تحصیل در یونان

تحصیل در یونان

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

تحصیل در یونان، مهاجرت تحصیلی به کشور یونان و شرایط اخذ اقامت و تابعیت یونان در این مقاله مورد بررسی و تحصیل علم قرار خواهد گرفت. شرایط تحصیل در یونان چگونه است؟ هزینه های زندگی در کشور یونان چقدر است؟ اسنادو مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در یوان چیست؟ در این مقاله تلاش نمودیم اهم و مطالب و نکات در رابطه با تحصیل در کشور یوان را خدمت شما سروران به تفضیل شرح نماییم. کشور یونان به واسه حضور در اتحادیه اروپا و همچنین حوزه شنگن مورد توجه افرادی است که تمایل به تحصیل در اروپا دارند. اما به دلیل افول بسیار زیاد درعرصه های اقتصادی و همچنین وجود بحران اقتصادی که سالیان متمادی گریبانگیر این کشور است . به جهت دریافت اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید.

تحصیل در یونان

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل در یونان
 • تحصیل درمدارس یونان
 • تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در یونان در مقطع دکتری
 • تحصیل رایگان در یونان
 • تحصیل در یونان به همراه بورس تحصیلی
 • هزینه های تحصیل و زندگی در یونان
 • کار دانشجویی در یونان
 • بررسی ویزای همراه
 • دانشگاه های برتر یونان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی یونان
 • موقعیت کار پس از تحصیل در یونان
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در یونان
 • سوالات متداول در زمینه تحصیل در یونان
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل در یونان

یونان کشوری واقع در جنوب جزیره بالکان و جنوب شرقی اروپا است که از شمال در همسایگی کشورهای بلغارستان، آلبانی و مقدونیه می باشد. جالب است بدانید کشور یونان در مکانی که پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا قرار دارد واقع شده است. یونان مهد تمدن در غرب است که بازیهای المپیک، فلسفه، دموکراسی و فرهنگ و هنر در این نقطه از جهان متولد شده است. شهر آتن پایتخت یونان است و شهرهای بزرگ این کشور عبارتند از: پاتراس، هراکلیون و سالونیک است. عده بسیاری به دلیل حضور در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن تحصییل در یونان را انتخاب می کنند که با توجه در حضور در اتحادیه اروپا به نسبت دیگر کشورها از هزینه تحصیل و زندگی کمتری برخوردار است. مساحت کشور یونان ۱۳۱٬۹۹۰کیلومتر مربع که جمعیتی بالغ بر 10.816.286 نفر را در خود جای داده است. واحد پول این کشور یورو(EUR) می باشد. زبان یونانی زبان رسمی این کشور می باشد که خوبی تحصیل در یونان ، تحصیل به زبان انگلیسی نیز می باشد. لازم به ذکر است تنها برخی از دانشگاههای یونان از نظر وزارت علوم کشور ما مورد تائید می باشد. کشور یونان از دانشگاههای قدیمی ومعتبری نیز برخوردار می باشد. در ادامه  شرایط تحصیل در یونان را در کلیه مقطع مقاطع خواهید نمود.

تحصیل در مدارس یونان

تحصیل در یونان در مدارس در  دو مقطع ابتدائی و دبیرستان صورت می گیرد. کودکان زمانی که به سن 6 سالگی می رسند وارد مقطع ابتدائی می گردند و تحصیل کودکان در مقطع ابتدایی به  زبان یونانی خواهد بود. مقطع ابتدایی 6 سال به طول خواهد انجامید که در پایان این مقطع تحصیلی گواهینامه تحصیلی به آنها تعلق میگیرد که با استفاده از آن می توانند در مقاطع بالاتر ثبت نام نمایند.پس از ثبت نام کودکان  12 الی 15 ساله در یک دوره 3 ساله ادامه تحصیل خواهند داد که این دوره برای کودکان در این سنین اجباری است. دورس مختلفی نظیر ادبیات، ریاضی، کامپیوتر، زبان خارجی به زبان یونانی آموزش داده می شود.در پایان این دوره امتحانی گرفته می شود که با قبولی در آن می توانند وارد مقطع دبیرستان شوند که این مقطع 3 سال به طول می انجامد و دانش آموزان این مقطع افرادی 15 تا 18 سال هستند. دانش آموزانی که تمایل به تحصیل در رشته های فنی دارند می توانند در مدراس فنی و حرفه ای در مقطع دبیرستان ادامه تحصیل بدهند و تحصیلات در این مقطع به صورت کار گروهی می باشد. تحصیل در مدارس فنی و حرفه ای دو بار در سال در ماه ژانویه و سپتامبر که مدارس پذیرش دارند امکان پذیر است که محصل باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی

تحصیل در یونان در  انواع رشته ها به واسطه وجود دانشگاه های معتبر و متعدد امکان پذیر است. تحصیل در کشور یونان در مقطع کارشناسی  3 تا 4 سال به طول خواهد انجامید که البته در بعضی از رشته ها نظیر رشته های پزشکی به مدت 5 الی 6 سال زمان خواهد برد. تحصیل در یونان به زبان های انگلیسی و یونانی می باشد که تحصیل به زبان انگلیسی شامل شهریه خواهد شد و به زبان یونانی بدون شهریه است. سال تحصیلی در یونان از ابتدای سپتامبر شروع  و تا اواخر آگوست به طول می انجامد و لازم به ذکر است هر سال تحصیلی شامل 2 ترم است. اشخاصی تمایل به تحصیل در دانشگاه های یونان به زبان  انگلیسی دارند باید در هر مقطع مدرک آیلتس ارائه دهند که برای ادامه تحصیل در یوان در مقطع کارشناسی نیاز به مدرک آیلتس 6 می باشد. دانشجویان بین المللی که تحصیل در یونان را انتخاب نموده اند با توجه به قوانین حاکم بر آن قادر به کار ضمن تحصیل به صورت 10 الی 20 ساعت در هفته می باشند. دانشجویان به واسطه سیستم آموزشی می توانند در رشته های فنی مهندسی ادامه تحصیل بدهند و در صورتی که تمایل داشتند امکان تحصیل در رشته های هنری، توریسم و مدریت در مقاطع بالاتر وجود دارد.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مدیریتی، تجارت، هنر،  رشته های علوم انسانی و دیگر رشته ها امکان پذیر است که 2 سال به طول می انجامد. جالب است بدانید دوره ای با نام  Graduate Diploma  بین مقطع کارشناسی و مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد با گذراندن نیمی از دوره کارشناسی ارشد یعنی 1 سال می توان این مدرک را دریافت نمود. که پس از دریافت آن می توان مشغول به کار شود و یا ادامه تحصیل بدهد. زبان تحصیل در دانشگاه ها بیشتر به زبان یونانی است و تنها در برخی رشته ها و درسها تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. افرادی که از ابتدا تحصیل در یونان به زبان انگلیسی را انتخاب می کنند باید مدرک آیلتسی معادل 6.5 در زمان اخذ پذیرش رائه دهند. لازم به ذکر است دانشجویان بین المللی می توانند در صورت تمایل به تحصیل به زبان یونانی در مقطع کارشناسی ارشد در دوره های زبان یونانی قبل در دوره کارشناسی ارشد شرکت کنند. تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ارشد تحت حمایت دولت که به دو بخش دانشگاهی و آموزش عالی تقسیم شده، می باشد.  آغاز سال تحصیلی در یوان ماه سپتامبر شروع و پایان سال تحصیلی در ماه ژوئن خواهد بود. لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 10 الی 20 ساعت در هفته ضمن تحصیل اجازه کار خواهند داشت.

تحصیل در یونان در مقطع دکتری

مدت زمان تحصیل در یونان در مقطع دکتری متفاوت است که به صورت کلی می توان عنوان نمود که 3 الی 6 سال با توجه به رشته های تحصیلی به طول می انجامد. کشور یونان برای علاقمندان تحصیل در مقطع دکتری تحت روشی برگرفته از نظام آموزشی آمریکایی اقدام می کند که متقاضیان تحصیل در یونان  4 الی 5 سال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به صورت پیوسته را تجربه می کنند و به صورت کلی می توان گفت مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با هم ادغام می گردد و در 3 سال اول تحصیل به سمینارها و سخنرانی پرداخته و از شروع  سال تحصیل دروس تحقیقی و پژوهشی ارائه میگردد. دانشجویان دکتری در کشور یونان در کنار تحصیل بر اساس پروژه های تحقیقاتی که در دست دارند و مشغول به کار هستند حقوق دریافت می نمایند. افرادی که تمایل به تحصیل در یونان در مقطع دکتری هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که باید دارای  رزومه ای بسیار قوی باشند  و مدرک زبان در سطح آیلتس 7 از لازمه های آن خواهد بود. در کنار مدرک زبان متقاضیان باید 2 الی 3 مقاله معتبر در سطح بین المللی (ISI) داشته باشند. همچنین از نکات بسیار مهمی که جهت تحصیل دکتری در کشور یونان باید به آن توجه داشت حضور یک استاد راهنما (سوپروایزر) در کشور یونان است که از قبل با متقاضی مصاحبه نموده و تمایل به استفاده از وی در پروژه علمی خود داشته باشد الزامی خواهد بود.

تحصیل رایگان در یونان

تحصیل در مدارس یونان برای دانش آموزان یونانی کاملا به صورت رایگان است، اما دانش آموزان بین المللی می بایست شهریه پرداخت کنند. میزان شهریه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان غیر اروپایی در حدود 1500 یورو می باشد در نتیجه تحصیل در این مقطع رایگان نیست و تنها دانشجویان اروپایی و یونانی می توانند از امکانات تحصیل رایگان استفاده نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مشابه با مقطع کارشناسی برای دانشجویان اروپایی به صورت رایگان انجام می گیرد، اما سایر دانشجویان بین المللی می بایست مبلغی را جهت پرداخت شهریه در نظر بگیرند. تنها در صورتی می توان به کاهش هزینه های تحصیل در این مقطع پرداخت که بتوان با ارائه رزومه قوی جهت دریافت فاند اقدام کرد. تحصیل در مقطع دکتری برای دانشجویان غیراروپایی رایگان نیست و دانشجویان عزیز تنها در صورت دریافت فاند می توانند هزینه های تحصیل خود را به طور کامل یا حداقل درصدی از مبلغ کل را از این طریق پوشش دهند.

تحصیل در یونان به همراه بورس تحصیلی

تحصیل در یونان و به صورت کلی زندگی در یونان با توجه  دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بسیار پائین تر می باشد وکه به دلیل پایین بودن هزینه تحصیل نیازی به بورسیه تحصیلی نیست. البته کمک هزینه های تحصیلی تحت عنوان بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی در صورتی که واجد شرایط لازم باشند تعلق می گیرد. انواع بورسیه تحصیلی در کشور یونان عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی دولتی

  این نوع از بورسیه تحصیلی در یونان  که از طرف  دولت فدرال جهت تحصیل در یونان ارائه می گردد. بورسیه های دولتی  کشور یونان به دو نوع است که در ادامه آنها را شرح خواهیم نمود:

 • بورسیه گیلمن

  که در مقطع کارشناسی ارائه شده و به دانشجویانی ارائه می گردد که در تامین هزینه های تحصیل و درآمد مشکل دارند و کم درآمد هستند. با این نوع از بورسیه هزینه ای در حدود 7000 دلار در سال به 700 نفر از متقاضیان تعلق می گیرد.

 • بورسیه تحصیلی دیوید ال بورن

  این نوع از بورسیه تحصیلی یونان به شهروندان آمریکایی که در کشور یونان اقامت دارند تعلق می گیرد. متقاضیان اخذ این نوع از بورسیه تحصیلی یونان باید سوابق تحصیلی درخشانی داشته باشند. بورسیه تحصیلی دیوید ال بورن به دانشجویان در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی تعلق می گیرد و کمک هزینه ای معادل26000 دلار  دریافت می کنند.

 • موسسه باستان شناسی آمریکا

  این نوع از بورسیه تحصیلی یونان به  دانش آموزانی تعلق میگیرد که در مقاطع بالاتر تمایل به تحصیل در رشته های باستان شناسی دارند. این بورسیه تحصیلی کمک هزینه ای بالغ بر 4000 دلار به دانش آموزان ارائه می شود.

 • بورسیه تحصیلی اولیویا جیمز

   این نوع بورسیه برنامه ای خاص برای دانشجویان دارد و دانشجویانی با رزومه ای خاص می توانند آن را دریافت نمایند. مبلغی که بابت کمک هزینه از طریق این نوع بورسیه به دانشجویان تعلق می گیرد معادل  22000 دلار  می باشد.

 • بورسیه روتاری بین المللی

  روتاری سازمانی بشر دوستانه است که در کنار فعالیت های انسان دوستانه کمک هزینه هایی تحت عنوان بورسیه تحصیلی به دانشجویانی که تمایل به تحصیل در یونان دارند ارائه می دهد لازم به ذکر است فردی که تمایل به اخذ این نوع بورسیه دارد باید از لحاظ شخصیتی و اصول اخلاقی باید موجه باشد.

 • بنیاد الکساندرس

   این نوع بورسیه به متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری ارائه می گردد و معادل این کمک هزینه حدود 30000 دلار خواهد بود.

هزینه های تحصیل و زندگی در یونان

هزینه تحصیل در یونان و همچنین زندگی در این کشور در قیاس با دیگر کشورهای اروپایی بسیار پائین تر است.  هزینه تحصیل در یونان با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت است ولی هزینه ای در حدود 1500 الی 9000 یورو در سال برای دانشجویان بین المللی باید در نظر گرفت. هزینه های زندگی در یونان نیز در قیاس دیگر کشورها بسیار پایین تر است. در ادامه در جدول ذیل برخی هزینه های معمول زندگی ذکر شده است.

کار دانشجویی تحصیل در یونان

کار دانشجویی از جمله نکات بسیار مهمی است که دانشجویان بین المللی به ویژه جهت تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود به آن توجه ویژه ای دارند.کشور یونان به متقاضیانی که تحصیل در یونان را انتخاب نموده اند این اجازه را می دهد که حیت تحصیل به کار پاره وقت نیز بپردازند. دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد جایز هستند که در هفته 20 الی 30 ساعت کار کنند. دانشجویان در مقطع دکتری نیز اجازه کار ضمن تحصیل به میزان 30 ساعت در هفته را دارا می باشند.افرادی که کار ضمن تحصیل در یونان را مد نظر دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که برای یافتن کار باید به دو زبان یونانی و انگلیسی تسلط داشته باشند تا شانس یافتن کار افزایش یابد. در کنار یونان کشورهای نظیر جمهوری چک و مجارستان  وجود دارند که تحصیل و زندگی در آنها به نسبت دیگر کشورها بالاتر است و با توجه به شرایط اقتصادی که دارند شانس کاریابی و اخذ اقامت و پاسپورت نیز بیشتر می باشد.

بررسی ویزای همراه

افرادی که تحصیل در یونان را انتخاب می کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که دانشجویان نمی توانند خانواده خود را که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال میباشد به همراه خود به یونان  ببرند. خانواده دانشجویان محصل در یونان از طریق ویزای توریستی می توانند به کشور یونان سفر نمایند برای مدتی در کنار آنها باشند که در ادامه شاید منجر به اخذ ویزای همراه شود که بسیار کم چنین مطلبی محقق می گردد. از این رو تحصیل در یونان به افراد متاهل به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. تنها در شرایط بسیار خاص ممکن است دانشجویان بتوانند موفق به اخذ ویزای همراه برای خانواده خود شوند.

دانشگاه های برتر یونان

تحصیل در یونان می تواند سبب ساز تحصیل در دانشگاه هایی با قدمت بالا و معتبر را فراهم آورد. از جمله معتبر ترین دانشگاه های کشور یونان می توان دانشگاه متروپولیتین را نام برد این دانشگاه از بهترین دانشگاههای کشور یونان در حوزه علمی می باشد فارغ التحصیلان این دانشگاه شرایط بسیار مطلوبی را به جهت کاریابی در یونان و سایر کشورهای اروپا را خواهند داشت. تحصیل در دانشگاه های مطرح یونان از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند.در جدول زیر لیست برخی دانشگاه های برتر یونان عبارتند از:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی یونان

متقاضیانی که تمایل به تحصیل در یونان دارند و  خارج از اتحادیه اروپا هستند باید به جهت تحقق این امر ویزای تحصیلی یونان را دریافت نمایند. به جهت اخذ ویزای تحصیلی یونان باید مدارک و اسنادی تهیه و به سفارت این کشور ارائه گردد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود. بهتر است در این زمینه از کمک وکلای مهاجرتی حاذق بهره مند گردید تا اخذ امکان ویزا شما با شانس بیشتری  همراه باشد. مدارک مورد نیاز بشرح زیر است :

 • پاسپورت
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات با ترجمه رسمی
 • عکس
 • ارائه سوابق کاری در صورت وجود

 • ارائه فرم های پذیرش و ویزا به صورت تکمیل شده
 • ارائه کلیه مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک زبان
 • بیمه نامه
 • ارائه انگیزه نامه

موقعیت کار پس از تحصیل در یونان

پس از تحصیل در یونان  زمانی به متقاضیان جهت یافتن کار مناسب و اقامت کاری در یونان داده نمی شود  چرا که طبق قوانین کشور یونان این امکان برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد که در یونان اقامت   داشته  به دنبال کار بگردند. با توجه به شرایط اقتصادی نابسامان کشور یونان و رکود اقتصادی این کشور شانس کاریابی برای افراد بسیار پایین است و به شما توصیه می کنیم در صورتی که تاز طریق تحصیل تمایل دارید شرایط اقامت دائم و پاسپورت را فراهم سازید کشورهایی نظیر هلند، اتریش، مجارستان و دانمارک را انتخاب نمایید . نرخ بیکاری کشور یونان در سال 2019 معادل 15.7 درصد است که با توجه به حضور این کشور در اروپا و در مقایسه با دیگر کشور ها در رده یونان بسیار بالا است. در ادامه می توانید نرخ بیکاری کشور یونان در سالهای اخیر را مشاهده بفرمایید.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در یونان

افرادی که تمایل به اخذ اقامت دائم و پاسپورت یونان را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که از طریق تحصیل امکان اخذ اقامت دائم و پاسپورت وجود نداردو تنها از طریق کار در یونان می توان به اقامت دائم وپاسپورت رشید. این مطلب زمانی محقق می گردد که دانشجویان بتوانند تا قبل از اتمام تحصیلات خود کاری مناسب یافته و به محض فارغ التحصیل قرارداد کاری منعقد نمایند. به این مطلب توجه داشته باشید که در صورت کاریابی و اقامت کاری در این کشور باید کار وزندگی در این کشور به مدت 5 سال و پرداخت مالیات به آن می توان اقامت دائم یونان را دریافت نمود. و پس از دریافت کارت اقامت دائم پس از 7 الی 8 سال زندگی در یونان و گذراندن آزمونهای شهروندی و تسلط به زبان یونانی امکان اخذ پاسپورت یونان برای متقاضیان وجود خواهد داشت.

سوالات متداول درباره تحصیل در یونان

✅ آیا می توان در یونان در کنار تحصیل، اشتغال به کار داشت؟

بله. بسته به مقطع تحصیلی شما تعداد ساعت مشخصی در هفته می توانید به صورت پاره وقت در کنار تحصیل، مشغول به کار باشید.

✅ آیا یونان کشور مقرون به صرفه ای برای تحصیل می باشد؟

بله. هزینه تحصیل در یونان و به صورت کلی زندگی در یونان، نسبت به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بسیار پائین تر می باشد.

✅ آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاههای یونان در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به مدرک زبان داریم؟

چنانچه تمایل به تحصیل در دانشگاههای انگلیسی زبان یونان را داشته باشید، به مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 نیاز دارید

سخن پایانی

تحصیل در یونان، هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور و همچنین مدارک و اسناد مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی یونان در این نوشتار مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. علاقمندانی که تمایل به تحصیل در یونان دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که با توجه با بحران های اقتصادی پیاپی که دامنگیر ان کشور شده است شانس کاریابی و اقامت پس از تحصیل در این کشور پایین است. با وجود هزینه های پایین زندگی و تحصیل در این کشور کشورهای دیگری با این خصوصیات وجود دارند که نرخ بیکاری پایین و اقتصادی پویاتر به جهت کار پس از تحصیل و اخذ اقامت اروپا دارند نظیر کشورهای مجارستان و چک. در این نوشتار تلاش نمودیم در راستای افزایش آگاهی شما سروران هر آنچه که نیاز به دانستن در رابطه با کشور یونان و تحصیل در یونان بود را شرح نماییم. در صورت هرگونه سوال می توانید آنها را در قسمت دیدگاه طرح نمایید و در زمانی بسیار کوتاه به پاسخی کامل و واضح دست یابید. همچنین می توانید با تماس به دفاتر موسسه حقوقی ملک پور و بررسی شرایط خود به بهترین مسیر و مقصد به جهت مهاجرت دست یابید چرا که کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی ملک پور آماده اند اطلاعات کاملی در این زمینه خدمت شما ارائه نمایند.

2 پاسخ
  • sameni
   sameni گفته:

   سلام خیر بطور میانگین دانشگاههای دولتی یونان سالیانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو شهریه دارند .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *