سرمایه گذاری در آفریقا، مهاجرت به آفریقا از طریق سرمایه گذاری، فرصت های سرمایه گذاری در آفریقا و روش های مختلف سرمایه گذاری در این کشور و نحوه اخذ اقامت و تابعیت و پاسپورت آفریقا از طریق سرمایه گذاری، در این نوشتار به صورت کاملا علمی و تخصصی مورد بررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت. ثبت شرکت در آفریقا چگونه است؟ آیا سرمایه گذاری در آفریقا منجر به اخذ اقامت و پاسپورت این کشور می گردد؟ مزایا و معایب سرمایه گذاری در آفریقا چیست؟ در ادامه به بررسی کامل این سوالات خواهیم پرداخت. شما عزیزان همواره می توانید از طریق تماس تلفنی و یا به صورت آنلاین با مشاورین ما در موسسه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش از مشاوره تخصصی و رایگان بهره مند گردید. این موسسه مفتخر است تا با بکارگیری روش های سرمایه گذاری در کشورهای مختلف در کوتاه ترین زمان ممکن به شما در اخذ اقامت و تابعیت کشورهای رده بالای  اروپایی یاری رساند.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در آفریقا
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آفریقا
 • استانداردهای سرمایه گذاری در آفریقا
 • شاخص های اقتصادی تاثیرگذار بر سرمایه گذاری در آفریقا
 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در آفریقا
 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در آفریقا
 • سرمایه گذاری از طریق طرح کارآفرینی در آفریقا
 • مزایای سرمایه گذاری در آفریقا
 • معایب سرمایه گذاری در آفریقا
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در آفریقا
 • سخن پایانی

شرایط عمومی سرمایه گذاری در آفریقا

اگر قصد مهاجرت به آفریقا و اخذ ویزا و پاسپورت از طریق سرمایه گذاری در آفریقا را دارید بهتر است در ابتدا با شرایط کلی این کشور آشنا شوید. آفریقا کشوری است که از چندین ملیت تشکیل شده و اقوامی از فرهنگ ها و ادیان و زبان های مختلف در این کشور ساکن هستند. این کشور در جنوب قاره آفریقا واقع شده و 3 پایتخت آن شهرهای پرتوریا (پایتخت قوه مجریه)، فونتین (پایتخت قوه قضاییه) و کیپ تاون (پایتخت پارلمان) در این کشور می باشد.

آفریقا مساحتی در حدود یک میلیون کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 60 میلیون نفر دارد. این کشور به طور کلی 11 زبان رسمی دارد که زبان انگلیسی یکی از این زبان ها می باشد. واحد پولی این کشور رند می باشد. این کشور دومین اقتصاد برتر در قاره آفریقا محسوب می شود و بعد از گذشت چندین سال رکود و سقوط اقتصادی در حال حاضر شرایط رو به بهبودی را تجربه می کند. سرمایه گذاری خارجی در سال های اخیر در این کشور افزایش یافته، اما هنوز به سطح مطلوب و قابل اطمینانی نرسیده است. به طور کلی باید گفت که سرمایه گذاری در این کشور گزینه ایده آلی محسوب نشده و شما با داشتن شرایط مناسب می توانید، برای کشورهای رده بالای اروپایی و یا حتی کانادا و استرالیا اقدام نمایید.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آفریقا

ویزای سرمایه گذاری و کسب و کار آفریقا این امکان را برای متقاضی فراهم می کند که جهت درخواست اقامت دائم در این کشور تقاضا نماید. اگر شخص سرمایه گذار، مایل به کسب اقامت دائم آفریقا از طریق سرمایه گذاری در آفریقا باشد؛ باید در دو مرحله مدارک مورد نیاز جهت صدور ویزا را ارائه کند، مرحله ی اول که دو سال بعد از صدور ویزا است و مرحله ی دوم سه سال پس از تمدید ویزا از طریق سرمایه گذاری می باشد. به طور کلی می توان گفت که افراد پس از 5 سال زندگی و تمدید ویزا در آفریقا می توانند برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست نمایند. یکی از مهم ترین عوامل در پروسه اخذ اقامت دائم آفریقا آن است که، شخص سرمایه گذار نباید در طی این مدت سرمایه اولیه را از کشور خارج کرده باشد و باید کسب و کار وی همچنان فعال باشد.

در صورتی که فرد نتواند این موضوع را اثبات نماید نه تنها قادر به اخذ اقامت دائم نخواهد بود که حتی ویزای سرمایه گذاری وی نیز باطل خواهد گردید.

استانداردهای سرمایه گذاری در آفریقا

شاخص های اقتصادی و همینطور استانداردهای سرمایه گذاری یک کشور راهنمای مناسبی جهت اخذ تصمیمات مختلف اقتصادی برای سرمایه گذاری در سطوح مختلف می باشد. در این قسمت بعضی از استانداردهای سرمایه گذاری و هم چنین عوامل تاثیرگذار در این امر را مورد بررسی قرار داده ایم. از جمله مواردی که توجه به آن مورد اهمیت است توجه به نرخ مصادره اموال در یک کشور می باشد. در نمودار هر چه این عدد به سمت 1 میل کند کشور از ثبات و امنیت بیشتری برخوردار خواهد بود. طبق نمودار زیر؛ نرخ مصادره اموال در آفریقا در سال 2019، 4 بوده است.که نرخ مناسبی نیست

مورد بعدی میزان کنترل فساد در آفریقا است، که هرچه این عدد پایین تر باشد نشان دهنده شفاف بودن سیستم قضایی آفریقا می باشد. در سال 2019  این عدد برای آفریقا 0.01- بوده است. در زیر نمودار مرتبط با این شاخص را مشاهده خواهید نمود.

شاخص های اقتصادی تاثیرگذار بر سرمایه گذاری در آفریقا

نرخ مالیات، رشد اقتصادی یا تولید ناخالص ملی و هم چنین نرخ بیکاری یک کشور از جمله مواردی است که باید با دقت و حساسیت بیشتری بررسی شود چرا که هدف از سرمایه گذاری در آفریقا، جدا از اخذ اقامت و تابعیت، کسب سود و درآمد نیز می باشد. اگر کشوری در شرایط اقتصادی مناسبی بسر ببرد این سودآوری قطعا بهتر و بیشتر خواهد بود.  نرخ مالیات در کشور به دو صورت محاسبه می شود: مالیات بر درآمد شخص و هم چنین مالیات بر درآمد شرکت. این نرخ برای درآمد شخصی 45 درصد می باشد.

نرخ بیکاری آفریقا هم از جمله عواملی است که باید حتما پیش از مهاجرت به این کشور در نظر گرفته شود. متاسفانه نرخ بیکاری آفریقا در سال های اخیر نرخ صعودی داشته و در حدود 26.96 درصد در سال 2018 گزارش شده است که در مقایسه با نرخ بیکاری اتحادیه اروپا که در حدود 5  است بسیار رقم بالایی است.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در آفریقا

یکی از انواع روش های سرمایه گذاری در آفریقا خرید ملک است. این روش در مقایسه با دیگر روش های سرمایه گذاری ریسک کمتری داشته و اگر در انتخاب کشور تصمیم گیری درستی داشته باشید می توانید هم از این طریق به سود برسید و هم اقامت کشور مورد نظر و در نهایت پاسپورت آن را کسب نمایید. البته در این خصوص باید نوسانات بازار را نیز در نظر بگیرید. افراد خارجی می توانند همانند اتباع آفریقا اقدام به خرید ملک در این کشور کنند.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در آفریقا

یکی از روش های سرمایه گذاری در آفریقا ثبت شرکت در این کشور می باشد. با ثبت یک شرکت در آفریقا فرد این اجازه را خواهد داشت که به صورت رسمی به امر تجارت در این کشور پرداخته و قادر به افتتاح حساب بانکی باشد. بر اساس قانون ثبت شرکت که در سال 2008 به تصویب رسیده است، شرکت ممکن است اسم داشته باشد و یا بدون نام ثبت شود و در شرایطی که شرکت بی نام ثبت می شود، شماره ثبت شرکت به طور کاملا خودکار اسم شرکت شده و این روش سریع ترین روش برای ثبت شرکت در آفریقا است. نام پیشنهادی شرکت باید مورد قبول واقع شود و در صورت عدم تایید باید اسم جدیدی انتخاب شود که این پروسه هزینه هایی نیز در بر دارد به این شکل که هر درخواست نام شرکت 50 راند هزینه خواهد داشت. هزینه های کلی در ثبت شرکت های خصوصی و غیر انتفاعی متفاوت می باشد که این مبلغ در مورد شکت های غیرانتفاعی 475 راند و برای شرکت های خصوصی 125 راند می باشد. برای ثبت شرکت چند راه وجود دارد و افراد می توانند به چند شکل به این امر دست یابند. از جمله این موارد می توان به شرکت های خصوصی، انجمن وکلا پزشکان مهندسان، شرکت های غیرانتفاعی و… اشاره نمود. در آفریقا می تواند یک کلیسا را به ثبت غیرانتفاعی رساند و یا حتی یک مدرسه را به عنوان یک شرکت غیرانتفاعی یا شرکت خصوصی با توجه به هدف آن ثبت نمود. از میان تمام این موارد ذکر شده شرایط شرکت های خصوصی از لحاظ خرید و فروش سهام مناسب تر می باشد به این شکل که این شرکت ها می توانند از 1 تا 50 نفر سهام دار داشته باشند.

سرمایه گذاری از طریق طرح کارآفرینی در آفریقا

کارآفرینی یکی از روش های سرمایه گذاری و هم چنین اخذ اقامت و تابعیت می باشد که البته شرایطی نیز دارد. برای سرمایه گذاری در آفریقا از طریق کارآفرینی شما باید یک بیزنس پلن یا طرح تجاری ارزشمندی ارائه نمایید و بتوانید به دولت این کشور اثبات کنید که طرح شما می تواند به اقتصاد آفریقا کمک کند و نرخ بیکاری آفریقا را کاهش دهد. شما باید حداقل 50 میلیون رند سرمایه وارد آفریقا کنید و الزاما 60 درصد نیروی کارتان از کشور آفریقا باشید در این صورت به شما اقامت 2 ساله داده می شود و در صورت سوددهی برای 3 سال دیگر تمدید می شود و بعد از 5 سال می توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید و روند اخذ پاسپورت بعد از 8 سال انجام پذیر است.

مزایای سرمایه گذاری در آفریقا

سرمایه گذاری در هر کشوری مزایا و معایبی با خود به همراه خواهد داشت. ابتدا مزایای سرمایه گذاری در آفریقا را با هم بررسی خواهیم کرد. همانطور که می دانید این کشور دارای منابع طبیعی بسیاری مانند الماس، طلا، نفت، اورانیوم و… بوده که به دلیل کم بودن تراکم جمعیتی اکثرا دست نخورده باقی مانده است. نکته دیگر این است از آنجا که قاره آفریقا تقریبا یک ششم درصد از جمعیت کل دنیا را تنها در ششصد کشور شامل شده می تواند گزینه ای بسیار مناسب در حوزه مخابرات و پوشش های ارتباطی برای کل قاره باشد. درآمد سرانه تقریبا بالا این کشور می تواند نشانی از فرصت بسیار خوب سرمایه گذاری در آفریقا در سال های آینده باشد.

معایب سرمایه گذاری در آفریقا

سرمایه گذاری در هر کشوری ممکن است معایبی نیز با خود به همراه داشته باشد. از جمله عواملی که می توان در سرمایه گذاری آفریقا به ان اشاره کرد توجه به ریسک های بالای سرمایه گذاری در این کشور می باشد. از آن جا که اقتصاد این کشور به تازگی طریق رشد و نمو را در پی گرفته هنوز آینده چندان روشنی برای آن در نظر گرفته نشده است. پیشنهاد ما این است که اگر قصد سرایه گذاری دارید کشورهایی را انتخاب نمایید که از لحاظ قانون مداری و هم چنین نرخ مالیات و سود شفاف بوده و اقامت و تابعیت و پاسپورت آن ها اعتبار خوبی را برایتان به همراه داشته باشد. کشورهایی مانند سوئیس، آلمان، اتریش، کانادا و… کشورهای بی نظیری برای انتقال سرمایه و اخذ اقامت و کار و سود دهی هستند. شما عزیزان می توانید با بررسی شرایط سرمایه گذاری در اتریش و یا سرمایه گذاری در انگلستان و مقایسه آن با آفریقا بهترین تصمیم را برای خود و خانواده تان اتخاذ نمایید.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در آفریقا

✅ آیا از طریق کارآفرینی در آفریقا می توان اقامت گرفت؟

بله، کارآفرینی یکی از روش های سرمایه گذاری و هم چنین اخذ اقامت و تابعیت می باشد که البته شرایطی نیز دارد.

✅ آیا آفریقای جنوبی، گزینه خوبی برای سرمایه گذاری خارجی  است؟

به طور کلی باید گفت که سرمایه گذاری در این کشور گزینه ایده آلی محسوب نشده و شما با داشتن شرایط مناسب می توانید، برای کشورهای رده بالای اروپایی مانند اتریش و آلمان اقدام نمایید.

✅سرمایه گذاری در آفریقا از طریق کارآفرینی چگونه است؟

برای سرمایه گذاری در آفریقا از طریق کارآفرینی شما باید یک بیزنس پلن یا طرح تجاری ارزشمندی ارائه نمایید و بتوانید به دولت این کشور اثبات کنید که طرح شما می تواند به اقتصاد آفریقا کمک کند و نرخ بیکاری آفریقا را کاهش دهد.

✅مراحل اخذ اقامت در آفریقا چیست؟

شما باید حداقل 50 میلیون رند سرمایه وارد آفریقا کنید و الزاما 60 درصد نیروی کارتان از کشور آفریقا باشید در این صورت به شما اقامت 2 ساله داده می شود و در صورت سوددهی برای 3 سال دیگر تمدید می شود و بعد از 5 سال می توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید و روند اخذ پاسپورت بعد از 8 سال انجام پذیر است.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در آفریقا و روش های مختلف سرمایه گذاری و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آفریقا در این مقاله به طور کامل مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. آفریقا کشوری است که به دلیل انگلیسی زبان بودن اکثریت مردم ممکن است مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته باشد. اما همانطور که توضیح دادیم سرمایه گذاری در این کشور معایبی نیز دارد. اگر قصد مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آفریقا را دارید پیشنهاد می کنیم کشورهایی را انتخاب کنید که از لحاظ نرخ مصادره اموال و هم چنین نرخ بهره بانکی و مالیاتی شرایط بسیار مناسبی داشته باشد. علاوه بر موارد ذکر شده نرخ بالای بیکاری آفریقا و کم بودن افراد متخصص و سخت گیری هایی که برای ورود افراد ماهر از سایر کشورها وجود دارد می تواند به طور چشم گیری مشکل ساز باشد. سرمایه گذاری در کشورهایی مثل اتریش، آلمان، سوئیس که جزو کشورهای رده بالا اروپایی محسوب می شوند، می تواند مسیر روشن تری را برای شما رقم بزند. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر جهت سرمایه گذاری در آفریقا و یا کشورهای دیگر با مشاورین ما در موسسه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره اولیه رایگان با مشاورین جوان ما بهره مند گردید. هم چنین می توانید سوالات خود را در زمینه سرمایه گذاری در آفریقا و یا سایر روش های مهاجرتی در بخش پرسش و پاسخ همگانی همین سایت مطرح نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *