تحصیل در ژاپن، شرایط مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل و قوانین اعزام دانشجو به ژاپن در این مقاله به صورت علمی مورد ارزیابی قرار گرفته است. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ژاپن چه مدارکی است؟ شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی برای تحصیل در ژاپن چگونه است؟ هزینه های زندگی و تحصیل در ژاپن به چه صورت است؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ داده شده است. مهاجرت به کشور ژاپن از طریق تحصیل، به دلیل کیفیت بسیار بالای آموزش در این کشور و فراهم کردن شرایط لازم برای پذیرش دانشجویان بین المللی و اعطای بورس های تحصیلی، روش مناسبی می باشد. در این مقاله اطلاعات لازم برای مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل آورده شده است، همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان و وکلای با تجریه موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE  اتریش؛ در سراسر دنیا تماس گرفته و مشاوره تخصصی و رایگان دریافت نمایید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در ژاپن
 • تحصیل در مدارس ژاپن
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در ژاپن
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ژاپن
 • تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا
 • دانشگاه های برتر ژاپن
 • هزینه های تحصیل در ژاپن
 • هزینه های زندگی در ژاپن
 • بورسیه تحصیلی ژاپن
 • کار دانشجویی در ژاپن
 • پذیرش تحصیلی بورسیه تحصیلی ژاپن
 • ویزای تحصیلی در ژاپن
 • زمان اعزام دانشجو به ژاپن
 • بررسی وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل در ژاپن
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در ژاپن
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در ژاپن

کشور ژاپن در سطح جهان از نظر اقتصادی دارای رتبه سوم است که این رتبه را بر اساس صنعت و سیستم آموزشی قدرتمندی که  دارد به دست آورده است. این کشور؛ در قاره آسیا قرار دارد و با کشور کره جنوبی، چین، کره شمالی و روسیه هم مرز می باشد. مساحت ژاپن حدود ۳۷۷٬۸۷۳کیلومتر مربع است و جمعیت آن در حدود ۱۲۶٬۸۵۴٬۷۴۵ نفر می باشد.پایتخت ژاپن شهر توکیو می باشد که در ردیف گران ترین شهرهای جهان قرار دارد. واحد پول کشور ژاپن ین است و زبان رسمی آن نیز ژاپنی می باشد. افرادی که قصد تحصیل در ژاپن دارند باید بدانند که قبولی در امتحان ورودیEJU  برای دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های ژاپن مورد نیاز است و اکثریت دانشگاه های دولتی و خصوصی برای ورود به دانشگاه نیازمند EJU  می باشند.

در حال حاضر این کشور دارای 13 دانشگاه به زبان انگلیسی است و رشته های فن آوری، علوم سیاسی، هنر و… از سطح کیفی آموزشی بالایی برخوردار هستند. در ادامه مقاله، به بررسی شرایط لازم تحصیل در ژاپن می پردازیم.

تحصیل در مدارس ژاپن

در خصوص تحصیل در ژاپن لازم به ذکر است که دانش آموزان در مدارس این کشور از سن 6 سالگی می توانند تحصیلات خود را شروع کنند. دوره ابتدایی در این کشور حدود 6 سال به طول می انجامد و دانش آموزان پس از آن وارد مقاطع دیگر تحصیلی می شوند. مقطع دبیرستان در دو دوره 3 ساله انجام می شود. به این معنی که دوره 6 ساله دوم را در مقطع متوسطه تحصیل می نمایند. تحصیل در 6 سال ابتدایی و سه سال دوره اول متوسطه در این کشور اجباری می باشد. کشور ژاپن یک سیستم آموزشی بسیار قوی دارد و دانش آموزان از همان ابتدا به صورت کامل آموزش می بینند و برنامه ریزی می شوند. پس از تمام شدن مقطع دبیرستان و دریافت مدرک دیپلم می توانند می توان برای شرکت در دانشگاه های این کشور اقدام نمود.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ژاپن

تحصیل در مقطع لیسانس در ژاپن؛ بسته به رشته تحصیلی 4 الی 5 سال طول می کشد. به طور مثال، رشته های فنی مهندسی در این کشور به صورت 5 ساله ارائه می گردد. همچنین در مقطع لیسانس، دروس به زبان ژاپنی ارئه می شود. متقاضیان برای ورود به دانشگاه های ژاپن باید در آزمون ورودی این دانشگاه ها شرکت کنند و بتوانند نمره قبولی را به دست آورند. البته افراد باید در داخل ژاپن باشند و به زبان ژاپنی تسلط داشته باشند تا بتوانند در این آزمون ها شرکت کنند و شرایط ورود را به دست آورند. به همین منظور؛ تنها یک راه برای دانشجویان بین المللی، برای ورود به دانشگاه های این کشور در مقطع لیسانس وجود دارد و آن این است که متقاضیان باید در ابتدا در دوره های زبان ژاپنی برای آموزش پذیرش گرفته باشند و اجازه ورود پیدا کرده باشند. این افراد می توانند در این کشور ابتدا زبان ژاپنی را آموزش ببینند و پس از آن، برای آزمون ورودی در مقطع کارشناسی اقدام کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ژاپن

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در ژاپن برای تمام دانشجویان بین المللی قابل پذیرش است و حدود 2 سال به طول می انجامد.  این دوره در اکثر رشته ها و دانشگاه ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود. افرادی که در دانشگاه های انگلیسی زبان قصد اخذ پذیرش دارند باید بتوانند آیلتس 6 ارائه دهند. رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه های مختلف ارائه می گردد. همچنین ارائه مدارک تحصیلی معتبر سال های گذشته به همراه ریز نمرات مورد نیاز است. کیفیت تحصیل در این کشور بسیار عالی می باشد. این نوشتار به واسطه موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) نگارش شده است و هرگونه کپی برداری از آن به لحاظ شرعی و به لحاظ قانونی مجاز نخواهد بود.

تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا

تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا همانند سایر کشورهای دنیا می باشد که در ابتدا یک سوپروایز و استاد راهنما باید به متقاضیان تایید بدهد و آن ها را قبول کند. داشتن مدرک زبان آیلتس بالا مانند نمره 7 مورد نیاز می باشد. نمرات و معدل افراد باید بالا باشد. متقاضیان باید دارای مقالات isi و مقالات داخلی باشند. داشتن توصیه نامه اساتید از دیگر مدارکی است که متقاضیان باید ارائه دهند. افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیلات خود را به اتمام رسانده اند می توانند با داشتند شرایط لازمه برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا اقدام کنند. طول دوره تحصیل در این مقطع حدود 3 الی 5 سال می باشد. متقاضیان باید بتوانند در ابتدا با استاد راهنما در خصوص پروژه های تحقیقاتی خود مکاتبه نمایند.

دانشگاه های برتر ژاپن

در بحث تحصیل در ژاپن باید در خصوص دانشگاه های برتر آن مطالبی ارائه داد. در سال 2018 – 2019 تعداد 10 دانشگاه برتر از دانشگاه های ژاپن که در لیست QS قرار دارند که از این دانشگاه ها 5 دانشگاه که دارای رتبه بالایی می باشند که بیشترین انتخاب متقاضیان برای تحصیل در این دانشگاه ها می باشد:

از موارد مهم تحصیل در ژاپن هزینه های تحصیل در دانشگاه های آن است. در واقع می توان بیان نمود که ژاپن از گران ترین کشورهای آسیایی از نظر هزینه های تحصیل است. به این صورت می توان براورد نمود که در هر سال تحصیلی هزینه های تحصیل حدود  535800 ین الی 1725966 ین می باشد. همچنین به طور تقریبی هزینه زندگی نیز در ژاپن 89000 ین (790 دلار) در ماه و یا 9480 دلار در سال خواهد بود. همانند تمام کشورهای دیگر هزینه های زندگی منطقه به منطقه با هم تفاوت دارد. منظور از هزینه های تحصیل در دانشگاه های ژاپن، هزینه ثبت نام، هزینه شهریه ها و هزینه های جانبی خواهد بود. جهت دریافت پذیرش پس از مراحل ثبت نام اولیه باید هزینه یک سال تحصیلی نیز پرداخت شود.

هزینه های تحصیل در ژاپن

از موارد مهم تحصیل در ژاپن هزینه های تحصیل در دانشگاه های آن است. در واقع می توان بیان نمود که ژاپن از گران ترین کشورهای آسیایی از نظر هزینه های تحصیل است. به این صورت می توان براورد نمود که در هر سال تحصیلی هزینه های تحصیل حدود  535800 ین الی 1725966 ین می باشد. همچنین به طور تقریبی هزینه زندگی نیز در ژاپن 89000 ین (790 دلار) در ماه و یا 9480 دلار در سال خواهد بود. همانند تمام کشورهای دیگر هزینه های زندگی منطقه به منطقه با هم تفاوت دارد. منظور از هزینه های تحصیل در دانشگاه های ژاپن، هزینه ثبت نام، هزینه شهریه ها و هزینه های جانبی خواهد بود. جهت دریافت پذیرش پس از مراحل ثبت نام اولیه باید هزینه یک سال تحصیلی نیز پرداخت شود.

هزینه های زندگی در ژاپن

در بحث تحصیل در ژاپن باید در خصوص دانشگاه های برتر آن مطالبی ارائه داد. در سال 2018 – 2019 تعداد 10 دانشگاه برتر از دانشگاه های ژاپن که در لیست QS قرار دارند که از این دانشگاه ها 5 دانشگاه که دارای رتبه بالایی می باشند که بیشترین انتخاب متقاضیان برای تحصیل در این دانشگاه ها می باشد:

بورسیه تحصیلی ژاپن

یک بحث دیگر در خصوص تحصیل در ژاپن بورسه های تحصیلی این کشور است. در این کشور حدود 6 نوع بورسیه از طرف دولت اعطا می گردد که افراد باید شرایط خاصی را برای دریافت این بورسیه ها داشته باشند. شرایط خاصی که وجود دارد این است که دانشجویان باید مدرک زبان آیلتس با نمره بالا داشته باشند، باید مقالات بین المللی و داخلی داشته باشند، دارای نمرات و معدل بالا از دانشگاه های معتبر باشند و از دانشگاه های ژاپن پذیرش و توصیه نامه لازمه را گرفته باشند. اگر متقاضیان در حال حاضر در ژاپن در حال تحصیل هستند باید به صورت مجدد از دانشگاه های این کشور پذیرش دریافت کرده باشند. متقاضیانی نیز که سن آن ها از 35 سال کمتر است باید 16 سال تحصیلات تکمیلی را به اتمام رسانده باشند. همچنین دانشجویان مقطع لیسانس که تقاضای بورسیه دارند باید مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشند و سن آن ها بین 17 تا 25 سال باشد. در نهایت متقاضیانی نیز که در کالج های فنی مهندسی این کشور در حال تحصیل هستند  باید بین سن 17 تا 25 سال باشند و مدرک دیپلم را اخذ کرده باشند.

کار دانشجویی در ژاپن

دانشجویان می توانند در هر روز به میزان ۴ ساعت مشغول به کار شوند و این میزان در روزهای تعطیل هفته به ۸ ساعت هم میتواند برسد و هزینه ۱ ساعت کار کاملا بدون تخصص در کشور ژاپن برای مثال کار در فروشگاه ها به میزان ۶۰۰ الی ۸۰۰ ین در ساعت می باشد. با توجه به هزینه های زندگی و هزینه های کار در ژاپن و درامدهای کار در ژاپن برای بسیاری از افراد این سوال می باشد که آیا با این هزینه های آنها می توانند بدون داشتن بورس تحصیلی به کار کردن درژاپن فکر کنند وایا این ایده مناسب و منطقی می باشد که جواب این است که با توجه به اینکه هزینه های زیادی در ژاپن می باشد ولی با توجه به امکانات زیاد و امکانات کار زیاد و حقوق بالایی که در آنجا وجود دارد بیشتر دانشجویان نیز هستند که بدون دریافت بورس تحصیلی وارد آنجا شده اند و سپس از یک نهاد یا سازمان محلی بورس کوچکی دریافت کرده و در کنار کار هزینه ها ی زندگی خود را فراهم اورد از این رو توصیه ما در موسسه حقوقی ملک پور به شما این باشد که با توجه به شرایط زندگی رویایی در ژاپن یکی از گزینه های جدی برای شما برای ادامه تحصیل می تواند کشور ژاپن باشد.

پذیرش تحصیلی در ژاپن

برای تحصیل در ژاپن در ابتدا متقاضیان باید بتوانند از دانشگاه های این کشور پذیرش دریافت کنند. معمولا برای اخذ این پذیرش یک سری مدارک اولیه مورد نیاز می باشد. یرای این موضوع هم می توان به صورت آنلاین و هم می توان به صورت حضوری اقدام کرد. همانظور که در بالا ذکر شد بسیاری از دانشگاه برای پذیرش افراد در ابتدا آزمون ورودی برگزار می کنند. دانشگاه های کشور ژاپن با برنامه های متفاوت که اجرا می کنند می توانند یک آزمون ورودی از دانشجویان بگیرند. مدارک اولیه و مورد نیاز برای این پذیرش ارائه مدرک زبان و مدارک تحصیلی سال قبل و ارائه پاسپورت و نامه تمکن مالی مناسب جهت پرداخت شهریه های دانشگاه می باشد.

ویزای تحصیلی ژاپن

برای تحصیل در ژاپن پس از اخذ پذیرش تحصیلی باید برای ویزای تحصیلی این کشور درخواست نمود. معمولا تحصیل در دانشگاه های این کشور برای بیش از 3 ماه خواهد بود که در این صورت حتما باید یک ویزای تحصیلی بلند مدت دریافت شود. مدت زمانی که برای اخذ این ویزا مورد نیاز هست حدود 4 ماه خواهد بود. ویزایی که به دانشجویان اعطا می شود برای مدت 1 سال دارای اعتبار است. مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ژاپن در زیر بیان می شود:

 • ارائه فرم نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبل به همراه ترجمه آن ها
 • ارائه مدرک دیپلم برای ورود به مقطع کارشناسی
 • ارائه مدارک دیپلم و مدرک کارشناسی برای ورود به مقطع فوق لیسانس
 • ارائه مدرک دیپلم و مدرک لیسانس و مدرک فوق لیسانس برای ورود به مقطع دکترا
 • ارائه رسید پرداختی هزینه تحصیل در دانشگاه
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه دوقطعه عکس
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار 6 ماهه
 • ارائه نامه تمکن مالی و پرینت حساب بانکی

زمان اعزام دانشجو به ژاپن

زمان تحصیل در ژاپن در ماه های مختلفی از سال انجام می شود. شروع ترم اول در ماه اپریل و شروع ترم دوم در ماه اکتبر می باشد. لازم به ذکر است که در برخی از دانشگاه ها حتی در ترم دوم نیز می توان پذیرش دریافت نمود و به تحصیل پرداخت که البته از ترم آن ها نیز از ترم دوم می باشد. اما نکته بسیار مهمی که باید ذکر گردد این است که مهلت های اخذ پذیرش تحصیلی قابلیت تمدید را ندارد. بنابراین دانشجویان باید در زمان های مشخص شده برای ثبت نام در دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی مورد نظر خود اقدام کنند.

بررسی وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل در ژاپن

در بحث تحصیل در ژاپن موضوع دیگری که ممکن است مورد سوال قرار گیرد، شرایط پیدا کردن کار پس از اتمام تحصیلات و دریافت اقامت و تابعیت این کشور می باشد. از آنجایی که افراد از طریق ویزای تحصیلی اقدام می کنند، به طور طبیعی ویزاهای تحصیلی نیز آثار اقامتی به همراه نخواهد داشت مگر اینکه افراد بتوانند کار تمام وقت پیدا کنند یا با اتباع آن کشور ازدواج کنند و یا سرمایه گذاری کنند. از جهت دیگر کشور ژاپن یک کشور آسیایی است که همانند سایر کشورهای آسیایی و بر خلاف کشورهای اروپایی به راحتی اتباع بیگانه اقامت اعطا نمی کنند. کشور ژاپن تا حدود  سه سال پس از اتمام تحصیلات به افراد فرصت کاریابی می دهد و افراد اگر توانستند کار پیدا کنند می توانند یک اقامت 6 ماهه تا 1 ساله دریافت کنند. اما اگر این اقامت را هر چند سال هم تمدید کنند نمی توانند به اخذ اقامت دائم این دست پیدا کنند. زیرا این کشور چنین برنامه را برای افراد غیر ژاپنی ندارد.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در ژاپن

✅اعتبار ویزا تحصیلی در ژاپن چند سال است؟

یک سال.

✅مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا تحصیل کدامند؟

ارائه فرم نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر، ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبل به همراه ترجمه آن ها، ارائه مدرک دیپلم برای ورود به مقطع کارشناسی.

✅مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی در ژاپن کدامند؟

 ارائه مدرک زبان و مدارک تحصیلی سال قبل و ارائه پاسپورت و نامه تمکن مالی مناسب جهت پرداخت شهریه های دانشگاه می باشد.

✅هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های ژاپن چقدر است؟

حدود  535800 ین الی 1725966 ین.

سخن پایانی

تحصیل در ژاپن ، شرایط اخذ پذیرش ، شرایط اخذ ویزای تحصیلی این کشور و چگونگی تحصیل در دانشگاه های ژاپن به صورت علمی مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفت. تحصیل در ژاپن و اعزام دانشجو به ژاپن ممکن است شرایط خوبی را از نظر کسب علم و اخذ مدارک تحصیلی معتبر از دانشگاه های معتبر را برای متقاضیان به همراه داشته باشد، اما دانشجویان اگر برنامه و اهداف بلند مدت برای ایجاد یک آینده روشن و زندگی راحت در نظر داشته باشند می توانند به جای این کشور، برای کشورهای برتر دنیا از جمله کشورهای اروپایی مانند اتریش، آلمان، دانمارک، هلند، سوئیس، سوئد و… و یا کشورهای کانادا، آمریکا و انگلستان قدام نمایند. زیرا هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ژاپن بالا می باشد و هم اینکه شرایط اعطای اقامت را برای دانشجویان ایرانی در نظر نگرفته است و هم اینکه افراد باید به زبان سخت ژاپنی نیز مسلط شوند تا بتوانند به بازار کار این کشور وارد شوند. متقاضیان تحصیل در ژاپن و تحصیل در بهترین کشورهای دنیا می توانند با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای mie در سراسر دنیا تماس گرفته و با کارشناسان ارشد و وکلای کارورزیده صحبت نموده و اطلاعات تکمیلی و علمی به دست آورند و یا در قسمت انتهای مقاله قسمت دیدگاه ،سوالات خودرا ثبت کنند تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *