تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

تحصیل در سوئیس، شرایط اخذ ویزای تحصیل در کشور سوئیس و همچنین راه های اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس در این مقاله مورد بحث و برسی علمی قرار خواهد گرفت. آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی سوئیس برای ایرانیان امکان پذیر است؟ ایا پس از تحصیل در کشور سوئیس امکان اخذ اقامت این کشور امکان پذیر است؟ هزینه های زندگی در سوییس به چه صورت است؟ در این مقاله سعی بر این نمودیم که به این قبیل سوالات شما پاسخ بدهیم. سوئیس کشوری پیشرفته و بسیار زیبا و دارای دانشگاه های بسیار معتبر در اروپا است و به همین دلایل است که تحصیل در این کشور برای تعداد زیادی از متقاضیان تحصیل در اروپا جذاب است. جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر پیرامون تحصیل در سوئیس می توانید با مشاورین و وکلای مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش، تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان با مشاورین این موسسه بهره مند شوید.

تحصیل در سوئیس

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در سوییس
 • تحصیل درمدارس سوئیس
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس
 • تحصیل در مقطع دکتری در سوئیس
 • تحصیل به همراه بورس تحصیلی در سوئیس
 • هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس
 • کار دانشجویی در سوئیس
 • برسی ویزای همراه در سوئیس
 • دانشگاه های برتر در سوئیس
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در سوئیس
 • موقعیت کار پس از تحصیل در سوئیس
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سوئیس
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در سوئیس
 • سخن پایانی

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه تحصیل در سوئیس

درباره کشور سوئیس

افرادی که متقاضی تحصیل در سوئیس هستند می بایست اطلاعاتی پیرامون شرایط عمومی این کشور ثروتمند کسب نمایند. سوئیس در اروپای غربی است که با کشورهای اتریش، فرانسه، آلمان، ایتالیا و لیختنشتاین همسایه است. مساحت کشور سوئیس نزدیک به ۴۲ هزار کیلومتر مربع است و جمعیتی در حدود ۷ و نیم میلیون نفر را در خود جای داده است.سوئیس از جمله کشورهای چند زبانه است که در آن چهار زبان آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و آرمانش به رسمیت شناخته می‌شود. پایتخت کشور سوئیس شهر برن است و دو قطب اقتصادی و از جمله شهرهای بسیار مهم این کشور، شهرهای ژنو و زوریخ هستند. از دیگر شهرهای مهم این کشور می‌تواند به بازل نیز اشاره کرد. سوئیس در زمره ثروتمندترین کشور های جهان است که درآمد سرانه در آن به طور میانگین 80،000 دلار برای هر نفر می باشد و هزینه زندگی در آن بالا است. لازم به ذکر است که سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست.

 عمده اقتصاد این کشور بر پایه صادرات ساعت و شکلات و گردشگری می باشد. دانشگاه های سوئیس به شدت توسط دولت حمایت می شوند. این در واقع بدان معنی است که شهریه در مقایسه با سایر کشورها کمی پایین تر است. با این حال، به خاطر داشته باشید که شهریه مرتبط با دانشگاه های خصوصی به طور معمول بالاتر خواهد بود. با این حال، سوئیس یکی از گرانترین کشورها در اروپا است که هزینه زندگی بالایی دارد. مخصوصاً در شهرهای بزرگ مانند ژنو یا زوریخ نگاه می کنیم.

تحصیل در مدارس سوئیس

تحصیل در مدارس در سوئیس امکان پذیر است. مدت زمان تحصیل در مدارس سوئیس بین 9 تا 11 سال می باشد. مدارس سوئیس با توجه به اینکه هر ناحیه از آن زبان مخصوص به خود را دارد به چهار زبان فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی تدریس می شود. دانش آموزان در سوئیس علاوه بر زبان های رسمی این کشور، زبان انگلیسی را نیز می آموزند. کمک های زیادی به دانش آموزان غیر بومی در سوئیس می شود؛ به طور مثال کلاس های زبان به صورت فشرده برای این دانش آموزان در سوئیس برگزار می کنند. همچنین دوره های تحصیلی به زبان مادری در مدرسه سوئد برگزار می گردد که می تواند به دانش آموزان در یادگیری دروس کمک شایانی بنماید. علاوه بر این موارد مدارس دو زبانه و بین المللی در سوئیس وجود. اکثر دانش آموزان ، مدارس عمومی سوئیس را برای  تحصیل انتخاب می کنند چرا که از استانداردهای بالایی برخوردار بوده و هزینه ای را در بر نمی گیرند.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه تحصیل در مدارس سوئیس

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس

متقاضیان تحصیل در سوئیس دو راه را برای شروع تحصیلات عالی در این کشور پیش رو دارند چرا که تحصیل در دانشگاه های سوئیس در دو دسته مدارس فنی و حرفه ای (که مخصوص به آموزش های فنی و تاسیساتی هستند) و دانشگاه ها انجام می گیرد. تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی به زبان های رسمی کشور سوئیس یعنی زبان های آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی صورت می پذیرد، اما برخی دروس دو زبانه نیز ارائه می گردد. در برخی از دانشگاه های سوئیس همانند دانشگاه زوریخ، رشته های انگلیسی از سال دوم به بعد ارائه می شود. طول مدت دوره کارشناسی در سوئیس سه سال می باشد. نظام تحصیلی در دانشگاه های کشور سوئیس بر اساس پژوهش و تحقیق است و از برنامه های گوناگونی برای تحصیل دانشجویان برخوردار است.  معمولا شهریه دانشگاه های دولتی سوئیس برای برنامه های کارشناسی400 الی 3700 یورو در سال می باشدو البته این شهریه در دانشگاه های خصوصی بیشتر از این مبلغ بوده و حتی تا مبلغ 43000  یورو نیز می رسد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرد می بایست حتما مدرک کارشناسی را داشته باشید. دانشگاه های سوئیس در زمینه های مختلف تحصیلی ارائه خدمات می کنند. برخی از رشته های مهم و محبوب دانشگاه های سوئیس عبارتند از کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر، کارشناسی ارشد در تجارت بین الملل، کارشناسی ارشد فیزیک، کارشناسی ارشد در رشته های مربوط به اقتصاد، بیزینس و تجارت بین الملل و نیز کارشناسی ارشد در رشته های پزشکی و پیراپزشکی است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 1.5 الی 2 سال به طول می انجامد. رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد به نسبت کارشناسی کمتر است اما سالیانه رشته های جدیدی نیز در دانشگاه های این کشور اضافه می گردد. تعدادی از دانشگاه های مهم در این کشور در جدول زیر آمده است:

تحصیل در مقطع دکتری در سوئیس

متقاضیان تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا، نیاز به مدرک کارشناسی ارشد معتبر دارند. به طور معمول مدرک کارشناسی ارشد شما باید مرتبط با رشته مورد نظر دانشجو در مقطع دکترا باشد. متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در سوئیس، در ابتدا می بایست یک استاد راهنما (سوپروایزر) که دانشجو را تایید نماید پیدا کند. رشته های که در مقطع دکتری نیز ارائه می گردد همانند رشته هایی است که در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور ارئه می گردد. پس از طی این مرحله می تواند پذیرش خود را اخذ کند و پس از آن برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس اقدام کند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری  3 الی 5 سال خواهد بود. در برخی از رشته ها این امکان برای شما وجود دارد که، بتوانید از خدمات مؤسسه در اخذ پذیرش استفاده نمایید و از تجارب ما بهره برید. علاوه بر آن دانشگاه های کشور سوئیس برای یافتن استاد راهنما (سوپروایزر) به دانشجو کمک خواهند کرد.

بورسیه تحصیلی در سوئیس

برخی از دانشگاه های سوئیس بورس تحصیلی ارائه می دهد و بعضی  از آن دانشگاه ها در قالب طرح معاوضه دانشجو به دانشجویان بین المللی، بورس تحصیلی را اعطا می کنند. برای استفاده از این بورس تحصیلی، آخرین مقطع تحصیلی دانشجو باید با دانشگاه سوئیسی قرارداد تبادل دانشجو امضا کرده باشد. کشور سوئیس بورس تحصیلی دیگری نیز ارائه می نمایند که به آن بورس ممتازان گفته می شود، این بورس تحصیلی مخصوص محققان و هنرمندان خارجی می باشد و در دوره دکترا ارائه می گردد. به طور کلی،  افرادی که برای تحصیل در سوئیس اقدام می نمایند می توانند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، بورس تحصیلی در کشور سوئیس اخذ نمایند و برای مقطع کارشناسی امکان اخذ بورسه تحصیلی در سوئیس امکان پذیر نخواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اینکه به چه شکل باید برای بورسیه تحصیلی اقدام کرد می توانید از مشاوره رایگان توسط مشاوران موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) استفاده نمایید.

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس

افرادی که قصد مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل را دارند باید از این نکته آگاه باشند که؛ کشور سوئیس کشور گران قیمتی است ولی از طرفی تحصیل در آن تقریباً ارزان است. یکی از دلایلی که موجب شده است تحصیل در سوئیس تقریبا ارزان قیمت تر بشود، حمایت هایی است که دولت از مراکز آموزشی دولتی این کشور می کند، اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی با پرداخت شهریه بیشتری امکان پذیر است. میزان هزینه ها نسبت به شهر محل تحصیل و مقطع تحصیلی متفاوت است. شهریه دانشگاه های سوئیس ترمی 500 الی 2000 فرانک سوئیس است. علاوه بر شهریه دانشگاه؛ زندگی در سوئیس نیز هزینه هایی دارد و افرادی که میخواهند در سوئیس تحصیل کنند می بایست توانایی تامین هزینه های زندگی خود را داشته باشند. همانطور که پیشتر بیان شد سوئیس از جمله گران ترین کشور های اروپا است. و به طور حدودی 10 هزار فرانک در ترم هزینه دارد. افرادی که متقاضی تحصیل در سوئیس هستند به صورت میانگین برای تحصیل و زندگی در سوئیس باید حدود 30 تا 45 هزار یورو در سال هزینه نمایند.  درجدول زیر می توانید هزینه های کالا یا خدمات را در کشور سوئیس مشاهده بفرمایید:

هزینه زندگی سوئیس

در جدول زیر نیز می توانید هزینه های اجاره ملک را در سوئیس مشاهده نمایید:

کار دانشجویی ضمن تحصیل در سوئیس

 امکان کار دانشجویی برای متقاضیان تحصیل در سوئیس امکان پذیر است. میزان ساعاتی که امکان کار ضمن تحصیل برای دانشجویان وجود دارد، بسته به منطقه ای که فرد در آن تحصیل می کند متفاوت است. به طور معمول دانشجویان هفته ای 15 ساعت امکان کار دانشجویی را دارند، ولی بر برخی مناطق به عنوان مثال: در ژنوه افراد می توانند به مدت 30 ساعت در هفته نیز کار دانشجویی انجام دهند. هر دانشگاه دارای دفتر کاری است که اطلاعاتی در مورد شرایط کار دانشجویی در سوئیس و کار در حین تحصیل در سوئیس و  اشتغال دانشجویان در سوئیس  ارائه می دهد. کار دانشجویی در سوئیس به طور معمول بین 20 الی 35 فرانک سوئیس برای هر ساعت، برای فرد درآمد دارد. برای رسیدن به کار در این کشور باید بتوانید به یکی از زبان های مورد استفاده در این کشور تکلم نمایید و یا به زبان انگلیسی مسلط باشید.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در سوئیس

دریافت اقامت در کشور سوئیس انواع مختلفی دارد. افرادی که خواهان به همراه بردن خانواده خود هستند؛ تنها دارندگان مجوز اقامت نوع C یا اقامت دائم هستند. افرادی که برای تحصیل وارد کشور سوئیس می شوند  قادر به کسب اقامت نوع B هستند بنابراین افرادی که اقامت تحصیل در سوئیس و یا اقامت نوع B را دارند، امکان بردن خانواده خود را ندارند؛ ولی ممکن است تخت شرایطی بتوانند این کار را انجام بدهند. این مسئله بستگی به نظر مقامات محلی در کانتون یا منطقه ای که فرد تحصیل می کند دارد. منظور از همراه در حقوق بین الملل همسر و فرزند یا فرزندان زیر 18 سال است. افرادی که خواهان همراه داشتن خانواده خود در سوئیس هستند می بایست سه شرط را داشته باشند. این سه شرط عبارتند از: خانواده فرد با او در یک مکان زندگی کنند، مسکن مناسب در اختیار داشته باشند و همچنین نیاز به کمک اجتماعی از طرف دولت سوئیس نداشته باشند.

 • خانواده فرد با او در یک مکان زندگی کنند
 • مسکن مناسب در اختیار داشته باشند

 •  همچنین نیاز به کمک اجتماعی از طرف دولت سوئیس نداشته باشند.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه دانشگاه زوریخ

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در زمینه دانشگاه زوریخ

دانشگاه های برتر سوئیس

سوئیس جزو بهترین کشور های دنیا جهت تحصیل است. تعداد قابل توجهی از بهترین و تاپ ترین دانشگاه های جهان در کشور سوئیس قرار دارند. به عنوان مثال دانشگاه فن آوری فدرال سوئیس در زوریخ رتبه سیزدهم را در رده بندی بهترین دانشگاه های دنیا دارا می باشد و شش دانشگاه دیگر کشور سوئیس از جمله دانشگاه ها با رتبه زیر 200 می باشند.  چنین شرایطی برای متقاضیان تحصیل در سوئیس بسیار قابل توجه خواهد بود و همین امر موجب شده است که کشور سوئیس از زمره کشور های برتر دنیا به لحاظ کیفیت تحصیل و آموزش عالی قرار بگیرد. رتبه دانشگاه های برتر سوئیس را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید:

دانشگاه های سوئیس

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه دانشگاه زوریخ

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

اخذ ویزای تحصیل در سوئیس به دو نوع تقسیم بندی که بستگی به نوع پذیرش تحصیلی فرد متفاوت خواهد بود. این دو نوع ویزای تحصیلی سوئیس به ویزای تحصیلی نوع  B و ویزای تحصیلی نوع C تقسیم می گردد.

 • ویزای نوع B

   این نوع ویزا مخصوص به دوره های کوتاه مدت برای کورس های زبان و کلاس های تابستانی تحصیلی در سوئیس است. این نوع ویزا 6 ماهه است که نیمی از آن را می توانید در خاک سوئیس حضور داشته باشید. و نتیجه آن معمولا زیر دو هفته اعلام می گردد. لازم به ذکر است که این نوع ویزا قابلیت تبدیل و تمدید در خاک این کشور را ندارد.

 • ویزای نوع C

  ویزای طولانی مدت است که مخصوص به دوره هایی است که بیش از سه ماه ارائه می شود. پس از گذشت 8 تا 10 هفته نتیجه اعلام می شود.

افرادی که می خواهند اقامت تحصیلی بیش از سه ماه را در کشور سوئیس داشته باشند می بایست از ویزای تحصیلی نوع C استفاده نمایند. و پس از دریافت این نوع ویزا و ورود به کشور سوئیس می بایست درخواست اقامت خود را به اداره مهاجرت سوئیس ارائه نمایند. مدارک زیر برای این امر به قرار زیر است:

 • درخواست ویزا باید به سفارت سوئیس در کشور شما ارائه شود.
 • تمکن مالی که شخص بتواند ثابت نماید می تواند هزینه های زندگی خود را تامین نماید.
 • بیمه سلامت
 • هدف دانشجو از تحصیل در سوئیس

 • ثبت نام در یک نهاد آموزشی تاییده شده.
 • شرح زندگی شخصی.
 • باید اثبات نمایید به هنگامی که تحصیلتان در سوئیس به پایان رسید خاک این کشور را ترک خواهید کرد.

موقعیت کار پس از تحصیل در سوئیس

متقاضیان تحصیل در سوئیس پس از اتمام تحصیلی شان در این امکان برای آنها ایجاد خواهد شد که با رسیدن به یک کار تمام وقت در کشور به اقامت کشورسوئیس دست یابید. افرادی که میخواهند به اقامت کشور سوئیس برسند نیاز است که پس از اتمام تحصیلشان مشغول به کار در سوئیس شوند. دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی خود، می توانند مجوز اقامت بگیرید که به فرد این اجازه می دهد که به مدت شش ماه برای یافتن یک شغل تمام وقت و دائمی در سوئیس بمانند. فارغ التحصیلان در کشور سوئیس 3ماه بعد از اتمام تحصیلات خود در این کشور اجازه دارند به دنبال کارباشند، اگردراین فرصت به کار مناسب مرتبط با رشته تحصیلی خود و به صورت تمام وقت برسند می توانند اقامت خود را تبدیل به اقامت کاری نمایند. اگر شخص به مدت زمان 3 الی 4 سال کارکند و مالیات خود را نیز پرداخت نماید می تواند اقامت دائم کشور سوئیس رادریافت نماید. نرخ بیکاری سوئیس 1/2 درصد است است. فردی که قصد به کار رسیدن در این کشور را داشته باشد به راحتی به این امر خواهد رسید. در جدول زیر نرخ بیکاری سوئیس در سالیان اخیر بررسی شده است:

 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری سوئیس

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سوئیس

اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس به دو شکل امکان پذیر است. دانشجویانی که تبعه خارجی هستند و در این کشور مشغول به تحصیل هستند می توانند در مقطع بالاتر به ادامه تحصیل بپردازند ، و پس از طی مدت زمان لازم اجازه ی اقامت دائم در این کشور را کسب کنند و در این کشور بمانند. راه بهتری که برای اخذ اقامت و تابعیت کشور سوئیس وجود دارد این است که دانشجو پس از اتمام تحصیل به کار در این کشور مشغول گردد. این راه ساده تری جهت اخذ اقامت کشور سوئیس می باشد. همانطور که پیشتر نیز بیان شد امکان اخذ اقامت و سپس تابعیت پس از تحصیل در سوئیس از طریق کار تمام وقت و مرتبط با رشته تحصیلی در این کشور امکان پذیر است و از طریق کار پاره وقت هنگام تحصیل امکان اخذ اقامت سوئیس امکان پذیر نخواهد بود. طبق رده بندی سایت passportindex.org پاسپورت کشور سوئیس در رده سوم برترین پاسپورت های جهان قرار گرفته است.

رتبه پاسپورت سوئیس

سوالات متداول درزمینه تحصیل در سوئیس

آیا کشور سوئیس برای تحصیل بورسیه می دهد؟

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

امکان کار پس از پایان دوره تحصیلی در سوئیس وجود دارد؟

پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور سوئیس به جستجوی کار بپردازید. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.

آیا با کار پاره وقت می توانیم اقامت کشور سوئیس را بدست اوریم؟

خیر.

نرخ بیکاری کشور سوئیس چقدر است؟

1/2درصد.

سخن پایانی

تحصیل در سوئیس ، هزینه های تحصیل در سوئیس و نحوه دریافت و اخذ اقامت وتابعیت این کشور در این مقاله مورد برسی قرار گرفت. امیدواریم که اگر قصد مهاجرت تحصیلی سوئیس را دارید اطلاعات لازم و ضروری را پیرامون این امر به شما عزیزان ارائه شده باشد. تحصیل در سوئیس هزینه کمی دارد اما این نکته را نباید فراموش کرد که کشور های بهتری چون اتریش و آلمان وجود دارند که می توانید با دریافت مدرک زبان المانی تحصیل رایگان در این کشور ها داشته باشید. در صورت تمایل به مهاجرت از طریق تحصیل در سوئیس و استفاده از مشاوران و وکلای مجرب با دفاتر مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان با مشاورین این مؤسسه استفاده نمایید. همچنین شما می توانید تمام سئوالات خود را در مورد شرایط انواع و اقسام راه های مهاجرت و شرایط مخصوص به هر کشور را در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح کنید تا در سریعترین زمان ممکن به آن پاسخ بدهیم.

2 پاسخ
 1. samira
  samira گفته:

  با سلام و عرض ادب
  من لیسانس تربیت بدنی هستم و برای ارشد میخوام اموزش زبان انگلیسی بخونم.و قراره برای ایلس اقدام کنم،ایا در دانشگاه های خوووب سوییس رشته زبان انگلیسی وجود دارد؟با تشکر

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   با سلام و عرض ادب بله وجود دارد .جهت مشاوره تکمیلی و تخصصی در این مورد با دفاتر ما تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *