در این مقاله سعی بر این داریم تا شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل دکترا در مجارستان را به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه متقاضی تحصیل دکترا در مجارستان هستید، این سوال برای شما به وجود آمده است که اولین مرحله برای اخذ پذیرش دکترا در مجارستان چیست؟ یا اینکه تحصیل دکترا در مجارستان مستلزم پیدا کردن استاد راهنما و یا سوپروایزر است؟ در این مقاله تمامی نکات مهم درباره تحصیل دکترا در مجارستان را مورد بررسی قرار داده و تمامی پرسش های شما را پاسخ می دهیم. موسسه مشاوره ای ملک پور با داشتن بیش از 15 سال سابقه درخشان در زمینه امور مهاجرتی و ارائه خدمات اخذ انواع ویزاهای کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری، این مطالب را برای استفاده شما عزیزانی که مایل به دریافت پذیرش برای تحصیل دکترا در مجارستان هستید، تهیه و تنظیم کرده است. امید داریم مطالبی که در این مقاله به آن اشاره می کنیم مورد استفاده شما همراهان قرار گیرد. برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه تحصیل دکترا در مجارستان، درخواست مشاوره خود را در سایت ما ثبت نمایید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان با شما تماس بگیرند. همچنین می توانید برای ارتباط با مشاوران خبره ما، با شماره تلفن های موسسه جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

شما می توانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل دکترا در مجارستان

تحصیل دکترا در مجارستان

فایل ویدیویی تحصیل در مجارستان

فایل صوتی این ویدیو

شرایط عمومی تحصیل دکترا در مجارستان

مجارستان کشوری متمدن با پیشینه تاریخی طولانی است واقع در مرکز اروپا می باشد. مجارستان به صورت مداوم، مرکز تبادل فرهنگ و تفکر بوده است و دانشگاه های این کشور با درنظر گرفتن این سنت و داشتن سابقه ای 600 ساله، رشته های بسیاری در مقطع دکترا را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. نوآوری در تحصیل و تحقیقات آکادمیک به زبان انگلیسی برای تحصیل دکترا در مجارستان، باعث شده تا این کشور گزینه ای عالی برای گذراندن تحصیلات تکمیلی باشد. سیستم آموزش عالی کشور مجارستان همواره تمایل به جذب افراد محقق و با استعداد دارد که مایل هستند در اروپا تحصیل کنند. سیاست دولت مجارستان به این صورت است که قصد دارد تا پایان سال 2021 تعداد بسیاری از دانشجویان بین المللی را پذیرا باشد. برای دستیابی به این هدف خود، دوره های متنوع تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه داده و ارائه خدماتی از جمله اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان را در دستور کار خود قرار داده است. سیستم آموزشی کشور مجارستان علاوه بر دارا بودن دانشگاه هایی جامع، موسسه هایی دارد که تمرکز آن ها بر روی رشته های متنوعی همچون هنر، کشاورزی، اقتصاد و مهندسی است که این موسسه ها برای تحقیقات در مقطع دکترا مناسب هستند. مجارستان 69 دانشگاه دارد که قدیمی ترین آن ها دانشگاه پچ( University of Pécs ) نام دارد که در سال 1367 بنا شده است. حدود 21 هزار دانشجوی بین المللی دارد که تا به امروز 13 جایزه نوبل در کارنامه آن ها دیده می شود. سال تحصیلی نیز از ابتدای سپتامبر شروع شده و تا پایان جولای ادامه دارد. برترین دانشگاه مجارستان نیز سملویس( Semmelweis University ) نام دارد.

شرایط عمومی مجارستان

چگونگی دریافت بورس برای تحصیل دکترا در مجارستان

هزینه تحصیل دکترا در مجارستان، به صورت سالیانه مبلغی بین 5000 تا 15000 یورو می باشد. این شهریه برای تمامی دانشجویان بین المللی بدون در نظر گرفتن ملیت آن ها یکسان است. این هزینه ها بسته به رشته و دانشگاه مورد انتخاب شما متغیر است. به صورت کلی رشته های مدیریتی بالاترین شهریه ها را دارند. دیگر نکته در مورد هزینه های تحصیل این است که پرداخت این هزینه ها مثلا در ترم های اولی که واحدهای درسی پایه را اخذ می کنید بیشتر بوده و در ادامه در ترم های بعدی که به مرحله تحقیقات پا گذاشته اید کمتر می شود. مجارستان برای تحصیل دکترا بورسیه های تحصیلی اختصاص می دهد. بورسیه های تحصیل دکترا در مجارستان می تواند کل شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی و یا بخشی از این 2 را تحت پوشش قرار دهد. به صورت کلی قاعده این است که برای تحصیل دکترا داشتن یک سری از شرایط الزامی است. به طور مثال رزومه کاری و تحصیلی قوی، داشتن نمره آیلتس 7 به بالا، داشتن مقالات ISI و شرایط سنی سنجیده می شود، منتهای مراتب شرایط در مجارستان اندکی راحت ترگرفته می شود. متقاضیان با داشتن نمره 6.5 آیلتس و داشتن رزومه قوی، می توانند به صورت فول فاند یا بورسیه کامل و یا در مواردی با پرداخت هزینه بسیار اندک، پذیرش خود برای تحصیل دکترا در مجارستان را دریافت کنند. همچنین مادامی که شما مشغول به تحصیل هستید، سابقه کاری برای شما محسوب می شود. موسسه MIE مفتخر است که در زمینه اخذ پذیرش تحصیل دکترا در مجارستان، در کنار شما عزیزان بوده و یاری رسان شما برای دریافت انواع بورسیه های تحصیلی باشد. بورسیه برای دانشجویان بین المللی دکترا در مجارستان، به 2 صورت زیر است:

 • بورسیه تحصیلی Hungaricum

  نوعی بورسیه تحصیلی است که با همکاری کشورهای مختلفی تدوین شده است. اگر موفق به اخذ این نوع بورسیه شوید، شهریه های دانشگاه، هزینه های زندگی و دیگر هزینه های مربوط به مسکن و بیمه شما نیز تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

 • بورسیه تحصیلی دو جانبه

  نوعی بورسیه است که به صورت مشترک توسط مجارستان و کشور مبدا دانشجو اعطا می شود و به این صورت است که شهریه دانشگاه و مبالغی جهت پرداخت هزینه های ماهیانه زندگی به دانشجو پرداخت می شود.

در صورتی که موفق به اخذ بورسیه برای تحصیل دکترا در مجارستان نشوید، می توانید هزینه های خود را از طریق کار دانشجویی پوشش دهید. دانشجویانی که مشغول به تحصیل دکترا در مجارستان هستند می توانند کارت آبی اروپا را دریافت کرده و در مجارستان مشغول به کار شوند.

دانشگاه های برتر برای تحصیل دکترا در مجارستان

با داشتن حدود 70 مرکز تحصیلی آموزش عالی، دانشگاه های مجارستان اندکی کوچک ولی متنوع هستند. همچنین بسیاری از این موسسات قدمت تاریخی بسیار زیاد داشته به طوری که این پشتوانه تاریخی به ابتدای دوران رنسانس باز می گردد. نشریه Times Higher Education گزارشی منتشر کرده که در آن رده بندی دانشگاه های معتبر مجارستان مشخص شده است.

نام دانشگاه

رتبه دانشگاه
Semmelweis University

401-500

Eotvos Lorand University

601-800
University of Szeged

601-800

دانشگاه تکنولوژی و اقتصاد بوداپست

801-1000
University of Debrecen

801-1000

مدارک لازم برای تحصیل دکترا در مجارستان

متقاضی برای اخذ پذیرش تحصیل دکترا در مجارستان و ورود به این کشور نیازمند دریافت ویزای بلند مدت TYPE D است. از این رو برای درخواست این ویزا نیاز به مدارک زیر دارید:

 • دریافت نامه پذیرش از دانشگاه
 • ارائه رسید های پرداخت هزینه های تحصیل
 • ارائه مدرک زبان
 • رزرو بلیط هواپیما
 • ارائه اسناد بیمه درمانی
 • ارائه اسناد مالی مبنی بر اینکه شما می توانید به صورت ماهیانه به 700 یورو دسترسی داشته باشید
 • پرداخت مبلغ 60 یورو بابت هزینه درخواست ویزا

پیدا کردن استاد راهنما برای تحصیل دکترا در مجارستان

سیستم متمرکزی برای ثبت درخواست پذیرش تحصیل دکترا در مجارستان وجود ندارد، لذا متقاضیان باید مستقیماً به دانشگاه و یکی از اساتید راهنما درخواست داده و مکاتبات خود را آغاز کنند. تمامی درخواست کنندگان تحصیل دکترا در مجارستان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند و این مورد، الزامی قانونی در این کشور است. هرکدام از دانشگاه ها نیز می توانند معیارهای متفاوتی برای سنجش کیفیت مدارک و اسناد شما را داشته باشند. این معیار ها می تواند با رشته درخواست شده توسط شما مرتبط باشد. اساتید راهنما یا سوپروایزر ها از شما می خواهند به آن ها مدارکی ارائه دهید که این مدارک عبارتند از:

 • جزئیاتی از دوره کارشناسی ارشد شما شامل مدرک و مستنداتی از نمرات کسب شده
 • نامه ای که در آن دلایل علاقه مندی خود جهت تحصیل دکترا در مجارستان را به صراحت اعلام کرده باشید
 • ارائه توصیه نامه از اساتید راهنمای پیشین خود
 • ارائه مدرک زبان

به صورت عمده پروپزال کامل متقاضی در این مرحله ارائه نمی شود و موضوع پایان نامه دکترای متقاضی در اوایل دوره تحصیل مشخص می گردد. ممکن است برخی از دانشگاه جهت بررسی درخواست پذیرش تحصیل دکترا در مجارستان هزینه ای بین 50 تا 100 یورو از متقاضی دریافت کنند.

مدت زمان تحصیل دکترا در مجارستان

به صورت کلی تحصیل دکترا در مجارستان شامل 2 مرحله می شود:

مرحله اول مدت زمانی 1 تا 2 ساله دارد که شامل واحد های تئوری، واحد های آزمایشگاهی، سمینارها و سایر آموزش ها است که حدود 120 واحد درسی را شامل می شود. این مرحله به نحوی برنامه ریزی شده است که متقاضی را برای انجام تحقیقات مستقل و داشتن دانش جامع آکادمیک آماده سازی می کند.

مرحله دوم مدت زمانی 2 تا 3 ساله دارد که در طول این مرحله متقاضی صراحتاً به عنوان یک دانشجوی دکترا شناخته شده و بر روی موضوعات ابتکاری تحقیق می کند. به طور کلی زمان 1 سال نیز برای نوشتن پایان نامه به شما اعطا می کنند. پس می توان گفت به صورت کلی مدت زمان گذراندن مقطع دکترا در مجارستان حدود 3 تا 6 سال می باشد.

اطلاع از شرایط ویزای همراه دانشجو در مجارستان

متقاضیان تحصیل دکترا در مجارستان این امکان را دارند که افراد خانواده خود را در مدت زمان تحصیل همراه خود داشته باشند. پروسه این درخواست به این صورت است که شما ابتدا به مجارستان آمده و پس از اخذ مجوز اقامت خود و به دست آوردن شرایط اسکان، تمکن مالی 6 ماهه برای دیگر اعضای خانواده ارائه دهید. متقاضیان باید مدارک مورد نیاز را به اداره مهاجرت بوداپست تحویل داده و برای دریافت دعوت نامه درخواست دهند. پس از آن دانشجویان دعوت نامه را برای خانواده ارسال کرده و خانواده پس از دریافت دعوت نامه می توانند برای دریافت ویزا در کشور خود اقدام نمایند. این پروسه حدود 3 الی 4 ماه زمان می برد.

برای دریافت دعوت نامه می بایست مدارکی ارائه دهید که عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه اظهار نامه بانکی با این محتوا که نشان دهد شما منابع مالی کافی برای پرداخت هزینه های زندگی اعضای خانواده را دارید
 • مجوز اقامت در مجارستان
 • ارائه گواهی ثبت نام دانشگاه
 • ارائه مدارک سکونت در مجارستان
 • پرداخت هزینه درخواست به مبلغ 4 فورینت

همراهان شما در ایران پس از دریافت این دعوت نامه با در دست داشتن مدارک زیر، به سفارت این کشور در تهران مراجعه نموده و درخواست خود را جهت اخذ ویزا ثبت می نمایند:

 • دعوت نامه
 • مدارک اثبات کننده رابطه خانوادگی با دانشجو
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • ارائه گواهی ثبت نام دانشجو در دانشگاه
 • ارائه مدارک سکونت دانشجو در مجارستان
 • اصل و کپی مدارک بیمه پزشکی دانشجو در مجارستان
 • ارائه نامه تمکن مالی جهت اثبات توانایی در پرداخت هزینه های سفر
 • اصل پاسپورت با داشتن حداقل 18 ماه اعتبار

نکاتی کلیدی اخذ پذیرش برای تحصیل دکترا در مجارستان

زبان رسمی آموزشی در دانشگاه های کشور مجارستان زبان مجارستانی یا Magyar است. ولی به صورت کلی برای برنامه های دکترا معمولا زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرد. از همین رو برای اخذ ویزای تحصیل دکترا در مجارستان باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید. محدودیتی در تعداد دانشجویان متقاضی برای دریافت پذیرش تحصیل دکترا در مجارستان وجود ندارد، ولی با توجه به محدود بودن منابع فاند یا بورسیه تحصیلی، این امتیاز به بهترین دانشجویان اعطا می گردد. بنابراین امکان دارد برای ارزیابی آنان از مصاحبه و یا آزمون های ورودی که معمولاً به صورت شفاهی است استفاده کنند. ممکن است این مصاحبه ها به صورت آنلاین و قبل از اینکه به مجارستان بروید انجام شود.

کار پس از تحصیل دکترا در مجارستان

کشور مجارستان در راستای کمک به دانشجویان بین المللی و متقاضیان اخذ پذیرش تحصیل دکترا، یک نوعی از اقامت تحت عنوان کار پس از تحصیل را در نظر گرفته است. این نوع ویزا به این صورت است که به دانشجو مدت زمانی 9 ماهه پس از فارغ التحصیلی زمان داده می شود تا در مجارستان مشغول به کار شود. این 9 ماه مدت زمان مناسب و طلایی برای آن دسته از دانشجویانی است که قصد دریافت اقامت دائم در این کشور را دارند. ولی این نکته را هم خاطر نشان می کنیم که در صورتی که دانشجوی ممتازی باشید، بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید و رزومه ای قوی از کار و تحقیق در کارنامه خود داشته باشید می توانید شانس بسیار بالایی برای کاریابی داشته باشید.

اخذ پذیرش دکترا در مجارستان و خدمات موسسه ملک پور

موسسه حقوقی ملک پور با داشتن بیش از 15 سال سابقه درخشان و با تکیه بر تجربیات خود در امور مهاجرت، در خصوص انواع ویزاهای کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری از جمله ویزای تحصیل دکترا در مجارستان، در کنار شما عزیزان است تا از خدمات مشاوره و حقوقی آن استفاده کنید. برای تحقق رویای تحصیل دکترا در مجارستان باید 2 مرحله طی شود. در مرحله اول پذیرش تحصیل دکترا در مجارستان باید دریافت گردد و سپس جهت اخذ ویزا اقدام کرد. اصلی ترین مدرک جهت دریافت تحصیل دکترا در مجارستان، نامه پذیرش دانشگاه است، لذا باید از طریق مکاتبه با اساتید در کشور مقصد صورت پذیرد. متقاضیان محترم می توانند شخصا اقدام نموده و یا اینکه رزومه تحصیلی خود را جهت بررسی در اختیار مشاورین موسسه MIE قرار دهند. پس از اخذ پذیرش تحصیل دکترا در مجارستان می توان با مراجعه به سفارت این کشور در ایران، درخواست ویزا را ثبت کرد. همکاران و کارشناسان موسسه ما، در تمامی مراحل در کنار شما خواهند بود.

پرسش و پاسخ به سوالات درباره تحصیل دکترا در مجارستان

تحصیل دکترا در مجارستان چقدر هزینه بر است؟

برای تحصیل دکترا در کشور مجارستان باید به صورت میانگین، سالانه بین 5000 تا 15000 یورو هزینه پرداخت کنید.

آیا برای تحصیل دکترا در مجارستان، نیاز به ارائه مدرک زبان داریم؟

بله، از آنجا که تحصیل دکترا در مجارستان به زبان انگلیسی انجام می شود، شما نیازمند ارائه مدرک زبان هستید. نمره زبان آیلتس 6.5 برای ورود به مقطع دکترا الزامی است.

آیا در زمان تحصیل دکترا در مجارستان، کار هم می توان کرد؟

بله، شما در هنگام تحصیل خود می توانید به کار مشغول شده و سابقه کاری نیز کسب می کنید.

مدت زمان دوره تحصیل دکترا در مجارستان به چه صورت است؟

به طور معمول کل مدت زمان تحصیل دکترا در مجارستان بین 3 تا 6 سال می باشد.

سخن پایانی در رابطه با تحصیل دکترا در مجارستان

در این مقاله کلیه مسائل مربوط به تحصیل دکترا در مجارستان مورد بررسی قرار گرفت. مراحل اخذ پذیرش تحصیل دکترا در مجارستان و مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزا را تشریح کردیم. به نحوه چگونگی درخواست برای افراد خانواده پرداختیم و شرایط دریافت فاند، اقامت پس از تحصیل و اطلاعاتی از سیستم آموزش عالی این کشور ارائه دادیم. تحصیل دکترا در مجارستان بدون شک انتخابی منطقی برای افرادی است که تمایل به تحصیل دارند. موسسه مشاوره ای ملک پور، جهت اخذ ویزای تحصیل دکترا در مجارستان، در کنار شما است. شما می توانید از طریق ثبت درخواست و یا تماس با شماره تلفن های شرکت، درخواست مشاوره رایگان دهید. همچنین از شما خواهشمندیم که نظرات، انقادات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه تحصیل دکترا در مجارستان از طریق قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید. امیدواریم مطالبی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت مورد توجه و نیاز شما دوستان عزیز واقع شده باشد.

3 پاسخ
 1. hhoseini
  hhoseini گفته:

  سلام وقت بخیر
  بعد از پایان تحصیل در مجارستان. اجازه ی کار و اقامت در دیگر کشور های اروپایی را داریم؟

  پاسخ
  • shahidi
   shahidi گفته:

   سلام عرض ادب. بهتر است برای کار در مجارستان ابتدا مدرک تحصیلی خود را حداقل تا مقطع لیسانس اخذ نمایید و سپس به دنبال کار در این کشور اروپایی بگردید. بهتر است برای تحصیل، نیازهای بازار کار مجارستان را نیز در انتخاب رشته تحصیلی خود دخیل نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید