تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان، یکی از موارد پر تکرار است که شما مخاطبین عزیز سوال پرسیده اید.

نظام آموزشی عمان چگونه است؟

آیا امکان تحصیل در مدارس و دبیرستانهای بین المللی عمان وجود خواهد داشت؟

هزینه تحصیل در مدرسه های بین المللی در عمان چقدر است؟

عمان یکی از کشورهای پرتقاضا برای مهاجرت است. اما نکته نگران کننده در خصوص این کشور ها این است به سبب عدم اعطای اقامت دائم و یا تابعیت، خانواده ها نگران تحصیل فرزندان خود خواهند بود. به این دلیل در این مقاله به بررسی تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان می پردازیم. اخیرا روش های متعددی نظیر ثبت شرکت در عمان سبب شده است که خانواده های ایرانی ابراز علاقه خود را نسبت به مهاجرت به این کشور اعلام کنند و در راستای این هدف، تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان مورد نگارش این مقاله خواهد بود. موسسه MIE با در نظر داشتن شرایط شما مخاطب عزیز، در راستای اهداف شما بهترین ها را پیشنهاد خواهد داد؛ بنابراین برای دریافت مشاوره رایگان کافی است با ما تماس حاصل فرمایید.

شما می توانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان

عناوینی که در این نوشتار به آن می پردازیم:

 • شرایط عمومی تحصیل در مدارس عمان
 • نظام آموزشی عمان
 • اخذ بورسیه تحصیلی در مدارس عمان
 • هزینه های زندگی دانش آموزی و تحصیل در مدارس عمان
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در مدارس عمان
 • معرفی مدارس، دبیرستان ها و کالج های عمان
 • شرایط و هزینه های تحصیل در دبیرستان های عمان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزا برای تحصیل در مدارس عمان
 • موقعیت ورود به دانشگاه پس از تحصیل در مدارس عمان
 • سوالات متداول
 • نتیجه گیری و سخن پایانی در خصوص تحصیل در مدارس عمان
تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان

شرایط عمومی تحصیل در مدارس عمان

عمان یکی از کم حاشیه ترین کشورهای حوزه خلیج فارس است. در سال های اخیر این کشور در بسیاری ار مراودات سیاسی نقش میانجیگری ایفا کرده است. عمان به لحاظ ارتباط خوب سیاسی با کشورمان ایران و همچنین برخورداری از نظام اقتصادی باز با دنیا، یکی از مقاصد مهم برای مهاجرت است. ما در مقاله تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان قصد داریم به یکی از نگرانی های شما عزیزان خاتمه دهیم. همیشه برای تحصیل از دو گزینه تحصیل در مدارس و دبیرستان های بین المللی و یا تحصیل در مدارس دولتی می توان استفاده کرد؛ اما نحوه ورود و نوع تحصیل در هر کدام از این دو مدارس می تواند متفاوت باشد. در بخش های بعدی در خصوص مدرسه های بین المللی در عمان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پرچم عمان
شرایط عمومی عمان

فایل ویدیویی موسسه ملک پور در خصوص تحصیل در خارج از کشور

فایل صوتی این ویدیو

نظام آموزشی عمان

از آن جایی که هدف از نگارش این مقاله پرداختن به موضوع تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان است، نیاز است که توضیح مختصری در مورد نظام آموزشی کشور عمان داشته باشیم. در کشور عمان همانند ایران، دانش آموزان در طول دوران مدرسه، در مجموع 12 سال را سپری می کنند. در این نظام آموزشی 6 سال اول را در دوره ابتدایی سپری خواهند کرد و پس از آن آماده ورود به دوره راهنمایی می شوند که طول این دوره 3 سال خواهد بود. بر اساس علایق دانش آموزان و سطح علمی آنان، برای ورود به دوره دبیرستان آماده خواهند شد. برای شروع دوره دبیرستان هم رشته های متنوع وجود خواهد داشت. دوره های کار محور که دانش آموزان را برای ورود به بازار کار گسترده آماده می کند یکی از دوره های مورد توجه خواهد بود. پس از گذشت 12 سال تحصیل در سطوح مختلف از مدارس و دبیرستان ها، دانش آموزان محیای ورود به دانشگاه های عمان می شوند.

اخذ بورسیه تحصیلی در مدارس عمان

زمانی که صحبت از اخذ بورسیه تحصیلی در مدارس عمان می شود، باید به این نکته توجه کرد که آیا دانش آموز تفاوت خاصی با سایر دانش آموزان دارد؟ این تفاوت به تشخیص صاحب نظران در این زمینه خواهد بود. به طور کلی بورسیه های تحصیلی برای مقطع دکتری و در بعضی مواقع برای مقاطع دیگر از دانشگاه اعطا می شود و اما در صورت کشف استعداد و نبوغ دانش آموز، می توان امیدوار به دریافت بورسیه تحصیلی باشیم. بورسیه تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان بر اساس شایستگی دانش آموز اعطا خواهد شد و آن هم به صورت کمک هزینه یا تخفیف شهریه خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان می توانید روی این لینک کلیک کنید.

هزینه های زندگی دانش آموزی و تحصیل در مدارس عمان

موضوع هزینه های تحصیل و زندگی در عمان به یکی از نکات مهم و قابل توجه در امر مهاجرت به این کشور است. هزینه های زندگی اصولا به شیوه زندگی هر فرد و سطح انتظارات هر شخص بستگی دارد اما برای مشخص شدن میزان هزینه های جاری زندگی در عمان و مقایسه آن با کشور های دیگر، در جدول زیر به آن خواهیم پرداخت.

هزینه های زندگی در عمان
اقلام هزینه/دلار
هزینه یک وعده غذا 5.19
مک دونالد 6.49
نوشابه پپسی 0.33 لیتر 0.75
آب معدنی 0.33 لیتر 0.33
شیر 1 لیتر 1.64
یک کیلوگرم برنج 1.76
بسته 12 عددی تخم مرغ 2.55
یک کیلوگرم پنیر 7.06
یک کیلوگرم پرتغال 1.72
یک کیلو گرم موز 1.55
فیله مرغ 1 کیلوگرم 5.59
یک کیلومتر تاکسی 0.71
هزینه های انرژی و خاک روبه 66.68
هزینه یک ماه باشگاه ورزشی 55.76
اجاره آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 570

میزان این هزینه برای سهولت در مقایسه و درک بهتر، بر اساس دلار آمریکا مشخص شده است.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در مدارس عمان

ویزای همراه یکی از دغدغه های مهاجرت تحصیلی به عمان است. در اکثر کشورها، زمانی که شخص اقامت قانونی بلند مدت ( اقامت بیشتر از 6 ماه ) را داشته باشد، به اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان تا 18 سال، اجازه همراهی در قالب ویزای همراه خواهند داشت. یکی از نکات منفی در خصوص ویزای تحصیلی عمان این است که اجازه همراه داشتن خانواده وجود ندارد. در موضوع تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان، در صورتی که والدین دانش آموز در کشور عمان حضور نداشته باشند، نوعی از اقامت برای همراهی والدین و حضور در کنار فرزند خود وجود ندارد و به این دلیل می بایست قیم و یا سرپرست قانونی در این کشور مشخص شود. معمولا مدارس در این زمینه کارگشا خواهند بود.

معرفی مدارس، دبیرستان ها و کالج های عمان

یکی از انتخاب های مهاجرین برای تحصیل فرزندان خود، تحصیل در مدارس و دبیرستان های بین المللی عمان است. تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان عمدتا برای مهاجرین به صورت خصوصی خواهد بود؛ به این دلیل که تحصیل در مدارس و کالج های دولتی تحصیل به زبان عربی است. زبان تحصیل مدرسه های بین المللی در عمان انگلیسی است. به همین جهت بسیاری از خانواده تمایل دارند که فرزندان خود را در مدارس بیسن المللی در عمان ثبت نام کنند. در جدل زیر برخی از مدارس خصوصی در عمان را معرفی خواهیم نمود.

مدارس بین المللی عمان
Taism school
Bangladesh school muscat
british school muscat
muscat international school
salah school
sohar international school

شرایط و هزینه های تحصیل در دبیرستان های عمان

در بخش های قبل ذکر کردیم که تحصیل در مدارس و دبیرستان های  عمان به دو صورت تحصیل در مدارس دولتی و یا مدارس خصوصی خواهد بود اما تمایل خانواده های مهاجر به تحصیل در مدارس خصوصی بیشتر خواهد بود. تحصیل در مدرسه های بین المللی (international school) دارای هزینه است. هزینه تحصیل به شرایطی نظیر برنامه های تدارک دیده شده برای دانش آموزان بستگی خواهد داشت اما به طور میانگین هزینه هر سال تحصیل در این مدارس از 10 هزار دلار به بالا خواهد بود. تحصیل در مدارس دولتی شرایط ورود خاص خود را خواهد داشت و یکی از الزامات آن تسلط به زبان عربی است.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزا برای تحصیل در مدارس عمان

در بحث تکمیل مدارک برای ثبت نام در مدارس و دبیرستان های عمان، باید عرض کنیم بسته به نوع مدرسه و سطوح مختلف، مدارک مورد نیاز می تواند متفاوت باشد. اما در این بخش از مقاله سعی بر تشریح مدارکی خواهیم داشت که وجه اشتراک آن ها خواهد بود. از جمله این مدارک می توان به مدارکی نظیر ریز نمرات تحصیلی به همراه ترجمه آن، مدارک هویتی، نامه پذیرش از مدرسه یا دبیرستان، ارائه شرایط مالی مورد نیاز برای تحصیل و زندگی، ارائه مدارک محل سکونت و… اشاره نمود.

موقعیت ورود به دانشگاه پس از تحصیل در مدارس عمان

معمولا خانواده هایی که تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان را برای فرزندان خود انتخاب می کنند، تمایل به بودن فرزندان در کنار خود دارند و این ثبت نام ناشی از مهاجرت خانوادگی به این کشور می باشد. به همین جهت دانش آموزانی که در مدارس و دبیرستان های کشور عمان تحصیل می کنند، تمایل دارند که پس از تحصیل در مقطع مدارس به دانشگاه های عمان راه پیدا کنند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی عمان به زبان انگلیسی است و دانش آموزانی که در مدارس خصوصی تحصیل کرده باشند، مشکلی برای ورود به دانشگاه های عمان نخواهند داشت زیرا زبان انگلیسی را در این مقاطع فراگرفته اند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی عمان از ده هزار دلار آمریکا به بالا خواهد بود که این میزان هزینه بسته به رشته و دانشگاه، متغییر خواهد بود.

سوالات متداول

آیا تحصیل در مدارس خصوصی و دبیرستان های عمان برای خارجی ها امکان پذیر است؟

بله این امکان فراهم آمده است که دانش آموزان خارجی در مدارس خصوصی تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در دبیرستان ها و مدارس خصوصی عمان چقدر است؟

هزینه این مدارس بسته به نوع امکانات و برنامه ها متفاوت است و از حدود ده هزار دلار به بالا خواهد بود.

آیا والدین دانش آموزان می توانند به عنوان همراه در عمان حضور داشته باشند؟

در کشور عمان ویزای همراه به دانشجو یا دانش آموز اعطا نمی شود.

آیا پس از اتمام تحصیل در مدارس امکان تحصیل در دانشگاه های عمان وجود دارد؟

بله این امکان وجود دارد که پس از تحصیل در مدارس عمان، وارد دانشگاه های عمان شوید.

محصول گام به گام تا اخذ اقامت

شما با تهیه و تماشای این محصول ویدئویی می توانید اطلاعات مهاجرتی خود را در حد یک وکیل مهاجرت بالا ببرید.

راهنمای گام به گام اخذ اقامت

نتیجه گیری و سخن پایانی در خصوص تحصیل در مدارس عمان

تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان را در مقاله پیش رو بررسی کردیم. برای تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان دو گزینه پیش رو خواهد بود. گزینه نخست تحصیل در مدارس دولتی عمان است و گزینه دوم تحصیل در مدرسه های بین المللی در عمان است. مدرسه ها و دبیرستان های دولتی معمولا برای افراد بومی و مقیم عمان استفاده می شود اما مدارس خصوصی (international school) برای مهاجرین مورد استفاده قرار می گیرد. کیفیت تحصیل در مدارس و دبیرستان های عمان را می توان خوب توصیف کرد. امیدواریم توانسته باشیم به شما عزیزان در مورد تحصیل در مدرسه ها و کالج های عمان اطلاعات مفیدی را منتقل کرده باشیم. برای شرکت در بحث و گفتگو در این زمینه می توانید در قسمت دیدگاه نظرات خود را مطرح فرمایید و یا با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *