تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

تحصیل در اروپا، مهاجرت به اروپا از طریق تحصیل، دانشگاه اروپا، تحصیل رایگان در اروپا2020، هزینه تحصیل در اروپا، تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در اروپا، انواع و شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی در اروپا2020 ، مدارک مورد نیاز تحصیل در اروپا ، نحوه اخذ پذیرش برای تحصیل در اروپا به صورت علمی در این مقاله بررسی شده است. آیا اروپا گزینه مناسبی برای تحصیل می باشد؟ آیا با تحصیل در اروپا می توان اقامت اروپا را دریافت کرد؟ چگونه می توان بعد از تحصیل در اروپا، مشغول به کار شد؟ سطح بالا و کیفیت مطلوب زندگی، امنیت بالا، یکپارچگی قوانین در اکثر کشورها و… کشورهای اروپایی را جهت زندگی به مکانی ایده آل تبدیل کرده است. این عوامل باعث شده تا متقاضیان زیادی برای زندگی و همینطور تحصیل در اروپا اقدام نمایند. البته به علت وجود قوانین متفاوت در کشورهای مختلف اروپایی، قبل از هرگونه اقدامی بهتر است با قواعد و شرایط تحصیل در هر بخش از اروپا آشنا شوید و جنبه های مختلف آن را با دقت بررسی نمایید. همچنین، برای بررسی شرایط خود می توانید با موسسه حقوقی ملک پور  تماس حاصل فرموده و از خدمات مشاوره تخصصی و رایگان؛ توسط متخصصان مجرب موسسه بهره مند شوید.

تحصیل در اروپا

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط کلی تحصیل در اروپا
 • شرایط تحصیل در مدارس اروپا
 • شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در اروپا
 • شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا
 • شرایط تحصیل در مقطع دکتری در اروپا
 • بررسی کشورهای اروپایی با نظام آموزشی رایگان
 • ویزای تحصیلی اروپا
 • شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های اروپایی
 • هزینه تحصیل و زندگی در اروپا
 • شرایط کار پس از تحصیل در اروپا
 • بررسی اخذ ویزای همراه در کشورهای اروپایی
 • شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل و پاسپورت اروپا
 • مدارک و شرایط لازم برای تحصیل در اروپا
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه تحصیل در اروپا
 • سخن پایانی

شرایط کلی تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا برای تمام شهروندان اتحادیه اروپا امکان پذیر و رایگان می باشد.  ولی برای اتباع بین المللی قوانین کمی متفاوت است. تحصیل در دانشگاه های خصوصی شهریه های مختلفی در اروپا دارد که از 3 هزار یورو الی 30 هزار یورو در کشورهای مختلف، متغیر است.تحصیل در دانشگاه های دولتی در اروپا؛ که دوره ها معمولاً به زبان خود آن کشور ارائه شده و دوره های محدودی به زبان انگلیسی ارائه می شوند در برخی کشورها نظیر آلمان و اتریش رایگان و در کشورهایی مانند فرانسه، اسپانیا و … ارزان تر از دوره های انگلیسی زبان است.

در این بین، برخی کشورها نیز نظیر فرانسه در سالهای قبل تحصیلات رایگان برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته بودند ولی با تغییر قوانین، شهریه ای نه در حد خیلی بالا، برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفتند. به همین علت ممکن است کشورهایی نظیر آلمان نیز قوانین خود را برای دانشجویان بین المللی تغییر دهند بنابراین بهتر است قبل از انتخاب کشور مقصد برای تحصیل در اروپا و یا شروع یک زبان سوم با قوانین مختلف برکشور های اروپایی آشنا شوید و همچنین مدارک مورد نیاز و هزینه های جهت تحصیل در اروپا و همچنین هزینه زندگی کشور مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب تحصیل در اروپا

فایل صوتی موسسه ملک پور در باب تحصیل در اروپا

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در اروپا می توانید روی این لینک کلیک کنید.

تحصیل در مدارس در اروپا

تحصیل در اروپا برای فرزندان حتی زیر 18 سال شما نیز امکان پذیر است. البته به علت اینکه در کشورهای اروپایی، دانش آموزان زیر 18 سال اجازه ندارند شغل و کار داشته باشند، هزینه های بالاتری جهت تحصیل مورد نیاز است ولی این هزینه بالاتر موجب می شود تا دانش آموز با دیپلم اروپایی و آشنایی با زبان کشور مقصد و دریافت نمرات خوب در یک نظام آموزشی اروپایی بتواند تحصیلات خود در مقاطع بالاتر را به صورت رایگان ادامه دهد و این یک سرمایه گذاری پر سود محسوب می شود. یک نکته مهم در خصوص تحصیل فرزندان در اروپا این می باشد که تحصیل در مدارس دولتی رایگان است ولی جهت ثبت نام فرزندان در مدارس دولتی والدین شخص باید اقامت بلند مدت در این کشور داشته باشند و یا شخصی به عنوان قیم و ولی فرزند در آن کشور مشخص شود. در غیر این صورت باید در مدارس بین المللی و شبانه روزی وی را ثبت نام نمود که این مدارس رایگان نیستند؛ ولی خدمات خیلی عالی در خصوص تحصیل و زندگی دانش آموز ارائه می کنند. در مجموع تحصیل فرزندان در مدارس کشورهایی مثل فرانسه، اسپانیا، اتریش، هلند و انگلستان دارای شرایطی بسیار عالی می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در اروپا

دانشگاه های اروپا سطح کیفیت آموزشی بالایی دارند و هزینه های خیلی خوبی نسبت به کشورهایی نظیر آمریکا دارند. شهریه های متوسط و حتی رایگان در دوره های کالج و فنی حرفه ای، طرفداران زیادی دارد. دانشجویانی که از مقطع کارشناسی در اروپا تحصیل می کنند با اینکه هزینه های تحصیل بالاتری (حداقل 3 سال) را باید پرداخت کنند؛ ولی خیلی راحت تر از افرادی که فوق لیسانس را می خوانند وارد بازار کار اروپا می شوند. با تحصیل در اروپا در مقطع کارشناسی دانشجو هم زبان کشور مقصد را فرا می گیرد و هم با شرایط کار و زندگی در این کشور بیشتر آشنا می شود. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در برخی رشته ها نظیر پزشکی به طور معمول دوره به زبان رسمی کشور مقصد و با آزمون ورودی می باشد ولی برخی دوره ها نیز به زبان انگلیسی و بدون آزمون ورودی می باشند که محدود تر هستند. اکثر افراد، متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی در اروپا در بین رشته هایی با بازار کار بهتر می باشند و کمتر متقاضی رشته هایی هستند که از نظر کاری شرایط مناسبی ندارد و رشته هایی نظیر هتلداری، رشته های مهندسی نظیر شیمی و مکانیک و کامپیوتر و دوره های مدیریت و همینطور رشته های پزشکی متقاضیان بسیار زیادی در طول سال در اروپا جهت تحصیل دارد. همچنین برای شروع تحصیل در مقطع کارشناسی معمولاً ایلتس 6 آکادمیک و مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم 12 ساله معتبر از الزامات می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا طرفداران زیادی دارد؛ زیرا دوره های کارشناسی ارشد معمولاً 1 الی 2 ساله می باشد و دوره های تحصیلی بیشتری، به زبان انگلیسی ارائه می شود و همین علت باعث می شود دانشجو در هزینه ها و وقت یادگیری زبان صرفه جویی کند، به همین علت افراد زیادی لیسانس را در کشور خود می گذرانند و جهت تحصیل در مقطع ارشد مهاجرت تحصیلی و تحصیل در اروپا را انتخاب می کنند. البته این موضوع بستگی به این دارد که دانشجو در مقطع لیسانس در رشته و دانشگاه مناسب و معتبری تحصیل کرده باشد تا شانس خوبی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا داشته باشد. همینطور معدل وی،  به خصوص برای تحصیل در دانشگاه های رایگان اروپا مثل دانشگاه های آلمان و اتریش تاثیر گذار است و باید مدرک وی از دانشگاه های دولتی در ایران صادر شده باشد تا شانس خوبی داشته باشد. عموماً رشته های مدیریتی، مهندسی، اقتصاد و هنر بیشتر مورد تقاضای دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد. شرایط و الزامات تحصیل در این مقطع بسته به شرایط دانشگاه و کشور متغیر می باشد. در اکثر دانشگاه های اروپا جهت تحصیل در دوره ارشد نیاز به ارائه مدارک آیلتس 6.5 می باشد، البته بعضی از دانشگاه ها به جای مدرک زبان تست های مخصوص خود را از دانشجو می گیرند که همان آزمون ها برای پذیرش کافی می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در اروپا

جهت تحصیل در مقطع دکتری در اروپا رزومه شخص دانشجو عامل تعیین کننده می باشد. باید توجه شود در اکثر کشورهای اروپایی تحصیل در مقطع دکترا شغل محسوب می شود و به همین علت، بسیاری از دانشجویان جهت تحصیل در اروپا ،مقطع دکتری را انتخاب می کنند، که هزینه های تحصیل نداشته باشند و هزینه های زندگی را نیز توسط کار و بورسیه تحصیلی تامین کنند. البته به جهت شرایط خوب تحصیل در مقطع دکترا در اروپا متقاضیان این روش از کشورهای مختلف بسیار زیاد می باشد و دوره های تحصیلی به علت داشتن متقاضیان زیاد تنها رزومه های فوق العاده و برتر و دانشجویان خاص شانس خوبی جهت اخذ فاند تحصیلی در اروپا دارند. به همین جهت دانشجو بهتر است ابتدا قبل از هر اقدامی یک رزومه خیلی عالی از خود تهیه کند که شامل مقالات بین المللی و مدرک زبان بالا ، معدل خوب و شرایط و پیش زمینه تحصیلی مناسب در کشور خود شامل این رزومه باشد. پس از این اقدامات می توانید شخصاً جهت یافتن سوپروایز و استاد راهنما اقدام کنید و یا رزومه خود را برای موسسه حقوقی ملک پور ارسال بفرمائید تا کارشناسان ما در اروپا با بررسی رزومه شما، شانس شما را جهت اخذ بورسیه تحصیلی و یافتن استاد راهنما و اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر در اروپا به شما اعلام کنند.

بررسی کشورهای اروپایی با نظام آموزشی رایگان

همانطور که اشاره شد قوانین تحصیل در اروپا و هزینه های تحصیل در اروپا در کشورهای مختلف متفاوت می باشد. دانشگاه های دولتی در اروپا معمولا شهریه های پایینی دارند ولی برخی از این کشورها در دانشگاه های دولتی تحصیل آنها حتی برای دانشجویان بین المللی رایگان می باشد(مثل آلمان و اتریش). برخی کشورها نیز در دانشگاه های دولتی هزینه های پایین تر در مقایسه با دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند(نظیر فرانسه و اسپانیا). در برخی کشورها نیز هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی شهریه ای نظیر دانشگاه های خصوصی دارد(نظیر هلند و دانمارک). در نتیجه تنها کشورهایی که هزینه های تحصیل برای دانشجویان ایرانی در نظر دارند آلمان ، اتریش و نروژ می باشد که در نروژ اکثر رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی و در آلمان به صورت متوسط انگلیسی و آلمانی و در کشور اتریش اکثر دوره های ارائه شده به زبان آلمانی می باشد. میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در اروپا در جدول زیر قابل مشاهده است.

هزینه 1 سال تحصیل برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا

هزینه 1 سال تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا کشور
حدود 1.500 یورو

 

رایگان اتریش
16.000-8.000 یورو

 

رایگان دانمارک
 

4.000-6.000 یورو

رایگان فنلاند
 

3.800-2.800 یورو

رایگان فرانسه
رایگان

 

رایگان المان
حدود 1.500 یورو

 

رایگان یونان
حدود 3.500 یورو

 

رایگان مجارستان
رایگان

 

رایگان نروژ
حدود 2000 الی 4000 یورو

 

رایگان لهستان
 

حدود 5.000 یورو

رایگان اسلوونی
 

20.800-8.300 یورو

رایگان سوئد
1.000-850 یورو رایگان ایتالیا

 

20.000-6.000 یورو حدود 2.000 یورو هلند

ویزای تحصیلی اروپا

اخذ پذیرش از یک موسسه آموزشی و یک دانشگاه و اخذ ویزای دانشجویی و مجوز تحصیل دو مرحله اصلی جهت تحصیل در اروپا می باشند. برای دریافت ویزا باید به همان اندازه پذیرش قبل از شروع هر گونه اقدام تحقیق و بررسی انجام شود. در اروپا شرایط اخذ ویزا در هر کشوری متفاوت می باشد و به همین علت حتما توصیه می شود قبل از شروع پرونده شرایط اخذ ویزای یک کشور نیز بررسی شود. مواردی که جهت اخذ ویزای تحصیلی باید رعایت شوند متفاوت است ولی در مجموع می توان گفت مهمترین عاملی که شانس اخذ ویزای دانشجو را افزایش یا کاهش می دهد مشخص کردن موضوع اینکه هدف اصلی درخواست این ویزا تحصیل می باشد است. در کشورهای مختلف و حتی کشورهای اروپایی سفارت ها معمولا به دو نوع تصمیم گیری می کنند. دسته اول کشورهایی که افسر ویزا و سفارت مربوطه در کشور مبدا پرونده را بررسی می کند و این اختیار به افسر ویزا داده شده است که در صورتی که قانع نشد هدف اصلی شخص تحصیل می باشد درخواست وی را رد کند. این کشور ها برای صدور ویزا در خصوص سن و مواردی دیگر سخت گیری هایی دارند. برخی کشورها نیز صدور ویزا به عهده خود اداره مهاجرت آن کشور می باشد و در صورتی که مدارک شخص کامل باشد افسر ویزا اختیار رد کردن درخواست ویزا شخص را ندارد. جهت بررسی شرایط خود و شانس اخذ ویزا می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید. عموماً مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزا در اروپا به صورت زیر می باشد.

 • فرم درخواست ویزا به صورت تکمیل شده.

 • دو قطعه عکس پرسنلی در ماه های اخیر.

 • پاسپورت معتبر

 • مدارک مبنی بر محل اسکان دانشجو در کشور مقصد

 • بیمه دانشجویی تا میزان 30.000 یورو

 • نامه پذیرش قطعی

 • مدارک تحصیلی سابق نظیر دیپلم و لیسانس و …

 • اثبات تمکن مالی جهت هزینه های تحصیل و زندگی در کشور مقصد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های اروپایی

در اروپا در کشورهایی که تحصیلات رایگان دارند، مانند اتریش  و آلمان و…، معمولا بورسیه های خاصی مشخص نشده است؛ زیرا تحصیل رایگان است. ولی در برخی مقاطع نظیر مقطع دکترا، در اکثر کشورها با بورسیه تحصیلی همراه می باشد. تحصیل در اروپا با بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا نیز از معروفترین روش های تحصیل و ورود به ایتالیا می باشد که این بورسیه ها به علت اینکه تقریبا هزینه های دانشگاه و خوابگاه شخص را در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس پوشش می دهد، بسیار تقاضا دارد و شرایط سختی نیز برای دریافت این نوع بورسیه در نظر گرفته نشده است. این مقاله توسط گروه حقوقی ملک پور تهیه شده است و هر گونه کپی و رو نوشت از آن غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت. همچنین بورسیه های تحصیلی خوبی در کشور انگلستان نیز، در مقاطع پایین حتی دبیرستان در نظر گرفته شده است که، به دانش آموزان معدل بالا تعلق خواهد گرفت. البته بورسیه های تحصیلی در مقاطع پایین تر به صورت بخشی از کل شهریه بوده و معمولا 100% شهریه را پوشش نمی دهد.

هزینه های تحصیل و زندگی در اروپا

در برخی مواقع در طول مدت دانشجویی، هزینه های زندگی هنگام تحصیل، از هزینه های تحصیل بسیار بیشتر می شود. یکی از مواردی که شخص دانشجو باید در نظر بگیرد، داشتن تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل، قبل از اقدام جهت تحصیل در کشور مقصد است. گاها دیده شده برخی دانشجویان بدون داشتن پشتوانه مالی مورد نیاز، با قرض کردن پول یا ارائه تمکن مالی به صورت های مختلف، ویزای تحصیلی گرفته و به امید کار دانشجویی وارد اروپا شده و مشغول به تحصیل شده اند. در این مورد، ممکن است برخی دانشجویان با کار دانشجویی هزینه های خود را تامین کنند و به مشکلی بر نخورند، ولی همیشه خطر این مورد که شخص نتواند در مدت کوتاهی کار پیدا کند و به مشکلات مختلفی برخورد کند و حتی مجبور به ترک کشور شود می باشد. به خصوص به علت اینکه درکشورهای اروپایی زبان رسمی هر کشور مخصوص به خود می باشد و این موضوع کمی شرایط دانشجو را جهت کاریابی سخت خواهد کرد. معمولاً در اروپا هزینه های زندگی از 300 یورو الی 2000 یورو متغیر است. همینطور باید دانشجو در نظر داشته باشد، همیشه تحصیل رایگان کم هزینه ترین روش تحصیل در اروپا نیست، در برخی کشورها نظیر نروژ دانشجو حداقل 12 هزار یورو در سال هزینه های زندگی دارد، در صورتی که در برخی کشورها که تحصیل آنها رایگان نیست مجموع هزینه زندگی و تحصیل کمتر از 8 هزار یورو می شود. سوئیس، ایسلند، دانمارک، لوکزامبورگ، انگلستان، نروژ، ایرلند، سوئد؛ جزو گران ترین کشورهای اروپایی مشخص شده اند و جمهوری چک، یونان، لتونی، اسلوونی و لهستان؛ برخی از ارزان ترین کشورهای اروپایی به شمار می روند.

شرایط کار پس از تحصیل در اروپا

تحصیل در اروپا یکی از بهترین روش ها جهت مهاجرت به اروپا می باشد و شانس شخص را جهت تبدیل به تمامی روش های مهاجرت هموار می کند. البته توجه شود تحصیل به تنهایی موجب اقامت نمی شود و به جز مقطع دکترا که با شغل و بورسیه همراه است 10 سال تحصیل نیز منجر به حقوق شهروندی و اقامت دائم نمی شود ولی گاهی افراد قصد سرمایه گذاری یا کار در اروپا را دارند که در این خصوص تحصیل و دوره های آموزشی در اروپا شانس شخص را جهت یافتن کار و یا یافتن کسب و کار مورد نظر چند برابر می کند. در اکثر کشورهای اروپایی شما بعد از اتمام دوره تحصیلی در یک موسسه آموزشی معتبر مدت زمان خاصی را اجازه دارد تا به جستجوی کار بپردازد. معمولاً شخص دانشجو اگر دوره تحصیلی خود را در کشوری با نرخ بیکاری زیر 5% به اتمام برساند شانس خیلی عالی ای جهت کاریابی در این کشور دارد. البته ممکن است شخصی در کشور با نرخ بیکاری بالا نظیر اسپانیا تحصیل خود را به اتمام برساند و در کشور دیگری مثل پرتغال کار پیدا کند و اقامت اروپا را اخذ کند. شغلی که دانشجو پیدا میکند و میخواهد اقامت اخذ کند باید مرتبط با رشته تحصیلی ومهارت فرد باشد.

بررسی اخذ ویزای همراه در کشورهای اروپایی

در هرکشور جهت تحصیل در اروپا قوانین ویزای همراه و حتی قوانین اجازه کار برای همراه متفاوت می باشد. در برخی از کشورهای اروپایی برای تحصیل در مقطع لیسانس به بالا و دوره های بیش از 1 سال به همراه فرد نیز اجازه اقامت داده می شود. این اجازه اقامت به همسر شخص و فرزندان زیر 18 سال اعطا می شود. البته برخی کشورهای اروپایی اجازه همراه به شخص دانشجو نمی دهند نظیر کشور جمهوری چک و یا اسپانیا. در اکثر کشورها، دانشجو پس از ورود به کشور مد نظر می تواند جهت الحاق خانواده خود درخواست بدهد و معمولا به طورهمزمان، اجازه این کار را ندارند. اجازه کار نیز یکی از مهمترین مواردی می باشد که قبل از اقدام جهت تحصیل در اروپا متقاضیان و دانشجویان متأهل باید در نظر داشته باشند، زیرا هزینه های زندگی در کنار تحصیل بالا می باشد و اکثر دانشجویان تمایل به کار کردن دارند. در برخی کشورها اجازه کار از ابتدای ورود به شخص همراه اعطا می شود که از کشورهای اسکاندیناوی می توان در این خصوص مثال زد. برخی کشورها نیز نظیر هلند و اتریش شخص همراه دانشجو از ابتدا اجازه کار ندارد و پس از یافتن کار و عقد قرارداد کاری و در صورت تائید اداره کار جهت قانونی بودن کار در این صورت مجوز کار برای همراه دانشجو صادر خواهد شد.

 

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل و پاسپورت اروپا

معمولاً اکثر افراد جهت تحصیل در اروپا قصد مهاجرت و ماندن در اروپا را دارند. برخی افراد هدفشان تحصیل و بازگشت به کشور خود می باشد ولی حتی برخی از این اشخاص نیز پس از زندگی در محیط اروپایی و تحصیل تمایل به ماندن و اخذ اقامت در این کشورها را دارند. بر خلاف کشورهای آسیایی که مهاجر پذیر نمی باشند و پس از تحصیل دانشجویان باید به کشور خود بازگردند اکثر کشورهای اروپایی مهاجر پذیر می باشند و دانشجو پس از اتمام تحصیل می تواند از روش های مختلف مثل کار ، ازدواج ، سرمایه گذاری و… اقامت و حقوق شهروندی کشور مقصد را دریافت کند. طبق قانونی در اروپا شخصی که 5 سال در یک کشور اتحادیه اروپا زندگی کند و به صورت قانونی با پرداخت مالیات اقامت دائم با اخذ کند می تواند کارت اقامت 5 ساله و دائم اروپا را نیز دریافت کند که با این کارت اقامت اجازه زندگی در کل اتحادیه اروپا را خواهد داشت. این موضوع یکی از قوانین بسیار زیبای اروپا می باشد که در جهت یکی کردن کشورها و این قاره سبز وضع شده است و همین موارد باعث شده است افراد زیادی زندگی در اروپا را به زندگی در آمریکا و یا کانادا ترجیح دهند.

مدارک و شرایط لازم برای تحصیل در اروپا

برای اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در اروپا در ابتدا لازم است تا شرایط شما بررسی شود. برای تحصیل باید شخص شرایط دانشجو بودن و تحصیل را داشته باشد. باید از نظر سنی در سنی باشد که امکان ادامه تحصیل و منطق و هدف تحصیل برای وی مشخص باشد. زبان مد نظر را باید بلد باشد البته برخی کالج ها و دانشگاه ها در اروپا وجود دارند که دوره های زبان چه انگلیسی چه زبان های رسمی خود را آموزش می دهند ولی هیچ یک از این کالج ها و کشورها افرادی با سطح زبان ابتدایی را به راحتی نمی پذیرند و حداقل مدرک زبان در سطح متوسط را نیاز داند. برای اخذ پذیرش باید دانشگاه و کشور و رشته مد نظر بررسی شود. برخی دانشگاه ها و کشورها آزمون ورودی دارند.کشوری مثل فنلاند در اکثر دانشگاه ها و رشته ها آزمون ورودی دارد ولی کشوری مثل آلمان معدل را قطعا بررسی خواهد کرد.همینطور کشوری مثل اتریش نیاز به قبولی شخص در دانشگاه دولتی در کشور خود دارد. به همین صورت در خصوص هر کشور و هر دانشگاه مدارکی که باید ارائه شوند متفاوت می باشد و نمی توان مدارک ثابتی را به تمامی دانشگاه ها و کشورها تعمیم داد. از مهمترین موارد مورد تائید و ارزیابی قرار گرفتن مدارک می باشد که این نیز باید توجه شود.

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل در اروپا

آیا امکان تحصیل رایگان در اروپا وجود دارد؟

اگر فرد متقاضی از رزومه علمی قوی برخوردار باشد می تواند از بورسیه های تحصیلی استفاده نماید، علاوه برآن در برخی از کشورهای رده بالا مانند اتریش و آلمان نیز امکان تحصیل رایگان وجود دارد، البته فرد باید هزینه های زندگی را نیز در نظر بگیرد.

هزینه های زندگی در اروپا به چه صورت است؟

بسته به کشور مقصد، معمولاً در اروپا هزینه های زندگی از 300 یورو الی 2000 یورو متغیر است.

ارزانترین کشورهای اروپا برای تحصیل کدامند؟

جمهوری چک ، یونان ، لتونی ، اسلوونی ، لهستان؛ برخی از ارزان ترین کشورهای اروپایی به شمار می روند. اما به طور کلی کشورهای اروپای شرقی ارزانتر از اروپای غربی می باشد.

آیا امکان اخذ پذبرش در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا بدون مدرک زبان وجود دارد؟

در اکثر دانشگاه های اروپا جهت تحصیل در دوره ارشد نیاز به ارائه مدارک آیلتس 6.5 می باشد، البته بعضی از دانشگاه ها به جای مدرک زبان تست های مخصوص خود را از دانشجو می گیرند که همان آزمون ها برای پذیرش کافی می باشد.

سخن پایانی

تحصیل در اروپا، تحصیل دکترا در اروپا و ارزانترین کشورهای اروپا برای تحصیل در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. افرادی که خواهان تحصیل در اروپا می باشند می توانند تحصیل رایگان و غیر رایگان در اروپا را ادامه دهند. از نکات مثبت تحصیل در اروپا در مقایسه با کشورهایی نظیر کانادا و آمریکا رایگان بودن تحصیل در بسیاری از دانشگاه ها و همینطور نبود شرایط سنی جهت دریافت ویزا در برخی از کشورهای اروپایی می باشد. از نکات منفی تحصیل در اروپا در مقایسه با آمریکا و کانادا سطح نسبتاً پایین تر دانشگاه ها و دوره های ارائه شده در اروپا است. قطعا یکی از راه های اخذ اقامت کشورهای اروپایی روش تحصیل  می باشد. دانشگاه های خوب و با کیفیت در شهر ها و کشور های مختلف در اروپا شرایطی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند تا با تحصیل ، امکان اخذ اقامت بلند مدت فراهم شود. این مقاله علمی توسط تیم مشاوران متخصص موسسه حقوقی ملک پور تهیه گردیده است تا بتواند به ابهامات و سوالات شما عزیزان در این بحث پاسخ دهد. در صورت نیاز می توانید با دفاتر این موسسه تماس حاصل فرمایید تا شرایط شما برای تحصیل در ناحیه اروپا به دقت بررسی شود و راهنمایی های لازم را به صورت رایگان دریافت نمایید. در انتهای مقاله نیز می توانید سوالات و نظرات خود را ثبت نموده تا توسط همکاران ما پاسخ آن را دریافت نمایید.

2 پاسخ
 1. masood
  masood گفته:

  سلام امسال کنکورتجربی دادم.ولی هنوز انتخاب رشته نکردم.اگه بخوام خارج تحصیل کنم الان برم بهتره یا اول برم دانشگاه بعد برا ادامه تحصیل برم خارج؟

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   سلام دوست عزیز. شرایط تحصیل در هر کشوری متفاوته. کشور مدنظرتون رو نام ببرین تا شرایط تحصیل در اون رو بدونین

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *