تحصیل در سوئد، شرایط اخذ ویزای تحصیلی و نحوه اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئد در این مقاله مورد بررسی علمی قرار می گیرد. کشور سوئد؛  با وجود جمعیت نسبتاً کمی که دارد، محل قرارگیری برخی از بهترین دانشگاههای جهان است و سیستم آموزش عالی سوئد به عنوان یکی از بهترین های جهان رتبه بندی شده است. اما دانشگاه های برتر کشور سوئد جهت تحصیل چه نام دارند؟ آیا با تحصیل در سوئد می توان اقامت و تابعیت این کشور را به دست آورد؟ مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد چیست؟ مقاله ای این مقاله در خصوص پاسخگویی به این قبیل سوالات تهیه و تنظیم شده است. همچنین جهت کسب اطلاعات تخصصی تر پیرامون تحصیل در سوئد و بررسی سرایط خود جهت مهاجرت تحصیلی؛ می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش، تماس بگیرید و از مشاوره رایگان توسط مشاورین  این موسسه بهره مند شوید.

تحصیل در سوئد

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در سوئد
 • تحصیل درمدارس سوئد
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد
 • تحصیل در مقطع دکتری در سوئد
 • تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان
 • بورسیه تحصیلی در سوئد
 • هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد
 • کار دانشجویی در سوئد
 • بررسی ویزای همراه در سوئد
 • دانشگاه های برتر سوئد
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئد
 • موقعیت کار پس از تحصیل در سوئد
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سوئد
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در سوئد
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در سوئد

افرادی که قصد مهاجرت از راه تحصیل در سوئد را دارند می بایست پیرامون شرایط عمومی این کشور اطلاعات لازم را کسب نمایند. سوئد کشوری در شمال اروپا و شبه جزیره اسکاندیناوی است. پایتخت این کشور استکهلم و مساحت آن 450 کیلومتر مربع می باشد که جمعیتی در حدود ده ملیون نفر را در خود جای داده است و از جمله کشورهای بزرگ اروپایی به شمار می رود.

سوئد هشتمین سرانه تولید ناخالص داخلی را در جهان دارد و به دلیل برخورداری از شرایط خوب کیفیت زندگی، حقوق شهروندی، آموزش، بهداشت، رفاه شهروندی و توسعه انسانی مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت قرار دارد. کیفیت زندگی شهروندان سوئدی بالا و نرخ بیکاری در این کشور پایین است. اقتصاد سوئد بر اساس مشارکت مردم در سرمایه گذاری ها شکل گرفته است. عمده درآمد کشور سوئد از طریق صادرات تولیدات صنعتی از جمله ماشین آلات است. دانشگاه های سوئد به خوبی با نیازهای دانشجویان بین المللی سازگار است و سوئد به طور مداوم در رده های برتر جهان برای مهارت های انگلیسی قرار دارد. همچنین دانشجویان بین المللی می توانند در سوئد کار کنند. اگرچه تحصیلات شما اولویت اول شماست، اما هیچ محدودیت قانونی برای میزان ساعاتی که دانشجویان بین المللی می توانند در حین تحصیل کار کنند وجود ندارد.

تحصیل درمدارس سوئد

مدت زمان تحصیل در مدارس در سوئد 12 سال است. که البته تحصیل در 10 سال اولیه آن (grundskola) برای تمامی دانش آموزان مقیم سوئد اجباری است و از سن 6 سالگی تا 16 سالگی طول خواهد کشید. ادامه تحصیل در دوره دبیرستان که دو ساله است کاملا اختیاری بوده و در رشته های متنوعی همچون علوم طبیعی، ریاضی، علوم اجتماعی و . . .  می باشد. تحصیل در مدارس در سوئد ، به صورت رایگان است و پس از آن محصلین خود را برای مقطع آموزش عالی آماده می کنند. در پایان دوره دو ساله دبیرستان دیپلم به دانش اموزان داده می شود که درجه E نشان دهنده افرادی است که قبول شده و درجه F نشان دهنده دانش آموزانی است که قبول نشده اند. علاوه بر مقطع دبستان و دبیرستان دوره های مهد کودک نیز در این کشور ارائه می شوند که مخصوص کودکان 1 الی 5 سال است. سوئد دارای بیش از 100 مدرسه بین المللی بوده که کلیه مقاطع تحصیلی در آن به زبان انگلیسی انجام می پذیرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد

افرادی که قصد تحصیل در سوئد را دارند این امر برای مقطع کارشناسی ممکن است. دانشجویان در سوئد امکان تحصیل به زبان بومی این کشور و همچنین زبان انگلیسی را دارند. تحصیل در مقطع کارشناسی به طور معمول 3 سال به طول می انجامد. دانشجویان در انتهای مقطع کارشناسی خود می بایست 180 واحد درسی را پاس کنند. برای ورود به این مقطع تحصیلی فرد می بایست دارای دیپلم 12 ساله (دیپلم بعلاوه پیش دانشگاهی) نیاز دارد .دانشجویان که به جهت تحصیل وارد کشور سوئد می شوند این امکان را دارند که 20 ساعت در هفته مشغول به کار گردند و از این طریق بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند. دانشجویان برای تحصیل به زبان انگلیسی به مدرک آیلتس 6 نیاز دارند. در صورتی که دانشجو مدرک زبان انگلیسی نداشته باشد پیش از شروع ترم دانشگاه، می بایست در کلاس های آموزشی زبان انگلیسی شرکت نمایند. هزینه تحصیل در این دوره ها کمی بالامی باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد بین 80.000 تا 130.000 کرون معادل 8.300 تا 13.000 یورو بسته به نوع رشته و دانشگاه می تواند متفاوت باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در سوئد

برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در سوئد در مقطع دکترا را دارند باید خاطرنشان کرد که مدت زمان این مقطع تحصیلی در سوئد ۴ سال به طول خواهد انجامید و افرادی که بخواهند برای مقطع دکترا پذیرش بگیرند، در ابتدای امر باید مدرک کارشناسی ارشد معتبر ارائه دهند. افرادی که قصد تحصیل در مقطع دکترا در سوئد را دارند، می بایست مدرک زبان آیلتس با نمره ۷ را داشته باشند، همچنین این نکته را باید ذکر کرد که چنانچه دانشجویی در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل گردد، امکان شغل ضمن تحصیل خود را ندارد، نکته بسیار مثبتی که می‌بایست برای تحصیل در مقطع دکترا در سوئد اشاره کرد این است که ، تحصیل در مقطع دکترا تقریبا رایگان است و شخص هزینه زیادی برای تحصیل در این دوره نخواهد پرداخت. ارائه پایان نامه در مقطع دکترا در سوئد به صورت پژوهش محور و اجباری است همچنین ارائه مقالات و سمینار در طول مقطع دکترا الزامی است.

تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان

اگر می خواهید بدون آیلتس در اروپا تحصیل کنید ، سوئد بهترین انتخاب است. دانشگاه لند یکی از دانشگاه های برتر در کشور سوئد می باشد که رتبه 92 را در جهان به خود اختصاص داده است. قوانین معافیت آیلتس در سوئد به کشورهای محل زندگی بستگی دارد. دانشگاه های سوئد قبل از شروع تحصیل برای دانشجویان دوره های آموزش زبان برگزار می کند که دانشجویان با پرداخت هزینه های مربوطه و قبولی در آزمون زبان می تواند در همان دانشگاه به تحصیل بپردازد. در بیشتر مواقع ، دانشجویانی واجد شرایط تحصیل بدون مدرک زبان هستند که حداقل یک سال از تحصیلات قبلی به زبان انگلیسی باشد. برای دانشجویان هندی ، در صورت گذراندن دوره لیسانس به زبان انگلیسی برای دوره هایی مانند: مهندسی ، علوم کامپیوتر ، برنامه های رایانه ای ، پزشکی ، داروسازی ، علوم طبیعی ، می توان برای برنامه کارشناسی ارشد اقدام کرد. فناوری اطلاعات در اینجا استثنا است. دانشگاه های برتر سوئد برای تحصیل بدون مدرک زبان عبارتند از :

 • Lund University

 • Uppsala University

بورسیه تحصیلی در سوئد

یکی دیگر از ویژگی های تحصیل در کشور سوئد؛ امکان تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی است. عوامل زیادی در اعطای بورسیه تحصیلی تأثیرگذار هستند که از جمله آنها، رزومه تحصیلی فرد می باشد؛ به عنوان مثال می توان به نمرات قبلی دانشجو داشتن مقالات بین المللی و ثبت شده، شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین المللی و … اشاره کرد. بورسیه های تحصیلی توسط دولت سوئد ارائه می گردند و شامل موارد بسیاری هستند برخی از بورسیه های تحصیلی در این کشور شامل هزینه های تحصیل و زندگی و بیمه نیز می‌شوند و برخی از بورسیه های تحصیلی نیز به صورت کمک هزینه های مالی به میزان ۹ هزار کرون در ماه برای برخی از دانشجویان کم بضاعت در نظر گرفته شده است که مخصوص به دانشجویان کشورهای آذربایجان، روسیه، اوکراین، بلاروس، آذربایجان و گرجستان هستند. اگر شخص متقاضی تحصیل با بورسیه تحصیلی در سوئد است باید در ابتدا بررسی نماید که آیا دانشگاه مد نظر او بورسیه تحصیلی را ارائه می‌کند یا خیر. نکته قابل توجه که باید به آن اشاره کرد این است که ارائه بورسیه تحصیلی در سوئد صرفاً برای مقطع دکترا امکان پذیر است و برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان‌پذیر نخواهد بود.

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

هزینه های تحصیل در سوئد همانطور که پیشتر نیز بیان شد نسبت به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به طور تقریبی ۱۲۹ هزار کرون هزینه خواهد داشت، که به طور قطع برای دوره‌های کارشناسی این مبلغ کمتر و برای دوره های دکترا این مبلغ افزایش خواهد یافت. هزینه های تحصیل در رشته هایی چون رشته های فنی مهندسی و پزشکی به نسبت سایر رشته‌ها گران‌تر است و برای هزینه‌های زندگی نیز بستگی به شرایط اجتماعی فرد، سبک زندگی فرد و همچنین شهری که آن شخص در آن تحصیل می‌کند متغیر است و می‌توان گفت در حدود ۸ الی ۹ هزار کرون در ماه هزینه خواهد داشت. این هزینه ها شامل هزینه‌های تحصیلی، درمانی، کتاب های درسی، بیمه و … خواهد بود. در جدول زیر می توانید میزان هزینه‌های کالا و خدمات را در کشور سوئد مشاهده نمایید:

کار دانشجویی در سوئد

افرادی که در کشور سوئد، دانشجو هستند اجازه کار دانشجویی برای آنها فراهم است و می توانند در مدت زمان اقامت خود در این کشور، کار دانشجویی را انجام دهند باید این نکته را خاطر نشان کرد افرادی که می خواهند به این مهم دست یابند می بایست به زبان سوئدی مسلط باشند؛ چرا که فرصت های شغلی به صورت دانشجویی در این کشور محدود است و دانشجویانی که در سوئد مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند به کارهای حتی غیر مرتبط با رشته تحصیلی خود نیز به عنوان کار دانشجویی بپردازند. دانشجویان در کشور سوئد می توانند مدت زمان ۲۰ ساعت در هفته را در مقطع کارشناسی و ۳۰ ساعت در هفته را در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به کار باشند همچنین برای مقطع دکترا نیز ۴۰ ساعت کار به هنگام تحصیل که همان کار پژوهشی مرتبط با درس آنها خواهد بود را انجام بدهند و از این راه بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را فراهم آورند.

بررسی ویزای همراه در سوئد

متقاضیان تحصیل در سوئد در صورتی که متاهل باشند می‌توانند در هنگام تحصیل در این کشور خانواده خود را با خود به عنوان همراه داشته باشند وقتی در حقوق بین الملل صحبت از همراه به میان می‌آید منظور همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال است اما نکته مثبتی که تحصیل در سوئد دارد این است که علاوه بر همسر و فرزندان تا زیر ۲۱ سال در صورتی که مجرد باشند می توانند به همراه والدین خود در این کشور زندگی بکنند. افرادی که می خواهند تقاضای ویزای همراه برای همسر و فرزندان خود را داشته باشند نیاز است که یک سری اسناد و مدارک مورد نیاز را برای درخواست این ویزا تهیه و تنظیم نمایند این مدارک عبارتند از:

 • کپی صفحات پاسپورت حاوی اطلاعات شخصی
 • کپی گواهی ازدواج یا معادل آن
 • اثبات محل اقامت در سوئد از قبیل سند یا اجاره نامه

 • گواهی تولد یا معادل آن
 • نامه شخص اصلی به منظور درخواست اقامت برای شخص همراه

صاحبان ویزای همراه در کشور سوئد می توانند بصورت آزادانه در این کشور اقامت نموده و به تحصیل و کار بپردازند. میزان هزینه برای درخواست ویزای همراه 60 یورو می باشد که باید به حساب سفارت سوئد واریز گردد.

دانشگاه های برتر سوئد

افرادی که قصد تحصیل در سوئد را دارند می بایست با دانشگاه های مطرح و معتبر این کشور اشنایی لازم را به دست آورند. بی شک دانشجویانی که در برترین و معتبر ترین دانشگاه های سوئد تحصیل نمایند در اینده فرصت های شغلی بهتری را نیز به دست خواهد اورد. چرا که معمولاً شرکت ها و کمپانی های معتبر نیاز به استخدام افرادی دارند که در زمینه تحصیلات دانشگاهی در بهترین دانشگاه را تحصیل نموده باشند. در قسمت زیر لیست 20 دانشگاه برتر سوئد به  همراه رنکینگ کشوری و جهانی آنها آورده شده است:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئد

متقاضیان تحصیل در سوئد جهت دریافت اجازه مهاجرت و تحصیل در این کشور نیاز به اخذ ویزای تحصیلی سوئد هستند. دانشجویانی که برای تحصیل وارد این کشور می گردند باید هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور را داشته باشند و این از جمله مواردی است که باید به دولت سوئد برای اجازه تحصیل ثابت گردد. میزان هزینه ای که برای  درخواست ویزای دانشجویی لازم است 1000 کرون می باشد. با توجه به اینکه در سالیان اخیر کشور سوئد حمحدودیت های زیادی را برای دانشجویانی که از کشورمان قصد تحصیل در سوئد را دارند وضع کرده است پیشنهاد می گردد برای کشور های دیگر اروپایی برای مهاجرت تحصیلی اقدام نمایند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئد عبارتند از:

 • گذرنامه دارای 6 ماه اعتبار
 •  نامه ثبت نام از یک دانشگاه در سوئد شامل طول دوره تحصیل
 •  پرداخت اولین هزینه تحصیل دانشجو
 •  اثبات توان مالی دانشجو برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی معادل 8.190 کرون در هر ماه

 •  انگیزه نامه شامل 150 کلمه برای توضیح علت تحصیل در سوئد
 •   رزومه
 • 4 قطعه عکس

موقعیت کار پس از تحصیل در سوئد

شاید مهمترین سوالی که ذهن متقاضیان تحصیل در سوئد را به خود مشغول خواهد ساخت این است که آیا پس از اتمام تحصیل باید به ایران برگردند و یا می توانند در سوئد بمانند و مشغول به کار کردند؟ برای پاسخ به این سوال  باید گفت که اجازه کار پس از تحصیل در این کشور امکان پذیر است افرادی که در این کشور تحصیل می کنند علاوه بر اینکه جایزه کار به صورت پاره وقت در زمان دانشجویی خود دارند می‌توانند به کار پس از تحصیل خود نیز بپردازند و مدت زمان ۶ ماه را  پس از تحصیل در این کشور بمانند و به جستجوی کار مرتبط با رشته تحصیلی خود بپردازند افرادی که پس از طی دوران تحصیل به کار پاره وقت کار در این کشور برسند می توانند اقامت کشور سوئد را به دست آورند. با توجه به اینکه نرخ بیکاری سوئد که حدوداً ۶ درصد است احتمال به کار رسیدن فرد پس از تحصیل در این کشور بالاست و از این را می توانند اقامت کاری کشور سوئد را بدست اورند و بعد از 5 سال اقامت خود را تبدیل به اقامت دائم نمایند. در نمودار زیر نرخ بیکاری سوئد را می توانید مشاهده نمایید:

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری سوئد

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سوئد

دانشجویانی که مشغول به تحصیل در سوئد هستند به صرف تحصیل در این کشور نمی توانند اقامت و یا تابعیت کشور سوئد را به دست بیاورند بلکه پس از دوران تحصیل خود می‌بایست به کار در این کشور مشغول گردند و پس از مدت زمان پنج سال می توانند اقامت دائم و دو سال پس از آن می‌توانند تابعیت کشور سوئد را دریافت نمایند. جهت دریافت تابعیت کشور سوئد ابتداً فرد می ‌بایست اقامت قانونی و دائم این کشور را داشته باشد و با فرهنگ و قوانین کشور سوئد آشنایی داشته باشد. هزینه درخواست تابعیت کشور سوئد ۱۵۰۰ کرون می باشد. قوانین کشور سوئد تابعیت افراد دوملیتی را پذیرفته است و شخص برای به دست آوردن ملیت جدید مجبور است که ملیت قبلی خود را ترک نماید. پیشنهاد می گردد جهت دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین راه و روش های اخذ اقامت و تابعیت کشور سوئد از پکیج ویدیوی راهنمای گام به گام مسیر مهاجرت که تدریس استاد ملک پور است استفاده نمایید تا راه های مختلف برای دستیابی به این مهم را آموزش ببینید.

سوالات متداول درزمینه تحصیل در سوئد

آیا می توان به صورت رایگان در سوئد تحصیل کرد؟

خیر. برای تحصیل در دانشگاه های سوئد باید شهریه بپردازید مگر اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید.

برای تحصیل در سوئد ارائه مدرک زبان الزامی است؟

برای اینکه شانس دریافت ویزا پایین نیاید، توصیه می شود حتما مدرک زبان ارائه دهید.

هزینه در خواست تابعیت سوئد چقدر است؟

1500کرون.

تابعیت دو ملیتی در سوئد به چه معناست؟

قوانین کشور سوئد تابعیت افراد دوملیتی را پذیرفته است و شخص برای به دست آوردن ملیت جدید مجبور است که ملیت قبلی خود را ترک نماید.

سخن پایانی

تحصیل در سوئد ، شرایط و نکات مربوط به تحصیل در این کشور و همچنین روش های اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در سوئد در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار گرفت. مهم‌ترین نکته‌ای که می بایست به آن اشاره کرد این است که سفارت سوئد سخت گیری بسیاری برای اعطای ویزای تحصیلی این کشور انجام می‌دهد و پیشنهاد می گردد متقاضیان تحصیل در سوئد از دیگر کشورهای اروپایی که شرایطی همچون سوئد برای تحصیل دارند و ریسک ویزای پایین‌تری دارند اقدام نمایند. در صورت تمایل به تحصیل در سوئد و استفاده از مشاوران و وکلای مجرب با دفاتر مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان با مشاورین این مؤسسه استفاده نمایید. همچنین شما می توانید تمام سوالات خود را در مورد شرایط انواع و اقسام راه های مهاجرت و شرایط مخصوص به هر کشور را در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح کنید تا در سریعترین زمان ممکن به آن پاسخ بدهیم.

2 پاسخ
 1. سعید
  سعید گفته:

  سلام وقتون بخیر خیلی تشکر مقاله خوبی … من ۱۸ سالمه و قصد تحصیل در کشور سوئد دارم رشته گرافیک و سال آخر دبیرستان هستم… و در وزش تکواندو دان ۲ و و مدرک فنی حرفه ای دارم گریم و پیرایش موهای زناته کمک کنید برا اقامت

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   با سلام. تحصیل در سوئد شرایط متفاوتی داره و نیاز به بررسی دقیق شرایط شما توسط کارشناسان ما داره‌. با موسسه تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *