تحصیل در جمهوری چک

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

تحصیل در جمهوری چک، چگونگی اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی جمهوری چک و مهاجرت از طریق تحصیل به جمهوری چک در این نوشتار به طور تخصصی و علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در جمهوری چک چیست؟ آیا با تحصیل در جمهوری چک می توان اقامت و تابعیت این کشور را دریافت نمود؟ شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های جمهوری چک به چه صورت است؟ جهت اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک چه شرایطی اولیه ای مورد نیاز است؟ هزینه های تحصیل در جمهوری چک به چه صورت است؟ آیا می توان به طور رایگان در کشور جمهوری چک تحصیل کرد؟ جهت رسیدن به جواب این نوع از سوالات و آگاهی از شرایط تحصیل در کشور جمهوری چک شما می توانید از این نوشتار استفاده نمایید. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در جمهوری چک با موسسه حقوقی ملک پور MIE تماس حاصل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان این مؤسسه استفاده نمایید.

تحصیل در جمهوری چک

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی جمهوری چک
 • تحصیل در مدارس جمهوری چک
 • تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری
 • بورسیه تحصیلی جمهوری چک
 • هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک
 • بررسی ویزای همراه
 • دانشگاه های برتر جمهوری چک
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک
 • زمان اعزام دانشجو به دانشگاه جمهوری چک
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در جمهوری چک
 • موقعیت کار پس از تحصیل در جمهوری چک
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در جمهوری چک
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک نیازمند اطلاعات و آگاهی کامل از قوانین مهاجرت از طریق تحصیل به این کشور می باشد. جمهوری چک کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر جمهوری چک پراگ است. این کشور با توجه به این که عضوی از اتحادیه بزرگ اروپا می باشد ولی با نظام بانکی کشور های این اتحادیه هماهنگ نشده است و واحد پول آن هنوز کرونا می باشد. جمهوری چک همسایگی با آب های آزاد نداشته و از  مغرب با آلمان، از جنوب با کشور اتریش، از شمال با لهستان و از سمت جنوب‌شرق با اسلواکی همسایه است و مرز مشترک زیادی با کشور های مذکور تشکیل داده است. مطابق با آخرین آماری که در سال 2019 در رابطه با جمعیت جمهوری چک ارائه شد این کشور جمعیتی حدود 10.63 میلیون نفر دارد. بطور کلی جمهوری چک حدود 0.14 درصد از کل جمعیت جهان را در خود جای داده است. مردم جمهوری چک به زبان چکی گویش دارند. تحصیل در جمهوری چک به دلیل برخورداری این کشور از شرایط اقامتی بسیار عالی مورد نظر بسیاری از اشخاص قرار گرفته است.

تحصیل در مدارس جمهوری چک

متقاضیان تحصیل در جمهوری چک برای مقاطع مختلف میبایست بدانند که نظام آموزشی جمهوری چک تحت نظارت کلی دولت و وزارت آموزش و پرورش جمهوری چک است. مطابق با قوانین حال حاضر کشور جمهوری چک که مورد تصویب دولت واق شده است، تمامی متقاضیان تحصیل در این کشور حق استفاده از تمامی امکانات تحصیلی و آموزشی را در هر سنی دارند. نظام آموزشی این کشور از ۶ سالگی الی ۱۴ سالگی برای بچه ها اجباری است. در مدارس دولتی این کشور  تحصیل به زبان چکی رایگان می باشد. مدارس خصوصی و نیمه دولتی در این کشور عموماً با  هزینه های بالایی همراه هستند. سیستم آموزش جمهوری چک مزیتی که دارد این است که تقریباً رقابتی تعریف شده است و مدارس با هم درحال رقابت و پیشرفت هستند. نوشتار پیش رو توسط مؤسسه حقوقی ملک پور تهیه و تألیف گردیده است و هرگونه کپی برداری از آن یا استفاده از محتوای نوشتار حتی با تغییرات کوچک در جملات آن شرعاً و قانوناً حرام است. متقاضیان تحصیل در جمهوری چک می بایست بدانند که شروع سال تحصیلی  در این کشور برای  مدارس عمدتاً از نیمه سپتامبر یا اوایل اکتبر است. پایان هر سال تحصیلی نیز در اواخر ماه می یا اوایل ژوئن می باشد. متقاضیان مهاجر جهت تحصیل در این کشور می توانند به مدارس بین المللی مراجعه کنند که هزینه تحصیل در مدارس بین المللی این کشور وابسته به نوع مدارس است و تقریباً از 10.000 تا 25000 یورو در سال هزینه دارد.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل در جمهوری چک برای مقطع لیسانس عمدتاً مدت تحصیلشان 3الی4 سال می باشد. دانشگاه های دولتی این کشور وابسته به اداره آموزش چک می‌باشند. در جمهوری چک حدوداً یکصد دانشگاه دولتی و شصت دانشگاه خصوصی وجود دارد. به طور کلی جمهوری چک یکصد و شصت و شش مؤسسه آموزش عالی دارد که تعداد پنج مورد از آنها در شمال این کشور قرار گرفته اند. علاوه بر دانشگاه های دولتی و خصوصی، در جمهوری چک حداقل هشت واحد دانشکده فنی و حرفه ای موجود است که جهت آمادگی متقاضیان کار تعبیه شده اند. رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور عمدتاً مدت زمان تحصیل طولانی تری دارند که تقریباً 5 الی 6 سال است. متقاضیان تحصیل در این کشور بایستی بدانند که سیستم آموزشی در دانشگاه های دولتی به طور رایگان در اختیارشان قرار می گیرد. البته این نکته هم وجود دارد که دانشجویان هزینه کمی جهت  امور اولیه ثبت نام دارند. دانشجویان جهت ورود به این مقطع باید در آزمون ورودی  شرکت کنند. دانشکده های خصوصی در این کشور تقریباً از سال ۱۹95  تأسیس و راه اندازی شدند. حوزه فعالیت اکثر این دانشکده ها در زمینه پیشرفت اهداف تحصیلی در این کشور تعریف شده اند . در اینجا به هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی جمهوری چک می پردازیم. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها از 6000 در سال الی 20.000 دلار در سال آغاز می گردد.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد

به طور کلی تحصیل در جمهوری چک برای مقطع فوق لیسانس حدوداً یک الی سه سال زمان می برد. ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های کشور جمهوری چک به زبان‌های، آلمانی و فرانسوی است. آزمون ها و امور دانشگاهی نیز در این کشور می تواند بر اساس زبان های مذکور برگزار گردند. در اینجا می بایست به این نکته اشاره داشت که زبان تحصیل در اکثردانشگاه های دولتی جمهوری چک، چکی می باشد. متقاضیان در بدو ورودشان به دانشگاه و پس شرکت قبولی در آزمون های ورودی که  دانشگاه های این کشور برگزار می نمایند نیازی زیادی به زبان چکی ندارند و فقط سطح اولیه ای از این زبان مورد نیازشان خواهد بود. در این کشور برای متقاضیان تحصیل دوره آموزش زبان چکی جهت یادگیری اولیه این زبان برگزار می شود. متقاضیان تحصیل در این کشور جهت گذراندن این مقطع می بایست در بدو ورود و پذیرش GPA بالا ارائه دهند. جهت ورود مقطع فوق لیسانس در این کشور متقاضیان می بایست مدرک لیسانس مورد تایید دانشگاه های این کشور را ارائه دهند تا بتوانند پذیرش شوند.

تحصیل در مقطع دکتری درجمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری یکی از راه های اخذ اقامت تحصیلی این کشور می باشد. طول دوره تحصیلی در مقطع دکتری در کشور جمهوری چک به طور عادی سه سال به طول می انجامد. جهت دریافت ورودی به داشنکاه های این کشور در مقطع دکتری شخص می بایست  مدارک فوق لیسانس و نمره زبان انگلیسی (IELTS) با نمره ای بالای تر 6.5 ارائه کند. ارائه دادن مدارکی چون رزومه، توصیه نامه، انگیزه نامه و قبولی در برخی آزمون های خاص نیز جهت اخذ پذیرش واجب است. مضاف بر موارد مذکور متقاضیان تحصیل در این کشور می بایست مدارک تحقیقاتی و پژوهشی خویش را که شامل: مقالات ISI و پروپوزال های پژوهش های پیشین آن ها است را جهت ارائه به سوپروایزر برای اعطای پذیرش به دانشجو به همراه داشته باشند. متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در این کشور در صورت دارا بودن پیشینه قوی در حوزه کاری اساتید دانشگاه های این کشور می تواند جهت اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع تخصصی اقدام نمایند. تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری با شرکت در یک آزمون دولتی و ارائه عمومی و دفاع از پایان نامه دکتری بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشجو به پایان می رسد.

بورسیه تحصیلی در جمهوری چک

متقاضیان تحصیل در جمهوری چک و اخذ بورسیه تحصیلی در کشور جمهوری چک باید به این نکته توجه داشته باشند که کشور جمهوری چک بورسیه را به دانشجویانی اعطا می کند که شهروند این  کشور باشد یا دانشجویانی که رزومه فوق العاده عالی داشته و اثبات گردد که  از پس هزینه های زندگی و دانشگاه بر نمی آیند. جدای از این نکات باید به این نکته توجه داشت که دانشجویان بین المللی بیشتر در مقاطع دکتری می توانند جهت اخذ بورسیه تحصیلی اقدام کنند و اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس بسیار کم می باشد. برخی از بورسیه های تحصیلی در کشور جمهوری چک به شرح ذیل است.

 • بورسیه های دولتی

 • بورسیه تحصیلی تحت موافقت نامه های بین المللی دو جانبه

  این بورسیه تحصیلی به دانشجویان، فارغ التحصیلان و کاندیداهای مقطع دکترا اعطا می گردد که تمایل به تحصیل یا پژوهش در یکی از دانشگاه های کشور جمهوری چک  را دارند. این بورسیه تحصیلی عموماً دو الی ده ماهه است.

 • بورسیه های تحصیلی دانشگاهی

 • دانشگاه چارلز (دانشکده ریاضیات و فیزیک)

 • بورس تحصیلی زبانشناسی محاسباتی

  دو بورس تحصیلی به متقاضیان واجد شرایط در مقطع کارشناسی ارشد علوم رایانه، زبانشناسی محاسباتی (زبان آموزش: انگلیسی) داده می شود.

 • بورسیه تحصیلی علوم رایانه

   تعداد محدودی بورسیه تحصیلی، در بردارنده هزینه تحصیل از 84 هزار تا 420 هزار، بسته به رشته انتخابی، بازدهی تحصیلی و ملیت دانشجو ارائه می شود.

هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک

متقاضیان ادامه تحصیل در جمهوری چک می بایست در خصوص هزینه های تحصیل در این کشور اطلاع داشته باشند به طور مثال هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور تقریباً 15.000 یورو در سال می باشد و در کل نسبتاً مناسب است. تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور تقریباً رایگان است چیزی حدود 200 الی 400 یورو در سال و هزینه تحصیل در این نوع از دانشگاه ها عموماً به زبان انگلیسی است. تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور تقریباً سالانه 4000 تا 12000 دلار هزینه در بر دارد. به طور کلی جهت زندگی در این کشور هزینه های زندگی کمی دارد و تقریباً مقرون به صرفه می باشد. متقاضیان تحصیل در این کشور جهت امرار و معاش ماهانه چیزی حدود 350 تا 700 دلار هزینه خواهند داشت. به همین جهت ما جدولی از ملزومات زندگی به همراه قیمت آنها در ذیل آورده ایم:

بررسی ویزای همراه

 • همسر قانونی شخص اصلی ( با اثبات ازدواج قانونی )
 • فرزندان زیر 18 سال شخص اصلی

 • فرزندان بالای 18 سال در صورتی که اثبات شود وابستگی به والدین خویش دارد (بیماری خاص یا …)

در این بخش مدارک مورد نیاز جهت تقاضای ملحق شدن به خانواده معرفی شده اند:

 • نامه تقاضای الحاق به خانواده
 • اصل پاسپورت به همراه فتوکپی رنگی از تمام صفحات

 • 4 قطعه عکس 5*6
 • اصل سند ازدواج به همراه کپی از سه صفحه ابتدایی آن

دانشگاه های برتر جمهوری چک

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند باید از دانشگاه های این کشور آکاهی داشته باشند تا بتوانند جهت تحصیل در جمهوری چک با شناخت دانشگاه های معتبر آن اقدام نمایند اشخاصی که جهت تحصیل اقدام می نمایند بایستی این نکته را در ذهن داشته بشاند که دانشگاهی که از رنک علمی بالایی برخوردار است مطمئناً مدرکش هم جهت جستجوی کار پس از تحصیل از اعتبار بالایی برخوردار است. این کشور در مجموع 26 مؤسسه آموزش عالی، 39 دانشگاه خصوصی و 2 مؤسسه ایالتی وجود دارد. در ذیل ما چند مورد از دانشگاه های برتر جمهوری چک را خدمتتان معرفی کرده ایم:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

متقاضیان تحصیل در جمهوری چک می بایست جهت اخذ ویزا تحصیلی در کنسولگری جمهوری چک تقاضا دهند. آن ها جهت این امر می بایست خود شخصاً مدارک را به سفارت تحویل دهند. پس متقاضیان ابتدا می بایست پذیرش تحصیلی را اخذ سپس تایم سفارت را به صورت آنلاین رزرو کرده و جهت اخذ ویزا خود شخصاً اقدام نمایند. اشخاصی که قصد تحصیل در جمهوری چک را دارند می بایست فرم تقاضای ویزا را پر کرده و ویزا را با اسنادی که سفارت نیاز دارند به کنسولگری جمهوری چک تحویل دهند. فرم تقاضای ویزا دانشجویی را متقاضیان می توانند از نزدیک ترین سفارت جمهوری چک به کشورشان دریافت کنند. مدارک مورد نیاز بشرح زیر است :

 • پر کردن فرم تقاضای ویزای تحصیلی جمهوری چک
 • نامه پذیرش از دانشگاه های معتبر جمهوری چک
 • گذرنامه معتبر (اعتبار بیش از 6 ماه)
 • اثبات تمکن مالی برای اقامت

 • بیمه سلامت جهانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا

زمان اعزام دانشجو به دانشگاه جمهوری چک

برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه های جمهوری چک، ورودی های دانشگاه های این کشور اغلب در ماه های سپتامبر و ژانویه می باشد. اما دانشگاه های این کشور مهلت ثبت نام برای پذیرش در این کشور در نظر گرفته اند. مهلت های ثبت نام در دانشگاه های جمهوری چک، فوریه و آوریل می باشد.

برای اعزام دانشجو به جمهوری چک و مهاجرت تحصیلی به این کشور، در رشته های پزشکی و پیراپزشکی ابتدا دانشجویان باید امتحانی در دانشگاه (چه کتبی چه شفاهی) بدهند و تعیین سطح شوند. این آزمون ممکن است از راه دور نیز از طریق برنامه های تماس تصویری مثل اسکایپ برگزار شود.

موقعیت کار پس از تحصیل در جمهوری چک

فرد پس از اتمام تحصیل در جمهوری چک اجازه دارد به مدت 3 ماه دیگر در این کشور حضور داشته باشد و برای کاریابی در این کشور اقدام نماید. دانشجویان بین المللی که تحصیلات دانشگاهی خود را در جمهوری چک دنبال کرده اند؛ دسترسی آزاد به بازار کار این کشور را دارند، افراد در صورتی که بتوانند با توجه به نرخ پایین بیکاری در این کشور در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود استخدام شوند از طرف کارفرمایان کارت کارمندی (employee card) دریافت خواهند کرد. این کارت صرفاً به عنوان یک مجوز اقامت طولانی مدت (طولانی تر از 3 ماه) و اقامت کاری می باشد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل درجمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک صرفاً هیچ گونه آثار اقامتی برای فرد نخواهد داشت؛ متقاضیان پس از فارغ التحصیل شدن در این کشور اجازه حضور کوتاه مدت به منظور کاریابی خواهند داشت و با توجه به وجود بیش از 30 هزار موقعیت شغلی بدون نیروی کار و نرخ پایین بیکاری (1.9 درصد در فوریه 2019) در این کشور،  شانس کاریابی بالایی خواهد داشت. پس از استخدام شدن و دریافت کارت کارمندی (employee card) در صورتی که به مدت 5 سال متوالی در کشور جمهوری چک کار کنند و بیمه و مالیات پرداخت نمایند می توانند درخواست اقامت دائم خود را به دولت جمهوری چک ارائه کنند و در صورتی که زبان چکی را به صورت کامل فرا گیرند، ثابت کنند که قصد دارند شهروندی فعلی خود را از دست دهند و همچنین در 5 سال آخر از 10 سال زندگی خود در این کشور سوء پیشینه نداشته باشند می توانند درخواست شهروندی جمهوری چک را به مقامات رسمی این کشور تسلیم کنند.

سوالات متداول درباره تحصیل درجمهوری چک

نظام آموزشی  کشور چک در چه سنینی اجباری است؟

از ۶ سالگی الی ۱۴ سالگی برای بچه ها اجباری است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی چقدر است؟

15.000 یورو.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا تحصیلی کدامند؟

پر کردن فرم تقاضای ویزای تحصیلی جمهوری چک، نامه پذیرش از دانشگاه های معتبر جمهوری چک، گذرنامه معتبر (اعتبار بیش از 6 ماه)…

آیا با تحصیل در جمهوری چک می توانیم اقامت این کشور را بدست اوریم ؟

خیر.

سخن پایانی

تحصیل در جمهوری چک، مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی جمهوری چک، وضعیت ویزای همراه و کاریابی بعد از تحصیل در این کشور را در این نوشتار علمی به طور تخصصی مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم. در این مقاله بر آن شدیم که هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی کشور جمهوری چک را به تفضیل بیان کنیم. در این مقاله سعی بر این شده است که تمامی موارد ضروری در رابطه با تحصیل در جمهوری چک برای شما عزیزان آورده شود. امیدواریم توانسته باشیم با نگارش این مقاله به تمامی سؤالات و ابهامات ذهنی شما عزیزان دل جواب داده باشیم. شما عزیزان برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص تحصیل در جمهوری چک و کشورهای دیگر می توانید با مشاورین متخصص مؤسسه حقوقی ملک پور MIE تماس حاصل فرمایید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید. همچنین می توانید در بخش ثبت پرسش وب سایت، سؤالات خود در خصوص تحصیل در جمهوری چک را مطرح فرمایید و پاسخ آن را در اسرع وقت دریافت نمایید.

2 پاسخ
 1. mansooreh
  mansooreh گفته:

  سلام پسر من ۱۹ سالشه دیپلم تجربی با ایلس ۶ داره برای پزشکی چک چه پیش نیازی لازم داره. از طرفی چنانچه دوره قبل از پزشکی یا زبان بخواهد شرکت کند با توجه به سربازی امکان پذیره چون معافیت تحصیلی فقط برای پذیرش میدهند

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   سلام نیازی به دوره زبان نیست ، با همون آیلتس ۶ و با مدارک تحصیلی دوره دبیرستان میشه برای دوره های پیش پزشکی براشون اقدام کرد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *