تحصیل در امارات ، تحصیل در مقطع دبیرستان در دبی ، شرایط اخذ تابعیت +شرط سنی تحصیل در امارات2021،  شرایط مهاجرت به امارات از طریق تحصیل و قوانین اخذ ویزای تحصیلی امارات در این مقاله به صورت علمی و تخصصی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. شرایط تحصیل در امارات چگونه است؟ چه مدارکی برای تحصیل در امارات مورد نیاز است؟ با توجه به اینکه تعدادی از دانشگاههای مطرح دنیا در کشور امارات قرار دارند و سیستم آموزشی در ان سیستم جدید و به روزی می باشد، امارات مقصد بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی می باشد. در این مقاله به تمامی این سوالات و مباحث مهم دیگر در رابطه با مهاجرت تحصیلی به امارات، پرداخته می شود. همچنین متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش)  تماس گرفته و مشاوره تخصصی و رایگان دریافت نمایید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در امارات
 • تحصیل در مدارس امارات
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در امارات
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در امارات
 • تحصیل در مقطع دکتری در امارات
 • بورسیه تحصیلی در امارات
 • هزینه های تحصیل و زندگی در امارات
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در امارات
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در امارات
 • معرفی دانشگاه های برتر امارات
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی امارات
 • موقعیت کار پس از تحصیل در امارات
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در امارات
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در امارات

در خصوص تحصیل در امارات در ابتدا به بررسی شرایط عمومی این کشور می پردازیم. کشور امارات در قاره آسیا و در قسمت جنوب غربی آن قرار دارد که مساحت آن حدود 83،600 کیلومتر مریع  و جمعیت آن نیز حدود 8 میلیون نفر می باشد. زبان رسمی این کشور عربی است اما درصد بالایی از مردم این کشور به زبان انگلیسی نیز تکلم می کنند.پایتخت کشور امارات شهر ابوظبی است و همچنین دارای شهرهای مهم دیگری مانند دبی، شهر شارجه، شهر عجمان، شهر فجیره و… می باشد. واحد پول این کشور نیز درهم امارات می باشد. پس از کشف نفت کشور امارات متحده عربی پیشرفت چشمگیری داشته و دارای دانشگاه های بسیاری است که هم به زبان عربی و هم به زبان انگلیسی دوره های تحصیلی را در رشته های مختلف ارائه می دهند. یعنی افراد هم می توانند به زبان عربی و هم می توانند به زبان انگلیسی و با آیلتس حدود 6 آکادمیک در این کشور تحصیل کنند.

این کشور همچنین دارای دانشگاه هایی است که به نمایندگی کشورهای دیگر مانند کانادا، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دانشجو می پذیرد و افراد پس از گذراندن تعدادی از واحدهای درسی می توانند به همان کشور انتقالی دریافت کنند. در ادامه مقاله به بررسی شرایط تحصیل در دانشگاههای امارات می پردازیم.

تحصیل درمدارس امارات

در خصوص تحصیل در امارات لازم است بدانید، مدارس در امارات نیز در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه می باشند؛ در مقطع ابتدایی شروع دوره تحصیلی از 6 سالگی می باشد که طول دوره نیز حدود 6 سال به طول می انجامد. یعنی افراد تا سن 12 سالگی باید در مقطع دبستان تحصیل کنند. تحصیل در مدارس این کشور برای افرادی که شهروند و مقیم امارات هستند به صورت رایگان می باشد. همچنین پسرها و دخترها مدارس جداگانه دارند. دانش آموزان در یک سال تحصیلی حدود 36 هفته مشغول به تحصیل هستند. تحصیل در مقطع راهنمایی نیز حدود 3 سال می باشد که از سن 12 تا 15 سالگی این دوره ارائه می شود. پس از آن تحصیل در دوره متوسطه بین سن 15 تا 18 سال می باشد. در این مقطع دانش آموزان می توانند در رشته های مختلف مدرک دیپلم را اخذ کنند. در زیر لیست 10 مدرسه بین المللی در کشور امارات آورده شده است:

تحصیل در مقطع کارشناسی در امارات

تحصیل در امارات در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد. طول دوره تحصیل در این مقطع حدود 3 الی 4 سال می باشد. تحصیل در این مقطع عموما به زبان عربی می باشد اما دانشگاه هایی هم وجود دارند که با زبان انگلیسی این دوره را ارائه می نمایند. برای ورود به این دانشگاه ها باید آیلتس 6 ارائه شود. دانشجویان در این مقطع می توانند در رشته های مختلف از دانشگاه ها پذیرش تحصیلی دریافت کنند. همچنین در این مقطع افراد می توانند به صورت پاره وقت حدود 10 ساعت در هفته کار کنند و درآمد داشته باشند. برخی از دانشگاه هایی که در این کشور وجود دارند نماینده دانشگاه های معتبری در کشورهای کانادا، آمریکا، انگلستان و برخی کشورهای برتر اروپایی می باشند. دانشجویان می توانند پس از حدود 2 سال به کشورهای دیگر منتقل شوند. هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس بسته نوع دانشگاه و رشته از حدود 7،500 دلار تا حدود 21،000 دلار در سال متغیر می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در امارات

برای متقاضیان تحصیل در امارات امکان اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد وجود دارد. در این مقطع نیز همانند دوره کارشناسی هم می توان به زبان عربی تحصیل نمود و هم به زبان انگلیسی؛ دانشجویانی که در دانشگاه های انگلیسی زبان پذیرش دریافت می کنند باید مدرک زبان آیلتس 6.5 را ارائه نمایند. همچنین دانشجویان اجازه دارند که در این مقطع حدود 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار دانشجویی انجام دهند. بسیاری از رشته ها در دانشگاه های امارات در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرند. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز از حدود 8،000 دلار تا حدود 20،000 دلار در سال بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متغیر می باشد. پس از اتمام تحصیلات نیز افراد حدود 1 سال فرصت کاریابی در این کشور را خواهند داشت.

تحصیل در مقطع دکتری در امارات

تحصیل در امارات برای مقطع دکترا بر اساس شرایط خاصی امکان پذیر است. متقاضیان باید بتوانند نظر یک سوپروایزر و استاد راهنما را جلب کنند و از او تایید بگیرند. همچنین باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس حدود 7 را ارائه نمایند و بتوانند مقالات ISI ارائه دهند و نشان دهند که از نظر سطح علمی دانشجوی ممتازی هستند. طول دوره تحصیل در مقطع دکترا در این کشور بین 3 الی 5 سال می باشد. دانشجویان در رشته های مختلفی از دانشگاه های برتر این کشور می توانند پذیرش دریافت کنند. برخی از دانشگاه های کشور امارات نمایندگی دانشگاه های کشورهای برتر دیگر از جمله استرالیا، کانادا، انگلیس و.. هستند. به طور مثال دانشگاه هریوت وات نمایندگی کشور انگلستان را دارد. دانشگاه ولنگونگ و کوئینزلند جنوبی نماینده کشور استرالیا در این کشور هستند. متقاضیان باید علاوه بر مدارک فوق، مدرک تحصیلی فوق لیسانس معتبر را نیز ارائه دهند.دانشجویانی که به صورت تمام وقت تحصیل کنند، می توانند مقطع دکترا را در 8 ترم به اتمام برسانند اما اگر به صورت نیمه وقت تحصیل کنند ممکن است طول دوره تحصیل آن ها حدود 12 ترم باشد.

بورسیه تحصیلی در امارات

متقاضیان تحصیل در امارات ممکن است به فکر اخذ بورسیه تحصیلی نیز باشند. در مرحله اول برای دریافت بورسیه تحصیلی، دانشجویان باید از نظر سطح علمی، شرایط ویژه و عالی داشته باشند. باید دارای نمرات و معدل بالا باشند، دارای چندین مقاله isi و داخلی، پروپوزال قوی و مدرک زبان آیلتس داشته باشند و در نهایت از طرف یک استاد راهنما نیز مورد تایید علمی قرار گرفته باشند. در این صورت است که استاد راهنما می تواند به آن ها کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه کامل اعطا نماید و آن ها را از نظر مالی حمایت کند. در کشور امارات دانشجویان همچنین می توانند وام های تحصیلی نیز درخواست دهند. هر کدام از دانشگاه ها مخصوصا دانشگاه هایی که نمایندگی سایر کشورهای برتر هستند، بورسیه های مختلفی را ارائه می دهند. بورسیه ها هم می تواند به صورت کامل تمام هزینه های شخص را پوشش دهد و یک بورسیه کامل باشد، هم می تواند بخشی از هزینه ها را تامین نماید و به صورت جزئی باشد.

در ادامه  به بررسی انواع بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان خارجی در دانشگاه خلیفه می پردازیم.

 • بورسیه کامل ( Full Scholarship )

این بورسیه برای دانشجویانی می باشد که استعداد و عملکرد برجسته و درخشانی داشته باشند. همچنین تعداد 20 نفر از دانشجویانی که در مقطع کارشناسی میانگین امتیازی بالاتر از 3.8 داشته باشند، این بورسیه شامل می شود.

 • دانشجویان جدید

 • دانشجویان قدیمی

بورسیه کامل . دانشجویان قدیمی در امارات
 • بورسیه جزئی

 • دانشجویان جدید

بورسیه جزئی، دانشجویان جدید در امارات
 • دانشجویان قدیمی

بورسیه جزئی، دانشجویان قدیمی در امارات

هزینه های تحصیل و زندگی در امارات

یکی از موارد مهم تحصیل در امارات، هزینه های لازمه برای تحصیل و زندگی در آن می باشد. از آنجایی که امارات کشوری می باشد که دانشگاه های بسیاری به عنوان نماینده سایر کشورها در این کشور شعبه دارند، از هزینه های تحصیل بالایی برخوردار است. البته بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی، هزینه ها متفاوت است،  اما به صورت تقریبی و میانگین هزینه های تحصیل بین 10 تا 15 هزار دلار در سال خواهد بود.

 در جدول زیر به بررسی هزینه های  زندگی در این کشور می پردازیم:

هزینه زندگی امارات

کار دانشجویی ضمن تحصیل در امارات

از موارد مهمی که در تحصیل در امارات مورد توجه متقاضیان می باشد، انجام کار دانشجویی است. با توجه به اینکه هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور نسبتا بالا می باشد، به همین دلیل دانشجویان قصد دارند که بخشی از هزینه های خود را با انجام کار دانشجویی پوشش دهند. در مقطع لیسانس دانشجویان تا 10 ساعت در هفته اجازه کار پاره دارند، در مقطع فوق لیسانس نیز حدود 20 ساعت در هفته می توانند به صورت نیمه وقت کار کنند. دانشجویان در این کشور می توانند هم در دانشگاه به عنوان متقاضی کار درخواست کار دهند و هم می توانند با داشتن مجوز دانشگاه در خارج از دانشگاه یک کار مناسب پیدا کنند.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در امارات

افرادی که قصد تحصیل در امارات را دارند ممکن است قصد بردن همسر و فرزندان خود را نیز داشته باشند. در قوانین مهاجرت، همراه به همسر و فرزندان زیر 18 سال گفته می شود. در کشور امارات، دانشجویان در مقطع لیسانس نمی توانند همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشند. اما در مقاطع بالاتر مانند فوق لیسانس و دکترا می توانند برای همسر و فرزندان خود نیز ویزای همراه دریافت کنند. این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تهیه شده است و هر گونه کپی برداری از آن شرعا و قانونا مجاز نمی باشد.

معرفی دانشگاه های برتر امارات

متقاضیان تحصیل در امارات باید دانشگاه های این کشور را بشناسند. کشور امارات دارای حدود 120 دانشگاه و کالج می باشد. تعدادی از دانشگاه ها هستند که مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند و از رتبه خوبی برخوردارند اما تعدادی نیز مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشد و در سطح جهانی دارای رتبه نمی باشند. در زیر تعدادی از دانشگاه های این کشور را به همراه رتبه جهانی آن ها معرفی می نماییم:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی امارات

برای اخذ پذیرش و ویزا تحصیلی در امارات مدارک خاصی  لازم است. این مرحله از پروسه مهم ترین مرحله ای می باشد که افراد باید با دقت هرچه تمام تر در تهیه این مدارک اقدام نمایند. مدارک اگر ناقص باشد و یا اینکه در پرونده به صورت نامرتب ارائه گردد، در رد شدن ویزا افراد تاثیر خواهد گذاشت. در زیر مدارک لازمه و مورد نیاز را توضیح می دهیم:

 • ارائه پاسپورت شخ متقاضی که حدود 6 ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد

 • ارائه فرم مشخصی که برای ویزا باید تکمیل شود

 • ارائه 12 قطعه عکس پاسپورتی

 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه

 • ارائه پرینت حساب بانکی مبنی داشتن تمکن مالی مناسب برای پرداخت هزینه ها

 • ارائه اجاره نامه مخصوص در صورت اجاره خوابگاه

 • ارائه مدارک تحصیلی سال های گذشته و ریز نمرات به همراه ترجمه آن ها

 • ارائه گواهی نامه سلامت و عدم بیماری از طرف پزشک

موقعیت کار پس از تحصیل

متقاضیان تحصیل در امارات گاهی شاید قصد داشته باشند که پس از اتمام تحصیلات همانند سایر کشورها اجازه داشته باشند که در این کشور برای مدت زمان خاصی بمانند و کار مناسب مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند. این موضوع در بسیاری از کشورهای برتر دنیا از جمله اکثر کشورهای اروپایی و کشورهای کانادا، استرالیا و… امکان پذیر می باشد. اما کشور امارات به دانشجویان پس از فارغ التحصیلی فرصت کریابی نمی هد و دانشجویان یا باید قبل از فارغ التحصیلی یک پیشنهاد شغلی تمام وقت را دریافت کرده باشند و یا سریع از طریق ازدواج و یا از طریق سرمایه گذاری بتوانند نوع ویزا خود را از تحصیلی به کاری تبدیل کنند. نرخ بیکاری در کشور امارات در سال های اخیر پایین بوده است. در نمودار زیر نرخ بیکاری این کشور بیان می شود:

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در امارات

در تحصیل در امارات افراد به هیچ عنوان نمی توانند به اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور دست پیدا کنند. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات تنها در صورتی می توانند که حضور دوباره داشته باشند که یا یک شغل مرتبط با رشته تحصیلی پیدا کنند و یا بتوانند در این کشور سرمایه گذاری کنند. یکی از عیوب نظام حقوقی و قضایی این کشور این است که افراد غیر اماراتی در هیچ حالتی نمی توانند اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت کنند. بنابراین توصیه می شود اگر شما عزیزان قصد دارید که به اخذ اقامت یک کشور خوب و ممتاز دست پیدا کنید کشورهای اروپایی و یا کانادا و استرالیا و انگلستان و… را برای این موضوع انتخاب کنید. زیرا کشور امارات تعصبات نژادی خاصی روی کشور خود و اتباع کشور خود دارد. متقاضیان قادر خواهند بود که از بهترین دانشگاه های این کشور که شعبه ای از سایر کشورها (کانادا، آمریکا، انگلیس و…) هستند پذیرش تحصیلی دریافت نمایید و پس از اتمام چند ترم تحصیلی به کشورهای مذکور منتقل شوید و از کشور امارات فقط به عنوان یک سکوی پرتاب استفاده کنید.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در امارات

✅ هزینه زندگی و تحصیل در امارات چگونه است؟

از آنجایی که امارات کشوری می باشد که دانشگاه های رده بالا، به عنوان نماینده سایر کشورها در این کشور شعبه دارند، از هزینه های تحصیل بالایی برخوردار است.

✅ شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در امارات به چه صورت است؟

برای دریافت بورسیه تحصیلی، دانشجویان باید از نظر سطح علمی، شرایط ویژه و عالی داشته باشند. باید دارای نمرات و معدل بالا و چندین مقاله isi و داخلی باشند، همچنین پروپوزال قوی و مدرک زبان آیلتس داشته باشند و در نهایت از طرف یک استاد راهنما نیز مورد تایید علمی قرار گرفته باشند.

✅ مقطع کارشناسی در امارات چقدر طول می کشد؟

تحصیل در دبی در مقطع لیسانس 3 تا 4 سال به طول می انجامد.

✅ در صورت تحصیل در مقطع کارشناسی درامارات امکان ادامه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی وجود دارد؟

بله. دانشجویان در این مقطع تحصیلی با گذشت 2 تا 3 سال می توانند به دانشگاه های معتبر کشورهای آمریکا، انگلیس یا کانادا درخواست ادامه تحصیل بدهند و تحصیلات خود را در این کشورها به پایان برسانند.

سخن پایانی

تحصیل در امارات ، شرایط اخذ تابعیت +شرط سنی تحصیل در امارات2021 ، و شرایط اخذ ویزای تحصیلی امارات و شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور را به صورت دقیق و علمی مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم. تحصیل در امارات برای افرادی که قصد اخذ اقامت و تابعیت نداشته باشند می تواند یک گزینه انتخابی باشد اما از تمامی جهات خوب و عالی نمی باشد. افراد به جای تحصیل در امارات می توانند تحصیل در بهترین کشورهای دنیا از جمله کانادا، استرالیا، آلمان، اتریش، هلند، دانمارک و… داشته باشند که در نهایت هم امکان اخذ اقامت و تابعیت برای آن ها وجود داشته باشد.پیشنهاد این است که در خصوص تحصیل در بهترین کشورهای دنیا با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای mie در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین تماس حاصل نموده و با مشاورین متخصص به صورت علمی مشاوره اولیه به دست آورید.

2 پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   با عرض سلام دوست گرامی
   بله امکان دارد.باید شرایط تحصیلی شما،سن و مدرک زبان بررسی شود.میتوانید با شماره ی 02149196000 تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *