تحصیل دکترا در اروپا

در این مقاله سعی می کنیم تا برای علاقمندان به تحصیل دکترا در اروپا، مطالبی مربوط به شرایط تحصیل دکترا در اروپا،  همچنین مراحل اخذ پذیرش و ویزا برای تحصیل دکترا در اروپا و نحوه اپلای دکترا در دانشگاه های اروپایی را مورد بررسی دقیق تری قرار دهیم. امیدواریم مطالبی که در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد برای متقاضیان محترم تحصیل دکترا در اروپا مورد استفاده قرار گیرد. برای متقاضیان تحصیل دکترا در اروپا، همواره سوالاتی مطرح می شود که شرایط عمومی تحصیل دکترا در اروپا چیست؟ پوزیشن تحصیلی به چه چیزی گفته می شود؟ نحوه اقدام برای دریافت یک پوزیشن تحصیلی در اروپا به چه صورت است؟ مصاحبه برای تحصیل دکترا در اروپا چگونه است؟ آیا در اروپا شرایط اخذ بورسیه وجود دارد؟ معتبرترین دانشگاه ها جهت تحصیل دکترا در اروپا کدام است؟ به چه روشی باید برای اپلای دکترا اقدام کنم؟ این دسته سوالات، پرسش هایی هستند که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد. در این مقاله به بررسی نکات و شرایط تحصیل دکترا در اروپا به صورت دقیق می پردازیم و سعی بر آن داریم تا به تمامی پرسش های شما متقاضیان محترم در زمینه تحصیل دکترا در اروپا پاسخ دهیم. امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های اروپا و همچنین اعتبار بالای دانشگاه های اروپایی، همواره آنرا به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان تبدیل کرده است. نحوه انتخاب بهترین کشور برای تحصیل دکترا در اروپا و بررسی نکاتی که در این راه پیش روی شماست، در این مقاله مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. موسسه مشاوره ای ملک پور با داشتن تجربه ای 15 ساله در زمینه اخذ انواع ویزاهای تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری و اخذ اقامت از برترین کشورهای جهان، آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزانی که قصد تحصیل دکترا در اروپا را دارید می باشد. لذا از شما خواهشمندیم در صورت داشتن نیاز به مشاوره رایگان، درخواست مشاوره خود را در سایت های موسسه ثبت کنید تا مشاورین مجرب ما در کوتاه ترین زمان با شما تماس گیرند. همچنین می توانید از طریق تماس تلفنی با شماره تلفن های موسسه، با کارشناسان ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت کنید. پس با ما باشید تا در ادامه به بررسی مطالب بپردازیم.

شما می توانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تیزر شرایط تحصیل مقطع دکترا در 30 ثانیه


تحصیل دکترا در اروپا

فایل ویدیویی شرایط تحصیل در مقطع دکترا

فایل صوتی این ویدیو

شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل دکترا در اروپا

با توجه با بالا بودن کیفیت زندگی و تحصیل در کشورهای اروپایی، همواره مقصدی محبوب، برای مهاجرت ایرانیان عزیز است. متقاضیان تحصیل در اروپا می توانند در تمامی مقاطع مشغول به تحصیل شوند، اما در این میان افرادی که مدرک کارشناسی ارشد خود را گرفته اند، بسیار تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارند. شرایط بسیار مطلوبی برای متقاضیان تحصیل دکترا در اروپا فراهم شده است تا بتوانند به راحتی در معتبرترین دانشگاه های اروپا تحصیل کرده و پس از فارغ التحصیلی در کشورهای مد نظر مشغول به کار شوند. اغلب افرادی که قصد تحصیل دکترا در اروپا را دارند، رزومه های تحصیلی و کاری قوی داشته و اکثرا برای استفاده از برنامه های بورسی و یا تحصیل کم هزینه به اروپا پا می گذارند. بررسی شرایط کلی اخذ پذیرش و اطلاع داشتن از هزینه ها، و چگونگی نحوه مصاحبه دکترا در ادامه مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت.

اروپا
چارت اروپا

چگونگی دریافت بورسیه یا فاند برای تحصیل دکترا در اروپا

بدون شک روش جذاب برای تحصیل دکترا در اروپا امکان دریافت بورسیه، فاند یا فول فاند است. فول فاند به این معنی است که کلیه هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی شما در اروپا از طرف دانشگاه شما پرداخت می شود. به طور کامل تر به اطلاع می رسانیم که دانشجو پس از مصاحبه با سوپروایزر مورد بررسی برای اخذ فول فاند قرار گرفته و بر اساس شایستگی و صلاحیت او به عنوان دستیار سوپروایزر، این کمک هزینه ها را دریافت خواهد کرد. دستیار شدن او یعنی وظایفی همانند انجام امور اداری، ارائه تحقیقات و در مواردی تدریس به عهده او است. طی کردن این مراحل علاوه بر کسب تجربیات ارزشمند، باعث می شود رزومه شما نیز بهبود و اعتبار پیدا کند. پس تحصیل دکترا در اروپا به صورت رایگان نگرانی از بابت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی را از بین برده و گزینه اصلی برای علاقه مندان تحصیل دکترا در اروپا است. بورسیه در دانشگاه های اروپا به روش های مختلفی ارائه می شوند. مثلاً در روش بورسیه ای که بورسیه مقاله نویسی برای دانشجو نام دارد، مبلغی در حدود 2500 دلار آمریکا به دانشجو پرداخت می شود. این نوع بورسیه برای کلیه دانشجویان بین المللی در تمامی مقاطع است و محدود به کشور و دانشگاه خاصی نیست و دانشجویان می توانند در هر مقطعی برای نگارش و تدوین مقاله با موضوعات ارائه شده، از این بورسیه استفاده کنند. نوعی دیگر از بورسیه برای اقامت پژوهشی دانشجویان علوم در آلمان است که بورسیه DAAD نام دارد. تامین هزینه اقامت کوتاه مدت دانشجویانی که به آلمان مهاجرت کرده اند، هدف اصلی این برنامه است. در این برنامه مبلغی بالغ بر 2000 یورو برای استادیاران و مبلغ 2150 یورو برای اساتید در نظر گرفته شده است.

معرفی برترین دانشگاه ها برای تحصیل دکترا در اروپا

یکی از اصلی ترین نکات تحصیل دکترا در اروپا، انتخاب بهترین کشور و بهترین دانشگاه است. بدون شک تحصیل دکترا در انگلستان با توجه به قرار گرفتن معتبرترین دانشگاه های جهان در این کشور، هدف اصلی دانشجویان ممتاز و با استعداد است. در مقطع دکترا رشته های بسیاری همچون رشته های مهندسی، بیزنس، رشته های مدیریتی، کسب و کار و غیره ارائه می شوند. دانشجویانی می توانند برای تحصیل دکترا در اروپا اقدام کنند که فاکتور های مهمی از قبیل داشتن نمره زبان معتبر، ارائه مقالات ISI و پژوهشی در مقاطع مختلف و برخورداری از سطح آکادمیک بالا را داشته باشند. در ادامه لیستی از 20 دانشگاه مطرح و برتر اروپا که به طور کلی در کشورهای انگلیس، آلمان و سوئیس می باشند را نام می بریم.

رتبه

کشور نام دانشگاه
1 انگلیس

University of Oxford

2

انگلیس University of Cambridge
3 انگلیس

The University of Edinburgh

4

سوئیس Eidgenössische Technische Hochschule Zürich
5 انگلیس

University College London

6

انگلیس The University of Manchester
7 بلژیک

Katholieke Universiteit Leuven

8

اتریش Universität Wien
9 نروژ

Universitetet i Oslo

10

اسپانیا Universidad Complutense de Madrid
11 انگلیس

The London School of Economics and Political Science

12

اسپانیا Universitat de Barcelona
13 پرتغال

Universidade do Porto

14

آلمان Universität München
15 روسیه

Moscow State University

16

انگلیس University of Glasgow
17 ایتالیا

Università degli Studi di Bologna

18

انگلیس University of Leeds
19 انگلیس

The University of Nottingham

20

آلمان

Freie Universität Berlin

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیل دکترا در اروپا

متقاضیان تحصیل دکترا در اروپا در رقابتی نزدیک و تنگاتنگ برای پیدا کردن سوپروایزر هستند. این شرایط در کشورهای مختلف متفاوت است. به طور مثال متقاضی تحصیل دکترا در آلمان، پس از پیدا کردن سوپروایزر و ارائه سوابق تحصیلی و رزومه پژوهشی خود، باید در مصاحبه ای شرکت کرده و پس از کسب موفقیت در آن، برای اخذ پذیرش دکترا اقدام کند. کلیه دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا سکونت دارند، باید پس از دریافت پذیرش، برای دریافت ویزا اقدام کنند. ارائه این مدارک برای کشورهای مختلف متفاوت است و شما برای اطلاع از شرایط دقیق می بایست به سایت رسمی دولت آن کشور مراجعه کنید. مدارک برای اخذ ویزای تحصیل دکترا در اروپا به صورت کلی به شرح زیر است:

 • ارائه گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 • ارائه مدارک هویتی مثل شناسنامه و کارت ملی
 • عکس پرسنلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • انگیزه نامه
 • ارائه مدارک معتبر زبان مورد نیاز دانشگاه
 • گواهی نامه کاری در صورت نیاز
 • سند ازدواج برای متقاضیان متاهل
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • ریز نمرات ترجمه شده به همراه آخرین مدرک تحصیلی

پیدا کردن استاد راهنما یا سوپروایزر

در صورتی که متقاضی تحصیل دکترا در اروپا هستید، اولین و مهم ترین نیاز شما پیدا کردن سوپروایزر است. برای انجام این کار، شما باید رزومه علمی مورد قبولی داشته باشید. همچنین ارائه پروپوزال در کنار داشتن مقاله های معتبر ISI در زمینه رشته تحصیلی، داشتن دانش زبان بالا و مشخص بودن موضوع تحقیق، کمک شایانی به شما در جهت پیدا کردن سوپروایزر می نماید. هچنین باید به دنبال پیدا کردن اساتیدی باشید که در زمینه و فیلد کاری مورد نظر شما فعالیت داشته باشند. پس از ارسال رزومه برای اساتید، یک وقت مصاحبه به شما اختصاص داده می شود. برای انجام مصاحبه با سوپروایز اکیدا توصیه می شود به موضوعات پژوهشی خود و همین طور به اهداف و انگیزه برای تحصیل دکترا در اروپا،  تسلط کافی داشته باشید. پیدا کردن استاد راهنما نیاز به صبوری زیادی دارد. همچنین نحوه ارسال ایمیل و ارائه رزومه خود برای آنان از موضوعات مهمی است که باید به تحقیق راجع به آن بپردازید. به طور مثال ایمیلی کوتاه، مفید و در عین حال جذب کننده ای برای اساتید بفرستید. موسسه مشاوره ای ملک پور( MIE  اتریش ) این امکان را برای شما متقاضیان محترم فراهم کرده است که با ارسال رزومه خود برای مشاورین مجرب موسسه، برای پیدا کردن سوپروایزرها در بهترین کشورها و دانشگاه های اروپا اقدام کنید.

مدت زمان تحصیل دکترا در اروپا

دانشگاه های واقع شده در اروپا، همواره محل زندگی و رشد دانشمندان، هنرمندان و شخصیت های برجسته جهان بوده است. شما نیز می توانید در این مسیر پا بگذارید. تحصیل دکترا در اروپا شامل یک طیف وسیع از فرصت اضافی آموزشی می باشد. سیستم مشترک مدارک دانشگاهی، تشکیل شده از شبکه ای شامل 48 کشور است که منطقه آموزش عالی اروپا یا EHEA نامیده می شود. این شبکه بر اساس توافق نامه ای تحت عنوان سیستم بولونیا سازمان دهی شده است. این توافق برای این است که مدارک علمی را در 3 دوره مقدماتی سازماندهی کرده و مقطع دکترا درجه سوم این نظام را تشکیل داده است. بر پایه این سیستم، تحصیل دکترا در اروپا نسبت به برنامه های تحصیل دکترا در آمریکا کوتاه تر است. زمان تقریبی گذراندن مقطع تحصیل دکترا در اروپا حدود سه سال به طول می انجامد، در صورتی که این مدت زمان در آمریکا به حدود 6 تا 8 سال می رسد.

شرایط دریافت ویزای همراه اروپا

یکی از موارد حائز اهمیت برای تحصیل دکترا در اروپا، شرایط دریافت ویزای همراه است. از آنجا که تحصیل دکترا در اروپا مدت زمانی در حدود 3 سال دارد، متقاضی تمایل دارد تا همسر و یا فرزندان او در این مدت، کنار او حضور داشته باشند. معمولاً برای تحصیل دکترا در کشور آلمان و سایر کشورهای اروپا، دانشجو می تواند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست ویزا کند. در صورتی که تحصیل دکترا در اروپا به همراه حقوق و کار باشد نیز می توان به صورت همزمان برای همسر و فرزندان درخواست ویزا کرد. به صورت کلی در کشورهای اروپایی جهت اقدام برای دریافت ویزای همراه، ابتدا باید به آن کشور ورود کنید و سپس در خواست ویزای همراه خانواده را دهید. مدت زمان ویزای همراهان شما به اندازه مدت زمان تحصیل شما خواهد بود. فرزندان شما نیز می توانند به صورت رایگان در آن کشور تحصیل کنند.

نکات مهم در گرفتن اپلای و پذیرش اروپا

همانطور که در قسمت های دیگر مقاله اشاره شد، تحصیل دکترا در اروپا مستلزم پیدا کردن یک سوپروایزر اروپایی است. اگر به دنبال تحصیل دکترا در بهترین رشته ها و معتبرترین دانشگاه های اروپا هستید، باید بر اساس رزومه و سوابق تحصیلی و پژوهشی خود با اساتید راهنما مکاتبه کنید. همچنین کوتاه بودن مدت تحصیل دکترا در اروپا یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر محبوبیت این دوره ها می باشد. روند اخذ پذیرش تحصیل دکترا در اروپا به مراتب آسان تر از کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا است، زیرا شما نیازی به نمرات اضافی آزمون هایی از قبیل GRE نیز نخواهید داشت. رزومه خود را تقویت کرده و پروپوزالی جهت ارائه آماده کنید. داشتن موضوع پژوهشی مناسب و ارائه انگیزه نامه قوی، شانس شما را برای پیدا کردن سوپروایزر بسیار بالا می برد. با توجه به آنکه در کشورهای اروپایی زبان تحصیل و زبان مورد استفاده عموم مردم با هم متفاوت می باشد، همواره با داشتن سطح زبان بالای انگلیسی می توانید به تحصیل ادامه داده و وارد بازار کار نیز شوید. اگر ذهن شما درگیر مسائل مالی و هزینه های اپلای خود می باشد نیز باید به شما بگوییم که اقدام برای اپلای هزینه خاصی برای شما ندارد و برخی از دانشگاه ها، ممکن است هزینه اندک اپلیکیشن فی از شما دریافت کنند. در صورتی که تمایل به گرفتن وکیل جهت اخذ پذیرش و ویزا را دارید، کافی است با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

شرایط کار پس از تحصیل دکترا در اروپا

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد تحصیل دکترا در اروپا را انتخاب می کنند، پیدا کردن موقعیت های کاری با حقوق بالا و مزایای بسیار است. دانشجویان تحصیل دکترا در اروپا می توانند پس از فارغ التحصیلی به دنبال کار باشند. همانطور که می دانید دانشجویان در اروپا در مدت زمان تحصیل خود می توانند مدت زمان 40 ساعت در هفته را به کار مشغول باشند. همچنین در برخی از موارد دانشجو با تصمیم سوپروایزر استخدام دانشگاه شده و به صورت تمام وقت مجاز به کار در دانشگاه می باشد. دانشجویانی که برای تحصیل دکترا به اروپا می آیند، می توانند پس از اتمام دوره و فارغ التحصیلی خود، به مدت 6 ماه الی 1 سال در آن کشور مانده و به دنبال کار بگردند. آن ها در صورتی که موفق به دریافت جاب آفر از یک کارفرما در اروپا شوند، می توانند اقامت کاری نیز دریافت کنند.

خدمات موسسه حقوقی MIE برای تحصیل دکترا در اروپا

همواره سختی هایی در راه پیدا کردن سوپروایزر و به طور کلی اپلای، برای تحصیل دکترا در اروپا و همچنین دریافت برنامه های بورسیه ای مختلف در پیش روی متقاضیان محترم می باشد. از مهم ترین موارد، چگونگی ترجمه تخصصی انگیزه نامه فارسی به زبان انگلیسی است که همواره متقاضیان این مقطع به راحتی از پس آن بر نمی آیند. همچنین شناخت و تسلط به نحوه برقراری ارتباط با اساتید، یکی از اصلی ترین نکات به منظور شروع تحصیل در کشورهای اروپایی نظیر آلمان، اتریش و انگلستان می باشد. آشنا نبودن با کلیات قوانین مهاجرتی و قانونی و عدم ارائه دقیق مدارک مورد نیاز، منجر به ردی یا ریجکتی ویزا خواهد شد. لذا انتخاب یک وکیل در این زمینه قطعاً به شما کمک شایانی خواهد کرد. موسسه حقوقی MIE اتریش با داشتن بیش از 15 سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیل دکترا در اروپا، خدماتی استثنایی از قبیل یافتن سوپروایزر در کشورهای اروپایی نظیر آلمان، اتریش، هلند و غیره را برای شما متقاضیان عزیز در نظر گرفته است.

پرسش و پاسخ به سوالات درباره تحصیل دکترا در اروپا

✔️مهم ترین موارد برای دریافت پذیرش تحصیل دکترا در اروپا کدام است؟

از مهم ترین موارد برای اخذ پذیرش تحصیل دکترا در اروپا پیدا کردن استاد راهنما یا سوپروایزر را می توان نام برد.

✔️نحوه برقراری ارتباط با سوپروایزر اروپایی به چه صورت است؟

برای ایجاد ارتباط با سوپروایزر، رزومه تحصیلی و پژوهشی قوی تهیه کنید و برای اساتید دانشگاه های مختلف ارسال کنید. توصیه می کنیم این امر را به موسسه معتبری بسپارید.

✔️هزینه های تحصیل دکترا در اروپا به چه صورت است؟

تحصیل دکترا در اروپا به صورت کاملا رایگان برای دانشجویان برتر و ممتاز امکان پذیر است، برخی از دانشگاه ها نیز با دریافت هزینه و بدون نیاز به سوپروایزر شما را پذیرش می کنند.

✔️از نظر هزینه ای ارزان ترین کشورها برای تحصیل دکترا در اروپا کدام هستند؟

در کشورهای اتریش، آلمان، فرانسه و برخی دیگر از کشورها امکان تحصیل کاملا رایگان وجود دارد.

سخن پایانی درباره تحصیل دکترا در اروپا

در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل دکترا در اروپا پرداختیم. عوامل تاثیرگذار در اخذ پذیرش دکترا در اروپا را بررسی کردیم، همچنین دانشگاه ها و کشورهای برتر برای تحصیل دکترا در اروپا را نیز به شما معرفی کردیم. سعی بر آن داشتیم تا تمامی سوالات و پرسش هایی که ممکن است برای هر متقاضی پیش بیاید را مورد بررسی قرار داده و اطلاعات کافی به شما دهیم. همانطور که در مقاله به دفعات اشاره شد، پیدا کردن سوپروایزر اروپایی مهمترین شرط برای اخذ پذیرش تحصیل دکترا در اروپا است. توصیه ما به شما عزیزان این است برای تحقق این رویا از موسسات حقوقی معتبر کمک بگیرید. موسسه حقوقی MIE اتریش با داشتن تجارت فراوان و موفق در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیل دکترا در اروپا، همراه و مشاور شما عزیزان در این راه می باشد. لذا اگر نیاز به دریافت مشاوره رایگان در زمینه تحصیل دکترا در اروپا را دارید درخواست مشاوره خود را در سایت های موسسه ثبت کرده و یا از طریق تماس با شماره تلفن های موسسه از کارشناسان و مشاورین با سابقه ما مشاوره رایگان دریافت کنید. از شما خواهشمندیم نظرات، پیشنهادات، انتقادات و تجربیات خود را در زمینه تحصیل دکترا در اروپا را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید. امید داریم مطالب ارائه شده در این مقاله برای شما مفید و مورد استفاده قرار گیرد.

2 پاسخ
 1. hhoseini
  hhoseini گفته:

  سلام
  30 ساله فوق لیسانس مهندسی شیمی از دانشگاه آزاد با معدل 18.5 و یک مقاله ISI هستم. آیا می توانم برای مقطع دکتری در اسپانیا و رشته های مدیریتی درخواست بدم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • shahidi
   shahidi گفته:

   سلام عرض ادب. در صورتی که بتوانید سوپروایرز پیدا کنید این امکان برای شما وجود دارد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *