تحصیل پزشکی در اروپا

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

تحصیل پزشکی در اروپا، یکی از بهترین پیشنهادات برای دوست داران به تحصیل در این مقطع است. برترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته های پزشکی و گرایش مرتبط، در این قاره واقع شده و بسیاری از کشورهای اروپایی دارای دانشگاه هایی معتبر هستند که این رشته ها به زبان انگلیسی در آن ها تدریس می شوند. به علاوه اینکه دانشگاه ها مدارک بسیار معتبری نیز برای تحصیل پزشکی در اروپا به دانشجویان ارائه می دهند. در نتیجه اروپا از مطرح ترین و معتبرترین مقاصد جهت تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی است. یکی از دیگر دلایل پر طرفدار بودن تحصیل پزشکی در اروپا برای دانشجویان، رایگان بودن شهریه برخی از این دانشگاه ها است. موسسه حقوقی ملک پور با داشتن بیش از 15 سال سابقه درخشان در زمینه امور مهاجرتی و ارائه خدمات و اخذ انواع ویزاهای کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری، این مقاله را برای استفاده شما همراهان و علاقه مندان به تحصیل پزشکی در اروپا، تهیه و تنظیم کرده است. امیدواریم مطالبی که در این مقاله به آن اشاره شده است مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان، درخواست مشاوره خود را در وب سایت های رسمی موسسه ثبت نمایید تا مشاورین مجرب ما در زمانی کوتاه با شما تماس بگیرند. شما نیز می توانید برای ارتباط با کارشناسان خبره مجموعه، با شماره تلفن های موسسه جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

شما می توانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تیزر تصویری تحصیل پزشکی در اروپا بدون کنکور و کمترین هزینه در 30 ثانیه


تحصیل پزشکی در اروپا

ویدیوی تحصیل پزشکی در اروپا بدون کنکور و با کمترین هزینه

فایل صوتی این ویدیو

شروط دریافت پذیرش برای تحصیل پزشکی در اروپا

هنگامی که بحث از شرایط و دریافت پذیرش در رشته های پزشکی و دندان پزشکی می شود، اولین نکته ای که به ذهن متبادر می شود، آزمون ورودی و یا کنکورهای سخت جهت ورود به دانشکده های پزشکی و دندان پزشکی و گرایش های مرتبط است و دانشجویان باید آمادگی لازم برای شرکت در آزمون های ورودی را داشته باشند. از این خاطر دوره های بسیاری قبل از ورود دانشجویان به دانشگاه ها تحت عنوان آماده سازی و یا پیش پزشکی وجود دارند که بتوانند آمادگی دانشجو را برای شرکت در آزمون ورودی بالا ببرند. برای رسیدن به آمادگی و قبولی در آزمون، معمولا دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی و زبان تدریس می شوند. مدت زمان این دوره های پیش پزشکی در کشورهای اروپایی معمولا یک سال است، ولی در برخی از کشورها مانند کشور انگلستان، مدت زمان این دوره 2 سال است که A-LEVEL نیز نام دارد. در برخی از کشورها نیز معدل دانشجو به غیر از آزمون ورودی حائز اهمیت است. به طور مثال داشتن معدل 20 از شروط پذیرش پزشکی در کشور آلمان است، و یا در کشورهایی نظیر اتریش، فرانسه، اسپانیا و آلمان که تحصیل پزشکی در آن ها رایگان است، آزمون ورودی به زبان بومی آن کشور برگزار می شود و در دوره های یک ساله آماده سازی دانشجویان، زبان بومی آن کشورها نیز با دانشجویان کار می شود. می توان گفت که داشتن مهارت و دانش در زمینه زبان کشور مد نظر، از نیازمندی های پذیرش دانشجو در آن کشور می باشد.

در جدول زیر شرایط اولیه تحصیل در برخی از کشورهای اروپایی بررسی شده است.

نام کشور

دوره آماده سازی با پیش پزشکی مدت زمان دوره زبان

انگلیس

A-LEVEL یک و نیم تا دو سال انگلیسی

آلمان

PRE-MEDICAL یک سال

آلمانی

فرانسه

PRE-MEDICAL یک سال

فرانسوی

اسپانیا

PRE-MEDICAL یک سال

اسپانیایی

اتریش

PRE-MEDICAL یک سال

آلمانی

مجارستان

PRE-MEDICAL یک سال

انگلیسی

ایرلند

PRE-MEDICAL یک سال

انگلیسی

لاتویا

PRE-MEDICAL یک سال

انگلیسی

چک PRE-MEDICAL یک سال

انگلیسی

اروپا

شرایط تحصیل رایگان رشته پزشکی در اروپا

دانشجویان بسیاری مایل  به تحصیل در رشته پزشکی به صورت رایگان در اروپا هستند. این تمایل آنها از این رو است که در بسیاری از کشورهای اروپا، امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی فراهم است. به طور مثال کشورهای آلمان، فرانسه، اسپانیا و اتریش از این دسته هستند.  مدت زمان تحصیل دوره پزشکی در این کشورها شش سال می باشد و دانشجو برای گذر از آزمون ورودی، باید به زبان بومی آن کشور مسلط باشد و این مقدمه ای  برای تحصیل رایگان این رشته ها در هر کدام از این کشورها است. در مورد شهریه به اطلاع شما می رسانیم که دانشجویان بین المللی هزینه بسیار اندک پرداخت می کنند و می توان گفت که با هزینه بسیار کم و یا به اصطلاح به صورت رایگان تحصیل می کنند. ولی خاطر نشان می کنیم که دوره های آماده سازی یا پیش پزشکی دارای هزینه است و دانشجو موظف است برای گذراندن این دوره ها هزینه بیشتری کند.

از مهم ترین نکات تحصیل رایگان پزشکی در اروپا، می توان به کم هزینه بودن آن اشاره کرد و همچنین مدارکی که به دانشجویان اعطا می گردد، مدارک بسیار معتبر در سطح اروپا و جهان است، زیرا سطوح علمی بسیاری از این دانشگاه ها بالا است و دارای رتبه های ممتازی در سطح بین المللی هستند. لازم به ذکر است که تحصیل رشته پزشکی در این کشورها بسیار معتبر تر از تحصیل پزشکی در کشورهای اروپای شرقی نظیر اوکراین، روسیه و بلاروس می باشد و همچنین هزینه های تحصیل نیز نسبت به این کشورها کمتر می باشد، به علاوه اینکه مدارکی از سوی برخی از دانشگاه های کشورهای اروپای شرقی اخذ می شود، در بسیاری از کشور ها نا معتبر است. لذا به شما توصیه میکنیم اگر علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی هستید، مقصد خود جهت تحصیل را از بین این کشورها انتخاب کنید.

شروط دریافت پذیرش برای تحصیل دندان پزشکی در اروپا

همان طور که می دانید رشته دندان پزشکی از رشته های مورد علاقه بسیاری از متقاضیان و تحصیل در این رشته برای آنها در اروپا بسیار حائز اهمیت است، زیرا این رشته ها با کیفیت بسیار بالا در دانشگاه های معتبر تدریس شده و در ادامه مدارک بین المللی بسیار معتبر به دانشجویان اعطا می گردد. امروزه می توان گفت که کشور انگلستان بهترین و معتبرترین دانشگاه ها در رشته دندان پزشکی را دارد و مدارکی که از این دانشگاه ها برای دانشجویان صادر می گردد، در تمام دنیا بسیار معتبر و مورد تایید است. تحصیل در رشته دندان پزشکی در انگلستان را می توان به یک سرمایه گذاری تشبیه کرد که بازدهی بسیار بالایی خواهد داشت، زیرا طبق بررسی های انجام شده نرخ بازگشت سرمایه (ROI) برای تحصیل پزشکی در اروپا، بالای 90 درصد است که باعث می شود دانشجویان با خیالی آسوده هزینه های مرتبط به تحصیل خود را پرداخت کنند. همچنین در برخی کشورهای دیگر اروپایی نظیر قبرس، مجارستان، چک و لاتویا رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی برگزار شده و نسبت به تحصیل در انگلستان هزینه های کمتری دارند.

شرایط تحصیل دندان پزشکی در اروپا به صورت رایگان

مدت زمان تحصیل در رشته دندان پزشکی عموما 5 سال است. متقاضیان برای تحصیل رایگان این رشته در اروپا می بایست مقصد خود را از بین کشورهایی مانند فرانسه، اسپانیا، آلمان و اتریش انتخاب کنند. شرایط آلمان و اتریش متفاوت است. برای شرکت در آزمون ورودی متقاضی باید در محیط حضور پیدا کند و برای شرکت در دوره پیش پزشکی معدل 20 و مدرک زبان C1 ارائه دهد. فقط 5 درصد از ظرفیت دانشگاه های آلمان به دانشجویان بین المللی اختصاص دارد. همانطور که اشاره کردیم شرط ورود به دانشگاه ها نیز، قبولی در آزمون ورودی و کسب نمره کافی می باشد. همچنین تسلط به زبان بومی لازم است زیرا آزمون ورودی به زبان بومی برگزار می شود.

شرایط تحصیل پزشکی در اروپا بدون آزمون ورودی یا کنکور

افراد زیادی به دنبال پیدا کردن راهی برای تحصیل پزشکی در اروپا هستند که آزمون ورودی یا کنکور نداشته باشد. زیرا در اکثر کشورهای اروپایی برای تحصیل در این رشته ها آزمون ورودی وجود دارد. در کشورهایی مثل فرانسه، قبرس و لاتویا جهت ورود دانشجو به رشته های پزشکی آزمون ورودی یا کنکور وجود ندارد. به طور مثال در فرانسه بعد از گذراندن دوره های کالج، متقاضی می تواند با انجام دادن یک مصاحبه وارد رشته پزشکی شود. در فرانسه دانشجو در یک سال شروع تحصیل دروس پایه پزشکی را می خواند و در صورتی که نمرات کافی و معدل مورد قبول را کسب کند می تواند در رشته پزشکی شروع به تحصیل کند. ولی در صورتی که نمرات و معدل مورد نیاز کسب نشود می تواند در رشته های زیر مجموعه پزشکی نظیر پرستاری و یا علوم آزمایشگاهی و یا فیزیوتراپی ادامه دهد. به طور مثال در کشور لاتویا با ارائه مدرک زبان آیلتس و داشتن شرایط سنی متقاضی به صورت مستقیم به رشته پزشکی راه پیدا می کند. هر یک از 3 کشور مذکور مدارکی معتبر در سطح اروپا به دانشجویان اعطا می کنند و از این رو دانشجویانی که نمرات خوب و معدل بالایی دارند را بدون آزمون در رشته های پزشکی و دندان پزشکی پذیرش می کنند. تنها تفاوت میان این 3 کشور این است که در کشور قبرس و لاتویا تحصیل دانشجویان به زبان انگلیسی است و تحصیل در این 2 کشور برای دانشجو هزینه دارد، در صورتی که در کشور فرانسه تحصیل به زبان فرانسوی و به صورت رایگان است.

شرایط تحصیل پزشکی در اروپا به زبان انگلیسی

در بسیاری از کشورهای اروپایی امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد، مانند انگلستان و ایرلند. همچنین در بسیاری از دیگر کشورهایی که انگلیسی زبان نیستند، امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. به طور مثال کشورهای مجارستان، قبرس، لاتویا و جمهوری چک این امکان را دارند. در جدول زیر لیستی از تمام کشورهای اروپایی که امکان تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی به زبان انگلیسی را دارند به همراه شهریه حدودی هر 2 رشته مشاهده می کنید:

نام دانشگاه و کشور

شهریه دانشگاه به یورو
رشته پزشکی

رشته دندان پزشکی

دانشگاه Kaunas لیتوانی

12500 13500
دانشگاه ریگا لیتوانی 12000

14500

دانشگاه چارلز پراگ جمهوری چک

14050 14050
دانشگاه Hradec Kralove جمهوری چک 1200

13300

دانشگاه پیلسن جمهوری چک

11700 —–
دانشگاه Szczecin لهستان 10500

10500

دانشگاه سملویس.  بوداپست مجارستان

16300

16300

دانشگاه Pecs مجارستان

15000 15500
دانشگاه سگد مجارستان 14800

15200

دانشگاه دبرسن مجارستان

15100

14300

شرایط تحصیل پزشکی در اروپای شرقی

همانطور که در بالا اشاره کردیم در بسیاری از کشورهای منطقه شرقی اروپا، رشته های پزشکی و دندان پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می شود، اما تحصیلات در این کشور ها همانند کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه و اسپانیا رایگان نمی باشد. دیگر نکته کلیدی درباره کشورهای شرق اروپا نظیر اوکراین، لهستان، بلاروس و بلغارستان این است که مدارک تحصیلی صادر شده از این کشور ها در کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و انگلستان و برخی دیگر از کشورهای مطرح اروپایی معتبر نمی باشد. توصیه ما به شما این است که ابتدا برای خود مشخص کنید که مدرک تحصیلی خود را برای چه کشوری می خواهید و سپس کشور مورد نظر جهت تحصیل را انتخاب نمایید و بررسی کنید مدرکی که از آن دانشگاه مورد نظر دریافت می کنید، در کشوری که می خواهید از آن مدرک استفاده کنید معتبر می باشد؟ به طور مثال اگر بخواهید پس از تحصیل خود در ایران مشغول به کار شوید، بررسی کنید که آیا دانشگاه مد نظر شما در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد؟ از آنجا که این لیست ها به صورت مرتب به روز رسانی می شود، پیشنهاد می کنیم همیشه نسخه به روز آن را تهیه نمایید. اگر می خواهید در کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا و یا انگلستان دوره تخصص خود را بگذرانید، باید در دانشگاه هایی که مدارک تحصیلی شما از نظر آن ها معتبر می باشد را انتخاب کنید، پس حتما با تماس گرفتن و مکاتبه با دانشگاه مقصد در آمریکا، کانادا و یا انگلستان استعلام کنید که آیا مدارک تحصیلی شما مورد قبول آن ها است یا خیر؟

بررسی بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل پزشکی در اروپا

همانطور که اشاره کردیم، اروپا یکی از مهمترین و محبوب ترین مقاصد برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی است. بهترین و معتبرترین دانشگاه ها در زمینه پزشکی در جهان در قاره اروپا واقع شده اند که تعدادی از آن ها در کشور انگلستان هستند و تعدادی در دیگر کشورهای اروپایی. در جدولی که در انتهای این مطلب مشاهده می کنید 10 دانشگاه برتر در اروپا و 10 دانشگاه برتر در انگلستان را به شما معرفی می کنیم:

اسامی 10 دانشگاه برتر در رشته های پزشکی و دندان پزشکی اروپا

Karolinska Institute, Sweden

1
Heidelberg University, Germany

2

ETH Zurich, Switzerland

3
Charité – Universitätsmedizin Berlin, Germany

4

LMU Munich, Germany

5
KU Leuven – University of Leuven, Belgium

6

Erasmus University Rotterdam, the Netherlands

7
Sorbonne University, France

8

University of Paris, France

9
Maastricht University, Netherlands

10

اسامی 10 دانشگاه برتر در رشته های پزشکی و دندان پزشکی انگلستان

University of Oxford

1
University of Cambridge

2

Imperial College London

3
University College London (UCL)

4

University of Edinburgh

5
King`s College London

6

University of Manchester

7
University of Warwick

8

University of Bristol

9
University of Glasgow

10

شرایط تحصیل برای تخصص پزشکی در اروپا

یکی از مهمترین مباحث تحصیل پزشکی در اروپا، اخذ تخصص است. بسیاری از متقاضیان خواهان آن هستند که در همان کشوری که مدرک عمومی پزشکی خود را دریافت کرده اند، دوره تخصص خود را نیز بگذرانند. در صورتی که اگر متقاضی بخواهد دوره تخصص خود را در کشوری دیگر سپری کند، باید دانشگاه مقصد مدرک اخذ شده متقاضی را مدرکی معتبر بداند. به طور مثال اگر شما دوره عمومی خود را در کشوری مثل اوکراین گذرانده باشید، امکان اخذ تخصص در کشور کانادا را نخواهید داشت . پس اکیداً توصیه می کنیم قبل از اینکه کشور مقصد برای تحصیل در دوره عمومی خود را انتخاب کنید، به فکر آینده کاری و دریافت تخصص و دیگر نکات مرتبط باشید و حتما از طریق مکاتبه با دانشگاه ها از مورد تایید بودن مدرک خود توسط آن دانشگاه اطمینان حاصل فرمایید. دوره های تخصص در اروپا به صورت کلی بین 3 الی 8 سال به طول می انجامد که بسته به نوع گرایش تخصص متغیر هستند.

بررسی درآمد رشته های پزشکی در اروپا

درآمد از طریق طبابت همیشه از مهترین فاکتورهای تحصیل پزشکی در اروپا توسط متقاضیان می باشد. درآمد یک پزشک را معمولا به صورت سالانه در نظر می گیریم و از آنجا که امکان سنجش درآمد مشخص برای حقوق یک پزشک وجود ندارد، این میزان درآمد به طور میانگین در کشورها بیان می شود. زیرا پزشکان بسته به نوع تخصص و کار خود درآمد های متفاوتی از یکدیگر دارند. در جدول زیر میانگین درآمد سالیانه پزشکان در 7 کشور مختلف اروپایی را مشاهده می کنید:

رتبه

نام کشور میانگین درآمد سالیانه به دلار

1

لوکزامبورگ $ 357.000
2 سوئیس

$ 258.000

3

ایسلند $ 202.000
4 ایرلند

$ 186.000

5

انگلستان $ 174.000
6 هلند

$ 172.000

7 آلمان

$ 150.000

پرسخ و پاسخ به سوالات رایج در ارتباط با تحصیل پزشکی در اروپا

✔️تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی در کدام کشورهای اروپایی رایگان است؟

تحصیل در این رشته ها در کشورها فرانسه، اسپانیا، آلمان و اتریش برای دانشجویان بین المللی رایگان و تحصیل به زبان بومی این کشورها می باشد. لازم به ذکر است آلمان و اتریش شرایط دشوارتری دارند.

✔️کدام یک از کشورهای اروپایی، ارزان ترین مقاصد برای تحصیل پزشکی و دندان پزشکی هستند؟

کشورهای واقع شده در منطقه شرق اروپا از ارزان ترین مقاصد جهت تحصیل پزشکی هستند، ولی در بعضی از این کشورها مدارک معتبر و قابل قبولی در دیگر کشورها به دانشجویان ارائه نمی دهند.

✔️بهترین کشور اروپایی برای تحصیل در رشته پزشکی کدام است؟

بی شک انگلستان معتبرترین و بهترین دانشگاه های پزشکی در سرتاسر اروپا را دارد.

✔️برای تحصیل در رشته پزشکی در کدامیک از کشورهای اروپایی بدون آزمون ورودی خواهد بود؟

کشورهای فرانسه، قبرس آزمون ورودی برای شروع دوره پزشکی ندارند و پس از دوره آماده سازی و پیش پزشکی با مصاحبه قادر به ورود به این رشته هستید.

سخن پایانی در رابطه با تحصیل پزشکی در اروپا

تحصیل پزشکی در اروپا بی شک یکی از اصلی ترین گزینه ها برای متقاضیان و علاقمندان به این رشته است. تحصیل پزشکی در اروپا به صورت رایگان در کشورهای فرانسه، آلمان، اتریش و اسپانیا امکان پذیر می باشد. تحصیل پزشکی در این کشور ها به زبان بومی آن کشور است. تمامی کشورهای اروپایی مقاصد متقاضیان رشته پزشکی است، ولی معتبرترین دانشگاه ها جهت تحصیل پزشکی در اروپا در کشور انگلستان واقع شده اند. در دیگر کشورهای اروپایی اعم از کشورهای اروپای شرقی نیز امکان تحصیل پزشکی وجود دارد، ولی برخی کشورها از قبیل آمریکا، کانادا و انگستان مدارک آن را معتبر ندانسته و امکان کار و گذراندن دوره تخصص را به دانشجو نمی دهند. تحصیل پزشکی در اروپا به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر می باشد. موسسه حقوقی ملک پور آماده همکاری جهت ارائه خدمات مشاوره ای به شما دوستان عزیز می باشد. از شما خواهشمندیم نظرات، سوالات، پیشنهادات و تجربیات خود را در مورد تحصیل پزشکی در اروپا از طریق قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

3 پاسخ
 1. hhoseini
  hhoseini گفته:

  سلام
  پسرم 17 سال دارد و معدلش 19.80 و سطح زبان خوبی دارد. آیا می تواند برای تحصیل پزشکی در آلمان درخواست کند؟

  پاسخ
 2. ناشناس
  ناشناس گفته:

  برای خواندن پزشکی در فرانسه نیازه از ابتدا زبان فرانسوی بلد باشیم؟ و یا می توان در مدت 1 ساله که دروس پایه را آموزش میدن زبان فرانسه را تقویت کنیم؟

  پاسخ
  • shahidi
   shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. شما می توانید ابتدا برای شرکت در دوره های زبان فرانسوی در کشور فرانسه پذیرش اخذ نمایید و پس از گرفتن مدرک زبان فرانسوی، برای مراحل پذیرش و تحصیل پزشکی در فرانسه درخواست دهید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *