تحصیل در لهستان، اخذ ویزای تحصیلی در لهستان و اخذ پاسپورت لهستان پس از پایان تحصیل، در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. لهستان یک کشور مقرون به صرفه در اروپا و دارای اقتصاد بسیار پایدار است. بیش از 400 دانشگاه و کالج در لهستان وجود دارد که سالانه از حدود 1.5 میلیون دانشجو استقبال می کنند. اما شرایط تحصیل در لهستان چیست؟ آیا امکان کار پس از اتمام تحصیل در لهستان وجود دارد؟ برای اخذ ویزای تحصیلی لهستان چه مدارکی لازم است؟ در این مقاله شرایط تحصیل در لهستان گردآوری شده است، همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود نسبت به انتخاب گزینه مناسب برای مهاجرت تحصیلی، می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش)  از طریق تماس تلفنی و یا به صورت آنلاین؛ تماس حاصل نموده و مشاره تخصصی و رایگان، دریافت نمایید.

تحصیل در لهستان

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در لهستان
 • تحصیل در مدارس لهستان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان
 • تحصیل در مقطع دکتری در لهستان
 • بورسیه تحصیلی در لهستان
 • هزینه های تحصیل و زندگی در لهستان
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در لهستان
 • بررسی ویزای همراه در لهستان
 • دانشگاه های برتر لهستان
 • مزایای تحصیل در دانشگاه لهستان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی لهستان
 • موقعیت کار پس از تحصیل در لهستان
 • وضعیت اقامت دائم و تابعیت پس از اتمام تحصیل در لهستان
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در لهستان
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در لهستان

در ابتدا جهت مهاجرت و تحصیل در لهستان بهتر است اطلاعاتی در خصوص خود این کشور داشته باشید. لهستان در مرکز اروپا واقع شده است و در همسایگی آلمان، چک، روسیه، لیتوانی، اسلواکی و بلاروس می باشد. ورشو پایتخت لهستان و زبان رسمی مردم در آن، لهستانی می باشد.ورشو پایتخت لهستان و زبان رسمی مردم در آن، لهستانی می باشد. از نظر شرایط اقتصادی، می توان گفت که این کشور در شرایطی مطلوب و هم طراز کشورهای برتر اروپایی است.

پول رایج لهستان زلوتی و جمعیت این کشور عددی بالغ بر 38 میلیون نفر می باشد که در کشوری به وسعت 311 هزار کیلومتر مربع قرار گرفته اند. به لطف تلاش های اخیر در بین المللی سازی، لهستان دانشجویان بیشتری را از خارج از کشور جذب می کند. این کشور تحصیلات کلاس جهانی را با شهریه متوسط ​​و هزینه های قابل ملاحظه ای برای زندگی ارائه می دهد. تحصیل در لهستان نه تنها از نظر دانشگاهی بلکه برای کیفیت بالای زندگی موجود در آنجا جذاب است. اقتصاد این کشور طی 20 سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. مدرن، تمیز و ایمن است و تمام فرصت های اجتماعی و فرهنگی موجود در کشورهای دیگر را ارائه می دهد، اما با هزینه زندگی پایین تر از سایر کشورهای اروپای غربی.

تحصیل درمدارس لهستان

سیستم آموزشی در مدارس در لهستان، 12 تا 15 سال به طول می انجامد و معادل سطح A انگلیس و همچنین abitur  در کشور آلمان می باشد. نظام آموزشی کشور لهستان در مدارس، به سه سطح تقسیم می شود: مرحله مقدماتی یا ابتدایی و مرحله دبیرستان که خود شامل دو بخش می باشد. دانش آموزان در مقطع ابتدایی، باید 6 سال تحصیل کنند و پس از قبولی در آزمون اجباری، می توانند وارد دبیرستان گردند. مرحله اول دبیرستان یک برنامه 3 ساله می باشد و پس از برگزاری آزمون و قبولی در آن، دانش آموزان می توانند وارد مرحله دوم دبیرستان شوند. مرحله دوم دبیرستان نیز یک برنامه آموزشی 4 ساله است که با قبولی در آزمون نهایی در این دوره و پایان آن، دانش آموز می تواند برای ورود به دانشگاه خود را آماده سازد.

نظام آموزشی در مدارس دولتی در لهستان به صورت رایگان می باشد اما برای تحصیل در آن، دانش آموزان خارجی باید قیم داشته باشند و در صورت نداشتن قیم می توانند در مدارس بین المللی این کشور تحصیل کنند که البته با پرداخت شهریه همراه می باشد. در ادامه تعدادی از مدارس بین المللی لهستان را خدمت شما معرفی می کنیم.

تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان

تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان، یک برنامه آموزشی می باشد که در یک بازه زمانی 3 تا 5 ساله به پایان می رسد. شما می توانید در لهستان به دو زبان انگلیسی و لهستانی تحصیل کنید که اگر انتخاب شما تحصیل به زبان لهستانی باشد می توانید با پرداخت شهریه اندک و تقریبا به صورت رایگان تحصیل کنید. اما اگر آموختن زبان لهستانی برای شما دشوار می باشد می توانید با زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی با پرداخت هزینه به تحصیل بپردازید. نظام آموزشی لهستان دارای قدمت زیادی می باشد و جز کهن ترین نظام های آموزشی در اروپا می باشد و دارای دانشگاه هایی با قدمت بالا است. اگر انتخاب شما برای تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی می باشد باید بدانید که هزینه های  تحصیل بالغ بر 10 هزار یورو به صورت سالیانه می باشد که در مقایسه با تحصیل به زبان لهستانی که به صورت سالیانه نهایتا 2000 یورو در سال می باشد، رقم بالایی است. متقاضی تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی باید دیپلم 12 ساله داشته باشد و باید مدرک دیپلم خود را که از یک مدرسه معتبر و مورد تایید دریافت کرده باشد. اگر تصمیم شما مبنی بر تحصیل به زبان انگلیسی باشد باید نمره زبان آیلتس در سطح 6 داشته باشید و اگر قصد تحصیل به زبان لهستانی را دارید، می توانید ابتدا برای آموزش زبان لهستانی اقدام نمایید و بعد وارد رشته مورد نظر خود گردید. لازم است بدانید مدرک اخذ شده در مقطع لیسانس مورد تایید اروپا می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لهستان

تحصیل در لهستان در مقطع فوق لیسانس ، یک برنامه آموزشی می باشد که تقریبا 1 یا 2 سال طول می کشد. دانشگاه های لهستان رشته ها و شاخه های متنوعی را ارائه می دهند و شما می توانید برای تحصیل در هر رشته ای که مد نظرتان است به زبان لهستانی و یا انگلیسی اقدام نمایید. لازم به ذکر است که رشته هایی که به زبان انگلیسی در این مقطع ارائه می شوند، در مقایسه با مقطع لیسانس بیشتر می باشد. هزینه های تحصیل به زبان لهستانی در مقطع فوق لیسانس سالیانه 3000 یورو می باشد و این هزینه در همین مقطع به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی بالغ بر 12 هزار یورو به صورت سالیانه می باشد. اگر قصد تحصیل رایگان را دارید؛ پیشنهاد می گردد برای تحصیل در کشورهای همسایه لهستان مانند آلمان و اتریش اقدام نمایید، چرا که هم کاملا رایگان می باشد و هم اینکه زبان آلمانی، زبان شناخته شده تری می باشد. توجه داشته باشید که برای تحصیل در لهستان در مقطع فوق لیسانس باید مدرک معتبری از پایان تحصیلات خود در مقطع لیسانس داشته باشید. شما می توانید در حین تحصیل در لهستان در این مقطع به صورت هفتگی 20 ساعت مشغول به کار باشید.

تحصیل در مقطع دکتری در لهستان

متقاضیان تحصیل در لهستان در مقطع دکتری، باید یک برنامه آموزشی به مدت 3 تا 5 سال را پشت سر بگذرانند و پس از اتمام دوره تحصیلی با ارائه یک پایان نامه و دفاع از تز خود، می توانند مدرک دکتری را اخذ نمایند. دانشجوی دکتری باید بتواند در مقابل هیئت علمی داوران از تز خود دفاع کند و در صورت پذیرش و نمره قبولی از سوی داوران، می تواند مدرک خود را دریافت کند. بهتر است بدانید که مدرکی که از سوی دانشگاه های لهستان در مقطع دکتری صادر می گردد، مدرکی بسیار معتبر در میان سایر کشورهای دنیا می باشد. متقاضی تحصیل در مقطع دکتری باید بتواند تایید یک استاد راهنما را از این کشور اخذ نماید. برای این شخص متقاضی باید دارای شرایطی باشد که مطمئن گردد درخواستش تایید خواهد شد. از شرایطی که شخص متقاضی تحصیل در لهستان در مقطع دکتری باید داشته باشد این موارد می باشد:

 • داشتن یک مدرک کارشناسی ارشد
 • داشتن رزومه علمی قوی
 • مقالات و پژوهش های بین المللی
 • آیلتس 6،5
 • داشتن یک طرح مناسب تحقیقاتی

اگر متقاضی همه این شرایط را داشته باشد می تواند رزومه خود را برای اساتید مختلف ارسال کند تا بتواند از سوی یکی از اساتید پذیرش دریافت کند. هزینه های تحصیل در مقطع دکتری معمولا بسیار ارزان می باشد و در برخی موارد متقاضی می تواند از سوی استاد راهنمای خود کمک هزینه زندگی نیز دریافت کند.

بورسیه تحصیلی در لهستان

امکان استفاده از بورسیه تحصیلی در لهستان،همانند اکثر کشورها برای دانشجویان لهستانی و بین المللی فراهم می باشد و دانشجویان می توانند با اخذ بورسیه های تحصیلی؛ کمک هزینه هایی را برای تحصیل و زندگی خود دریافت کنند. دانشجویان می توانند برای انواع مقاطع تحصیلی اقدام به اخذ بورسیه نمایند اما اکثر بورسیه های تحصیلی به دانشجویانی اعطا می شود که در مقطع دکترا در حال تحصیل می باشند. همچنین از آنجاییکه اخذ بورسیه های تحصیلی بیشتر حالت رقابتی دارد، معمولا کسانی می توانند موفق به اخذ بورسیه های تحصیلی گردند که از نمرات بالاتری برخوردار هستند و همینطور دارای رزومه علمی قوی بوده اند و در همایش ها و کنفرانس های بین المللی حضور داشته اند. در ادامه به تعدادی از بورسیه های تحصیلی در لهستان اشاره شده است:

 • بورسیه تحصیلی CNBCH در دانشگاه ورشو برای دانشجویان بین المللی
 • بورسیه NSC برای دانشجویان دکتری در دانشگده فیزیک دانشگاه ورشو برای مدت 24 ماه
 • بورسیه تحصیلی MBA در دانشگاه اروپایی_امریکایی Quinnipiac
 • بورسیه lazarski برای دانشجویان بین المللی
 • اطلاح نامه پلونیایی ICC برای اعطای بورسیه برای موارد پژوهشی

هزینه های تحصیل و زندگی در لهستان

از موارد بسیار مهم و حائز اهمیت برای دانشجویان اینست که بدانند برای تحصیل و زندگی در یک کشور، ماهیانه باید چه مبلغی را در نظر داشته باشند. تحصیل در لهستان برای اتباع لهستانی رایگان می باشد و برای دانشجویان بین المللی بسته به اینکه در چه دانشگاه هایی قصد تحصیل دارند متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی لهستان برای مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا از 2000 تا 3000 یورو در سال می باشد  و البته هزینه های تحصیل در برخی از دانشگاه های خصوصی می تواند 10 تا 12 هزار یورو نیز باشد. به صورت میانگین هزینه های زندگی یک دانشجو در لهستان، می تواند بر اساس شرایط فردی و سبک و سیاق زندگی متفاوت باشد، اما ماهیانه به صورت میانگین می توان گفت هزینه های زندگی بین 350 تا 550 یورو می باشد. در جدول زیر می توانید لیست اقلام مورد نیاز و هزینه های آن را در لهستان، مشاهده کنید:

کار دانشجویی ضمن تحصیل در لهستان

در حالت کلی و بر اساس قوانین در بسیاری از کشورها، دانشجویان بین المللی اجازه دارند ضمن تحصیلشان به مدت 20 ساعت در هفته؛ کار پاره وقت داشته باشند، اما کشور لهستان جز کشورهایی می باشد که به دانشجویانی که کارت اقامت تحصیلی این کشور را دارند اجازه می دهد، به صورت تمام وقت کار کنند و محدودیت زمانی را قائل نمی شود. اما از آنجاییکه امکان کار تمام وقت برای دانشجویان، با توجه به برنامه درسیشان وجود ندارد، دانشجویان در کارهای پاره وقت مشغول به کار می گردند. همچنین دانشجویان می توانند در روزهای تعطیل نیز به صورت تمام وقت، کار کنند و این مسئله در کشور لهستان بلامانع می باشد. میزان درآمد هر دانشجو به ازای یک ساعت کار، در کشور لهستان بین 2.5 تا 3.75 یورو می باشد. کارهای دانشجویی می تواند از هر نوع کار قانونی باشد و بستگی به توانایی فرد دارد.

بررسی ویزای همراه در لهستان

متقاضیان تحصیل در لهستان که متاهل می باشند معمولا، خواهان این امر هستند که همسر یا فرزندان خود را در کنارشان داشته باشند و خواهان الحاق آن ها می باشند. بر اساس قوانین کشور لهستان همراه به این دسته از افراد اطلاق می شود:

 • همسر قانونی متقاضی که مورد تایید قوانین ازدواج در لهستان نیز باشد.
 • فرزندان زیر 18 سال(لازم به ذکر است که فرزندخوانده نیز در لهستان جز همراه محسوب می گردد)
 • پارتنر یا شریک عاطفی در صورتی که اثبات گردد با هم زندگی مشترک داشته اند.

از این رو برای درخواست الحاق خانواده متقاضی تحصیل در لهستان ، باید مدارکی را دال بر اثبات موارد بالا  ارائه کند که این مدارک شامل موارد زیر می باشد:

 • 4 کپی از فرم درخواستی تکمیل شده اجازه اقامت موقت همراه
 • 4 عدد عکس رنگی از همراهان
 • گواهی ازدواج که تاریخ آن بیش از 3 ماه باشد
 • کپی مدارک هویتی همسر و فرزندان
 • گواهی تولد فرزند

مدارک نام برده شده باید همگی ترجمه شده به زبان لهستانی باشند. فرایند رسیدگی به درخواست متقاضی مبنی بر الخاق خانواده 1 ماه یا بیشتر به طول می انجامد و اجازه موقت همراه برای مدت 3 سال صادر می گردد.

دانشگاه های برتر لهستان

طبیعتا هر شخصی هنگام انتخاب دانشگاه به رتبه و رنکینگ دانشگاه محل تحصیل خود، توجه و نگاه ویژه ای دارد. چرا که کسب مدرک از دانشگاه های سطح بالا با رنکینگ مناسب، می تواند ضامن ورود آن ها به بازار کار در همه نقاط دنیا و یا اخذ پذیرش در مقاطع بالاتر در بهترین دانشگاه های دنیا باشد. از این رو بهتر است قبل از اقدام به اخذ پذیرش و تحصیل در لهستان نگاهی به دانشگاه های این کشور و رنکینگ آن ها داشته باشیم. در ادامه 10 دانشگاه برتر لهستان را بررسی خواهیم کرد:

مزایای تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان دارای مزایایی می باشد که عبارتند از :

 • دارای بهترین دانشگاه ها در اروپای مرکزی
 • هزینه پایین دانشگاه ها
 • امکان استفاده از بورس های تحصیلی
 • امکان اخذ پذیرش در صورت نداشتن مدرک زبان
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و لهستانی مقطع لیسانس و بالاتر
 • هزینه پایین زندگی دانشجویی در این کشور

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در لهستان

متقاضیان تحصیل در لهستان ، پس از اخذ پذیرش باید ویزای این کشور را دریافت کنند تا بتوانند وارد این کشور شوند. برای اخذ ویزای تحصیلی لهستان چک لیستی از مدارک وجود دارد که متقاضی باید آن ها را تهیه کند و برای اخذ ویزای به سفارت ارائه دهد. این مدارک شامل موارد زیر می باشد:

 • گذرنامه دارای اعتبار
 • Cv
 • 3 عدد عکس رنگی
 • مدرک زبان
 • انگیزه نامه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی که به صورت آنلاین باید تکمیل گردد.
 • نامه پذیرش از سوی یک دانشگاه
 • رزومه تحصیلی شامل مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • بیمه سلامت به میزان حداقل 30 هزار یورو

پروسه اخذ ویزا و فرایند رسیدگی به پرونده متقاضی تحصیل در لهستان معمولا بین 2 تا 3 هفته به طول می انجامد و هزینه سفارت برای رسیدگی به پرونده 60 یورو می باشد.

موقعیت کار پس از تحصیل در لهستان

یکی از دغدغه های دانشجویان معمولا، شرایط پس از فارغ التحصیلی می باشد. اینکه آیا اجازه ماندن و پیدا کردن کار در آن کشور را دارند یا خیر. آنچه که در ابتدا برای تصمیم گیری در خصوص کشور مقصد به آن توجه داشت ، شرایط مطلوب پس از پایان تحصیل و وجود بازار کار قوی آن می باشد. از این رو قبل از انتخاب کشور خود حتما به این موارد توجه نمایید. از مواردی که لازم است جهت سنجش شرایط کار پس از تحصیل به آن توجه کرد، نرخ بیکاری در کشور مورد نظر می باشد. از این رو لازم است متذکر شویم که نرخ بیکاری در کشور لهستان در سال 2019 رقم 3.7 می باشد که می توان گفت رقم مناسبی است و به این نتیجه رسید که شرایط بازار کار مناسبی دارد. این نمودار گویای همین امر می باشد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در لهستان

در بحث اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت لهستان لازم به ذکر است که بدانید تحصیل در لهستان به تنهایی نمی تواند منجر به تابعیت شما و دریافت پاسپورت لهستان گردد. اما می تواند به عنوان یک راهی برای ورود به این کشور باشد که بتوان با اقامت کاری پس از تحصیل، به اقامت دائم این کشور و در نهایت اخذ پاسپورت دست یافت. کسانی که پس از فارغ التحصیلی موفق به پیدا کردن کار در لهستان می شوند، یک اقامت 3 ساله دریافت می کنند و پس از آن می توانند درخواست اقامت دائم نمایند. اقامت دائم 10 ساله می باشد و پس از آن قابل تمدید می باشد. در صورتی که شخص زبان لهستانی را کامل یاد گرفته باشد و با قوانین و مقررات کشور لهستان کاملا آشنا باشد و خلافی مرتکب نشده باشد می تواند برای پاسپورت این کشور درخواست نماید.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در لهستان

✅ آیا امکان کار و تحصیل همزمان در لهستان وجود دارد؟

بله. لهستان جز کشورهایی می باشد که به دانشجویانی که کارت اقامت تحصیلی این کشور را دارند اجازه می دهد، به صورت تمام وقت کار کنند و محدودیت زمانی قائل نمی شود.

✅ امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در رومانی وجود دارد؟

معمولا بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری و در صورتی که فرد رزومه علمی قوی داشته باشد، اعطا می گردد.

✅ هزینه تحصیل در لهستان به چه صورت است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی لهستان برای مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا از 2000 تا 3000 یورو در سال می باشد و هزینه های تحصیل در برخی از دانشگاه های خصوصی می تواند 10 تا 12 هزار یورو باشد.

✅ آیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی در لهستان به مدرک زبان نیاز داریم؟

بله. اگر در این مقطع، تصمیم شما مبنی بر تحصیل به زبان انگلیسی باشد باید نمره زبان آیلتس در سطح 6 داشته باشید و اگر قصد تحصیل به زبان لهستانی را دارید، می توانید ابتدا برای آموزش زبان لهستانی اقدام نمایید و بعد وارد رشته مورد نظر خود گردید.

سخن پایانی

تحصیل در لهستان را با همه جزئیات و شرایط در این نوشتار مورد تحلیل قرار دادیم. آنچه که باید از این مقاله برداشت نمود اینست که آیا لهستان گزینه مناسبی برای تحصیل می باشد یا خیر. از آنجاییکه این بحث تخصصی می باشد و نیاز به بررسی بیشتر دارد، پیشنهاد می گردد که قبل از تصمیم نهایی در خصوص تحصیل در لهستان حتما با کارشناسان خبره مشورت نمایید. از این رو می توانید در خصوص تصمیم خود در مورد تحصیل در لهستان با موسسه حقوقی ملک پور همکار MIE مشورت نمایید و با مشاورین برجسته ما در خصوص حقوق بین الملل از طریق تماس تلفنی مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین شما عزیزان می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه سوالات خود را ثبت کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

2 پاسخ
 1. saeed
  saeed گفته:

  سلام
  من 29سالمه و لیسانسم الکترونیک و ارشدم مهندسی پزشکی(بیوالکتریک ) چون معدلم پایینه نمیدونم کدوم کشور در اروپا راحتتر اپلای میکنه میشه راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   لطفا برای بررسی دقیق شرایط خود و انتخاب مناسب ترین گزینه با دفاتر موسسه تماس بگیرید و مشاره رایگان دریافت کنید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *