کیفیت زندگی در سوئیس در بالاترین سطوح استانداردهای جهانی قرار دارد. سوئیس نه تنها در بخش آموزش بلکه در کیفیت و موفقیت در بخش اقتصاد و سیاست بین المللی، خود را به رخ جهانیان می کشد.
تحصیل در مدارس سوئیس، کشور سوئیس برای تحصیل و زندگی و برترین مدارس بین المللی سوئیس از جمله مطالبی هستند که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم. در این مقاله که توسط همکاران ما در مجموعه مهاجرتی ملک پور گردآوری شده است تلاش کردیم به سوالاتی نظیر؛ کشور سوئیس برای زندگی و تحصیل چگونه است؟ برترین مدارس بین المللی سوئیس کدامند؟ و شرایط اسکان دانش آموزان در سوئیس چگونه است؟ پاسخ دهیم و امید می رود که این مطالب برای پاسخ به سوالات و رفع ابهامات ذهنی شما مثمر ثمر واقع گردد. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با همکاران ما در موسسه مهاجرتی MIE تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید.

شما می توانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تیزر تحصیل در مدارس سوئیس در 60 ثانیه


تحصیل در مدارس سوئیس

فایل ویدیویی موسسه ملک پور در خصوص تحصیل در مدارس سوئیس

فایل صوتی این ویدیو

کشور سوئیس برای تحصیل و زندگی

همانطور که برای تمام مردم دنیا روشن است، کشور سوئیس یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل و زندگی افراد می باشد. کشور سوئیس در بخش آموزش و اقتصاد در بالاترین سطوح کیفی در دنیا قرار دارد. دموکراسی در سویئس بی نظیر است بگونه ای که هر شهروند سوئیسی این امکان را دارد که هر قانونی را که پارلمان این کشور تصویب می کند به چالش کشیده و در صورتی که بتواند در طی ۱۰۰ روز ۵۰،۰۰۰ امضا علیه آن قانون جمع آوری کند، قانون به همه پرسی ملی گذاشته می شود و با اکثریت آرا رد یا تایید می شود. از آنجایی که سوئیس تقریبا فاقد منابع طبیعی است، آموزش و دانش در این کشور تبدیل به منابع بسیار مهمی شده اند. بنابراین سوئیس ادعا می کند که دارای یکی از بهترین سیستم های آموزشی در دنیاست. سوئیس از لحاظ تقسیمات کشوری متشکل از کانتون های مختلف است و از آنجا که هر کانتون وظیفه خدمات آموزشی (مهد کودک، مدرسه، دانشگاه) را بر عهده دارد، ممکن است آموزش بین کانتون ها متفاوت باشد.
سوئیس با کشورهای اتریش، ایتالیا، آلمان، فرانسه و لیختن اشتاین هم مرز است و چهار زبان رسمی در این کشور عبارتند از آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و زبان رومانشی.

پرچم سوئیس
شرایط عمومی سوئیس

تحصیل در مدارس ابتدایی سوئیس

بر اساس قانون کشور سوئیس، تحصیلات ابتدایی برای تمام کودکان اجباری و تحصیل رایگان در سوئیس در مدارس دولتی این کشور امکان پذیر است. سن ورود به مدرسه در تمام کانتون ها حدود ۶ سال و تنها در کانتون اوبوالدن (Obwalden) ۵ سال و ۳ ماه است. توجه برتر به آموزش و پرورش در سوئیس، مجموعه زیادی از مدارس معتبر بین المللی از جمله مدارس دولتی، خصوصی و شبانه روزی را به این کشور داده است.
دوره ابتدایی بسته به کانتون یا مدرسه تا کلاس چهارم، پنجم یا ششم ادامه دارد. کودکان متناسب با زبان مادری که بر آن تسلط دارند تحصیل خود را آغاز می کنند و سپس در سن ۱۱، ۱۲ سالگی بسته به کانتونی که کودک در آن مشغول تحصیل است، یک آزمون غربالگری برای تفکیک دانش آموزان برای دوره متوسطه برگزار می شود و سپس دانش آموزان برای ورود به دبیرستان آماده می شوند.

تحصیل در دبیرستان های سوئیس

انواع مختلفی از دوره های متوسطه با تاکیدات مختلف بر موضوعات اصلی در دبیرستان های بین المللی سوئیس وجود دارد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.
دوره متوسطه ریاضیات و علوم که بر روی مباحث ریاضیات و علوم متمرکز است و زبان آلمانی را به همراه دو زبان خارجی دیگر که معمولا فرانسوی و انگلیسی یا ایتالیایی هستند، آموزش می دهد.
دوره متوسطه زبان های مدرن، متمرکز بر آموزش زبان های مدرن مانند فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی و انگلیسی است اما شامل تدریس مباحث ریاضی و علوم نیز می شوند.
دوره متوسطه زبان های باستانی بر روی آموزش زبان های لاتین به همرا دو زبان دیگر متمرکز است اما شامل تدریس مباحث ریاضی و علوم نیز می شوند.
یک دوره متوسطه اقتصاد نیز وجود دارد که بر آموزش مباحث اقتصادی تمرکز دارد. اخیرا دوره های جدیدی در مقطع متوسطه ارائه شده است، مانند مدرسه متوسطه هنر که بر آموزش هنر و موسیقی متمرکز است و دوره متوسطه تربیت بدنی که بر آموزش فعالیت های ورزشی تاکید دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در مدارس سوئیس می توانید روی این لینک کلیک کنید.

مدارس دولتی و شبانه روزی سوئیس

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، تحصیل در مدارس سوئیس به دو صورت دولتی و رایگان و همچنین خصوصی و با هزینه امکان پذیر است. بسیاری از مهاجران تصمیم می گیرند که فرزندان خود را به مدارس بین المللی و شبانه روزی سوئیس بفرستند. افراد می توانند انواع سیستم آموزشی، از انگلیسی و کانادایی گرفته تا حتی سیستم آموزشی ژاپنی را انتخاب کنند. مدارس در سوئیس طیف گسترده ای از زبان ها و برنامه های درسی را برای مدارس شبانه روزی پوشش می دهند اما بطور کلی تحصیل در مدارس فرانسوی و آلمانی از سایر مدارس میسر تر می باشد.

زبان تحصیل در مدارس سوئیس

در طی تحصیلات اجباری، کودکان بسته به زبان مادری و کانتونی که در آن تحصیل می کنند به فرانسوی، ایتالیایی یا آلمانی آموزش داده می شوند. در کانتون های دو زبانه، مدارس از زبان غالب شهرداری پیروی می کنند. تقریباً همه کودکان آلمانی سوئیسی باید از ابتدای کلاس های ابتدایی زبان آلمانی را در سطح عالی در مدرسه یاد بگیرند. در طول سال اول مدرسه، آموزش با همان سطح گویش آلمانی ارائه میشود اما در سال دوم، معلم برای دروس خاص به تدریج از آلمانی عالی استفاده می کند. البته متونی که خوانده می شوند از همان ابتدا به آلمانی عالی است.
از آنجایی که سوئیس یک کشور چند زبانه است، برای تحصیل در مدارس این کشور نیاز به یادگیری زبانهای اضافی است. الزام آموزش زبان دوم از کلاس چهارم به بعد (معمولاً در کانتون های فرانسوی زبان، زبان آلمانی و در کانتون های آلمانی زبان به زبان فرانسوی) در مدارس ابتدایی وجود دارد. البته از سال ۲۰۰۰ به بعد آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در دستور کار آموزش در بسیاری از کانتون ها قرار گرفت.

برترین مدارس بین المللی سوئیس

آیا بهترین مدارس و دبیرستان ها در دانمارک وجود دارند؟ آیا می توان در بهترین مدارس ابتدایی در دانمارک تحصیل کرد؟ به همان گونه ای که در عناوین فوق مقاله تحصیل در مدارس و دبیرستان های دانمارک بیان کردیم، آموزش و تدریس در دانمارک در مدارس دولتی و غیر دولتی صورت می گیرد و از بهترین تدریس ها در میان اروپا می باشد. همچنین بیش از 15 درصد از دانش آموزان ابتدایی در مدارس خصوصی دانمارک به تحصیل می پردازند. در ادامه لیستی از بهترین دبیرستان ها و مدارس در دانمارک تهیه کرده ایم.

نام مدرسه

شهریه سالانه (فرانک سوئیس) برنامه آموزشی
کالج و دبیرستان سنت چارلز ۶۱.۴۰۰ تا ۷۷.۰۰۰ IB  و Swiss
روزنبرگ ۱۳۰.۰۰۰ German، IB، UK و US
مدرسه هال زوریخ ۲۸.۲۰۰ تا ۲۹.۴۰۰ UK
Lyceum Alpinum Zuoz ۷۲.۱۰۰ تا ۸۲.۵۰۰ IB  و Swiss
مدرسه دخترانه Surval Montreux ۷۸.۰۰۰ تا ۸۷.۰۰۰ UK و US

قوانین مدارس و روش تدریس در مدارس و دبیرستان های سوئیس

امکانات عالی و فرصت های آموزشی را برای دانش آموزان در هر دو سیستم مدارس ملی و بین المللی فراهم می باشد.  مدارس بین المللی، یک محیط یادگیری چند فرهنگی را به دانش آموزان از سراسر جهان ارائه می دهند. سوئیس ، کشوری مستقل و کوچک در قلب اروپا ، طیف گسترده ای از مدارس برجسته بین المللی را در یک محیط طبیعی خیره کننده ارائه می دهد. بیشتر آنها در اطراف زوریخ ، بازل ، لوزان و ژنو واقع در دفتر کارشناسی بین المللی بین المللی قرار دارند. دبیرخانه آموزش و پرورش دولت فدرال، نهادی است که بر آموزش در سوئیس نظارت می کند. با این حال، هر یک از ۲۶ کانتون، مسئولیت اصلی آموزش خود را برعهده دارند. در بررسی روش تدریس در مدارس سوئیس، جالب است بدانید هر کانتون دارای بخش آموزش، تقویم مدرسه، ساختار آموزش، روش های تدریس و برنامه های درسی خاص خود است. همانطور که گفته شد، توافقاتی برای هماهنگی موارد ذکر شده در سرتاسر کشور وجود دارد.

بیشتر کودکان سوئیسی تحصیلات رسمی خود را حدود چهار سالگی هنگام ورود به مهد کودک آغاز می کنند. با این حال ، تحصیلات فقط تا سن ۱۵سالگی اجباری است و بعد از آن دانش آموزان می توانند در مورد ادامه تحصیل خود تصمیم بگیرند. مدارس بین المللی در سوئیس مطابق با سبک آموزشی خود مدارک معتبر بین المللی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، مدارس انگلیس IGCSE یا A-Levels، مدارس فرانسه لیسانس فرانسه و مدارس آمریکایی دیپلم دبیرستان آمریکایی و SAT ارائه می دهند. البته دیپلم بین المللی سوئیس نیز در سوئیس ارائه می شود و بنابراین بسیاری از مدارس نیز این دیپم را ارائه می دهند.

شرایط اسکان دانش آموزان در مدارس سوئیس

اقامت دانش آموزان در سوئیس باعث می شود افراد ضمن احساس امنیت با فرهنگ بی نظیر سوئیس آشنا شوند. امکانات اقامتی هر مدرسه متفاوت است. بطور کلی اقامت دانش آموزان در مدارس شبانه روزی یا به صورت اقامت خوابگاهی در خوابگاه های مدارس و یا به صورت Home-stay که اقامت در کنار یک خانواده سوئیسی، که مورد تایدد مدرسه می باشند، امکان پذیر می باشد. بعضی از مدارس تنها یکی از این روش های اقامتی و بعضی دیگر هر دو روش را را ارائه می دهند. بنابراین بسیار مهم است که قبل از هرگونه اقدام برای انتخاب و ثبت نام در بهترین مدارس سوئیس ، ابتدا اطلاعات کافی در مورد خدماتی که هر مدرسه در زمینه اسکان دانش آموزان ارائه می دهند را بدست آور و سپس برای مراحل بعدی تصمیم گیری انجام شود.

شرایط اخذ ویزای همراه سوئیس

ویزای دانشجویی سوئیس فقط به دانش آموزان اجازه اقامت موقت B را می دهد و بنابراین پدر و مادر دانش آموزان نمی توانند بطور دائم به عنوان همراه با فرزندانشان در سوئیس اقامت داشته باشند. والدین دانش آموزان می توانند از طریق دریافت ویزای ویزیتور به سوئیس سفر کرده و به مدت محدودی در طول سال نزد فرزندانشان در سوئیس اقامت کنند. علاوه بر تمام مدارکی برای اخذ ویزای توریستی لازم است، افراد باید دعوتنامه ای از طرف مدرسه ای که فرزندشان در آنجا مشغول به تحصیل است دریافت کنند و همراه با گواهی ۶ ماهه حساب بانکی و کپی پاسپورت ها درخواست خود را به مراجع مربوطه ارجاع دهند.

هزینه های تحصیل در سوئیس

برای پذیرش در مدارس شبانه روزی ، والدین باید یک روش استاندارد را برای تأیید و تشکیل مدارک در  زمان مشخص قبل از شروع سال تحصیلی طی کنند. یکی از این مراحل بررسی و تامین هزینه های تحصیل فرزند در مدارس سوئیس می باشد.
از جمله خاص ترین و گران ترین مدارس در جهان، مدارس شبانه روزی سوئیس هستند. هزینه آموزش از ۳۰.۰۰۰ تا ۱۲۰.۰۰۰ فرانک سوئیس در سال است. حداقل هزینه شهریه مربوط به رده های پایین تر دبستان و حداکثر هزینه در معتبرترین مدارس شبانه روزی مانند مدرسه Beau Soleil و Le Rosey گرفته می شود.
به عنوان مثال هزینه تحصیل مدرسه بین المللی Le Rosey که در سه مقطع دبستان، دبیرستان و کالج دانش آموز می پذیرد، سالانه حدود ۸۰.۰۰۰ فرانک سوئیس می باشد.

هزینه های زندگی در سوئیس

زندگی در سوئیس ارزان نیست و مدیریت بودجه ماهانه می تواند یک چالش برای افراد باشد. برای پرداخت هزینه های اقامت، غذا، حمل و نقل و فعالیتهای تفریحی باید بطور متوسط  ۱۳۰۰ تا ۱۷۰۰ یورو در ماه در نظر گرفته شود. برای زندگی در ژنو و زوریخ که گران ترین شهرهای سوئیس هستند، ممکن است ماهانه به بودجه ای بیش از مقادیر ذکر شده نیاز باشد.
در ادامه به شرح بودجه ماهانه مورد نیاز برای زندگی در شهر های مختلف سوئیس می پردازیم.

  • ژنو؛ بین ۱۶۵۰ تا ۲۵۰۰ یورو
  • زوریخ؛ بین ۱۶۵۰ تا ۲۲۰۰ یورو
  • برن؛ حدود ۱۶۵۰ یورو
  • بازل، بین ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو

تفکیک هزینه ها بصورت زیر می باشد:

  • هزینه مسکن در سوئیس حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه است که بسیار بالاتر از متوسط بین المللی ۳۰۰ یورو در ماه است.
  • برای هزینه غذا بین ۴۰۰ تا ۵۵۰ یورو در ماه باید در نظر گرفت و برای غذا خوردن در رستوران های ارزان قیمت سوئیس، بین ۱۶ تا ۲۷ یورو برای هر وعده غذایی برای هر نفر نیاز است.
  • برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی ماهانه حدود ۵۵ یورو باید در نظر گرفت.
  • هزینه مربوط به بیمه درمانی بین ۲۵۰ تا ۳۳۰ یورو در ماه می باشد.
  • برای خرید کتاب و لوازم تحصیل در حدود ۱۰۰ یورو در ماه نیاز می باشد.

چرا تحصیل در سوئیس؟

سوئیس یکی از زیباترین کشورهای اروپا است که در زمینه  آموزش استاندارد و تحقیقات پیشگامانه بسیار مشهور است و به همین دلیل است که برنامه های MBA و PhD سوئیس مورد استقبال همگان در سرتاسر جهان قرار می گیرد. سوئیس یکی از قطب های تجاری در اروپاست و بنابراین، نوجوانان و جوانان نه تنها آرزوی تحصیل در سوئیس را دارند بلکه پس از پایان تحصیلات نیز تمایل دارند که در سوئیس حرفه خود را دنبال کنند. تحصیل در سوئیس فواید عملی بسیاری دارد. میزان جرم و جنایت در این کشور پایین و جرایم خشن بسیار نادر است. این کشور همچنین دارای شبکه های حمل و نقل عمومی عالی و سیستم بهداشتی در سطح بالای جهانی است و یکی از تمیزترین کشورها در جهان است  و بنابراین می تواند یک مقصد کاملا ایده آل برای هر شخصی که قصد مهاجرت دارد، باشد.

سوالات متداول راجع به تحصیل در مدارس سوئیس

آیا تحصیل در مدارس سوئیس رایگان است؟

 تحصیل رایگان در سوئیس در مدارس دولتی این کشور امکان پذیر است.

چه زبان هایی در مدارس سوئیس آموزش داده می شود؟

 کودکان به زبان مادری، فرانسوی، ایتالیایی یا آلمانی بسته به کانتونی که در آن مشغول به تحصیل هستند، آموزش داده می شوند.

متوسط هزینه های زندگی در سوئیس چقدر است؟

 زندگی در سوئیس ارزان نیست و برای پرداخت هزینه های اقامت، غذا، حمل و نقل و فعالیتهای تفریحی باید بودجه متوسط  ۱۳۰۰ تا ۱۷۰۰ یورو در ماه در نظر گرفته شود.

محصول گام به گام تا اخذ اقامت

شما با تهیه و تماشای این محصول ویدئویی می توانید اطلاعات مهاجرتی خود را در حد یک وکیل مهاجرت بالا ببرید.

راهنمای گام به گام اخذ اقامت

سخن پایانی در رابطه با تحصیل در مدارس سوئیس

تحصیل در مدارس سوئیس، بهترین مدارس سوئیس و روش تدریس در مدارس سوئیس دراین مقاله مورد بررسی قرار گرفت. از آنجایی که سوئیس یکی از پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی در دنیاست و میزان رفاه و امنیت این کشور در بالاترین سطوح استاندارد های جهانی قرار می گیرد، تصمیم به جمع آوری اطلاعات مختلفی در زمینه تحصیل در این کشور گرفتیم. این مقاله حاصل تلاش همکاران ما در مجموعه مهاجرتی MIE می باشد و هرگونه کپی برداری از آن شرعی و قانونی نبوده و در صورت مشاهده، پیگرد قانونی خواهد داشت.
شما سروران گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مجرب ما در امور مهاجرت در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل کرده و مشاوره رایگان تلفنی دریافت کنید. همچنین امکان اشتراک گذاری نظرات و طرح سوالات، برای شما عزیزان در انتهای مقاله بخش (ثبت پرسش) فراهم آمده است و تلاش مجموعه برآن است که در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات شما سروران پاسخگو باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *