خود حمایتی پرتغال

خود حمایتی پرتغال ، مهاجرت به پرتغال از طریق اخذ اقامت خود حمایتی، ویزای خودحمایتی پرتغال، اخذ اقامت دائم از طریق اقامت خود حمایتی پرتغال و مهاجرت به پرتغال از طریق بازنشستگی در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار می گیرد. مهاجرت به سایر کشورهای جهان امروزه طرفداران بسیاری در کشورمان دارد. بسیاری از افراد هستند که دارای سرمایه مکفی هستند و تمایلی به مهاجرت از طریق کار و تحصیل ندارند و قصد ندارند از ابتدا سرمایه خود را به کشور مقصد منتقل کنند. این افراد به دنبال روشی می گردند که مانند اقامت توریستی که موقتی نبوده و همچنین نیاز به پرداخت هزینه های بالا مانند روش مهاجرت از طریق سرمایه گذاری نداشته باشد. در این راستا بعضی از کشورها روشی برای مهاجرت و اخذ اقامت؛ به عنوان خود حمایتی یا تمکن مالی ، تصویب کردند . خود حمایتی پرتغال یکی از انواع  روش های مهاجرت به این کشور است . ما در این مقاله سعی کرده ایم موضوعاتی پیرامون این روش مورد بررسی قرار دهیم . به شما عزیزان پیشنهاد می شود بعد از مطالعه مقاله سوالی داشتید می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش تماس حاصل فرمایید تا مشاوران ما به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

خود حمایتی پرتغال

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی خود حمایتی پرتغال
 • هزینه های خود حمایتی پرتغال
 • مدارک مورد نیاز اخذ اقامت از طریق خودحمایتی پرتغال
 • مراحل اقدام اخذ اقامت از طریق خود حمایتی پرتغال
 • هزینه زندگی در پرتغال
 • مزایای خودحمایتی پرتغال
 • سوالات متداول در زمینه خود حمایتی پرتغال
 • سخن پایانی

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در زمینه خود حمایتی پرتغال

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در زمینه خود حمایتی پرتغال

درباره کشور پرتغال

بزرگترین مزیت روش خود حمایتی یا تمکن مالی را می توان عدم نیاز به سرمایه گذاری و پرداخت هزینه به دولت ها نامید. در این روش که در کشور پرتغال تحت عنوان اقامت خودحمایتی پرتغال شناخته می شود، افراد تنها با نشان دادن اینکه سرمایه کافی برای زندگی در کشور پرتغال را دارند می توانند به اقامت پرتغال دست یابند. در این روش سرمایه  مشخص شده می بایست در حساب متقاضی به مدت مشخصی قرار داشته باشد که متقاضی با نشان دادن آن به همراه سایر شرایط و مدارک لازم، برای خود، همسر و فرزندان زیر 22 سال خود ابتدا اقامت موقت، سپس دائم و در ادامه تابعیت پرتغال را اخذ نماید. روش خود  حمایتی در کشورهایی مثل اتریش و فرانسه نیز وجود دارد، اما نکته حائز اهمیت و تفاوت اساسی که کشور پرتغال دارد این است که با اخذ اقامت خود حمایتی ، می توانید در این کشور نیز کار کنید. در حالی که در کشورهای دیگر اجازه کار به شما داده نخواهد شد. در ادامه این مقاله به بررسی هزینه ها و شرایط این روش خواهیم پرداخت.

پرچم پرتغال
شرایط عمومی پرتغال

هزینه های خود حمایتی پرتغال

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم ، متقاضیان اخذ اقامت خود حمایتی پرتغال می بایست نشان دهند که دارای تمکن مالی بوده و می توانند بدون نیاز به کمک دولت و بدون مشکل خاصی مخارج زندگی خود در کشور پرتغال را تامین نمایند. همچنین می بایست اثبات نمایند که سالیانه درآمد مشخصی را دارا می باشند که بصورت مستمر ادامه خواهد داشت و نیازی به حضور فعال آن ها برای این درآمد وجود ندارد. این درآمد می تواند حقوق ثابت مثل حقوق بازنشستگی یا اجاره املاک باشد.

همچنین  می بایست بابت هر نفر از اعضای خانواده مبالغی را در حساب بانکی خود در پرتغال داشته باشند که در ذیل به آن اشاره می شود. این مبلغ در حساب شخصی شما در پرتغال قرار می گیرد و لازم نیست به شخص دیگری پرداخت شود، شما مستقیما از ایران پول را به حساب خود در پرتغال واریز می کنید. اخذ کد مالیاتی و افتتاح حساب توسط مؤسسه MIE انجام می شود. در جدول زیر هزینه های خود حمایتی آورده شده است :

از متقاضی ماهیانه بین 30 تا 70 یورو هزینه بیمه از سوی دولت پرتغال اخذ خواهد شد.

مدارک مورد نیاز اخذ اقامت از طریق خودحمایتی پرتغال

مهاجرانی که خواهان اخذ خود حمایتی در پرتغال هستند ، برای دریافت این ویزا با بررسی شرایط ، می بایست مدارکی را به سفارت مربوطه ارائه دهند. در ادامه به بررسی مدارک مورد نیاز می پردازیم :

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 1 ساله
 • اثبات داشتن محل سکونت در پرتغال (اجاره یا خرید)
 • عکس پاسپورتی
 • بیمه نامه معتبر

 • پرینت حساب بانکی و نشان دادن تمکن مالی لازم
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • هزینه ویزا

مراحل اقدام اخذ اقامت از طریق خود حمایتی پرتغال

اخذ اقامت پرتغال از طریق خود حمایتی مستلزم گذراندن مراحلی است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. اولین نکته در زمینه اخذ اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی این است که فرد متقاضی می بایست به سفارت کشور پرتغال در محل سکونت خود مراجعه نماید تا برای این روش درخواست دهد. متقاضی بعد از مطمئن شدن در مورد  واجد شرایط بودن این ویزا ، می بایست به سفارت پرتغال در کشور محل سکونت خود مراجعه نماید تا درخواست خود به اداره مربوطه تحویل دهد.

بعد از گذراندن این پروسه و تاییدیه مدارک اولیه ، به متقاضی ، ویزای 4 ماهه اعطا می شود که وارد خاک پرتغال شود و بقیه پروسه اقامت را دنبال کند. پس از ورود به کشور پرتغال فرد می بایست برای مصاحبه با اداره مهاجرت پرتغال وقت رزرو نماید که بسته به شهر محل سکونت در پرتغال، بین 2 تا 3 ماه می بایست برای مصاحبه منتظر بماند. این نکته حائز اهمیت است که ؛ مهاجران برای زمان مصاحبه کلیه مدارک را همراه داشته باشند .

اگرطی این پروسه ، به هر دلایلی مدارک متقاضی ناقص باشد ، مدت زمانی را به وی برای تکمبل کردن مدارکش فرصت می دهند. بعد از تکمیل مدارک ، چنانچه متقاضی در مصاحبه قبول گردید ، به وی اقامت یک ساله اعطا می شود که این اقامت قابل تمدید به مدت 2 سال می باشد. متقاضی بعد از گذراندن 5 سال زندگی در این کشور می تواند اقدام به اخذ اقامت دائم کند و در سال ششم ، بعد از موفقیت در آزمون های مربوطه می تواند پاسپورت را اخذ نماید .  

هزینه زندگی در پرتغال

کسانی که خواهان سرمایه گذاری در کشور پرتغال هستند ، می بایست به هزینه های زندگی و میزان خرید و اجاره ملک نیز توجه نمایند . در جدول زیر هزینه های زندگی و هزینه خرید و اجاره ملک ارائه شده است:

 • هزینه زندگی

هزینه زندگی در پرتغال
 • هزینه خرید و اجاره ملک

هزینه خرید ملک پرتغال

مزایای خودحمایتی پرتغال

اخذ خود حمایتی پرتغال دارای مزایای زیادی می باشد. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 • بهره مندی از مزایای اقامت در کشورهای عضو شنگن
 • اعطای اقامت و تابعیت به متقاضی و همسر و فرزندان زیر 22 سال
 • مجوز کار در پرتغال

 • بهره مندی از خدمات اجتماعی همچون شهروندان پرتغالی (بجز حق رای)
 • امکان اخذ معافیت مالیاتی به مدت چند سال
 • امکان سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در کشور پرتغال

سوالات متداول در زمینه خود حمایتی پرتغال

آیا خودحمایتی پرتغال منجر به اخذ تابعیت این کشور می شود؟
بله. فرد در ابتدا اقامت یک ساله، سپس 2 اقامت 2 ساله پرتغال را اخذ نموده، در سال پنجم می تواند اقامت دائم و در سال ششم امکان درخواست تابعیت پرتغال را خواهد داشت.
میزان سرمایه لازم برای اخذ اقامت پرتغال از روش خودحمایتی چقدر است؟
نفر اصلی می بایست به ازای خودش 9000، همسرش 4500 و هر کدام از فرزندان زیر 22 سالش 3000 یورو تمکن مالی نشان دهد.
آیا این روش شرط حضور دارد؟
بله. فرد دارنده این نوع اقامت می بایست حداقل 183 روز در سال را در کشور پرتغال بگذراند.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

خود حمایتی پرتغال ، مزایای خود حمایتی پرتغال، هزینه های زندگی و خرید ملک در پرتغال و مدارک مورد نیاز اخذ خود حمایتی پرتغال در این مقاله مورد بررسی علمی قرار گرفت. فرد با داشتن اقامت پرتغال به نوعی مقیم حوزه شنگن شناخته می شود و می تواند از مزیت تردد آزاد در این حوزه بهره مند گردد. شما عزیزان چنانچه بعد از مطالعه مقاله سوالی داشتید می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز . نکته حائز اهمیت و تفاوت اساسی که کشور پرتغال دارد این است که با اخذ اقامت خود حمایتی ، می توانید در این کشور نیز کار کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *