تحصیل در نروژ، اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل و تمامی نکات مربوط به تحصیل در نروژ در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد.آیا تحصیل در کشور نروژ رایگان است؟ آیا کشور نروژ به ایرانی ها برای ادامه ی تحصیل در نروژ ویزا می دهد؟ آیا تحصیل در کشور نروژ سبب اعطای اقمت در این کشور میشود؟ پاسخ این سوالات و تمامی نکات مربوط به تحصیل در نروژ در مقاله داده می شود. نروژ کشوری در قاره ی اروپا و عضو اتحادیه ی شنگن است که جز بهترین کشور های حاضر جهان است که متقاضیان زیادی برای تحصیل در این کشور وجود دارد. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله شما عزیزان زمینه ی تحصیل در نروژ اطلاعات کافی را به دست آورید. موسسه حقوقی ملک پور با داشتن 15 سال سابقه در زمینه ی مهاجرت می تواند یاور شما در زمینه ی مهاجرت به نروژ و سایر کشور های جهان باشد.به شما عزیزان پیشنهاد می شود در صورت سوال می توانید باموسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان پاسخگو شما باشند.

تحصیل در نروژ

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در نروژ
 • تحصیل در مدارس در نروژ
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در نروژ
 • تحصیل در مقطع دکتری در نروژ
 • تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان
 • بورسیه تحصیلی در نروژ
 • هزینه تحصیل و زندگی در نروژ
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در نروژ
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در نروژ
 • دانشگاه های برتر نروژ
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ
 • موقعیت کار پس از تحصیل نروژ
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل نروژ
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در نروژ
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در نروژ

کشور نروژ عضوی از ناحیه شنگن است با جمعیتی حدود 5 میلیون نفر واقع در شمال غرب اروپا با آب و هوایی سرد و دارای چشم انداز و مناظری زیبا می باشد. زبان مردم در این کشور نروژی است. نروژ کشوری دموکراتیک است که جزء کشورهای مرفه با سطح رفاهی بالا و پیشرفته به شمار می رود. به دلیل دارا بودن از ذخایر فراوان نفت خام، گاز طبیعی و مواد معدنی، کشوری درسطح چهارم کسب درآمد جهان است که باعث شده نرخ بیکاری در این کشور به کمتر از 4 درصد برسد و دارای موقعیت های شغلی فراوان و سیستم آموزشی رایگان است و همین امر باعث شده که افراد زیادی تمایل به تحصیل و مهاجرت به این کشور داشته باشند.­­ اما عواملی از جمله آب و هوای سرد و سختگیری های سفارت نروژ در اعطای ویزا به ایرانیان باعث جلوگیری از مهاجرت به این کشور شده است.

تحصیل در مدارس نروژ

تحصیل در مدارس نروژ برای افراد، در مقاطع ابتدایی و متوسطه در سنین 6 تا 16 سال است. که این دوره ی تحصیلی برای افراد در این سن اجبار است. در صورتی که تصمیم برای تحصیل و ورود به دانشگاه داشته باشند باید سه سال دبیرستان را تا سن 19 سالگی ادامه دهند. مدارس نروژ برای دانش آموزان خارجی با ویزای تحصیلی امکان پذیر است. شرایط تحصیل در مدارس بین المللی نروژ برای افراد زیر 18 سال به شرط داشتن قیم قانونی در نروژ امکان پذیر است، به این صورت که سرپرستی دانش آموز با فردی باشد که در نروژ اقامت دارد. انتخاب کشوری مانند کانادا برای تحصیل فرزندان در مقطع مدرسه به دلیل اعطا ویزا همراه به والدین، برای دانش آموزانی که قصد تحصیل در کشور دیگری دارند مناسب تر است.

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی

افرادی که تمایل به تحصیل درمقطع کارشناسی در کشور نروژ دارند، می توانند با توجه به برنامه های آموزشی متنوع دانشگاه های نروژ و علاقه شخصی، رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند. شرایط اخذ پذیرش به این دلیل که تحصیل در مقطع کارشناسی معمولا به زبان نروژی می باشد به این صورت است که افراد باید مدرک زبان آیلتس 6 و مدرک زبان نروژی در حداقل سطح 3 را داشته باشند. در صورت نداشتن مدرک زبان نروژی، افراد می توانند قبل از ورود به دانشگاه در مدت یک سال در دوره های زبان نروژی شرکت کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی این کشور نیز به مدت 3 سال است. در مرحله اول برای اخذ پذیرش تحصیلی، دانشجویان بعد از انتخاب چند دانشگاه باید مدارک خود را از طریق وبسایت برای آن ها ارسال کنند. مرحله بعدی پس از اخذ پذیرش تحصیلی، درخواست دادن برای ویزای تحصیلی از سفارت کشور نروژ برای وارد شدن به این کشور است.

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های نروژ برای دانشجویان بین المللی نیز رایگان است. با توجه به این که در این مقطع نیز رشته های تحصیلی متنوعی ارائه شده است، اما بهتر است فرد رشته ای را انتخاب کند که با مدرک و رشته لیسانس خود مرتبط باشد تا درصد شانس خود را برای دریافت پذیرش بالاتر ببرد. معمولا تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی هستند، اما برخی از آن ها نیز به زبان نروژی می باشد که در صورت انتخاب این رشته ها افراد باید یک سال قبل از وارد شدن به دانشگاه، در کلاس های زبان نروژی شرکت نمایند در غیر این صورت شخص باید برای اخذ پذیرش تحصیلی و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مدرک آیلتس 5/6 و یا تافل معادل آن را داشته باشد. مدت زمان دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه های این کشور نیز بستگی به رشته تحصیلی شخص دارد اما معمولا طول دوره های مقطع کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال می باشد.

تحصیل در نروژ در مقطع دکتری

دانشگاه های نروژ اغلب رشته های تحصیلی را در مقطع دکتری ارائه می دهند، و افراد متقاضی در این مقطع می توانند برای تحصیل در این مقطع نیز اقدام نمایند. تحصیل در مقطع دکتری عموما به زبان انگلیسی می باشد. پذیرش در این مقطع به خود فرد و سابقه پژوهشی و رزومه های علمی او بستگی دارد و معمولا هر دانشجو باید علاوه بر مقاله های علمی و پژوهشی مهم و معتبر در رزومه خود، مدرک آیلتس 7 را نیز داشته باشد. دانشجویان باید برای اخذ پذیرش با اساتید دانشگاه های این کشور ارتباط و مکاتبه داشته باشند و از این طریق بتوانند رضایت یک استاد راهنما یا سوپروایزر را به دست بیاورند. مدت زمان دوره دکتری بین 3 تا 5 سال است که این مقطع تحصیلی نیز به صورت رایگان است. دانشجویان در مدت تحصیل خود می توانند از طریق انجام پروژه های تحقیقاتی در کنار استاد خود حدود 400 تا 500 هزار کرون حقوق داشته باشند.

تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان

تحصیلات عالیه در نروژ به دلیل دانشگاهیان برجسته ، یادگیری صحیح و روش های تدریس مشهور است. در صورت داشتن نیاز به زبان انگلیسی حتی بدون آیلتس نیز می توانید در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید. در این ر استا دانشجویان می توانند به دو روش : قبل از ورود به دانشگاه ، در دوره های زبان انگلیسی شرکت کنند که این خود متحمل هزینه های مربوطه می باشد و در مصاحبه ویدئویی که از دانشجو به عمل می آید بایستی مهارت خود به زبان انگلیسی را اثبات نمایند، بدین منظور اقدام کنند.  در ادامه دانشگاه هایی که بدون مدرک زبان پذیرش دارند ارائه شده است:

 • University of Oslo
 • University of Bergen
 • Norwegian University of Science And Technology

تحصیل در نروژ به همراه بورسیه تحصیلی

دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی به ارزان شدن هزینه های زندگی خود کمک کنند. تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان می باشد اما با توجه به این که نروژ جزء گران ترین کشورهای اروپایی است، هزینه های زندگی در این کشور زیاد است. معمولا بورسیه ها متعلق به دانشجویان اروپایی و دانشجویان کشورهایی از جمله ژاپن، آمریکا، کانادا و روسیه است و به هزینه های تحصیلی دانشجویان بین المللی کمک فراوانی می شود. دانشجوهای ایرانی در شرایطی که استاد راهنما یا سوپروایزر داشته باشند می توانند با انجام پروژه های مشترک، حقوقی  بین 400 تا 500 هزار کرون نروژ به عنوان بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا از دانشگاه خود دریافت نمایند.

هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ

با توجه به این که تحصیل در کشور نروژ در مقاطع مختلف برای دانشجویان بین المللی رایگان است و هزینه ای برای تحصیل به دانشگاه ها پرداخت نمی شود و هزینه برای زندگی در این کشور کمتر می شود اما کشور نروژ یکی از گران ترین کشور های اروپایی است. به هر حال هزینه های زندگی افراد که شامل اجاره منزل، خوراک، لوازم تحریر، رفت و آمد است، باید توسط خود آن ها پرداخت شود. در جدول زیر هزینه ی زندگی برای 1 ماه را در شهر های مختلف نروژ مشاهده می کنید:

کار دانشجویی در نروژ

دانشجویان با اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در کشور نروژ می توانند در کنار تحصیل خود، کار های پاره وقت و دانشجویی را به صورت ساعتی انجام بدهند، زیرا بورسیه تحصیلی در مقطع های کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل دانشجویان ایرانی نمی شود، بنابراین با انجام کار می توانند بخشی از مخارج زندگی خود را به دست بیاورند. زمان کار آن ها در هفته محدود، و به این شکل  است که در مقطع کارشناسی تا 10 ساعت، مقطع کارشناسی ارشد تا 20 ساعت و در طول دوره دکترا در کنار کار های تحقیقاتی تا 30 ساعت می توانند مشغول به کار باشند. افراد میتوانند در هر ساعت 7 تا 9 یورو حقوق دریافت نمایند. دانشجویان باید مسلط به زبان نروژی باشند یا یکی از زبان های اسکاندیناوی را بلد باشند تا بتوانند به کار بپردازند. پس از وارد شدن به این کشور شرایط کاری آن ها به این صورت است که تا 3 ماه برای کار کردن نیاز به مجوز ندارند، سپس برای دریافت مجوز باید به اداره پلیس رجوع کنند.

بررسی ویزای همراه

شرایط دریافت ویزای همراه برای افراد متاهل که در کشور نروژ تحصیل می کنند به این شکل است که می توانند در صورت داشتن 5 شرط زیر، برای اخذ ویزای همسر و فرزندان خود درخواست بدهند.

 • سن آن ها باید بالای 24 سال باشد.
 • باید در کشور نروژ در یک مکان مشخص زندگی کنند.
 • شخصی که دارای ویزای تحصیلی است باید بیشتر از یک سال از تحصیلش باقی مانده باشد.

 • حدود 265،000 کرون نروژ را برای هزینه ماهیانه زندگی در نروژ را تامین کنند.
 • سن فرزندان آن ها باید زیر 18 سال باشد.

دانشگاه های برتر نروژ

کشور نروژ دارای سیستم آموزشی معتبر و دانشگاه های شناخته شده در دنیا است، که شامل 7 دانشگاه دولتی، 9 موسسه تخصصی، 22 مجتمع دانشگاهی معتبر و چندین موسسه آموزشی خصوصی می باشد.در جدول زیر بهترین دانشگا ه های این کشور به همراه رتبه های علمی  آنها را مشاهده می کنیم:

دانشگاه های برتر نروژ

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ

افراد علاقه مند به ورود و تحصیل در کشور نروژ باید دارای ویزای تحصیلی باشند. افراد متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور ابتدا باید از یکی از دانشگاه های نروژ پذیرش تحصیلی داشته باشند، سپس به سفارت این کشور رجوع کرده و با مدارک کامل خود برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست بدهند. با توجه به سخت بودن کشور نروژ برای صدور ویزای تحصیلی دانشجویان ایرانی، تمام مدارک باید کامل و تکمیل شده ارائه داده شود تا ریسک ویزا پایین بیاید. مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای تحصیل در نروژ به صورت تکمیل شده.
 • نامه ی پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه در نروژ.
 • پاسپورت معتبر و دارای انقضا
 • عکس رنگی 4 قطعه

 • مبلغ 10،000 یورو به عنوان هزینه زندگی دانشجو است که این مبلغ به صورت امانت نزد دانشگاه می ماند. دانشجو پس از ورود به نروژ و افتتاح حساب، پول را می تواند از حساب برداشت کند.
 • بیمه ی درمانی معتبر
 • نامه ی مبنی بر هدف از تحصیل در نروژ ( انگیزه نامه)

موقعیت کار پس از تحصیل در نروژ

معمولا افراد متقاضی برای تحصیل در کشور نروژ، تصمیم به ماندن در این کشور بعد از اتمام تحصیلات خود دارند. دانشجویان می توانند پس از پایان تحصیل خود اقامت تحصیلی خود را به اقامت دائمی تغییر بدهند و در همین کشور به دنبال کار بگردند. از آن جایی که نروژ یک کشور پر درآمد و دارای معادن مواد معدنی و نفتی بسیاری است، درصد بیکاری بسیار کم بوده و شرایط و وضعیت کاری عالی و مناسبی برای متخصصین دارد. دانشجویان پس از تحصیل در دانشگاه های نروژ کاملا با جامعه و شرایط کاری این کشور آشنا شده و می توانند تا مدت 6 ماه پس از فارغ التحصیلی خود در این کشور بمانند و به دنبال کار باشند. در جدول زیر نمودار نرخ بیکاری در چند سال گذشته در نروژ را مشاهده می کنید:

نرخ بیکاری نروژ

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه اقامت تحصیلی نروژ

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در زمینه اقامت تحصیلی نروژ

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در نروژ

شرایط گرفتن اقامت دائمی در کشور نروژ به این ترتیب است که، پس از فارغ التحصیلی و داشتن یک زمان 6 ماهه برای جستجوی کار، اگر شخص موفق به استخدام در یک شرکت یا موسسه شد، امکان تغییر اقامت تحصیلی خود به اقامت کاری را دارد. پس از اخذ ویزای کاری می توانند هر ساله ویزای خود را تمدید کنند و در آخر برای دریافت ویزای دائمی باید در این کشور  3 سال کار و زندگی کنند و مالیات خود را پرداخت نمایند. پس از گرفتن مجوز اقامت دائم، به جز اعمالی مانند حق رای و حمایت دیپلماتیک، دارای حقوق کامل شهروند نروژی می باشند. به جز روش های گفته شده، روش های دیگری برای دریافت اقامت دائم در کشور نروژ، همچون ازدواج با یک شهروند نروژی، سرمایه گذاری در این کشور، ثبت شرکت و کارآفرینی نیز وجود دارد.

سوالات متداول درباره تحصیل در نروژ

شرایط دریافت اقامت نروژ چیست؟

پس از فارغ التحصیلی و داشتن یک زمان 6 ماهه برای جستجوی کار، اگر شخص موفق به استخدام در یک شرکت یا موسسه شد، امکان تغییر اقامت تحصیلی خود به اقامت کاری را دارد. پس از اخذ ویزای کاری می توانند هر ساله ویزای خود را تمدید کنند و در آخر برای دریافت ویزای دائمی باید در این کشور  3 سال کار و زندگی کنند و مالیات خود را پرداخت نمایند.

چه روش هایی منجر به اخذ اقامت کشور نروز می شود؟

 روش هایی همچون ازدواج با یک شهروند نروژی، سرمایه گذاری در این کشور، ثبت شرکت و کارآفرینی.

آیا با تحصیل در نروژ می توانیم اقامت این کشور را بدست آوریم؟

خیر.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کدامند؟

فرم درخواست ویزای تحصیل در نروژ به صورت تکمیل شده، نامه ی پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه در نروژ، پاسپورت معتبر و دارای انقضا.

سخن پایانی

تحصیل در نروژ شرایط تحصیل، مقاطع مختلف تحصیلی و تمامی نکات و مطالب مربوط به این روش مهاجرتی در نروژ در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. کشور نروژ با داشتن سطح بالای زندگی و داشتن دانشگاه های رایگان، مقصد بسیاری از دانشجویان از همه ی کشور ها است. تحصیل در مقاطع دانشگاهی با داشتن شرایط و مدارک مورد نیاز برای دانش جویان رایگان است. نروژ با داشتن ذخایر نفت و گاز جز کشور های ثروتمند به حساب می آید و به دلیل داشتن نرخ بیکاری پایین اکثر دانشجویان بعد از تحصیل در نروژ به جست و جوی کار می پردازند و در صورت پیدا کرن کار اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل می کنند. امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل در نروژ را به دست آورده باشید. موسسه ی حقوقی ملک پور با داشتن سالها تجربه در زمینه های مهاجرتی، می تواند در این راه همراه و یاور شما عزیزان باشد. شما میتوانید با تماس با مجموعه اطلاعات مورد نیاز خود را در خصوص انواع راه های مهاجرتی به صورت رایگان از مشاورین تلفنی دریافت کنید و یا می توانید در قسمت پرسش و پاسخ سوالات خود را بیان کنید تا در اولین فرصت به آنها پاسخ داده شود.

3 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  من ۲۹ سالمه
  لیسانس الکترونیک از دانشگاه دولتی ۱۶.۵
  کاردانی ۱۶.۵
  ارشد هم دو ترم مهندسی الکترونیک دیجیتال خوندم با معدل ۱۶.۲
  آیلتس ۶.۵ دارم و اینکه در زمینه رشته ام هم ۳ سال سابقه کار در شرکت دولتی هستم
  احتمالش هست که بتونم دانشگاه های نروژ الکترونیک ارشد پذیرش بگیرم؟

  پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   با سلام. برای تحصیل در نروژ شرایط عمومی خوبی دارید و بد نیست بدونین که تحصیل در نروژ رایگان هستش و شما فقط هزینه جزئی برای ثبت نام در هر ترم به همراه هزینه زندگیتون رو میپردازید و امکان کار دانشجویی هم خواهید داشت. جهت کسب اطلاعات بیشتر برای پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی نروژ با موسسه ما تماس بگیرید.

   پاسخ
 2. شاهین یوسفی
  شاهین یوسفی گفته:

  سلام شنیدم تحصیل در نروژ رایگانه؟ این درسته؟ یعنی بدون هزینه میتونیم بریم نروژ درس بخونیم؟ بعدش به زبان انگلیسیه یا نروژی؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *