تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا ، مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل ، شرایط دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا  در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار خواهد گرفت. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا چیست؟ آیا می توان برای تحصیل در ایتالیا از بورسیه تحصیلی استفاده نمود؟ برترین دانشگاه های ایتالیا کدام اند؟ آیا در تحصیل در ایتالیا می توان برای الحاق همسر اقدام نمود؟ ایتالیا شبه جزیره ای است در دریای مدیترانه؛  دارای مناظر متنوع و آثار تاریخی منحصر به فرد که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. در این مقاله به شرایط تحصیل و اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا می پردازیم. در صورت نیاز به اخذ اطلاعات کامل تر و بررسی شرایط خود برای انواع روش های مهاجرتی به ایتالیا و سایر کشورها، می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) از طریق تماس تلفنی و یا به صورت آنلاین مشاوره تخصصی و رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در ایتالیا

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور ایتالیا
 • تحصیل در مدارس ایتالیا
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا
 • تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا
 • بورسیه تحصیلی در ایتالیا
 • هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا
 • کار دانشجویی در ایتالیا
 • بررسی ویزای همراه
 • معرفی دانشگاه ها برتر ایتالیا
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
 • موقعیت کار پس از تحصیل در ایتالیا
 • وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل در ایتالیا
 • مزایای تحصیل در ایتالیا
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در ایتالیا
 • سخن پایانی

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه ویدئو بورسیه تحصیلی ایتالیا

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در زمینه ویدئو بورسیه تحصیلی ایتالیا

درباره کشور ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به دلیل زیبایی و پیشینه تاریخی کشور ایتالیا و نزدیکی فرهنگ مردم آن کشور با ایرانیان جزو اولویت های اول ایرانیان برای تحصیل و اقامت محسوب می شود. کشور ایتالیا یکی از اصلی ترین کشور های اتحادیه اروپا و یکی از اصلی ترین اعضای اتحادیه شنگن می باشد. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی در این کشور ایتالیایی است. جمعیت کشور ایتالیا  در سال 2019 معادل  60,359,546 نفر می باشد. دین رسمی این کشور مسیحیت بوده و بیش از 90 درصد از جمعیت این کشور پیرو مذهب کاتولیک می باشند. کشور ایتالیا از لحاظ جمعیت در رتبه بیست و سوم جهان و پنجم اروپا قرار دارد.

تحصیل در ایتالیا به دلیل زیبایی و پیشینه تاریخی کشور ایتالیا و نزدیکی فرهنگ مردم آن کشور با ایرانیان جزو اولویت های اول ایرانیان برای تحصیل و اقامت محسوب می شود. کشور ایتالیا یکی از اصلی ترین کشور های اتحادیه اروپا و یکی از اصلی ترین اعضای اتحادیه شنگن می باشد. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی در این کشور ایتالیایی است. جمعیت کشور ایتالیا  در سال 2019 معادل  60,359,546 نفر می باشد. دین رسمی این کشور مسیحیت بوده و بیش از 90 درصد از جمعیت این کشور پیرو مذهب کاتولیک می باشند. کشور ایتالیا از لحاظ جمعیت در رتبه بیست و سوم جهان و پنجم اروپا قرار دارد.

ایتالیا دارای آب و هوایی چهار فصل و نسبتاً معتدل می باشد؛  این تفاوت دمایی و وجود کوهستان ها و سواحل زیبا و همچنین آثار تاریخی متفاوت در ایتالیا باعث شده است، صنعت توریست یکی از اصلی ترین منابع درآمدی در این کشور باشد. همچنین از اصلی ترین و بزرگترین صنایع این کشور می توان به صنعت خودرو، صنایع فلزکاری، ساخت هواپیما، ماشین‌آلات، صنعت کشتی سازی، تولید مواد شیمیایی، مواد غذایی ، منسوجات، و صنایع پتروشیمی و البته صنعت پوشاک و مد اشاره نمود. دانشگاه های ایتالیا در رشته های معماری، هنر، مهندسی، باستان شناسی، و . . . بسیار معتبر بوده و شهرت جهانی دارند. لذا تحصیل در دانشگاه های ایتالیا با توجه به رتبه مناسب دانشگاه های این کشور و هزینه های مناسب تحصیل و زندگی و همچنین وجود بورس های تحصیلی که شرایط نسبتاً ساده ای برای اخذ آنها وجود دارد به صورت کلی می تواند مقصد مناسبی جهت تحصیل باشد.

تحصیل درمدارس ایتالیا

با اخذ پذیرش از مدارس ایتالیا می توان برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام بفرمایید. چهار دسته تحصیلی در مدارس ایتالیا وجود دارد که در ادامه به صورت خلاصه مورد بررسی قرار می گیرد. تمام دوره های تحصیلی در مدارس به زبان ایتالیایی می باشد و مدارس بسیار محدودی وجود خواهند داشت که به زبان انگلیسی تدریس می کنند. تحصیل در مهد کودک به صورت اجباری نمی باشد از سن 3 سالگی می تواند آغاز شود و تا سن 6 سالگی می تواند ادامه داشته باشد. به صورت کلی در این مقطع کودکان بیشتر بازی می کنند و یاد می گیرند که به چه صورت با هم ارتباط داشته باشند. تحصیل در مقطع ابتدایی؛ به صورت اجباری بوده و از سن شش سالگی آغاز می گردد و تا سن 11 سالگی ادامه خواهد داشت. تحصیل در مقطع متوسطه کمی جدی تر و مهم می گردند و دروس عمومی و تخصصی به دانش آموزان تدریس می گردد. این مقطع تحصیلی از سن 11 – 14 سالگی می باشد و برخی از اصلی ترین دروسی که در این مقطع به دانش آموزان تدریس می گردند که شامل آموزش زبان، ریاضیات ، هنر و کامپیوتر و ورزش می باشد و تحصیل در دوره دبیرستان نیز از سن چهارده سالگی آغاز می گردد و تا 19 سالگی ادامه خواهد داشت. در این مقطع دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه و موسسات آموزش عالی، آماده می نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

کشور ایتالیا  یکی از بهترین مقاصد تحصیلات آکادمیک می باشد که  نظام تحصیلی مناسبی در جهان دارد و برای دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در این کشور هستند شرایطی را فراهم آورده است که هزینه های تحصیل در آن  توسط دولت پرداخت بشود و در حال حاضر امکان تحصیل در هر سه مقطع به زبان انگلیسی برای دانشجویان فراهم شده است. یکی از روش هایی که برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی در ایران ارائه می شود به این صورت می باشد که سفارت ایتالیا در ایران سالیانه سه ترم کلاس به زبان ایتالیایی برگزار می کند که هر ترم آن در برگیرنده ۳۳ جلسه بوده و  این کلاس ها سه جلسه در هفته و هر جلسه دو ساعت می باشد. که در طول این ۳ ترم، سه کتاب به نام  (Espresso) به متقاضیان این دوره ها آموزش داده می شود. پس از آموزش دو کتاب اول در صورتی که فرد بتواند ۹۰ امتیاز یا نمره A را از آزمون های این دوره اخذ نماید این افراد به سفارت ایتالیا معرفی می گردند و قادر خواهند بود جهت دریافت پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی این کشور ما بقی اقدامات را انجام دهند. شایان ذکر است که این شرایط برای متقاضیان مهیا می باشد که دانشجو در مقطع کارشناسی بدون داشتن مدرک آیلتس و تنها با داشتن اطلاعات جزیی در حد مکالمه و درک مطلب برای ادامه تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی اقدام نماید و همچنین قادر خواهد بود که به زبان ایتالیایی نیز ادامه تحصیل نمایند. دوره لیسانس در ایتالیا مشابه با ایران چهار ساله می باشد و طی این دوره چهار ساله دانشجویان به مدت 10 ساعت در هفته اجازه کار داشته و دستمزد آن برای دانشجویان می تواند حداقل 8-10 یورو در ساعت باشد.لازم به ذکر است در صورت یافتن کار در این کشور این حقوق می تواند کفایت بخش بسیاری از هزینه های زندگی در این کشور را بدهد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا در مقطع فوق لیسانس در این زیر عنوان مورد بررسی قرار می گیرد. کشور ایتالیا به دلیل داشتن دانشگاه های نسبتاً معتبر در سطح اروپا و جهان، یکی از اصلی ترین مقاصد متقاضیان ادامه تحصیل دانشگاهی در کشور های اروپایی می باشد و به همین دلیل بسیاری از متقاضیان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر فوق لیسانس این کشور را به عنوان مقصد ادامه تحصیلات خود انتخاب می نمایند. در تحلیل در این کشور متقاضیان قادر هستند بصورت کاملا رایگان ادامه تحصیل داشته باشند و مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های قاره اروپا اخذ نمایند و این امکان را فراهم نمایند تا از روش بورسیه های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس و دکتری رایگان تحصیل کنند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور ایتالیا دو ساله بوده و مباحث درسی دانشگاهی در این کشور به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می شوند. متقاضیانی که قصد تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی را دارند برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی نیاز به مدرک زبان خاصی وجود ندارد. در مقطع فوق لیسانس دانشجویان به مدت 20 ساعت اجازه کار هفتگی دارد و حداقل دستمزد افراد در حدود ۸ تا۱۰ یورو در ساعت می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

ادامه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکترا در این زیر عنوان بررسی می گردد. بسیاری از دانشگاه های ایتالیا در میان برترین دانشگاه های اروپا قرار دارند و هرساله متقاضیان بسیاری را از تمامی کشورهای جهان پذیرا می باشد. افرادی که هدف تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا را دارند از این امکان بهره مند هستند که علاوه بر تحصیل رایگان در ایتالیا بتوانند از بورسیه های تحصیلی در این کشور نیز استفاده نمایند. یکی از برتری هایی که دانشگاههای ایتالیا نسبت به سایر دانشگاههای اروپا دارد این است که امکان تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی در مقطع دکترا بدون نیاز به مدرک آیلتس و تنها با داشتن اطلاعاتی در سطح مکالمه و درک اطلاعات برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور امکان پذیر می باشد همچنین متقاضیان قادر هستند به زبان ایتالیایی نیز ادامه تحصیل نمایند. برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا از دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکترا فرد متقاضی تحصیلات عالیه می بایست دیپلم ۱۲ ساله و کارشناسی ۴ ساله و کارشناسی ارشد ۲ ساله را گذرانده باشد.

بورسیه تحصیلی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به همراه بورس تحصیلی در این زیر عنوان بررسی می گردد. به صورت کلی می توان گفت تمامی دانشجویان تمامی نقاط جهان به دنبال دریافت بورسیه های تحصیلی در دانشگاههای معتبر دنیا هستند که رسیدن به این هدف شاید در برخی از کشور ها و دانشگاه ها بسیار مشکل بوده و شاید امکان پذیر نباشد. متقاضیان تحصیل در ایتالیا  می توانند اگر شرایط مالی مناسبی نداشته باشند کمک هزینه تحصیلی هم دریافت نمایند و با توجه به دریافت این کمک هزینه بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی شان در این کشور را تامین نمایند.  ذکر این مطلب می تواند بسیار جالب باشد که این بورسیه های تحصیلی در ایتالیا  بلا عوض می باشند. در دانشگاه های ایتالیا، کمک هزینه های ۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ یورویی در سال برای دانشجویان بین المللی قابل دسترس می باشد. این امر موجب جذب دانشجویان و علاقه مندان از کشور های جهان سوم شده است و دانشجویان فارغ از شرایط معدل و شرایط تحصیلی شان قادر هستند از دولت  ایتالیا، بورس تحصیلی دریافت نمایند. این نوع بورسیه ها با بورسیه هایی که به  دانشجویان ممتاز تعلق می گیرد متفاوت بوده و شانس بسیار بالایی برای ایرانیان جهت اخذ آنها وجود دارد. بیشتر دانشجویان ایرانی که در ایتالیا در حال تحصیل در دانشگاه های ایتالیا می باشند از این بورسیه استفاده کرده و بدین وسیله بخشی از هزینه های زندگی شان را در دوران تحصیل با این بورس تامین می نمایند برای متقاضیان تحصیل در دکتری در این کشور، این امکان وجود دارد که بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع دکترا را طبق تعرفه روز از سوپروایزر خود دریافت کنند.

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا و هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور در این زیر عنوان تحلیل می گردد. یکی از ارزشمندترین قوانین در خصوص تحصیل در ایتالیا این است که ادامه تحصیل، می بایست برای همه اقشار ممکن باشد. در همین جهت ، در کلیه دانشگاه های دولتی در ایتالیا ، شهریه دانشگاه طبق میانگین درآمد سالیانۀ خانوادۀ دانشجو تعیین می گردد. باید بدانید که تحصیل در دانشگاه های ایتالیا از لحاظ هزینه های زندگی با کشورهای همسایه ایران نظیر ارمنستان و ترکیه و سایر کشور های همسایه در هزینه تحصیل تقریبا برابر بوده با این تفاوت که سطح کیفی تحصیل در ایتالیا و دانشگاه های این کشور با دانشگاه کشوری مثل ترکیه و ارمنستان بسیار متفاوت بوده و بسیار بالاتر است. همینطور اگر فرد بخواهد اقامت دائم آن کشور را اخذ کند، قطعاً کیفیت آموزش در کشور های اروپایی قابل مقایسه با کشور های همسایه ایران از جمله ترکیه، ارمنستان و… نخواهد بود و اختلاف کیفیتی محسوسی میان آنها وجود دارد. هزینه های زندگی در ایتالیا به صورت نسبی و بدون در نظر گرفتن هزینه های مسکن تقریباً دو برابر هزینه های زندگی در ایران می باشد. هزینه ماهانه زندگی در ایتالیا به صورت میانگین برای هر نفر در حدود ۷۲۴ یورو می باشد. شهر رم یکی از شهرهای گران جهان و در رتبه ۱۱۵ در جهان قرار دارد و شاخص هزینه های زندگی در رم به نسبت تهران ۸۸٫۰۲% بیشتر است.

کار دانشجویی در ایتالیا

با داشتن ویزای تحصیلی اجازه کار پاره وقت دانشجویی در این کشور امکان پذیر خواهد بود. در این کشور ساعات مجاز جهت کار دانشجویی در این کشور با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. برای دانشجویان مقطع لیسانس تنها 10 ساعت کار در هفته وجود دارد. این زمان مجاز برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکترا به ترتیب 20 و 30 ساعت در هفته خواهد بود. به صورت کلی شرایط کاری در این کشور وجود ندارد اما برای کار های دانشجویی و کارهای پاره وقت می توان گفت شرایط نسبتاً بهتری وجود دارد. با توجه به این شرایط نه در حین تحصیل و نه پس از آن نمی توان بر روی شرایط کاری مناسب در کشور ایتالیا بعد از تحصیل در ایتالیا حساب نمود و برای یافتن شرایط کاری بهتر شاید انتخاب دیگر کشور های اروپایی چون آلمان، اتریش، هلند و دانمارک که شرایط کاری بعد از تحصیل در آنها مناسب تر است، بتوانند مقاصد مناسب تری باشند.

بررسی ویزای همراه

به صورت کلی در تعاریف حقوق بین الملل همراه به همسر و فرزندان زیر 18 سال خانواده گفته می شود. در بسیاری از کشور ها مانند اتریش، هلند، فنلاند، آلمان، دانمارک و کانادا و بسیاری دیگر از کشور های جهان دانشجو در حین تحصیل می تواند همراهان خویش را به کشور مقصد بیاورد و در برخی از این کشور ها مانند دانمارک و کانادا به همسر وی از همان ابتدا اجازه کار تمام وقت و بدون محدودیت شغلی داده می شود. متقاضیان تحصیل در ایتالیا باید بدانند که در این کشور  حق بردن همراه را نداشته و در بهترین حالت همراه می تواند با ویزای توریستی به فرد اصلی ملحق شود. در هنگام ورود با ویزای توریستی شغل همراه اجازه کار و تحصیل در این کشور نخواهد داشت و نمی تواند تمام مدت طول تحصیل همسرش را در کنار وی باشد. ویزای توریستی تایم محدودی دارد و در بیشترین حالت شش ماه در سال خواهد بود.

معرفی دانشگاه ها برتر ایتالیا

امروزه دانشجویان فراوانی از تمام نقاط دنیا با هدف تحصیل در دانشگاههای معتبر اروپا و کشور هایی با کیفیت بالای زندگی، مسیر زندگی خویش را به سمت پیشرفت و زندگی در اروپا هدایت می نمایند. از بین مقاصداروپایی، کشور ایتالیا برای دانشجویان بین المللی بخصوص دانشجویانی که از کشورهای جهان سوم و آسیایی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا امکانات مناسبی را تدارک می بیند. شرایط ادامه تحصیل در ایتالیا در کلیه مقاطع تحصیلات آکادمیک با داشتن موارد و مدارک مورد نیاز مهیا می باشد. در ادامه لیست از برترین دانشگاه های این کشور و رنک جهانی آنها نمایش در جدول زیر نمایش داده شده است.

دانشگاه ایتالیا

همانطور که در جدول فوق مشاهده می فرمایید 10 دانشگاه برتر این کشور در رتبه های زیر 500 در جهان طبق آمار QS که یکی از معتبر ترین رتبه بندی های جهان می باشد، قرار دارند.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور نیاز به مدارک و شرایط خاصی می باشد و نیاز است که در هنگام مراجعه به سفارت مدارک به درستی تهیه و ارائه گردند.  از این رو بسیار بهتر خواهد بود که فرد متقاضی قبل از مراجعه به سفارت و ارائه مدارک با مشورت با مشاورین متخصص در این زمینه اقدام نموده و آمادگی های لازم را داشته باشند. در ابتدا باید پذیرش از دانشگاه های این کشور اخذ گردد و نامه آن مهمترین مدرک جهت در خواست ویزای تحصیل در ایتالیا می باشد. در ادامه با توجه  اینکه تحصیل در چه مقطعی انجام خواهد گرفت مدارک متفاوتی می تواند مورد نیاز باشد. اصلی ترین مدارک جهت تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی به شرح زیر می باشد.

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس
 • ارائه ترجمه از مدارک هویتی
 • تکمیل فرم ویزا
 • آدرس محل زندگی در ایتالیا و اثبات رزرو مکان مورد نظر
 • اثبات تمکن مالی و پرینت حساب بانکی
 • بیمه نامه مسافرتی
 • مدرک زبان
 • نمونه رزومه آپدیت شده
 • ترجمه رسمی مدارک و ریزنمرات مقاطع قبلی
 • مستنداتی که حاوی هدف اقامت تحصیلی می باشد

موقعیت کار پس از تحصیل

موقعیت کار پس از تحصیل در ایتا لیا یکی از اصلی ترین مباحث در پروسه های تحصیلی می باشد.  دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از این کشور به مدت شش ماه اجازه خواهند داشت با مدارک تحصیلی و تخصص هایشان به کاریابی بپردازند و در صورت یافتن کار مناسب و اخذ پیشنهاد شغلی اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند. اما همانطور که در زیر عنوان های قبلی به آن اشاره گردید شرایط کار در کشور ایتا لیا مناسب نبوده و این امر می تواند در ادامه کار را برای فارغ التحصیلان سخت نماید. نرخ بیکاری در کشور ایتالیا در سال های اخیر در نمودار زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می فرمایید در آخرین آمار ارائه شده نرخ بیکاری در این کشوردر حدود 9.7 بوده است که عدد بسیار زیاد و قابل توجهی در مقایسه با بسیاری از کشور های اروپایی می باشد. با توجه به آمار ذکر شده شرایط کاریابی و یافتن کار پس از تحصیل آسان نخواهد بود و شرایط کاری حتی برای شهروندان این کشور نیز بسیار نا مناسب است.

 • نرخ بیکاری

وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا و شرایط کلی اقامت دائم و پاسپورت این کشور در این بند مورد بررسی قرار می گیرد. پروسه های تحصیل در ایتالیا و دیگر کشور ها معمولاً به دو بهانه اصلی انجام می گیرد. یا تنها صرف تحصیل در دانشگاه های معتبر جهانی مد نظر است و یا تحصیل به عنوان شروعی برای پروسه مهاجرتی انجام می گردد. در حالت دوم شرایط اقامت دائم و اخذ پاسپورت کشور مقصد می تواند بسیار مورد اهمیت باشد. در صورتی که پس از تحصیل در ایتالیا فرد بتواند کار پیدا کرده و وارد بازار کار این کشور شود و قرارداد رسمی با کمپانی های این کشور ببندد می تواند بعد از پنج سال زندگی و کار اقامت دائم ایتالیا را دریافت نماید. برای اخذ پاسپورت نیاز است که فرد در حدود 10 سال در این کشور زندگی نموده باشد و تسلط به زبان ایتالیایی و آشنایی با فرهنگ و تاریخ ایتالیا داشته باشد.اصلی ترین مدارک اقدام جهت پاسپورت ایتالیا به شرح زیر می باشد :

 • مدارک هویتی معتبر
 • دو قطعه پرسنلی
 • اثبات درآمد مالی برای پوشش هزینه های زندگی در طول مدت اقامت در ایتالیا
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی وضعیت تاهل
 • ارائه بیمه نامه
 • اثبات داشتن اقامت قانونی در ایتالیا
 • گوهی عدم سوپیشینه

مزایای تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشور های اروپایی که تحصیل در دانشگاه های آن توسط دولت این کشور تامین می شود از دیرباز مورد توجه بوده است. رتبه علمی مناسب، تنوع رشته و دانشگاه ها و شهریه بسیار مناسب و از 500 تا 3200 یورو در سال در کلیۀ مقاطع و رشته ها، از جمله مزیت های تحصیل در این کشور است. بر اساس یک آمار در سال 2014، بالغ بر 34 دانشگاه این کشور در رتبه زیر 900 دانشگاه برتر سطح جهان قرار گرفته اند. تنها در شاخص معتبر QS بالغ بر 15 دانشگاه این کشور رتبۀ زیر 500 را در سال 2014 کسب نموده اند. اخیرا با توجه به رویکرد بین المللی که دانشگاه های این کشور اتخاذ نموده اند تعداد زیادی از رشته های تحصیلی از مقطع لیسانس تا دکتری به زبان انگلیسی ارائه شوند. از جمله رشته های پزشکی، دارو سازی و بیو تکنولوژی نیز به زبان انگلیسی ارائه می گردند. تحصیل در این کشور دارای مزایایی می باشد که عبارتند از :

 •  تحصیل در آن بسیار ارزان است
 • امکان دریافت بورسیه های 3000 یورویی و 5000 یورویی در سال برای ایرانیان وجود دارد
 • دوره های ارائه شده بسیار زیادی به انگلیسی دارد
 • جایگاه علمی اکثریت قاطع دانشگاه های آن بسیار عالی است

سوالات متداول در زمینه تحصیل در ایتالیا

آیا ایتالیا ازنظر هزینه تحصیل، کشور مقرون به صرفه ای است؟
بله، ایتالیا، برای دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در این کشور هستند شرایطی را فراهم آورده است که هزینه های تحصیل در آن  توسط دولت پرداخت بشود و حتی متقاضیان قادر هستند بصورت کاملا رایگان ادامه تحصیل داشته باشند.

آیا امکان کاره پاره وقت همراه با تحصیل برای دانشجویان در ایتالیا امکانپذیر است؟

با داشتن ویزای تحصیلی اجازه کار پاره وقت دانشجویی در این کشور امکان پذیر خواهد بود. در این کشور ساعات مجاز جهت کار دانشجویی در این کشور با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت پاسپورت ایتالیا کدامند؟

مدارک هویتی معتبر، دو قطعه پرسنلی، اثبات درآمد مالی برای پوشش هزینه های زندگی در طول مدت اقامت در ایتالیا.

چگونه می توانیم پاسپورت ایتالیا را بگیریم؟

برای اخذ پاسپورت نیاز است که فرد در حدود 10 سال در این کشور زندگی نموده باشد و تسلط به زبان ایتالیایی و آشنایی با فرهنگ و تاریخ ایتالیا داشته باشد.

سخن پایانی

تحصیل در ایتالیا ، شرایط دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا، مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. تحصیل در ایتالیا با توجه به هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در این کشور و وجود بورس های تحصیلی این کشور بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی واقع شده است ولی با توجه به مطالب ارائه شده در این مقاله دانشجویان می توانند برای سایر کشورهای اروپایی که هم هزینه مناسبی داشته باشند و هم شرایط کار در این کشور ها مناسب تر باشد مجارستان، چک، آلمان، سوییس، هلند و دانمارک اقدام نماید. جهت اخذ اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در ایتالیا می توانید با مشاوران ما در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید .همچنین می توانید در قسمت دیدگاه ،سوالات خود را بیان نموده تا در اسرع وقت مشاوران ما به شما پاسخگو خواهند بود.

2 پاسخ
 1. رضا
  رضا گفته:

  سلام وقت بخیر. آیا امکان گرفتن بورسیه تحصیلی هست؟ و اینکه دانشگاه های ایتالیا کمک هزینه تحصیلی دارند؟

  پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز.بله دانشگاه های ایتالیا بورسیه تحصیلی دارند و متقاضیان تحصیل در ایتالیا می توانند اگر شرایط مالی مناسبی نداشته باشند کمک هزینه تحصیلی هم دریافت نمایند و با توجه به دریافت این کمک هزینه بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی شان در این کشور را تامین نمایند. این بورسیه های تحصیلی در ایتالیا بلا عوض می باشند. در دانشگاه های ایتالیا، کمک هزینه های ۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ یورویی در سال برای دانشجویان بین المللی قابل دسترس می باشد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *