تحصیل پزشکی در چین ، شرایط و هزینه تحصیل پزشکی در چین، تحصیل در چین، تخصص پزشکی ، دوره های پزشکی چین ، تحصیل دندانپزشکی در چین ، مدارک لازم برای تحصیل در رشته های پزشکی در چین ، تحصیل پزشکی در چین به زبان انگلیسی ، هزینه تحصیل پزشکی در چین ، هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین ، هزینه تحصیل در دانشگاههای پزشکی چین در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار می گیرد. شرایط تحصیل در دانشکده پزشکی چیست؟ آیا می توانیم بورسیه پزشکی در چین اخذ کنیم؟ هزینه تحصیل پزشکی در چین چقدر است ؟ ما در این مقاله سعی بر این داریم تا به سوالات اینچنینی پاسخ دهیم. آموزش پزشکی مدرن در چین از اوایل قرن 20 آغاز شد. دانشگاه ها ، کالج ها و مدارس پزشکی معتبر توسط شورای آموزش عالی چین ، شش سال آموزش پزشکی در مقطع کارشناسی را ارائه می دهند. برای كنترل استانداردهای آموزش پزشكی در چین ، وزارت آموزش و پرورش چین آیین نامه كنترل كیفیت را در زمینه آموزش پزشك برای تدریس زبان انگلیسی  در دوره های کارشناسی تصویب كرد. پروسه تحصیل  دانشکده پزشکی 3 تا 8 سال به طول می انجامد. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل پزشکی در چین با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

تحصیل پزشکی در چین

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی تحصیل پزشکی در چین
 • شرایط ورود به رشته پزشکی در چین
 • معرفی دانشگاه های پزشکی چین
 • مدارک لازم برای پذیرش پزشکی چین
 • هزینه های تحصیل پزشکی چین
 • هزینه زندگی در چین
 • تحصیل پزشکی چین و سایر رشته های علوم پزشکی
 • شرایط دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی چین
 • سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی چین
 • سخن پایانی

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در چین

آموزش پزشکی در چین به منظور دستیابی به استانداردهای بین المللی بهبود یافته است ، به طوریکه  تحصیل در بیشتر مدارس پزشکی چین برنامه های MBBS ، BDS را به زبان متوسط ​​انگلیسی ارائه می شود.  آموزش پزشکی در چین به طور معمول یک مدرک لیسانس پنج ساله ، به علاوه یک دوره کارآموزی یک ساله (یا چرخش بالینی ، که در طی آن دانشجویان به طور فعال در مراقبت از بیمار شرکت می کنند) قبل از اعطای مدرک نهایی می باشد. تخصص بالینی معمولاً شامل مدرک کارشناسی ارشد دو یا سه ساله است. قبولی براساس کنکور سراسری است که برای همه دانشگاهها استفاده می شود. دانشجویان پزشکی که برنامه آموزش پزشکی MBBS را به پایان رساند ، مدرک MBBS اعطا کرد ، اما کسی که برنامه آموزش پزشکی BDS را دنبال کرد ، درجه BDS را دریافت میکند. در بیشتر دانشگاه ها ، مدارس یا کالج های پزشکی در چین در برنامه های MBBS یا BDS با سابقه موضوع علمی مانند ریاضیات ، زیست شناسی ، شیمی و فیزیک دانشجو می پذیرند.

تحصیل دندانپزشکی در چین

دانشجویان بایستی  ثابت کنند که می توانند  در دوره های پزشکی به زبان انگلیسی تحصیل کنند. این مقاطع پیش شرط پذیرش در هر دانشکده پزشکی چینی است. علاوه بر برنامه MBBS و BDS ، سیستم آموزش پزشکی چین دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در تمام رشته های پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین برای مقطع دکترا ، استادان در هر زمینه بالینی 3 سال گذشته در بیشتر مدارس پزشکی چین و دکترا 3-4 سال گذشته در این کشور آموزش می دهد. دانشجویان پس از 5 سال گذراندن دوره MBBS  ، دوره کارآموزی خود را در یکی از بیمارستان های وابسته به دانشگاه پزشکی آغاز می کنند. اتمام موفقیت آمیز کارآموزی این امکان را به دانشجوی پزشکی می دهد که بتواند لیسانس پزشکی ، لیسانس جراحی دریافت کند. شروع فعالیت پزشکی پس از مدرک MBBS به قوانین و مقررات کشوری بستگی دارد.  سایر برنامه های آموزش پزشکی که توسط اکثر دانشگاه ها ، مدارس پزشکی در چین ارائه می شود ، برنامه BDS است. آموزش پزشکی BDS پرسنل پزشکی ماهری را تربیت می کند که می خواهند دندانپزشک شوند. در حال حاضر برنامه BDS در بین دانشجویان خارجی بهترین برنامه آموزش پزشکی در چین است.

شرایط ورود به رشته پزشکی در چین

برای پذیرش در رشته پزشکی دانشگاه چین دانشجویان بایستی حداقل 60 امتیاز در دروس دبیرستان همچون:  فیزیک، شیمی و زیست شناسی را کسب کرده باشند. داشتن موارد دیگری همچون:  حداقل 18 سال، دیپلم متوسطه و یا بالاتر و آیلتس 6  برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشکده پزشکی چین مورد نیاز است. در این راستا دانشجویان بایستی نمرات برتری در دوران دبیرستان یا بالاتر داشته باشند.  داشته باشند و مدرک دیپلم دبیرستان و یا بالاتر را ارائه دهند.

معرفی دانشگاه های پزشکی چین

چین علاوه بر  یکی از قدرتمندترین نیروها در بازار جهانی ، بهترین دانشگاههای پزشکی جهان را نیز در خود جای داده است. در واقع ، چین مقصد عالی برای  تحصیل در خارج از کشور برای درجه لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS )  در بین دانشجویان بین المللی است. علاوه بر این ، دانشگاه های پزشکی چین در سراسر جهان شناخته شده اند و مقاطع تحصیلی با نرخ مقرون به صرفه ارائه می شوند. تحصیل MBBS  در چین 70٪ ارزان تر از ایالات متحده یا انگلستان است. هزینه های زندگی نیز کم است ، که آن را برای دانشجویان خارجی مقرون به صرفه می کند. برای دانشجویان بین المللی ، برنامه های MBBS متعددی با زبان انگلیسی در چین وجود دارد. به عنوان مثال می توان به برنامه های MBBS در دانشگاه ژجیانگ (ZJU ) ، دانشگاه Xiamen (XMU) و کالج پزشکی دانشگاه شانتو (SUMC) اشاره کرد.

 • دانشگاه ووهان ، ووهان

  دانشکده پزشکی دانشگاه ووهان در سال 1923 تاسیس شد. این دانشگاه شامل 5 مدرسه ، 6 مرکز تحقیقاتی و 3 بیمارستان وابسته به درجه A است. بیمارستان ها دارای 5080 تخت ، 15 میلیون بیمار خارج از سال در سال ، 50 هزار بیمار در سال ، 25000 عمل عمده و لیست کاملی از رشته ها است که 100 بخش بالینی و کمکی و 30 آزمایشگاه را پوشش می دهد.

 • Zhejiang University, Hangzhou

  دانشگاه ژجیانگ (ZJU ) یک دانشگاه ملی جامع است که در سال 1897 تاسیس شده است. این دانشگاه مستقیماً تحت مدیریت وزارت معارف کشور است. برنامه درسی برنامه MBBS مطابق با مقررات MOE و شرایط IIME تنظیم شده است و دانشجویان می توانند دوره کارآموزی ، آموزش در چین یا کشور خود را انتخاب کنند. رشته پزشکی بالینی با داروهای داخلی ، جراحی ، کودکان و انکولوژی به عنوان رشته های کلیدی ملی رتبه 7 را در چین دارد. دانش آموزان باید نمره 190 را در سطح IV یا بالاتر در آزمون مهارت چینی کسب کنند . پروسه تحصیل در این دانشگاه 6 سال بطول می انجامد و شهریه سالانه 42،800 RM می باشد.

 • Sun Yat-sen University, Guangzhou

  دانشکده پزشکی Zhongshan (ZSSOM) در پردیس شمال SYSU واقع در گوانگژو واقع شده است. این دانشگاه بیش از 140 سال سابقه دارد. مساحت این مدرسه بیش از 40،000 متر مربع است و تجهیزات پیشرفته با ارزش بیش از یک میلیارد RMB را در خود جای داده است. این دانشگاه رتبه 4 را در بین کالج های پزشکی در چین دارد. مدت تحصیل در این دانشکده 6 سال می باشد و شهریه سالانه 48000 RMB می باشد.

 • Sichuan University, Chengdu

  دانشکده پزشکی West China دانشگاه سیچوان برنامه MBBS را که به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارج از کشور تدریس می شود ارائه می دهد. انگلیسی زبان آموزش برنامه MBBS و زبان چینی یک موضوع اجباری است. این برنامه شامل دو سال علوم پایه پزشکی ، سه سال آموزش علوم بالینی و یک سال دوره مشترک است. مدت دوره 5 سال و 1 سال کارآموزی است. دوره کارآموزی را می توان در بیمارستان های دانشگاهی یا در کشور خود در بیمارستان شناخته شده توسط وزارت بهداشت کشور مربوطه انجام داد. اگر دانشجویان می خواهند در بیمارستان های دانشگاه دوره کارآموزی بگذرانند ، باید مطابق مقررات وزارت بهداشت چین قبل از دوره کارآموزی سال 6 ، آزمون HSK را بگذرانند. شهریه سالانه این دانشگاه  45000 RMB می باشد.

 • کالج پزشکی دانشگاه شانتو

  کالج پزشکی دانشگاه شانتو (SUMC ) بخش مهمی از دانشگاه شانتو است ، یک دانشگاه دولتی واقع در سواحل جنوب شرقی چین ، که به طور مشترک توسط دولت و بنیاد لی کا شینگ تأمین می شود. هزینه تحصیل 40،000 CNY در سال است. شهریه کل 240،000 CNY است. آخرین مهلت درخواست 15 ژوئیه است. این برنامه از سپتامبر آغاز می شود.

 • Capital Medical University

  دانشگاه پزشکی پایتخت (CMU ) در سال 1960 تاسیس شد. این دانشگاه در میان برترین موسسات پزشکی دانشگاهی در چین قرار دارد. این دانشگاه یکی از مهمترین دانشگاههای شهری در پکن است.

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی چین

دانشجویان بین المللی که می خواهند در دانشگاه های چین تحصیل کنند ، باید شرایط تعیین شده توسط دولت چین و دانشگاه مورد نظر خود را داشته باشند. از این رو ارائه مدارکی مورد نیاز است:

 • عکس دانشجو
 • کپی پاسپورت
 • بالاترین کارنامه علمی (به انگلیسی)
 • بیانیه شخصی
 • گواهی تمکن مالی و داشتن اسپانسر
 • گواهی فارغ التحصیلی از دبیرستان یا دانشگاه  (به انگلیسی)

هزینه های تحصیل پزشکی چین

همان طور که پیش تر بدان اشاره شد پروسه تحصیل در دانشگاههای پزشکی چین بین 5 تا 6 سال بطول می انجامد که هزینه های تحصیل سالانه در این دانشگاهها بین 3 تا 10 هزار دلار آمریکا می باشد. شایان ذکر است که هزینه تحصیل در دانشگاههای چین نسبت به کشورهایی همچون: آمریکا و انگلیس بسیار کمتر می باشد.

هزینه زندگی در چین

اصولا زندگی در کشورها ب اساس نوع سبک و سلیقه افرلد متفاوت می باشد . در این راستا هزینه زندگی در شهرهای بزرگ چین همچون: پکن و شانگهای بسیار بالاتر از شهرهای کوچکتر می باشد. حداقل هزینه ماهانه در شهرهای چین جدا از هزینه های خوراک، پوشاک و مسکن حدود 4,500 یوان می باشد. این هزینه نسبت به هزینه ها در شهرهای کوچکتر کشور چین بسیار پایین تر می باشد. در جدول زیر هزینه زندگی در کشور چین را مشاهده بفرمایید:

موارد مصرفی

قیمت (دلار آمریکا)

یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت
3.08
یک کیلوگرم برنج
1.03
دوازده عدد تخم مرغ
1.91
یک کیلوگرم گوشت گوسفند
12.32
یک کیلوگرم سیب
1.99
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر
501.05
اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر
1،0

تحصیل پزشکی چین و سایر رشته های علوم پزشکی

 • داروسازی

  تحصیل در دوره داروسازی 5 سال بطول می انجامد و بیش از 50 کالج در 19 استان از 31 استان سرزمین اصلی چین برنامه داروسازی بالینی را ارائه می دهند. از این تعداد بیش از 17 نفر برنامه مدرک لیسانس داروخانه بالینی (BPharm ) را ارائه دادند که به طور رسمی توسط وزارت معارف وزارت بهداشت تأیید شد. کالج های دیگر با هدف ادامه جذب دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی تدریس شده ، داروسازی بالینی داروخانه را به عنوان بخشی از داروسازی یا درجه پزشکی ارائه می دهند. همچنین ارائه دوره های کارآموزی در بیمارستان های معتبر و صنایع دارویی از دیگر فرصت های دانشجویان خارجی است که در رشته داروسازی در چین تحصیل می کنند.

 • دندان پزشکی

  تحصیل BDS در چین مطابق با استانداردهای بین المللی می باشد و زمینه پزشکی مطلوبی را در زمینه دندانپزشکی مدرن فراهم می کند. دوره های اصلی آموزش پزشکی BDS در چین شامل آسیب شناسی دهان ، داروی خوراکی ، آناتومی دهان انسان ، میکروبیولوژی دهان ، مواد مورد استفاده در دندانپزشکی ، هیستولوژی و مورفولوژی دندان ، جراحی فک و صورت است. تمامی این دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. تحصیلات پزشکی BDS در چین شامل 5 سال کارآموزی است. اتمام موفقیت آمیز تحصیلات پزشکی BDS به دانشجو پزشکی اجازه می دهد مدرک لیسانس دندانپزشکی و جراحی دندان دریافت کنند. شروع تمرین به عنوان دندانپزشک و جراحی های دندانپزشکی به قوانین و مقررات مربوط به مکانی که صاحب درجه BDS می خواهد حرفه خود را انجام دهد بستگی دارد.

 • پرستاری

  تحصیلات پرستاری در چین شامل دو سطح : دیپلم پیشرفته و درجه لیسانس می باشد.  این دیپلم توسط مدارس بهداشت با فارغ التحصیلان متوسطه دوره متوسطه ارائه می شود و ثبت نام برای یک برنامه پرستاری سه ساله است که برای آموزش مهارت های فنی طراحی شده است. دیپلم پیشرفته توسط دانشکده ها و دانشگاهها با فارغ التحصیلان از دبیرستان ها و مدارس بهداشت ارائه می شود. درجه لیسانس توسط دانشگاه ها برای فارغ التحصیلان اخذ شده از دبیرستان ها و برنامه های دیپلم ارائه می شود. دانشجویان در یک برنامه پنج ساله کارشناسی پرستاری ثبت نام می کنند که یک پایه پرستاری گسترده را با علوم مرتبط فراهم می کند. این برنامه دانشجویان را قادر می سازد تا در سطح پیشرفته پرستاری در بیمارستان های با رتبه بالاتر یا در سمت های مدیریتی کار کنند .

شرایط دریافت ویزا برای تحصیل پزشکی چین

دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در چین یا دریافت ویزای دانشجویی X1 در چین هستند ، نیاز به انجام معاینه پزشکی دارند. این معاینات پزشکی سلامت جسمی دانشجویان را بررسی میکند تا مطمئن شوند که برای تحصیل در چین مناسب هستند. در حالی که برخی از دانشگاه ها دانشجویان را ملزم به ارائه این اسناد در هنگام درخواست خود می کنند ، برخی دیگر هنگام ورود آنها را بازرسی می کنند. معاینات پزشکی باید توسط یک پزشک معتبر در یک بیمارستان معتبر در کشور شما انجام شود. ما تمام متقاضیان را تشویق می کنیم تا برای راهنمایی با سفارت محلی چین تماس بگیرند. از آنجا که امتحانات پزشکی برای درخواست ویزا X1 مورد نیاز است اجباری و بسیار مهم است. دانشجویان بین المللی برای ورود به چین پس از اطمینان از پذیرش در دانشگاه چینی ، باید گذرنامه و ویزا داشته باشند. به عنوان بخشی از درخواست ویزای تحصیلی ، سفارتخانه ها و دانشگاه ها نیاز دارند که شما یک فرم معاینه پزشکی به درستی تکمیل شده و گواهی شده را ارائه دهید. پروسه اخذ ویزا معمولاً 7-10 روز کاری است. با این حال ، شما همچنین می توانید با یک هزینه اضافی درخواست ویزا خود را تسریع کنید.

سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی چین

✅ تحصیل پزشکی در چین چند سال طول می کشد؟

آموزش پزشکی در چین به طور معمول یک مدرک لیسانس پنج ساله است ، به علاوه یک دوره کارآموزی یک ساله (یا چرخش بالینی ، که در طی آن دانشجویان به طور فعال درگیر مراقبت از بیمار هستند) قبل از اعطای مدرک نهایی. تخصص بالینی معمولاً شامل مدرک کارشناسی ارشد دو یا سه ساله است.

✅ آیا پزشکی در چین به زبان انگلیسی تدریس می شود؟

بله. تحصیل پزشکی در چین به زبان انگلیسی امکانپذیر است.

✅ در کدام کشور  تحصیل MBBS آسان است؟

تحصیل MBBS در کشورهایی همچون:  چین ، آلمان ، فیلیپین ، نپال ، روسیه ، اوکراین ، بنگلادش و قرقیزستان راحت است. این کشورها دوره های ارزان قیمت MBBS را با روند پذیرش آسان تر ارائه می دهند.

✅ تحصیل MBBS کدام کشور رایگان است؟

در کشور آلمان می توانید MBBS را به صورت رایگان تحصیل کنید. برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی آلمان هیچ شهریه ای دریافت نمی شود.

سخن پایانی در باب تحصیل پزشکی چین

تحصیل پزشکی در چین ، شرایط و هزینه تحصیل پزشکی در چین، تحصیل در چین، تخصص پزشکی در چین و هزینه های تحصیل و زندگی در چین در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت. آموزش پزشکی در چین به دلیل داشتن استادان باتجربه و ممتاز ، همچنان موفق است. آموزش پزشکی چین به دلیل داشتن زیرساخت های مدرن و استفاده از فناوری مدرن در آموزش پزشکی یکی از بهترین و برترین دانشگاهها در سراسر جهان می باشد. بیشتر دانشگاه ها ، مدارس و کالج های پزشکی چین توسط سازمان بهداشت جهانی شناخته شده اند و آموزش پزشکی چین در نظرسنجی اخیر WHO در رتبه 4 قرار دارد ، مدارک پزشکی ارائه شده توسط دانشگاه ها ، مدارس و کالج های پزشکی چین در سراسر جهان پذیرفته و شناخته شده است. این مدارک به فارغ التحصیلان اجازه می دهد که تخصص پزشکی یا اصلی را در هر دانشگاه یا کالج پزشکی در سراسر جهان دنبال کند. دانشگاه های MBBS در چین بهترین مقصد برای دانشجویان بین المللی است که می خواهند تحصیلات MBBS را در خارج از کشور دنبال کنند. دانشگاه های پزشکی چین آموزش با کیفیت بالا و هزینه های مقرون به صرفه را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. به طور کلی ، مدت زمان MBBS در چین 5 یا 6 سال است. دانشجویان پس از اتمام MBBS در چین واجد شرایط درخواست آزمونهای MCI Screening Test (FMGE) ، USMLE و همچنین PLAB هستند. شما عزیزان سوالات خود در زمینه تحصیل پزشکی در چین را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *