تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه، شرایط دانشگاه های برتر فرانسه و امکان اخذ ویزای تحصیل در فرانسه در این  مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. آیا با تحصیل در کشور فرانسه می توان به اقامت و تابعیت این کشور دست یافت؟ آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی فرانسه برای ایرانیان ممکن است؟ هزینه های تحصیل در فرانسه چقدر است؟ افرادی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند به این نکته آگاه هستند که فرانسه جزو قدیمی ترین کشورهای اروپایی است که هر ساله دانشجویان بسیاری از سراسر جهان جهت تحصیل وارد دانشگاه های این کشور می شوند. با توجه به سطح بالای آموزشی و بستر مناسب برای پیشرفت تحصیلی و همچنین ارزان قیمت بودن تحصیل در این کشور این کشور را به مقصدی مناسب برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. مسلما تحصیل در فرانسه شامل مزایا و معایبی است که به آن خواهیم پرداخت. جهت دریافت اطلاعات بیشتر پیرامون این امر و دریافت اطلاعات مربوط به زندگی و رسیدن به کار پس از تحصیل در این کشور با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس گرفته و از مشاوره اولیه رایگان با مشاورین موسسه بهره مند شوید.

تحصیل در فرانسه

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در فرانسه
 • تحصیل درمدارس فرانسه
 • تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه
 • تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه
 • تحصیل فرانسه بدون مدرک زبان انگلیسی
 • تحصیل به همراه بورس تحصیلی درفرانسه
 • هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه
 • برسی ویزای همراه در فرانسه
 • دانشگاه های برتر در فرانسه
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در فرانسه
 • موقعیت کار پس از تحصیل در فرانسه
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در فرانسه
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در فرانسه
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در فرانسه

افرادی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند می بایست نسبت به شرایط عمومی. آگاهی های لازم را بدست آورم فرانسه یکی از کشورهای قاره اروپا و عضو اتحادیه اروپا می باشد.  به لحاظ مساحت فرانسه سومین کشور بزرگ اروپا به حساب می‌آید و جمعیتی نزدیک به هفتاد میلیون نفر را در خود جای داده است. شهر پاریس پایتخت این کشور است و از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به بردو ، لیل.،مارسی منپولیه، لیان و استراسبورگ اشاره کرد. کشور فرانسه جزو کشورهای پیشرو در صنعت هواپیماسازی و صنعت ماشین سازی به حساب می آید که کمپانی های بزرگ همچون پژو و رنو و … در این کشور حضور دارند .. و همچنین جزو کشورهای صنعتی قاره اروپا ، از جمله صادرات آن فلزکاری، نوشیدنی ها، کشتی سازی، هواپیما سازی ماشین آلات صنعتی، سیب زمینی، گندم، پنیر، ماهی و سایر محصولات کشاورزی از این کشور صادر می گردد.

شرایط عمومی فرانسه

تحصیل در مدارس فرانسه

امکان تحصیل در مدارس برای متقاضیان تحصیل در فرانسه امکان پذیر است. دوره های تحصیل در کشور فرانسه به دو بخش دبستان و دبیرستان تقسیم می شوند. دوره های دبستان در فرانسه برای سنین ۶ الی ۱۱ سال مناسب است  و به صورت کاملاً ساختار یافته و تحت کنترل وزارت آموزش کشور فرانسه است. دوره های مهد کودک نیز در فرانسه از سنین ۳ سال به بالا کودکان را مورد پذیرش قرار می دهند. در اکثر مدارس فرانسه دو معلم که دروسی مانند : زبان فرانسوی، علوم انسانی و … را آموزش می دهند وجود دارد. تحصیل در مدارس فرانسه به دو زبان فرانسوی و انگلیسی امکان پذیر است. پس از طی دوران دبستان و به هنگام رسیدن به سن 12 سال دانش اموزان وارد تحصیل در مقطع دبیرستان خواهد شد و تا سن 17 سالگی در دبیرستان های این کشور مشغول به تحصیل می گردند تا خود را آماده برای دوران تحصیلات عالی نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی درفرانسه

افرادی که قصد ادامه تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس را دارند می توانند در این مقطع در فرانسه تحصیل نمایند. مقاضیان تحصیل در فرانسه نیاز است که ۱۸۰ واحد درسی را در شش و نیم سال تحصیلی و ۶ ترم تحصیل پاس نمایند. اکثر دوره‌های آموزشی در فرانسه به زبان فرانسه برگزار می‌شود و دانشجویان که خواستار تحصیل در دوره های لیسانس در فرانسه هستند می بایست مدرک ب 2 زبان فرانسوی را داشته باشند. افرادی که در مقطع لیسانس در فرانسه تحصیل می کنند می توانند به صورت پاره وقت نیز مشغول به کار در این کشور گردند و حداکثر به مدت ۲۰ ساعت می توانند در هفته به کار مشغول گردند. اما این نکته را نباید فراموش کرد که شانس به کار رسیدن در این کشور پایین است و تحصیل در مقطع لیسانس در فرانسه برای ایرانی ها و عزیزانی که میخواهند در فرانسه تحصیل کنند با توجه به اینکه سفارت فرانسه برای اعطای ویزای تحصیلی سخت گیری هایی را دارد موجب مشکلاتی برای هموطنانمان شده است. و پیشنهاد می گردد که برای دوره های کارشناسی ارشد و یا دکتری وارد این کشور شوند. کشور فرانسه جزو کشورهایی است که تمام مراکز آموزش عالی ایران را قبول دارد و بنابراین به لحاظ پذیرش برای دانشجویان در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری مشکل پیش نخواهد آمد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

افرادی که متقاضی تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد هستند می بایست مدرک لیسانس خود را اخذ نموده باشند. مدت زمان تحصیل در دوره های فوق لیسانس در فرانسه دو ساله است که شامل دو دوره تحت عنوان دوره مستر یک و مستر دو می باشد که می توان به طور جداگانه هر یک از آن‌ها را گذراند و مدارک مربوطه به آن ها را اخذ نمود. افرادی که. خواستار تحصیل در مقطع فوق لیسانس در فرانسه هستند می بایست ۱۲۰ واحد را بگذرانند. مدت زمان شروع تحصیل در دانشگاه های فرانسه از شهریور ماه خواهد بود. اگر شخصی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد وارد فرانسه می شود حداقل معدل ۱۵ داشته باشد امکان برخورداری از خوابگاه و نیز کار پاره وقت در کنار تحصیل نیز برای وی فراهم خواهد بود. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده است. هرگونه کپی برداری از آن شرعا و عرفا غیر قانونی است.

تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه

افرادی که خواستار تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری هستند، حتماً می بایست دوره مستر دو را گذرانده باشند. مقطع دکتری در فرانسه. همانند اکثر کشورهای اروپایی سه سال خواهد بود و به صورت پژوهش متقاضیان در این دوران تحصیل خواهند کرد. پرسه پذیرش در مقطع دکترا در فرانسه در ماه فوریه تا ماه ژوئن ادامه دارد و از طرف دانشگاه صادر و شروع دوره تحصیلی هم از ژانویه خواهد بود. خوابگاه و امکان کار قانونی را در کنار تحصیل به صورت پاره وقت برای دانشجو وجود خواهد داشت. علاوه بر این موارد متقاضیان امکان درخواست بورس نیز دارند و حداقل معدل متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی حداقل باید ۱۴ باشد.  مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش لزوما بایستی ترجمه رسمی به زبان فرانسه توسط مترجم معتمد سفارت فرانسه شده و شناسنامه ایرانی و مدارک تحصیلی و ریز نمرات علاوه بر ترجمه رسمی به تائید سفارت نیز برسد. بعد از تحصیل در فرانسه دولت ۶ ماه به دانشجویان فرصت می دهد تا کار مرتبط با رشته خود را پیدا کنند، البته فرد می تواند کاری نا مرتبط با رشته تحصیلی برای گذران زندگی داشته باشد. مهمترین نکته برای تحصیل دکترا در فرانسه این است که شما باید در ابتدا سوپروایزر یا استاد راهنمای خود را پیدا کنید. نحوه ارتباط با استاد راهنما و پیدا کردن استاد مرتبط با رشته و نحوه نگارش پروپوزال موضوعی است که نیازمند مشاوره می باشد و حتما باید با در مورد آن درست عمل کرد تا نتیجه مناسب حاصل شود.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه برای بسیاری از دانشجویان بین المللی یک رویا است. بسیاری از دانشجویان با موانع آزمون مهارت زبان روبرو هستند و با ایده دادن به آزمون های آیلتس / تافل انگیزه آنها کم می شود. در بسیاری از دانشگاه های خصوصی و دولتی فرانسه تحصیل بدون مدرک زبان انگلیسی امکان پذیر است. نکته حائز اهمیت این است که تحصیل به زبان انگلیسی هزینه بر است و اگر خواهان تحصیل رایگان هستند بایستی مدرک A1  زبان فرانسه را به دانشگاه مربوطه ارائه دهند.همچنین از طریق مصاحبه ویدئویی مهارت زبان شما  ارزیابی می شود. شایان ذکر است که تحصیل پزشکی در این کشور بدون مدرک زبان امکان پذیر است. در ادامه  لیستی از دانشگاه های تحصیل در پاریس بدون آیلتس به همراه برخی دیگر از دانشگاه ها برای تحصیل در فرانسه بدون آیلتس آورده شده است.

 • American Business School, Paris
 • EBS Paris
 • EPITA Graduate School of Computer Science
 • ESAIP School of Engineers
 • ESC Rennes School of Business, France
 • ESGCI, Paris
 • ESLSCA Business School
 • IESA International
 • INSEEC Business School
 •  ISC Paris
 •  NEOMA Business School
 •  Paris School of Business
 •  SKEMA Business School
 •  Toulouse Business School

بورسیه تحصیلی در فرانسه

درسالیان اخیر کشور فرانسه یکی از بهترین مقصد ها برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است که حتی امکان گرفتن بورسیه برای متقاضیان تحصیل در فرانسه نیز فراهم شده است. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه که به زبان فرانسوی هستند سالیانه بین ۲۰۰ الی ۶۰۰ یورو هزینه خواهد داشت و تحصیل در دانشگاه های خصوصی و بین المللی کشور فرانسه حدودا بین ۹ تا ۱۱ هزار یورو در سال هزینه دارد. هزینه های زندگی در این کشور هم بستگی به سبک و استایل زندگی شخص متفاوت است تا در بازه ای بین 10 الی ۱۲ هزار یورو برای یک سال باید در نظر گرفته شود. افرادی که قصد دریافت بورس تحصیلی فرانسه را دارند باید چند ویژگی را برای این امر داشته باشند. یک اینکه پیشینه علمی و مدارک تحصیلی معتبری را جهت اخذ بورسیه تحصیلی ارائه نمایند علاوه بر آن نیاز به اختراعات و مقالات معتبر به خصوص مقالات  ISI دارند.  افرادی که بتوانند این ویژگی‌ها را داشته باشند در شرایط خوبی برای دریافت بورسیه تحصیلی قرار خواهند گرفت اما باید این نکته را در نظر داشت که امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دوره های فوق لیسانس و دکتری  به مراتب راحت تر از دوره های پیش از آن است.

هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه

هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه همواره از سوالات مهمی است که در ذهن متقاضیان مهاجرت تحصیلی  به این کشور را شکل خواهد داد. زندگی در فرانسه به جز شهر پاریس آن چنان گران نمی باشد. هزینه های زندگی در شهرهایی مثل لیون، مارسی، تولوز و … ماهیانه بین 500 الی 700 یورو در ماه است. ولی این شرایط برای شهر بزرگی چون پاریس متفاوت است. شهر توریستی پاریس که پایتخت کشور فرانسه نیز هست هزینه های زندگی بالاتر خواهد رفت و در بازه‌های بین ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو در ماه خواهد رسید. علاوه بر این هزینه های مربوط به مالیات نیز هست که به نسبت هر شهر متفاوت خواهد بود. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور نگارش، تهیه و تنظیم شده است. در جدول زیر می توانید هزینه اقلام مصرفی و خدماتی را در کشور فرانسه مشاهده نمایید:

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در فرانسه

متقاضیان تحصیل در فرانسه می توانند در صورتی که به مدت زمان یک سال اقامت تحصیلی فرانسه را داشته باشند  و مدت زمان یک سال از زمان حضورشان در کشور فرانسه گذشته باشد درخواست الحاق خانواده خود را نمایند . وقتی از خانواده در حقوق بین الملل صحبت به میان می آید منظور همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال هستند. شرایط لازم برای اخذ ویزای همراه عبارتند از داشتن حساب بانکی با مبلغ کافی که نشان دهنده توانایی فرد در حمایت مالی از خود و خانواده  است، داشتن شغل با درآمد ماهیانه بیش از هزار و ۲۰۰ یورو، پس انداز مالی به مدت یک سال و داشتن مسکن مناسب جهت اسکان خانواده خود. افرادی که این شرایط را دارند باید مدارک لازم را تهیه و ارائه نمایند این مدارک عبارتند از فرم درخواست ویزای بلند مدت، ترجمه شناسنامه و سند ازدواج،  نامه تمکن مالی، کپی مدارک جهت اثبات اقامت متقاضی است در فرانسه و همچنین دو قطعه عکس از پاسپورت است.

دانشگاه های برتر فرانسه

کشور فرانسه دارای دانشگاه های برتری به لحاظ سطح علمی بوده است. یکی از معروف ترین و بهترین دانشگاه های کشور فرانسه دانشگاه سوربن است که در سطح جهان بسیار از شهرت بالایی برخوردار است و اعتبار جهانی بسیار بالایی دارد. افرادی که برای تحصیل در فرانسه اقدام می کنند باید این مهم را همواره در نظر گیرند که می توانند در دانشگاه‌های رتبه برتر فرانسه که در دنیا از اعتبار بالایی برخوردار هستند تحصیل نمایند. برای آگاهی از عزیزانی که قصد ادامه تحصیل در فرانسه را دارند لیستی را از بهترین مراکز علمی کشور فرانسه تهیه نمودیم  تا با مطالعه آن و آگاهی از رتبه های این دانشگاه های آگاهی لازم را در این زمینه به دست آوریم. همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در فرانسه از پکیج ویدیویی راهنمای گام به گام مسیر مهارجرت که تدریس استاد ملک پور است استفاده نمایید. در ذیل می توانید با دانشگاه‌های برتر کشور فرانسه آشنا شوید:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

افرادی که قصد مهاجرت و تحصیل در فرانسه را دارند و پذیرش خود را از دانشگاه های معتبر فرانسه دریافت نموده اند می بایست مدارک لازم را برای اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه به سفارت این کشور ارائه نمایند. این مدارک عبارتند از:

 • اسکن پاسپورت متقاضی
 • رزومه شغلی و تحصیلی
 • نشان دادن تمکن مالی به مبلغ 615 یورو در هر ماه
 • مدرک زبان
 • ترجمه ریز نمرات هر مقطع
 • انگیزه نامه

 • ترجمه کارنامه 3سال آخر تحصیلی
 • ترجمه مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس، فوق لیسانس
 • تایید مسکن دانشجویی
 • پروپوزال در مقطع دکتر
 • بلیط هواپیما که زمان پرواز مشخص باشد
 • نامه پذیرش رسمی از دانشگاه فرانسه روی سربرگ رسمی

موقعیت کار پس از تحصیل در فرانسه

افرادی که در فرانسه مشغول به تحصیل هستند باید بدانند که تحصیل در فرانسه به خودی خود منجر به اخذ اقامت این کشور نخواهد شد. دانشجویانی که می خواهند به اقامت کشور فرانسه برسند می بایست در این کشور مشغول به کار شوند. افرادی که در کشور فرانسه مشغول به تحصیل هستند تا یک سال پس از اتمام تحصیل شان می توانند در این کشور به جستجوی کار مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول گردند. در صورتی که فرد بتواند در فرانسه به کار برسد ویزای تحصیلی آن تبدیل به ویزای کاری خواهد شد اما این نکته مهم را نباید فراموش کرد که فرانسه جزو کشورهایی نیست که برای کار مناسب باشد چرا که از نرخ بیکاری ۹ درصدی رنج می برند و بهتر است که دانشجویان که به دنبال اقامت و کار در اروپا هستند به کشورهای بهتر و پیشرفته تر اروپایی همچون آلمان و اتریش و کانادا و استرالیا برای مهاجرت کاری اقدام نمایند. در نمودار زیر می توانید نرخ بیکاری کشور فرانسه را مشاهده نمایید:

نرخ بیکاری فرانسه

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در فرانسه

متقاضیانی که در حال تحصیل در فرانسه هستند و یا قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارند باید این را بدانند که نمی توانند به صرف تحصیل در این کشور اقامت آن را به دست بیاورند. افرادی که می خواهند پس از اتمام تحصیل شان در کشور فرانسه بمانند و اقامت بگیرند می بایست از طریق کار در این کشور به این مهم دست پیدا بکنند. این افراد باید در ابتدا از طریق پیشنهاد شغلی به کار در این کشور برسند و سپس بعد از ۵ سال که از اخذ اقامت کاری آنها گذشت اقامت انها تبدیل به اقامت دائم فرانسه خواهد شد. همچنین دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در کشور فرانسه تحصیل کرده اند  می‌توانند پس از اتمام تحصیل ایشان در این کشور به کار مشغول شوند و پس از دوسال که اقامت کاری کشور فرانسه را داشتند می‌توانند اقامت خود را تبدیل به اقامت دائم فرانسه بنماید.

سوالات متداول درباره تحصیل درفرانسه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه کدامند؟

یک اینکه پیشینه علمی و مدارک تحصیلی معتبری را جهت اخذ بورسیه تحصیلی ارائه نمایند علاوه بر آن نیاز به اختراعات و مقالات معتبر به خصوص مقالات  ISI دارند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه کدامند؟

اسکن پاسپورت متقاضی،رزومه شغلی و تحصیلی، نشان دادن تمکن مالی به مبلغ 615 یورو در هر ماه.

آیا با تحصیل در فرانسه  می توانیم اقامت این کشور  را بدست اوریم؟

خیر.

نرخ بیکاری کشور فرانسه چقدر است؟

9درصد.

سخن پایانی

تحصیل در فرانسه، مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه و همچنین اخذ اقامت و تابعیت این کشور پس از تحصیل در فرانسه در این مقاله خدمت شما عزیزان توضیح داده شد. فرانسه با توجه به نرخ بیکاری بالا و همچنین جمعیت بسیار و مهاجران زیاد در این کشور به خصوص مهاجران غیرقانونی مقصد مناسبی برای افرادی که خواهند پس از تحصیل در فرانسه به کار و اقامت برسند نمی باشد. و پیشنهاد می گردد با مشاوره با مشاوران موسسه دقت بیشتری در انتخاب مقصد خود داشته باشید. صورت تمایل به تحصیل در فرانسه و استفاده از مشاوران و وکلای مجرب موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان با مشاورین این موسسه استفاده نمایید. همچنین شما بزرگواران می توانید تمام سوالات خود را در مورد شرایط و انواع و اقسام راه های مهاجرت و شرایط مخصوص به هر کشور را در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح کنید تا در سریعترین زمان ممکن با آن پاسخ بدهیم.

4 پاسخ
 1. رضا
  رضا گفته:

  سلام وقت بخیر . من فوق لیسانس ژنتیک دارم و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه فرانسه رو دارم . آیا دانشگاه های فرانسه بورسیه ارائه می دهند و اینکه شرایطشون چیه؟ممنون.

  پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. بله. در سال های احیر امکان اخذ بورسیه در کشور فرانسه مهیا شده است. افرادی که قصد دریافت بورس تحصیلی فرانسه را دارند باید چند ویژگی را داشته باشند. از جمله: پیشینه علمی و مدارک تحصیلی معتبری را جهت اخذ بورسیه تحصیلی ارائه نمایند علاوه بر آن نیاز به اختراعات و مقالات معتبر به خصوص مقالات ISI دارند.

   پاسخ
 2. الیسا رادیان
  الیسا رادیان گفته:

  سلام وقت بخیر. من عموم آلمان زندگی می کنه. میتونم از طریق عموم وارد آلمان بشم و ادامه تحصیل بدم در یکی از کالج ها؟ ویزای همراه می تونه بگیره ؟ ممنونم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *