تحصیل در رومانی

تحصیل در رومانی، شرایط تحصیل در رومانی و همچنین نحوه اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در رومانی در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. میزان هزینه های تحصیل در رومانی چقدر است؟ آیا امکان کار ضمن تحصیل در این کشور فراهم است؟ آیا پس از تحصیل در این کشور می‌توان به اقامت و تابعیت کشور رومانی دست پیدا کرد؟ کشور رومانی عضو اتحادیه اروپا می باشد، مهاجرت تحصیلی به رومانی و اخذ پذیرش از دانشگاههای این کشور، با توجه به اینکه چند ملیتی بوده و نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس و یا تافل ندارد، گزینه مناسبی است. در این مقاله سعی بر این شده است شرایط تحصیل در کشور رومانی آورده شود همچنین جهت کسب اطلاعات تخصصی تر و بررسی شرایط خود برای مهاجرت تحصیلی به رومانی و سایر کشورها میتوانید با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور ( MIE اتریش) تماس گرفته و مشاوره تلفنی دریافت نمایید.

تحصیل در رومانی

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در رومانی
 • تحصیل در مدارس رومانی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در رومانی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رومانی
 • تحصیل در مقطع دکتری در رومانی
 • بورسیه تحصیلی در رومانی
 • زمان اعزام دانشجو به رومانی
 • هزینه های تحصیل و زندگی در رومانی
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در رومانی
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در رومانی
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در رومانی
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در رومانی

افرادی که قصد تحصیل در رومانی را دارند می بایست اطلاعات لازم و مربوط به شرایط عمومی این کشور را دریافت نمایند. کشور رومانی کشوری در شرق قاره اروپا و در همسایگی بلغارستان، اوکراین، مجارستان، صربستان و مولداوی است که جمعیتی ۲0 ملیون نفری  را در خود جای داده است. مساحت کشور رومانی  238 هزار کیلومتر مربع است و نهمین کشور پهناور قاره اروپا است و زبان رسمی مردم آن نیز زبان رومانیایی است. پایتخت کشور رومانی شهر بخارست که بزرگترین شهر این کشور نیز به حساب می آید واحد پول کشور رومانی لئو است.

به لحاظ جمعیت کشور رومانی جزو کشورهای پرجمعیت قاره اروپا محسوب می گردد و در رده هفتم پرجمعیت ترین کشور های اروپایی قرار گرفته است و شهر بخارست پایتخت آن نیز ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپاست. رومانی یکی از بزرگترین صادر کنندگان گاز در قاره اروپا است که عمده بودجه این کشور نیز از طریق فروش گاز به دست می آید.

تحصیل در مدارس رومانی

امکان تحصیل در مدارس رومانی فراهم است. افرادی که در رومانی مشغول به تحصیل می گردند، مطابق قانون اساسی این کشور تحصیلشان از سن ۶ سالگی به بعد اجباری است و اگر جزو اتباع رمانی باشند هزینه تحصیل آنها به صورت رایگان خواهد بود. تحصیل در مدارس رومانی به سه زبان آلمانی ترکی و مجارستانی نیز امکان پذیر است. مدت زمان تحصیل در دبستان های رومانی از سن ۶ سالگی تا سن ۱۰ سالگی می باشد و از سن ده سالگی به بعد افراد وارد تحصیل در دوره راهنمایی خواهند شد. پس از طی دوران راهنمایی دانش آموزان یک امتحان نهایی خواهند داشت که در صورت پاس کردن آن وارد تحصیل در دبیرستان های رومانی خواهند شد و اگر در این امتحانات موفق عمل نکنند وارد تحصیل در هنرستان های کشور رومانی خواهند شد. تحصیل در دبیرستان های رومانی چند رشته مختلف دارد رشته‌هایی چون ریاضی فیزیک، علوم انسانی، رشته های هنری و رشته های ورزشی.امکان تحصیل در مدارس مربوط به کشورهای انگلستان و آمریکا در شهر بخارست نیز امکان پذیر است و افراد می‌توانند از این مدارس بین المللی برای تحصیل و رسیدن به دانشگاه های کشور رومانی استفاده نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در رومانی

تحصیل در مقطع کارشناسی در رومانی به دو صورت خصوصی و دولتی، امکان پذیر است. تحصیل در دانشگاههای دولتی کشور رومانی کاملاً رایگان است، اما تحصیل در دانشگاه های غیردولتی یعنی دانشگاه های خصوصی آن سالیانه بین ۴ الی ۵ هزار یورو هزینه خواهد داشت. مدت زمان تحصیل در دوره های کارشناسی بین ۳ الی ۴ سال به طول خواهد انجامید و این امر بستگی به رشته و دانشگاه دارد. تحصیل در رومانی با سه زبان رومانیایی، انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر است، این نکته را نیز باید یاد آور شد که تحصیل در دوره های پزشکی و هنر در این کشور نیز امکان پذیر است اما بین ۵ الی ۶ سال طول خواهد کشید. دانشجویانی که در این کشور تحصیل می کنند. همچنین دانشجویان اجازه دارند همزمان با تحصیل 10 الی 15 ساعت در هفته کار کنند، که البته برای تأمین هزینه های زندگی اشان کافی نیست و  بهتر است از قبل تمکن مالی داشته باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رومانی

متقاضیان و دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رومانی را دارند؛ نیاز به مدرک کارشناسی معتبر دارند. واحدهای درسی در مقطع کارشناسی ارشد همانند مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی، رومانیایی و فرانسوی می باشد که البته در سالیان اخیر رومانی رشد چشمگیری در ارائه رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی داشته است. افرادی که می خواهند به زبان انگلیسی در کشور رومانی تحصیل نمایند می بایست نمره زبان انگلیسی آیلتس ۶ و نیم را داشته باشند، دانشجویان می توانند در هفته 15 الی 20 ساعت به صورت پاره وقت کار کنند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رومانی یک سال و نیم تا دو سال طول خواهد کشید و پس از آن می بایست دانشجویان مقالات و پایان نامه های خود را ارائه نمایند. همچنین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رومانی بسته به رشته و دانشگاه بین 3000 تا 5000 یورو می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در رومانی

متقاضیانی که برای تحصیل در رومانی در مقطع دکترا این کشور را انتخاب می نمایند، برای انجام آن می بایست یک استاد راهنما یا سوپروایزر را پیدا نموده و موضوع تحصیلی مورد علاقه خود و استاد را مورد بررسی قرار دهند و از استاد مربوطه خود پذیرش اخذ نمایند . پس از آن، می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایند. افرادی که می خواهند به زبان انگلیسی در رومانی و مقطع دکترا تحصیل نمایند می بایست مدرک زبان آیلتس  بالای ۷ و مقالات معتبر بین المللی به اضافه مدرک پایان دوره مقطع کارشناسی ارشد خود را ارائه نمایند. امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای کشور رومانی بسیار پایین است و مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در رومانی، ۳ الی ۴ سال است که این امر همانند سایر کشورهای اروپایی می باشد. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور (MIEاتریش)  تهیه و تنظیم شده است و هرگونه کپی برداری از آن غیر قانونی است. 

بورسیه تحصیلی در رومانی

همانطور که پیشتر نیز بیان شد افرادی که متقاضی تحصیل در رومانی هستند و می خواهند از طریق بورسیه تحصیلی در این کشور ادامه تحصیل دهند؛ امکان اخذ بورسیه آنها در حداقل موفقیت ممکن است. امکان اخذ بورسیه تحصیلی در کشور رومانی بیشتر برای اتباع بومی این کشور امکان‌پذیر است و کمتر به اتباع خارجی این بورسیه تحصیلی اعطا می گردد. افرادی که بتوانند بورسیه تحصیلی در دانشگاه های رومانی را به دست آورند صرفاً برای مقطع دکترا می توانند از این بورسیه های تحصیلی استفاده نمایند، که این بورسیه های تحصیلی تحت ضوابط خاص و به صورت محدود در این مقطع به دانشجویان تبعه خارجی اعطا می گردد. اگر قصد ادامه تحصیل با بورسیه تحصیلی را دارید به هیچ عنوان کشور رومانی را برای انجام این امر انتخاب نمایید. در صورتی که قصد اقدام از این طریق و استفاده از بورسیه تحصیلی دارید پیشنهاد می گردد از مشاوره با کارشناسان با تجربه در این زمینه استفاده نمایید.

زمان اعزام دانشجو به رومانی

اعزام دانشجو به رومانی معمولا یک بار در سال انجام می شود که برای ترم سپتامبر می باشد و برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه جهت تحصیل در رومانی برخی دانشگاه ها هزینه ای معادل 100 الی 250 یورو جهت ارسال نامه پذیرش تقبل می نمایند. برای درخواست تحصیل تا 30 ژانویه مهلت دارید. اما ما به شما توصیه می کنیم برای اینکه شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشید تا 30 آگوست زمان کافی برای پیشبرد پرونده  و فرم قبل از ارسال به وزارت آموزش و پرورش داشته باشید.

 

هزینه های تحصیل و زندگی در رومانی

افرادی که می خواهند به تحصیل در رومانی مشغول گردند می بایست پیرامون هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور آگاهی های لازم را به دست آورند. شخصی که بخواهد به مدت زمان یک سال در این کشور تحصیل نماید، میزان هزینه ای که برای این یک سال خواهد داشت، چیزی در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو می باشد . هزینه های تحصیل در رومانی نیز حدوداً بین پنج تا شش هزار یورو برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان و دانشگاه های خصوصی این کشور است. اگر بخواهیم این کشور را به لحاظ هزینه های زندگی با کشور خودمان ایران مقایسه کنیم باید این نکته جالب را بیان کرد که هزینه های زندگی در رومانی از کشور خودمان نیز ارزان تر خواهد بود و این میزان تا حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد ارزان تر از ایران است. در نمودار زیر هزینه های زندگی در رومانی را می توانید مشاهده نمایید:

کار دانشجویی ضمن تحصیل در رومانی

دانشجویانی که برای تحصیل وارد کشور رومانی می‌شوند و مشغول به تحصیل در رومانی هستند، اجازه کار پاره وقت را در هنگام تحصیل خود خواهند داشت؛ تا بتوانند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند و از طرفی این کار پاره وقت موجب خواهد شد که فرد رزومه ای از باب سابقه کار برای خود فراهم آورد. مدت زمانی که دانشجو اجازه کار پاره وقت را دارد بستگی به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. به عنوان مثال دانشجویان در مقطع کارشناسی مدت زمان ۲۰ ساعت در هفته را می‌توانند کار بکنند؛ اما این مدت زمان در مقطع کارشناسی ارشد ۳۰ ساعت در هفته است. البته در کل اجازه کار و مدت زمان کار پاره وقت در کشور رومانی بستگی به رشته تحصیلی دانشجو دارد. یافتن کار، در کشور رومانی به طور پاره وقت کار چندان سختی نخواهد بود چرا که این کشور نرخ بیکاری بسیار پایین و در حدود ۴ درصد دارد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در رومانی

تحصیل در رومانی در زمره اقامت های کوتاه مدت به شمار می آید و به همین دلیل منجر به اخذ اقامت و یا پاسپورت کشور رومانی نخواهد شد. برای این که شخص بتواند پس از تحصیل در این کشور اقامت آن را به دست آورد می بایست به کار در این کشور به صورت تمام وقت و مرتبط با رشته تحصیلی خود بپردازد. افرادی که مشغول به تحصیل در رومانی هستند می توانند پس از اتمام دوران تحصیل خود در این کشور در این کشور بمانند و به جستجوی کار مشغول گردند مجوز کار برای اتباع خارجی که مشغول به کار در این کشور می شوند به صورت یک سال یک سال تمدید میگردد و در صورتی که فرد بتواند به کار مناسب با درآمد مناسب برسد و شرایط خوبی را برای خود به لحاظ کاری فراهم آورد می تواند بعد از ۵ سال اقامت دائم کشور رومانی را اخذ نماید و پس از طی مدت کوتاهی بعد از اخذ اقامت دائم رومانی می تواند تقاضای پاسپورت و اخذ تابعیت این کشور را داشته باشد.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در رومانی

آیا هزینه زندگی و تحصیل در رومانی مناسب است؟

اگر بخواهیم این کشور را به لحاظ هزینه های زندگی با کشور خودمان ایران مقایسه کنیم باید این نکته جالب را بیان کرد که هزینه های زندگی در رومانی از کشور خودمان نیز ارزان تر خواهد بود و این میزان تا حدود ۲۰ الی ۲۵ درصد ارزان تر از ایران است.

امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در رومانی وجود دارد؟

خیر، کشور رومانی بیشتر بورس های تحصیلی خود را به افراد بومی رومانی می دهد و در برخی موارد کم، بورسیه به مقطع دکتری اعطا می شود.

آیا با تحصیل در رومانی می توانیم اقامت این کشور را بدست آوریم؟

خیر.

چگونه می توانیم اقامت و تابعیت کشور رومانی را بگیریم؟

در صورتی که فرد بتواند به کار مناسب با درآمد مناسب برسد و شرایط خوبی را برای خود به لحاظ کاری فراهم آورد می تواند بعد از ۵ سال اقامت دائم کشور رومانی را اخذ نماید.

سخن پایانی

تحصیل در رومانی، امکان اقامت پس از تحصیل در این کشور و همچنین میزان هزینه های تحصیل و زندگی در رومانی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. امکان اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های رومانی فقط در مقطع دکترا و آن هم به صورت بسیار محدود امکان‌پذیر است. افرادی که برای تحصیل در رومانی وارد این کشور می‌شوند اجازه کار پاره وقت به مدت ۲۰ الی ۳۰ ساعت در هفته را خواهند داشت ، اما نکته منفی کشور رومانی این است که این کشور برای اعطای ویزای تحصیلی سخت گیری های بسیار زیادی دارد و پیشنهاد می گردد که اگر قصد تحصیل در اروپا را دارید از کشورهای دیگر اروپایی که اخذ ویزای تحصیلی آنها آسانتر است اقدام نمایید. شما عزیزان می توانید در قسمت انتهای مقاله در قسمت دیدگاه ، نظرات و پرسش های خود را مطرح نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن مشاوران ما به شما پاسخ دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *