تحصیل در ترکیه، نحوه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و مهاجرت از طریق تحصیل به ترکیه در این مقاله به طور تخصصی و علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. مدارک مورد نیاز جهت تحصیل چیست؟ آیا با تحصیل در ترکیه می توان اقامت و تابعیت این کشور را دریافت نمود؟ شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های ترکیه به چه صورت است؟ جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه چه شرایطی اولیه ای مورد نیاز است؟ هزینه های تحصیل در ترکیه به نسبت کشور های دیگر چگونه است؟  شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در کشور ترکیه با موسسه حقوقی ملک پور MIE تماس حاصل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان این موسسه استفاده نمایید.

تحصیل در ترکیه

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در ترکیه
 • تحصیل درمدارس ترکیه
 • تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد درترکیه
 • تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه
 • تحصیل به همراه بورس تحصیلی درترکیه
 • هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه
 • کار دانشجویی درترکیه
 • برسی ویزای همراه در ترکیه
 • دانشگاه های برتر در ترکیه
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه
 • موقعیت کار پس از تحصیل در ترکیه
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ترکیه
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در ترکیه
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه نیازمند آگاهی و آشنایی کامل با قوانین مهاجرت از طریق تحصیل به این کشور می باشد. ترکیه کشوری اوراسیایی می باشد این بدان معناست که بخشی از خاک ترکیه که بخش نسبتاً کوچکی نیز است در اروپای شرقی قرار گرفته است. نام این منطقه بالکان است. بیشتر مساحت آن در آسیا است و نام آن آناتولی یا آسیای کوچک است. این بخش از نظر جغرافیایی در قسمت شمال غرب آسیا و منطقه خاورمیانه واقع شده است. ترکیه از نظر جغرافیایی دارای مناطق کوهستانی زیادی است. آب و هوای این کشور معتدل بوده و در اکثر ماه های سال بارانی است. این کشور از غرب با بلغارستان و یونان همسایه است و از شرق با ایران و گرجستان و از جنوب با عراق و سوریه و از شمال با گرجستان و ارمنستان همسایگی زیادی دارد. مساحت این کشور 783.562 کیلومتر مربع است. این کشور تقریباً جمعیتی بالغ بر 83 میلیون نفر دارد. پایتخت کشور ترکیه شهر آنکاراست. آنکارا پهناورترین و تقریباً جز زیباترین شهرهای ترکیه است. مردم این کشور به زبان ترکی استانبولی گویش دارند. واحد پول ترکیه لیر ترکیه یا به اختصار TL می باشد.

تحصیل در مدارس ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه برای مقاطع مختلف میبایست بدانند که نظام آموزشی ترکیه تحت نظارت کلی دولت و وزارت آموزش و پرورش ترکیه است. مطابق با قوانین حال حاضر کشور ترکیه که مورد تصویب دولت واق شده است، تمامی متقاضیان تحصیل در این کشور حق استفاده از تمامی امکانات تحصیلی و آموزشی را در هر سنی دارند. نظام آموزشی این کشور از ۶ سالگی الی ۱۴ سالگی برای بچه ها اجباری است. در مدارس دولتی این کشور  تحصیل به زبان تری استانبولی رایگان می باشد. مدارس خصوصی و نیمه دولتی در این کشور عموماً با  هزینه های بالایی همراه هستند. سیستم آموزش ترکیه مزیتی که دارد این است که تقریباً رقابتی تعریف شده است و مدارس با هم درحال رقابت و پیشرفت هستند. متقاضیان تحصیل در ترکیه می بایست بدانند که شروع سال تحصیلی  در این کشور برای  مدارس عمدتاً از نیمه سپتامبر یا اوایل اکتبر است. پایان هر سال تحصیلی نیز در اواخر ماه می یا اوایل ژوئن می باشد.متقاضیان مهاجر جهت تحصیل در این کشور می توانند به مدارس بین المللی مراجعه کنند که هزینه تحصیل در مدارس بین المللی این کشور وابسته به نوع مدارس است و تقریباً از 6.000 تا 15.000 یورو در سال هزینه دارد. در این بخش چند مورد از مدارس بین المللی  این کشور معرفی شده اند.

 • مدرسه بین المللی انگلیسی استانبول مختص متقاضیان انگلیسی زبان
 • مدرسه بین المللی Keystone
 • مدرسه بین المللی استانبول
 • مدرسه Eyuboglu

 • مدرسه جامع بین المللی استانبول
 • مدرسه خصوصی Erisim
 • مدرسه بین المللی Plus

تحصیل در مقطع کارشناسی درترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه برای مقطع لیسانس عمدتاً مدت تحصیلشان 4 سال می باشد. دانشگاه های دولتی این کشور وابسته به آموزش عالی ترکیه یا به اصطلاح اداره YOK می‌باشند. در ترکیه حدوداً یکصد دانشگاه دولتی و شصت دانشگاه خصوصی وجود دارد. به طور کلی ترکیه یکصد و شصت و شش مؤسسه آموزش عالی دارد که تعداد پنج مورد از آنها در شمال این کشور قرار گرفته اند. علاوه بر دانشگاه های دولتی و خصوصی، در ترکیه حداقل هشت واحد دانشکده فنی و حرفه ای موجود است که جهت آمادگی متقاضیان کار تعبیه شده اند. رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور عمدتاً مدت زمان تحصیل طولانی تری دارند که تقریباً 5 الی 6 سال است. متقاضیان تحصیل در این کشور بایستی بدانند که سیستم آموزشی در دانشگاه های دولتی به طور رایگان در اختیارشان قرار می گیرد. البته این نکته هم وجود دارد که دانشجویان هزینه کمی جهت  امور اولیه ثبت نام دارند. دانشجویان جهت ورود به این مقطع باید در آزمون ورودی OSS (یوس) شرکت کنند. دانشکده های خصوصی در این کشور تقریباً از سال ۱۹۸۴  تأسیس و راه اندازی شدند. حوزه فعالیت اکثر این دانشکده ها در زمینه پیشرفت اهداف تحصیلی در این کشور تعریف شده اند . در اینجا به هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه می پردازیم. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها از 6000 در سال الی 20.000 دلار در سال آغاز می گردد. گرچه افزون بر ۴۰ درصد دانشجویان این دانشگاه ها تا حدود زیادی کمک هزینه زندگی و تحصیلی اخذ می نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

به طور کلی تحصیل در ترکیه برای مقطع فوق لیسانس حدوداً 2 سال زمان می برد. ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های کشور ترکیه به زبان‌های، آلمانی و فرانسوی است. آزمون ها و امور دانشگاهی نیز در این کشور می تواند بر اساس زبان های مذکور برگزار گردند. در اینجا می بایست به این نکته اشاره داشت که زبان تحصیل در اکثردانشگاه های دولتی ترکیه، ترکی می باشد. متقاضیان در بدو ورودشان به دانشگاه و پس شرکت قبولی در آزمون های ورودی که  دانشگاه های این کشور برگزار می نمایند نیازی زیادی به زبان ترکی ندارند و فقط سطح اولیه ای از این زبان مورد نیازشان خواهد بود. در این کشور برای متقاضیان تحصیل دوره آموزش زبان ترکی جهت یادگیری اولیه این زبان برگزار می شود. متقاضیان تحصیل در این کشور جهت گذراندن این مقطع می بایست در بدو ورود و پذیرش GPA بالا ارائه دهند. جهت ورود مقطع فوق لیسانس در این کشور متقاضیان می بایست مدرک لیسانس مورد تایید دانشگاه های این کشور را ارائه دهند تا بتوانند پذیرش شوند.

تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه برای مقطع دکتری می بایست چیزی حدود سه الی پنج سال را به تحصیل بپردازند. دانشجویان دکتری در این دوره تخصصی آموزش های تکمیلی و عالیه را در رشته های تحصیلی خویش که زیر نظر شورای آموزش کل ترکیه یا اداره YOK است را ادامه می دهند. دانشگاه های این کشور دارای روندی رو به رشد در تمامی حوزه های تحصیلی در مقطع دکتری هستند و علاوه برای هزینه های تحصیل در این کشور به نسبت کشور های دیگر ارزان قیمت تر است. اکثر دوره های دکتری ارائه شونده در این کشور به زبان انگلیسی می باشند. متقاضیان تحصیل در این مقطع می بایست سطح زبان انگلیسی خوبی ارائه دهند. از این رو آن ها می بایست در در آمون های بین المللی معتبر نظیرآیلتس و تافل و یا آزمون ترکی OSYM شرکت کرده و نمره قابل قبولی اخذ نمایند. از کلیه دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور تقریبا چیزی حدود 78.903 دانشجوی بین المللی جهت اداکه تحصیل در مقطع دکتری شرکت کرده اند. هزینه تحصیل در مقاطع دکتری در این کشور چیزی حدود 500  الی 800 دلار در سال می باشد. هزینه مذکور جهت شهروندان این کشور حتی کمتر از این مبالغ نیز می باشد.

بورسیه تحصیلی در ترکیه

متقاضیان جهت اخذ بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه باید به این نکته توجه داشته باشند که کشور ترکیه بورسیه را به دانشجویانی اعطا می کند که شهروند این این کشور باشد یا دانشجویانی که رزومه عالی داشته ولی از پس هزینه های زندگی و دانشگاه بر نمی آیند. جدای از این نکته باید به این نکته توجه داشت که دانشجویان بین المللی بیشتر در مقاطع دکترا می توانند جهت اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنند و اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس بسیار کم می باشد. در اینجا به برخی از انواع مختلف بورسیه های تحصیلی متداول جهت تحصیل در ترکیه پرداخته ایم:

 • بورسیه مرجع توسعه اسلامی یا (بانک ترویج اسلام) ISDB

  این بخش به دانشجویانی که در حوزه برنامه های کشور های اسلامی در مقطع تخصصی دکترا پژوهش دارند بورسیه اعطا می کند.

 • Turkiye Burslari

  این نوع بورسیه از طرف دولت ترکیه به دانشجویانمنتخب آسیای مرکزی، خاورمیانه، اروپای شرقی و در کل کشورهای همسایه ترکیه به انتخاب دولت اعطا می گردد.

 • Tubitak بورسیه

  این نوع بورسیه نیز مختص شهروندان کشور ترکیه می باشد. هزینه های این بورسیه از طرف اداره یوک ترکیه تامین می گردد.

هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه می بایست در خصوص هزینه های تحصیل در این کشور اطلاع داشته باشند به طور مثال هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور تقریباً 20.000 دلار در سال می باشد و در کل نسبتاً مناسب است. تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور تقریباً رایگان است چیزی حدود 200 الی 400 دلار در سال و هزینه تحصیل در این نوع از دانشگاه ها عموماً به زبان انگلیسی است. تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور تقریباً سالانه 600 تا 1500 دلار هزینه در بر دارد. به طور کلی جهت زندگی در این کشور هزینه های زندگی کمی دارد و تقریباً مقرون به صرفه می باشد. متقاضیان تحصیل در این کشور جهت امرار و معاش ماهانه چیزی حدود 450 تا 600 دلار هزینه خواهند داشت. به همین جهت ما جدولی از ملزومات زندگی به همراه قیمت آنها در ذیل آورده ایم:

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه می توانند برای همراهان خویش (همسر و فرزند زیر 18 سال) ویزای همراه اخذ نمایند. آنها می توانند پس از اخذ کارت اقامت خود در این کشور تقاضای الحاق خانواده خویش را صادر نمایند. مدت زمان ویزای همراه دقیقاً بع اندازه مدت زمان حضور فرد اصلی در این کشور است. افرادی که شرایط ذیل را دارند می توانند تقاضای ملحق شدن به خانواده خویش را دهند:

 • همسر قانونی شخص اصلی ( با اثبات ازدواج قانونی )
 • فرزندان زیر 18 سال شخص اصلی

 • فرزندان بالای 18 سال در صورتی که اثبات شود وابستگی به والدین خویش دارد (بیماری خاص یا …)

در این بخش مدارک مورد نیاز جهت تقاضای ملحق شدن به خانواده معرفی شده اند:

 • نامه تقاضای الحاق به خانواده
 • اصل پاسپورت به همراه فتوکپی رنگی از تمام صفحات
 • 4 قطعه عکس 5*6

 • اصل سند ازدواج به همراه کپی از سه صفحه ابتدایی آن
 • سند تولد یا احراز هویت محل تولد

دانشگاه های برتر ترکیه

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند باید از دانشگاه های این کشور آکاهی داشته باشند تا بتوانند جهت تحصیل در ترکیه با شناخت دانشگاه های معتبر آن اقدام نمایند اشخاصی که جهت تحصیل اقدام می نمایند بایستی این نکته را در ذهن داشته بشاند که دانشگاهی که از رنک علمی بالایی برخوردار است مطمئناً مدرکش هم جهت جستجوی کار پس از تحصیل از اعتبار بالایی برخوردار است. در ذیل ما چند مورد از دانشگاه های برتر ترکیه را خدمتتان معرفی کرده ایم:

در اینجا به معرفی چند دانشگاه معتبر ترکیه پرداخته ایم:

 • دانشگاه آنادلو

   این دانشگاه  یک دانشگاه خصوصی است که در شهر اسکیشهیر ترکیه قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1982 تاسیس شد. دانشگاه آنادلو دانشگاه معتبری جهت تحصیل در ترکیه می باشد از این جهت که مورد تایید اداره یوک ترکیه است.دانشگاه مذکور مقاطع مختلف تحصیلی را جهت تحصیل متقاضیان ارائه می دهد. از مقاطعی که در دانشگاه ارائه می گردد می توان به مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا اشاره داشت. نکته حائز اهمیت این است که دانشگاه آنادلو مورد تایید وزارت علوم ایران نیز است.

 • دانشگاه استانبول

   این دانشگاه نیز از جمله دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد.این دانشگاه تاسیس شده در سال 1933 می باشد و در شهر زیبای استانبول قرارگرفته است. این دانشگاه نیز مورد تایید اداره YOK ترکیه یا همان آموزش عالی ترکیه می باشد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه می بایست جهت اخذ ویزای تحصیلی در کنسولگری ترکیه تقاضا دهند. آن ها جهت این امر می بایست خود شخصاً مدارک را به سفارت تحویل دهند. پس متقاضیان ابتدا می بایست پذیرش تحصیلی را اخذ سپس تایم سفارت را به صورت آنلاین رزرو کرده و جهت اخذ ویزا خود شخصاً اقدام نمایند. اشخاصی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند می بایست فرم تقاضای ویزا را پر کرده و ویزا را با اسنادی که سفارت نیاز دارند به کنسولگری ترکیه تحویل دهند. فرم تقاضای ویزای دانشجویی را متقاضیان می توانند از نزدیک ترین سفارت ترکیه به کشورشان دریافت کنند. مدارکی که متقاضیان تحصیل در ترکیه می بایست جهت اخذ ویزای تحصیلی ارائه دهند از قبیل:

 • پاسپورت با بیش از ۹۰ روز اعتبار
 • دو قطعه عکس 5*6
 • نامه پذیرش از دانشگاه

 • مدرک بیمه
 • بلیط بازگشت
 • ارائه تمکن مالی و شواهد و مدارک مالی برای تحصیل و زندگی در ترکیه

موقعیت کار پس از تحصیل در ترکیه

به طور کلی هر شخصی که در حال تحصیل در کشور است پس از تحصیل به شغل نیاز دارد. به همین ترتیب اشخاص در ترکیه پس از اتمام تحصیل به جستجو کار می پردازند. متقاضیان کار پس از تحصیل در ترکیه در ابتدا می بایست از نرخ بیکاری در این کشور مطلع باشند. طبق آخرین آمار ارائه شده نرخ بیکاری در ترکیه چیزی حدود 12 درصد است. با توجه به تعریف نرخ بیکاری یعنی در این کشور از هر یکصد نفر حداقل 12 نفر بیکارند که این رقم به نوبه خود رقم نسبتاً بالایی است. بنابراین با این نرخ بیکاری در این کشور کاریابی در آن مشکل است. در ذیل نمودار نرخ بیکاری در این کشور با کشور های مختلفی مانند آمریکا و آلمان مقایسه شده است. متقاضیان کار در ترکیه می بایست این نکته را در نظر بگیرند که به منظور کاریابی بعد از اتمام تحصیل در این کشور می بایست دانش حداقلی از زبان رسمی این کشور داشته باشند ولی در کل امکان کاریابی با زبان انگلیسی نیز در شرکت های بین المللی این کشور وجود دارد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ترکیه

با داشتن تحصیل در ترکیه به تنهایی نمی توان اقامت دائم و تابعیت این کشور را اخذ نمود. در کلی تحصیل در ترکیه موقعیتی است که می تواند پیش زمینه اخذ اقامت باشد. در کل متقاضیان اخذ اقامت ترکیه بایستی بدانند که تقریباً هشت سال پس از داشتن اقامت موقت و کار با پرداخت بیمه در این کشور می توانند، اقامت دائم ترکیه را تقاضا دهند. جهت اخذ شهروندی و پاسپورت نیز می بایست از اخذ اقامت دائم ترکیه حداقل یک الی دو سال گذشته باشد. جهت اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه می بایست حداقل 5 سال پیش از تقاضای پاسپورت شرط حضور در ترکیه را نیز ارضا کرده باشند. دراین کشور همچنین جهت اعطای اقامت دائم یکسری آزمایشات جسمی و روانی از متقاضیان گرفته می شود تا از سلامت جسم و روان آن ها اطمینان یابند. نکته دیگری که باید به اشاره کرد این است که متقاضیان شهروندی این کشور نباید سو پیشینه داشته باشند. متقاضیان علاوه بر موارد ذکر شده می بایست در آزمون های قوانین شهری و زبان رسمی این کشور نیز موفقیت کسب نمایند.

سوالات متداول در زمینه تحصیل درترکیه

آیا امکان گذراندن تحصیلات دانشگاهی در ترکیه به صورت رایگان وجود دارد؟

در صورت اخذ بورسیه که بیشتر در مقطع دکترا به افرادی که رزومه قوی دارند اعطا می شود و یا تحصیل در دانشگاههای دولتی به زبان ترکی، امکان تحصیل رایگان وجود دارد، اما به طور کلی هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورها، مقرون به صرفه است.

آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در ترکیه وجود دارد؟

امکان اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی در ترکیه  بسیار سخت است و به ندرت اتفاق می افتد.

آیا برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری در ترکیه شرایط سنی وجود دارد؟

خیر. اخذ پذیرش برای مقطع دکتری در ترکیه شرایط سنی ندارد. باید ابتدا سوپروایزر یا استاد راهنما پیدا کنید تا بتوانید برای مقطع دکتری پذیرش بگیرید.

سخن پایانی

تحصیل در ترکیه ، دریافت اقامت دائم و تابعیت ترکیه از طریق تحصیل و مهاجرت از طریق تحصیل به این کشور به همراه مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور در نوشتار پیش رو مورد بررسی و تحلیل تخصصی و علمی واقع گشت. در کل متقاضیان تحصیل در ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی این کشور باید مطلع باشند که اقتصاد کشور ترکیه در سال های گذشته روند نزولی را در پیش گرفته و هر آن اقتصاد آن با مشکلات تازه ای روبرو می گردد. بنابراین شانس پیدا کردن کار برای متقاضیان کار پس ازتحصیل در این کشور با توجه به نرخ بالای بیکاری در این کشور بسیار پایین است. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما عزیزان باشند.

10 پاسخ
 1. erfan
  erfan گفته:

  من مهندس مکانیک هستم.۳۲ سالمه و آشنایی با زبان انگلیسی ندارم . آیا میتوانم رشته ای مثل پزشکی رو در ترکیه بخونم ؟

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   سلام وقتتون بخیر لطفا برای بررسی دقیق شرایطتون با دفاتر موسسه به شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند

   پاسخ
 2. حمید مومن
  حمید مومن گفته:

  سلام میخواستم بدونم شرایط تحصیل تو دانشگاه ملی ترکیه چحوریه؟ رایگانه؟ به زبان انگلیسی یا ترکی؟ و اینکه اگه رایگان نیست چقدر هزینه داره و چطور میشه بورسیه گرفت از دانشگاه هاش. با تشکر از مجموعه خوب mie

  پاسخ
 3. کامران لولایی
  کامران لولایی گفته:

  سلام میخواستم شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه رو بدونم. هزینه هاش و اینکه آژمون خاصی داره یا نه.

  پاسخ
 4. مهدی یاری
  مهدی یاری گفته:

  سلام برای تحصیل تو ترکیه چه مدرک زبانی مورد نیازه و اینکه آژمون ورودی داره؟ مخصوصاً رشته پزشکی مد نظرمه. با تشکر

  پاسخ
 5. آرمین توسلی
  آرمین توسلی گفته:

  سلام من شنیدم ترکیه دانشگاه های خوبی داره میخواستم بدونم تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی چقدر سرمایه میخواد و تو کدوم دانشگاه بهتره؟

  پاسخ
 6. امیر
  امیر گفته:

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم هزینه تحصیل در ترکیه تو مقطع ارشد چقدر میشه به زبان انگلیسی؟

  پاسخ
 7. لیزا نوری
  لیزا نوری گفته:

  سلام برای تحصیل در ترکیه بورسیه هم تعلق میگیره؟ من سرمایه آنچنانی ندارم ولی دوست دارم تو ترکیه تحصیل کنم. مرسی که جواب میدین

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *