تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان

و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

تحصیل در انگلستان درمقاطع مختلف تحصیلی و شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور انگلستان و کار پس از تحصیل در این کشور، از جمله موضوعاتی هستند که در این مقاله مورد بحث و تحلیل علمی قرار می گیرند. آیا تحصیل در انگلستان می تواند یکی از راه های مهاجرت به شمار رود؟ چنانچه پاسخ به این سوال مثبت است، آیا از هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان اطلاع دارید؟ آیا امکان اشتغال به کار در حین تحصیل در انگلستان فراهم است؟ با توجه به برخورداری کشور انگلستان از یکی از بهترین سیستم های آموزشی رایج در دنیا، می توان این کشور را در زمره بهترین کشورهای مهاجرتی از طریق تحصیل به شمار آورد. چنانچه شما نیز متقاضی مهاجرت به  انگلستان می باشید، می توانید با کارشناسان زبده ما در موسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید و از مشاوره  های تلفنی رایگان ما بهره مند شوید.

تحصیل در انگلستان

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در انگلستان
 • تحصیل درمدارس انگلستان
 • تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان
 • تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان
 • تحصیل به همراه بورس تحصیلی در انگلستان
 • هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان
 • کار دانشجویی
 • برسی ویزای همراه در انگلستان
 • دانشگاه های برتر در انگلستان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در انگلستان
 • موقعیت کار پس از تحصیل در انگلستان
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در انگلستان
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در انگلستان
 • سخن پایانی

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه شرایط ویژه تحصیل در انگلستان

شرایط عمومی تحصیل در انگلستان

از جمله شرایط عمومی کشور انگلستان چنانکه بخواهیم بگوییم می توان اظهار داشت که انگلستان اکنون با کیفیت ترین سیستم های تحصیلی در دنیا را داراست. رتبه دانشگاه های انگلستان در سطح جهانی، در رده های بسیار بالایی قرار دارد و اعتبار مدارک دانشگاه های انگلستان در میان تمام دنیا پذیرفته شده است.  لندن، پایتخت کشور انگلستان و بزرگترین شهر آن به شمار می رود. بعد از لندن می توان از شهرهای حایز اهمیت دیگر انگلستان به شهرهایی همچون منچستر، لیورپول، بیرمنگام، لیدز، ناتینگهام، کمبریج، برایتون، ساوت همپتون، دوور، شفیلد، یورک، بریستون، نیوکاسل و هال اشاره کرد. برترین دانشگاه های حقوق و پزشکی در کشور انگلستان واقع شده اند. اعتبار مدرک اعطا شده به فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلستان، باعث تمایز میان این متقاضیان جویای کار با دیگر افراد در جستجوی کار در بازار رقابتی کار شده است به گونه ای که دارندگان ای مدارک علاوه بر اینکه فرصت بیشتری برای یافتن کار در بین سایر رقبا دارند بلکه، کارفرمایان معمولا حقوق بالاتری نیز برای آن ها در نظر می گیرند. نظام تحصیلی مربوط به بریتانیا، نظام تحصیلی حاکم بر سیستم آموزشی این کشور است. با توجه به کوتاه تر بودن مدت زمان دوره تحصیلی در انگلستان که  در مقطع لیسانس تنها ۳ سال زمان می برد و در مقطع فوق لیسانس در انگلستان تنها ۱ سال به طول می انجامد، می توان اینگونه گفت که تحصیل در انگلستان از منظر هزینه ای و زمانی نیز توجیه اقتصادی دارد.

تحصیل در مدارس انگلستان

دانش آموزان در کشور انگلستان از سن 9 سالگی برای رفتن به مدرسه و پذیرش در مقاطع تحصیلی اقدامات لازم را مبذول می دارند. چنانچه شخصی از کشورهای اروپایی متقاضی مهاجرت به انگلستان و تحصیل در انگلستان باشد، هزینه اشتغال به تحصیل برای وی کمتر از دیگر کشور هاست. در کشور انگلستان شروع سال تحصیلی از ماه سپتامبر می باشد و انتهای سال تحصیلی در ماه ژوئیه به پایان می رسد. تاریخ های تعطیلی مدارس در مدت زمان سال تحصیلی، دو هفته به مناسبت عید پاک و یک هفته در ماه های اکتبر و فوریه است. شروع زمان کلاس ها از ساعت 9 صبح می باشد و در اکثر جاها تا ساعت 3 و نیم عصر به طول می انجامد. این امکان برای دانش اموزان فراهم است که یا در خوابگاه ها و یا در home stay اقامت داشته باشند. به طور معمول هزینه های مربوط به زندگی در مراکز home stay  ها کمتر از هزینه های زندگی در خوابگاه می باشد. در کشور انگلستان امکان پرداخت هزینه های تحصیل در انگلستان به صورت قسطی نیز فراهم است. لازم به ذکر است که در کشور انگلستان هزینه های جاری مربوط به تحصیل و زندگی در انگلستان توامان از دانش آموزان دریافت می گردد. ویزای همراه برای این نوع ویزای تحصیل در انگلستان شامل والدین نمی شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی درانگلستان

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان حدودا 3 سال زمانبر است و در نتیجه همانگونه که پیشتر نیز عنوان داشتیم به دلیل کوتاه تر بودن مدت زمان دوره تحصیل، هزینه های این مقطع نیز پایین تر و در نتیجه به صرفه تر می باشند. چنانچه سن دانشجویان از سن قانونی که همان 18 سال است، بالاتر باشد، امکان اشتغال به کار برای آنها به مدت 20 ساعت در هفته به صورتی که برای درس آنها لطمه ای ایجاد نکند، بلا مانع است. برای تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی، دانشجویان باید موفق به کسب مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 شده باشند. با توجه به افزایش شمار پناهندگان ایرانی، سخت گیری های دولت انگلستان  بر روی شرایط ایرانی ها نیز افزایش یافته است و باعث شده تا امکان همراه بردن در شرایط تحصیل در انگلستان منحل گردد. لازم به ذکر است که دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان، مجاز به ماندن در این کشور و جستجو بابت یافت شغل نیستند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان

به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان که به مدت یکسال به طول می انجامد، برخورداری از مدرک زبان آیلتس 5/6 یکی از ضروریات اصلی است. دانشجویان مشغول به تحصیل در این مقطع مجازند تا به مدت 30 ساعت در هفته مبادرت به اشتغال به کار نمایند. بعد از اتمام این مقطع تحصیلی، دانشجویان می توانند برای مقطع دکتری اقدام کنند. امکان استفاده از فرصت شرایط بورسیه تحصیلی در این مقطع بیشتر از مقطع لیسانس است. می توان گفت که بیش از نیمی از دانشگاه های کشور انگلستان در رده دانشگاه های برتر دنیا به شمار می روند. دانشگاه های کشورهای انگلیس ، اسکاتلند ، ولز و ایرلند شمالی سالیانه در حدود نیم میلیون داشجوی بین المللی و خارجی را می پذیرند در ادامه به ذکر برخی از رشته های محبوب برای تحصیل در انگلستان در بین دانشجویان می پردازیم:

 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ارشد روابط بین الملل
 • کارشناسی ارشد روانشناسی

 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی
 • کارشناسی ارشد روزنامه نگاری

تحصیل در مقطع دکتری درانگلستان

خاطر نشان می سازیم که برای برخورداری از شرایط تحصیل در مقطع دکتری در کشور انگلستان،  شخص متقاضی باید حتما حداقل مدرک زبان آیلتس با نمره ی اکتسابی 7 را داشته باشد. با توجه به اینکه این مدرک و نمره زبانی نیاز به مطالعه دارد می توان در اینجا دوره فوق فشرده آموزش زبان( SIC) را به شما پیشنهاد می دهیم که توسط استاد ملک پور تهیه و تدوین شده است تا در یادگیری زبان در کوتاه ترین زمان ممکن شما را کمک کند. در مقطع تحصیلی دکتری در انگلستان ضروریست که کلیه مهارت های زبانی شما در سطح مطلوبی قرار داشته باشند تا بتوانید به راحتی در سمینارها شرکت کنید و مطالب عنوان شده در سخنرانی ها را درک کنید. دوره های پیش نیاز زبان که برای تحصیل در انگلستان به آنها نیاز دارید شما را برای درس های ارائه شده در دانشگاه آماده می کنند. بیشترین شانس برخورداری از بورسیه تحصیل در انگلستان به مقطع دکتری اختصاص دارد. تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان منوط به حضور استاد راهنما یا سوپروایزر است.

بورسیه تحصیلی درانگلستان

لازم به ذکر است که با توجه به بالا بودن نرخ پوند و تفاوت ارزش پول کشور ما با انگلستان، هزینه تحصیل در انگلستان آنقدر ها برای متقاضیان خارجی علی الخصوص ایران، مناسب و مقرون به صرفه نیست اما از سوی دیگر می توان اینگونه بیان کرد که مدت زمات کوتاه تحصیل در این کشور باعث شده تا هزینه های جاری تحصیل در انگلستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی به میزان قابل توجهی کاهش یابد. شرایط برخورداری از بورسیه تحصیلی برای تحصیل در انگلستان ارتباط بسیار مستقیمی با شرایط متقاضیان این امر دارد به گونه ای که هر چه که موارد عنوان شده در رزومه موکل قوی تر و نمره اکتسابی مدرک زبان و معدل تحصیلی شخص بالاتر باشد، شانس دریافت بورسیه تحصیلی برای وی افزایش می یابد. پس از اینکه شخص از بورسیه تحصیلی برخوردار گشت، هزینه مربوط به تحصیل وی که به صورت درصدی و یا فول فاند و رایگان است، تعیین می گردد.در ادامه به ذکر برخی از انواع بورسیه های تحصیلی در کشور انگلستان و تعریف مختصری از هر یک خواهیم پرداخت:

 • ISH-London Met Scholarship Scheme

  بورسیه تحصیلی مربوط به مقطع کارشناسی ارشد ( در بر دارنده بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو).

 • Gates Cambridge Scholarships

  بورسیه تحصیلی مربوط به تیزهوشان و نخبگان(در بر دارنده تمام هزینه های زندگی و تحصیل دانشجو).

 • University of Westminster International Scholarships

  بورسیه تحصیلی دانشجویان خارجی از کشورهای در حال توسعه

هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان

سالیانه عددی بالغ بر 200000، به دانشجویانی تعلق دارد که تصمیم به تحصیل در انگلستان می گیرند. علی رغم اینکه هزینه های تحصیل در برخی از کشور های اروپایی رایگان است اما در کشور انگلستان برای تحصیل شخص ملزم به پرداخت هزینه می باشد. اما همانگونه که پیشتر نیز ذکر شد، تنها مزیت تحصیل در انگلستان به مدت زمان کوتاه دوره های تحصیلی آن باز می گردد که در نهایت به پایین آمدن هزینه های تحصیل در انگلستان منجر می گردد. مقدار این هزینه ها بنا به سبک زندگی افراد و مکان زندگی ان ها متفاوت است اما با مطالعه جدول زیر می توانید به برداشت کلی از هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان نایل آیید.

هزینه زندگی انگلستان

کار دانشجویی در انگلستان

با توجه به ضرورت پرداخت هزینه برای تحصیل در انگلستان، این سوال برای متقاضیان پیش می آید که آیا آن ها مجاز به کار حین تحصیل در مدت زمان اقامت در انگلستان خواهند بود یا خیر. بنا بر قوانین تدوین شده در دانشگاه های انگلستان و از سوی دولت حاکم بر انگلستان، کار حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی خارجی مجاز و آزاد اعلام شده اما این در صورتی است که مبادرت به اشتغال به کار به درس دانشجویان لطمه ای وارد نکند. البته مدت زمان مجاز اشتغال به کار در هر مقطع تحصیلی در انگلستان متفاوت است. در حالی که دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه کار حین تحصیل به مدت 10 تا 15 ساعت در هفته به صورت پاره وقت را دارند، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد مجازند تا 15 تا 20 ساعت به صورت پاره وقت در هفته و دانشجویان مقطع دکترا مجاز به اشتغال به کار حین تحصیل به مدت 40 ساعت در هفته به صورت تمام وقت مشغول باشند. لازم است بدانید که درآمد حاصل از کار حین تحصیل تنها بخشی از هزینه های زندگی را پوشش می دهد.

ویزا همراه انگلستان

ویزا همراه در انگلستان در شرایط تحصیل در انگلستان شاملهمسر یا شریک زندگی ( هم جنس یا زن و یا شوهر ) ، فرزندان زیر ۱۸ سالمی شود.همراه ساختن افراد ذکر شده در بالا با شخص دانشجوی متقاضی تحصیل در انگلستان، تنها در شرایطی امکان پذیر است که شخص بتواند مدارک تمکن مالی برای حمایت مالی اعضای خانواده اش را اثبات کند. وجود هزینه اثبات این تمکن مالی در حساب در گردش شخص متقاضی و یا خانواده وی ضروری است. امکان اقدام برای این مرحله به صورت آنلاین و از طریق اینترنت نیز فراهم است. در گذشته و پیش از تدوین قوانین سخت گیرانه، دانشجویان مجاز بودند تا یکی از والدین خود را به عنوان ولی و قیم همراه خود ببرند اما در شرایط کنونی حاکم بر انگلستان این امکان حذف شده است و والدین تنها به صورت ویزای توریستی می توانند اقدام کنند.

دانشگاه های برتر انگلستان

چنانچه متقاضی تحصیل در انگلستان می باشید، باید شناخت کافی از دانشگاه های برتر انگلستان و رتبه جهانی انها و مکان واقع شدن انها داشته باشید. در ادامه در جدول زیر به ذکر برخی از دانشگاه های مطرح انگلستان می پردازیم تا اطلاعات شما پیرامون این مبحث را پیش از تصمیم گیری در انتخاب دانشگاه ، بالا ببریم:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی انگلستان

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان در زیر به ترتیب آمده است:

 • شواهد مالی دال بر گردش مالی و تمکن شخص متقاضی مهاجرت و تحصیل در انگلستان
 • هزینه ویزا: هزینه ویزا متفاوت است. مراجعه به وب سایت رسمی وزارت امور خارجه انگلستان برای تعیین هزینه مربوط به ویزا
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر به همراه گواهی نمره اکتسابی TOEFL / IELTS
 • مدارک تحصیلی: گواهینامه ها، درجه ها ؛ گواهی پایان تحصیلات متوسطه یا گواهینامه های دانشگاه (مدارک تکمیل شده تحصیلات متوسطه دیپلم ۱۲ ساله به همراه مدرک پیش دانشگاهی( برای تحصیلات کارشناسی) ، مدرک کارشناسی (برای تحصیلات کارشناسی ارشد)، مدرک کارشناسی ارشد (برای تحصیلات دکتری)  دارای مهر وزارت امور خارجه و دادگستری ). ( رونوشت سوابق تحصیلی را می توان در  دفتر اسناد رسمی یا سفارت انگلستان تایید کرد. )
 • مجوز اقامت

 • تکمیل و امضای فرم درخواست ویزای به جهت تحصیل در انگلستان
 • گذر نامه و مدارک شناسایی معتبر و تاریخ دار
 • فتوکپی از گذرنامه
 • دعوتنامه ( در صورت وجود و در صورت لزوم به ارائه)
 • نامه پذیرش از سوی موسسه آموزشی انگلستان به جهت تحصیل در انگلستان
 • مدارک پزشکی دال بر صحت متقاضی تحصیل در انگلستان
 • بیمه معتبر

موقعیت کار پس از تحصیل در انگلستان

قطعا یکی از مسایل مهم برای مهاجرت و در ارتباط با مقاله کنونی شرایط کاری شخص متقاضی مهاجرت از طریق تحصیل در انگلستان پس از اتمام دوره تحصیلی می باشد. بنا بر قوانین مصوب کشور انگلستان، محصلین مهاجر در کشور انگلستان مجازند تا پس از تکمیل دوره تحصیلی خود، مدت زمان تعیین شده 1 ساله ای  را در کشور انگلستان بمانند تا به دنبال کار مد نظر خود بگردند و کار مرتبط با رشته تحصیلی و مهارت خود را بیابند. در صورتی که متقاضیان تحصیل در انگلستان در مدت 1 سال وارد بازار کاری این کشور شوند، امکان اقامت در این کشور از طریق ویزای کاری انگلستان برای آنها فراهم است. یکی از ضروریات اخذ اقامت دائم کشور انگلستان، پرداخت مالیات مصوب این کشور است. یکی از مسایل مهم برای ورود به بازار کاری هر کشور ، نرخ بیکاری آن کشور و اختصاصا در این مقاله انگلستان، می باشد. در زیر نمودار نرخ بیکاری کشور انگلستان در خلال سال های اخیر نمایش داده شده تا در تصمیم گیری پیرامون آینده کاری در کشور انگلستان به شما کمک کند.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل درانگلستان

اخذ اقامت و پاسپورت انگلستان به سادگی با تحصیل در انگلستان به دست نخواهد آمد و افراد می بایست بعد از اتمام تحصیل خود اقدام به جستجوی کار کنند. اما با توجه به اینکه در انگلستان دانشجو پس از پایان تحصیلات خود فرصتی برای کاریابی و یافتن شغل مناسب و اشتغال به کار، نخواهد داشت لذا فرد باید در حین تحصیل تلاش کند تا کار مناسب خود را بیابد تا پس از اشتغال به کار به مدت 5 سال و پرداخت هزینه های مالیاتی کشور انگلستان به دولت این کشور، بتواند نسبت به درخواست اقامت دائم اقدام کند. چنانچه شخص متقاضی اخذ پاسپورت کشور انگلستان می باشد، می تواند پس از گذران 12 ماه از اخذ مجوز اقامت دائم کشور انگلستان، مراحل مربوط به اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور را نیز طی کند. لازم به ذکر است که درخواست تابعیت شامل مجموعه ای از شرایط و آزمون های خاصی است که در صورت دارا بودن این شرایط، و ارائه اسناد مربوطه، شخص می تواند برای درخواست تابعیت اقدام کند.

سوالات متداول درباره تحصیل درانگلستان

آیا پس از پایان تحصیل می توان در انگلستان کار کرد؟

پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور انگلستان به جستجوی کار بپردازید. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.

 آیا می توان از دانشگاه های انگلستان بورسیه تحصیلی گرفت؟

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

 آیا با تحصیل در انگلستان می توانیم اقامت این کشور رابدست آوریم؟

خیر.

شرایط اخذ اقامت دائم کشور انگلستان کدامند؟

فرد باید در حین تحصیل تلاش کند تا کار مناسب خود را بیابد تا پس از اشتغال به کار به مدت 5 سال و پرداخت هزینه های مالیاتی کشور انگلستان به دولت این کشور، بتواند نسبت به درخواست اقامت دائم اقدام کند.

سخن پایانی

تحصیل در انگلستان، شرایط تحصیل در کشور انگلستان و هزینه های مرتبط با تحصیل در کشور انگلستان از جمله موضوعاتی بودند که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند. در این مقاله دانستیم که شرایط تحصیل در انگلستان چگونه است و هزینه های آن به چه صورت است. مزیت های تحصیل در انگلستان باعث گردیده تا پس از تکمیل دوره تحصیلی، موقعیت های شغلی مناسبی در اختیار فارغ التحصیلان قرار دارد. چنانچه ابهام دیگری پیرامون مسایل مربوط به تحصیل در کشور انگلستان برای شما باقی ماند با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید و از مشاوره های رایگان تلفنی ان ها بهره مند گردید. همچنین می توانید سوالات و انتقادات خود را در انتهای این مقاله مطرح سازید تا کارشناسان در کمتر از 12 ساعت پاسخ شما را دهند.

2 پاسخ
 1. سایان
  سایان گفته:

  سلام . شرایط مهاجرت تحصیلی به انگلیس چیست؟ برای کدام رشته پزشکی بورسیه دارند؟ ممنون میشم جواب بدین .

  پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. شرایط سنی و سطح زبانتان در مورد مهاجرت تحصیلی حائز اهمیت می باشد و در مورد بورسیه هیچ رشته پزشکی ، بورسیه ندارد بلکه خود شخص بایستی هزینه های زندگی خود را تامین کند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *