سرمایه گذاری در ارمنستان ، مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری، فرصت های سرمایه گذاری درارمنستان، روش های مختلف سرمایه گذاری در ارمنستان و اخذ اقامت و پاسپورت ارمنستان در این نوشتار به صورت کاملاً تخصصی و علمی بررسی می گردد. آیا می توان با سرمایه گذاری در کشور ارمنستان و خرید ملک در این کشور اقامت گرفت؟ چگونه می توان شرکتی در ارمنستان ثبت نمود و اقامت گرفت؟ مزایا و معایب سرمایه گذاری در ارمنستان کدامند؟ کشور ارمنستان جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد و گردشگران بسیاری را از جهان به خود جذب می کند. همچنین یکی از کشورهای نزدیک به ایران است که در سال های اخیر متقاضیان زیادی تمایل به مهاجرت و سرمایه گذاری در آن کشور را داشته اند. روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در ارمنستان وجود دارد. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و مشاوره تخصصی و رایگان دریافت کرده تا شرایط خود را برای انتخاب گزینه مناسب بررسی نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در ارمنستان
 • استانداردهای سرمایه گذاری در ارمنستان
 • استانداردهای سرمایه گذاری در ارمنستان
 • شاخص های اقتصادی تاثیر گذار بر سرمایه گذاری در ارمنستان
 • سرمایه گذاری در ارمنستان از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در ارمنستان از طریق کار آفرینی
 • بررسی اخذ اقامت و تابعیت ارمنستان
 • مزایای سرمایه گذاری در ارمنستان
 • معایب سرمایه گذاری در ارمنستان
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در ارمنستان
 • سخن پایانی

مقاله پیشنهادی

مهاجرت به ارمنستان

درباره کشور ارمنستان

برای سرمایه گذاری در ارمنستان بهتر است در ابتدای امر با این کشور آشنا شویم. این کشور در شمال ایران قرار گرفته و پایتخت آن ایروان است ارمنستان در جنوب قفقاز واقع گردیده است. همسایگان آن، آذربایجان، ترکیه و گرجستان می باشد. مساحت این کشور 29،743 کیلومتر مربع بوده و جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر را در خود جای داده است. زبان رسمی این کشور ارمنی و واحد پول آن درام ARD است.ارمنستان یکی از سریعترین مراکز تجاری در منطقه قفقاز است و لیبرال ترین و بازترین کشورهای مشترک المنافع برای اقتصاد خود محسوب می شود. اقتصاد جمهوری ارمنستان در حال شکوفایی است و امکان سرمایه گذاری یا تجارت با ارمنستان ، چند برابر می شود.

اما ارمنستان از  ثبات سیاسی کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارا می باشد و از بازار داخلی کمی برخوردار است و هزینه حمل و نقل در آن زیاد است (همه کالاها مجبورند به دلیل تحریم تحمیل شده توسط ترکیه و آذربایجان از طریق گرجستان عبور کنند) ، که مانع از توسعه اقتصادی این کشور می شود. البته دولت ارمنستان از لزوم ایجاد فضای کسب و کار جذاب تر آگاه است و تلاش های هدفمندی برای تشویق سرمایه گذاری های خارجی انجام داده است. همچنین به دلیل نزدیکی این کشور به ایران، بسیاری از هموطنان خواهان مهاجرت به این کشور و سرمایه گذاری در ارمنستان می باشند. برای هرگونه تصمیمی در این خصوص بهتر است با شرایط اقتصادی، سیاسی ارمنستان آشنا شوید و انتخابی از روی آگاهی برای آینده خود و خانواده خود داشته باشید.

استانداردهای سرمایه گذاری در ارمنستان

برای آنکه سرمایه گذاری در ارمنستان برای شما علاوه بر سود آوری، ریسک کمی داشته باشد، باید نسبت به استانداردهای سرمایه گذاری در ارمنستان آگاه باشید. از سال 2003 کشور ارمنستان متعهد به رعایت قوانین تجارت جهانی گردید و در نتیجه امنیت سرمایه گذاری در ارمنستان ارتقاء یافت. از فاکتورهای مهمی که برای سرمایه گذاری در ارمنستان باید در نظر بگیرید، نرخ مصادره اموال است. هر چقدر این نرخ به عدد 7 نزدیک باشد امنیت سرمایه گذاری کاهش می باید. بر طبق داده های منتشر شده سازمان جهانی، این فاکتور عدد 4 را نشان می دهد که در مقایسه با کشورهای تاپ اروپایی نظیر اتریش که عدد 1 را نشان می دهد، بسیار بالا است. مورد بعدی شاخص کنترل فساد در ارمنستان است که هرچه این عدد پایین باشد نشان دهنده شفافیت سیستم قضایی این کشور می باشد. این عدد برای ارمنستان 0.56 – بوده است. در زیر نمودارهای مرتبط با این شاخص ها را مشاهده خواهید نمود.

 • نرخ مصادره اموال

 • کنترل فساد

شاخص های اقتصادی تاثیر گذار بر سرمایه گذاری در ارمنستان

شاخص های مهم اقتصادی تاثیرگذار بر سرمایه گذاری در ارمنستان در این بخش بررسی می گردد. فاکتورهایی نظیر نرخ مالیات، رشد اقتصادی یا تولید ناخالص داخلی و نرخ بیکاری از مواردی است که باید با حساسیت و دقت بیشتری بررسی کنید زیرا هدف از سرمایه گذاری در ارمنستان جدا از بحث اخذ اقامت، کسب سود و درآمد است. اگر اقتصاد کشوری مناسب و پیشرفته باشد این سودآوری بیشتر و بهتر خواهد بود. نمودار مالیات بر درامد شخص را می توانید در زیر مشاهده کنید :

 • مالیات بر درامد شخص

رشد اقتصادی کشور ارمنستان به واسطه تولید ناخالص داخلی نیز رو به بالاست و در نمودار زیر قابل مشاهده می باشد.

نرخ بیکاری کشور ارمنستان هم فاکتور سومی است که در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم. متاسفانه نرخ بیکاری در ارمنستان روند صعودی داشته است و در حدود 17.17 درصد ثبت شده است که این نرخ در مقایسه با کشورهای اروپایی که نرخ بیکاری زیر 4 درصد دارند، عدد بالایی است.

سرمایه گذاری در ارمنستان از طریق خرید ملک

یکی از روش های سرمایه گذاری در ارمنستان خرید ملک می باشد. معمولا در بین پروسه های دیگر سرمایه گذاری، ریسک کمتری دارد و اگر با آگاهی بیشتر کشور مقصد را انتخاب کنید، سود خوبی خواهید داشت. بررسی شرایط اقتصادی ارمنستان نشان دهنده نوسانات زیاد در اوضاع اقتصادی این کشور بوده و بازار خرید و فروش ملک نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. اما در سال های اخیر بازار ملک توانسته به روند صعودی خود بازگردد. در جدول زیر قیمت خرید و یا اجاره ملک در ارمنستان بررسی نموده ایم.

سرمایه گذاری در ارمنستان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ارمنستان نیازمند داشتن یک بیزنس پلن قوی و اقتصادی است که بتواند تایید این کشور جهت سرمایه گذاری در ارمنستان را کسب نمایید. شما می توانید شرکتی را در ارمنستان ثبت کنید و مکانی را به عنوان دفتر شرکت مشخص کنید. اعضای هیئت مدیره مشخص نمایید و سرمایه اولیه 30 هزار دلاری برای شرکت در نظر بگیرید. شما باید نیروی کار استخدام کنید و بتوانید به اقتصاد ارمنستان سود برسانید. رزومه کاری و بیزنس پلن شما در ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ارمنستان مهم است و برای آنکه بتوانید این پروسه را به بهترین شکل ممکن به سرانجام برسانید، بهتر است با وکیل متخصص در این امر مشورت کنید زیرا شما با ثبت شرکت آثار حقوقی را برای خود ایجاد می کنید. موضوع مهم مالیات و انتقال سرمایه نیازمند این است شما به قوانین آگاه باشید یا بتوانید به کمک یک وکیل خبره کار خود را پیش ببرید.

سرمایه گذاری در ارمنستان از طریق کار آفرینی

در سال های اخیر سیاست های کشور ارمنستان به نحوی بوده است که بتواند سرمایه گذاری در ارمنستان توسط اتباع سایر کشورها را افزایش دهد و از این طریق بتواند نرخ بالای بیکاری خود را کنترل کند. سیاست های تشویقی در زمینه کارآفرینی به صورتی بوده است که سرمایه گذاران بتوانند بدون داشتن شریک ارمنی سرمایه گذاری داشته باشند. برای کارآفرینی شما باید طرح تجاری قوی ارائه کنید تا اثبات کند طرح شما می تواند سودآوری اقتصادی داشته باشد.

بررسی اخذ اقامت و تابعیت ارمنستان

برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ارمنستان می تواند پروسه ابتدایی را به کمک وکیل انجام دهید. به طور مثال روند ثبت شرکت را وکیل شما در ارمنستان انجام می دهد و شما در انتهای پروسه با در دست داشتن پاسپورت و مدارک لازم به سفارت مراجعه می نمایید  و هزینه بررسی پرونده خود را می پردازید. معمولا حدود 2 تا 3 هفته پس از  درخواست اقامت جهت بررسی صحت برنامه سرمایه گذاری در ارمنستان ، بازرسی اولیه از کار شما خواهند نمود و در صورت نیاز مرحله دوم می توانند این مصاحبه را در اداره مهاجرت ارمنستان انجام دهند و در صورت تایید با درخواست اقامت شما در ارمنستان موافقت خواهد شد. مدت زمان رسیدگی و انجام شدن کل پروسه حدود 2 ماه به طول می انجامد. شما می توانید از همان ابتدا درخواست ویزای همراه خود را همزمان با خود داشته باشید اما توصیه ما این است برای کاهش ریسک ویزا، با یک فصله نسبت به نفر اصلی درخواست ویزای همراه نمایید. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا بشرح زیر است :

 • مدارک شناسایی سرمایه گذار
 • گذرنامه معتبر
 • مدارک تحصیلی و ترجمه آن
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • مدارک لازم جهت سرمایه گذاری در ارمنستان یا ثبت شرکت در ارمنستان
 • نشان دادن سوابق کاری و مدیریتی همسو با سرمایه گذاری در ارمنستان
 • تمکن مالی
 • داشتن مکانی مشخص برای شرکت
 • تاییدیه بیزنس پلن از ارمنستان

مزایای سرمایه گذاری در ارمنستان

همان گونه که قبل تر نیز اشاره شد، در سال های اخیر کشور ارمنستان جهت جذب سرمایه گذار خارجی به کشور و ارتقاء شرایط اقتصادی خود طرح های حمایتی و تشویقی را در نظر گرفته است از مزایای سرمایه گذاری در ارمنستان می توان به: امکان داشتن حساب ارزی برای شرکت ثبت شده در ارمنستان، شرایط مناسب برای انتقال مبلغ سرمایه گذاری، اجازه خرید ملک به وسیله شرکت ثبتی و یکسان بودن حقوق شهروندان ارمنی با سرمایه گذار خارجی جهت سرمایه گذاری در ارمنستان اشاره نمود.

معایب سرمایه گذاری در ارمنستان

مطمعنا هر روشی در کنار مزایایی که دارد، می تواند معایبی نیز داشته باشد. برای تصمیم گیری درست در خصوص سرمایه گذاری در ارمنستان بهتر است با معایب این روش هم آشنا شوید و با مقایسه معایب و مزایا، به جمع بندی برسید. از جماه مهمترین معایب سرمایه گذاری در ارمنستان می توان به: نرخ بالای بیکاری، وضعیت اقتصادی ضعیف قشر وسیع مردم، وابستگی به کشورهایی نظیر روسیه، قوانین بانکی و مالی ضعیف و پولشویی و درگیری های داخلی آن اشاره نمود که در نتیجه آن امنیت سرمایه گذاری در ارمنستان را زیر سوال می برد.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در ارمنستان

✅حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در ارمنستان چقدر است؟

30 هزار دلار.

✅مراحل ثبت شرکت در ارمنستان چیست؟

ثبت شرکت در ارمنستان نیازمند داشتن یک بیزنس پلن قوی و اقتصادی و روزمه کاری است که بتواند تایید این کشور جهت سرمایه گذاری در ارمنستان را کسب نمایید.

✅مدارک لازم جهت اخذ ویزا ارمنستان کدامند؟

مدارک شناسایی سرمایه گذار، گذرنامه معتبر، مدارک تحصیلی و ترجمه آن، گواهی عدم سوء پیشینه کیفری.

✅مدارک لازم برای ثبت شرکت در ارمنستان کدامند؟

نشان دادن سوابق کاری و مدیریتی همسو با سرمایه گذاری در ارمنستان، تمکن مالی، داشتن مکانی مشخص برای شرکت، تاییدیه بیزنس پلن از ارمنستان.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در ارمنستان و روش های مختلف سرمایه گذاری در ارمنستان در طول مقاله به صورت علمی بررسی گردید. ارمنستان کشوری در همسایگی ایران است که به واسطه نزدیک بودن آن متقاضیان زیادی برای مهاجرت دارد. روش های گوناگونی برای سرمایه گذاری در ارمنستان وجود دارد از جمله: خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی. برای آنکه سرمایه گذاری در ارمنستان برای شما سود دهی خوبی داشته باشد بهتر است با شاخص های مختلف سرمایه گذاری و اقتصادی آن آشنا باشید. این مقاله که به کوشش موسسه ملک پور تنظیم و تدوین گردید، تلاش نموده است از جنبه های مختلف این کشور را برای سرمایه گذاری بررسی کند. معایب و مزایای سرمایه گذاری در ارمنستان برای شما عنوان گردید. پیشنهاد ما این است اگر بودجه کافی دارید بجای سرمایه گذاری در ارمنستان برای کشورهای ارزشمند و امن اروپایی اقدام کنید تا علاوه بر داشتن سود مناسب بتوانید به اقامت ارزشمندی دست یابید. برای کسب اطلاعات جامع در خصوص روش های مختلف سرمایه گذاری برای کشورهای مختلف دنیا می توانید با موسسه معتبر MIE ارتباط برقرار نمایید. کادر حرفه ایی ما آماده خدمات رسانی رایگان مشاوره ای به شما عزیزان است. در بخش دیدگاه مقاله نیز می توانید سوال خود را مطرح نمایید تا جواب آن را دریافت کنید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *