تحصیل در سنگاپور، شرایط مهاجرت به سنگاپور از طریق تحصیل، برای دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف در این نوشتار مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. اما تحصیل در سنگاپور چگونه منجر به اخذ اقامت و تابعیت در این کشور می شود‌؟ شرایط اخذ ویزا جهت تحصیل در سنگاپور چیست؟ هزینه های زندگی و تحصیل در سنگاپور برای دانشجویان بین الملل به چه میزان می باشد ؟ کشور سنگاپور از جمله کشورهای ثروتمند آسیایی می باشد و سطح کیفیت زندگی در آن، نزدیک به کشورهای اروپایی است. همچنین دارای دانشگاه های با جایگاه علمی بالا می باشد. در این مقاله به اصلی ترین نکات تحصیل در سنگاپور پرداخته شده است ، همچنین جهت کسب اطلاعات تخصصی تر و  بررسی شرایط خود برای مهاجرت تحصیلی، می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

تحصیل در سنگاپور

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در سنگاپور
 • تحصیل درمدارس سنگاپور
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در سنگاپور
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سنگاپور
 • تحصیل در مقطع دکتری در سنگاپور
 • بورسیه تحصیلی در سنگاپور
 • زمان اعزام دانشجو به سنگاپور
 • هزینه های تحصیل و زندگی در سنگاپور
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در سنگاپور
 • ویزای همراه در سنگاپور
 • دانشگاه های برتر سنگاپور
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سنگاپور
 • موقعیت کار پس از تحصیل در سنگاپور
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سنگاپور
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در سنگاپور
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در سنگاپور

سنگاپور به عنوان یک کشور پر جنب و جوش در قلب جنوب شرقی آسیا، بین کشور مالزی و اندونزی با جمعیتی بالغ بر 5.2 میلیون نفر به عنوان یک کشور چند فرهنگی و چند قومی در آسیا شناخته شده است. سنگاپور با داشتن یک سیستم آموزشی عالی با میزان سواد آموزی 96٪ و به عنوان یک جامعه تجاری و مرکز اقتصادی در  منطقه، توانسته یک محیط علمی مناسب را برای دانشجویان بین المللی فراهم کند.تحصیل در سنگاپور و سیستم آموزشی در این کشور به زبان  انگلیسی و مالایی می باشد. تقریبا 90.000 دانشجوی خارجی که 18٪ از کل جمعیت دانشجویی کشور سنگاپور را تشکیل می دهند. یکی از دلایلی که می‌توان گفت تحصیل در سنگاپور گزینه مناسبی برای برخی از متقاضیان محسوب می شود معتبر بودن دانشگاههای این کشور است بطوریکه،  دو دانشگاه دولتی سنگاپور در بین ۱۰۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی جهان قرار دارد. همچنین سنگاپور برخی از بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است.

تحصیلات تکمیلی و تحصیلات عالی در کشور سنگاپور به زبان انگلیسی برگزار می شود بنابراین بسیاری از دانشجویان بین المللی به راحتی می‌توانند در این کشور تحصیل کنند. لازم به ذکر است؛ تحصیل در برخی از دانشگاه های سنگاپور و کسب مدارک تحصیلی در کلاس جهانی در کنار سایر موسسات نخبه انگلیس و ایالات متحده قرار می گیرد.

تحصیل در مدارس سنگاپور

تحصیل در سنگاپور برای علاقه مندان به تحصیل از سن سه سالگی شروع می شود و کودکان می توانند به صورت اختیاری در این سن در پیش دبستانی ثبت نام کنند. کودکان در دوره پیش دبستانی آموزش می بینند که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند.  همینطور آنان آموزش می بینند که درس خواندن و تحصیل کردن را چگونه آغاز کنند. سن اجباری تحصیل در سنگاپور از شش سالگی شروع می شود و دانش آموزان می توانند تحصیلات خود را در دوره دبستان آغاز کنند و تا سن ۱۲ سالگی ادامه دارد؛ فارغ التحصیلان پس از گذراندن این دوره وارد مقطع متوسطه می‌شوند و مجدد به فاصله زمانی ۶ سال ادامه تحصیل خواهند داد. تحصیل در سنگاپور به دلیل داشتن یک سیستم آموزشی برجسته و با ارائه مدارسی در کلاس جهانی مشهور می باشد به گونه ای که بسیاری از والدین دانش آموزان و شهروندان سنگاپوری علاقه مند هستند که فرزندان آنان در مدارس بین المللی به تحصیل ادامه دهند.مسیر پیشرفت برای کودکان در مدارس با برنامه‌ریزی قبلی مشخص گردیده و دولت سنگاپور از نقاط قوت و مهارت های اجتماعی کودکان پشتیبانی می کند. تولید علم و دستیابی به نتایج عالی در آموزش، یکی از محورهای اصلی دولت سنگاپور می باشد. مدارس آمریکایی در سنگاپور، که سالیانه هزینه ای معادل ۵۰ هزار دلار را در پی خواهد داشت ، از جمله با کیفیت ترین مدارس بین المللی در سنگاپور می باشند. اما باید در نظر داشته باشید که تحصیل در سنگاپور با هزینه های تحصیل در کانادا، استرالیا و انگلیس برابری می کند و چه بسا هزینه های تحصیل در سنگاپور به مراتب بیشتر نیز باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در سنگاپور

تحصیل در سنگاپور برای دانشجویان مقطع کارشناسی با گذراندن حداقل ۱۲۰ واحد درسی همراه می باشد. دانشگاه های متعددی اعم از دانشگاههای ملی، دانشگاه های بین المللی و دانشگاه های فنی مهندسی در سنگاپور تاسیس گردیده که بسیاری از دانشجویان اجازه دارند در این دانشگاه ها تحصیل کند. در این مقطع باید خاطر نشان کرد که دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) و دانشگاه فنی نانیانگ (NTU) سال های متوالی است که در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. در دانشگاههای سنگاپور، در رشته های امور مالی، روابط بین الملل، مدیریت کسب و کار، مدیریت ورزش، ارتباطات، مدیریت گردشگری و…، امکان ادامه تحصیل را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند. البته در این قسمت تنها به بخشی از رشته های تحصیل در سنگاپور اشاره گردید. دانشجویان و متقاضیان تحصیل در سنگاپور  براساس عملکرد خود در آزمون های ورودی می‌توانند پذیرش از دانشگاه را دریافت کنند. هزینه تحصیل بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه؛ حدود 22،000 الی 43،000 دلار امریکا می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سنگاپور

تحصیل در سنگاپور دارای طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد می باشد که در این بخش به برخی از برنامه های تحصیلی که متقاضیان بسیاری را به خود جذب کرده  اشاره خواهیم داشت: مدیریت اطلاعات، مدیریت کسب و کار، اقتصاد، رشته های مالی، حسابداری و علوم اجتماعی. تحصیل در سنگاپور، با بالا بردن کیفیت نظام آموزشی خود توانسته در سطح جهان شناخته شود و از این رو بسیاری از دانشجویان برای تحصیل به این کشور روی آورده اند. همچنین دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های خصوصی تحصیل نمایند. تحصیل در این مقطع بین ۱ الی ۲ سال به طول می انجامد و دانشجویان قادر خواهند بود در ۷ دانشگاه اصلی سنگاپور ادامه تحصیل دهند. تحصیل در سنگاپور و اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه های سنگاپور در ماه های اوت و ژانویه صورت می پذیرد. بنابراین دانشجویان می توانند دو بار در سال اقدام به اخذ پذیرش نمایند. اما باید در نظر داشته باشید، جهت اخذ پذیرش در برخی از دانشگاه های سنگاپور نیاز به ارائه نمرات آزمون GRE  و یا GMAT می باشد. همینطور داشنجویان غیر انگلیسی زبان برای دریافت پذیرش دانشگاهی نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی معادل ایلتس ۶.۵ خواهند داشت. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باعث فراهم آوردن شرایط مطلوب جهت ورود به بازار کار خواهد شد، همینطور دانشجویانی که علاقه مند به تحصیلات عالی و تحصیلات تکمیلی خود هستند می توانند پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود وارد دوره تحصیلی دکتری شوند.

تحصیل در مقطع دکتری در سنگاپور

تحصیل در کشور سنگاپور در مقطع دکتری برای دانشجویان در سه نوع دانشگاه امکان پذیر می باشد و دانشجویان می توانند در دانشگاه های ملی، دانشگاه های خارجی و موسسات آموزشی تحقیقاتی، تحصیل نمایند. البته باید خاطر نشان کرد که تحصیل در موسسات آموزشی تحقیقاتی، با ارائه مدرک تحصیلی دانشگاهی همراه نخواهد بود و اکثرا در زمینه های پروژه ای و تحقیقاتی پیگیری می شوند و در نهایت با ارائه مدارک و گواهی همراه خواهد بود. دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سنگاپور می بایست با یک استاد راهنما مکاتبه نمایند. بالاخص دانشجویانی که قصد دریافت کمک هزینه تحصیلی و یا بورسیه تحصیلی را دارند؛ حتما باید با اساتید رشته خود  و استاد راهنما مکاتبه نمایند. اگر دانشجویان بخواهند با هزینه های شخصی خود اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی نمایند، می بایست سالیانه ۳۰ هزار دلار هزینه تحصیل بپردازند. مواردی که در جهت اخذ پذیرش شخص دانشجو بسیار تاثیر گزار خواهد بود، سابقه و مدرک تحصیل متقاضیان، ریز نمرات ، کسب توصیه نامه از اساتید و سابقه کار مرتبط به رشته تحصیلی می باشد. تحصیل دکتری در سنگاپور حدوداً ۴ سال طول می کشد.

بورسیه تحصیلی در سنگاپور

همانطور که قبلاً اشاره شد، تحصیل در سنگاپور با هزینه های بسیار بالایی همراه می باشد و تمام هزینه های تحصیل و زندگی بر عهده خود دانشجو خواهد بود، چرا که دانشجویان بین المللی امکان استفاده از تحصیلات رایگان در این کشور را نخواهند داشت. با این حال دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های سنگاپور را دارند؛ می توانند از بورسیه های دانشگاه های دولتی این کشور استفاده کنند. البته باید توجه داشت  که اکثراً بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری اعطا می شود و در راستای انجام پروژه های تحقیقاتی با توجه به رزومه و سابقه فعالیت های پژوهشی متقاضیان تعلق خواهد گرفت. برخی از بورسیه های تحصیلی در سنگاپورعبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی A*STAR Computing and Information Science
 • بورسیه پژوهشی هوش مصنوعی NRF
 • بورسیه NUS
 • بورسیه تحصیلی فرودگاه چانگی

 • بورسیه پزشکی سنگاپور
 • بورسیه های دانشگاه نیانگ(بورسیه بسیار عالی که تمام هزینه تحصیل به همراه ۶۰۰۰ دلار هزینه زندگی در سال را شامل می شود)

زمان اعزام دانشجو به سنگاپور

اعزام دانشجو به سنگاپور و تحصیل در دانشگاه های آن در زمان های مشخصی در سال صورت می گیرد که نیازمند بررسی می باشد. بطور کلی ورودی (Intake) دانشگاه های سنگاپور مانند بسیاری از دانشگاه های دنیا در دو ماه ژانویه و سپتامبر صورت می پذیرد. متقاضیان باید برای انجام پذیرش در دانشگاه و گذراندن این پروسه از 6 الی 8 ماه قبل اقدام داشته باشند تا بتوانند در ماه های ذکر شده خودشان را به کلاس ها برسانند. چرا که بعد از اخذ پذیرش، روند اخذ ویزا نیز زمان بر می باشد و باید از قبل برای آن برنامه ریزی شود. همچنین متقاضیان اعزام دانشجو به سنگاپور و تحصیل در این کشور باید در نظر داشته باشند که حداقل یک ماه قبل از شروع ترم و تشکیل کلاس ها در کشور سنگاپور حضور داشته باشند و شرایط را برای اسکان و اقامتشان مهیا نمایند. شروع مدارس نیز در کشور سنگاپور از ماه سپتامبر می باشد که افراد باید با توجه به شرایط خود در زمان مقرر در سوئد حاضر شوند.

هزینه های تحصیل و زندگی در سنگاپور

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در سنگاپور، باید قبل از اقدام به پذیرش دانشگاهی هزینه های زندگی در این کشور را بررسی نمایند و از تمام شرایط تحصیل و هزینه های زندگی در این کشور مطلع شود. به همین دلیل لیستی از هزینه های زندگی در سنگاپور را جدول زیر قرار داده ایم.

هزینه زندگی در سنگاپور

کار دانشجویی ضمن تحصیل در سنگاپور

بسیاری از دانشجویان بین المللی با این سوال مواجه هستند که در هنگام تحصیل در سنگاپور، امکان کار را خواهند داشت یاخیر؟ دانشجویان در هنگام تحصیل در سنگاپور طبق قوانین این کشور و تحت شرایط خاص امکان کار دانشجویی را خواهند داشت. برای این منظور، دانشجویان می بایست در موسساتی که مورد تایید دولت سنگاپور می باشد تحصیل نمایند. دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود بین 16 الی 20 ساعت در هفته کار کنند . همینطور می توانند در طول تعطیلات رسمی به صورت تمام وقت، اجازه کار دریافت نمایند. این مقاله توسط کارشناسان به موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تهیه شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع، غیر قانونی می باشد.

بررسی ویزای همراه در سنگاپور

بسیاری از دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در سنگاپور را دارند علاقمند هستند که در زمان اقامت تحصیلی خود خانواده را به همراه داشته باشند. بنابراین موضوع در برخی از مقاطع تحصیلی، دانشجویان بین المللی می توانند درخواست ویزای همراه دهند. طبق قوانین بین المللی، همراه به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال تعلق خواهد داشت. باید در نظر داشته باشید افرادی که به عنوان همراه وارد خاک سنگاپور می شوند کار را نخواهند داشت مگر در شرایط خاص، که متقاضیان بتوانند از سمت کارفرما و یا یک شرکت معتبر هاست کار دریافت نمایند. در این صورت می توانند با در دست داشتن پیشنهاد کاری و با کسب مجوز از اداره مهاجرت وارد بازار کار شوند.

دانشگاه های برتر سنگاپور

بسیاری از دانشجویان بین المللی  جهت تحصیل در سنگاپور شرایط ورود به دانشگاه، رنگ کشوری و رنگ جهانی آنان، هزینه های تحصیل در رشته مورد نظر و خیلی از  موارد دیگر را مورد بررسی قرارر می دهند. در ادامه مطلب جدولی از دانشگاه های معتبر سنگاپور را  برای شما عزیزان قرار داده ایم تا شما عزیزان بتوانید هر چه راحت تر درباره شرایط تحصیل در این دانشگاه ها تحقیق نمایید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سنگاپور

در سنگاپور مستلزم دریافت یک ویزای تحصیلی در این کشور می باشد. در این راستا دانشجویان باید استفاده کنم که از سطح زبان انگلیسی بالایی برخوردار هستند. همچنین ارائه گواهینامه های معتبر تحصیلی و ارائه یک نامه پذیرش از دانشگاه مالزی الزامی می باشد. پس از ارائه تمام مدارک به اداره مهاجرت سنگاپور، متقاضی مورد بررسی قرار می گیرد. لازم به ذکر است تمام مدارک متقاضی به صورت آنلاین وارد سیستم می شود به طور کل روند اخذ ویزا بین یک الی دو ماه به طول خواهد انجامید. بنابراین بسیاری از  دانشجویان برای تحصیل در این کشور نیاز به ویزای تحصیلی خواهند داشت . با این حال، شما باید بین یک تا دو ماه قبل از شروع دوره، درخواست گذرنامه دانشجویی به اداره مهاجرت و بازرسی سنگاپور (ICA) را از طریق ثبت نام در سیستم دانشجویی (SOLAR) دهید و بعد از تکمیل مدارک مورد نیاز دانشگاه در سیستم دانشجویی SOLAR مدارک زیر را ارسال کنید:

 • فرم الکترونیکی موسوم به eForm 16 ( فرمی در اداره مهاجرت سنگاپور برای گرفتن گذرنامه دانشجویی )
 • پاسپورت
 • آدرس دانشگاه

 • آدرس ایمیل
 • عکس( مطابق با اندازه عکس پاسپورت)

پس از ورود به سنگاپور، با مراجعه به اداره مهاجرت این کشور، برای گرفتن گذرنامه دانشجویی خود، باید هزینه ای  معادل ۶۰ دلار سنگاپور پرداخت کنید.

موقعیت کار پس از تحصیل در سنگاپور

سنگاپور به دلیل رشد چشمگیر در  مدت زمان طولانی توانسته به سرعت به یکی از کشورهای تجاری تبدیل شود. سنگاپور به دلیل پویا بودن در زمینه فعالیت های اقتصادی و توانایی در افزایش مستمر شرکت های چند ملیتی توانسته به عنوان یک قطب اقتصادی در منطقه شناخته شود. این موضوع باعث گردیده که نیاز شرکت ها افراد متخصص و ماهر افزایش یابد بازار کار بسیار عالی را برای فارغ التحصیلان رقم بزند. نکته مهم در باب تحصیل در سنگاپور اشاره به این موضوع می باشد که دانشجویان بین المللی نمی توانند به صورت تمام وقت در این کشور کار کند. البته باید در نظر داشته باشید فارغ التحصیلان می توانند در بازه زمانی یک الی سه ماهه پس از تحصیل در سنگاپور بمانند. و این فرصتی است که دانشجویان بتوانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند.

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری سنگاپور

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سنگاپور

دانشجویانی که قصد اخذ اقامت و تابعیت از طریق تحصیل در سنگاپور را دارند می توانند پس از فارغ التحصیلی در این کشور با به دست اوردن یک پیشنهاد کاری اقامت کاری خود را به دست اوردند.  چرا که تحصیل در سنگاپور به طور مستقیم امکان اخذ اقامت و تابعیت را به همراه نخواهد داشت. اما یکی از روش های مناسب اخذ اقامت در سنگاپور از طریق تحصیل می باشد که متقاضیان بتوانند پس از فارغ التحصیلی و در بازه زمانی سه ماه پس از تحصیل در این کشور وارد بازار کارشوند و از طریق کار بتوانند اقامت کاری خود را به دست اورند. همینطور افراد می توانند از طرق های متفاوت  اقامت سنگاپور را به دست آورند که این امر منجر به  اقامت دائم، پاسپورت و تابعیت شود . همچنین دانشجویان می توانند  با ازدواج با یک شخص سنگاپوری و یا از طریق  سرمایه گذاری پس از اتمام تحصیل درخواست خود را مبنی بر  اقامت دائم سنگاپور را اعلام نمایند. اما معمول ترین روش دریافت اقامت در سنگاپور، جستجوی کار و کارفرما پس از تحصیل می باشد. دانشجویان با تحصیل در سنگاپور می توانند شانس خود را برای ورود به بازار کار این کشور بیشتر کنند و از این طریق  می تواند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تغییر دهند. در سنگاپور ۲ نوع اقامت کاری پس از تحصیل وجود دارد :

 • ویزا کار حرفه ای

  ویزای استخدام

 • ویزا استخدام در شرکت های خصوصی

  ویزای کارمند تخصصی و نیمه تخصصی

پاسخ به سوالات متداول درباره تحصیل در سنگاپور

✅ آیا سنگاپور گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل می باشد؟

بله. یکی از دلایلی که می‌توان گفت تحصیل در سنگاپور گزینه مناسبی برای برخی از متقاضیان محسوب می شود، معتبر بودن دانشگاههای این کشور است بطوریکه، دو دانشگاه دولتی سنگاپور در بین ۱۰۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی جهان قرار دارد.

✅ طول دوره کارشناسی ارشد در سنگاپور چقدر است؟

تحصیل در این مقطع بین ۱ الی ۲ سال به طول می انجامد و دانشجویان قادر خواهند بود در ۷ دانشگاه اصلی سنگاپور ادامه تحصیل دهند.

✅در هنگام تحصیل در سنگاپور، امکان کار وجود دارد؟

بله. دانشجویان در هنگام تحصیل در سنگاپور امکان کار دانشجویی را خواهند داشت. برای این منظور، دانشجویان می بایست در موسساتی که مورد تایید دولت سنگاپور می باشد تحصیل نمایند.

✅هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در سنگاپور چقدر است؟

هزینه تحصیل در این مقطع، بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه؛ حدود 22،000 الی 43،000 دلار امریکا می باشد.

سخن پایانی

تحصیل در سنگاپور، شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در سنگاپور و به طور کل کسب اقامت سنگاپور از طریق تحصیل در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار گرفت. اما تحصیل در سنگاپور نمی تواند گزینه مناسبی برای دانشجویان بین المللی باشد. چرا که با براورد هزینه های تحصیل در دانشگاه های بین المللی و هزینه های زندگی در این کشور به راحتی می توانند در کشورهایی نظیر کانادا، انگلیس و استرالیا تحصیل نمایند. اما تحصیل در سنگاپور در رشته های تحصیلی متععدی امکان پذیر می باشد.. البته باید در نظر داشت دانشجویانی که به دنبال تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان هستند که بعد از تحصیل بتوانند تا حدودی کار خود را تضمین نمایند و نیازی به یادگیری زبان دیگری نیستند می توانند کانادادو استرالیا را انتخاب نمایند. امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله به سئوالات شما عزیزان در باب تحصیل در سنگاپور پاسخ گفته باشیم. بنابراین شما عزیزان می توانید در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با متخصصین مجرب ما تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید. همچنین می توانید در قسمت انتهای مقاله، در قسمت دیدگاه (ثبت پرسش) نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابید.

3 پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   این امکان بستگی به داشتن شرایطی مانند رزومه تحصیلی مناسب، نداشتن گپ تحصیلی بالا، نمره زبان خوب و مواردی اینچنینی خواهد داشت.می توانید برای بررسی دقیق شرایط خود با دفاتر موسسه تماس بگیرید

   پاسخ
 1. صادق
  صادق گفته:

  سلام میخواستم بدونم سنگاپور گزینه خوبی برای تحصیل هست یا خیر؟ چون شنیدم نظام آموزشی عالی داره و کشورش پیشرفته ایه.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *