تحصیل در مجارستان

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

تحصیل در مجارستان ، مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی مجارستان در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. کشور مجارستان به دلیل قرار گرفتن در مرکز اروپا و هزینه های پایین زندگی، انتخاب دانشجویان بین المللی زیادی می باشد. از این رو سوالات زیادی در این زمینه مطرح می شود، از این قبیل که  مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان کدام است؟ تحصیل در کشور مجارستان چه مزایا و معایبی به همراه دارد؟ آیا امکان تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان وجود دارد؟ در این مقاله ما به مهمترین و اساسی ترین نکات و موارد تحصیل در کشور مجارستان بصورت خلاصه و ساده می پردازیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات مضاعف در خصوص تحصیل در مجارستان می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور (مؤسسه MIE اتریش) تماس حاصل  نمایید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

تحصیل در مجارستان

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در مجارستان
 • تحصیل در مجارستان در مقطع دبستان
 • تحصیل در مدارس درمجارستان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان
 • تحصیل در مقطع دکتری در مجارستان
 • بورسیه تحصیلی در مجارستان
 • هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در مجارستان
 • بررسی ویزای همرا برای تحصیل در مجارستان
 • دانشگاه های برتر مجارستان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی مجارستان
 • موقعیت کار پس از تحصیل مجارستان
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل مجارستان
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در مجارستان
 • سخن پایانی

درباره مجارستان

مجارستان کشوری در قاره اروپا است که پایتخت آن شهر زیبای بوداپست است. مجارستان با کشور های اتریش، اسلونی، رومانی، اوکراین، صربستان، و کرواسی همسایگی دارد. مجارستان دارای جمعیتی بالغ بر ۹٫۷۹۷٫۵۶۱ می باشد و مساحت ۹3030 کیلومتر مربعی دارد. واحد پول این کشور نیز فورینت می باشد. کشور مجارستان برای دانشجویانی که در این کشور هستند در واقع سکوی پرتابی است برای کشور های مطرح اروپایی مانند اتریش، آلمان، سوئیس و… که از طریق تحصیل در این کشور به آسانی به کار در کشورهای دیگر و در نهایت اقامت و تابعیت آنها برسند. مجارستان هرساله نزدیک بر 30 هزار دانشجوی بین المللی از سراسر کشور های جهان را در دانشگاه های خود پذیرش می کند.که این تعداد برای کشوری مانند مجارستان بسیار عالی است. مجارستان کشور بسیار زیبایی است که از نظر آمار گردشگری و توریستی در رتبه ی 11 کشور های جهان از این حیث است.

تحصیل در مجارستان در مقطع دبستان

نظام آموزشی مجارستان در مقطع دبستان تحصیلات سیکل اول یا دوره اول نامیده می شود و دانش آموزان سنین 7 تا 14 سال را شامل شده که طبق متد اروپایی خود به 8 سطح تقسیم بندی می شود. سطح اول شامل کودکان سنین 6 تا 7 ساله، سطح دوم شامل کودکان سنین 7 الی 8 ساله، سطح سوم شامل سنین 8 تا 9 سال، سطح چهارم برای سنین 9 الی 10 سال، سطح پنجم شامل دانش آموزان 10 تا 11 سال، سطح ششم شامل نوجوانان سنین 11 الی 12 سال، سطح هفتم شامل سنین 12 تا 13 سال و نهایتاً سطح هشتم شامل محدوده سنی 13 الی 14 سال می باشد. ویزای همراه در عموم موارد برای دانشجویان دوره فوق لیسانس و بالاتر بوده و برای والدین دانش آموزان تحت شرایطی خاص توسط اداره مهاجرت مجارستان صادر می شود، .  دانش آموزان برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید در این کشور یک قیم قانونی داشته باشند یا در مدارس شبانه روزی تحصیل کنند.

تحصیل در مدارس مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان از دوره ی پیش دبستانی شروع و در دوره ی دبیرستان به اتمام می رسد. دوره ی تحصیل در مدارس 10 ساله است که از این 10 سال دانش آموزان باید 8 سال را در دوره ی ابتدایی بگذرانند و بعد وارد دوره ی دبیرستان شوند. دوره هایی نیز به نام دوره های فنی وجود دارد که دانش آموزان در آن دوره هم میتوانند تحصیلات خود را ادامه دهند. تحصیل در مدارس دولتی در مجارستان مانند همه ی کشور ها برای شهروندان مجاری رایگان است اما تحصیل در مدارس خصوصی مستلزم هزینه است. دوره ی دبیرستان در مجارستان دوره ای 4 ساله است که دوره هایی به نام gimnazium نیز وجود دارد که دوره فنی و حرفه ای می باشد. در انتهای هر دو دوره، از دانش آموزان امتحانی در دروس تخصصیشان گرفته می شود. سیستم آموزشی در مجارستان سیستمی قوی و کارآمد است که ورودی دانش آموزان از مدارس به دانشگاه در مجارستان گواه بر این امر است. مدارس بین المللی نیز برای دانش آموزان خارجی در مجارستان وجود دارد که نام چند مدرسه ی بین المللی در مجارستان بشرح زیر است :

 • THE AUSTRIAN-HUNGARIAN EUROPEAN SCHOOL
 • SEK BUDAPEST INTERNATIONAL SCHOOL

 • INTERNATIONAL SCHOOL OF BUDAPEST
 • GUSTAVE EIFFEL FRENCH SCHOOL OF BUDAPEST

تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان

تحصیل در مجارستان در دوره ی لیسانس مستلزم ارائه ی مدرک پایان دوره در دبیرستان و داشتن دیپلم است. طول دوره  لیسانس عموما بین 3 الی 4 سال است که بسته به نوع رشته زمان آن نیز متفاوت است. رشتهای علوم انسانی، رشته های هنر و علوم اجتماعی معمولا 3 سال به طول می انجامد. مدرک و دانش زبان انگلیسی و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها از شرایط اصلی پذیرش و تحصیل در مقطع لیسانس است. افرادی که از کشور های خارج از اتحادیه ی اروپا برای ادامه ی تحصیلشان در مجارستان پذیرش می گیرند، باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. به همین علت قبل از شروع کورس  های  اصلی دانشگاه برای دانشجویان، دوره هایی به عنوان پیش نیاز برگزار می شود تا با آمادگی بیشتر در این آزمون شرکت کنند. مدرک زبان مورد نیاز برای دوره های لیسانس در مجارستان IELTS با نمره ی 6 و یا مدرک TOFFEL با نمره 60 الی 80 است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

دوره های فوق لیسانس عموما از دوره های لیسانس زمان کمتری دارند و تقریبا بین 2 الی 3 سال به طول می انجامند، که این تفاوت بسته به نوع رشته ای است که متقاضی در آن تحصیل می کند. مدرک لیسانس معتبر دانشگاهی و ریز نمرات دوره ی تحصیلی باید به صورت ترجمه شده به همراه مدرک IELTS با نمره ی 6.5 و یا مدرک  TOFFEL با نمره ی 70 الی 90 را به دانشگاه ارائه دهد. در مقطع فوق لیسانس، دانشگاه به دانشجویان خارجی این اجازه را می دهد که به صورت پاره وقت امکان کار کردن را داشته باشند و تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. در صورت متاهل بودن دانشجویان خارجی، ویزایی تحت عنوان ویزای همراه به شخص تعلق می گیرد که می توان همراه (همسر و فرزندان) را به خود الحاق دهد. هزینه ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس حدود 7 الی 11 هزار یورو در سال هزینه دارد. مدارک دانشگاه های کشور مجارستان در اکثر کشور های جهان دارای اعتبار است که این امر نشان دهنده ی سطح کیفی و آموزشی بالای این کشور است. هزینه های زندگی در مجارستان نسبت به کشور های دیگر در اتحادیه ی اروپا و شنگن بسیار پایین تر و مقرون به صرفه است. دانشجویان در ماه می توانند با هزینه ای بین 500 تا 600 یورو هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

مقطع PHD دوره ای تقریبا 3 الی 4 ساله دارد که این دوره به صورت تحقیقاتی و پژوهشی می باشد. مقطع دکتری یا PHD در مجارستان به 2 دوره ی 2 ساله تقسیم میشود که مجموعا دانشجو باید 4  سال را در این مقطع تحصیل کند. تحصیل در مقطع دکتری نیازمند ارائه ی مدرک معتبر دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس است. تحقیقات و پژوهش هایی که در طول دوره ی کارشناسی ارشد صورت گرفته است می تواند به دانشجو در مقطع دکتری کمک بسیاری کند. شخص دانشجو برای تحصیل در این مقطع باید استاد راهنما یا سوپروایزر داشته باشد تا به این منظور پذیرش شما در دانشگاه پذیرفته شود. رزومه و سوابق تحقیقاتی و تحصیلی شخص در تایید سوپروایزر نقش بسزایی دارد. تحصیل در مقطع دکتری به دانشجویان اجازه کار 30 ساعت در هفته را نیز می دهد و اجازه ی الحاق همراه نیز به شخص وجود دارد.

تحصیل در مجارستان به همراه بورسیه تحصیلی

تحصیل در مجارستان و گرفتن بورسیه های تحصیلی شرایط و مدارک خاصی را نیاز دارد که افراد متقاضی باید این شرایط را داشته باشند تا شامل بورسیه ها در مجارستان شوند. بورسیه  تحصیلی به افرادی که در مقطع لیسانس و یا فوق لیسانس قصد ادامه ی تحصیل را دارند اعطا نمی شود. بورسیه ی تحصیل در مجارستان فقط به دانشجویان مقطع PHD داده خواهد شد. در مقطع لیسانس و فوق لیسانس بورسیه ای به دانشجویان تعلق نمی گیرد. بورسیه در صورتی به دانشجو تعلق میگیرد که مقالات معتبر ISI مدرک زبان IELTS با نمره ی حداقل7  ، داشتن سوپروایزر در دانشگاه معتبر و رزومه ی تحصیلی خوب در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس داشته باشد. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه می شوند، تحصیل در این مقطع برای آنها رایگان است و کمک هزینه هایی را هم از سوی دانشگاه دریافت می کنند. این کمک هزینه معمولا 400 یورو در ماه است. علاوه بر حقوق دریافتی، افراد ماهیانه در حدود 120 یور هم به عنوان کمک هزینه ی مسکن دریافت می کنند.

 • بورسیه تحصیلی مجارستان در مقطع کارشناسی

 • بورسیه تحصیلی مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد

 • بورسیه تحصیلی مجارستان در مقطع دکتری

هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان

کشور مجارستان علارغم وجود در اتحادیه  اروپا و حوزه ی شنگن، هزینه های تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشور ها بسیار به صرفه است. کسانی که از عهده ی هزینه های زیاد در اروپا بر نمی آیند، تحصیل در مجارستان را انتخاب می کنند. هزینه ی تحصیل به نسبت مقطع و نوع رشته متفاوت است اما به طور میانگین تحصیل در رشته های فنی مهندسی، سالانه 11 تا 16 هزار یور است و هزینه ی تحصیل در رشته های پزشکی سالیانه 17 تا 18 هزار یورو در سال هزینه دارد. هزینه  زندگی برای 1 دانشجو همراه با هزینه ی مسکن ماهیانه بین 500 تا 600 یورو می باشد ک این مبلغ به نسبت نوع زندگی افراد متفاوت است. هزینه  یک خانواده ی 3 نفره در مجارستان ماهیانه 1100 تا 1300 یورو در ماه هزینه دارد. در جدول زیر قیمت بعضی اقلام در مجارستان را مشاهده می کنید:

کار دانشجویی در مجارستان

اکثر دانشجویان همه ی کشور ها در حین تحصیل به کار کردن مشغول می شوند تا بخشی از  هزینه های خود را با کار کردن پوشش دهند. این کار ها عموما کار در رستوران، پمپ بنزین، کار های دانشجوی و … است. دانشجویان در مجارستان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و اجازه ی کار نیمه وقت را دارند. دانشجویان مقطع لیسانس و فوق لیسانس در هفته اجازه ی 20 ساعت کار را دارند و دانشجویان مقطع دکتری اجازه کار 30 ساعت در هفته  را دارند. این مقاله توسط موسسه ی حقوقی ملک پور گردآوری شده است و کپی از آن خلاف قانون است.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل درمجارستان

دانشجویان متقاضی تحصیل در مجارستان در هنگام ورود به مجارستان نمی توانند همراه خود را وارد کنند. همراه در علم مهاجرت به معنی همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. متقاضی باید پس از پذیرش در دانشگاه و اخذ ویزا، اقامت موقت خود را تایید کند و سپس با مراجعه به اداره ی مهاجرت درخواست الحاق خانواده را بدهد. این درخواست باید همراه با مدارک مورد نیاز و خواسته شده توسط سفارت باشد که پس از تایید سفارت مبنی بر الحاق خانواده، همسر و فرزند می توانند به شخص اصلی الحاق پیدا کنند. پروسه ی الحاق خانواده به شخص دانشجو 3 الی 4 ماه زمان می برد.

دانشگاه های برتر مجارستان

مجارستان با داشتن دانشگاه هایی با سطح علمی خوب در جهان و همینطور هزینه ی مقرون به صرفه ی تحصیل و زندگی، به مکانی برای ادامه ی تحصیل دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. در جدول زیر نام تعدادی از دانشگاه های این کشور را برای شما آورده ایم:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

اخذ ویزا تحصیل در مجارستان نیازمند شرایط و مدارک خاصی است که همه ی متقاضیان باید این مدارک را به صورت دقیق و با ترتیب خواسته شده به سفارت ارائه دهند این مدارک عبارتند از:

 • پاسپورت ( معتبر و دارای حداقل 6 ماه انقضا باشد)
 • فرم درخواست ویزای تحصیل در مجارستان به صورت کامل شده
 • رزومه ی تحصیلی همراه با مدارک آخرین دوره ی تحصیل به صورت ترجمه شده
 • پرینت بانکی مبنی بر داشتن تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در مجارستان

 • عکس پاسپورتی 2 قطعه
 • مدرک زبان انگلیسی با نمره ی خواسته شده
 • ترجمه ی تمام مدارک هویتی به زبان انگلیسی

از دیگر راه های مهاجرت به مجارستان شرکت در دوره های زبان این کشور است که هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی برگزار می شود. دوره های زبان آلمانی تا 26 سال است و دوره های زبان انگلیسی شرط سن ندارد. این دوره ها بیشتر مانند یک پل به سمت کشور های اروپایی است که متقاضیان با گذراندن این دوره ها برای کار یا ادامه ی تحصیل به کشور های دیگر مانند اتریش یا آلمان می روند.

موقعیت کار پس از تحصیل در مجارستان

کار پس از تحصیل در کشور مجارستان برای دانشجویان فراهم است. این کشور به دانشجویان پس از اتمام دوره ی تحصیل این اجازه را می دهد که به مدت 9 ماه در خاک این کشور بماند و جست جوی کار مرتبط با رشته را انجام دهد که در صورت پیدا کردن کار می تواند نوع ویزای خود را به کاری تغییر دهد و اقامت دائم مجارستان را اخذ کند و پس از 7 سال می تواند برای تابعیت در این کشور درخواست دهد که این در صورتی امکان پذیر است که شخص در این سالها بیمه و مالیات خود را پرداخت کرده باشد، جرم کیفری نداشته باشد و در آزمونی که دولت از شخص بابت ادغام شدن در فرهنگ این کشور انجام می دهد قبول شود. دانشجو باید قبل از اتمام تحصیل درخواست خود را برای اقامت مجارستان برای پیدا کردن کار به اداره ی مهاجرت همراه با مدارک مورد نیاز تحویل دهد که در صورت تایید مدارک و شرایط شخص به او اجازه ی ماندن به مدت 9 ماه را صادر می کند. با توجه به امار و نرخ بیکاری کشور مجارستان در سال گذشته که نزدیک به 6/3 درصد بوده است احتمال پیدا کردن کار در این کشور زیاد است. در نمودار زیر نرخ بیکاری کشور مجارستان را در سال های گذشته مشاهده می فرمایید:

نرخ بیکاری مجارستان

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل درمجارستان

مانند همه  کشور ها، تحصیل در مجارستان هم منجر به کسب اقامت دائم و تابعیت این کشور نمی شود. تحصیل در مجارستان به دانشجو این اجازه را می دهد که در حین تحصیل کار کند و پس از تحصیل هم اجازه اقامت 9 ماهه را دارد که کار مرتبط با رشته را پیدا کند. اگر دانشجو در حین تحصیل کار پیدا کرد میتواند تایپ ویزا خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهد و  در صورت کار کردن به مدت 5 سال در کشور مجارستان می توانید درخواست اقامت دائم و پس از 8 سال می تواند درخواست تابعیت و پاسپورت این کشور را بدهد. که این امر در صورت پرداخت بیمه و مالیات در طول این سال ها و تسلط به زبان مجاری اتفاق می افتد.

سوالات متداول درباره تحصیل درمجارستان

آیا امکان ورود همزمان دانشجو وهمسرش به مجارستان با ویزای تحصیلی وجود دارد؟

دانشجویان متقاضی تحصیل در مجارستان در هنگام ورود به مجارستان نمی توانند همراه خود را وارد کنند.متقاضی باید پس از پذیرش در دانشگاه و اخذ ویزا، اقامت موقت خود را تایید کند و سپس با مراجعه به اداره ی مهاجرت درخواست الحاق خانواده اش را بدهد. این پروسه معمولا 3 الی 4 ماه زمان می برد.

آیا مجارستان کشور مقرون به صرفه ای برای تحصیل می باشد؟

با توجه اینکه کشور مجارستان جزو اتحادیه اروپا و عضو شنگن می باشد اما، هزینه های تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشور ها در آن، بسیار به صرفه است.

آیا برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در مجارستان به مدرک زبان نیاز است؟

بله. مدرک زبان مورد نیاز برای دوره  لیسانس در مجارستان IELTS با نمره ی 6 و یا مدرک TOFFEL با نمره 60 الی 80 است.

آیا با تحصیل در مجارستان می توانیم اقامت این کشور را بدست آوریم؟

خیر.

سخن پایانی

تحصیل در مجارستان ، روش اخذ اقامت و تابعیت کشور مجارستان و تمامی نکات مربوط به این کشور مورد بررسی و تحلیل کامل قرار گرفت. دانشجویانی که قصد ادامه ی تحصیل در یک کشور ارزان را دارند، می توانند برای ادامه ی تحصیل به کشور مجارستان مهاجرت کنند. این کشور با ارائه ی دوره های تحصیلی ارزانتر در مقاطع دانشگاهی به نسبت سایر کشور های اروپایی، مقصد بسیاری از دانشجویان در همه ی کشور ها از جمله ایران شده است. مجارستان برای دانشجویان این کشور مانند سکوی پرتابی است که از این کشور می توانند به سایر کشور های اروپایی برای ادامه ی تحصیل، کار و اخذ اقامت دائم سایر کشور ها برسند. تحصیل در دوره های زبان یکی دیگر از راه های تحصیل در این کشور است که میتواند زمینه ساز ورود به اتحادیه ی اروپا شود. امیدواریم که با خواندن این مقاله ابهامات و سوالات شما در زمینه ی تحصیل در مجارستان مرتفع شده باشد. شما عزیزان میتوانید از طریق تماس با موسسه حقوقی ملک پور اطلاعات مورد نیاز خود را از مشاورین تلفنی به صورت رایگان دریافت کنید و یا میتوانید سوالات خود را در زمینه ی تحصیل در مجارستان در قسمت پرسش و پاسخ مطرح کنید تا در کمترین زمان به آنها پاسخ داده شود.

4 پاسخ
 1. سارا
  سارا گفته:

  با سلام
  آیا میشه دوره ی پیش پزشکی رو در مجارستان گذروند و بعد به کشور دیگه رفت ادامه تحصیلی داد؟

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   با سلام متقاضی گرامی باید جوانب مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد تا به این سوال پاسخ داده شود لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید

   پاسخ
 2. مهدیه شافعی
  مهدیه شافعی گفته:

  سلام وقت بخیر. میخوام تو مجارستان تحصیل کنم بخاطر ارزون بودن شهریه ها و هزینه زندگی کمش ولی خب زبان مجاری بلد نیستم. سوالم اینه که به زبان انگلیسی چقدر برام هزینه داره؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *