ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و انواع روش های سرمایه گذاری

ثبت شرکت در عمان، اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در عمان و شرایط و مدارک مورد نیاز ثبت و راه اندازی شرکت در عمان در سال 2021 در این مقاله به صورت علمی مورد  بررسی قرار  می گیرد. انواع ثبت شرکت در عمان چیست؟ مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در عمان کدام اند؟ قرارداد ثبت شرکت در عمان چگونه منعقد می گردد؟ مدت زمان لازم جهت ثبت شرکت در عمان به چه میزان است؟ هزینه ثبت و راه اندازی شرکت در عمان چقدر است؟ شما با مطالعه این مقاله به پاسخ این دسته از سوالات در خصوص سرمایه گذاری در عمان از طریق ثبت شرکت دست خواهید یافت. امروزه کشور عمان به دلایل مختلفی به بعنوان یک مقصد مهاجرتی به ویژه از طریق کار و سرمایه گذاری بین ایرانیان جا افتاده است. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری در عمان وجود دارد، اما مطابق آمار ما محبوبترین روش ثبت و راه اندازی شرکت است. لذا تقاضا جهت دریافت مشاوره ثبت شرکت در عمان نیز افزایش داشته است. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

ثبت شرکت در عمان1

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور عمان و شرایط ثبت شرکت در عمان
 • اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در عمان
 • استاندارد های سرمایه گذاری در کشو عمان
 • شاخص های اقتصادی تأثیر گذار بر سرمایه گذاری در عمان
 • انواع شرکت در عمان
 • نقاط مثبت ثبت شرکت در عمان
 • وکیل ثبت شرکت در عمان و خدمات مؤسسهMIE
 • مراحل ثبت ثبت شرکت در عمان
 • طرح تجاری (بیزینس پلن) برای ثبت شرکت در عمان
 • نکات مهم نهایی ثبت شرکت در عمان
 • سوالات متداول در زمینه ثبت شرکت در عمان
 • سخن پایانی درباره ثبت شرکت در عمان

درباره کشور عمان و شرایط ثبت شرکت در عمان

کشور عمان که به طور رسمی به عنوان سلطنت نشین عمان معروف است یکی از همسایگان جنوبی کشور ایران در دهانه خلیج فارس واقع شده و مرزهای مشترک با امارات ، عربستان سعودی و یمن را در اختیار دارد که از ذخایر نفتی و همچنین صنعت شیلات پر رونقی برخوردار است. پادشاه پیشین عمان که به سلطان قابوس شناخته شده است، از دیرباز روابط حسنه ای با حکومت ایران دارد و از مزایای مهاجرت به عمان چه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت و چه از طرق دیگر ( نظیر کار ، تحصیل و … ) ، این است که ایرانیان مورد بدبینی واقع نمی شوند و از احترام خاصی در میان مردم عمان برخوردارند.

عمان توسط بانک جهانی در زمره کشورهایی برخودار از یک اقتصاد پردرآمد طبقه بندی شده است. این کشور عضو سازمان ملل و شورای همکاری خلیج فارس است.

سلطان قابوس پادشاهی بود که نقش به سزایی در اعتلا و پیشرفت حکومت عمان و همچنین ایجاد رفاه و رضایت در مردم عمان داشته و از محبوبیت بالایی در میان شهروندان و اتباع عمان برخوردار بود. شعار وی این بود که عمان به مانند سوئیس باید در سطح جهان یک کشور بی طرف شناخته شود و تا حدودی نیز توانست این شعار را عملی نماید. گواه آن روابط حسنه ای است که دولت این کشور چه با ایران و چه با آمریکا و چه با دیگر کشورها دارد. پایتخت و بزرگترین شهر عمان مسقط است. واحد پولی این کشور ریال عمان بوده و از ثبات اقتصادی بالایی برخوردار است. شایان ذکر است که به طور میانگین هر ریال عمان معادل 2.5 دلار آمریکا است و این حاکی از ارزش بالای واحد پولی این کشور می باشد.

پرچم عمان
شرایط عمومی عمان

گرچه عمان دارای ذخایر نفتی نسبتاً مطلوبی است ، اما بخش عمده ای از اقتصاد آن توسط گردشگری ، تجارت و کشاورزی هدایت می شود. عمان از زمان کاهش قیمت نفت در اواخر قرن 20 ، به سرعت در حال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود بوده و به دنبال توسعه سایر بخش های صنعت ، به ویژه املاک و مستغلات و زیرساخت ها است. به طور کلی ثبت شرکت در عمان اگر بر اساس بیزینس پلن و با راهنمایی مشاورین و وکلای خبره در این زمینه صورت گیرد، بسیار سود آورد خواهد بود، اما شما برای سرمایه گذاری در یک کشور خارجی می بایست عمیق تر فکر کنید و به جنبه های دیگر از جمله اخذ اقامت و تابعیت نیز بیاندیشید.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در عمان

برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت یا کارآفرینی در هر کشوری می بایست عمیق تر بیاندیشید و علاوه بر کسب سود بالا به جوانب دیگری از جمله حقوق و آثار اقامت و تابعیتی کشور مورد نظر خود توجه ویژه داشته باشید. به عبارت دیگر بهتر است با یک تیر چند نشان بزنید؛ یعنی هم سود بالا به دست بیاورید و هم اقامت دائم یا تابعیت مضاعف بگیرید. توضیح بیشتر آنکه شما نهایت استفاده از سرمایه گذاری خود را داشته باشید. متأسفانه کشور عمان با توجه به قوانین سخت گیرانه که در قانون مدنی و ملی خود دارد، به راحتی به افراد خارجی اجازه اخذ تابعیت یا شهروندی و حتی اقامت دائم را نمی دهد و مادامی که فعالیت و سوددهی شرکت شما برای دولت این کشور و شخص خودتان پا برجا است، اقامت تان نیز پا برجا خواهد بود.

 پاسپورت عمان در رنکینگ بین المللی کشورها در رده 56 ام در کنار کشورهایی چون عربستان صعودی و قزاقستان قرار دارد و شما حتی با اخذ تابعیت یا پاسپورت این کشور تنها می توانید به 43 کشور آزادانه سفر کنید.

استانداردهای سرمایه گذاری در کشور عمان

کسانی که خواهان سرمایه گذاری در کشور عمان می باشند بایستی به استاندارد های سرمایه گذ اری همچون: نرخ مصادره اموال و کنترل فساد  نیز توجه نمایند. نرخ مصادره اموال بیان گر میزان ریسک سرمایه کذاری در کشور مقصد می باشد. شاخصه این نرخ بین اعداد 1 تا 7 می باشد. بدین معنی که هر چقدر به عدد 1 نزدیک تر باشد ، سرمایه گذاری در این کشور بدون ریسک می باشد و بالعکس .

 • نرخ مصادره اموال

نرخ مصادره اموال عمان
 • کنترل فساد

شاخص های اقتصادی تأثیرگذار بر سرمایه گذاری در عمان

سرمایه گذاران علاوه بر توجه به استاندارد های سرمایه گذاری بایستی به شاخص های اقتصادی نیز توجه نمایند. این شاخص ها عبارتند از: نرخ بیکاری، تولید ناخالص داخلی و  مالیات می باشد. نکته حائز اهمیت این است که نرخ مالیات بر درآمد افراد و کارکنان و همچنین نرخ مالیات بر فروش در عمان صفر است. در نمودار و جدول زیر می توانید نرخ انواع مالیات ها در عمان را مشاهده نمایید :

نرخ انواع مالیات ها در عمان
 • تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی عمان
 • نرخ بیکاری

نرخ بیکاری عمان

انواع شرکت در عمان

 • شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

  شرکتی است که در آن مسئولیت هر سهامدار محدود به یک سهم از کل سرمایه شرکت است. یک شرکت LLC در عمان داشتن شرایطی همچون: حداقل 2 سهامدار که یکی از آنها بایستی شهروند عمان یا شهروند کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) یا از شهروندان ایالات متحده آمریکا باشد، بیش از 30٪ سهام شرکت به نام سهامدار مذکور،  1 نفر مدیر اجرایی و  حداقل سرمایه 150،000 ریال عمانی (تقریبا 390،000 دلار) می باشد . شایان ذکر است که شرکت با مسئولیت محدود در عمان شایع ترین نوع شرکت است که سرمایه گذاران خارجی با ثبت این کشور اقدام به راه اندازی یک کسب و کار در عمان می نمایند.

 • شرکت سهامی عام

  شرکتی است که سرمایه آن به عنوان سهام توزیع می شود که این سهام در بورس قابل خرید و فروش و معاوضه می باشد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی این نوع شرکت در عمان 150،000 ریال عمانی (حدود 390،000 دلار) است. نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که لازمه ثبت  یک شرکت سهامی ، تأییدیه وزارت تجارت و صنعت عمان می باشد.

 • شرکت سهامی خاص

  شرکتی است که سهام آن برای تجارت عمومی در دسترس نیست و یک شرکت سهامی خصوصی است. برای ثبت یک شرکت سهامی خصوصی در عمان به حداقل 3 سهامدار احتیاج است. ( یکی از آنها باید یک شهروند عمانی باشد که حداقل 30٪ از کل سهام را در اختیار داشته باشد ) و حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی آن 50،000 ریال عمان (حدود 130،000 دلار آمریکا) می باشد.

 • مشارکت محدود

  شرکت از نوع مشارکت محدود در عمان می تواند توسط 2 عضو یا بیشتر ایجاد می شود. برای ثبت حداقل به 1 شریک عمومی و 1 شریک محدود نیاز خواهید داشت. شریک عمومی بایستی شهروند عمان باشد و در قبال بدهی ها و تعهدات شریک بدون محدودیت در مسئولیت ، مسئولیت دارد. شریک محدود مسئولیت محدودی را به عهده دارد و مسئولیت بدهی ها و تعهدات شرکت فقط به میزان سهم سرمایه اش در شرکت می باشد.

 • آژانس بازرگانی

  یک آژانس تجاری یا بازرگانی در عمان شرکتی است که به منظور تبلیغ یا توزیع محصولات یا خدمات یک نهاد خارجی در سلطنت نشین عمان مأموریت دارد. وظیفه اصلی چنین شرکتی صادرات کالا و خدمات توسط یک تاجر عمده خارجی به عمان است. در یک آژانس تجاری در عمان ، نقش یک نماینده تجاری را می توان فقط به یک تبعه عمانی که در اتاق بازرگانی عمان ثبت شده است یا یک نهاد محلی با حداقل 51٪ سهم محلی اختصاص داد.

 • دفتر شعبه

  شعبه ای در عمان می تواند توسط یک شرکت خارجی فعالیت خود را آغاز کند که به دنبال افتتاح موسسه در این کشور باشد. برای تشکیل شعبه ، یک عامل محلی برای حمایت از ویزا و مجوزهای عمان مورد نیاز است. شعبه همچنین موظف است از وزارت بازرگانی و صنعت عمان (MOCI) تأییدیه فعالیت بگیرد. از آنجا که یک شعبه یک شخص حقوقی جدا از شرکت مادر خود محسوب نمی شود ، مسئولیت فعالیت ها و تعهدات خود را بر عهده دارد.

 • دفتر نمایندگی

  نمایندگی را می توان صرفاً جهت تحقیقات بازار یا اهداف تبلیغاتی آغاز کرد. انجام فعالیت های بازرگانی یا شغلی در عمان تحت عنوان دفتر نمایندگی مجاز نیست. دفتر نمایندگی در عمان لازم است که حداقل 1 فرد منصوب داشته باشد که ساکن عمان باشد.

با این اوصاف مطابق قوانین جدید ثبت شرکت در عمان در سال 2020 بسیاری از فعالیت های تجاری تحت لیستی نیاز به داشتن یک شریک عمانی برای ثبت و آغاز فعالیت نخواهند داشت. همچنین هزینه های راه اندازی شرکت نیز از 3400 ریال عمانی به بالا (‌بسته به نوع شرکت و فعالیت آن ) خواهد بود. به جهت کسب اطلاعات دقیق تر در خصوص این لیست و هزینه های راه اندازی شرکت در عمان می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید.

نقاط مثبت ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان دارای مزایایی می باشد. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 • اقدامات جدی دولت عمان به منظور راه اندازی کسب و کار و رشد و توسعه کارآفرینی در سالیان اخیر

  دولت عمان با تمرکز بر تنوع بخشی ، صنعتی سازی و خصوصی سازی اقدامات جدی را برای تشویق رشد مشاغل انجام داده است.

 • استراتژیک بودن و موقعیت جغرافیایی عمان

  کشور سلطنتی عمان در دهانه خلیج فارس قرار دارد و به واسطه آن از موقعیتی دریایی استراتژیک برخوردار است و یک خط ساحلی به طول 1700 کیلومتر به عنوان دروازه خلیج فارس دارد.

 • اصلاحات گسترده اقتصادی و اجتماعی

  عمان از سال 1970 شاهد اصلاحات گسترده اقتصادی و اجتماعی است. این کشور با توسعه گردشگری و املاک و مستغلات در حال رشد است. به همین ترتیب ، اکنون دولت سلطنتی عمان سرمایه گذاری های قابل توجهی خارجی را به خود جلب می کند و راه را برای فرصت های تجاری بیشتر در عمان هموار می نماید.

 • وجود زیر ساخت های توسعه گردشگری

  با توجه ویژه به توسعه زیرساخت ها و گردشگری ، اقتصاد خود را به سرعت متنوع کرده است. امكاناتی مانند حمل و نقل جاده ای ، مؤسسات آموزشی و بیمارستان ها با سرعت قابل توجهی به چشم می خورد.

 • شکل گیری و رشد اقتصاد عمان در جهت عدم وابستگی به نفت

  نفت مدتی است که بستر اقتصاد عمان است زیرا این کشور غنی از ذخایر نفت است. با این وجود ، عمان از چند دهه گذشته به طور فزاینده ای با استقبال از سرمایه گذاری های خارجی ، وابستگی خود به صادرات نفت را کاهش می دهد.

 • اعطای تسهیلات و معافیت های بانکی و مالیاتی

  دولت عمان برای تشویق به گسترش مشاغل محلی و خارجی انگیزه هایی مانند وام های آسان ، معافیت مالیاتی و مزایای مناطق ویژه اقتصادی را ارائه می دهد.

 • مزایای دیگر

 • ثبات اقتصادی بالا
 • بالا بودن ارزش پولی عمان
 • امکان برخورداری از تجارت آزاد
 • برخورداری از میزان پایین پرداخت مالیات بر درآمد کارکنان
 • برخوداری از امکانات مناطق ویژه اقتصادی
 • امکان جذب نیروی کار ارزان برای توسعه کسب و کار

وکیل ثبت شرکت در عمان و خدمات مؤسسهMIE

همان طور که گفته شد، ثبت شرکت در عمان اگر با مشاوره با متخصص و وکیل حقوقی مربوطه انجام پذیرد و از راهنمایی ها و دستور العمل های وی استفاده شود می تواند به یک سرمایه گذاری پر سود و درآمد بالا منتهی شود. شایان ذکر است که با توجه به پیچیدگی هایی که در قوانین عمان جهت سرمایه گذاری وجود دارد، راه اندازی و ثبت شرکت در این کشور مستلزم بهره بردن از وکلای معتبر و امین حقوقی است. وکلای بین المللی موسسه حقوقی ملک پور آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در خصوص انجام امور حقوقی و تجاری نظیر نوشتن Business plan‌ به منظور ثبت شرکت در عمان و سایر کشورهای Top جهان است. گواه موفقیت و امانتداری ما در این زمینه تعداد کثیر ویزاهای سرمایه گذاری و مهاجرتی است که برخی از آنها را در بخش گالری ویزاها و مصاحبه های موکلین وبسایت خود قرار داده ایم.

مراحل ثبت ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان دارای پروسه ایی می باشد که عبارتند از:

 • نامی برای شرکت خود رزرو کنید

  برای این منظور شما می بایست فرم درخواست خود را به جهت انتخاب و ثبت یک نام منحصر به فرد ( با رعایت هنجارها و قوانین نامگذاری شرکتها در عمان ) به اداره صنعت و تجارت عمان ( MCI ) ارسال و تسلیم نمایید.

 • ارسال اسناد شرکت

  پس از رزرو و تأیید نام شرکت، می بایست اسناد سهامداران و اساسنامه شرکت را به همراه فرم مجوز امضاء و گواهی بانکی تهیه نموده و همه را به اداره صنعت و تجارت ( MCI ) ارسال یا اصطلاحا Submit نمایید.

 • ثبت شرکت در اتاق بازرگانی و صنعت عمان ( OCCI )

  پس از ثبت شرکت در MCI می بایست به منظور رعایت و مطابقت با قوانین و مقررات تجاری مورد نیاز ثبت یک شرکت در عمان آن را در OCCI نیز به ثبت برسانید.

 • اخذ مصوبه ها و تأییدات لازم را از برخی دوایر دولتی عمان

  بسته به ماهیت ، سایز و اندازه فعالیت های بیزینس شما، ممکن است نیاز به اخذ تأییدیه هایی از ادارات عمان داشته باشید. این امر می توانید شامل ثبت و انجام موارد ذیل باشد :

  • ثبت نام در اداره مالیات
  • ثبت نام در پلیس سلطنتی عمان
  • ثبت نام در وزارت کار یا نیرو بمنظور جذب نیروی کار یا استخدام افراد خارجی و برخورداری از مجوزهای مربوطه برای صدور ویزا یا اسپانسر شیپ بودن
  • اخذ پروانه شهرداری محلی
  • اخذ مجوز صادرات/واردات ( در صورت لزوم )
 • طراحی مهر شرکت

  برای انجام قراردادها و خرید و فروش یا سایر تراکنش های مورد نیاز یک مهر یا نشان طراحی نمایید.

 • مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت

 • ثبت نام در اداره مالیات
 • ثبت نام در پلیس سلطنتی عمان
 • ثبت نام در وزارت کار یا نیرو بمنظور جذب نیروی کار یا استخدام افراد خارجی و برخورداری از مجوزهای مربوطه برای صدور ویزا یا اسپانسر شیپ بودن
 • اخذ پروانه شهرداری محلی
 • اخذ مجوز صادرات/واردات

  در صورت لزوم

 • مجوز وابستگی با اتاق بازرگانی و صنعت عمان
 • گواهی سپرده اولیه سرمایه شرکت در بانک معتبر
 • طرح کسب و کار

  بیزینس پلن

طرح تجاری (بیزینس پلن) برای ثبت شرکت در عمان

برای راه اندازی و ثبت یک شرکت باید یک طرح کسب و کار یا اصطلاحا Business Plan ارائه شود. بیزنس پلن باید به گونه ای نوشته شود که وزارت مربوطه یا اطاق بازرگانی کشور مورد نظر آن را برای اقتصاد آن کشور سود مند و منفعت زا تشخیص دهند تا مورد تأیید قرار گیرد. در واقع در بیزینس پلن شما باید هدفتان از ثبت شرکت در عمان را با جزئیات بسیار دقیق ارائه نمایید. نا گفته پیداست که ممکن است هر ایده تجاری در کشور عمان سود زا نباشد و می بایست بررسی شود. به هر ترتیب باید سودآوری یک سرمایه گذاری با مشاوره با شخص کاردان و مجرب در آن حوزه تضمین گردد.پیچیدگی ها ، قوانین و دانش نوشتن یک طرح کسب و کار امروز به قدری بالاست که نوشتن آن کار هر کسی نیست، بویژه آن که این طرح کسب و کار باید برای یک کشور خارجی با قوانین متفاوت نگارش گردد. در این زمینه نیز موسسه حقوقی ملک پور با همکاری وکلای عمانی موثق قادر است شما را به هدف تان برساند.

نکات مهم نهایی ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان با توجه به نرخ پایین مالیات ، برخورداری از مزایای مناطق ویژه یا آزاد اقتصادی ، موقعیت استراتژیک آن می تواند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری خارجی و کسب سود بالا باشد. اما این را فراموش نکنید که در بحث مهاجرت چه از طریق سرمایه گذاری و چه از طرق دیگر می بایست عمیق فکر کرد و به جوانب زیادی جهت تصمیم گیری قاطع و نهایی نیز نظر داشت.

همان طور که گفته شد، سرمایه گذاری در عمان از طریق ثبت شرکت شما را به اقامت دائم یا تابعیت عمان نمی رساند و گزینه های بهترین بمنظور ثبت شرکت و سرمایه گذاری ( حتی با سرمایه اولیه مورد نیاز پائین تر و امنیت و سود سرمایه گذاری بالاتر ) وجود دارد.

سوالات متداول در زمینه ثبت شرکت در عمان

✅ آیا اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در عمان امکان پذیر است؟

خیر.

✅ نرخ مصادره اموال در کشور عمان چقدر است؟

3.

مقالات مرتبط

سخن پایانی درباره ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان، شرایط، مزایا و معایب سرمایه گذاری در عمان از طریق ثبت شرکت و همچنین اخذ اقامت عمان از طریق ثبت شرکت در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت. ثبت شرکت در عمان تنها می تواند یک سکوی پرتاب برای دستیابی به شرایط ایده آل و آینده ای درخشان تر باشد نه یک مهاجرت همه جانبه و عالی. شرایط سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشورهای دیگری مانند سوئیس ، اتریش، آلمان ، کانادا ، استرالیا و … بسیار بهتر از عمان است. زیرا کشورهای مذکور نه تنها شرایط استانداردهای سرمایه گذاری و شاخص های اقتصادی بهتری نسب به عمان دارند، بلکه می توان پس از گذشت 3 الی 5 سال از سرمایه گذاری تان به اقامت دائم و پس از آن به تابعیت ، شهروندی و پاسپورت بهترین کشورهای دنیا با آزادی سفر بالاتری دست یافت. شما عزیزان می توانید هم در انجمن پرسش و پاسخ مهاجرتی این سایت و هم در بخش دیدگاه های این مقاله ابهامات خود را در زمینه ثبت شرکت در عمان یا دیگر کشورها بررسی نموده تا با کوتاه ترین تأخیر و در کمترین فرصت ابهامات تان رفع شود.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *