تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه، هزینه های تحصیل در کشور روسیه، شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه در این مقاله مورد تحلیل و بررسی دقیق علمی قرار می گیرد. آیا تحصیل در روسیه منجر به اخذ اقامت می گردد؟ آیا مدارک تحصیلی روسیه مورد تایید وزارت علوم ایران و کشورهای دیگر می باشد؟ هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه چگونه است؟ روسیه یکی از کشورهایی است که اغلب به دلیل هزینه های پایین تحصیل و زندگی متقاضیان بسیاری را جهت تحصیل در رشته های پزشکی و… مجذوب خویش ساخته است. هم چنین افراد به دلیل مسافت روسیه با ایران و نزدیکی این کشور، گاها خواهان تحصیل در این کشور می باشند. در این مقاله اطلاعات لازم جهت تحصیل در روسیه آورده شده است؛ همچنین جهت کسب اطلاعات بیستر و بررسی شرایط خود برای انتخاب گزینه مناسب جهت مهاجرت تحصیلی،  می توانید با مشاورین مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید.

تحصیل در روسیه

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در روسیه
 • تحصیل در روسیه در مدارس آن
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه
 • تحصیل در مقطع دکتری در روسیه
 • تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی
 • بورسیه تحصیلی در روسیه
 • هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در روسیه
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در روسیه
 • معرفی دانشگاه های برتر روسیه
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی روسیه
 • موقعیت کار پس از تحصیل در روسیه
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در روسیه
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در روسیه
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در روسیه

روسیه کشوری بزرگ و چند ملیتی است.  قلمرو آن در دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است و از نظر وسعت قلمرو در رتبه نخست جهان است. روسیه دارای یازده منطقه زمانی از غرب تا شرق و با بیش از 140 میلیون نفر، نهمین کشور پرجمعیت جهان است. در سالهای اخیر، روسیه تلاش زیادی برای مدرن سازی سیستم آموزش عالی خود برای دانشجویان خارجی انجام داده است و محبوبیت روسیه در بین دانشجویان بین المللی افزایش یافته است.

در همین راستا، “پروژه 5-100” تحت هدایت دولت در صدد بوده است كه حداقل 5 دانشگاه روسی را در بین 100 دانشگاه برتر در رتبه های معتبر دانشگاه های جهانی قرار دهد. اکنون بیش از ده دانشگاه روسی در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و هر ساله نتایج در حال بهبود است. متقاضیان می توانند در مقاطع مختلفی برای تحصیل در روسیه اقدام نمایند. در دانشگاههای کشور روسیه، شهریه نسبتاً مقرون به صرفه است. اکثر برنامه های تحصیلی، صرف نظر از اینکه بخواهید لیسانس یا کارشناسی ارشد خود را در روسیه دریافت کنید؛ هزینه ای زیر 5000 یورو در سال و حتی کمتر از 2000 یورو در سال دارد. متقاضیان  از مناطق خاص و دارای سابقه عالی دانشگاهی، حتی می توانند برای دریافت بورسیه دولتی واجد شرایط باشند؛ که در این صورت، دولت روسیه شهریه و در بعضی موارد هزینه زندگی اشان را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

تحصیل درمدارس روسیه

متقاضیان می توانند جهت تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف از جمله مدارس این کشور اقدام نمایند. در اینجا می بایست به این نکته ارزشمند اشاره داشت که داشتن سرپرست جهت تحصیل در مدارس دولتی این کشور می باشد. پس به طور کلی  اگر متقاضی قصد تحصیل در روسیه را در مقاطع آموزشی مدارس این کشور داشته باشد، می بایست برای مدارس خصوصی این کشور اقدام نمایند. تحصیل در روسیه در مدارس خصوصی، شامل هزینه است و اغلب شامل خوابگاه می باشد. تحصیل در  کشور روسیه در مدارس (همه مقاطع) هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی مقدور می باشد ولی عموما مدارس خصوصی برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. متقاضیان برای تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف مدارس، الزامی به داشتن مدرک زبان نخواهند داشت. متقاضیان می توانند در مقاطع مختلف دبستان، راهنمایی و دبیرستان در کشور روسیه در مدارس بین المللی (خصوصی) مشغول به تحصیل شوند. عموما دانش آموزان برای تحصیل در مدارس روسیه می بایست در مدارس شبانه روزی تحصیل نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه

یکی از مقاطع جهت تحصیل در روسیه، تحصیل در مقطع کارشناسی می باشد که متقاضیان بسیار زیادی به خصوص در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و مهندسی دارد. اشخاص متقاضی مهاجرت به روسیه  از طریق تحصیل در این مقطع، با دارا بودن مدارک ۱۲ ساله از دبیرستان (دیپلم و پیش دانشگاهی) می توانند جهت تحصیل در دانشگاه های روسیه در مقطع لیسانس اقدام کنند. تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی  بعد از ۱۷سالگی امکان پذیر می باشد و بسته به رشته و دانشگاه، هزینه های متفاوتی دارد و متقاضی موظف به پرداخت کامل ۱ سال شهریه خود می باشد. برای ورود به دانشگاه های روسیه در مقطع کارشناسی نیازی به مدرک زبان نمی باشد و متقاضی می تواند قبل از تحصیل در روسیه، جهت شرکت در دوره آموزش زبان در این کشور که هزینه کمی دارد، اقدام نماید.برای تحصیل در برخی رشته ها مانند پزشکی متقاضیان می بایست در ابتدا برای دوره های پادفک درخواست دهند. عموما افراد در دوره های پادفک می توانند زبان انگلیسی و روسی را فرا بگیرند. همچنین در دوره های پادفک دروس علوم پایه (زیست، شیمی، فیزیک و ریاضیات) ارائه می گردد تا متقاضیان را برای ورود به دانشگاه در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و … آماده سازد. برای ورود به دوره های پادفک ارائه مدارک ۱۲ ساله تحصیلی الزامی است ولی گاها افراد می توانند بدون پیش دانشگاهی هم برای شرکت در این دوره اقدام نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

متقاضیان جهت تحصیل در روسیه می توانند در صورت داشتن لیسانس برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد اقدام نمایند. متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می توانند در رشته های مختلفی ثبت نام نمایند و رشته های مدیریت بازرگانی، امور مالی و منابع انسانی و .. محبوبیت زیادی دارد. امکان تحصیل به ۲ زبان روسی و انگلیسی وجود دارد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه، ۲ سال می باشد، البته یک ارشد پیوسته نیز وجود دارد که طول آن 5 سال و نیم است، دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می توانند همزمان با تحصیل 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کنند که در آمد تقرببی آن ساعتی 8 دلار می باشد. نکته بسیار مهم در باب تحصیل در روسیه اعتبار مدارک این کشور در سطح بین الملل می باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه، در حدود 160 الی 180  روبل روسیه است.

تحصیل در مقطع دکتری در روسیه

یکی دیگر از راه های تحصیل در روسیه، تحصیل در مقطع دکتری می باشد. متقاضیان برای ادامه تحصیل در روسیه در مقطع دکتری می بایست شرایط متفاوتی داشته باشند و ملزم به ارائه فاکتورهای خاصی می باشند. یکی از مهم ترین مسائل جهت اخذ پذیرش دکتری، داشتن سوپروایزر (استاد راهنما) برای تحصیل در روسیه می باشد. متقاضیان جهت دریافت پذیرش تحصیلی ملزم به تایید سوپروایزر خود هستند، تا بتوانند پذیرش را اخذ نمایند. یکی دیگر از الزامات تحصیل در مقطع دکتری، داشتن چندین مقالات علمی از سمت خود دانشجو می باشد. نکته بسیار مهمی که جهت تحصیل در مقطع دکتری مورد توجه قرار می گیرد؛ امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای متقاضی می باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا چهار سال می باشد. جهت تحصیل در مقطع دکترا در این کشور شما می بایست سوپروایز پیدا کنید تا در حیطه کاری وی بتوانید پژوهش داشته باشید و علاوه بر این نیاز است که مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 را ارائه دهید.

تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی

دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و همچنین داروسازی را دارند، نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل ندارند و تحصیل در روسیه در این رشته ها بدون مدرک زبان امکان پذیر است. تنها باید با دانشگاه مورد نظر برای اخذ پذیرش تحصیلی مکاتبه نمایند. بعد از اخذ پذیرش تحصیلی دانشجویان بایستی در دوره ای یک ساله به نام پادفک یا به عبارتی کورس صفر شرکت نمایند. در این دوره ها دروس علوم پایه دبیرستان های ایران تدریس می شوند و هزینه های آن بین 5 تا 7 هزار دلار در سال است. بعد از اتمام این دوره متقاضیان در آزمونی شرکت می نمایند و در صورت قبولی می توانند وارد رشته پزشکی و زیر شاخه های آن گردند. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و زیر شاخه های آن در کشور روسیه بین 6 تا 12 هزار دلار می باشد که تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه گران ترین رشته می باشد و تحصیل در رشته داروسازی کمترین میزان شهریه را دارد. همچنین پروسه تحصیل در روسیه برای رشته دندانپزشکی 5 سال و برای رشته پزشکی 7 سال می باشد.

بورسیه تحصیلی در روسیه

تحصیل در روسیه به همراه بورسیه تحصیلی، موضوعی است که توجه بسیاری از متقاضیان را به خود جلب کرده است. یکی از مهم ترین نکات در باب تحصیل در روسیه، عدم اعطای بورسیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. متقاضیان جهت تحصیل در روسیه در دانشگاه های بین المللی، ملزم به پرداخت هزینه می باشند و دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور قطعی نمی باشد. متقاضیان تحصیل در این کشور تنها در مقطع دکتری می توانند با تایید استاد راهنما بورسیه دریافت نمایند. شرایط دریافت بورسیه برای متقاضیان در اکثر کشورها و همچنین برای تحصیل در روسیه؛ داشتن معدل بالا و مدرک زبان در سطح بالا می باشد. مقاله پیش رو با همکاری تمام وقت کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش، در خصوص تحصیل در کشور روسیه تهیه شده است و مطالب آن باتوجه به قوانین روز کشور روسیه گرد آوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیرقانونی می باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه

تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین المللی به هیچ عنوان رایگان نمی باشد و متقاضیان می بایست برای تحصیل در روسیه هزینه پرداخت نمایند. کشور روسیه جهت تحصیل مقصدی ارزان می باشد و متقاضیان می توانند به راحتی و با هزینه نسبتا پایین مشغول به تحصیل در روسیه شوند.

 • حداقل هزینه  دوره لیسانس در کشور روسیه تقریباً سالی 123500 روبل (2060 دلار)  و حداکثر71500 روبل (11620 دلار) است.
 • حداقل هزینه  دوره فوق لیسانس در کشور روسیه سالانه 127000 روبل (2120 دلار) و حداکثر هزینه 450000 روبل (7500 دلار) است.
 • حداقل مبلغ هزینه تحصیل در کشور روسیه در مقطع دکترا 136500 روبل (2275 دلار) و حداکثر هزینه تحصیل در این کشور 405000 روبل (6750 دلار) در سال می باشد.
 • متوسط هزینه های تحصیل در دوره های یک ساله پادفک، مبلغی نزدیک به 4000 دلار است.

هزینه های زندگی در روسیه شهر به شهر و منطقه به منطقه متفاوت می باشد. هزینه تقریبی مخارج زندگی ماهانه در کشور روسیه به شرح زیر می باشد:

کار دانشجویی ضمن تحصیل در روسیه

دانشجویان بین المللی که جهت تحصیل در روسیه اقدام نموده اند، اجازه کار دانشجویی در کشور روسیه را دارند. شرایط کاری برای متقاضیانی که جهت تحصیل در روسیه اقدام نموده اند، فراهم می باشد و دانشجویان اجازه کار پاره وقت در طول هفته و تمام وقت در آخر هفته ها را دارند. دانشجویان می توانند با دریافت کار دانشجویی، به هنگام تحصیل در روسیه حدودا دو سوم هزینه های زندگی خود را تامین نمایند و امرار معاش داشته باشند. دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور روسیه ساعات مختلفی را اجازه کار دارند به طور مثال در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کشور اجازه ۲۰ ساعت کار دانشجویی در هفته و در مقاطع دکتری اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته به متقاضی اعطا می گردد. همانطور که گفته شد؛ دانشجویان می توانند آخر هفته ها را تمام وقت مشغول به کار شوند و درآمد بیشتری را کسب نمایند.

 • نمودار حداقل دستمزدها در روسیه

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در روسیه

متقاضیان جهت تحصیل در روسیه، در صورت اخذ پذیرش تحصیلی اجازه داشتن همراه را نیز دارند. همراه در امر مهاجرت به معنای همسر متقاضی و فرزندان زیر 18 سال وی می باشد، که برای تحصیل در برخی کشورها از جمله روسیه اجازه داشتن همراه به متقاضی با اخذ ویزای تحصیلی، داده می شود. همراه دانشجو در ابتدا اجازه کار نخواهد داشت ، ولی در صورت یافتن کار، همراه می تواند به اداره مهاجرت و کار مراجعه کرده و با داشتن پیشنهاد کاری از طرف کارفرما، اجازه کار را دریافت نماید. برای تحصیل در روسیه متقاضیان امکان داشتن همراه هم زمان را می توانند داشته باشند.

معرفی دانشگاه های برتر روسیه

روسیه کشور بزرگی است و دارای ۷۶۶ دانشگاه می باشد، متقاضیان برای تحصیل در روسیه امکان ثبت نام در دانشگاه های بسیاری را دارند. افراد می توانند در رشته های متفاوتی و در مقاطع مختلفی مشغول به تحصیل در روسیه شوند. متقاضیان با توجه به معدل و رزومه ای که دارند می توانند برای تحصیل در روسیه در دانشگاه های متقاوتی از نظر هزینه، کیفیت و هم چنین رنکبندی می توانند اقدام نمایند. دانشگاه های بین المللی بسیاری در این کشور وجود دارد که سالانه دانشجویان بسیاری را در رشته های متفاوت می پذیرند. نکته بسیار مهم جهت پذیرش در دانشگاه های برتر روسیه داشتن مدرک زبان معتبر و هم چنین معدل قابل قبول می باشد. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های پزشکی روسیه که به زبان انگلیسی در آن تدریس می شوند باتوجه به رنک قابل قبولی که در سطح بین الملل دارند، مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشند. جهت تحصیل در روسیه متقاضیان می توانند در دانشگاه های عالی این کشور تحصیل نمایند. ۲۴ دانشگاه در کشور روسیه در رتبه­بندی جهانی دانشگاه های سال 2018 جهت تحصیل در روسیه قرار گرفته­اند و 10 تا از این دانشگاه ها در میان 400 دانشگاه برتر جهان قرار می­گیرند. در دهه های اخیر آموزش عالی و تحصیل در روسیه تغییرات چشمگیری کرده است. در سال 2003 روسیه نسبت به فرآیند بولونیا متعهد شده و سیستم آموزشی خود را با سایر کشورهای سراسر اروپا هماهنگ کرد. به این معنی است که هم اکنون دانشگاه ها در روسیه یک دوره لیسانس چهار ساله و یک دوره تخصص 5 ساله ارائه می­دهند. سیستم آموزشی عالی روسیه رتبه 26 ام جهان را به خود اختصاص داده است.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی روسیه

متقاضیان تحصیل در روسیه می توانند 45 روز پیش از سفر به روسیه جهت اخذ ویزای تحصیلی درخواست دهند. افراد باید از طریق سفارت روسیه در کشور خود درخواست دهند. مدت زمان پردازش ویزای تحصیلی روسیه ممکن است طولانی باشد و حدود 2 تا 5 هفته زمان ببرد. پیش از درخواست ویزای تحصیلی لازم است که در یک دوره تحصیل در روسیه پذیرفته شده و دعوتنامه دریافت کنید. دعوتنامه های تحصیلی به مدت 3 ماه اعتبار دارند. ضمناً باید توانایی مالی و امکان تأمین هزینه های تحصیل در روسیه را جهت اخذ ویزای تحصیلی به طور رسمی ثابت کنید. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه ممکن است در کشورهای مختلف متغیر باشد و همواره باید ابتدا با سفارت روسیه در کشور خود در ارتباط باشید تا بتوانید به اطلاعات صحیح دست یابید. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای تقاضای دریافت ویزای تحصیلی روسیه به شرح ذیل است:

 • گذرنامه معتبری که حداقل تا 18 ماه پس از تاریخ صدور ویزا اعتبار داشته باشد و حداقل 2 برگه خالی دارد، به اضافه یک کپی از صفحه اول.
 • یک عکس سایر گذرنامه ای که اخیراً گرفته شده است.
 • دعوتنامه رسمی دانشگاه
 • گواهی پزشکی که کمتر از 3 ماه گذشته صادر شده است و نشان می دهد که فرد مبتلا به اچ آی وی نیست.
 • فرم درخواست
 • چنانچه فرد زیر 18 سال باشد، باید رضایت نامه کتبی والدین یا قیم خود را با امضای رسمی دفترخانه ای ارائه دهد.

موقعیت کار پس از تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه و موقعیت کار پس از تحصیل در این کشور برای فارغ التحصیلان در ادامه مورد بحث و تحلیل علمی قرار می گیرد. پس از تحصیل در روسیه، اگر دارای پیشنهاد کاری یا در جستجوی کار باشد یا اینکه کسب و کاری را راه بیندازید، ممکن است قادر باشید در روسیه اقامت گزینید. با این حال انجام این کار احتمالاً پیچیده است، زیرا تغییر دادن یک نوع ویزای روسیه با نوع دیگر آن در داخل این کشور غیرممکن است. به این معنی که لازم است ابتدا خاک روسیه را ترک کنید و با ویزای مناسب دیگری (ویزای کاری، ویزای تجاری، ویزای مهاجران متخصص ماهر) مجددا وارد شوید. افرادی که می خواهند در روسیه کار کنند باید ابتدا مجوز کار اخذ نمایند. در طول تحصیل در روسیه برای دانشجویان مجوز کار صادر می شود و این مجوز به مدت 1 سال اعتبار دارد. اما افرادی که به موقعیت کاری پس از تحصیل در روسیه  می اندیشند، باید ابتدا یک پیشنهاد کاری داشته باشند و جهت اخذ ویزا نیز به کشور خود بازگشته و به همراه پیشنهاد کاری خود جهت اخذ مجوز کار و ویزای کاری درخواست دهند.اساساً کار و کاریابی در روسیه برای دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی که تحصیل در روسیه داشته اند، در مقایسه با سایر کشورها نظیر کشورهای اروپایی مشکل تر است. در بسیاری از کشورها نظیر اتریش و آلمان افراد با شرایط بهتر و ساده تری می توانند پس از تحصیل موفق به یافتن کار شده و در این کشورها اشتغال یابند. اتباع خارجی که بدون مجوز کاری در روسیه اشتغال یابند حدود 2 تا 5 هزار روبل جریمه نقدی می شوند. هرچند در مسکو، سن پترزبورگ و مناطق لنینگراد، این جریمه شامل 5 تا 7 هزار روبل و اخراج از روسیه است. به این ترتیب متقاضیان تحصیل در روسیه که به موقعیت کاری پس از تحصیل در این کشور می اندیشند، ابتدا باید تمام جوانب مورد نظر را بسنجند و سپس جهت تحصیل در روسیه اقدام نمایند. در ادامه برخی از وبسایت های مفید کاریابی در روسیه را خدمت شما عزیزان معرفی می کنیم:

 • The Moscow Times Career Centre
 • SuperJob.ru
 • HeadHunter.ru
 • The Escape Artist
 • The Moscow Expat Site
 • The Russian Connection Group
 • Career.ru
 • JobRapido
 • Bankir.ru
 • TrovitRussia
 • نرخ بیکاری

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در روسیه را می توان از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار داد. دو نوع اجازه اقامت روسیه کوجود است که یک مهاجر می تواند آن را دریافت  نماید: ابتدا اجازه اقامت موقت و دائم. اجازه اقامت دائم را فقط پس از داشتن اجازه اقامت موقت می توان دریافت نمود. مجوز اقامت موقت حق اقامت روسیه به مدت 6 ماه تا 3 سال را به اتباع خارجی می دهد، گرچه هرسال باید تمدید شود. فردی که دارای مجوز اقامت موقت است نمی تواند منطقه محل اقامت خود را تغییر دهد. افرادی پس از تحصیل در روسیه که برای این نوع مجوز اقامت درخواست می دهند باید ثابت کنند که به زبان روسی تسلط دارند. به این ترتیب جهت تحصیل در روسیه و اخذ اقامت موقت روسیه، متقاضیان باید در یکی از دانشگاه های این کشور پذیرفته شوند. افرادی که به مدت حداقل دو سال دارای مجوز اقامت موقت باشند می توانند جهت اخذ مجوز اقامت دائم درخواست دهند.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در روسیه

آیا امکان اخذ بورسیه، در مقطع کارشناسی در روسیه وجود دارد؟

خیر. از  نکات مهم در باب تحصیل در روسیه، عدم اعطای بورسیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. متقاضیان جهت تحصیل در روسیه در دانشگاه های بین المللی، ملزم به پرداخت هزینه می باشند.

آیا همراه دانشجو نیز اجازه کار در کشور روسیه را دارد؟

همراه دانشجو در ابتدا اجازه کار نخواهد داشت ولی در صورت یافتن کار همراه می تواند به اداره مهاجرت و کار مراجعه و با داشتن پیشنهاد کاری کارفرما اجازه کار را دریافت نماید.

در کشور روسیه هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی چقدر می باشد؟

حداقل هزینه  دوره لیسانس در کشور روسیه تقریباً سالی 123،500 روبل (2،060 دلار)  و حداکثر71،500 روبل (11،620 دلار) می باشد.

آیا ارائه مدرک زبان برای تحصیل در روسیه الزامی می باشد؟

خیر کشور روسیه از جمله کشورهایی است که برای تحصیل در آن داشتن مدرک زبان الزامی نیست.

سخن پایانی

تحصیل در روسیه یکی از روش های مهاجرت به روسیه می باشد که با توجه به هزینه های نسبتا پایین مورد توجه بسیاری از مهاجران قرار گرفته است. همانطور که در این مقاله بررسی و تحلیل نمودیم تحصیل در روسیه در مقاطع مختلفی به ۲ زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر می باشد. با توجه به هزینه های تحصیل در روسیه متقاضیان می توانند با هزینه های کمتری در کشورهای اروپایی مشغول به تحصیل شوند و مدارک معتبری دریافت نمایند. دانشجویان در کشورهای چک، آلمان، اتریش و نروژ می توانند جهت تحصیل نسبتا رایگان اقدام نمایند. شما عزیزان جهت بررسی شرایط خود جهت ادامه تحصیل در کشور روسیه و کشورهای دیگر، می توانید با مشاورین موسسه تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. شکا سروران گرامی می توانید در بخش ارائه دیدگاه ها، نظرات و پرسش های خود را طرح کرده و پاسخ خود را در مدت زمان کوتاهی اخذ کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *