سرمایه گذاری در آذربایجان

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و انواع روش های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در آذربایجان ، ثبت شرکت در آذربایجان باکو ، فرصتهای سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان ، شرایط زندگی و اقامت در آذربایجان ، خرید ملک در آذربایجان ،  اخذ شهروندی آذربایجان ، مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری ، شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان ، معایب و مزایای سرمایه گذاری در آذربایجان در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفته است. شرایط سرمایه گذاری درکشور  آذربایجان چیست؟ فرصت های سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان چیست ؟ اقامت آذربایجان با سرمایه گذاری امکان پذیر است ؟ ما در این مقاله سعی بر این داریم تا به سوالات اینچنینی پاسخ دهیم . کشور آذربایجان با ۱۰ میلیون نفر جمعیت ،با پایتخت باکو در همسایگی شمال غربی ایران تنها کشور مستقل حوزه CIS می باشد.زبان مردم کشور آذربایجان، ترکی آذربایجانی می باشد و واحد پول آن منات(AZN )است.

امید است مقاله پیش رو پاسخگوی سوالات و ابهامات شما عزیزان باشد. همچنین این امکان برای شما فراهم است که در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مشاوران و متخصصان موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره های تلفنی رایگان بهره مند شوید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در آذربایجان
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان
 • استاندارد های سرمایه گذاری
 • شاخص های اقتصادی تاثیر گذار
 • سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید ملک در آذربایجان
 • سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق ثبت شرکت در آذربایجان
 • سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق کارآفرینی در آذربایجان
 • سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در آذربایجان
 • مزایای سرمایه گذاری در آذربایجان
 • معایب سرمایه گذاری در آذربایجان
 • سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در آذربایجان
 • سخن پایانی

درباره کشور آذربایجان

اخیرا سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در بخش انرژی(نفت و گاز) به صورت پیوسته رو به افزایش است.بنابراین تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری های خارجی در بخش های کشاورزی،حمل و نقل،گردشگری،فناوری اطلاعات و ارتباطات از اهداف اصلی دولت آذربایجان می باشد.قابل ذکر است۸۵٪ از درآمد سالانه آذربایجان از صادرات نفت حاصل می گردد. نفت و گاز باعث رشد اقتصادی آذربایجان شده است و همین امر دلیل تمایل اشخاص به سرمایه گذاری در آذربایجان از طرق گوناگون خرید ملک،ثبت شرکت،کارآفرینی و خرید اوراق قرضه  می باشد که در ادامه به تفصیل، هر یک را توضیح خواهیم داد.

آذربایجان در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی ،سعی در تطبیق اقتصاد خویش با اقتصاد جهانی دارد که از آثار مثبت آن می توان به رونق اقتصادی ،ایجاد اشتغال و اعتماد سرمایه گذاران اشاره نمود.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان

 روش های سرمایه گذاری در  کشور آذربایجان که منجر به اخذ اقامت   می شود، عبارتند از: سرمایه گذاری به  ارزش ۵۰۰.۰۰۰، سرمایه گذاری در خرید اوراق قرضه، سرمایه گذاری از طریق خرید ملک.

 سرمایه گذاران خارجی که با هدف کسب اقامت کشور آدربایجان اقدام به سرمایه گذاری در  این کشور می کنند باید اطلاع داشته باشند که اقامت آنان به طور موقت و به مدت یک سال صادر می شود که می توانند در پایان هر سال آن را تمدید نمایند و تمدید ان تا چهار مرتبه امکان پذیر می باشد. در نهایت افرادی مجاز به در خواست اقامت دائم می باشند که در حال حاضر مجوز اقامت موقت را داشته باشند و بتوانند پس از آن به مدت دو سال به طور قانونی در آذربایجان زندگی نمایند.

استاندارد های سرمایه گذاری

اقدام برای سرمایه گذاری در هر کشوری نیازمند بررسی شرایط و نظام اقتصادی آن کشور می باشد ،بدین منظور به ارائه اطلاعاتی در زمینه شرایط اقتصادی آذربایجان می پردازیم .قابل ذکر است پیرو پیوستن کشور آذربایجان به سازمان تجارت جهانی ،وضعیت اقتصادی و نظام مالیاتی این کشور رو به رشد و بهبود می باشد.پیوستن به این سازمان علاوه بر برخورداری از مزایایی که سازمان تجارت جهانی برای اعضایش ارایه می دهد منجر به جلب اعتماد سرمایه گذاران نیز می شود.از عواملی که باعث می شود بگوییم آذربایجان اقتصاد رو به رشدی دارد که عبارتند از : درآمد های نفتی، سرمایه گذاری های خارجی، بهبود نظام مالیاتی، کاهش نرخ تورم .

همچنین کشور آذربایجان به جهت سرمایه گذاری کشور امنی محسوب می گردد چرا که آذربایجان به معاهدات دوجانبه متعهد می باشد و استاندارد های بین المللی را رعایت می نماید.در راستای اعتماد سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در این کشور نمودار ذیل را که نمایان گر میزان سرمایه گذاری در آذربایجان است را ارایه می دهیم:

 • میزان سرمایه گذاری

یکی نکات مهم در باب سرمایه گذاری آن است که سرمایه فرد حفظ شود و کشور مد نظر دارای ثبات سیاسی و اقتصادی ،امنیت سیستم قضایی و امنیت در زمینه سود بانکی و نرخ تورم باشد.در ادامه این بخش نمودار ثبات سیاسی و نرخ تورم نمایش داده شده است.

 • ثبات سیاسی

 • نرخ تورم

شاخص های اقتصادی تاثیر گذار

نظر به اینکه کشور های اروپایی متعددی هستند که می تواند مقصد سرمایه گذاران قرار گیرد اما سرمایه گذاران بسیاری به دلیل اقتصاد رو به رشد و توسه موفقیت آمیز در بخش نفت و گاز ،خواهان سرمایه گذاری در کشور آذربایجان می باشند.امر سرمایه گذاری نیازمند توجه به شاخصه های اقتصادی است که فرد سرمایه گذار را در این امر یاری می رساند.به همین جهت در این بخش برخی از شاخصه های اقتصادی آذربایجان را مورد بررسی قرار داده ایم.

 • مالیات

 • تولید ناخالص داخلی

 • نرخ بیکاری

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق خرید ملک در آذربایجان

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک و به طور  کل خرید ملک و زمین یک سرمایه گذاری فوق العاده محسوب می شود. با سرمای گذاری بر روی ملک هم می توان درآمد ماهیانه و دائمی و هم می تواند در طولانی مدت با بالا رفتن ارزش ملک سرمایه بیشتری را به دست آورد. در حال حاضر خرید ملک در شهرهای پر جمعیت کشور آذربایجان بالاخص در پایتخت این کشور بسیار پر سود مند خواهد بود. چرا که نسبت به سایر مناطق از رونق و توسعه بیشتری برخوردار می باشد. اما به طور کلی افراد خارجی که قصد سرمایه گذاری در این کشور  را دارند با محدودیت هایی روبرو خواهند بود.

به طور مثال یک سرمایه‌گذار خارجی امکان خرید زمین را در کشور آذربایجان نخواهد داشت و طبق قوانین کشور آذربایجان اجازه خرید زمین صرفاً برای شهروندان آذربایجانی  امکان پذیر نمی باشد . از این رو سرمایه گذاران خارجی صرفاً از طریق خرید ملک و آپارتمان می توانند اقدام به سرمایه گذاری نمایند . اما به طور کلی می توان گفت با خرید ملک بد هر ارزشی منجر به اقامت در آذربایجان نخواهد شد‌ همان طور کا مستحضر هستید قیمت ملک در هر شهر و هر متطقه آذربایجان متفاوت می باشد. سرمایه گذران خارجی که به دنبال اخذ اقامت آذربایجان از طریق خرید ملک می باشند . می بایست به ارزش ۱۰۰ هزار منات در این کشور سرمایه گذاری نمایند. در ادامه می توانید قیمت هر متراژ را در مرکز شهر آذربایجان و در خارج از مرکز شهر آدربایجان مشاهده فرمایید.

 • قیمت هر متر مربع در خارج از مرکز شهر

  1.010 منات

 • قیمت هر متر مربع در مرکز شهر

  2.262 منات

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق ثبت شرکت در آذربایجان

 سرمایه گذاری در کشور آذربایجان از طریق ثبت شرکت کار چندان دشواری نمی باشد چرا که کشور آذربایجان برای تقویت سرمایه گذاری های خارجی و تقویت آنان سعی کرده با ساده سازی روش سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور جذابیت آن را دو چندان نماید. به گونه ای که در گزارش های کسب وکار های جهانی در سال 2018 کشور آدربایجان در رتبه 18 قرار گرفته است. یکی دیگر از عواملی که به استناد با آن می توام گفت کشور آذربایجان در صدد ساده سازی ثبت شرکت می باشد می توان اشاره کرد به دین موضوع که در گذشته متقاضیان برای ثبت شرکت  در آذربایجان باید پروسه در طی 53 روز پیگیری می شد تا شرکت ثبت گردد در حالی که در زمان حال ، زمان مورد نیاز برای ثبت شرکت 3 روز کاری می باشد. از دیگر مواردی که قوانین آذربایجان در انعطاف پذیری به سر می برد می توان به حق و حقوق سهامداران خارجی و محدودیت سرمایه مورد نیاز در نقل و انتقالات اشاره داشت . طبق قوانین اذربایجان اتباع و سرمایه گذاران خارجی می توانند مالکیت 100 درصد سهان شرکت را خواهند داشت. اما در ادامه  به رایج ترین شرکت های موجود در آذربایجان اشاره خواهیم داشت.

 • شرکت با مسئولیت محدود

  شرکت هایی که با مسئولیت محدود قصد تجاری سازی و ورود به بازار کار آذربایجان و قصد توسعه در این کشور را دارند می بایست حداقل توسط یک فرد ثبت گردد که این موضوع مناسب شرکت های کوچک و متوسط می باشد باید خاطرنشان کرد که سهام در یک شرکت با مسئولیت محدود در کشور آذربایجان به صورت آزادانه قابل انتقال نیست.

 • شرکت سهامی خاص در آذربایجان

  سرمایه گذارانی که با اهداف بزرگتر در مشاغل گسترده تر قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند می توانند شرکت خود را در قالب شرکت های سهامی خاص ثبت نمایند این شرکت می تواند توسط یک فرد و یا در قالب سهامداران ثبت شود. قابل ذکر است که سهام در شرکت های سهامی خاص به صورت آزادانه قابل انتقال می باشد و می توان در بازار دانشگاه آزاد معامله شود. تمام سهامداران یک شرکت سهامی خاص در آذربایجان به میزان سهام خود و به میزان بدهی شرکت مسئول می باشد. متقاضیان برای ثبت شرکت سهامی خاص در آذربایجان می بایست یک هیئت مدیره و یک شورای نظارت را مطرح و اعلام نمایند.

 • شرکت سهامی JSC

  در این نوع شرکت سهامداران دارای مسئولیت محدود می باشد . سرمایه مورد نیاز به میزان سهام مشترک بین سهامداران تقسیم خواهد شد. قابل ذکر است که سهام در شرکت سهامی JSC در آذربایجان قابل امتقال نمی باشد. اما سرمایه گذاران خارجی می توانند شعبه و شرکت های فرعی را در آذربایجان به عنوان شرکت های اصلی تاسیس نمایند. باید اشاره داشت که شرگت های سهامی Jsc در آذربایجان به دو دسته تقسیم می شود.

  ۱. شرکت سهامی باز ( در این نوع شرکت ها حداقل سرمایه نباید کمتر از ۴۰۰ منات باشد.)

  ۲. شرکت سهامی بسته ( در این نوع شرکت ها حداقل سرمایه مورد نیاز نباید کمتر از ۲۰۰ منات باشد.)

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت عبارتند از :

 • اساسنامه شرکت

 • نام شرکت و ادرس آن همراه با جزئیات

 • در صورت وجود قرار داد ارائه اجاره نامه معتبر

 • ارائه قرار داد بانکی با جزئیات مربوط به حساب

 • ارائه گواهی مالیات بر ارزش افزوده

بعد از آماده سازی و ارائه مدارک گواهی ثبت شرکت در حدود ۳ الی ۷ روز صادر می گردد و پس از آن در خواست های مجوز قبل از شروع فعالیت باید ارائه شود. در نهایت باید یک مهر برای انواع قرار داد ها و توافق نامه ها که قابل استناد واعتماد باشد ارائه گردد.

سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق کارآفرینی در آذربایجان

توسعه و ثبت شرکت در آذربایجان باعث گردیده که تا محیط برای کارآفرینان برای شروع فعالیت های تجاری آغاز شود. کشور آذربایجان با فعالبت کارآفرینان خارجی  در کشور خود در بخش خصوصی موافقت کرده است چرا که کارآفرینان می توانند با ایجاد رقابت و  رشد دادن اقتصاد  و ایجاد چالشی جدید در ایجاد شرایطی برای رشد بخش های تجاری صنعتی و غیر صنعتی که رونق چندانی تا به حال نداشته اند به خوبی پیش روند. بنابر این دولت آذربایجان به منظور از بین بردن موانع موجود برای کارآفرینان توانسته به اهداف مورد نظر دست یابد.

در این راستا کارآفرینان خارجی توانسته با سرمایه گذاری در بخش خصوصی و ایجاد اشتغال جدید ردزمینه های مختلف از جمله سرمایه گذاری های خرد و کلان اعم از بخش صنعت و بخش گردشگری  و موسسات و کارگاه های فعال بخشی پویا و پر جنب و جوش را راه اندازی کنند. اما باید خاطر نشان کرد که طبق قوانین کشور آذربایجان کارآفرینانی که در اندیشه کسب اقامت آذربایجان می باشند می بایست به عنوان یک کارآفرین بتوانند در اذربایجان به ارزش  هزار منات سرمایه گذاری نمایند و حداقل در سال اول  خود به طور دائم در کشور آذربایجان حضور داشته باشند تا بتوانند شرکت خود را هر چه زودتر به مرحله فعالیت برسانند.

مزایای سرمایه گذاری در آذربایجان

از مزایای سرمایه گذاری  می توان به قوانینی اشاره نمود که در راستای حمایت از سرمایه گذاران تصویب گشته است. از عمده ترین دلایل اعتماد افراد جهت سرمایه گذاری می توان به موارد: تضمین در قراردادها،معاهدات بین المللی و توافقنامه ها،اشاره نمود. جهت اجرایی نمودن قوانین فوق الذکر،کشور آذربایجان متعهد گردید از اموال و سرمایه افراد سرمایه گذار محافظت و با الگو های تبعیض نژادی و ملیتی مقابله نماید. نکته قابل توجه دیگر این که برای سرمایه گذاری  محدودیتی وجود ندارد و سرمایه گذاران خارجی می توانند سهام یا اوراق قرضه خریداری نمایند و در صورت ثبت شرکت ۱۰۰ درصد سهام را به نام خود نمایند. از دیگر نقاط قوت و مزایای سرمایه گذاری در آذربایجان می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

 • نیروی کار واجد شرایط و کم هزینه

 • تولید رقابتی

 • وضعیت مطلوب تجاری عمومی

 • دارایی ارز خارجی در صندوق دولتی نفت آذربایجان

معایب سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری  علاوه بر نقاط قوتی که ذکر شد دارای معایب و نقاط ضعف نیز می باشد.به همین دلیل فرد برای سرمایه گذاری در کشور  آذربایجان باید تمام زوایا را مورد بررسی قرار دهد تا سرمایه اش را از طریق صحیح و در جای مناسب منتقل نماید و علاوه بر حفظ اصل سرمایه به سود دست یابد. از نقاط ضعف کشور آذربایجان جهت سرمایه گذاری می توان موارد ذیل را نام برد:

 • سیستم بانکی ضعیف

 • وابستگی به صادرات نفت

 • امنیت پایین آذربایجان و درگیری های داخلی

 • فساد دولتی ، پولشویی و رشوه

 • کم ارزش بودن واحد پول این کشور

 • مشکلات زیر ساختی همچون توسعه یافته نبودن راه های ارتباطی

 • طولانی بودن روند اخذ اقامت و تابعیت

 • بی ثباتی سیاسی

 • رژیم سیاسی استبدادی

 • پیشرفت آهسته اصلاحات ساختاری

سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در آذربایجان

✅حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در آذربایجان چقدر است؟

1000منات.

✅چه عواملی باعث اقتصاد رو به رشد کشور آذربایجان شده است؟

درآمد های نفتی، سرمایه گذاری های خارجی، بهبود نظام مالیاتی، کاهش نرخ تورم.

✅کدام سرمایه گذاری در آذربایجان منجر به اخذ اقامت این کشور می شود؟

سرمایه گذاری به  ارزش ۵۰۰.۰۰۰، سرمایه گذاری در خرید اوراق قرضه، سرمایه گذاری از طریق خرید ملک.

✅چه زمانی می توانیم اقامت کشور آذربایجان را بگیریم؟

 افرادی مجاز به در خواست اقامت دائم می باشند که در حال حاضر مجوز اقامت موقت را داشته باشند و بتوانند پس از آن به مدت دو سال به طور قانونی در آذربایجان زندگی نمایند.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

سرمایه گذاری در آذربایجان، طرق گوناگون سرمایه گذاری در این کشور مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.با توجه به مبالغ بالایی که برای سرمایه گذاری نیاز است و همچنین پروسه سخت و طولانی اخذ اقامت و تابعیت آذربایجان می توان از راه های متنوع دیگر و برای سایر کشور ها اقدام نمود.انتخاب کشور مناسب برای سرمایه گذاری و دیگر راه های مهاجرت مستلزم مشورت با افراد متخصص و آشنا به امور و استاندارد های سرمایه گذاری می باشد.
سرمایه گذاری در آذربایجان و نکات مرتبط با آن در نوشتار حاضر به اطلاع شما عزیزان رسید.چنانچه در باب سرمایه گذاری در آذربایجان یا دیگر کشور ها و یا سایر طرق مهاجرتی به کشور های گوناگون سوالات و ابهاماتی برای شما باقیست می توانید به مقالاتی که در این زمینه تهیه و تنظیم گردیده است مراجعه فرمایید و یا با مشاهده ویدیوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت اطلاعات و آگاهی خود را پیرامون مهاجرت افزایش دهید و به یک وکیل مهاجرت تبدیل شوید.پیشنهاد می گردد قبل از هر تصمیمی برای مهاجرت و سرمایه گذاری ابتدا با وکلا و متخصصین موسسه حقوقی ملک پور مشورت داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را اخذ نمایید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *