یکی از جذاب ترین مقاصد مهاجرتی برای دانشجویان و علاقمندان تحصیل در مقطع دکترا، کشور چین می باشد. امروزه این کشور در لیست بزرگترین قدرت های جهان خصوصاً در زمینه های اقتصادی و نیروی کار قرار دارد. سعی بر این داریم تا در این مقاله به صورت دقیق تری شرایط تحصیل دکترا در چین را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از مهمترین دلایل این امر نیز، سیاست های دولت چین برای حمایت از دانشجویان می باشد. ارائه بورسیه های متنوع از سوی دولت این کشور، باعث شده است بسیاری از هزینه های دانشجویان، به ویژه دانشجویان مقطع دکترا پوشش داده شود. همچنین هزینه های زندگی یک دانشجو در کشور چین نیز نسبتاً پایین بوده و متقاضی تحصیل دکترا در چین می تواند به راحتی در این کشور زندگی کند. آیا می خواهید بدانید که شرایط و مدارک مورد نیاز شما برای دریافت پذیرش و نحوه دریافت بورسیه برای تحصیل دکترا در چین به چه صورت است؟ آیا تمایل دارید بدانید معتبرترین و برترین دانشگاه های چین، کدام دانشگاه ها هستند؟ شرایط بعد از تحصیل دکترا در چین برای متقاضی به چه صورت است؟ ما در این مقاله به تمام پرسش هایی که ذهن شما را درگیر خود کرده است پاسخ می دهیم. موسسه مشاوره ای ملک پور (MIE اتریش)، همراه و راهنمای شما علاقمندان به تحصیل دکترا در چین است. لطفاً در صورت نیاز به مشاوره رایگان در زمینه تحصیل دکترا در چین، درخواست مشاوره خود را در سایت ما ثبت کنید یا با شماره تلفن های شرکت جهت ارتباط با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. تمامی مطالب مندرج در این مقاله از حقوق کپی رایت برخوردار بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع آن غیر قانونی تلقی می شود.

شما می توانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تیزر شرایط تحصیل در مقطع دکترا در 30 ثانیه


تحصیل دکترا در چین

فایل ویدیویی شرایط تحصیل در مقطع دکترا

فایل صوتی این ویدیو

بررسی شرایط اولیه تحصیل دکترا در چین

در شروع بهتر است شرایط اولیه تحصیل دکترا در چین را مورد بررسی قرار دهیم. باید خاطر نشان کنیم که برای تحصیل در چین، شما مسیرهایی پیش رو خواهید داشت که بسیار مرتبط به این هستند که شما چه دانشگاه و چه رشته ای برای تحصیل دکترا در چین انتخاب کرده اید. سیستم های ارزیابی و آموزشی مورد استفاده در کشور چین، بسیار رسمی تر از کشورهای اروپایی است. در مدت زمان 2 تا 3 سال از شروع دوره خود، شما به تکمیل برنامه هایی که توسط سوپروایزرتان طراحی شده است می پردازید. شرکت در سمینارهای مختلف و انجام آزمون های متعدد، مراحلی هستند که در راه اخذ مدرک دکترا در چین باید آن ها را طی کنید. در طول دوره تحصیل دکترا در چین، شما می بایست روی پروژه تحقیقاتی خود بسیار کار کنید و زمان بگذارید که بتوانید در پایان دوره تحصیل از آن به بهترین شکل دفاع کنید. مدت زمان دوره های تحصیل دکترا در چین بین 3 تا 4 سال است که هر سال 2 ترم تحصیلی را شامل می شود. ترم بهار از ماه مارچ شروع شده و تا ماه جولای ادامه دارد. همچنین ترم پاییز نیز از سپتامبر شروع می شود و در ژانویه خاتمه پیدا می کند.

تحصیل دندانپزشکی در چین
تحصیل دندانپزشکی در چین

نیازمندی های اپلای دکترا در چین

تحصیل دکترا در چین برای افرادی توصیه می شود که در رشته خود، روی موضوع خاصی تمرکز بسیاری دارند و تمایل به ادامه تحقیقات و بررسی ها بر روی این علاقمندی دارند. شما باید به صورت مداوم در طول مدت زمان تحصیل دکترا در چین، بر روی پایان نامه خود کار کنید. از این رو شما باید مقالات مقطع کارشناسی ارشد خود را نیز در جهت تقویت رزومه خود ارائه دهید. یکی از تاثیر گذارترین عوامل در اخذ پذیرش تحصیل دکترا در چین، بالا بودن معدل شما است. در کشور چین همانند دیگر کشورها، برای تحصیل در مقطع دکترا نیاز به یک استاد راهنما و یا سوپروایزر دارید. باید با بررسی لیست اساتید این کشور و تطابق دادن زمینه تحقیقاتی خود با تخصص اساتید، با آنان شروع به مکاتبه کنید. در پروسه پیدا کردن سوپروایزر ما به شما متقاضیان عزیز کمک خواهیم کرد. یکی از ضروری ترین موارد، تهیه پروپزال اولیه می باشد که اهداف شما در موضوع پیشنهاد شده را به صراحت بیان کند.

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش و ویزای تحصیل دکترا در چین

اولین مرحله برای دریافت ویزای تحصیل دکترا در چین، اخذ پذیرش است. پس ابتدا می بایست مدارک مورد نیاز پذیرش را تهیه فرمایید. پس از دریافت نامه پذیرش، شما می توانید برای ویزای تحصیل دکترا در چین درخواست خود را ثبت نمایید. مدارک اصلی جهت اخذ پذیرش شامل مدرک تحصیلی شما در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک زبان انگلیسی در سطح حداقل B2، نامه تایید سوپروایزر و توصیه نامه می شود. پس از آنکه پذیرش خود را دریافت کردید با در دست داشتن مدارک زیر می توانید برای ویزای تحصیل دکترا در چین اقدام فرمایید.

 • تکمیل فرم های مربوط به درخواست ویزا
 • ارائه گذرنامه معتبر
 • عکس پرسنلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه

نحوه انتخاب سوپروایزر برای تحصیل دکترا در چین

همانگونه که اشاره کردیم، انتخاب یک استاد راهنما یا سوپروایزر برای تحصیل دکترا در چین امری ضروری می باشد. به شما عزیزان توصیه می کنیم که تمرکز خود را بر روی انتخاب موضوع مناسب و مورد نیاز روز دنیا بگذارید تا بتوانید بهترین پروژه را تهیه کنید. پس از آن به بررسی دانشگاه های معتبر بپردازید و رزومه اساتید آن دانشگاه ها را بررسی فرمایید. در قدم های بعدی اساتیدی که فکر می کنید در زمینه درخواست شما مناسب هستند را شناسایی کرده و با ارسال رزومه خود، شروع به مکاتبه کنید. با ارائه مدارکی در زمینه های کاری مشابه و مقالات پیشین خود، می توانید نظر اساتید را به خود جلب کرده و با تایید آنان، پذیرش تحصیل دکترا در چین خود را دریافت کنید.

بررسی هزینه های تحصیل دکترا در چین

در کشور چین نیز همانند دیگر کشورهای جهان، هزینه های تحصیل دکترا، به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر بستگی دارد. همچنین در این کشور، موسسات متعدد دولتی و خصوصی وجود دارند که دانشجویان بین المللی را برای تحصیل در مقطع دکترا بورسیه می کنند که در بخش بورسیه های تحصیل دکترا در چین به آن بیشتر می پردازیم. هزینه های تحصیل دکترا در چین به طور میانگین برای رشته های علوم انسانی بین 11000 تا 26000 یوان در سال است. همچنین برای رشته های گروه پزشکی و علوم مهندسی از 18500 تا 33500 و برای رشته های هنر و ورزشی از 25000 تا 52000 پیش بینی شده است.

بورسیه های تحصیل دکترا در چین

کشور چین به منظور حمایت از تحصیل دانشجویان بین المللی و داخلی، بورسیه های مختلفی را برای دانشجویان ممتاز شرکت کننده در نظر گرفته است. این بورسیه ها عموماً به دانشجویانی تعلق می گیرد که قصد تحصیل دکترا در چین را داشته باشند و به شکلی برنامه ریزی شده است که علاوه بر پوشش هزینه های تحصیلی دانشجو، دیگر هزینه های زندگی او در چین را نیز تامین می کند. متقاضیانی که قصد تحصیل دکترا در چین را دارند باید بدانند بورسیه های تحصیلی به این صورت است که علاوه بر پرداخت هزینه های تحصیل، هزینه های خوابگاه نیز رایگان است و حدود 3500 یوان چین نیز حقوق دانشجویی به آنان تعلق می گیرد. تخصیص این مبالغ به گونه ای طراحی شده است که به دانشجو این امکان را می دهد که علاوه بر پرداخت هزینه های اولیه زندگی خود، بتواند مبلغی را نیز پس انداز کند. همچنین اگر دانشجو تمایلی به اسکان در خوابگاه های دانشگاه نداشته باشد نیز مبلغ 1000 یوان کمک هزینه اسکان دریافت خواهد کرد. از این رو استفاده کردن از برنامه های بورسیه تحصیل دکترا در چین، فرصتی بسیار مناسب برای علاقمندان به تحصیل دکترا می باشد.

بررسی معتبرترین و برترین دانشگاه های چین

یکی از مهمترین اهداف متقاضیان تحصیل دکترا در چین، دریافت مدارک بین المللی معتبر می باشد، از این رو اعتبار دانشگاه مورد انتخاب آنها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. در کشور چین که امروزه از مدرن ترین کشور های جهان به حساب می آید، دانشگاه هایی بزرگ با سطوح علمی بسیار بالایی وجود دارند. لذا در این بخش از مقاله 10 دانشگاه برتر جهت تحصیل دکترا در چین را به همراه جایگاه این دانشگاه ها در رتبه بندی جهانی به شما معرفی می کنیم.

رتبه در چین

رتبه جهانی نام دانشگاه
1 29

Tsinghua University

2

49 Peking University
3 58

Zhejiang University

4

63 Shanghai Jiao Tong University
5 73

University of Science and Technology of China

6

100

Fudan University

7-13

101-150

Central South University

7-13

101-150 Harbin Institue of Technology
7-13 101-150

Hazhong University of Science and Technology

7-13

101-150

Nanjing University

نحوه دریافت ویزای همراه چین

یکی از نگرانی های دانشجویان برای تحصیل دکترا در چین، چگونگی دریافت ویزای همراه است. به اطلاع شما می رسانیم که خوشبختانه کشور چین همچون دیگر کشورهای جهان، ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو صادر می کند. ولی این امر منوط به ورود شخص اصلی به کشور چین می باشد. به صورت کلی می توانیم بگوییم که افراد درجه یک دانشجو، شامل پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و فرزندان هستند که می توانند ویزاهای همراه با نام های S1 و S2 را دریافت کنند. خاطر نشان می کنیم برای همسر و فرزندان که قصد زندگی در چین را دارند از ویزای S1 و برای دیگر اعضا، از ویزای S2 استفاده می کنیم. ویزای S1 قابلیت تبدیل شدن به اقامت را دارد. دیگر نکته کلیدی در این مبحث این است که دانشجو از دانشگاه خود درخواست ارسال دعوت نامه برای هریک از اعضای خانواده خود کرده و سپس اعضای خانواده با در دست داشتن دعوت نامه برای دریافت ویزای همراه خود اقدامات لازم را به عمل می آورند.

بررسی شرایط کار و اقامت پس از تحصیل دکترا در چین

یکی از مهمترین فاکتور های انتخاب مقصد برای تحصیل در مقطع دکترا، شرایط کاری و اقامتی پس از تحصیل می باشد. لذا در این قسمت به بررسی شرایط کاری و اخذ اقامت پس از تحصیل دکترا در چین می پردازیم. به اطلاع شما همراهان گرامی می رسانیم که خوشبختانه کشور چین امکان کار پس از تحصیل در این کشور را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. شما این امکان را دارید تا پس از فارغ التحصیلی خود، ویزای خود را به ویزای تایپ Z که همان ویزای کاری چین نامیده می شود تغییر دهید. از آنجا که کشور چین قطب اقتصادی در جهان است و رونق داشتن کسب و کار ها یکی از مهمترین عوامل این پیشرفت اقتصادی هستند، شما می توانید به راحتی مشغول به کار شوید. همچنین می توانید با انجام هماهنگی های لازم، در دوره های کارورزی جهت آماده سازی خود برای ورود به بازار کار نیز شرکت کنید. این نکته را متذکر می شویم که کشور چین به راحتی تابعیت این کشور را به متقاضیان اعطا نمی کند و حتی ممکن است با داشتن شرایط کافی هم برای این تقاضا موافقتی دریافت نکنید. برای دریافت تابعیت کشور چین متقاضی باید اقامت دائم این کشور را داشته باشد و حتماً مدت زمان 3 تا 8 سال به صورت قانونی در این کشور زندگی کرده باشد.

پرسش و پاسخ به سوالات درباره تحصیل دکترا در چین

✔️در صورت دریافت بورسیه تحصیل دکترا در چین، چه هزینه هایی تحت پوشش قرار می گیرد؟

در صورت استفاده دانشجو از برنامه بورسیه تحصیل دکترا در چین، علاوه بر اینکه هزینه ای بابت شهریه و خوابگاه پرداخت نمی کنید، بلکه به صورت ماهیانه مبلغ 3500 یوان تحت عنوان حقوق دانشجویی دریافت خواهید کرد. این مورد مختص بورسیه دولتی چین است.

✔️آیا برای دریافت پذیرش تحصیل دکترا در چین، نیاز به پیدا کردن استاد راهنما داریم؟

بله، شما برای اخذ پذیرش تحصیل دکترا در چین ملزم به دریافت تاییدیه از سوی استاد راهنما یا سوپروایزر هستید.

✔️سطح زبان انگلیسی متقاضی برای تحصیل دکترا در چین به چه میزان باید باشد؟

به اطلاع شما همراهان می رسانیم که اخذ پذیرش تحصیل دکترا در چین، منوط به ارائه مدرک زبان انگلیسی با حداقل نمره B2 است.

✔️شرایط دریافت ویزای همراه برای متقاضیان تحصیل دکترا در چین چیست؟

همانطور که اشاره کردیم امکان صدور ویزا برای همراهان دانشجو امکان پذیر است. برای همسر و فرزندان از طریق ویزای S1 و برای پدر، مادر، برادر و خواهر از طریق ویزای S2  اقدام می نمایید.

✔️آیا امکان تمدید اقامت پس از فارغ التحصیلی در کشور چین وجود دارد؟

بله، شما می توانید پس از فارغ التحصیلی، ویزای خود را به ویزای نوع Z که همان ویزای کاری چین است تغییر دهید، ولی باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اعطای اقامت دائم و تابعیت چین کار ساده ای نیست و مستلزم حضور شخص متقاضی به مدت 3 تا 8 سال در این کشور می باشد.

سخن پایانی درباره تحصیل دکترا در چین

از آنجا که امروزه کشور چین به یکی از پیشرفته ترین و بزرگترین قدرت های جهان تبدیل شده است، متقاضیان زیادی برای تحصیل دکترا در چین مشتاق هستند. لذا این کشور به مقصدی محبوب بین دانشجویان دکترا تبدیل شده است. شرایط بورسیه ای مطلوب، هزینه های پایین زندگی، امکان درخواست ویزای همراه و بسیاری از موارد دیگر به مهمترین عوامل محبوبیت تحصیل دکترا در چین تبدیل شده است. در مقاله فوق سعی بر این داشتیم که شما را با شرایط تحصیل دکترا در چین آشنا کنیم. اگر بخواهیم مروری بر مطالب داشته باشیم باید بگوییم که جهت اخذ پذیرش تحصیل دکترا در چین نیازمند تهیه پروپوزال اولیه هستید، پس از آن باید با اساتید مختلفی در دانشگاه های مورد نظر خود مکاتبه کنید و موفق به دریافت تاییدیه از سوی آنان شوید. سپس با در دست داشتن مدارکی که ذکر کردیم جهت دریافت ویزای تحصیل دکترا در چین اقدامات لازم را انجام دهید. موسسه حقوقی ملک پور MIE با داشتن سابقه درخشان 15 ساله در زمینه اخذ انواع ویزای های کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری و اخذ انواع اقامت در کشورهای مختلف جهان، همراه و مشاور شما در زمینه تحصیل دکترای چین است. از شما خواهشمندیم در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان در زمینه تحصیل دکترا در چین را دارید، درخواست خود را در وب سایت های ما ثبت کنید تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان با شما تماس بگیرند. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق تماس تلفنی با شماره تلفن های شرکت، مشاوره رایگان از کارشناسان خبره ما در زمینه تحصیل دکترا در چین دریافت کنید. از شما خواهشمندیم که نظرات، پیشنهادات، انتقادات و تجربیات خود در زمینه تحصیل دکترا در چین را در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید. امیدواریم مطالبی که در این مقاله به بررسی آنها پرداختیم مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

3 پاسخ
 1. hhoseini
  hhoseini گفته:

  سلام
  20 ساله هستم و متاهل. آیا در هنگام تحصیل دکتری در چین خودم و همسرم اجازه ی کار داریم؟ و اینکه بعد از اتمام تحصیل می توانیم اقامت بگیریم؟

  پاسخ
  • shahidi
   shahidi گفته:

   سلام عرض ادب. مدرک صادره از بسیاری از دانشگاه های کشور چین مورد تایید کشورهای مطرح جهانی هستند و برای کار در کشورهای دیگر با داشتن مدرک دکترا از دانشگاه های چین، در صورت داشتن سایر شرایط لازم مشکلی نخواهید داشت.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *