تحصیل در دانمارک

و بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

تحصیل در دانمارک، شرایط دریافت ویزای تحصیلی دانمارک و مهاجرت  تحصیلی به دانمارک، در این مقاله علمی مورد بررسی تخصصی قرار گرفته است. دریافت ویزای تحصیلی دانمارک در چه مقاطعی امکان پذیر است؟ شرایط پذیرش در دانشگاه های دانمارک به چه ترتیب است؟ با چه سرمایه ای قادر به زندگی و تحصیل در دانمارک خواهیم بود؟ دانمارک جزء کشورهای شاد است، سطح رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی در کشور دانمارک بسیار بالا می باشد و تقریباً همه اقشار مختلف مردم از حقوق مساوی برخوردارند، به همین علت دانمارک را شادترین کشور دنیا نامیده اند. شما عزیزان می توانید جهت اخذ پاسخ سوالات خود و آگاهی از شرایط تحصیل در دانمارک ، این مقاله را مطالعه کنید، همچنین جهت کسب اطلاعات تخصصی تر در زمینه تحصیل در دانمارک و یا سایر کشورها، می توانید با موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان، توسط کارشناسان با تجربه این مؤسسه استفاده نمایید.

تحصیل در دانمارک

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در دانمارک
 • تحصیل در دانمارک در مدارس آن
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک
 • تحصیل در مقطع دکتری در دانمارک
 • تحصیل در دانمارک بدون مدرک زبان
 • بورسیه تحصیلی در دانمارک
 • هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در دانمارک
 • بررسی ویزای همراه در دانمارک
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در دانمارک
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در دانمارک
 • بررسی ویزا همراه تحصیل در دانمارک
 • معرفی دانشگاه های برتر دانمارک
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در دانمارک
 • موقعیت کار پس از تحصیل در دانمارک
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در دانمارک
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در دانمارک
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در دانمارک

دانمارک کشوری زیبا، دارای حکومت سلطنتی می باشد و در شمال اروپا واقع شده است. دانمارک دارای چند کشور کوچک از جمله شبه جزیره یوتلند، جزیره بزرگ زیلند، فونن، و لولاند فالستر و ۴۲۹ جزیره دیگر بین دریای شمال و دریای بالتیک می باشد البته ۷۲ عدد از آنها خالی از سکنه هستند. پایتخت دانمارک کپنهاگ و واحد پول در آن کرون دانمارک می باشد.تحصیل در دانمارک به دلیل برخوردار بودن از شرایط ایده آل از منظر کیفیت زندگی  و امکان یافتن کار مناسب به دلیل پایین بودن نرخ بیکاری در این کشور و در آخر اقامت دائم در کشور دانمارک بسیار مورد توجه هموطنان ما و سایر اتباع کشورهای مختلف می باشد. سالانه افراد بسیاری به جهت تحصیل در دانمارک به این کشور مهاجرت می نمایند چرا که سطح آموزش در این کشور بسیار بالا می باشد. .

به دلیل عضویت دانمارک در اتحادیه اروپا و شنگن اخذ اقامت دائم و پاسپورت دانمارک به معنایی اخذ اقامت دائم و پاسپورت اروپا می باشد. در ادامه مقاله به بررسی شرایط تحصیل در این کشور می پردازیم.

تحصیل در مدارس دانمارک

جهت تحصیل در مدارس در دانمارک لازم به ذکر است؛ نظام آموزشی دانمارک تحت نظارت کلی دولت و وزارت آموزش و پرورش این کشور است. مطابق با قوانین حال حاضر کشور دانمارک تمامی متقاضیان تحصیل در این کشور حق استفاده از تمامی امکانات تحصیلی و آموزشی را در هر سنی دارند. نظام آموزشی این کشور از ۶ سالگی الی 16 سالگی اجباری است. در مدارس دولتی این کشور تحصیل به زبان دانمارکی رایگان می باشد. مدارس خصوصی و نیمه دولتی در این کشور عموماً با  هزینه های بالایی همراه هستند. مزیتی که سیستم آموزش دانمارک دارد این است که تقریباً رقابتی تعریف شده است و مدارس با هم درحال رقابت و پیشرفت هستند. شروع سال تحصیلی  در این کشور برای  مدارس عمدتاً از نیمه سپتامبر یا اوایل اکتبر است. پایان هر سال تحصیلی نیز در اواخر ماه می یا اوایل ژوئن می باشد.متقاضیان مهاجرت به دانمارک جهت تحصیل، می توانند به مدارس بین المللی مراجعه کنند که هزینه تحصیل در مدارس بین المللی این کشور وابسته به نوع مدارس است و تقریباً از 10.000 تا 25.000 یورو در سال هزینه دارد. مدرسه های در کشور دانمارک به 3 بخش کلی، دولتی، خصوصی و بین المللی تقسیم می شوند. در جدول زیر چند مورد از مدارس بین المللی  این کشور معرفی شده اند:

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانمارک

متقاضیان تحصیل در دانمارک برای مقطع لیسانس عمدتاً مدت تحصیلشان 4 سال می باشد. دانشگاه های دولتی این کشور وابسته به آموزش کل دانمارک می‌باشند. به طور کلی دانمارک از تعداد زیادی مؤسسه آموزش عالی برخوردار می باشد که تعداد پنج مورد از آنها در جنوب این کشور قرار گرفته اند. علاوه بر دانشگاه های دولتی و خصوصی، در دانمارک حداقل چندین واحد دانشکده فنی و حرفه ای موجود است که جهت آمادگی متقاضیان کار تعبیه شده اند. رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور عمدتاً مدت زمان تحصیل طولانی تری دارند که تقریباً 5 الی 6 سال است. متقاضیان تحصیل در این کشور بایستی بدانند که سیستم آموزشی در دانشگاه های دولتی این کشور به زبان دانمارکی به طور رایگان در اختیارشان قرار می گیرد. لازم به ذکر است هزینه تحصیل در دانشگاه های دانمارک در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی؛ از 10،000 تا 14،000 یورو  بسته به نوع دانشگاه  متغیر می باشد. دانشجویان باید در نظر داشته باشند که در موسساتی عالی باید پذیرش دریافت کنند که دارای اعتبار عمومی باشد و توسط موسسات ارزیابی دانمارک EVA تائید شده باشد. متقاضیان تحصیل در دانمارک در مقطع لیسانس به منظور  ادامه تحصیل می بایست مدرک آیلتس حداقل 6 را ارائه دهند. رشته های پر متقاضی در دانمارک عبارتند از: مهندسی عمران ، شاخه های مختلف مدیریت (مدیریت سلامت، مالی، اداری و …) ،هنر و … می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک

 تحصیل در دانمارک در مقطع فوق لیسانس بدین ترتیب تعریف شده است که  اشخاص متقاضی تحصیل می بایست جهت تحصیل در مقاطع فوق لیسانس در ابتدای امر پذیرش از دانشگاههای دانمارک را داشته باشند. دوره های کارشناسی ارشد معمولا  2 سال به طول می انجامد و در انتها نیاز به کسب  امتیاز 120  ECTS به منظور کسب مدرک کارشناسی ارشد می باشد. جهت تحصیل در دوره های فوق لیسانس در رشته های هنری مدت تحصیل حدوداً 2 تا 3 سال است. این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که اغلب دانشگاه های دانمارک جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس به متقاضی اینترشیپ ارائه می کنند . اینترشیپ یعنی گذراندن دوره های کارآموزی در مقطع زمانی انتهای تحصیل و در صورت رضایت  کارفرما از متقاضی،  وی استخدام دائم خواهد شد .به جهت تحصیل در دانمارک در مقطع فوق لیسانس شخص می بایست مدرک آیلتس 6.5 ارائه نماید.

تحصیل در مقطع دکتری در دانمارک

تحصیل در مقطع دکتری در دانمارک نسبت به مقاطع دیگر کمی متفاوت است. تحصیل در این مقطع بیشتر به صورت پروژه ای و تحقیقاتی انجام می شود. تحصیل در مقطع دکتری در کشور دانمارک به دو صورت Self Fund و Full Fund ارائه می گردد. همواره کشور دانمارک به تحصیلات و بحث پژوهش و تحقیقات بسیار اهمیت می دهد. به همین جهت شرایط ویژه را برای تحصیل دانشجویان در نظر گرفته اند. البته برخی از دانشجویان که از رزومه علمی قوی برخوردار هستند، می توانند از بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری استفاده نماید.لازم به ذکر است به جهت تحصیل در دانمارک در مقطع دکترا ،باید مدرک آیلتس 7 را ارائه نمود.

تحصیل در دانمارک بدون مدرک زبان

کشور دانمارک برخی از دانشگاه های درجه یک خود را برای تحصیل دانشجویان بدون مدرک زبان آیلتس اختصاص داده است. بدین منظور دانشجو به دوروش: ارائه دادن مدارکی در زمینه مهارت انگلیسی خود حداقل در سطح متوسط ​​در زبان انگلیسی ، همچنین می توانند در دوره های آموزش زبان انگلیسی شرکت کنند که این خود متحمل پرداخت هزینه می باشد، می تواند به این امر دست یابد.  بسیاری از دانشگاه های دانمارک نیز دانشجویانی که از کشورهای انگلیسی زبان آمده اند را می پذیرند و یا دوره کارشناسی خود را در یکی از کشورهای انگلیسی زبان زیر گذرانده اند:

 • ایالات متحده آمریکا
 •  نیوزلند
 •  استرالیا
 •     کانادا
 •     انگلستان
 •     ایرلند

بورسیه تحصیلی دردانمارک

به منظور تحصیل در دانمارک  این امکان برای دانشجویان  محصل در  دانمارک وجود داردکه  از کمک هزینه های مالی و بورسیه های تحصیلی در کشور دانمارک استفاده نمایند. به طور کلی در دانمارک بورسیه  تحصیلی به 2 دسته تقسیم می شود: بورسیه هایی که کل هزینه های تحصیل متقاضی را در کشور دانمارک را بر عهده دارد و  بورسیه هایی که فقط جزیی از هزینه ها را صرقاً برای کمک به متقاضی بر عهده دارد. مسولیت اینکه بورسیه ها به چه کسانی اعطا گرددد را خود دانشگاه بر عهده دارد. برنامه های متفاوتی به منظور ارائه کمک هزینه های تحصیلی وجود دارد که عبارتند از:

 • Nordplus

  بورسیه ذکر شده  برای داشنجویانی که از کشور های مجمع بالتیک و اسکاندیناوی به این کشور مهاجرت می کنند ارائه می گردد.

 • Erasmus

  برنامه ارسماس به متقاضیانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا  به دانمارک مهاجرت کرده اند تعلق دارد و پیش شرط آن این است که متقاضیان می بایست سه الی دوازده ماه از تحصیلشان را در کشور خود پشت سر گذاشته باشند.

 • Erasmus Mundus

  برنامه ارسامس ماندس در مقطع فوق لیسانس جهت متقاضیان اروپایی و غیر اروپایی تحصیل در دانمارک ارائه می شود. در اینجا می بایست به این نکته اشاره داشت که این برنامه مخصوص رشته های خاصی در مقطع فوق لیسانس می باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک

تحصیل در دانمارک، هزینه هایی از قبیل شهریه دانشگاه، هزینه مسکن و خورد و خوراک را در بر دارد، که به طور کلی این هزینه ها نسبت به شهر محل سکونت، دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی و سبک زندگی هر فرد، متفاوت است. کشور دانمارک از نظر هزینه مسکن و زندگی جزء کشورهای گران به حساب می آید، البته باید به این نکته اشاره داشت که سطح حقوق و مزایا نیز به تناسب هزینه های زندگی، در این کشور بالا است. نرخ تورم در این کشور هر ساله به دلیل برنامه هایی که دولت این کشور در نظر گرفته و به خوبی اجرا می کند رو به کاهش است. در خصوص هزینه های زندگی و شهریه های دانشگاهی این کشور جهت تحصیل در دانمارک، جدول ذیل را می توانید مشاهده نمایید.

 • هزینه زندگی

هزینه زندگی دانمارک
 • هزینه تحصیل

هزینه تحصیل دانمارک

کار دانشجویی ضمن تحصیل در دانمارک

دانشجویانی که برای تحصیل وارد کشور رومانی می‌شوند و مشغول به تحصیل در رومانی هستند، اجازه کار پاره وقت را در هنگام تحصیل خود خواهند داشت؛ تا بتوانند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند و از طرفی این کار پاره وقت موجب خواهد شد که فرد رزومه ای از باب سابقه کار برای خود فراهم آورد. مدت زمانی که دانشجو اجازه کار پاره وقت را دارد بستگی به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. به عنوان مثال دانشجویان در مقطع کارشناسی مدت زمان ۲۰ ساعت در هفته را می‌توانند کار بکنند؛ اما این مدت زمان در مقطع کارشناسی ارشد ۳۰ ساعت در هفته است. البته در کل اجازه کار و مدت زمان کار پاره وقت در کشور رومانی بستگی به رشته تحصیلی دانشجو دارد. یافتن کار، در کشور رومانی به طور پاره وقت کار چندان سختی نخواهد بود چرا که این کشور نرخ بیکاری بسیار پایین و در حدود ۴ درصد دارد.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در دانمارک

دانشجویانی که از اتباع غیر از اتحادیه اروپا هستند و تحصیل در دانمارک را انتخاب نموده اند، می توانند از شرایط کار ضمن تحصیل در دانمارک بصورت پاره وقت بهره مند گردند. هر دانشجوی بین المللی در دانمارک می تواند در هفته 20 ساعت کار نیمه وقت داشته باشد، همچنین دانشجویان بین المللی که تحصیل در دانمارک را انتخاب نموده اند، می توانند در تعطیلات ماههای ژوئن، جولای و آگوست  به صورت تمام وقت در دانمارک کار کنند و مجوز کار تمام وقت در این کشور را خواهند داشت. همچنین می توانند به صورت رایگان در شهرداری ها زبان دانمارکی بیاموزند و با اخذ واحدهای درسی دانمارکی به مهارت های خود بیافزایند تا در نهایت شانس کاریابی خود را در کشور دانمارک افزایش دهند. این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش به نگارش در آمده و هر گونه کپی برداری از آن غیر قانونی می باشد.

معرفی دانشگاه های برتر دانمارک

تحصیل در دانمارک در دانشگاههای معتبر و عالی این امکان را برای متقاضیان فراهم می سازد که شانس کاریابی  به  مراتب بالا رفته و زمینه ساز اقامت دائم در این کشور گردد.در ادامه به معرفی دانشگاههای برتر در کشور دانمارک خواهیم پرداخت:

دانشگاه دانمارک

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در دانمارک

به جهت تحصیل در دانمارک  و اخذ ویزای تحصیلی دانمارک مدارک ذیل مورد نیاز می باشد:

 • پرینت حساب مالی جهت ارائه اسنادی جهت اثبات تمکن مالی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 18 ماه
 • گواهی پذیرش دانشگاه
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • جواب ازمایشات بیومتریک
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • عکس
 • انگیزه نامه
 • آخرین مدرک تحصیلی مورد تایید

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش:

 • کلیه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از اساتید برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا

موقعیت کار پس از تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک می تواند زمینه ساز اقامت دائم و در نهایت اخذ پاسپورت این کشور گردد.از این طریق که با اتمام دوره تحصیل به شخص متقاضی 6 ماه زمان داده خواهد شد تا کار مناسبی یافته و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری و در نهایت اقامت کاری تبدیل نماید.در صورتی که شخص متقاضی تحصیل در دانمارک در 6 ماه اول موفق به یافتن کار مناسب نشود مهلت داده شده به 6 ماه دوم نیز تمدید می گردد.البته با وجود نرخ بیکاری بسیار پایین در کشور دانمارک و با توجه به این مطلب که شخص مدارکی مبنی بر تحصیلات آکادمیک در این کشور داشته شانس کاریابی اش به مراتب بالاتر خواهد رفت.لازم ب ه ذکر است که نرخ بیکاری کشور دانمارک در سال 2018 صورت میانگین 3.7 گزارش داده شده است.در نمودار مقابل مبنی بر نرخ بیکاری کشور دانمارک در ماههای اخیر مشاهده خواهید نمود. به منظور کمک به شما سروران به جهت یافتن کار در دانمارک تعدادی از سایت های معتبر کاریابی در دانمارک را معرفی خواهیم نمود:

 • adecco.dk
 • http://jobbank.dk
 • stepstone.dk
 • graduateland.com
 • randstad.dk
 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری دانمارک

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک خود به تنهایی سسب دریافت اقامت دائم و تابعیت کشور دانمارک نخواهد شد ولی می تواند شرایط اخذ اقامت دائم و کسب پاسپورت را فراهم سازد ،بدین ترتیب که با مهاجرت تحصیلی به دانمارک می توان پس از فارغ التحصیلی و یافتن کار مناسب و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری  به اقامت کاری دست یابد و در دانمارک زندگی کند. با تمدید قرارداد کاریدر دانمارک متقاضی اقامت دائم این کشور می تواند تقاضای اقامت داده و پس از حدود پنج سال  از اقامت کاری خویش در دانمارک جهت دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کند. متقاضی می تواند مدتی پس از دریافت اقامت دائم به منظور اخذ تابعیت دانمارک اقدام نماید. افرادی پس از تحصیل در دانمارک که برای این نوع مجوز اقامت درخواست می دهند باید ثابت کنند که به زبان دنیش یا دانمارکی تسلط کافی و قابل قبولی دارند. به این ترتیب جهت تحصیل در دانمارک و دریافت اقامت موقت دانمارک، متقاضیان باید در یکی از دانشگاه های این کشور پذیرفته شوند. افرادی که به مدت حداقل چهار الی پنج سال دارای مجوز اقامت موقت باشند درصورتی که متع قانونی نداشته باشند می توانند جهت اخذ مجوز اقامت دائم درخواست دهند.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در دانمارک

آیا در صورت اخذ ویزای تحصیلی دانمارک، امکان الحاق خانواده به طور همزمان وجود دارد ؟

بله.تحصیل در دانمارک این امکان را برای دانشجو فراهم می سازد که بتوانند اعضای خانواده خود، که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد را به همراه خود به طور همزمان وارد این کشور کند.

آیا می توان ازطریق تحصیل، اقامت دائم دانمارک را اخذ نمود؟

بله. تحصیل در دانمارک می تواند زمینه ساز اقامت دائم و در نهایت اخذ پاسپورت این کشور گردد.از این طریق که با اتمام دوره تحصیل به شخص متقاضی 6 ماه زمان داده خواهد شد تا کار مناسبی یافته و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری و در نهایت اقامت کاری تبدیل نماید.

هزینه زندگی در دانمارک برای تحصیل به چه صورت است؟

کشور دانمارک از نظر هزینه مسکن و زندگی جزء کشورهای گران به حساب می آید، البته باید به این نکته اشاره داشت که سطح حقوق و مزایا نیز به تناسب هزینه های زندگی، در این کشور بالا است.

مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک چقدر هزینه دارد؟

اگر فرد از بورسیه تحصیلی استفاده نکند، بین 12،000 الی 15،000 کرون هزینه دارد که بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر است.

سخن پایانی

تحصیل در دانمارک دریافت ویزای تحصیلی دانمارک و مدارک و شرایط مورد نیاز در خصوص دریافت ویزای تحصیلی دانمارک به طور کامل در این نوشتار مورد آنالیز تخصصی واقع گشت. در صورتی که به دنبال تحصیل در دانمارک که یکی از شادترین کشورهای دنیا می باشد حتماً به شما سروران پیشنهاد می دهیم که به روی مهاجرت تحصیلی به دانمارک تمرکز نمایید .سالانه اشخاص فراوانی به منظور تحصیل و اقامت دائم در کشور دانمارک اقدام می کنند و این استقبال به جهت سطح بالای کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی در کشور این کشور است.تحصیل در دانمارک می تواند زمینه هایی جهت کسب اقامت دائم دانمارک و در نهایت اقامت دائم کل اروپا را برای شما سروران به ارمغان بیاورد.همچنین در صورتی که تمایل به مهاجرت به کشور زیبا و پیشرفته دانمارک دارید می توانید کلیه روش های مهاجرت اعم از کار ، سرمایه گذاری ، تولد فرزند و ازدواج در این کشور را با استفاده از کلید واژه ملک پور در گوگل جستجو نمایید و مقالات ما را در این باب مطالعه نمایید.همچنین می توانید به موسسه حقوقی ملک پور MIE تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان و مشاوران این موسسه بطور رایگان شرایط شما عزیزان را بررسی نمایند.

2 پاسخ
 1. sahar
  sahar گفته:

  باسلام، من مدرک کارشناسی ارشد صنایع غذایی دارم ، دو مقاله ISI چاپ شده در مجلات اروپایی هم دارم، می تونم برای بورسیه دکترای داروسازی اقدام کنم؟

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   سلام بله شما می توانید برای رشته داروسازی اقدام نمایید اما بورسیه ای به این رشته تعلق نمیگیرد اگر قصد تحصیل رایگان دارید می توانید برای کشورهایی مثل آلمان و اتریش اقدام نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *