تحصیل در مالزی، بررسی شرایط تحصیل در مالزی در مقاطع مختلف، هزینه های تحصیل و زندگی و تمامی نکات مربوط به این روش مهاجرتی در کشور مالزی را در این مقاله، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. آیا امکان کار پس از تحصیل در مالزی وجود دارد؟ آیا تحصیل در مالزی سبب کسب اقامت و تابعیت این کشور خواهد شد؟ هزینه ی تحصیل در مالزی چقدر است؟ پاسخ این سوالات و تمامی قوانین مربوط به این روش مهاجرتی در این مقاله به صورت کامل بررسی شده است. کشور مالزی  کشوری در قاره ی آسیا است که با داشتن دانشگاه هایی با سطح کیفی و آموزشی مناسب و ارائه ی دوره های تحصیلی مختلف، مقصدی برای بعضی از دانشجویان به شمار می رود. شما عزیزان می توانید جهت اطلاعات تکمیلی و بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس بگیرید تا شرایط شما به صورت رایگان توسط مشاورین ارشد مجموعه بررسی شود

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در مالزی
 • تحصیل در مدارس در مالزی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی
 • تحصیل در مقطع دکتری در مالزی
 • بورسیه تحصیلی در مالزی
 • زمان اعزام دانشجو به مالزی
 • هزینه های زندگی و تحصیل در مالزی
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در مالزی
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در مالزی
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در مالزی
 • دانشگاه های برتر در مالزی
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در مالزی
 • موقعیت کار پس از تحصیل در مالزی
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در مالزی
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در مالزی
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در مالزی

مالزی کشور در جنوب شرق قاره ی آسیا است که جمعیتی 31 میلیون نفری دارد. مساحت  مالزی 329،757 کیلومتر مربع است. مالزی کشوری توسعه یافته است و ثبات اقتصادی بسیار خوبی دارد و در رتبه سیزدهم در رده بندی اقتصادهای برتر دنیا قرار دارد.

پایتخت مالزی، شهر کوآلالامپور می باشد. تحصیل در مالزی به نسبت سایر کشور های دیگر ارزانتر است و دانشجویان به همین دلیل مالزی را برای ادامه ی تحصیل انتخاب می کنند. تحصیل به زبان انگلیسی و عدم محدودیت سنی برای پذیرش در دانشگاه، از دیگر نکات مثبت این کشور برای دانشجویان بین المللی است. اقامت پس از تحصیل در کشور مالزی کار سختی است اما در شرایط خاص ممکن است. در یک نظرسنجی اخیر در مورد شهرهای مقرون به صرفه برای دانشجویان در سال 2016 رتبه بندی دانشگاه QS نشان داد که کوالالامپور با داشتن هزینه های زندگی و شهریه های نسبتاً مناسب، شهری بسیار ایده آل برای تحصیل دانشجویان بین المللی است.

تحصیل درمدارس مالزی

تحصیل در مدارس مالزی برای دانش آموزان زیر 18 سال امکان پذیر است و متقاضیان خاص خود را دارد. دسته بندی مدارس در مالزی به دو صورت است: مدارس دولتی و مدارس خصوصی یا شبانه روزی. تحصیل در مدارس دولتی فقط برای افرادی است که در این کشور اقامت داشته باشند و یا دانش آموز قیم داشته باشد و آن قیم اقامت کشور مالزی را داشته باشد. مدارس دولتی در مالزی برای اتباع مالزی رایگان است. در مدارس بین المللی یا خصوصی تحصیل به زبان انگلیسی است؛ این مدارس دارای سالن های مجهز ورزشی، خوابگاه و سایر امکانات رفاهی دیگر است که دانش آموزان از آنها استفاده می کنند. هزینه ی تحصیل در مدارس مالزی از 30 هزار دلار آمریکا به بالا است. این هزینه نسبت به سایر کشورها مبلغ زیادی است که متقاضیان می توانند با همین هزینه در کشور های سطح بالای جهان مانند کانادا یا انگلستان تحصیل در مدارس را انجام دهند. تحصیل در مدرسه های کشور مالزی در سه مقطع دبیرستان، متوسطه و دبستان می باشد. در جدول زیر نام تعدادی از مدارس بین المللی در شهر کوآلالامپور، پایتخت مالزی را مشاهده می کنید:

تحصیل در مقطع کارشناسی در مالزی

برای تحصیل در مقطع لیسانس در مالزی، متقاضی باید دیپلم 12 ساله معتبر داشته باشد. مدرک زبان نیز از ملزومات است. اگر دانشجو مدرک زبان را ارائه ندهد، دانشگاه امتحان تعیین سطح برگزار می کند و با توجه به سطح زبان شخص، دوره ی زبان قبل از شروع کورس اصلی را برگزار می کنند. همه ی دانشجویانی که متقاضی تحصیل در مالزی در دانشگاه ها هستند، قبل از ورود به دانشگاه دوره و آزمونی تحت عنوان STPM را پشت سر می گذراند و در صورت قبولی می توانند وارد کورس اصلی شوند. دوره ی STPM همانند دوره هایی است که در انگلستان تحت عنوان A level برگزار می شود. ادامه ی تحصیل برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه هایی مورد تایید است که توسط وزارت آموزش عالی مورد تایید قرار گرفته باشد. مدرک زبان مورد تایید در دانشگاه های مالزی هم مدرک IELTS و هم مدرک TOFFEL می باشد که دانشجویان باید یکی از این مدارک را ارائه دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مالزی معمولا 1 الی 3 سال به طول می انجامد که نسبت به نوع رشته تحصیلی، مدت زمان تحصیل متغیر است. مدرک زبان در اخذ پذیرش از دانشگاهها، الزامی نیست. تحصیل در رشته ی MBA در مالزی از دوره های بسیار مناسب و برجسته به شمار می رود و این رشته بازار کار مناسبی در اکثر کشور های پیشرفته ی جهان دارد. هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، بسته به نوع رشته و شهر محل تحصیل متغییر است. یکی از دلایلی که دانشجویان بین المللی، مالزی را انتخاب می کنند به دلیل تحصیلات عالی و مقرون به صرفه است. به عنوان مثال، می توانید مدرک مهندسی که 3 ساله است را در مالزی با هزینه تقریبی 17،000 دلار آمریکا اخذ کنید، در حالی که شهریه همان دوره ی 3 ساله در دانشگاه های انگلیس حدود 36،000 پوند یا54.250 دلار آمریکا است.

تحصیل در مقطع دکتری در مالزی

تحصیل در مقطع دکتری نسبت به سایر مقاطع تحصیلی شرایط متفاوت تری دارد. تحصیل در مقطع دکتری در کشور مالزی، نیازمند یک استاد راهنما است که دانشجو باید طی مکاتباتی که با اساتید سایر دانشگاه ها انجام می دهد، یک استاد راهنما در دانشگاههای مالزی انتخاب کند. رزومه ی تحصیلی قوی در مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی، مقالات ISI  و ترجمه ی کتاب و مقالات چاپ شده از دیگر شرایط تحصیل در مقطع دکتری در  مالزی می باشد. تحصیل در مالزی در دوری دکتری به زبان انگلیسی است و دانشجو باید مدرک زبان انگلیسی را ارائه دهد. طول دوره ی دکتری در مالزی 3 سال است که این دوره به صورت تمام وقت است. این نوشتار از سوی موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تهیه شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع، جایز نیست و غیر قانونی می باشد.

بورسیه تحصیلی در مالزی

بورسیه ی تحصیلی در مالزی با ارائه ی سابقه ی خوب تحصیلی و فردی امکان پذیر است. دولت مالزی به افرادی که مدارک علمی و سابقه ی درخشان در زمینه های تحصیلی و پژوهشی داشته باشند؛ بورسیه های تحصیلی را اهدا می کند. بورسیه ها فقط در مقاطع دکتری و فوق لیسانس به دانشجویان ممتاز اعطا می شود، اما بورسیه شدن در مقطع دکتری احتمال بیشتری نسبت به فوق لیسانس دارد. سن مورد نظر برای تحصیل در مقطع دکتری حداکثر 45 و مقطع فوق لیسانس حداکثر 40 سال است. ارائه ی مدرک زبان IELTS با نمره ی حداقل 6.5 از الزامات است. بورسیه های تحصیلی در مالزی شامل این موارد است: حقوق ماهانه، کمک هزینه جهت تهیه کتب درسی، کمک هزینه های درمانی و بهداشتی، کمک جهت دریافت ویزا و کمک هزینه های تحصیلی. بورسیه های تحصیلی در مالزی شامل موارد زیر می باشند:

 •  جایزه بورس تحصیلی pam inovar 2019
 • بورسیه تحصیلی PAM inovar 2019
 • بورس تحصیلی کیجانگ مالی نگارا مالزی
 • بورسیه تحصیلات تکمیلی yasaran bank rakyat scholarship 2019
 • بورسیه تحصیلات تکمیلی yasaran bank rakyat scholarship 2019

زمان اعزام دانشجو به مالزی

زمان اعزام دانشجو به مالزی و شروع فرایند پذیرش براساس دانشگاه ها و دوره های مختلف متفاوت بوده و دانشجویان می توانند با مطالعه وبسایت دانشگاه مربوطه ۹ ماه قبل از فرا رسیدن ددلاین ها اقدام به درخواست پذیرش تحصیلی نمایند.  نکته مهم در اعزام دانشجو به مالزی این است که زمان ددلاین بیشتر دانشگاه های مالزی دسامبر و ژانویه بوده و دانشجویان می توانند با آماده سازی مدارک قبل از فرا رسیدن ددلاین ها اقدام کنند. دانشجویان بایستی ۱ ماه قبل از شروع تحصیلی باید در خاک مالزی حضور داشته و وضعیت خوابگاه خود را مشخص کنند. ترم تحصیلی مدرسه نیز از سپتامبر شروع شده و باید در زمان مقرر در خاک مالزی باشند.

هزینه های تحصیل و زندگی در مالزی

مهمترین قسمت تحصیل در کشور مالزی مبحث هزینه ها است. هزینه ی تحصیل نسبت به نوع رشته، مقطع تحصیلی و شهر محل تحصیل متفاوت است. تحصیل در دانشگاه های دولتی مالزی، مانند همه ی کشور ها هزینه ی کمتری دارد و تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه ی بیشتری دارند. هزینه ی زندگی بسته به نوع زندگی اشخاص متفاوت است. دانشجویان می توانند در خوابگاه سکونت داشته باشند یا منزل مستقل اجاره کنند، هزینه های زندگی بسته به محل زندگی نیز متفاوت می باشد. هزینه های زندگی در مالزی در یک سال بین 5 الی 10 هزار دلار متغیر است که این مبلغ شامل خوراک و مسکن می شود. هزینه ی کورس های تحصیلی در مالزی بسته به نوع رشته و دانشگاه بین 5 هزار دلار تا 14 هزار دلار در سال متقاوت است. دوره های زبان قبل از کورس اصلی نیز از 4 هزار دلار تا 10 هزار دلار است که این مبلغ با هزینه ی خوابگاه می باشد.در جدول زیر قیمت بعضی از اقلام مصرفی را مشاهده میکنید:

کار دانشجویی ضمن تحصیل در مالزی

دانشجویان در مالزی مانند اکثر کشورها اجازه ی کار نیمه وقت دارند، که معمولا بین 10 الی 20 ساعت در 7 روز هفته است. دانشجویان مجاز به کار نیمه وقت هستند البته اگر، به دوره ی تحصیلشان لطمه ای وارد نشود. دانشجویان امکان کار در رستوران ها، بازار ها، پمپ های بنزین، کیوسک ها، هتل ها و… را دارند. درخواست اجازه ی کار نیمه وقت فقط از طرف موسسات دانشگاهی صادر می شود که این نامه پس از 3 ماه تحصیل در دانشگاه ها مورد تایید است که این روند 3 روز کاری به طول می انجامد. دانشجویان درخواست اجازه ی کار خود را باید همراه با مدارک زیر ارائه دهند

 • انگیزه نامه دانشجو که هدف او از تحصیل در مالزی را بازگو کند.
 • ۲ قطعه عکس با پس زمینه سفید 4*3
 • نامه ی کارفرمای احتمالی که تمامی شرایط کار اعم از ساعت کاری، حقوق و دستمزد.
 • نامه تصویب مجوز کار از اداره مهاجرت مالزی.
 • فرم درخواست ویزا به طور کامل توسط متقاضی امضا شده باشد.
 • کپی و اصل از نامه تأییدیه از اداره مهاجرت مالزی
 • نرخ بیکاری

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در مالزی

کشور مالزی مانند سایر کشور ها اجازه الحاق همراه به شخص اصلی را می دهد. همراه در معنی علم حقوق مهاجرت، به معنی همسر و فرزند زیر 18 سال تلقی می شود. ویزای همراه به شخص دانشجو در مالزی اعطا می شود. اما درخواست ویزای همراه به صورت همزمان با شخص اصلی سبب بالا بردن ریسک ویزا می شود. بنابراین توصیه می شود که شخص درخواست دهنده برای تحصیل در مالزی، همزمان درخواست ویزای همراه را ارائه ندهد و بعد از مدت 3 الی 4 ماه، برای ویزای همراه درخواست دهد. ویزای همراه در مالزی به کسانی تعلق می گیرد که در مقاطع دانشگاهی کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند و به دانشجویان مقطع لیسانس یا دانشجویان دوره های زبان ویزای همراه تعلق نمی گیرد. مالزی ویزای همراه را به متقاضیان خارجی در قالب فرمی به عنوان DP10 ارائه می دهد.

دانشگاه های برتر مالزی

تحصیل در مالزی به واسطه ی هزینه های ارزان تحصیل و زندگی به نسبت به سایر کشور ها مورد توجه بعضی افراد از سایر کشور های آسیایی قرار می گیرد. در جدول زیر نام 10 دانشگاه برتر کشور مالزی همراه با رنکینگ این دانشگاه ها در سطح جهانی را برای شما عزیزان آورده ایم:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی مالزی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا تحصیلی مالزی عبارتند از:

 • فرم درخواست به صورت تکمیل شده
 • نامه ی اثبات تمکن مالی دانشجو برای هزینه ی 1 سال زندگی در مالزی
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • ترجمه ی مدارک هویتی
 • عکس پاسپورتی
 • بیمه ی مسافرتی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • نامه ی پذیرش تحصیلی
 • مدارک تحصیلی به صورت ترجمه شده
 • نامه ی سلامت از پزشک معتبر

این مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی مالزی است. موارد مهم در اخذ ویزای تحصیلی در مالزی نشان دادن تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه های زندگی و پذیرش از سوی دانشگاه معتبر در مالزی است این دو گزینه از شرایط اصلی تحصیل در مالزی می باشند.

موقعیت کار پس از تحصیل در مالزی

کار پس از تحصیل در بسیاری از کشور های جهان روشی برای کسب اقامت است. مالزی با وجودی که نرخ بیکاری پایینی دارد، پیدا کردن شغل برای دانشجویان خارجی سخت و نایاب است اما غیر ممکن نیست. در بعضی مواقع دانشجویان با داشتن شرایط مناسب امکان کار در مالزی را دارند. واقعیت امر این است که کار یابی پس از تحصیل در مالزی نسبت به سایر کشور ها مانند آلمان کانادا و اتریش بسیار محدود است و دانشجویان به سختی کار پیدا می کنند. در صورت پیدا کردن کار نیز اقامت شخص طبق مدت قراردادی که کارفرما با شخص تنظیم کرده است اعتبار دارد. برای اخذ اقامت کشور مالزی شخص باید 10 سال در خاک این کشور حضور داشته باشد تا بتواند برای اقامت دائم مالزی درخواست دهد. دانش زبان مالایی و قبولی در آزمونی که برای درخواست اقامت دائم از متقاضیان گرفته میشود از دیگر شرایط است. طبق سیاست های دولت مالزی، شهروندان مالزی برای اشتغال به کار در اولویت هستند به همین دلیل جذب شدن به بازار کار در مالزی برای دانشجویان تقریبا امری سخت است.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در مالزی

مانند اکثر کشور ها به صرف تحصیل در مالزی به اشخاص اقامت دائم نمی دهد. اقامت های تحصیلی اقامت هایی موقت محسوب می شوند که قابلیت تغییر دارند. متقاضیان اقامت در مالزی بعد از تحصیل باید جذب بازار کار شوند تا بتوانند تایپ ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهند. اقامت موقت کاری به مدت زمان قرار داد کاری که بین کارفرما و متقاضی تنظیم می شود مرتبط است. اقامت مالزی شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارد. سن بالای 21 سال، حضور در خاک مالزی بیشتر از 10 سال، دانش زبان مالایی از شرایط درخواست برای اقامت مالزی می باشد.  دانشجویان این امکان را دارند که در صورت سرمایه گذاری در این کشور درخواست اقامت 10 ساله در این کشور را بدهند. در مجموع باید این نکته را گوشزد کرد که تحصیل در مالزی سبب اعطای اقامت و تابعیت در مالزی نخواهد شد.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در مالزی

✅ آیا می توان در مقطع کارشناسی در مالزی، برای همراه دانشجو، ویزای همراه اخذ نمود؟

خیر. ویزای همراه در مالزی به کسانی تعلق می گیرد که در مقاطع دانشگاهی کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند و به دانشجویان مقطع لیسانس یا دانشجویان دوره های زبان ویزای همراه تعلق نمی گیرد.

✅ آیا امکان کاریابی پس از اتمام تحصیل در مالزی وجود دارد؟

واقعیت امر این است که با وجود نرخ بیکاری پایین در مالزی، کاریابی پس از تحصیل در مالزی نسبت به سایر کشور ها مانند آلمان کانادا و اتریش بسیار محدود است و دانشجویان به سختی کار پیدا می کنند.

✅ طول دوره دکتری در مالزی چند سال است؟

طول دوره ی دکتری در مالزی 3 سال است که این دوره به صورت تمام وقت است.

✅ آیا مالزی برای تحصیل مناسب است؟

کوالالامپور با داشتن هزینه های زندگی و شهریه های نسبتاً کم، شهری بسیار ایده آل برای تحصیل دانشجویان بین المللی است

سخن پایانی

تحصیل در مالزی مقاطع مختلف دانشگاهی مالزی، هزینه ها و تمامی نکات مربوط به تحصیل در این کشور در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. با توجه به قوانین اقامتی این کشور شخص متقاضی باید به مدت 10 سال در این کشور حضور داشته باشد تا بتواند برای اقامت دائم مالزی درخواست دهد. هزینه ی تحصیل در مالزی و هزینه ی زندگی نسبت به سایر کشور های پیشرفته ی جهان کمتر است اما پیدا کردن کار در این کشور برای دانشجویان بعد از تحصیل بسیار مشکل است. از دیگر موارد درباره ی کشور مالزی، کسب اقامت در این کشور است که نسبت به کشور های اروپایی مانند هلند، دانمارک، اتریش، کانادا و … زمان طولانی تری نیاز دارد. امیدواریم این مقاله به سوالات شما در زمینه ی تحصیل در مالزی پاسخ داده باشد. موسسه ی حقوقی ملک پور با داشتن سالها تجربه در زمینه ی مهاجرت می تواند راهنمای شما عزیزان برای ادامه ی تحصیل، کار و سرمایه گذاری در اکثر کشور های سطح بالای جهان مانند اتریش، کانادا، آلمان، فرانسه و سایر کشور های مطرح جهان باشد. شما عزیزان می تواند با تماس به مجموعه، شرایط خود را برای مشاورین تلفنی بازگو کنید تا اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت رایگان دریافت کنید و یا می توانید در قسمت پرسش و پاسخ سوالات خود را مبنی بر تحصیل در مالزی بیان کنید تا در اولین فرصت پاسختان را دریافت کنید.

4 پاسخ
 1. samiraa
  samiraa گفته:

  سلام. من 16 سالمه ولی دیپلم تجربی دارم با معدل 19.98 و دو سال جهشی خوندم . زبان انگلیسی ilets9 دارم میخاستم بدونم میشه تو مالزی ادامه تحصیل بدم ؟ اگه اره چطور؟؟

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   متقاضی گرامی شرایط سنی، معدل تحصیلی و سطح زبان شما بسیار عالی می باشد و شما میتوانید در مقاطع کارشناسی از دانشگاه های مالزی پذیرش دریافت کنید. برای کسب اطلاعات در این زمینه می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 2. پارسا
  پارسا گفته:

  سلام وقت بخیر. من ۱۶سالمه رشته تجربی هستم . اوکراین رشته داندان پزشکی داره ؟ شرایط و هزینش چقدره ؟ ممنون.

  پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. بله رشته دندان پزشکی دارد . پیشنهاد ما به شما این است که برای تحصیل در کشورهایی که مدرک دانشگاهیشان ارزش دارند اقدام کنید. برای راهنمایی بیشتر می توانید با موسسه تماس حاصل نمایدد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *