تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه، بورسیه پزشکی فرانسه و عدم وجود آزمون ورودی برای دانشگاه های پزشکی فرانسه مانند کنکور، موجب جذب تعداد زیادی از افراد برای تحصیل پزشکی در فرانسه شده است.  تحصیل پزشکی در فرانسه از جنبه های مختلف قابل بحث خواهد بود که اساسی ترین و مهم ترین نکات پیرامون آن، خدمت شما بزرگواران به صورت ارائه می گردد. تحصیل پزشکی در فرانسه، اخذ ویزا تحصیل پزشکی در فرانسه شرایط و مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیل پزشکی در فرانسه به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرارخواهد گرفت. هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه چه مقدار است؟ چگونه می توان ویزای تحصیل پزشکی در فرانسه را دریافت کرد؟ دانشگاه های پزشکی در فرانسه کدام اند؟

این مقاله که توسط متخصصین مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش)  به نگارش درآمده، سعی کرده است صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه را توضیح داده، تمامی سوالات و ابهامات ذهنی شما را برطرف نماید و در نهایت اطلاعات کاملی در باب تحصیل پزشکی در فرانسه خدمت شما دوستان ارجمند ارائه دهد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی راجع به تحصیل پزشکی در فرانسه با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس حاصل فرموده و مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید.

شما می توانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تیزر تحصیل پزشکی در فرانسه در 30 ثانیه


عناوینی که در این نوشتار به آن می پردازیم:

 • کشور فرانسه برای تحصیل و زندگی
 • شرایط ورود به رشته پزشکی در فرانسه
 • معرفی دانشگاه های پزشکی فرانسه
 • مدارک لازم برای پذیرش پزشکی فرانسه
 • هزینه های تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه
 • هزینه زندگی در فرانسه
 • تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه و سایر رشته‌های علوم پزشکی (داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری)
 • شرایط دریافت ویزا برای تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه
 • شرایط اخذ ویزای همراه سوئیس
 • شرایط کار پس از تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه
 • سوالات متداول راجع به تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه
 • سخن پایانی در باب تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه
تحصیل پزشکی در فرانسه

فایل ویدیویی موسسه ملک پور در خصوص تحصیل پزشکی در فرانسه

فایل صوتی این ویدیو

کشور فرانسه برای تحصیل و زندگی

فرانسه کشوری زیبا واقع در اروپای غربی به پایتختی پاریس، یکی از مهم ترین و قدیمی ترین کشورهای قاره اروپا است، از لحاظ تاریخی ، فرهنگ و تحصیلات دارای سابقه طولانی می باشد و از لحاظ زندگی، آزادی، امید به زندگی، تحصیلات، نظام آموزشی، دموکراسی، صلح و … در بالاترین سطح استانداردهای جهانی قرار دارد.

یکی از بهترین سیستم های آموزش عالی در جهان سیستم آموزش فرانسه می باشد و هر ساله دانشگاه های فرانسه را می توانیم در بالاترین رتبه ها مشاهده کنیم. فرانسه دارای 71 دانشگاه دولتی است که هزینه های آن توسط دولت فراهم می گردد که تحصیلات عالیه با شهریه هایی بسیار پایین که می توان گفت بسیار مقرون به صرفه است، برای همه ی دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می گردد. این شرایط موجب آن شده است حدود 10 درصد ثبت نام کنندگان دانشگاه های فرانسه دانشجویان بین المللی، یعنی حدود 250000 نفر، باشد.

پرچم فرانسه
شرایط عمومی فرانسه

شرایط ورود به رشته پزشکی در فرانسه

از جمله شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه که لازم است شخص داشته باشد مواردی هستند که عنوان می کنیم:

 • عدم وجود آزمونی شبیه به کنکور، اما افرادی که مایل به تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه هستند ابتدا ۱ سال دروس علوم پایه را یا از طریق دوره هایLASS و یا PASS می گذرانند و در آخر امتحان می دهند. اگر معدل آنها بین 15 تا 20 باشد پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری، مامائی، داروسازی را بخوانند و اگر معدل بین 10 تا 15 باشد رشته های زیر مجموعه دروس علوم پایه را می خوانند و در نهایت اگر معدلشان زیر 10 باشد مردود شده و تنها می توانند رشته هایی مثل پیرا پزشکی را بخوانند.
 • عدم نیاز به مدرک زبان بالای فرانسوی، شما می توانید تنها با داشتن مدرک A2 فرانسوی که برای اخذ آن نهایتاً یک الی دو ماه زمان نیاز است و موسسه ملک پور (MIE اتریش) می تواند شما را در این موضوع کمک کند، وارد فرانسه شده و تا سطح B2 یا C1 فرانسوی را در خود فرانسه بخوانید.
 • پزشکی در فرانسه 9 ساله است و دلیل طولانی بودن آن این است که در فرانسه شما مستقیم برای تخصص می خوانید و نیازی به آزمونی دوباره برای تخصص نیست.
 • نه تنها آموزش رایگان آست حتی هزینه های خوابگاه هم تاحدودی تحت عنوان بورسیه پزشکی فرانسه توسط دولت پرداخت می گردد.

معرفی دانشگاه های پزشکی در فرانسه

دانشگاه های پزشکی فرانسه جزء بهترین دانشگاه های پزشکی در جهان است و این دانشگاه ها توانسته اند در زمینه های پزشکی جوایز ارزنده ی جهانی را دریافت دارند نظام تحصیلی مقرون به صرفه و شرایط ویژه ای که دولت فرانسه برای تحصیل پزشکی در نظر گرفته موجب آن شده است که تحصیل پزشکی در فرانسه علاقه مندان زیادی در سراسر جهان داشته باشد.

در جدولی که خدمتتان ارائه می کنیم می توانید بهترین دانشگاه های پزشکی فرانسه را با رنک جهانی شان مشاهده نمایید و همچنین بهترین دانشگاه پزشکی فرانسه را نیز معرفی خواهیم کرد:

رتبه

نام دانشگاه
219 Universite de lorraine
190 University of montpellier
168 Universite de bordeaux
149 University of Aix-Marseille
57 Sorbonne universite
31 Universite de paris

بهترین دانشگاه پزشکی فرانسه هم دانشگاه سوربون می باشد که برای تحصیل افرادی که از تمکن مالی کمی برخوردار هستند ایجاد شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در مدارس سوئیس می توانید روی این لینک کلیک کنید.

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی فرانسه

مدارکی که شما برای اینکه بتوانید پذیرش در دانشگاه فرانسه را دریافت نمایید، به طور کلی لیست مدارک زیر می باشند:

 • نامه تمکن مالی که باید از بانک بگیرد
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک تحصیلی قبلی متقاضی به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه

  که اصولاً در مهاجرت تحصیلی انگیزه تحصیل و بازگشت به کشور مبدأ باشد

 • گواهی مبنی بر پرداخت هزینه های لازم جهت ثبت نام در دانشگاه
 • رزومه علمی
 • شخص باید در دروس پایه مانند زیست، ریاضی و فیزیک نمره قابل قبولی داشته باشد.
 • مدرکی مبنی بر اینکه متقاضی از لحاظ جسمی، روحی و روانی سالم است.
 • متقاضی باید حداقل ۱۷ سال داشته باشد

این مقاله توسط موسسه ملک پور (موسسه MIE اتریش) تهیه و تنظیم شده است و از خوانندگان آن درخواست می دارد بدون ذکر منبع از آن کپی برداری ننمایند چراکه کپی برداری بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام است.

هزینه های تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

افرادی که خواستار یک آموزش عالی با کیفیت و مقرون به صرفه هستند دانشگاه های پزشکی فرانسه بهترین گزینه خواهد بود. شهریه دانشگاه حدود 200 یورو می باشد. بورسیه های تحصیلی و برنامه‌های خاصی برای کسانی که مایل به تحصیل در فرانسه هستند در نظر گرفته شده تا کمکی برای هزینه های شخص دانشجو باشد، که از مشهورترین آنها به کمک هزینه وزارت تحصیلات عالی و تحقیقات فرانسه، بودجه مرکز ملی تحقیقات علمی CNRS، جوایز شورای محلی، برنامه های اراسموس و اراسموس موندوس می باشد.

افرادی که مدرک زبان تا سطح B2 و یا C1 فرانسه را ندارند می توانند با مدرک زبان A2 فرانسه و پرداخت 5 تا 50 هزار یورو که بسته به سطح شخص و طول دوره متغیر خواهد بود، زبان خود را تقویت کرده و وارد دوره های یک ساله و پس از قبولی وارد دوره پزشکی شوند.

هزینه زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه بنا به دلایل مختلفی نسبت به کشورهای اطرافش بیشتر است. با این وجود خانه هایی مخصوص دانشجویان در نظر گرفته شده و همچنین دانشجویان می توانند اغلب برای رستوران و حمل و نقل یارانه دریافت کنند، که این دوعامل می تواند هزینه های زندگی در فرانسه را برای دانشجو کاهش دهد. البته در نظر داشته باشید که هزینه در شهر های کوچک نسبت به شهر های بزرگ همچون پاریس کمتر است. البته فرانسه برای دانشجویان نسبت به سایر کشورها بیشترین تخفیفات را در نظر گرفته است.

دانشجویان برای اقامت خود در فرانسه چندین گزینه را پیش رو دارند:

 • با پرداخت 120 یورو در اقامتگاهی که در دانشگاه است زندگی کنند.

  که تقاضا برای این مورد بیشتر است و به عنوان بورسیه بر اساس معیارهای اجتماعی صورت می گیرد

 • با پرداخت 457 تا 542 یورو آپارتمانی را اجاره کنند.

  افراد می توانند با درخواست از CAF  تا35 درصد از اجاره خود را پس بگیرند.

 • می توانند از خدمات Home stay با پرداخت 200 تا 800 یورو استفاده نمایند که در طول روز حداقل یک وعده غذای گرم خواهند داشت.

موارد

هزینه ها (ماهانه)
برق، گاز و اینترنت 60 یورو
مواد مطالعه 50 یورو
کارت سفر یا حمل و نقل 70 یورو
مواد غذایی 250 یورو
غذا خوردن در بیرون 12 یورو
عضویت در سالن بدنسازی 38 یورو
گالری ها و موزه ها (برای زیر 26 سال) رایگان

تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه و سایر رشته های علوم پزشکی (داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری)

افرادی که به دنبال تحصیل در فرانسه هستند علاوه بر رشته پزشکی، خواستار تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی نیز خواهند بود. که این پس از گذراندن دوره یک ساله علوم پایه و دادن امتحان مشخص خواهد شد که چه کسانی مجاز خواهند بود در رشته ی پزشکی تحصیل کنند و چه کسانی در سایر رشته های علوم پزشکی مجاز خواهند بود. شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه پیش تر ذکر شد اما شرایط سه رشته دیگر را هم می توانید در این بخش ملاحضه نمایید.

تحصیل دارو سازی در فرانسه: متقاضیان می‌توانند در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترای داروسازی به صورت نظری و عملی آموزشی را در زمینه علوم دارویی داشته باشند. لیسانس داروسازی در فرانسه در رتبه بیست و نهم آموزش جهانی قرار دارد و رتبه بیست و یکم در تجاری کردن داروسازی را نیز دارا می باشد.  مدت تحصیل با دوره کارآموزی 6 تا 9 سال خواهد بود.

 • تحصیل دارو سازی در فرانسه

متقاضیان می‌توانند در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترای داروسازی به صورت نظری و عملی آموزشی را در زمینه علوم دارویی داشته باشند. لیسانس داروسازی در فرانسه در رتبه بیست و نهم آموزش جهانی قرار دارد و رتبه بیست و یکم در تجاری کردن داروسازی را نیز دارا می باشد.  مدت تحصیل با دوره کارآموزی 6 تا 9 سال خواهد بود.

 • تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

افرادی که پس از گذراندن دوره یک ساله علوم پایه معدل بالای 17 یا 18 را داشته باشند می توانند وارد تحصیل دندانپزشکی در فرانسه شوند و همچنین شخص باید مدرک زبان C1 فرانسوی را هم کسب کرده باشد. مدت تحصیل با دوره کارآموزی 9 سال خواهد بود.

 • تحصیل پرستاری در فرانسه

تحصیل در رشته پرستاری در فرانسه به مدرک زبان C1 فرانسه نیاز دارد. پرستاری در فرانسه به ظرفیت مشخص شده توسط وزارت بهداشت بستگی دارد که هرساله بر اساس نیاز اعلام می شود. پرستاری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری توسط دولت فرانسه ارائه می گردد.

شرایط دریافت ویزا برای تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

آگاهی داشتن از شرایط ویزا از موارد مهم قبل از هر گونه اقدام برای تحصیل در کشور فرانسه می باشد. برای افرادی که در اتحادیه اروپا و سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین زندگی می کنند و شهروند محسوب می شوند، ویزا نمی خواهد. اما متقاضیان خارج از اروپا باید ویزا دریافت نمایند که اعتبار آن یکسال است که قابل تمدید نیز می باشد.

برای دریافت ویزای تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه:

 • تکمیل فرم درخواست
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • تمکن مالی کافی

  اصولاً 12000 یورو می باشد

 • باید ثابت کند بدون کار می تواند از عهده مخارج خود بر بیاید که برای یک سال حدود7400 یورو می باشد البته دانشجویان 20 ساعت حق کار به صورت پارت تایم خواهند داشت.
 • اگر شخص متقاضی تبعه کشور منطقه اقتصادی اروپا باشد و کارت EHICرا داشته باشد دیگر نیازی به دریافت بیمه درمانی ندارد اما اگر متقاضی تبعه کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشد برای اقامت در فرانسه باید بیمه درمانی تهیه نماید که هزینه آن در حدود ۲۰ تا ۵۰ هزار یورو در ماه می باشد.
 • گواهی یا سندی که نشان دهد شما توسط پزشک معاینه شدید و مشکلی در رابطه با سلامتی شما وجود ندارد یا همانMEDICAL CHECK
 • تمبر مالیات
 • سوابق تحصیلی

شرایط کار پس از تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

احتمال کار پیدا کردن از سال سوم به بعد آموزشی بسیار بالا است و شخص می تواند به درآمدی 1000 تا 1200 یورو در ماه برسد و از سال چهارم و پنجم به بعد به میزان در آمد افزوده می شود تا جایی که شخص می تواند برای خانواده اش در کشور مبدأ پول بفرستد. و شخص اگر 5 سال در فرانسه درس بخواند می تواند پاسپورت فرانسوی خود را دریافت کند.

شخص پس از تحصیل 9 ساله رایگان پزشکی در فرانسه به مدت یک الی دو سال می تواند در محیط بماند و به دنبال شغل مناسب برای خود باشد و به دلیل جایگاهی که پزشکی در فرانسه دارد شخص به خوبی می تواند کار پیدا کند.

سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی در فرانسه

برای دریافت ویزا نیاز به معاینات پزشکی هست؟

 بله

دانشگاه های پزشکی در فرانسه آزمون ورودی دارند؟

 هم بله و هم خیر، چرا که برای ورود به دانشگاه دانش آموزان باید ۱ سال دروس علوم پایه را بخوانند و آزمون بدهند و اگر معدلشان بالای 15 باشد مجاز هستند در رشته های علوم پزشکی همچون پزشکی درس بخوانند.

پس از دوره 1 ساله علوم پایه شخص چه معدلی باید اخذ کند تا بتواند پزشکی بخواند؟

 معدل بالای 17 یا 18

بهترین دانشگاه پزشکی فرانسه کدام دانشگاه است؟

 دانشگاه سوربون

محصول گام به گام تا اخذ اقامت

شما با تهیه و تماشای این محصول ویدئویی می توانید اطلاعات مهاجرتی خود را در حد یک وکیل مهاجرت بالا ببرید.

راهنمای گام به گام اخذ اقامت

سخن پایانی در باب تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه، شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه و مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه، دانشگاه های برتر، شرایط تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی، هزینه های زندگی در فرانسه و هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه طی این نوشتار بررسی شد. ما سعی کردیم صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه را برای شما عزیزان شرح دهیم تا بتوانیم به تمام سوالات شما در این خصوص پاسخ دهیم امیدواریم به این هدف دست پیدا کرده باشیم. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی تر در خصوص تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه می توانید با مشاوران موسسه ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و به صورت رایگان مشاوره و راهنمایی دریافت نمایید. همچنین می توانید در بخش دیدگاه ها (ثبت پرسش) نظرات و سوالات خود را مطرح نمایید، همکاران ما در اسرع وقت به آنها پاسخ خواهند داد. در صورت رضایت از مطالب بیان شده چنانچه مایل بودید به ما امتیاز پنج ستاره را بدهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *