تحصیل در بلژیک

و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

تحصیل در بلژیک، مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل؛ در این مقاله به طور علمی و دقیق مورد بررسی قرار می گیرد. هزینه های تحصیل در بلژیک به چه صورت است؟ آیا مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل امکان پذیر می باشد؟ شرایط تحصیل با بورسیه در بلژیک چگونه است؟ بلژیک کشوری در اروپای غربی و از کشورهای پیشرفته و سطح بالای اروپا می باشد. کشور بلژیک دارای 3 زبان رسمی هلندی ، آلمانی و فرانسوی می باشد و این موضوع بلژیک را به کشور منحصر به فردی تبدیل کرده است. تحصیل یکی از شش روش مهاجرت به بلژیک و یکی از بهترین روش های آن است که متقاضیان زیادی دارد. تحصیل؛ در بلژیک را می توان از جهات مختلفی بررسی کرد و در این مقاله نکات اساسی آورده شده است. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش، تماس حاصل نموده و مشاوره تخصصی و رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در بلژیک

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در بلژیک
 • تحصیل درمدارس بلژیک
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک
 • تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک
 • بورسیه تحصیلی در بلژیک
 • تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان
 • هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در بلژیک
 • بررسی ویزای همراه در بلژیک
 • معرفی دانشگاه های برتر بلژیک
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک
 • موقعیت کار پس از تحصیل در بلژیک
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در بلژیک
 • سوالات متداول در زمینه در بلژیک
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در بلژیک

بلژیک کشوری در اروپای غربی و یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و پایتخت آن، شهر زیبای بروکسل می باشد. کشور  بلژیک با هلند، آلمان، فرانسه و لوکزامبورگ هم مرز می باشد. در کشور بلژیک به سه زبان فراسوی و آلمانی و هلندی صحبت می کنند. نظام تحصیلی در کشور بلژیک نظام بولونیایی می باشد.

تحصیل در بلژیک از پیش دبستانی شروع می شود و پس از اتمام دوره متوسطه دانش آموز وارد دانشگاه یا کالج های فنی حرفه ای می شود. دوره های دانشگاهی در کشور بلژیک به دو صورت دانشگاه و کالج که دوره های آکادمیک و فنی حرفه ای می باشد، مشخص شده است. متقضیان برای اخذ پذیرش و تحصیل در برخی رشته ها نظیر پزشکی و برخی رشته های فنی در کشور بلژیک، نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارند. دوره های تحصیلی در کشور بلژیک به سه زبان مختلف ارائه می شوند. زبان های هلندی، فرانسوی و آلمانی اکثر دوره های ارائه شده در بلژیک می باشند. دانشجو می تواند در کنار تحصیل به صورت پاره وقت مشغول به کار شود. همچنین دانشجویان خارج اتحادیه اروپا جهت تحصیل در بلژیک به ویزا دانشجویی نیاز دارند.

تحصیل درمدارس بلژیک

تحصیل در مدارس در بلژیک از مقطع دبستان آغاز می شود و تحصیل در مدارس دولتی این کشور، برای شهروندان کشور بلژیک و شهروندان اتحادیه اروپا رایگان است. تحصیل در کشور بلژیک به این صورت می باشد: پیش دبستانی در بلژیک از 2 سالگی شروع شده و تا قبل از ورود به مدرسه ادامه دارد. در اکثر پیش دبستانی ها که ساختمان های آنها نیز با مدارس یکی است مباحث ابتدایی به دانش آموزان تدریس می شود. با اینکه ثبت نام در پیش دبستانی اجباری نیست ولی اکثر والدین تمایل دارند فرزند آنها در دوره پیش دبستانی شرکت کنند. پیش دبستانی نیز در بلژیک هزینه ای برای شهروندان ندارد. تحصیلات در دبستان در بلژیک برای اتباع و افرادی که اقامت این کشور را دارند رایگان می باشد و از سن 6 سالگی شروع می شود. در مدارس بلژیک از همان کودکی به یافتن استعداد های کودکان اهمیت زیادی داده می شود. به همین جهت در کنار دروس اصلی نظیر خواندن و نوشتن و علوم عمومی، مباحثی مانند هنر، دروس مذهبی ، زیست، تاریخ و … نیز ارائه میشود. تحصیلات متوسطه از دوازده سالگی شروع میشود. در این مقطع دانش آموزان بیشتر دوره های تحصیلی را به سلیقه خود انتخاب می کنند. برخی از  مدارس عالی در بلژیک عبارتند از: سینت البرتس، باربارا کالج و کالج لوین. البته باید در نظر داشت جهت تحصیل در مدارس بلژیک شخص دانش آموز باید در آن کشور، قیم داشته باشد و در صورتی که قیم نداشته باشد باید مدارس شبانه روزی ثبت نام کند که در این صورت خود مدرسه به عنوان قیم دانش اموز انتخاب می شود. هزینه مدارس شبانه روزی از 20 هزار یورو در سال شروع می شود و تا 50 هزار یورو نیز ممکن است برسد.

 • آموزش متوسطه عمومی

 • آموزش متوسطه فنی حرفه ای

 • آموزش متوسطه حرفه ای (نظیر دوره هایی مثل مکانیک و ماشین سازی، نجاری، لوله کشی و ...)

 • آموزش متوسطه هنر

تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک

در مقطع کارشناسی در بلژیک، اکثر دوره ها به زبان های بومی کشور بلژیک می باشد که در بخش هایی هلندی و در بخش هایی فرانسوی و آلمانی نیز می باشد. اما تحصیل  در مقطع کارشناسی در بلژیک هزینه های پایینی دارد و طول مدت آن 3 الی 4 سال  و معمولا 180 واحد می باشد. دانشجویانی که تمایل دارند در بلژیک در مقطع لیسانس ادامه تحصیل دهند بایست مدارک تحصیلی دوره دبیرستان خود را به همراه ریز نمرات ترجمه و با تایید دادگستری، ارائه نمایند. این مدارک تحصیلی باید معادل مدرک تحصیلات دبیرستانی بر اساس قوانین والونیا–بروکسل باشند. البته باید توجه شود برای تحصیل در کنار ارزیابی مدرک پایان تحصیلات متوسطه برای ورود به برخی رشته ها نظیر رشته های هنر، مهندسی و کالج ها، باید در آزمون ورودی شرکت کنند که برای برخی رشته ها مثل پزشکی و دندان پزشکی آزمون ورودی بسیار دشوار و رقابتی دارد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک نزدیک به 5 هزار یورو در سال می باشد که البته رشته هایی مثل پزشکی و برخی مهندسی ها هزینه های بالاتری دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک

تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد در بلژیک نیز امکانپذیر است. در صورتی که شخص تحصیلات خود را در مقطع لیسانس در رشته ای گذرانده است و تمایل دارد در مقطع فوق لیسانس رشته خود را تغییر دهد، در صورتی که رشته های مدیریت را بگذراند تحت شرایطی امکان پذیر هست. تحصیل در بلژیک در مقطع فوق لیسانس دارای گستردگی و تنوع بیشتری می باشد. بسیاری از دوره ها مانند سایر کشورها، در بلژیک نیز به زبان انگلیسی ارائه می شوند. نکات مثبت زیادی در خصوص تحصیل در بلژیک در مقطع فوق لیسانس وجود دارد؛ مثلاً چند زبانه بودن مردم در بلژیک؛ در بلژیک مردم به سه زبان هلندی و فرانسوی و آلمانی صحبت می کنند که یادگیری این 3 زبان از موارد مثبت زندگی و تحصیل در بلژیک می باشد. همچنین، دوره های انگلیسی زبان نیز در این کشور با هزینه پایین ارائه می شود.

در صورتی که از زمان دریافت لیسانس دانشجو، تا زمان اقدام جهت فوق لیسانس فاصله و یا به اصطلاح گپ تحصیلی به وجود آمده باشد، دانشجو باید گپ تحصیلی خود را توجیه کند، که معمولا با ارائه سوابق کاری این کار انجام می شود. دوره های فوق لیسانس در بلژیک 2 نوع : فوق لیسانس اولیه (دو ساله 120 واحد) و فوق لیسانس پیشرفته (یک ساله 60 واحد) می باشند.

در بلژیک دانشجو حتی با گذراندن فوق لیسانس حرفه ای و یک ساله نیز می تواند، در مقطع دکترا تحصیلات خود را ادامه دهد. برای ورود مستقیم و بدون دوره زبان در بلژیک، برای دوره های انگلیسی مدرک 6.5 ایلتس نیاز می باشد و مدرک زبان فرانسوی در سطح B2 برای ورود به دوره های فرانسوی زبان مورد نیاز می باشد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس پیشرفته و 1 ساله شخص باید لیسانس خود را که حداقل 240 واحد است گذرانده باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در بلژیک

تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا، معمولا به صورت شغل و با حقوق و فاند می باشد. برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا، شخص دانشجو باید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد گذرانده باشد و پایان نامه ارائه کرده باشد. یافتن استاد، قبل از اقدام برای پذیرش شانس دریافت پذیرش و اخذ بورسیه تحصیلی را خیلی بیشتر می کند. در برخی دانشگاهها بدون پیدا کردن سوپروایزر امکان پذیرش و اپلای مستقیم وجود دارد که یافتن این دوره ها و اقدام جهت آنها، نیاز به پیگیری و اختصاص دادن وقت و زمان بیشتری می باشد. یکی از بهترین دوره ها و روش های مهاجرت، اخذ پذیرش دکتری از طریق بورسیه تحصیلی می باشد. البته این موضوع را باید در نظر داشت، پذیرش در مقطع دکترا به همراه بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی می باشد که واقعا از نظر تحصیلی و تحقیقاتی در رشته خود شرایط ویژه و برتری داشته اند.

در دوره دکترا در مقایسه با لیسانس و فوق لیسانس به علت دریافت حقوق و کار؛ امکان اخذ اقامت پس از اتمام دوره تحصیلی بیشتر است و حتی افرادی که از تمکن مالی عالی برخوردار نیستند نیز می توانند مهاجرت کنند.

بورسیه تحصیلی در بلژیک

تحصیل در بلژیک بسیار ارزان تر از بسیاری از کشورها می باشد، ولی با این حال بورسیه های مختلفی جهت تحصیل و کمک هزینه های زندگی در بلژیک در نظر گرفته شده است. دولت بلژیک درخواست بورس تحصیلی برای سال  2020-2021 آغاز کرده است. این  بورسیه تحصیلی برای همه دانشجویان بین الملل امکان پذیر است و بهترین فرصت برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک است. دولت بلژیک در سال جاری، 200  بورسیه تحصیلی را آغاز کرده است. محدودیت تابعیتی برای درخواست بورسیه تحصیلی بلژیک وجود ندارد. مدت زمان این بورس تحصیلی 1 سال و حدود  4 تا 6 ماه برای توسعه آموزش عملی است. کلیه هزینه های تحصیل ، بیمه پزشکی ، ویزا ، کمک هزینه تحت پوشش دولت بلژیک خواهد بود. نکته حائز اهمیت در این باب این است که زبان آموزشی در دانشگاه های این کشور انگلیسی می باشد. انواع بورسیه های تحصیلی بلژیک عبارتند از:

 • بورسیه های دولتی: قرارداد فرهنگی فلاندر
 • برنامه های ERASMUS MUNDUS در والونیا بروکسل
 • بورسیه های دانشگاهی: بورسیه های تحصیلی راجر دیماندز در دانشگاه لوون- بورسیه های دانشگاه گنت
 • بورسیه عالی بین المللی والونیا-بروکسل(فوق دکترا)
 • بورسیه های سازمان های بین المللی
 • بورسیه تحصیلی AUF درمقاطع اینترنشیپ، کارشناسی ارشد، دکترا و پست داک (AGENCE UNIVERSITAIRE DE LA FRANCOPHONIE) GRANTS: INTERNSHIP, MASTER’S, DOCTORATE, POST-DOCTORATE

تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان

تحصیل در بلژیک بدون آیلتس در دانشگاه گنت امکان پذیر است. این دانشگاه در سال 1817 تاسیس شد و در حال حاضر رتبه 125 در جهان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه به دلیل دوره های علوم زندگی و دامپزشکی شناخته شده است. پروسه تحصیل بدون مدرک زبان در کشور بلژیک به دو صورت انجام می پذیرد که عبارتند از:

 •  روش دوم یدین صورت است که دانشگاه هایی که پذیرش دانشجو بدون مدرک زبان دارند، از دانشجو مصاحبه اینترنتی به عمل میاروند به شرط اینکه آنها توانایی برقراری ارتباط را با حداقل سطح متوسط ​​به زبان انگلیسی  اثبات نمایند.

 • دانشجو می تواند در دوره هایی آموزشی زبان شرکت کند و بعد از دریافت مدرک مربوطه اقدام به تحصیل در دانشگاه بلژیک کند. این روش خود متحمل هزینه هایی می باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک

یکی از دلایل انتخاب بلژیک توسط برخی دانشجویان هزینه های پایین تحصیل در بلژیک و کیفیت بالای این کشور جهت زندگی و تحصیل می باشد. هزینه تحصیل، پایین تر از کشورهایی مثل هلند و دانمارک و سوئیس می باشد، ولی شرایط زندگی مناسب در این کشور باعث شده است، دانشجویان زیادی سالیانه این کشور را جهت پذیرش و مهاجرت تحصیلی انتخاب کنند. شهریه های دانشگاه ها در کشور بلژیک، متفاوت می باشد و هزینه ها بین 4 الی 7 هزار یورو در سال متغیر می باشد، که در برخی از دانشگاه ها ممکن است هزینه های تحصیل حتی پایین تر و یا بالاتر نیز باشد. البته دانشگاه های خصوصی عموماً هزینه های بیش از 10 هزار یورو در سال را دارند که البته آنها نیز خدماتی نظیر کاریابی و … ارائه می دهند. هزینه های زندگی در بلژیک به صورت متوسط در ماه:

 • هزینه زندگی در انتورپ 850 یورو در ماه تقریبا می باشد.
 • در شهر های مثل بروکسل و خنت حدودا 800 الی 950 یورو در ماه می باشد.
 • در شهر لوون نیز بین 720 الی 800 یورو در ماه هزینه زندگی می باشد.
 • شهر لیژ نیز مانند سایر شهر های بلژیک 700 الی 800 یورو می باشد.

طبق موارد مشاهده شده مشخص است هزینه های زندگی تقریبا در اکثر مناطق کشور بلژیک ثابت می باشد و این نشان از فاصله طبقاتی پایین در این کشور است.

کار دانشجویی ضمن تحصیل در بلژیک

تقریبا تمامی دانشجویان جهت تحصیل در اروپا، کار همزمان با تحصیل را در نظر خواهند گرفت. در سالهای اخیر به علت افزایش نرخ ارز، دانشجویان برای تامین هزینه های زندگی خود در اروپا مشغول به کار دانشجویی شده و تا حدودی هزینه های زندگی خود را پوشش میدهند. جهت تحصیل در بلژیک نیز امکان کار دانشجویی همزمان با تحصیل وجود دارد. در صورتی که دانشجویان خارج از  اتحادیه اروپا کار همزمان با تحصیل پیدا کنند و قرارداد کاری تنظیم کنند و این کار به تحصیل آنها خدشه ای وارد نکند؛ می توانند از اداره کار مجوز دریافت کنند و مشغول به کار شوند. البته در تعطیلات دانشگاهی و بین ترم ها دانشجویان نیاز به دریافت مجوز خاصی جهت کار ندارند و اجازه کار تمام وقت دارند. دانشجویان متقاضی کار در کشور بلژیک از قبل باید مد نظر داشته باشند بدون دانش زبان هلندی یا فرانسوی یا آلمانی، پیدا کردن کار دانشجویی سخت می باشد و معمولا نمی توانند کار پیدا کنند. ولی به علت اینکه دوره های تدریس زبان فرانسوی و هلندی و آلمانی با هزینه های پایین در بلژیک وجود دارد، توصیه می شود در صورتی که دانشجو در ماه های اول کار دانشجویی پیدا نکرد، حتما در کلاس های زبان شرکت کند.

بررسی ویزای همراه در بلژیک

دانشجو برای تحصیل در بلژیک میتواند خانواده که همسر و وفرزند زیر 18 سال می باشد را همراه خود به کشور بلژیک بیاورد. همسر شخص در کشور بلژیک اجازه کار ندارد و نمی تواند در صورت ورود مشغول به کار شود ولی فرزندان شخص دانشجو اجازه دارند در مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان به تحصیل بپردازند. همینطور همسر دانشجو نیز امکان اخذ پذیرش و گذراندن دوره تحصیلی را دارد و حتی میتواند در کل اروپا کاریابی انجام دهد و در صورت یافتن کار مجوز کار دریافت کند و مشغول به کار شود. مدارک مورد نیاز جهت الحاق همسر:

 • پاسپورت شخص
 • مدارک سلامت از نظر پزشکی
 • مدرک بیمه
 • مدرک محل زندگی شخص در بلژیک
 • ارائه تمکن مالی
 • مدرک رابطه مثل سند ازدواج

مدارک باید به زبان آلمانی ، فرانسوی یا هلندی ترجمه شود.

معرفی دانشگاه های برتر بلژیک

جهت شروع روند پذیرش و تحصیل در بلژیک اولین مرحله ای که باید بررسی شود دانشگاه ها و رشته های ارائه شده در دانشگاه های مختلف کشور بلژیک می باشد. با توجه به این موضوع اولین نکته باید دانشگاه های برتر و با کیفیت این کشور بررسی شوند. در کشور بلژیک دانشگاه های خوب و با کیفیت با رتبه های بالای جهانی وجود دارند که دوره های مختلفی به زبان انگلیسی نیز ارائه میدهند. در زیر به برخی از بهترین دانشگاه های بلژیک اشاره میکنیم:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

تحصیل در بلژیک نیاز به دریافت ویزا تحصیلی و مجوز اقامت در کشور بلژیک دارد. مهمترین مدرک جهت دریافت ویزای تحصیلی داشتن یک پذیرش معتبر از دانشگاه های کشور بلژیک می باشد. توجه شود این بخش از مهمترین بخش های مهاجرت تحصیلی و تحصیل در بلژیک می باشد. اشتباه در خصوص ارائه مدارک ممکن است به ردی ویزا ختم شود و باید توجه شود پرونده ویزا در اختیار موسسات و بنگاه های غیر معتبر نباشد زیرا مواردی مشاهده شده است که برخی موسسات به علت عدم آگاهی کافی و یا اهداف سودجویانه اقدام به ارائه مدارک جعلی نموده اند و در کنار ردی ویزا شخص این سابقه منفی در پرونده شخص مانع از اقدام مجدد جهت ورود به سایر کشورها خواهد شد.

 • پاسپورت یا گذرنامه
 • اصل و کپی مدارک تحصیل به همراه ریز نمرات مدرک تحصیلی
 • تمکن مالی کافی
 • تائیدیه پزشکی
 • عدم سوء پیشینه
 • پذیرش صادر شده
 • رسید پرداخت شهریه
 • مدرک تائیدیه و ارزیابی مدارک قبلی دانشجو
 • مدارک تحصیلی در مقاطع قبلی دانشجو
 • انگیزه نامه و هدف شخص جهت تحصیل در بلژیک

موقعیت کار پس از تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک در این مقاله بدون تعصب خاصی بررسی شد و موارد مثبت تحصیل در این کشور ارائه شد. ولی یکی از موارد منفی و نکات منفی تحصیل در کشور بلژیک شرایط کار پس از تحصیل در این کشور می باشد. از مواردی که جهت کاریابی باید مد نظر داشت اشنایی به زبان های رسمی کشور بلژیک است. نرخ بیکاری در کشور بلژیک چیزی در حدود 6.5 میباشد که در مقایسه با کشورهایی نظیر دانمارک ، سوئد و آلمان نرخ قابل قبولی نمی باشد و این موضوع نشان دهنده این است که شرایط کاریابی پس از تحصیل در کشور بلژیک خیلی ایده آل نیست. البته با تحصیل در رشته هایی که مورد نیاز بازار کار کشور بلژیک می باشد شخص شانس کاریابی در این کشور را دارد ولی باید توجه شود کشور بلژیک پس از اتمام دوره تحصیلی مدت ویزا شخص را جهت کاریابی مثل کشورهایی نظیر آلمان و کانادا تمدید نمی کند و دانشجو در زمان اتمام ویزا باید به کشور خود بازگردد. البته امکان دارد با ارائه پیشنهاد کاری و قرارداد کاری و دریافت مجوز کاری از ایالت و اداره کار مربوطه درخواست ویزا کاری بدهد ولی مدت زمانی که شخص اجازه دارد کاریابی انجام بدهد بسیار پایین می باشد و به همین علت شرایط ماندن و اقامت در این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی پایین می باشد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک منجر به اخذ اقامت دائم و پاسپورت و حقوق شهروندی نمی شود و کار و پرداخت مالیات می باشد که از آن طریق شخص اقامت دائم و پاسپورت دریافت می کند ولی با 5 سال زندگی در کشور بلژیک میتوان اقامت دائم این کشور را اخذ کرد. با اقامت دائم بلژیک شخص میتواند در کل اتحادیه اروپا زندگی کند.برای اخذ اقامت دائم بلژیک شخص نباید بیش از 6 ماه خارج از کشور بلژیک باشد و طی 5 سال که منجر به اقامت وی میشود نباید مجموعاً بیش از 1 سال را خارج از بلژیک گذرانده باشد. برای درخواست تابعیت کشور بلژیک شخص باید همانند کشور فرانسه 10 سال حداقل در این کشور زندگی کرده باشد و اقامت دائم داشته باشد.شرایط اخذ تابعیت و اقامت دائم در کشور بلژیک همانند سایر کشورهای فرانسوی زبان اروپا نظیر سوئیس و فرانسه دشوار می باشد و شخص تحت شرایط خاصی امکان اخذ اقامت دائم و پاسپورت در این کشور را دارد که این امر نیز نیاز به دانش یکی از زبان های رسمی این کشور می باشد.

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل در بلژیک چقدر است؟

شهریه های دانشگاه ها در کشور بلژیک متفاوت است و هزینه ها بین 4 الی 7 هزار یورو در سال متغیر می باشد که در برخی از دانشگاه ها ممکن است هزینه های تحصیل حتی پایین تر و یا بالاتر نیز باشد.

آیا می توان در بلژیک به کار همزمان با تحصیل پرداخت؟

بله. جهت تحصیل در بلژیک نیز امکان کار دانشجویی همزمان با تحصیل وجود دارد. بسته به مقطع تحصیلی به طور متوسط شما اجازه دارید 20 ساعت در هفته کار پاره وقت داشته باشید.

آیا همسر دانشجو در کشور بلژیک اجازه کار دارد؟

خیر. همسر دانشجو در کشور بلژیک اجازه کار ندارد و نمی تواند در صورت ورود مشغول به کار شود، ولی فرزندان دانشجو اجازه دارند در مدارس دولتی این کشور، به صورت رایگان به تحصیل بپردازند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک کدامند؟

پاسپورت یا گذرنامه،اصل و کپی مدارک تحصیل به همراه ریز نمرات مدرک تحصیلی، تمکن مالی کافی، تائیدیه پزشکی.

سخن پایانی

تحصیل در بلژیک برای متقاضیانی که تمایل دارند در یک کشور با سطح کیفیت خوب و هزینه های پایین زندگی و تحصیل کنند جزو گزینه های مناسب می باشد. تحصیل در بلژیک برای افراد فرانسوی زبان به خصوص گزینه مناسبی می باشد زیرا شرایط کاری و زندگی این کشور از کشور فرانسه بهتر می باشد ولی هزینه های تحصیل در بلژیک از سوئیس پایینتر است. به همین صورت برای افرادی که تمایل به زندگی در کشور بلژیک را دارند تحصیل در بلژیک یکی از روش هایی می باشد که اخذ اقامت از روش های دیگر مثل ازدواج ، سرمایه گذاری و کاری را سهل و سریع تر خواهد کرد. البته دشوار بودن اخذ اقامت دائم و تابعیت در کشور بلژیک از نکات منفی می باشد که دانشجویان این چالش را باید شت سر بگذارند.. موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش با بیش از 15 سال سابقه در امر مهاجرت و حقوق بین الملل همواره آماده ارائه خدمات و کمک به شما عزیزان در خصوص تحصیل در بلژیک و اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی بلژیک و اخذ اقامت کشور بلژیک و سایر کشورهای اروپایی می باشد و جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره میتوانید با شماره دفاتر ما تماس حاصل فرمائید.

2 پاسخ
 1. سالومه
  سالومه گفته:

  با عرض سلام من 36 سالمه و فوق لیسانس نرم افزار از دانشگاه آزاد رو دارم میتونم در همین رشته و مقطع از دانشگاه چک پذیرش بگیرم ؟

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   با سلام و عرض ادب.
   برای اخذ ویزای تحصیلی شرایط سنی شما باید مورد بررسی قرار گیرد. برای اخذ اطلاعات در این زمینه پیشنهاد میکنیم با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *