خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه، مهاجرت به کشور ترکیه از طریق خرید ملک، قوانین و مقررات خرید و اجاره خانه در ترکیه، مزایای خرید ملک در ترکیه، هزینه اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.  سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه چقدر است ؟ آیا امکان خرید ملک برای ایرانیان امکان پذیر است؟ قوانین و مقررات خرید ملک درکشور ترکیه در سال ۲۰۲۰ برای افراد و اتباع خارجی چیست؟ ایا امکان اخذ وام وجود دارد ؟ ما در این مقاله سعی بر این داریم تا به سوالات این چنینی پاسخ دهیم. شما عزیزان چنانچه بعد از مطالعه مقاله سوالی داشتید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور MIE تماس حاصل فرمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

خرید ملک در ترکیه

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • درباره کشور ترکیه و شرایط خرید ملک در ترکیه
 • اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق خرید املاک و مستغلات
 • استاندارد های سرمایه گذاری در ترکیه
 • شاخص های اقتصادی تاثیرگذار بر سرمایه گذاری در ترکیه
 • واجدین شرایط خرید ملک در ترکیه
 • مراحل قانونی خرید ملاک و مستغلات در ترکیه
 • هزینه های خرید و اجاره ملک در ترکیه
 • وکیل امور ملک خرید ملک در ترکیه
 • خدمات مؤسسه حقوقی ملک پور در زمینه خرید ملک در ترکیه
 • توصیه های حقوقی در زمینه خرید ملک در ترکیه
 • سوالات متداول در زمینه خرید ملک در ترکیه
 • سخن پایانی درباره خرید ملک در ترکیه

درباره کشور ترکیه و شرایط خرید ملک در ترکیه

ترکیه  در همسایگی شمال غربی ایران و از لحاظ فرهنگی ، مذهبی به ایرانیان شباهت دارد. بعضی از شهر های ترکیه دارای موزه ها ، اماکن تاریخی و جاذبه های توریستی می باشد از قبیل: استانبول ، ازمیر، آنتالیا. همچنین به دلیل داشتن آب و هوای مدیترانه ای و سواحلی زیبا ، سالانه توریست های زیادی به این کشور سفر می کنند. به دلیل همسایگی ترکیه با ایران ، برخی از ایرانیان درصدد سرمایه گذاری در این کشور می باشند. یکی از انواع سرمایه گذاری ها ، خرید ملک می باشد. در این راستا ، اگر بر اساس قوانین وشرایط ترکیه اقدام به خرید ملک کنید ؛ می توانید اقامت این کشور را بدست آورید. نکته حائز اهمیت این است که اتباع خارجی تنها   در مناطقی که دولت ترکیه معین می کنند می توانند ملک خریداری کنند. در این مقاله در مورد هزینه اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک مطالبی را بیان نموده ایم.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

به دلیل اینکه در سال های پیشین ، کشور ترکیه دارای شرایط و موقعیت های استراتژیکی بود ، از این رو بسیاری از سرمایه گذاران درصدد سرمایه گذاری در این کشور بودند . در این راستا خرید ملک در ترکیه یکی از انواع سرمایه گذاری بوده است . اما در سال های اخیر  با داشتن شرایط اقتصادی نامساعد و کاهش ارزش لیر ترکیه ، سرمایه گذاری در این کشور روند نزولی به خود گرفته است. در این راستا سرمایه گذاران بر این باور هستند که خرید ملک در این کشور سود چندانی ندارد . در ادامه به بررسی این موضوع بر اساس نمودارها می پردازیم . همچنین به بررسی مراحل خرید ملک ، وکیل جهت خرید ملک در کشور ترکیه ، شرایط ، قوانین و هزینه های مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه در سال ۲۰۲۰ خواهیم پرداخت.

اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق خرید املاک و مستغلات

اگر شما خواهان خرید ملک و به دنبال آن اخذ اقامت این کشور  هستید به روش های زیر می توانید به این منظور اقدام کنید:

 • مطابق جدیدترین آیین نامه ، اتباع و سرمایه داران خارجی با سرمایه 250 هزار دلار آمریکا می توانند برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند.  در این راستا ، برای اخذ پاسپورت با این مبلغ سرمایه می توانند بین 2 الی 3 ماه اقدام کنند. همچنین باید ملک خریداری شده را به مدت 3 سال به نام خود داشته باشند.

 •  اگر سرمایه ایی کمتر از 250 هزار دلار دارید نیز می توانید اقدام به خرید ملک کنید . همچنین می توانید با خرید ملکی به ارزش 60 هزار دلار آمریکا اقامت 3 ساله کشور ترکیه را اخذ نمایید البته از نوع توریستی؛ که این نوع اقامت قابل تمدید تا 10 سال نیز می باشد. نکته حائز اهمیت در این نوع سرمایه گذاری این است که شما حق کار کردن ندارید.

 • اگر شما  قادر باشید ملکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا را خریداری کنید برای اخذ اقامت ، نیازی حفظ ملک خودبه مدت 3 سال ندارید.

برخی دیگر از شرایط اخذ تابعیت و اقامت این کشور به شرح زیر است :

 • خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار در مناطق تعیین شده توسط دولت ترکیه
 • حفظ ملک به نام خود به مدت 3سال
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک
 • ارائه پاسپورت و سندی که مشخص کننده وضعیت تابعیت سرمایه گذار می باشد.
 • ارائه شهود و گواهی که مشخص کننده وضعیت مدنی متقاضی می باشد.
 • ارائه رسید پرداخت کامل مالیات و دیگر هزینه های اضافی به وزارت دارایی کشور ترکیه

از طرفی دیگر مهاجران که قصد اجاره کردن ملک را دارند می توانند اقامت ترکیه را اخذ کنند. ولی با این تفاوت که حق کار کردن و تحصیل را ندارند. بدین منظور نیاز به اخذ مجوز جداگانه هستند یا به اصطلاح Change  کنند.طبق قوانین دولت ترکیه بر مبنای اخذ اقامت تا قبل از سال 2020 به این شکل بود که به سرمایه گذاران خرید ملک یا اجاره ، اقامت 2 ساله تعلق می گرفت. ولی با تغییراتی که در حال حاضر روی داد ، به متقاضیان ؛ اقامت 1 ساله داده می شود که تنها در صورت گذشتن حداقل 1 سال از اتمام اقامت قبلی می توانند نسبت به تمدید اقدام کنند. کسانی که خواهان خرید ملک به صورت پیش خرید هستند باید بدانند که اینکار امکان پذیر است ولی امکان اخذ وام وجود ندارد.

استاندارد های سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاران ابتدا باید از  شاخص ها و استانداردهای ریسک،  امنیت سرمایه گذاری در درجه اول و خطرات خرید ملک در ترکیه آگاهی یابند. نرخ مصادره اموال یکی از استاندارد های مهم برای سرمایه گذاران خارجی می باشد . چرا که این نرخ امنیت اموال و سرمایه ، سرمایه گذاران در کشور مقصد را بیان می کند. طبق گزارش بانک جهانی شاخص مصلدره اموال بین 1 تا 7 است. بدین معنی که عدد یک ، به معنی کمترین و عدد 7 بالاترین میزان ریسک می باشد. همان طور که در نمودار زیر مشاهده می فرمایید در سال 2014 بر روی عدد 2 بوده است و تا سال 2019 روند صعودی داشته که این بدین معنی است که ریسک سرمایه گذاری در این کشور بالا است.

 • نرخ مصادره اموال

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

یکی دیگر از استانداردهایی تاثیر گذار و در عین حال مهم برای سرمایه گذاران ، شاخص میزان کنترل فساد می باشد . این شاخص بین گر این است که هر چه دادگاه های قضایی و دولتی یک کشور دچار فساد باشند و هیچ نظارت و کنترلی بر روی فسادش نباشد، سرمایه گذاری در آن کشور خطرناک تر است، زیرا در صورت بروز نزاع بین شما با شهروند ترکیه ، امکان ضایع کردن حق شما بر اساس این اوضاع زیاد است.  شاخص کنترل فساد در بازه منفی ۲٫۵ تا مثبت ۲٫۵ مورد بررسی قرار می گیرد ( که منفی ۲٫۵ نشان دهنده کمترین میزان کنترل بر روی فساد و مثبت ۲٫۵ به معنای بیشترین میزان بر روی کنترل فساد می باشد ). در نمودار زیر می توانید میزان این شاخص را مشاهده بفرمایید.

 • میزان کنترل فساد

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

شاخص های اقتصادی تاثیرگذار بر سرمایه گذاری در ترکیه

علاوه بر آکاهی داشتن از استاندارد های سرمایه گذاری ، به شاخص های اقتصادی نیز باید توجه کرد. شاخص های اقتصادی نظیر مالیات ، نرخ بیکاری ، نرخ تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم ، نرخ بهره بانکی قطعا بر سرمایه گذاری شما تاثیرگذار هستند. مالیات انواع مختلفی دارد که شامل : مالیات بر درآمد افراد، مالیات بر درآمد شرکت ها، مالیات بر فروش، مالیات بر خدمات و کالاها، مالیات بر امور تجارت بین الملل، مالیات بر سود. مهمترین نوع مالیات ها که در زمینه خرید ملک در ترکیه می تواند اثر گذار باشد، مالیات بر فروش  خدمات و کالاها ترکیه می باشد که در زیر بصورت نمودار ارائه شده است :

 • مالیات بر فروش خدمات و کالاها

مالیات بر فروش خدمات و کالاها ترکیه
 • نرخ مالیات بر خدمات و کالا

 • نمودار نرخ مالیات بر فروش

از دیگر شاخصه های اقتصادی نرخ تورم می باشد؛ نرخ تورم نشان دهنده رونق یا رکود اقتصاد و قدرت خرید مردم در طول زمان است. هر چه نرخ تورم بالاتر باشد، اگر درآمد افراد متناسب با تورم رشد نکند، قدرت خرید پایین خواهد آمد. همچنین پایداری میزان تورم نیز بسیار مسئله مهمی است که در بازه خاصی نوسان داشته باشد و هرچه دامنه نوسانات تورم زیاد باشد، اصطلاحا اقتصاد stability‌ ندارد. در نمودار زیر میزان نرخ تورم را مشاهده بفرمایید :

نرخ مالیات بر فروش ترکیه

واجدین شرایط خرید ملک در ترکیه

ممکن است برای ایرانیان این سوال پیش آید که ؛ آیا امکان خرید ملک در ترکیه وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که؛  موضع کشور ترکیه در اعطای اقامت از طریق خرید ملک بر اساس اصل تقابل بنا شده است. توضیح بیشتر آن که اگر دولت کشوری به شهروندان و اتباع ترکیه اجازه خرید ملک در کشور خود را داده باشد، دولت ترکیه نیز متقابلا به اتباع و شهروندان آن کشور مجوز خرید املاک و مستغلات در ترکیه را خواهد داد و اگر دولت کشوری این اجازه به شهروندان ترکیه نداده باشد، مطابق اصل تقابل دولت ترکیه نیز به شهروندان و اتباع آن کشور مجوز خرید ملک اعطاء‌ نمی نماید.

بر همین اساس شهروندان کشورهای آمریکا، کانادا، آمریکای جنوبی و آسیا ( از جمله ایران ) مجاز و واجد الشرایط خرید املاک و مستغلات و اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک خواهند بود. شایان ذکر است که به منظور خرید ملک در ترکیه برای شهروندان تمام کشورهای اتحادیه اروپا به غیر از قبرس، بلژیک، جمهوری چک و اسلواکی نیز منعی وجود ندارد.محدودیت هایی که دولت ترکیه در زمینه خرید املاک و مستغلات وضع نموده است به شرح ذیل است :

 • ممنوع بودن خرید ملک در اطراف و اکناف پایگاه ها و مناطق نظامی برای افراد بیگانه
 • خریداران ملک در صورت تمایل مجاز هستند طی ۲ سال جهت راه اندازی یک پروژه در آن منطقه اقدام نمایند.

  لازم به ذکر است راه اندازی پروژه مذکور بنا به شرایط منطقه اعلام می شود

مراحل قانونی خرید ملاک و مستغلات در ترکیه

مسئله دیگری که ذهن متقاضیان اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه را به خود مشغول می نماید این است که برای این امر چه مراحل قانونی را می بایست به انجام برسانند؟ در این راستا متقاضیان می توانند با بررسی جزئیات قرار داد و شرایط توافق نامه قرارداد خرید ملک در ترکیه را منعقد نمایند. شایان ذکر است که؛ مهاجران تا زمانی که در خاک این کشور حضور دارند می توانند از یک مترجم حقوقی که مورد تایید دولت ترکیه می باشد بهره مند گردند. بعلاوه متقاضیان قادر خواهند بود که از یک وکیل مجرب که به قوانین ترکیه آگاهی کامل دارد ، بهره مند گردند.

سرمایه گذاران می بایست ؛ جهت ترجمه کردن پاسپورت ، به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند. چرا که این ترجمه از قوانین دولت ترکیه می باشد. آنگاه وکیل شما خواهد توانست قرارداد خرید را بر اساس شاخصه هایی چون شرایط و موقعیت جغرافیایی ملک و دیگر اطلاعات تکمیلی نظیر ( وضعیت اسکان یا تعداد طبقات و … ) به انضمام سند ترجمه پاسپورت شما منعقد نموده و ترتیبی اتخاد می نماید تا سایر امور قرارداد منعقد شده منجر به اخذ سند رسمی ملک برای شما گردد.

در سند خرید ملک که به TAPU موسوم است اطلاعاتی چون تصویر صاحب ملک، یک تمبر و امضای رسمی مالک وجود دارد. مهم ترین موضوع در این مرحله این است که متقاضیان و خریداران ملک در ترکیه این است که با بررسی اطلاعات درج شده در TAPU از صحت و سقم سند خود اطمینان یابند.

از دیگر مراحلی که در زمینه خرید ملک در ترکیه الزامی است این است که اداره مالیات محلی قطعا برای مالک جدید یک حساب بانکی باز می نماید و با تخصیص یک شماره مالیات به مالک جدید ، وی را ملزم می سازند که آن را در شهرداری منطقه به ثبت برسانند.

شایان ذکر است که در هر مرحله قانونی اداره مالیات ۳ درصد از  ارزش ملک را بعنوان عوارض اخذ می نماید.

هزینه های خرید و اجاره ملک در ترکیه

طبعا علاوه بر قیمت ملک ، هزینه های جانبی از جمله وکیل ، دفتر اسناد رسمی ، مالیات و … نیز در پروسه خرید ملک در ترکیه وجود دارد. هزینه های وکیل و مترجم بستگی به انتخاب شما دارد .  مطابق گفته های دولت ترکیه ، هزینه های خرید خانه باید تقریباً ۸٫۵ تا ۹ درصد باشد.

 • هزینه های وکالت متفاوت است
 • خدمات ترجمه باید به طور رسمی ثبت و دارای مجوز باشند. فی و هزینه ها ممکن است در همان ساعت پرداخت شوند یا ممکن است مبلغ تعیین شده باشد.
 • هزینه نمایندگی املاک و مستغلات: ۳٪ از قیمت خرید ملک
 • ۲% مبلغ ملک خریدار باید بابت سند و مالیات توسط خریدار و ۲% هم توسط فروشنده پراخت شود
 • خریدار می بایست ۱۵۰۰ لیر به دفاتر ثبت اسناد رسمی پرداخت نماید
 • مرکز ثبت و اسناد باید مترجم شما رو تایید نماید

  هزینه مترجم ۷۰۰ لیر

 • مالیات معاملات انتقال ، ۴٫۴٪ ، معمولاً ۵۰/۵۰ بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود ، که مبنای آن براساس ارزش ملک ارزیابی شده است نه قیمت خرید. هر شورا لیستی از ارزش املاک تخمین زده شده ، برای محاسبه مالیات استفاده می کنند.
 • هزینه ثبت نام Tapu : 125 دلار آمریکا
 • هزینه اسناد رسمی: ۳۷۵ دلار آمریکا
 • بیمه DASK ، هزینه بیمه بستگی به متر مربع ملک شما دارد. به عنوان مثال : DASK برای یک آپارتمان دو خوابه ۷۰ متر مربع تقریبا ۷۳ دلار در سال است.
 • چک های نظامی: ۵۰۰ دلار آمریکا ( در مورد این هزینه در بخش توصیه های حقوقی توضیح داده شده است ) درخواست رسمی به دولت برای بررسی املاکی که خریداری می کنید در یک منطقه نظامی نیست و اینکه ملک مورد نظر شما به عنوان یک خارجی در محدوده قانونی است. می توانید بخرید بر اساس فروش ملکی ۱۲۵۰۰۰ دلار آمریکا ، در اینجا نمونه ای از هزینه های یک طرفه خرید ملک در ترکیه آورده شده است.

وکیل امور ملک خرید ملک در ترکیه

نکته جالب در خصوص خرید املاک و مستغلات در ترکیه این بود که متقاضیان و سرمایه داران خارجی بدون استثناء ملزم به اخذ مجوزهای امنیتی و نظامی بودند و همین امر موجب بروز تعویق و تأخیر قابل توجهی در پروسه خرید ملک در ترکیه و در بیشتر موارد سبب ایجاد دلسری و حتی انصراف متقاضیان می شد. اما در ماه اوت سال ۲۰۱۸ در قوانین خرید املاک و مستغلات برای متقاضیان خارجی در ترکیه تغییر ایجاد شد و متقاضیان به جهت خرید در شانزده استان از استان های این کشور دیگر ملزم به اخذ تأییدات و مجوزهای نظامی و امنیتی نیستند؛ در حال حاضر سرمایه داران خارجی متقاضی خرید املاک و مستغلات در ترکیه پس از تأیید کلیه مستنداتشان این مجوز را دارند که مبلغ و فی ملک مورد نظرشان را به فروشنده پرداخت نموده و ملک یا املاک مطلوبشان را به سند ۶ دانگ به نام خودشان تصاحب نمایند.

پاره ای از اوقات ایجاد تغییرات در قوانین وضع شده در یک زمینه در یک کشور و همچنین عدم آگاهی از این تغییرات قانونی موجب سردرگمی در متقاضیان و سرمایه داران خارجی خواهد شد. یکی از قوانین و الزامات خرید ملک در ترکیه که ممکن است از دید بسیاری از متقاضیان مخفی مانده و در جایی بازگو نشده باشد، این است که در هنگام ثبت قرارداد و پرداخت تمام و کمال حقوق و قیمت ملک حضور دو طرف ( فروشنده و مشتری خریدار ) از الزامات است.

قوانین سرمایه گذاری در کشورها در بازه های زمانی مختلف دچار تغییراتی خواهند شد که عدم آگاهی از این تغییرات موجب به انجام نرسیدن امور مربوط به سرمایه گذاری و حتی در اکثر اوقات سبب وارد شدن خسارات و زیان های متعددی به متقاضی و سرمایه دار خارجی خواهد شد.

خدمات مؤسسه حقوقی ملک پور در زمینه خرید ملک در ترکیه

یکی از موسسات مطمئن در زمینه مهاجرت برای ایرانیان موسسه حقوقی ملک پور با برند تجاری MIE اتریش است و با افتخار برای متقاضیانی که تمایل به اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک دارند آماده ارائه خدمات است تا به پشتوانه نام این موسسه متقاضیان با خیالی راحت و آسوده در خصوص تغییرات قوانین سرمایه گذاری در ترکیه بویژه در زمینه خرید ملک اقدام به این مهم نمایند. لذا استفاده از خدمات یک وکیل خبره یا موسسه حقوقی نظیر موسسه حقوقی ملک پور ضریب ریسک پروسه را پایین و ضریب امنیت آن را بالا تر خواهد برد. متخصصان این موسسه پیش از عقد قرارداد در خصوص خرید ملک با برگزاری تعداد قابل ملاحظه ای جلسات با موکل و همچنین آنالیز شرایط و استانداردهای Investment‌ در کشور ترکیه و قیاس آن با موقعیت های مختلف و بررسی مزایا و معایب و میزان سود دهی ملک مورد نظر در آینده آماده ارائه خدمات می باشند. لذا اکیدا پیشنهاد می کنیم از دانش به روز و اشراف متخصصان این موسسه در زمینه خرید ملک در ترکیه با تماس  با شماره های ارتباطی آن بهرمند شوید.

توصیه های حقوقی خرید ملک در ترکیه

مطابق تبصره ای که بر ماده ۳۵ قانون املاک و اراضی کشور ترکیه در تاریخ هجدهم ماه می در سال ۲۰۱۲ به تصویب رسیده است اتباع خارجی از تمامی کشورها مجاز به خریداری اراضی و املاک در این کشور نخواهند بود و لیست کشورهایی که شهروندان و اتباع آن مجاز به خرید املاک در ترکیه هستند توسط کنسولگری ترکیه ارائه گردیده است. ذکر این نکته و توصیه حقوقی نیز ضروری است که شهروندان بیگانه تنها قادر خواهند بود که تا سقف ۳۰ هکتار را خریداری نموده و صاحب شوند. مقررات و قوانین ترکیه در زمینه خریداری املاک و مستغلات همانند مقررات کشور ایران بوده و انتقال مالکیت تنها و تنها از کریدر اوراق رسمی که در دفاتر رسمی ثبت اسناد و املاک به ثبت رسیده باشد، ممکن می باشد. به جهت بیمه نمودن ملک خود در برابر زلزله نیز می توانید از بیمه ای تحت عنوان DASK نیز استفاده کنید که بصورت سالانه قابل تمدید خواهد بود

سوالات متداول در زمینه خرید ملک در ترکیه

آیا می توان با خرید خانه یا آپارتمان اقامت ترکیه را گرفت؟

بله.

آیا خرید آپارتمان قسطی در ترکیه مجاز است؟

بله هیچ منعی برای این امر وجود ندارد.

شرایط خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان چگونه است؟

مطابق اصل تقابل ، شهروندان ایرانی مجازند که در کشور ترکیه به خرید و فروش املاک بپردازند.

مقالات مرتبط

سخن پایانی درباره خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه، سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه و هزینه اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک در این مقاله مورد بررسی علمی قرارگرفت. همان طور که پیش تر اشاره شد شما می توانید با ۲۵۰ هزار دلار آمریکا یک ملک بخرید و به مدت سه سال به نام خود نگه دارید، واجد الشرایط اخذ اقامت و تابعیت ترکیه خواهید شد. همچنین شما بوسیله اجاره ملک در ترکیه نیز قادر خواهید بود که اقامت موقت کشور ترکیه را بدست آورید. شما عزیزان می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *