تحصیل در گرجستان، اخذ اقامت به واسطه تحصیل در این کشور  و شرایط پذیرش دانشگاه های گرجستان در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار می گیرد. شرایط تحصیل در گرجستان چیست؟ آیا از طریق تحصیل در گرجستان می توان اقامت دائم این کشور را به دست آورد؟ هزینه های تحصیل در کشور گرجستان چقدر است؟ پاسخ تمامی سوالات مطرح شده در مقاله نگارش شده خدمت شما عزیزان ارائه می گردد. کشور گرجستان، مسیری قابل اعتماد برای جریانهای بین قفقاز و اروپا و همچنین آسیای مرکزی و اروپا می باشد و از آنجایی که گرجستان در نزدیکی ایران می باشد، ممکن است مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی در ایران باشد. در این مقاله شرایط تحصیل در گرجستان گرآوری شده است؛ همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق تماس با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) سوالات خود را درخصوص تحصیل در کشور گرجستان و یا سایر کشورها مطرح نموده و مشاوره رایگان و تخصصی دریافت نمایید.

تحصیل در گرجستان

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در گرجستان
 • تحصیل در مدارس در گرجستان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در گرجستان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان
 • تحصیل در مقطع دکتری در گرجستان
 • بورسیه تحصیلی در گرجستان
 • هزینه های تحصیل و زندگی تحصیل در گرجستان
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در گرجستان
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در گرجستان
 • دانشگاه های برتر گرجستان
 • مزایای تحصیل در گرجستان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی گرجستان
 • موقعیت کار پس از تحصیل در گرجستان
 • وضعیت اقامت دائم و تابعیت پس از اتمام تحصیل در گرجستان
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در گرجستان
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در گرجستان

گرجستان یک کشور زیبا با آب و هوای کاملاً معتدل، بین اروپا و آسیا می باشد که با دریای سیاه، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و روسیه هم مرز است. گرجی ها عمدتاً مسیحیان ارتدوکس هستند که فرهنگ مهمان نوازی دارند. گرجی ها از مردم با مذاهب، نژاد، قومیت و وضعیت اجتماعی مختلف استقبال می کنند. به همین دلیل گرجستان همچنان یک مقصد برتر گردشگران و مقصد مورد علاقه دانشجویان بین المللی است که افزایش سطح نظام آموزشی را در مدارس و دانشگاه های این کشور، در پی داشته است.

واحد پول درگرجستان لاری و زبان رسمی در آن، گرجی می باشد. همه ساله هزاران دانشجو برای تحصیل به گرجستان سفر می کنند. با استانداردهای سطح بالای تحصیلات، گرجستان به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مقصد تحصیلی مورد علاقه در بین دانشجویان بین المللی است. آخرین آمار مهاجرت نشان می دهد که بسیاری از دانشجویان از کشورهای مختلفی از جمله هند، نیجریه، ایران و کشورهای عربی مانند امارات ، مصر در صدر لیست دانشجویان بین المللی در گرجستان قرار دارند. این کشور بسیار امن است و در مقایسه  با سایر کشورهای اروپایی هزینه زندگی در آن کمتر می باشد، همچنین  شهریه دانشگاه های گرجستان بسیار کم است. در ادامه مقاله به بررسی شرایط تحصیل در گرجستان می پردازیم.

 

تحصیل درمدارس گرجستان

تحصیل در گرجستان در مدارس، یک دوره 12 ساله است که دانش آموزان زیر 18 سال با گذراندن این دوره موفق به اخذ دیپلم تحت عنوان Atestate می گردند. این دوره 12 ساله تحصیلی خود شامل سه بخش ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان می باشد. که بخش ابتدایی یک دوره 6 ساله، بخش راهنمایی یک دوره 3 ساله و بخش دبیرستان نیز  یک دوره2 تا 3 ساله می باشد. در گرجستان، مدارسی که دروس در آنها به زبان گرجی ارائه می گردد، به صورت رایگان می باشند؛ اما تحصیل در مدارس بین المللی که برنامه های تحصیل را به  زبان انگلیسی ارائه می دهند، شامل هزینه می باشد. در جدول زیر تعدادی از مدارس بین المللی کشور گرجستان آورده شده است:

 تحصیل در گرجستان تا سطح راهنمایی اجبار می باشد. همچنین به دلیل حساسیت هایی که دولت گرجستان نسبت به تحصیل دانش آموزان دارد، سیستم آموزشی خود را تا حد زیادی به سیستم آموزشی اروپا تحت عنوان ESTC نزدیک کرده است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در گرجستان

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در گرجستان باید یه برنامه آموزشی 4 ساله را سپری کنند. کسانی که قصد دارند برای تحصیل در گرجستان در این مقطع اقدام نمایند، می توانند در رشته هایی نظیر پزشکی، حسابداری، کامپیوتر، مدیریت، کشاورزی و علوم طبیعی،هنر، اقتصاد، حقوق بین الملل و … اقدام نمایند. برای تحصیل در این مقطع، متقاضی نیاز به ارائه مدرک زبان ندارد و می تواند تنها با اثبات دانش زبان در سطح آیلتس 5.5 ،در آزمونی که توسط دانشگاه از وی گرفته می شود، برای پذیرش اقدام نماید. البته امکان تحصیل به زبان گرجی نیز برای متقاضیان وجود دارد، برای همین منظور، متقاضی می تواند ابتدا برای آموزش زبان گرجی دوره های مربوطه را گذرانده و پس از آن وارد مراحل اصلی تحصیل در مقطع کارشناسی در گرجستان گردد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان

تحصیل در گرجستان در مقطع فوق لیسانس، یک و نیم تا 2 سال به طول می انجامد و متقاضی این مقطع تحصیلی با ارائه مدرک زبان در سطح آیلتس 6 می تواند برای این دوره اقدام نماید و در صورت نداشتن نمره مورد نظر می تواند به صورت پیش نیاز ابتدا دوره زبان گذرانده و پس از اخذ نمره مورد نظر مشغول به تحصیل در رشته مورد نظر خود گردد.  دانشجویان در دوران کارشناسی ارشد می توانند 20 ساعت در هفته، کار پاره وقت دانشجویی داشته باشند.

تحصیل در مقطع دکتری در گرجستان

متقاضیان تحصیل در گرجستان برای مقطع دکتری یک دوره 3 ساله را باید سپری کنند. به دلیل وجود سیستم آموزشی مناسب در این مقطع و همچنین دارا بودن دانشگاه های جامع که از تعداد زیادی از موسسات تشکیل شده است و در این موسسات بر روی رشته های خاصی متمرکز می باشند تحصیل در مقطع دکتری در این کشور می تواند گزینه مناسبی باشد. علاوه بر آن وجود دانشگاه های تربیت معلم نیز فرصت تحصیل در این مقطع را برای دانشجویان فراهم کرده است. برای اخذ پذیرش و تحصیل در گرجستان در مقطع دکتری آنچه که باید انجام دهید اینست که به صورت مستقیم از یک دانشگاه درخواست پذیرش نمایید. آنچه که برای اخذ این پذیرش مورد نیاز است مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان است. علاوه بر آن ها مقالات، پژوهش ها و رزومه علمی می باشد.

بورسیه تحصیلی در گرجستان

بورسیه تحصیلی همیشه از مواردی می باشد که بسیاری از افراد مقصد خود را برای تحصیل در یک کشور بر مبنای آن، انتخاب می کنند، تا بتوانند با استفاده از این بورسیه های تحصیلی هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین کنند. معمولا اکثر کشورها بورسیه تحصیلی ارائه می دهند و گرجستان نیز از این قائده مستثنی نیست. انواع بورسیه های تحصیلی در گرجستان به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد، که شامل 9 بورسیه تحصیلی می باشد که در میان آن ها برخی دولتی و برخی غیر دولتی می باشند.انواع بورسیه تحصیلی در گرجستان شامل این موارد می باشد:

 • بنجامین. آ . گیلمن
 • بورن ادواردز
 • فول برایت
 • جری بیکر
 • بنیاد کارولیناس
 • CASE

بورسیه تحصیلی در گرجستان به دانشجویان بین المللی بر اساس شایستگی هر دانشجو ارائه می شود و متقاضیانی که از نظر تحصیلی و سوابق پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین سطح زبان جایگاه مناسبی دارند می توانند از شانس دریافت این بورسیه های تحصیلی برخوردار باشند. میزان حمایت از هر دانشجو از طرف یورسیه های تحصیلی در گرجستان از 500 دلار تا 10 هزار دلار متغیر می باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در گرجستان

هزینه های تحصیل در گرجستان برای دانش آموزان در مقطع مدرسه اگر به زبان گرجی باشد به صورت رایگان می باشد و برای دانش آموزان بین المللی، در مدارس انگلیسی زبان، 2000 تا 3000 دلار می باشد. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از 3000 تا 5000 دلار بسته به رشته و دانشگاه متغیر می باشد و هزینه های تحصیل برای متقاضیان رشته های پزشکی در حدود 6 تا 7 هزار دلار می باشد. هچنین هزینه اسکان در خوابگاه های دانشجویی 200 تا 300 دلار ماهیانه می باشد. سایر هزینه های زندگی در گرجستان در جدول زیر آمده است:

کار دانشجویی ضمن تحصیل در گرجستان

تعداد ساعات مجاز برای کار دانشجویان، معمولا 20 ساعت در هفته می باشد. که می تواند کمک هزینه ای برای دانشجو باشد. از شرایط یافتن کار دانشجویی تسلط به زبان گرجی می باشد. لازم است بدانید کشور گرجستان چندان از شرایط مطلوبی از نظر اقتصادی و بازار کاری برخوردار نمی باشد؛ نرخ بیکاری این کشور گواه همین امر می باشد که کشور گرجستان چندان مقصد مناسبی نمی باشد.  اگر چه در سالیان اخیر نرخ بیکاری با سیر نزولی مواجه بوده است اما با این حال رقم 14،11 عدد بالایی می باشد. در این نمودار می توانید نرخ بیکاری کشور گرجستان را مشاهده نمایید. این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) گرآوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع، پیگرد قانونی دارد.

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در گرجستان

الحاق خانواده و داشتن همراه برای متقاضیان تحصیل در گرجستان می تواند یکی از مهمترین دغدغه های شخص باشد. از این جهت لازم به یادآوری می باشد که متقاضی تحصیل ابتدا باید به تنهایی وارد گرجستان گردد و پس از اینکه اقامت خود را دریافت نمود، برای خانواده خود درخواست نماید. البته دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکتری شانس بالاتری به منظور اخذ این ویزا خواهند داشت.

دانشگاه های برتر گرجستان

در جدولی که خدمت شما عزیزان ارائه می گردد می توانید نام 10 دانشگاه برتر گرجستان را مشاهده نمایید. از آنجاییکه معمولا دانشجویان، اهمیت ویژه ای برای رنکینک دانشگاه محل تحصیل خود، قائل می باشند می توانید با مشاهده این جدول برای انتخاب دانشگاه خود تصمیم گیری نمایید.

مزایای تحصیل در گرجستان

 • اخذ نامه پذیرش فقط در چند روز
 • پایین بودن هزینه اقتصادی زندگی
 • بیش از 10 هزار دانشجوی بین المللی در گرجستان تحصیل می کنند
 • امکان تحصیل بدون آیلتس
 •  شهریه کم

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در گرجستان

روابط دوجانبه مناسب میان ایران و گرجستان باعث گردیده است که متقاضیان بدون نیاز به ویزا به مدت 90 روز، وارد گرجستان گردند. اما نوع ویزای تحصیلی گرجستان، تحت عنوان D3 می باشد که برای اخذ آن با مراجعه به سفارت این کشور یک ویزای 45 تا 60 روزه صادر می گردد که با این ویزا شخص وارد می شود و می تواند کارت اقامت تحصیلی دریافت کند. مدارک لازم برای اخذ ویزای گرجستان به شرح زیر می باشد:

 • رزومه تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • مدارک هویتی
 • نامه عدم سو پیشنیه
 • دو عدد عکس
 • نامه گواهی سلامت
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • پاسپورت
 • انگیزه نامه

موقعیت کار پس از تحصیل در گرجستان

تا این قسمت از مقاله با تمامی شرایط تحصیل در گرجستان ، آشنا شدید. حال به شرایط کار پس از تحصیل در گرجستان خواهیم پرداخت. یکی از سیاست های کشور گرجستان، بر جذب نیروی کاری می باشد که در خود این کشور فارغ التحصیل شده اند. از این رو دانشجو می تواند پس از پایان تحصیلات خود به مدت 1 سال در جستجوی کار مورد نظر خود باشد. همانطور که قسمت های قبل گفته شد نرخ بیکاری در کشور گرجستان رقم بالایی می باشد و با توجه به این عدد باید گفت این کشور شرایط مناسبی برای کار نمی باشد و بهتر است اگر قصد کار دارید برای کشورهای پیشرفته ای اقدام نمایید که از بازار کار مناسبی برخوردار باشد. به این منظور می توانید برای کشورهایی نظیر اتریش و آلمان اقدام نمایید.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در گرجستان

از شرایط اخذ اقامت دائم و پاسپورت گرجستان این است که شما در این کشور به مدت 3 تا 5 سال مالیات بپردازید. باز هم متذکر می شویم که گرجستان کشور مناسبی برای مهاجرت نمی باشد و سال های متمادی در صف پیوستن به اتحادیه اروپا می باشد و تا کنون موفق نگردیده است. از این رو پیشنهاد موسسه حقوقی ملک پور به شما متقاضیان گرامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد که هم تحصیل رایگان در آن ها وجود دارد نظیر آلمان و اتریش و هم اینکه پاسپورت آن دارای اعتبار و ارزش بالا می باشد.

سوالات متداول در زمینه تحصیل در گرجستان

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان به چه صورت است؟

هزینه تحصیل بسه به رشته تحصیلی فرد و دانشگاه محل تحصیل متغیر است ولی به صورت کلی چیزی در حدود 3000 ال 5000 دلار می باشد.

آیا دانشجویان می توانند در گرجستان همراه با تحصیلشان کار کنند؟

بله بسته به مقطع تحصیلی می توانند ساعاتی در هفته را به کار پاره وقت مشغول باشند اما به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری در این کشور امکان یافتن کار، چندان راحت به نظر نمی رسد.

آیا تحصیل در مدارس گرجستان، رایگان است؟

در گرجستان، مدارسی که دروس در آنها به زبان گرجی ارائه می گردد، به صورت رایگان می باشند؛ اما تحصیل در مدارس بین المللی که برنامه های تحصیل را به  زبان انگلیسی ارائه می دهند، شامل هزینه می باشد.

طول دوره کارشناسی در گرجستان، چند سال است؟

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در گرجستان باید یه برنامه آموزشی 4 ساله را سپری کنند.

سخن پایانی

تحصیل در گرجستان ، مزایای تحصیل در گرجستان و شرایط تحصیل در این کشور در انواع مقاطع مورد بررسی علمی قرار گرفت. شما می توانید برای انتخاب صحیح مقصد خود جهت تحصیل با موسسه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش، تماس گرفته و مشاوره رایگان اخذ نمایید. شما می توانید در صورت هر گونه ابهام در خصوص تحصیل در گرجستان در قسمت دیدگاه ابهامات و پرسش های خود را مطرح کنید و پاسخ آن را دریافت کنید.

2 پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   با سلام و عرض ادب ، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بین 3000 الی 4000 دلار در سال می باشد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *