تحصیل در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی ، هزینه تحصیل دندانپزشکی در لیتوانی ، تحصیل پزشکی در لتونی ، مهاجرت تحصیلی به لتونی و تحصیل در لیتوانی در مقاطع مختلف تحصیلی و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی به صورت کاملا علمی و دقیق در مقاله پیش رو، آورده شده است. آیا تحصیل در لیتوانی شرایط مساعدی دارد؟ هزینه تحصیل و زندگی در کشور لیتوانی به چه صورتی است؟ آیا امکان اخذ اقامت و تابعیت کشور لیتوانی از طریق مهاجرت تحصیلی به این کشور، وجود دارد؟ در این مقاله که به کوشش مشاوران  موسسه حقوقی ملک پور تهیه گردیده است، به این قبیل سوالات، پاسخ داده می شود. از آنجایی که لیتوانی جزو کشورهای دو زبانه اتحادیه اروپا می باشد، سالیانه افراد زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل برمی گزینند. شما کاربران گرامی از طریق تماس با مجموعه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در لیتوانی و سایر کشورها، مشاوره تلفنی تخصصی و رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در لیتوانی

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در لیتوانی
 • تحصیل در در مدارس در لیتوانی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در لیتوانی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لیتوانی
 • تحصیل در مقطع دکتری در لیتوانی
 • بورسیه تحصیلی در لیتوانی
 • هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در لیتوانی
 • بررسی ویزای همراه در لیتوانی
 • دانشگاه های برتر لیتوانی
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی
 • موقعیت کار پس از تحصیل در لیتوانی
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در لیتوانی
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در لیتوانی
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی، مانند بسیاری از کشورهای دیگر دو مرحله دارد. مرحله اول مرحله پذیرش می باشد، به این صورت که باید از دانشگاه و کالج های موجود در کشور لیتوانی، پذیرش اخذ نمایید. عموما هر دانشگاه و کالجی شرایط خاصی برای پذیرش دارد. در مرحله بعد نوبت به مرحله ویزا می رسد. لیتوانی کشوری واقع در اروپای شرقی به پایتختی شهر ویلنیوس می باشد. این کشور با کشورهای لتونی، بلاروس، لهستان و روسیه همسایه است و غرب این کشور دریای بالتیک قرار گرفته است.

لیتاس واحد پول لیتوانی است و زبان رسمی این کشور، لیتوانیایی می باشد. در آغاز سال 2019، حدود 2.79 میلیون نفر در این کشور ساکن بودند که در میان آنها 8.86 درصد اتباع لیتوانی، 5.6 درصد لهستانی، 4.5 درصد روس بودند. حدود 58 هزار نفر با اجازه اقامت در کشور لیتوانی زندگی می کنند. هزینه زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای دیگر شرایط مساعد تری دارد. در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان، چهار دانشگاه در کشور لیتوانی قرار گرفته است. ارائه برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی بسیاری از دانشجویان را به سمت تحصیل در لیتوانی سوق می دهد اما باید به این نکته توجه داشت که نرخ بیکاری در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی چون اتریش، آلمان، هلند، دانمارک و مجارستان بالا تر است و این امر شرایط کاریابی بعد از تحصیل را (نسبت به کشورهای یاد شده) کمی دشوار می نماید.

تحصیل در مدارس در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی از مقطع پیش دبستانی آغاز می گردد. به این صورت که والدین می توانند فرزندان خود را از سن یک سالگی در پیش دبستان ثبت نام نمایند. تحصیل فرزندان از سن 1 تا 6 سالگی اجباری نمی باشد اما از 7 تا 16 سالگی اجباری می باشد. تحصیل در این بازه زمانی برای اتباع و اشخاص مقیم در این کشور رایگان می باشد. دانش آموزان در کشور لیتوانی، چهار سال تحصیلات ابتدایی را پشت سر می گذرانند و سپس به مدت شش سال دوره متوسطه را به پایان می رسانند. در کشور لیتوانی مدارس بین المللی وجود دارد که دانش آموزان بین المللی از خارج اتحادیه اروپا می توانند در این مدارس که به زبان انگلیسی می باشد، ثبت نام نمایند. برخی از مدارس بین المللی در لیتوانی در جدول زیر آورده شده است:

تحصیل در مقطع کارشناسی در لیتوانی

تحصیل در مقطع کارشناسی در لیتوانی؛ عموما به زبان لیتوانیایی برگزار می شود، البته در رشته هایی مثل رشته های مدیریتی، دروس به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد و در این صورت جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور نیاز به مدرک آیلتس 6 می باشد. گذراندن دوره لیسانس در این کشور بسته به رشته تحصیلی بین 3 تا 6 سال به طول می انجامد. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در لیتوانی، نیاز به مدرک دیپلم دوازده ساله است و در صورتی که فرد متقاضی، تحصیلات متوسطه خود را به پایان نرسانده باشد، باید دوره های فاندیشن و پایه در کشور لیتوانی بگذراند. هزینه تحصیل در این مقطع بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی بین 1000 تا 5000 یورو در سال می باشد. همه مطالب این مقاله با کمک مشاوران تخصصی مؤسسه حقوقی ملک پور (همکار مؤسسه MIE اتریش) گردآوری شده و کپی برداری از مطالب آن غیر قانونی و شرعاً حرام است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان لیتوانی و انگلیسی در دانشگاه های این کشور ارائه می گردد. رشته هایی چون فلسفه، زبان شناسی و ادبیات جزو رشته هایی می باشند که تمایل افراد به ادامه تحصیل در آنها بیشتر است. امروزه رشته هایی چون شیمی، بیوشیمی و ژنتیک نیز پیشرفت قابل توجهی داشته است. دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد، باید برای هر ترم حدودا بین 3 الی 4 هزار یورو در نظر گیرند و در حالت عادی این مقطع حدود 2 سال به طول می انجامد. مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در لیتوانی در مقطع کارشناسی ارشد بشرح زیر است :

 • مدرک کارشناسی شخص به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان (برای فوق لیسانس عموماً آیلتس 6.5
 • کپی پاسپورت
 • عکس در سایز پاسپورت
 • نامه اسپانسر مالی شخص

تحصیل در مقطع دکتری در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی در مقطع دکتری، نیاز به داشتن مدرک زبان در سطح بالا ( ایلتس 6.5 به بالا ) و هم چنین رزومه تحقیقاتی و پژوهشی قوی می باشد. جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری، بهتر است متقاضی، استاد راهنما و یا به اصطلاح سوپروایزر خود را پیدا کند. معمولا طی مکاتبات و مصاحبه هایی که از طریق اسکایپ با اساتید دانشگاه ها صورت می پذیرد، هدف دانشجو از تحصیل در دانشگاه مورد نظر مشخص می شود که این امر، قسمت بسیار مهمی جهت اخذ پذیرش تحصیلی می باشد. معمولا معدل دانشگاهی، مدرک زبان، مقالات علمی و پژوهشی، کتب و اختراعات تاثیر زیادی در اخذ پذیرش دارند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیل در لیتوانی در مقطع دکتری به شرح زیر می باشد:

 • مدرک تحصیلی فوق لیسانس و ریز نمرات
 • حداقل 2 توصیه نامه
 • رزومه
 • مقالات علمی
 • تحقیقات و پروژه های علمی
 • پاسپورت

بورسیه تحصیلی در لیتوانی

به طور کلی دانشجویان بین المللی در مورد کشورهایی که شرایط تحصیل رایگان را ندارند، به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی می باشند. پروسه اخذ بورسیه تحصیلی کاملا رقابتی است و افرادی که رزومه قوی تری داشته باشند، شانس اخذ پذیرش برای آنها به همان نسبت افزایش خواهد یافت. بورسیه تحصیلی معمولا به شکلی است که یا تمام هزینه های تحصیل یا بخشی از آن را پوشش می دهد. شانس اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری بیشتر از سایر مقاطع تحصیلی می باشد. بورسیه تحصیلی برای افرادی که در جستجوی تحصیل در لیتوانی می باشند، به طور کلی  به اقسام زیر تقسیم می شود:

 • بورسیه های دولتی

  این بورسیه های تحصیلی، مختص دانشجویان و پژوهشگران برتر است و تصمیم گیری در مورد آن با دولت می باشد. مبلغ در نظر گرفته شده در این نوع از بورسیه حدود 5000 یورو می باشد.

 • بورسیه های خصوصی

  در کشور لیتوانی، بعضی از موسسات خصوصی چون IREX به پژوهشگرانی که قصد انجام پروژه های بلند مدت را دارند، کمک هزینه اختصاص می دهد.

 • بورسیه های دانشگاهی

  نوع دیگری از بورسیه که در بیشتر کشورها از جمله لیتوانی رایج است، بورسیه دانشگاهی است که عموما برخی از دانشجویان بین‌المللی که موفق به اخذ مجوز تحصیل در لیتوانی شده اند، از طرف دانشگاه یا کالج حدود 4000 یورو  بورسیه دریافت می نمایند.

هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی

لیتوانی کشوری با هزینه های تحصیلی مناسب به نسبت برخی از کشورهای اروپایی است. هزینه زندگی در هر کشور با توجه به سبک زندگی هر شخص متفاوت می باشد. ماهیانه حدود 200 تا 300 یورو هزینه اجاره مسکن در کشور لیتوانی برای یک فرد مجرد می باشد در حالی که هزینه اجاره مسکن برای یک خانواده چهار نفره حدود 400 تا 500 یورو در ماه است. سایر هزینه های مربوط به زندگی برای هر فرد در این کشور حدود 250 تا 300 یورو در ماه می باشد و به طور کل در لیتوانی حدود 500 تا 600 یورو در هر ماه هزینه های زندگی شامل (اجاره مسکن و سایر هزینه ها) است که به نسب سایر کشورهای اروپایی هزینه معقولی است. هزینه های تحصیل در لیتوانی نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است. تحصیل در این کشور به طور تقریبی حدود 3000 الی 6000 یورو در هر ترم می باشد. البته در صورت اخذ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی این مبلغ کاهش خواهد یافت. در جدول زیر برخی از ملزومات زندگی به همراه هزینه تقریبی آورده شده است:

به نمودار زیر دقت فرمایید:

در تصویر بالا هزینه های زندگی یک فرد مجرد با یک خانواده چهار نفره مقایسه شده است. همان گونه که مشاهده می فرمایید، ماهیانه حدود 200 تا 300 یورو هزینه اجاره مسکن در کشور لیتوانی برای یک فرد مجرد می باشد در حالی که هزینه اجاره مسکن برای یک خانواده چهار نفره حدود 400 تا 500 یورو در ماه است. سایر هزینه های مربوط به زندگی برای هر فرد در این کشور حدود 250 تا 300 یورو در ماه می باشد و به طور کل در لیتوانی حدود 500 تا 600 یورو در هر ماه هزینه های زندگی شامل (اجاره مسکن و سایر هزینه ها) است که به نسب سایر کشورهای اروپایی هزینه معقولی است.

همانطور که گفتیم،‌ هزینه‌های زندگی و تحصیل در لیتوانی، نسبت به خیلی از کشورهای دیگر اروپایی، ارزان تر است. طبق آخرین آمار، لیتوانی همانند کشورهایی چون مجارستان، لهستان، بلغارستان، رومانی و چک در اتحادیه اروپا کمترین هزینه های زندگی را دارد و در نتیجه گزینه مناسب و مقرون به صرفه ای برای دانشجویان بین المللی می باشد.

کار دانشجویی ضمن تحصیل در لیتوانی

یکی از مواردی که فکر بسیاری از دانشجویان جویای تحصیل در لیتوانی را به خود مشغول می نماید، شرایط کار حین تحصیل در این کشور می باشد. در برخی از کشورها، دانشجویان بین المللی برای کار کردن نیاز به گرفتن مجوز کار از دولت دارند. کشور لیتوانی این شرایط را برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده است تا در هفته، 20 ساعت اجازه کار به صورت پاره وقت داشته باشند و در زمان تعطیلات این امکان را دارند که به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند. البته این شرایط صرفا برای افرادی است که بواسطه ویزای بلند مدت تحصیلی به کشور ورود پیدا کرده اند، در نتیجه در صورتی که در دوره های کوتاه مدت این کشور ثبت نام نموده اید، اجازه کار حین تحصیل نخواهید داشت. بواسطه تحصیل در لیتوانی به صورت پاره وقت، معمولا اکثر هزینه های زندگی در این کشور جبران خواهد شد.

بررسی ویزای همراه در لیتوانی

تحصیل در لیتوانی در شرایط خاصی، شرایط اخذ ویزای همراه را برای متقاضیان تحصیل در این کشور فراهم می آورد. همراه به همسر و فرزند زیر 18 سال افرادی اطلاق می گردد که به تحصیل در لیتوانی پرداخته اند و ویزای تحصیلی دریافت نموده اند. در این صورت به میزان مدت زمانی که شخص در این کشور مشغول به تحصیل می باشد، همراهان نیز می توانند ویزا دریافت کرده و در این کشور حضور داشته باشند.

دانشگاه های برتر لیتوانی

مهم ترین موردی که دانشجویانی در مورد تحصیل در لیتوانی در نظر می گیرند، رتبه کشوری و جهانی دانشگاه های این کشور می باشد. برترین دانشگاه این کشور دانشگاه دولتی ویلنیوس می باشد که در پایتخت این کشور واقع شده است. در ادامه به برخی از دانشگاه های لیتوانی همراه با رنک جهانی و کشوری آنها، اشاره خواهد شد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی

برای تحصیل در لیتوانی، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، نیاز به ارائه مدارک خاصی می باشد. در صورت نقض مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی احتمال ردی ویزا وجود دارد. از آنجایی که مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا در هر کشور متفاوت است، مدارک مربوطه در قالب جدول زیر برای شما عزیزان لیست شده است:

 • فرم پر شده جهت دریافت اقامت موقت تحصیلی برای تحصیل در لیتوانی
 • پاسپورت
 • عکس در همان سنی که شخص تقاضا دارد
 • مدرک پذیرش از موسسه آموزشی یا دانشگاه
 •  مدرک تمکن مالی شخص
 • مدرک محل اقامت شخص در لیتوانی
 •  بیمه سلامت

موقعیت کار پس از تحصیل در لیتوانی

بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در لیتوانی را دارند، از این موقعیت جهت ورود به بازار کاری نیز استفاده می نمایند. طبق آخرین آمار، نرخ بیکاری کشور لیتوانی حدود 5.7 درصد می باشد. این آمار نشان می دهد که می توان بعد از تحصیل در این کشور شانس کاریابی و کسب اقامت دائم را داشت. افرادی که قصد کار کردن در این کشور را دارند، باید بدانند که دانستن زبان لیتوانیایی برای یافتن شغل مناسب از ملزومات می باشد. در نتیجه بهتر است در صورتی که بعد از اتمام تحصیل، به دنبال کاریابی در این کشور هستید، هم زمان با دوره های تحصیلی، زبان رسمی این کشور را نیز فرا گیرید. از آن جایی که در سیستم اقامتی این کشور قانونی برای اجازه حضور بعد از تحصیل جهت کاریابی وجود ندارد، بهتر است در حین تحصیل در لیتوانی، در جستجوی یافتن شغل مناسب باشید در غیر این صورت بعد از تحصیل باید به کشور خود بازگردید.

 • نرخ بیکاری

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در لیتوانی

بسیاری از افراد بعد از تحصیل در لیتوانی، قصد اخذ اقامت و تابعیت را دارند. در اکثر کشورها تحصیل صرف به طور مستقیم سبب اخذ اقامت نمی گردد. در صورتی که دانشجوی بین المللی پس از پایان دوره تحصیلی و یا حتی در حین تحصیل، این شرایط را داشته باشد تا کار مناسب با رشته خود را بیابد و یا حتی کسب و کار جدیدی راه اندازی نماید، این شانس را خواهد داشت تا با اخذ ویزا کاری بعد از 5 سال، درخواست اقامت دائم کشور لیتوانی را دهد. بعد از کسب اقامت دائم این کشور، نوبت به اخذ تابعیت می رسد و به آسانی می توان پاسپورت این کشور را دریافت نمود. در پروسه کسب تابعیت دانستن زبان و فرهنگ ان کشور نیز لازم است.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در لیتوانی

آیا لیتوانی کشور مقرون به صرفه ای برای تحصیل است؟

هزینه‌های زندگی و تحصیل در لیتوانی، نسبت به خیلی از کشورهای دیگر اروپایی، ارزان تر است و مانند برخی کشورهای دیگر در اتحادیه اروپا، کمترین هزینه های زندگی را دارد و در نتیجه گزینه مناسب و مقرون به صرفه ای برای دانشجویان بین المللی از نظر هزینه می باشد.

در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو مجوز چند ساعت کار حین تحصیل خود را دارد؟

در مقطع کارشناسی ارشد در لیتوانی، دانشجویان بین المللی تقریبا هفته ای 30 ساعت اجازه دارند همزمان با تحصیل کار کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کدامند؟

فرم پر شده جهت دریافت اقامت موقت تحصیلی برای تحصیل در لیتوانی، پاسپورت، عکس متقاضی و…

آیا امکان کار حین تحصیل در لیتوانی امکان پذیر است ؟

بله.

سخن پایانی

تحصیل در لیتوانی، شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور لیتوانی و بررسی مقاطع مختلف تحصیل در لیتوانی جهت اخذ ویزای تحصیلی به صورت کاملا علمی در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. کشور لیتوانی به دلیل انگلیسی زبان بودن نظام آموزشی و هم چنین هزینه های زندگی و تحصیل مناسب، افراد زیادی را جذب تحصیل در این کشور می نماید. مهاجرت به کشور لیتوانی از راه های متفاوتی صورت می پذیرد که یکی از مواردی که در این مقاله به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفت، تحصیل در لیتوانی می باشد. در صورتی که در مورد هر یک از روش های مهاجرتی به این کشور چون تحصیل، کار و یا سرمایه گذاری، نیاز به اطلاعات تکمیلی تری دارید، می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان تلفنی کارشناسان حقوقی بهره مند شوید. سپس در صورت نیاز، اقدام به رزرو وقت مشاوره تخصصی نمایید. در صورتی که سوال خاصی در مورد تحصیل در لیتوانی، ذهن شما را به خود مشغول کرده، می توانید در انتهای مقاله در قسمت دیدگاه ها، بیان نمایید و یا در قسمت پرسش و پاسخ عنوان نمایید تا کارشناسان حقوقی در اولین فرصت، پاسخ کامل آن را در اختیارتان قرار دهند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *