتوانید در نهایت موفق به اخذ ویزای تحصیل این کشور گردید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور ارمنستان به شرح زیر می باشد.

 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه انقضا
 • عکس پرسنلی
 • ترجمه اخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات دوره
 • بیمه درمانی
 • نامه پذیرش دانشگاه

 • مدارک هویتی شامل شناسنامه یا کارت ملی
 • مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه (در صورت نیاز)
 • رزومه تحصیلی
 • نامه تمکن مالی

موقعیت کار پس از تحصیل در ارمنستان

از جمله مواردی که افراد پیش از تحصیل در ارمنستان می بایست در نظر داشته باشند، امکان کار پس از تحصیل و یافتن فرصت های شغلی در آن کشور می باشد. برای بررسی امکان یافتن کار پس از تحصیل می توان نمودار نرخ بیکاری ارمنستان را مورد ارزیابی قرار داد، چرا که این شاخص نشانگر آمار تعادل بیکاری در کشور ارمنستان می باشد. در حال حاضر در سپتامبر سال 2019 میلادی، نرخ بیکاری کشور ارمنستان 17.71 درصد می باشد و برای افرادی که تمایل به کار پس از تحصیل در این کشور و اخذ اقامت و پاسپورت ارمنستان با کار در ارمنستان را دارند توجه به این مورد بسیار حائز اهمیت می باشد. علی رغم اینکه نرخ بیکاری ارمنستان در سال های اخیر روند کاهشی داشته اما همچنان درصد آن بسیار بالا بوده و به افرادی که با هدف کار و اخذ اقامت از این طریق قصد مهاجرت به ارمنستان دارند توصیه می کنیم نرخ بیکاری کشورهای top اروپایی مانند هلند، آلمان، اتریش، دانمارک و … را نیز بررسی نموده تا با آگاهی و اطلاعات درست اقدام به مهاجرت نمایند.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ارمنستان

نکته ای که جهت تحصیل در ارمنستان باید حتما در نظر گرفته شود بررسی امکان اخذ اقامت در این کشور بعد از اتمام تحصیلات است. حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که ویزای تحصیلی نوعی از انواع اقامت بلند مدت و موقت ارمنستان محسوب شده و صرف تحصیل در این کشور منجر به اقامت و تابعیت و شهروندی یا اخذ پاسپورت این کشور نخواهد شد. در صورتی که دانشجو بعد از اتمام تحصیلات خود کاری با حقوق مشخص یافته و قرارد کاری با کارفرما امضا نماید میتواند پس از 3 سال اقامت کاری و پرداخت مالیات برای اخذ اقامت دائم ارمنستان درخواست خود را ارائه نماید و در صورتی که به طور کامل توانسته باشد زبان ارمنی را فرا بگیرد و به قوانین و تاریخ این کشور تسلط داشته باشد می تواند برای شهروندی و تابعیت و پاسپورت ارمنستان درخواست نماید.

سوالات متداول درباره تحصیل درارمنستان

✅آیا می توان با ویزای تحصیلی ارمنستان، همزمان با خانواده وارد ارمنستان شد؟

خیر. دانشجو باید ابتدا اقامت تحصیلی خود را اخذ نموده و سپس برای ویزای همراه درخواست نماید. این به این معناست که شخص قادر نخواهد بود که مستقیما و به صورت همزمان با همسر خود اقدام به اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان نماید.

✅ آیا با وجود گپ تحصیلی می توان برای ادامه تحصیل در ارمنستان اقدام نمود؟

بله، این کشور بر روی گپ تحصیلی و گپ سنی حساس نبوده و افراد با سنین متفاوت امکان تحصیل در مقاطع مختف ارمنستان را خواهند داشت.

✅ آیا می توان از دانشگاه های ارمنستان بورسیه تحصیلی گرفت؟

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

✅مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کدامند؟

پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه انقضا، عکس پرسنلی، ترجمه اخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات دوره.

سخن پایانی

تحصیل در ارمنستان و شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور و هم چنین امکان اخذ اقامت و تابعیت این کشور مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. در این مقاله شرایط تحصیل در ارمنستان به طور کامل شرح داده شد. همانطور که پیش تر نیز گفته شد صرف تحصیل در ارمنستان به تنهایی نمیتواند برای شما اقامت دائم و حق شهروندی این کشور را فراهم آورد. نرخ بیکاری این کشور نیز نسبت به کشورهای top اروپایی بالاست. بنابراین اگر با هدف اقامت دائم و اخذ اقامت یک کشور معتبر به ادامه تحصیل فکر می کنید می توانید برای کشورهایی مانند آلمتن، اتریش، سوئیس، هلند و… اقدام نمایید که نرخ بیکاری پایین و شرایط بهتری در پروسه اخذ اقامت داشته و با دریافت اقامت آن ها می توانید به کل اروپا دسترسی داشته باشید. اگر قصد تحصیل در ارمنستان را دارید و پرسش هایی در ذهن تان وجود دارد می توانید سوالات خود را در قسمت پرسش و پاسخ همگانی همین سایت مطرح کرده و در اسرع وقت پاسخ آن ها را دریافت نمایید. هم چنین این امکان برای شما وجود دارد که در قسمت دیدگاه ها نظرات خود را مطرح نموده تا کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان باشند.

4 پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   سلام و عرض ادب، خیر .اخذ پذیرش از دانشگاههای ارمنستان بدون ارائه مدرک زبان هم امکانپذیر است.

   پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. شما می توانید با مراجعه به سایت مخصوص دانشگاه ارمنستان، رشته هایی که مشمول بورسیه می شوند را انتخاب کنید. اگر واجد شرایط بودید می توانید برای رشته و دانشگاه مربوطه اپلای کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *