تحصیل در سری لانکا، شرایط مهاجرت به سری لانکا از طریق تحصیل و قوانین اخذ ویزای تحصیلی سری لانکا در این مقاله به صورت علمی و تخصصی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. قبل از هر چیزی ممکن است در خصوص تحصیل در سری لانکا سوالاتی پیش آید از جمله اینکه شرایط تحصیل در سری لانکا چگونه است؟ مدارک مورد نیاز تحصیل در سری لانکا چه مدارکی است؟ در این مقاله به تمامی این سوالات و مباحث مهم دیگر پرداخته می شود. سریلانکا جزیره ای کوچک در آسیا با آب و هوای مطلوب و جمعیت کم می باشد. متقاضیان همواره می توانند با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش، در تمام جهان  و یا با  شعبه مرکزی در وین به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص قوانین و شرایط تحصیل در سری لانکا و سایر کشورها، از وکلای مجرب مشاوره علمی و دقیق دریافت نمایند.

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در سریلانکا
 • تحصیل در مدارس در سریلانکا
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در سریلانکا
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سریلانکا
 • تحصیل در مقطع دکتری در سریلانکا
 • بورسیه تحصیلی در سریلانکا
 • زمان اعزام دانشجو به سری لانکا
 • هزینه های تحصیل و زندگی در سریلانکا
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در سریلانکا
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در سریلانکا
 • دانشگاه های برتر سری لانکا
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سری لانکا
 • موقعیت کار پس از تحصیل در سری لانکا
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سری لانکا
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در سری لانکا
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در سریلانکا

افرادی که قصد تحصیل در سری لانکا را دارند لازم است که در خصوص شرایط عمومی این کشور اطلاعاتی داشته باشند. کشور سری لانکا از نظر موقعیت جغرافیایی در قسمت جنوبی قاره آسیا قرار دارد. پایتخت کشور سری لانکا شهر جایاواردنپوراکوته و زبان رسمی این کشور سینهالی است و واحد پول سری لانکا روپیه می باشد.

مساحت سریلانکا حدود 66 هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن نیز حدود 20 میلیون نفر می باشد.  کشور سری لانکا دارای یک اقتصاد ضعیف است که بیشتر بر پایه کشاورزی و صنعت گردشگری می چرخد. البته با توجه به اینکه در این دو بخش نیز درآمد اقتصادی کشور به دست می آید اما مردم این کشور با یک فقر اقتصادی بزرگ دست و پنجه نرم می کنند و شرایط مطلوبی برای زندگی ندارند. بنابراین افرادی که می خواهند این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند باید این مورد مهم ضعف اقتصادی را در نظر بگیرند.

تحصیل در مدارس در سریلانکا

تحصیل در کشور سری لانکا در مقطع ابتدایی و دبستان  اجباری و در مدارس دولتی رایگان بوده و از سن ۵ سالگی شروع خواهد شد. مقطع دبستان در سری لانکا 9 سال طول می کشد. در دبیرستانهای کشور سریلانکا هم شاخه فنی حرفه ای و هنر تدریس می شود هم رشته های نظری؛ بسته به نوع دبیرستان از لحاظ خصوصی یا دولتی بودن آن و رشته تحصیلی، هزینه تحصیل در دبیرستان درکشور سریلانکا، متفاوت می باشد؛ البته برای افرادی که اقامت این کشور را دارند و شهروند سری لانکا هستند در مدارس دولتی ،رایگان می باشد. زبان تحصیل در مدارس دولتی این کشور سینهالی و لازم به ذکر است که در برخی از شهرهای مهم سری لانکا افراد می توانند در مدارس خصوصی و یا بین المللی هم به زبان انگلیسی و هم به زبان سینهالی با پرداخت شهریه، تحصیل نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در سریلانکا

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در سری لانکا می توانند با زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی تحصیل نمایند. اگر چه زبان انگلیسی در این کشور زبان اصلی محسوب نمی شود اما در اکثریت رشته های تحصیلی در دانشگا های این کشور می توان به زبان انگلیسی تحصیل نمود. در دانشگاه های خصوصی این کشور نیز امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته ها وجود دارد اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی مستلزم پرداخت شهریه می باشد. زمان لازمه برای تحصیل در این مقطع حدود 3 الی 4 سال می باشد. با توجه به اینکه تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی می باشد، متقاضیان تحصیل در سری لانکا باید مدرک زبان آیلتس با نمره 6 را ارائه دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سریلانکا

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در سری لانکا نیز امکان پذیر می باشد. متقاضیان در اکثریت رشته های علوم انسانی و رشته های فنی و رشته های مدیریتی می توانند از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنند. اما دانشجویان متقاضی باید بتوانند مدرک زبان آیلتس 6.5 را ارائه دهند. همچنین متقاضیان ملزم  به ارائه مدارکی مانند ریز نمرات و مدرک تحصیلی معتبر در مقطع لیسانس می باشند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور همانند اکثر کشورها، حدود 2 سال می باشد. لازم به ذکر است که دانشگاه های کشور سری لانکا برای مقطع فوق لیسانس به افرادی که یک نامه اشتغال به تحصیل در مقطع در مقطع کارشناسی را نیز ارائه دهند اجازه تحصیل می دهند.

تحصیل در مقطع دکتری در سریلانکا

متقاضیان تحصیل در سری لانکا بسته به شرایط خاصی می توانند برای مقطع دکترا نیز از دانشگاه های این کشور پذیرش دریافت کنند. شرایطی که برای این پروسه مورد نیاز است داشتن یک سوپروایزر و اخذ تاییدیه از طرف او که دانشجو را با شرایط خوبی که دارد برای انجام پروژه های علمی بپذیرد. دانشجویان برای پیدا کردن استاد راهنما باید از طریق ایمیل مدت زمان خاصی را با اساتید مختلف در دانشگاه های مختلف این کشور مکاتبه نمایند و مدارک تحصیلی خود را ارسال کنند و ثابت نمایند که دانشجوی ممتاز و فوق العاده ای هستند تا مورد تایید قرار بگیرند. از جمله شرایط مهم دیگر داشتن مدرک زبان آیلتس بالای نمره 7 و داشتن مقالات داخلی و بین المللی است. لازم به ذکر است که طول دوره تحصیل در این مقطع حدود 4 الی 5 سال می باشد.

بورسیه تحصیلی در سریلانکا

در خصوص تحصیل در سری لانکا و شرایط درخواست بورسیه تحصیلی نیز افراد باید شرایط ویژه ای داشته باشند. بورسیه تحصیلی در کشور سری لانکا و دانشگاه های آن به طور معمول، از مقطع فوق لیسانس به بالا داده می شود. از مهم ترین این بورسیه ها کمک هزینه های تحصیلی است که از طرف دولت و یا نهاد های اجتماعی ارائه می شود که به شکل بسیار محدود در هر سال به تعداد معدودی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکترا اعطا می گردد. یک نوع دیگر از بورسیه تحصیلی در کشور سری لانکا، کمک هزینه هایی است که از طرف اساتید ارائه می شود، البته دانشجویان نیز زمانی می توانند این بورسیه ها را دریافت کند که بتوانند در پروژه های علمی و تحقیقاتی با اساتید همکاری داشته باشند. این بورسیه های تحصیلی می تواند در اکثر مواقع هزینه های تحصیل فرد را رایگان کرده و حتی هزینه های زندگی او را تامین نماید.

زمان اعزام دانشجو به سری لانکا

اعزام دانشجو به سری لانکا و تحصیل در این کشور باید در زمان مشخصی صورت بگیرد و دانشجویان باید در زمان مناسب اقدام کنند تا بتوانند از این ویزای تحصیلی استفاده کنند. دانشگاه های سری لانکا مانند اکثر کشورها در دو ماه سپتامبر و ژانویه درخواست های پذیرش را دریافت می کنند که دانشجویان باید قبل از آن مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر را آماده کنند. ممکن است این زمان برای برخی از دانشگاه ها متفاوت باشد بنابراین به دانشجویان توصیه می شود زمان دقیق پذیرش دانشجو را از وبسایت رسمی دانشگاه مورد نظر جویا شوند. ارسال درخواست پذیرش نیز معمولاً از طریق وبسایت دانشگاه انجام می شود.

 

هزینه های تحصیل و زندگی در سریلانکا

از موارد مهمی که در خصوص تحصیل در سری لانکا مورد توجه است، هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور است. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور پایین می باشد و هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی در سری لانکا سالیانه به صورت تقریبی 100 هزار روپیه می باشد. هزینه های اقامت و اجاره خانه به صورت تقریبی حدود ۵۰ هزار روپیه و هزینه های خورد و خوراک در حدود 20 هزار روپیه است. البته هزینه اجاره خوابگاه نیز به صورت تقریبی حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار روپیه می باشد. لازم به ذکر است که جدا از هزینه های فوق ممکن است هزینه های جانبی دیگری  در حدود ۶ هزار روپیه برای دانشجویان وجود داشته باشد. یک نکته مهم که باید یادآوری شود این است که کشور سری لانکا شاید از نظر هزینه های تحصیل کشور ارزانی باشد، اما به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای رقم زدن یک آینده خوب نمی باشد.زیرا از نظر اقتصادی بسیار ضعیف می باشد و نسبت به کشورهای برتر اروپایی مانند اتریش، آلمان، دانمارک، هلند و… افراد به راحتی نمی توانند یک شغل مناسب را پیدا کنند و درآمد داشته باشند. نرخ بیکاری در این کشور بالا بوده و شرایط کاریابی اصلا مناسب نمی باشد.

ارائه پاسپورت همراهان و ترجمه آن ها (همسر و فرزند زیر ۱۸ سال )

ارائه شناسنامه شخص متقاضی و افراد همراه

ارائه پرینت حساب بانکی و نامه استطاعت مالی که نشان دهنده توانایی پرداخت هزینه های زندگی متقاضی باشد.

ارائه مدارک لازمه که نشان دهنده حضور شخ متقاضی در کشور سری لانکا باشد.

کار دانشجویی ضمن تحصیل در سریلانکا

نکته مهم دیگر در خصوص تحصیل در سری لانکا، بحث کار دانشجویی است. دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی اجازه کار کردن را دارند. در مقطع کارشناسی و مقطع کارشناسی ارشد در هفته حدود 20 ساعت اجازه کار پاره وقت وجود دارد. در مقطع دکترا نیز، دانشجویان با پروژه ای که انجام می دهند، اگر مالیات پرداخت کنند اثبات می کنند که یک شغل تمام وقت دارند. دانشجویان برای پیدا کردن کار دانشجویی، باید به زبان رسمی این کشور تسلط داشته باشند. البته در بسیاری شهرها افراد قادر به تکلم به زبان انگلیسی نیز می باشند. اما همانطور که ذکر شد نرخ بیکاری در این کشور بالا بوده و افراد به راحتی نمی توانند حتی کار پاره وقت دانشجویی پیدا کنند. نمودا نرخ بیکاری در سری لانکا را در زیر ملاحظه نمایید.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در سریلانکا

افرادی که قصد تحصیل در سری لانکا را دارند و قصد دارند که همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به همراه خود ببرند می توانند برای انجام این کار درخواست دهند. برای شخص اصلی ویزای تحصیلی به اندازه تمام مدت تحصیلی صادر می شود. فرزندان زیر 18 سالی که به عنوان همراه ورود می کنند، می توانند در این کشور در مدارس دولتی به صورت رایگان تحصیل نمایند. همچنین دانش آموزانی که از 16 سال کمتر هستند می توانند برای پدر و مادر خود به عنوان همراه درخواست ویزا دهند. متقاضیان باید از سفارت کشور سری لانکا در کشورشان، درخواست خود را ارائه نمایند، سفارت پس از اخذ تایید از اداره مهاجرت، این کشور ویزای افراد را صادر می نماید. لازم به ذکر است که دانشجویان و  دانش آموزان اجازه ندارند که ویزای تحصیلی خود را به انواع ویزاهای دیگر تغییر دهند.

دانشگاه های برتر سری لانکا

متقاضیان تحصیل در سری لانکا قطعا می خواهند که از دانشگاه های برتر این کشور آگاه شوند. جهت اعتبار سنجی یک دانشگاه باید 2 مورد را در نظر گرفت. مورد اول این موضوع است که دانشگاه مورد نظر در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد؟ دومین موضوع اینکه دانشگاه مدنظر در رده بندی جهانی چه امتیازی و رتبه را دارد؟ در خصوص موضوع اول وزارت علوم ایران در هر سال لیستی از دانشگاه های مورد تایید را منتشر می نماید که علاوه بر اعتبار دانشگاه رتبه بندی دانشگاه ها در ۳ سطح ممتاز، خوب و متوسط نیز بررسی می گردد. بر اسا آخرین لیست ارائه شده از وزارت علوم در خصوص رتبه بندی دانشگاه ها، هیچ کدام از دانشگاه های کشور سری لانکا مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشند. همچنین در سطح جهانی نیز کشور سری لانکا دانشگاهی در حد ممتاز ندارد. تنها دانشگاه Colombo  در سطح جهان رتبه ای در حدود ۹۰۰ است و سایر دانشگاه های این کشور از اعتبار جهانی برخوردار نیستند.

 • معرفی دانشگاه Colombo

  دانشگاه کلومبو یک دانشگاه دولتی در شهر کلومبو است که قدیمی ترین دانشگاه کشور سری لانکا محسوب می شود. این دانشگاه رشته های بسیاری را در زمینه علوم طبیعی، علوم اجتماعی و رشته های فنی، علوم کامپیوتری، حقوق و ریاضیات ارایه می دهد. این دانشگاه جزو دانشگاه های برتر جنوب آسیا است. این دانشگاه که در سال ۱۹۲۱ بنیان گذاری شد در حدود ۱۱،۶۰۰ دانشجو دارد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سری لانکا

نکته بعدی در خصوص تحصیل در سری لانکا، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی است. متقاضیان پس از اینکه از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت نمودند باید یک سری مدارک دیگر را تهیه نمایند و به همراه نامه پذیرش به سفارت ارائه نمایند تا بتوانند ویزای تحصیلی سری لانکا را دریافت کنند. مدارک لازمه باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند و مورد تایید وزارت امور خارجه و دادگستری قرار گیرد.

 • ارائه فرم پر شده مخصوص برای ویزا
 • ارائه پاسپورت شخص اصلی که باید دارای 1 سال اعتبار باشد
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • ارائه پرینت حساب بانکی و اثبات تمکن مالی لازمه برای هزینه های تحصیل و زندگی
 • ارائه نامه عدم سوء پیشینه
 • ارائه تمامی مدارک تحصیلی مقطع سابق شخص دانشجو
 • ارائه مدرک زبان آیلتس که با توجه به مقطع تحصیلی نمره آن متفاوت است.

موقعیت کار پس از تحصیل در سری لانکا

متقاضیان تحصیل در سری لانکا شاید به این موضوع فکر کنند که پس از اتمام تحصیلات برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنند. کشور سری لانکا پس از اتمام تحصیلات به افراد به افرادی که از این کشور فارغ التحصیل شده باشند اقامت اعطا نمی کند و فارغ التحصیلان مجبور به ترک این کشور می شوند. حتی فرصت کاریابی نیز داده نمی شود که افراد بتوانند در یک بازه زمانی مشخص کار مناسبی را مرتبط با شغل خود پیدا کنند. این موضوع برخلاف کشورهای برتر اروپایی مانند اتریش، آلمان، دانمارک، هلند و… است که حدود 6 ماه تا 1 سال به افراد فرصت کاریابی می دهند. کشور سری لانکا از نرخ بیکاری بالایی برخوردار است بنابراین تمایلی ندارد که به افرادی که مقیم کشور نیستند اجازه کاریابی دهد. این نوشتار توسط موسسه حقوقی ملک پور گردآوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن مجاز نمی باشد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سری لانکا

اخذ اقامت پس از تحصیل در سری لانکا با توجه به اینکه دانشجویان فرصت کاریابی ندارند امکان پذیر نخواهد بود. از مهم ترین راه های اقامت پس از تحصیل، پیدا کردن کار مرتبط با رشته تحصیلی است، اما در این کشور چنین موضوعی به مرحله اجرا نمی رسد زیرا دانشجویان پس از اتمام تحصیلات فرصت کاریابی نخواهند داشت. یکی دیگر از راه های اخذ اقامت پس از تحصیل، ازدواج با یک شهروند سری لانکایی می باشد. در نتیجه افراد در صورتی می توانند پس از اتمام تحصیلات به اخذ اقامت برسند که با یکی از اتباع این کشور ازدواج کنند. در این صورت در ابتدا اقامت 1 ساله به شخص داده می شود، پس از گذشت 3 سال نیز اقامت دائم اعطا می شود. این افراد برای اخذ تابعیت نیز پس از 5 سال می توانند اقدام کنند و پاسپورت سری لانکا را به دست آورند.

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل در سریلانکا

✅ آیا سریلانکا کشور مناسبی برای ادامه تحصیل می باشد؟

کشور سری لانکا شاید از نظر هزینه های تحصیل کشور ارزانی باشد، اما به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای رقم زدن یک آینده خوب نمی باشد. زیرا از نظر اقتصادی بسیار ضعیف می باشد و نسبت به کشورهای برتر اروپایی مانند اتریش، آلمان، دانمارک، هلند و… افراد به راحتی نمی توانند یک شغل مناسب را پیدا کنند و درآمد داشته باشند. نرخ بیکاری در این کشور بالا بوده و شرایط کاریابی مناسب نمی باشد.

✅ آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در سریلانکا وجود دارد؟

بورسیه تحصیلی در کشور سری لانکا و دانشگاه های آن، به طور معمول از مقطع فوق لیسانس به بالا داده می شود.

✅ برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در سریلانکا، ملزم به ارائه مدرک زبان هستیم؟

بله. دانشجویان متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد، باید بتوانند مدرک زبان آیلتس 6.5 را ارائه دهند.

✅از چه طریق بعد از تحصیل می توانیم اقامت کشور سری لانکا رو بدست آوریم؟

از راه های اخذ اقامت پس از تحصیل، ازدواج با یک شهروند سری لانکایی می باشد.

سخن پایانی

تحصیل در سری لانکا و شرایط آن را به صورت کامل در این مقاله مورد تحلیل و ارزیابی قرار دادیم. با توجه به اینکه کشور سری لانکا یک کشور آسیایی است و کشورهای آسیایی به نسبت کشورهای اروپایی شرایط کار و اقتصاد ضعیفی دارند و به افراد اقامت اعطا نمی کنند، به افرادی که قصد تحصیل در سری لانکار را دارند توصیه می کنیم که کشورهای برتر دنیا از جمله کشورهای اروپایی مانند اتریش، آلمان، دانمارک، هلند و… را انتخاب کنند. در برخی از کشورهای اروپایی حتی به صورت رایگان و یا با کمترین هزینه نیز می توان تحصیل نمود و پس از اتمام تحصیلات نیز شرایط کاریابی مناسبی را برای افراد ایجاد می کنند. بناربراین به جای تحصیل در سری لانکا می توانید کشورهای بتر دنیا را انتخاب کنید.همواره می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای mie در سراسر دنیا تماس حاصل نموده و در خصوص راه های مهاجرت به برترین کشورهای دنیا به صورت تخصصی مشاوره دریافت نمایید و همچنیم می توانید سوالات خود را در قسمت انتهای مقاله بخش دیدگاه، ثبت کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

2 پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   سلام
   هزینه تحصیل در این مقطع در سریلانکا سالیانه به صورت تقریبی 100 هزار روپیه می باشد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *