تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس ، مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل ، تحصیل در بلاروس بدون مدرک زبان ، هزینه های تحصیل در بلاروس و شرایط پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی بلاروس، در این مقاله به صورت اختصاصی و علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. اما آیا بلاروس کشوری مناسب برای تحصیل می باشد؟ هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس چگونه است؟ امکان اخذ اقامت و تابعیت  بعد از پایان دوره تحصیلی در بلاروس وجود دارد؟ بلاروس جزو کشورهای عضو حوزه CIS است و پاسپورت آن از اعتبار بالایی برخوردار است، بلاروس سرزمینی دور از دریا، دارای طبیعتی زیبا و منحصر به فرد است، همچنین دارای فضای تحصیلی بسیار مناسبی می باشد. چنانچه پس از مطالعه این مقاله سوالی داشتید، می توانید با کارشناسان و مشاورین ارشد موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و اطلاعات خود را در خصوص تحصیل در بلاروس افزایش داده و از مشاوره  تخصصی و رایگان دریافت کنید.

تحصیل در بلاروس

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در بلاروس
 • تحصیل درمدارس بلاروس
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در بلاروس
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلاروس
 • تحصیل در مقطع دکتری در بلاروس
 • تحصیل در بلاروس بدون مدرک زبان
 • بورسیه تحصیلی در بلاروس
 • هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در بلاروس
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در بلاروس
 • معرفی دانشگاه های برتر بلاروس
 • موقعیت کار پس از تحصیل
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلاروس
 • سوالات متد اول در زمینه تحصیل در بلاروس
 • سخن پایانی

درباره کشور بلاروس

برای مهاجرت تحصیلی به بلاروس بهتر است ابتدا از شرایط عمومی آن اطلاعات لازم را داشته باشیم.  جمهوری بلاروس کشوری است که در اروپای مرکزی؛ که با لیتوانی و لتونی، روسیه، اوکراین و لهستان  هم مرز است. بیش از هزار دریاچه در بلاروس وجود دارد و دارای آب و هوایی معتدل است. پایتخت آن مینسک و واحد پول بلاروس؛ روبل می باشد.

مینسک، شهری مدرن در اروپا  و بزرگترین مرکز سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی بلاروس است. بلاروس کشوری است که توسعه و پشتیبانی گسترده ای از کشاورزی در سطح ایالت دارد. زبان رسمی در کشور بلاروس روسی و بلاروسی می باشد. تحصیل در کشور بلاروس مراحل مختلفی دارد که این مراحل با سایر کشورها مشابه است. کشور بلاروس از نظر دانشگاهی در رشته های پزشکی، مهندسی، هنر و علوم انسانی سالیانه دانشجویان زیادی را از کشورهای مختلف می پذیرد و تحصیل در این کشور می تواند شانس افراد مختلف را جهت ورود به بازار کار در کشور بلاروس و سایر کشورهای اروپایی افزایش دهد.  البته جهت کار و تحصیل در کشور بلاروس توصیه می شود دانشجویان زبان روسی را بیاموزند. زیرا هم هزینه های تحصیل کمتر می شود و هم جهت ورود به بازار کار شرایط بهتری برای دانشجو فراهم خواهد شد. در ادامه مقاله به بررسی شرایط تحصیل در بلاروس می پردازیم.

تحصیل در مدارس بلاروس

تحصیل در کشور بلاروس برای دانش آموزان تا سن پانزده سالگی اجباری می باشد. بدین صورت که دانش آموزان از 6 سالگی وارد مقطع دبستان خواهند شد و تا 10 سالگی در آن مقطع مشغول به تحصیل خواهند شد.پس از آن در مقطع متوسطه از 10 تا 15 سالگی برای افراد در نظر گرفته شده است. از سن 15 سالگی به بعد که تحصیل در بلاروس اجباری نیست، افراد سه مسیر مختلف را جهت ادامه تحصیل می توانند انتخاب کنند.

پس از این دوره ها حتی دانشجویان می توانند به دانشگاه وارد شوند و تحصیلات خود را تکمیل کنند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور نوشته شده است و هر گونه رو نوشت و کپی برداری از آن غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت.

 • تحصیل در بلاروس در مدارس

تحصیل در بلاروس در مدارس

تحصیل در مقطع کارشناسی در بلاروس

تحصیل در مقطع کارشناسی در بلاروس، باید در دانشگاه یا کالج صورت گیرد که طول دوره بستگی به نوع دوره و کالج دارد و ممکن است بین 3 الی 7 سال طول بکشد. تعداد دانشگاه های معتبر کشور بلاروس 48 دانشگاه می باشند که اکثر آنها در پایتخت این کشور و بزرگترین شهر بلاروس، مینسک قرار دارند. جهت پذیرش در مقطع کارشناسی، دانش آموز باید 12 سال تحصیلات خود را تکمیل کرده باشد که برای ایرانیان دیپلم 12 ساله یا پیش دانشگاهی نیاز می باشد. برای ورود به مقطع کارشناسی به صورت مستقیم و بدون گذراندن دوره پیش نیاز؛ ایلتس 6 مورد نیاز است. دانشجویان در کشور بلاروس امکان کار دانشجویی را نیز دارند. اغلب دانشگاه های برتر بلاروس سالانه بین 30،000 تا 50،000 دانشجو می پذیرد که می توان گفت از 2،000 تا 10،000 نفر از آنها دانشجویان بین المللی هستند. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در بلاروس ،تقریباً 2،500 دلار امریکا می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلاروس

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلاروس مانند اکثر کشورها 2 ساله می باشد. سال تحصیلی در کشور بلاروس عموما از دو ترم تشکیل می شود که شامل ترم زمستان و ترم بهار است. ترم زمستان از اوایل ماه سپتامبر شروع شده و تا هفته سوم ژانویه به طول می انجامد و ترم بهار از اول فوریه شروع و تا اول جولای به طول می انجامد. سال تحصیلی در کشور بلاروس دارای دو ماه تعطیلی بوده که شامل ماه های جولای و آگوست است. تحصیل در این کشور به زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر می باشد و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مختلف نظیر پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و… برگزار می شود. مقطع فوق لیسانس بعد از پایان دوره لیسانس ارائه می شود. هزینه های تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد بسیار مناسب بوده و در حدود 3 الی 4 هزار دلار در سال می باشد. البته رشته های پزشکی ممکن است شهریه های نزدیک به 7،000 دلار نیز داشته باشند.

تحصیل در مقطع دکتری در بلاروس

تحصیل در کشور بلاروس در مقطع دکتری از محبوب ترین مقاطع تحصیلی می باشد. داوطلبان و دارندگان دکتری غالباً به عنوان استاد دانشگاه و کارهای تحقیقاتی در جست و جوی حرفه هستند، اما بسیاری از آنان نیز در بخش های خیریه، عمومی و خصوصی مشغول به کار می شوند. مقطع دکترا در بلاروس 3 الی 5 ساله می باشد که با ارائه یک رساله و دفاع از آن پایان می یابد. تحصیل در مقطع دکترا در بلاروس میتواند حتی با بورسیه تحصیلی همراه باشد ولی برای دریافت بورسیه تحصیلی نیاز به داشتن رزومه قوی و کارهای تحقیقاتی مناسب می باشد که شخص با توجه به رزومه خود می تواند شانس خود را جهت پذیرش در مقطع دکترا با فاند تحصیلی امتحان نماید. معمولا برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا با فاند و بورسیه تحصیلی نیاز به داشتن سوپروایزر می باشد.

جهت یافتن سوپروایزر شخص دانشجو باید در وب سایت دانشگاه های مختلف اساتید مربوطه را در دانشکده مربوط به خود پیدا کند و پس از بررسی رزومه استاد و کتب و مقالات چاپی وی، در صورت شباهت کارهای تحقیقاتی به وی، ایمیل بزند و با استاد مکاتبه کند و البته این مهمترین بخش اخذ پذیرش است.

تحصیل در بلاروس بدون مدرک زبان

تحصیل در کشور بلاروس به دلیل ارزان بودن هزینه ها ، به خصوص تحصیل پزشکی توجه بسیاری از دانشجویان را به خود جلب کرده است. سالیانه حدود 6،000 نفر از کشورهای مختلف تقاضای تحصیل در این کشور را دارند. دانشگاه های بلاروس در دنیا شناخته شده اند و تقریباً در تمامی رشته ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان فراهم می باشد در حالی که نیازی به مدرک زبان آیلتس یا تافل وجود ندارد. پس از اتمام تحصیل در این کشور فارغ التحصیلان امکان اخذ اقامت کاری و یا حتی امکان اقدام برای کار در سایر کشورهای اروپایی را دارا می باشند.

بورسیه تحصیلی در بلاروس

تحصیل در بلاروس می تواند با بورسیه همراه باشد. به گونه ای که برای آن دسته از دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در کشور بلاروس می باشند، و دارای ایلتس 6.5 یا 7 می باشند و شرایط تحصیلی خوبی دارند؛ امکان پذیر است. گروه های مختلفی هستند که بورسیه تحصیلی را به دانشجویان خارجی به زبان روسی ارائه می دهند. در ادامه به بررسی انواع بورسیه های تحصیلی در بلاروس خواهیم پرداخت.

 • بورسیه تحصیلی دولت فدرال

  دولت فدرال؛ برنامه بورسیه ای به نام بنجامین گیلمن به دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه های خود را ندارند ارائه می دهد و بیش از 2300 بورس تحصیلی، 5000 دلاری به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

 • بورسیه تحصیلی ریاست جمهوری

  بورسیه تحصیلی ریاست جمهوری به دانشجویانی اعطا می شود که؛ در دانشگاه های برتر این کشور تحصیل می کنند. این بورسیه بسیار رقابتی می باشد و افرادی که این بورسیه را دریافت می کنند شانس بالایی جهت کاریابی در بلاروس نیز دارند.

 • بورسیه تحصیلی فولبرایت

  بورسیه تحصیلی فولبرایت بیشتر به دانشجویان کشورهای بلاروس و اروپای شرقی با سطح بالای علمی تعلق می گیرد. این برنامه نیز برای اتباع کشور امریکا تعبیه شده است. در این برنامه برای افراد به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد. البته حمایت مالی جزئی این برنامه با بورسیه تفاوتی بسیار دارد.

هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس

یکی از نکات مثبت تحصیل در بلاروس هزینه های نسبتاً پایین زندگی در این کشور می باشد. در ادامه هزینه های زندگی در این کشور ارائه شده است:

کار دانشجویی ضمن تحصیل در بلاروس

به جهت کمک به پرداخت برخی هزینه های تحصیل و زندگی،  بسیاری از دانشجویان تمایل به کار همزمان با تحصیل دارند. افرادی که برای تحصیل در بلاروس اقدام می کنند، به صورت قانونی اجازه کار در این کشور را دارا می باشند. بدین صورت که دانشجویان عموما تا 20 ساعت در هفته می توانند مشغول به کار های نیمه وقت شوند و هزینه های زندگی خود را مدیریت کنند. ولی توجه شود که با کار دانشجویی نمی توان هزینه های تحصیل را تامین کرد و این موضوع قبل از مهاجرت باید حتما برنامه ریزی شود. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش درباره تحصیل در بلاروس به نگارش درآمده است و هرگونه کپی و رو نوشت از آن غیر قانونی است. البته کشور بلاروس به علت روسی زبان بودن و شرایط اقتصادی متوسط شرایط کار دانشجویی عالی ندارد و دانشجویان نباید روی کار دانشجویی حساب ویژه ای باز کنند.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در بلاروس

برای تحصیل در کشور بلاروس شخص می تواند همسر و فرزندان خود را تحت شرایطی به عنوان همراه خود به کشور بلاروس ببرد. ویزای همراه برای دانشجویانی که در کشور بلاروس مشغول به تحصیل هستند، شامل فرزند زیر 18 سال و همسر وی می شود. همچنین این نکته را نیز باید تذکر داد، همراه دانشجو در کشور بلاروس اجازه کار نخواهد داشت. به منظور دریافت ویزای همراه برای افراد دانشجو در کشور بلاروس، باید مقدماتی همچون ارائه تمکن مالی، معتبر بودن ویزای تحصیلی و دیگر شرایط کلی را در نظر گرفت. امکان بردن همراه یکی از مهمترین مواردی می باشد که افراد متاهل در خصوص اخذ پذیرش تحصیلی، باید در نظر داشته باشند. البته  عموماً شرایط همراه دانشجو در مقطع فوق لیسانس و دکترا هموار می باشد و برای مقطع لیسانس ریسک بسیار بالایی دارد.

معرفی دانشگاه های برتر بلاروس

اکثر متقاضیان تحصیل در بلاروس، برای دریافت پذیرش تحصیلی در این کشور به دنبال یک دانشگاه معتبر و مناسب هستند که تحصیلات خود را در آن تکمیل کنند. موسسه حقوقی ملک پور طی جدولی برای شما عزیزان دانشگاه های برتر این کشور را بررسی کرده تا بتوانید برای انتخاب دانشگاه خود اطمنیان حاصل فرمایید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلاروس

اولین مرحله جهت تحصیل در بلاروس و اخذ ویزای تحصیلی بلاروس اخذ پذیرش تحصیلی از یک موسسه معتبر می باشد. متقاضیان با داشتن پذیرش تحصیلی می توانند جهت دریافت ویزای تحصیلی این کشور درخواست خود را ارائه دهند.دولت بلاروس با توجه به دوره تحصیلی اخذ شده به دانشجویان ویزای بلند مدت تحصیلی یا کوتاه مدت اعطا می کند. برای دریافت ویزا با اینکه بلاروس در مقایسه با برخی کشورها سخت گیری های عجیب در خصوص ویزا برای ایرانیان در نظر نگرفته است ولی با این حال باید در ارائه مدارک دقت کافی را به عمل اورد زیرا به جهت ارائه اشتباه مدارک امکان رد شدن ویزا می باشد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی به شرح ذیل می باشد:

 • فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل 6 ماه
 • پذیرش صادر شده از یک موسسه آموزشی معتبر در بلاروس
 • رزومه تحصیلی کامل و ریز نمرات
 • دیپلم دبیرستان و مدرک پایان دوره تحصیلی 12 ساله
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات آن
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی
 • گواهی بیمه سلامت
 • عکس پرسنلی

موقعیت کار پس از تحصیل

عموم افرادی که متقاضی مهاجرت از طریق تحصیل در بلاروس هستند، می توانند پس از پایان دوران تحصیلی خود مشغول به کار شوند و به بازار کشور بلاروس وارد شوند. تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور و در رشته های مورد نیاز بازار کار بلاروس شانس متقاضی را جهت یافتن کار و اخذ اقامت کاری دوچندان می کند. در این قسمت باید به میزان نرخ بیکاری کشور بلاروس بپردازیم. موسسه حقوقی ملک پور طی نموداری برای شما عزیزان این نرخ را از سال 2008 تا سال 2018 مورد بررسی قرار داده است.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس و اقامت دانشجویی منجر به اقامت دائم و پاسپورت نمی شود مگر اینکه در مقطع دکترا باید و شخص دانشجو حقوق و بورسیه دریافت کند تا بتواند مالیات بپردازد. البته کشور بلاروس کشور مهاجر پذیری نمی باشد و نظیر کشورهایی مثل آلمان ، کانادا ، استرالیا و… شرایط اقامت و تابعیت در این کشور سریع و آسان نمی باشد و دانشجویان بسیاری پس از اتمام تحصیل در این کشور اقدام به ادامه تحصیل یا کار در سایر کشورهای اروپایی دارند ولی طبق مواد قانونی مهاجرت این کشور شخص باید به مدت 5 سال در کشور بلاروس زندگی کند تا بتواند درخواست اقامت دائم بدهد. متقاضیان دریافت تابعیت تنها در صورتی می توانند درخواست پاسپورت این کشور را بدهند که ابتدا اقامت دائم خود رادریافت کرده باشند. البته باید توجه شود برای درخواست اقامت دائم و تابعیت شخص باید زبان روسی را تسلط داشته باشد.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در بلاروس

آیا برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی در بلاروس، ارائه مدرک زبان الزامی است؟

بله. برای ورود به مقطع کارشناسی به صورت مستقیم و بدون گذراندن دوره پیش نیاز؛ ایلتس 6 مورد نیاز است.

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در بلاروس چقدر می باشد؟

هزینه های تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد بسیار مناسب بوده و در حدود 3 الی 4 هزار دلار در سال می باشد. البته رشته های پزشکی ممکن است شهریه های نزدیک به 7000 دلار نیز داشته باشند.

امکان اخذ بورسی تحصیلی در بلاروس وجود دارد؟

تحصیل در بلاروس می تواند با بورسیه همراه باشد و برای آن دسته از دانشجویانی که دارای ایلتس 6.5 یا 7 می باشند و شرایط تحصیلی خوبی دارند؛ امکان پذیر است.

آیا با تحصیل در بلاروس می توانیم اقامت این کشور را بدست آوریم؟

خیر.

سخن پایانی

تحصیل در بلاروس و تمامی نکات در خصوص تحصیل در این کشور در این مقاله برای شما تحلیل و بررسی شد. در مجموع کشور بلاروس برای فرادی که قصد پرداخت هزینه های زیاد کشورهایی مثل کانادا و استرالیا و انگلستان را ندارند و میخواهند به زبان انگلیسی با هزینه های سالیانه کمتر از 10 هزار دلار تحصیل کنند گزینه خوبی می باشد ولی در جایگاه مقایسه در خصوص تحصیل در بلاروس می تواند کشورهایی عضو اتحادیه شنگن و اروپا را پیشنهاد داد که با هزینه های پایین تحصیل شرایط اقامتی و زندگی و کاری مناسب تری نسبت به بلاروس دارند و از نظر شرایط کلی می توانند گزینه های مد نظر افراد زیادی باشند. کشورهایی نظیر چک ، اسلوونی ، اسلواکی ، لتونی و… کشورهای اروپایی هستند که با تحصیل در این کشورها شخص دانشجو دسترسی به بازار کار کل اتحادیه اروپا را خواهد داشت و این موضوع در مقایسه با بلاروس نکته حائز اهمیتی می باشد. توصیه می شود متقاضیان تحصیل در بلاروس پیش از هر گونه تشکیل پرونده با مشاور حقوقی در کشور بلاروس و مشاورین و وکلای مؤسسه حقوقی ملک پور MIE اتریش صحبت کنید تا پرونده و شرایط شما کامل بررسی شود تا سنجیده بتوانید بهترین تصمیم را در خصوص تحصیل در این کشور بگیرید. متقاضیان تحصیل در بلاروس و اخذ اقامت و تابعیت این کشور می توانند در قسمت انتهایی مقاله ، در قسمت دیدگاه نظرات و پرسش ها سوالات خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *