سرمایه گذاری در ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا ، اقامت از طریق خرید ملک در ایتالیا ، مزایای خرید خانه در ایتالیا ، راه های مختلف سرمایه گذاری در ایتالیا و اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. شرایط و استاندارد های سرمایه گذاری در ایتالیا به چه صورت است؟ آیا سرمایه گذاری در ایتالیا منجر به اخذ اقامت این کشور خواهد شد؟ آیا از مزایا و معایب سرمایه گذاری در ایتالیا آگاهی دارید؟ ایتالیا کشوری است که در بین برترین اقتصادهای جهان و شلوغ ترین بازارهای جهان قرار دارد. در این نوشتار روش های مختلف سرمایه گذاری در کشور ایتالیا شرح داده شده است. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله ،نیاز به کسب اطلاعات تخصصی تر  در زمینه سرمایه گذاری در کشور ایتالیا یا سایر کشورها دارید، می توانید با مشاوران مجرب موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در ایتالیا

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در ایتالیا
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا
 • استانداردهای سرمایه گذاری در ایتالیا
 • شاخص های اقتصادی تأثیر گذار برای سرمایه گذاری در ایتالیا
 • سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق کارآفرینی
 • مزایای سرمایه گذاری در ایتالیا
 • معایب سرمایه گذاری در ایتالیا
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در ایتالیا
 • سخن پایانی

شرایط عمومی سرمایه گذاری در ایتالیا

برای سرمایه گذاری در ایتالیا بهتر است ابتدا نسبت به شرایط عمومی در این کشور اطلاعاتی کسب نمایید. ایتالیا در جنوب قاره سر سبز اروپا واقع شده است. پایتخت این کشور شهر زیبا و تاریخی رم می باشد. کشور ایتالیا عضو گروه هشت به عنوان کشوری توسعه یافته شناخته شده است. ایتالیا از لحاظ جمعیتی پنجمین کشور اروپا و بیست و سومین کشور جهان می باشد. جمعیت کنونی کشور ایتالیا بالغ بر 60 میلیون نفر و زبان ایتالیایی زبان رسمی این کشور می باشد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

واحد پول رایج در این کشور یورو و مساحت کشور ایتالیا 301.323 کیلومتر مربع می باشد.کشور ایتالیا دارای نظام اقتصادی پیشرفته و خواستگاه صنایعی از قبیل مواد شیمیایی و پتروشیمی، فلزات، ماشین آلات و وسایل نقلیه، صنایع هوایی و دریایی، الکتریکی و اتمی و صنایع مرتبط با آن می باشد. جنوب ایتالیا بیشتر در بخش کشاورزی و شمال این کشور صنعتی و از لحاظ اقتصادی پر رونق تر است. علی رغم شهرت ایتالیا برای بوروکراسی و مالیات بالا، دولت اخیراً اقدامات بسیاری را برای بهبود اوضاع تجاری و سرمایه گذاری انجام داده است. قانون جدید کار ، تغییرات مالیاتی و ابزار حل اختلاف از جمله اصلاحاتی است که در سالهای آینده انتظار می رود. همچنین کارگران ایتالیایی بسیار ماهر و دارای تحصیلات عالی هستند. دانشگاه های ایتالیا برخی از معتبرترین دانشگاههای جهان هستند. با این حال، دستمزدها و هزینه های نیروی کار در ایتالیا در مقایسه با بقیه منطقه یور، نسبتاً کم است.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا به این صورت می باشد که در ابتدای کار و ورود سرمایه گذار به وی اقامت 2 ساله اعطا می گردد و در ادامه اقامت متقاضی سرمایه گذاری در ایتالیا به مدت 3 سال دیگر تمدید خواهد شد. پس از بررسی های صورت گرفته توسط بخش های مربوطه در این کشور در صورتی که فعالیت اقتصادی متقاضی منجر به درآمد سالیانه مشخص شده باشد و این مورد تأیید گردد، فرد می تواند پس از 5 سال؛ درخواست اقامت دائم ایتالیا را به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهد. متقاضی سرمایه گذاری در ایتالیا در صورتی که طرح وی موجب آثار مثبت اقتصادی در این کشور شود و متقاضی قوانین داخلی این کشور را نقض نکرده باشد، همچنین در صورت نداشتن هیچ گونه سوء پیشینه ای می تواند اقامت دائم ایتالیا را بدست آورد. پس از گذشت 6 سال از حضور خود فرد در صورت داشتن شرایط مورد نیاز معرفی شده از سوی اداره مهاجرت از قبیل تسلط به زبان ایتالیایی، نداشتن سوء سابقه در مدت 6 سال اقامت در این کشور، رعایت قوانین و پرداخت مالیات بر درآمد می تواند برای اخذ پاسپورت و تابعیت کشور ایتالیا درخواست دهد.

استانداردهای سرمایه گذاری در ایتالیا

جهت سرمایه گذاری در ایتالیا یا هر کشور دیگری می بایست از شرایط سیاسی، اقتصادی و سایر فاکتورهای تأثیر گذار در کشور مربوطه آگاهی داشت. ذکر این نکته لازم می باشد که، سرمایه گذار خارجی بیم آن دارد که اموال وی توسط دولت مقصد مصادره گردد. از این رو یکی از مهم ترین نکات در بحث سرمایه گذاری در ایتالیا برای متقاضی، نرخ مصادره اموال و نوع برخورد نظام قضایی این کشور با سرمایه گذار خارجی می باشد. به طور کلی نرخ مصادره اموال (Expropriation Risk) در بازه تغییرات صحیح 1 الی 7 متغییر می باشد؛ عدد 7 نشان دهنده ریسک بالای مصادره اموال و عدد 1 نشان دهنده کمترین درصد مصادره اموال توسط دولت کشور سرمایه پذیر می باشد. نرخ مصادره اموال در کشور ایتالیا طبق نمودار در سال های اخیر، عدد 1 را نشان می دهد؛ که این مورد نشان دهنده ریسک بسیار پایین مصادره اموال سرمایه گذار خارجی در این کشور می باشد. همچنین این مورد نشان دهنده یک ثبات کلی در کشور ایتالیا در این زمینه می باشد که نسبت به سایر کشورهای اروپایی و آسیایی وضعیت مطلوبی را در این مورد نمایان می کند. یکی دیگر از اصول و استاندارد های مهم جهت سرمایه گذاری در هر کشوری اصل رفتار ملی (National Treatment) می باشد؛ که بر این اساس دولت سرمایه پذیر حمایت همه جانبه خود را از سرمایه گذار خارجی به مانند سرمایه گذار داخلی اعلام می دارد که در این زمینه نیز دولت ایتالیا رویه ای منصفانه از خود ارائه می نماید. در نمودار زیر نرخ مصادره اموال در کشور ایتالیا را مشاهده می فرمایید:

شاخص های اقتصادی تأثیر گذار برای سرمایه گذاری در ایتالیا

جهت سرمایه گذاری در ایتالیا عوامل تأثیر گذار بسیاری می بایست بررسی گردد؛ موفقیت و سود دهی سرمایه گذاری در یک کشور خارجی از طریق تحلیل شاخص های اقتصادی تآثیر گذار مانند نرخ تولید ناخالص داخلی (صنایع و زیر ساخت های تأثیر گذار در کشور مورد نظر را نمایان می سازد)، نرخ مالیات بر درآمد و نرخ بیکاری (میزان نیروی متخصص در کشور مقصد را نشان می دهد) در کشور مقصد مورد بررسی قرار می گیرد.همانطور که بیان شد یکی از نکات مهم در موضوع سرمایه گذاری در ایتالیا میزان تولید ناخالص داخلی و تحلیل سود در این کشور می باشد. تولید ناخالص داخلی بیش از 35000 دلار در یک سال نشان دهنده اقتصادی پیشرفته و کمتر از 1000 دلار در سال نشان دهنده کشوری فقیر با اقتصادی ضعیف می باشد. میانگین تولید ناخالص در کشور ایتالیا 35102 دلار آمریکا می باشد؛ طبق انتظارات مدل های کلان جهانی تجارت و اقتصاد تحلیلگران انتظار می رود سرانه تولید ناخالص داخلی در ایتالیا تا پایان سه ماه منتهی به سال 2019 به مقدار 35200 دلار آمریکا برسد. براساس مدل های اقتصاد سنجی در دراز مدت، سرانه تولید ناخالص داخلی ایتالیا در سال 2020  در حدود 36400 دلار آمریکا پیش بینی می شود. نمودار زیر میزان تولید ناخالصی داخلی کشور ایتالیا در طی سال های گذشته را نشان می دهد:

ناخالص داخلی ایتالیا

میزان و نرخ بیکاری در هر کشوری بیان کننده تعداد متقاضیان واجد شرایط کار از نظر تخصص، تحصیلات، سن و مهارت و همچنین غنای یک کشور در موضوعات کارآفرینی می باشد. نرخ بیکاری در کشور ایتالیا در ماه منتهی به آگوست سال 2019 به میزان 9.5 درصد می باشد که این مقدار در سال 2018 بر روی عدد 10.2 درصد گزارش شد که با توجه به پتانسیل های بالای این کشور در زمینه های مختلف این میزان عدد بالایی می باشد و دلیل این موضوع رکود اقتصادی سال های اخیر در این کشور می باشد. همانگونه که در نمودار زیر ملاحظه می فرمایید نرخ بیکاری در کشور ایتالیا از سال 2007 تا به الان به طور نسبی افزایش داشته است؛ بنابراین جهت سرمایه گذاری و کار در هر کشوری موضوع بیکاری مطلب بسیار مهمی می باشد که با توجه به نرخ بالای بیکاری در کشور ایتالیا می توان کشورهای اروپایی دیگر نظیر آلمان و اتریش که نرخ بیکاری زیر 4 درصد دارند را جهت این موضوع انتخاب نمود.

نرخ بیکاری ایتالیا

یکی دیگر از موارد مهم در خصوص امر سرمایه گذاری در کشورهای خارجی از جمله کشور ایتالیا، مطالعه میزان مالیات بر درآمد در کشور مقصد می باشد. بر اساس نمودار زیر نرخ مالیات بر درآمد در ایتالیا با توجه به وضع موجود در این کشور در سال 2017 به کمترین میزان خود یعنی 31.13 رسید؛ این میزان با نرخ مالیات در کشورهای مطرح و غنی اروپایی به طور کلی برابر و مقدار استانداردی می باشد.

سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در کشورهای معدودی منجر به اخذ اقامت خواهد شد؛ در این نوع از سرمایه گذاری بسته به ارزش ملک آثار و امتیازات حق اقامت متفاوت خواهد بود. بنابراین خرید ملک با هر قیمتی نمی تواند منجر به اخذ اقامت در کشور مورد نظر شود. سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق خرید ملک با توجه به قوانین موجود در این کشور منجر به اخذ اقامت نمی شود. به طور کلی می توان گفت کشور ایتالیا برنامه مهاجرتی خاصی به مانند گلدن ویزای کشور پرتغال یا اسپانیا از طیق خرید املاک ندارد. روش هایی که از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا منجر به اخذ اقامت می شود ارائه درآمد سالیانه 100 هزار یورویی به دولت این کشور می باشد. فرد برای سرمایه گذاری در بایتالیا در بخش املاک بسته به مکان و نوع ملک می ایست در حدود 300 الی 500 هزار یور تمکن مالی و سرمایه داشته باشد. ذکر این نکته الزامی است که با توجه به رکود اقتصادی چند سال اخیر در برخی از کشور های اروپایی از جمله ایتالیا ارزش املاک در این کشور به میزان بسیاری کاهش یافته است و سرمایه گذاری در بخش املاک در این کشور با ریسک هایی مواجه خواهد بود. این مقاله توسط کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور، MIE اتریش نگارش شده است و استفاده از آن بدون ذکر منبع از لحاظ شرعی حرام و امری غیر قانونی می باشد.

سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شرکت یکی از راه های مناسب برای سرمایه گذاری و انتقال سرمایه به این کشور می باشد. سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شرکت و مراحل آن به مدت حداکثر یک سال زمین نیاز دارد که به نتیجه برسد و در این مدت متقاضی می بایست برای انجام مراحل اداری حداقل سه بار به کشور ایتالیا عزیمت نماید و معمولاً برای انجام کلیه مراحل این اقدام نیاز به حضور شخص می باشد. شخص پس از حضور اول در کشور ایتالیا مراحل اولیه اقامت شامل تشکیل پرونده در اداره مهاجرت ایتالیا، افتتاح حساب و معرفی نامه به اداره پلیس را انجام خواهد داد. متقاضی در سفر دوم خود به ایتالیا مراحل اولیه ثبت شرکت شامل ارائه اساسنامه و تکمیل مراحل حضور در اداره پلیس (تشخیص هویت و اخذ رسید کارت اقامت) را انجام می دهد. متقاضی سرمایه گذاری در ایتالیا در سفر سوم خود کارهای نهایی ثبت شرکت و افتتاح حساب بانکی شرکت را در ایتالیا انجام می دهد. بعد از انجام مراحل نهایی ثبت شرکت در ایتالیا شخص می بایست گواهی سلامت و معاینه پزشکی و پرینت حساب بانکی شرکت را ارائه نماید. به طور کلی برای ثبت شرکت در ایتالیا مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

 • مدارک برای صدور ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه پرینت حساب بانکی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • بیزینس پلن مورد تأیید اداره مهاجرت

همانطور که می دانید مراحل کلی ثبت شرکت دشواری های زیادی دارد که در این زمینه می بایست از وکلای متخصص در این امور راهنمایی و کمک بگیرید. علاوه بر این فرد می تواند از طریق خرید یک شرکت ثبت شده آماده و فعال در مدت زمان کوتاه تری اقدام به سرمایه گذاری در ایتالیا داشته باشد. برای این اقدام مدت زمان زیادی لازم نمی باشد تا فرد شماره شرکت و ارزش افزوده آن را دریافت نماید. این امکان برای سرمایه گذار خارجی وجود دارد که پس از خرید شرکت فعال اسم شرکت را نیز تغییر دهد. بعد از خرید شرکت توسط متقاضی، وی می تواند مجوزهای فعالیت خود را دریافت نماید و اساسنامه جدید شرکت را تنظیم و امضاء نماید و فعالیت خود را آغاز کند. از موارد مهم خرید یک شرکت ثبت شده و فعال، منتقل کردن سهام از سهامداران قبلی به سهامداران جدید می باشد که این مورد در اداره ثبت انجام می شود. ذکر این نکته لازم می باشد که خرید شرکت ثبت شده و فعال تیاز به سرمایه بیشتری دارد؛ چرا که شرکت سود ده و در حال کار خریداری می گردد. فردی که اقدام به سرمایه گذاری در کشور ایتالیا از طریق خرید شرکت فعال می نماید پس از 5 سال می تواند درخواست اقامت دائم کشور ایتالیا را به دولت این کشور ارائه دهد. فرد اصلی با دریافت اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت می تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را به همراه داشته باشد.

سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق کارآفرینی

سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق کارآفرینی باتوجه به این موضوع که بخش زیادی از اقتصاد ملی این کشور در بخش های هوا فضا و طراحی و تکنولوژی خودورها می باشد؛ از کارآفرینان در سطح وسیع در این زمینه ها استقبال می نماید. همچنین صنایع شیمیایی در این کشور در رتبه سوم در بین تولید کنندگان اروپایی قرار دارد، ایتالیا در بخش کشاورزی، مواد غذایی و سایر زمینه های مرتبط با صنایع غذایی بیشترین تولید و مصرف را در بین کشورهای اروپایی دارا می باشد؛ بنابراین وجود کارآفرین و نوآور در این زمینه ها نیز موجب تسخیر بازارهای اروپایی توسط این کشور خواهد شد. علاوه بر این موارد کارآفرینی و نوآوری در زمینه های انرژی، فناوری نانو، حمل و نقل، گردشگری و زیست فناوری می تواند به ایجاد کسب و کارهای با درآمد بالا منجر شود. به طور کلی فرد جهت سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق کارآفرینی حداقل می بایست به مبلغ 100 هزار یورو وارد اقتصاد این کشور نماید و از این طریق فرد می تواند به اقامت دائم ایتالیا تحت مراحل مشخص برسد. یکی از مهم ترین نکات در کشور ایتالیا تعداد بالای مکان ها و جاذبه های گردشگری می باشد و همین موضوع می تواند موارد کارآفرینی و سرمایه گذاری های پر سود را در پی داشته باشد.

مزایای سرمایه گذاری در ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا شامل مزایایی می باشد که سرمایه گذار خارجی می تواند بر اساس این فاکتور ها اقدام به انتقال سرمایه به این کشور داشته باشد. برخی از مزایای سرمایه گذاری در ایتالیا به صورت زیر می باشد:

 • حضور نیروی کار متخصص
 • وجود بستر مناسب جهت سرمایه گذاری در این کشور
 • بوجود آمدن تغییرات جدید در بازار کار و بخش بانکی این کشور
 • اعطای کمک و وام به سرمایه گذاران خارجی به منظور کارآفرینی در این کشور
 • بر طبق اصل رعایت انصاف (National Treatment) دولت این کشور از سرمایه گذاران خارجی به مانند سرمایه گذار داخلی حمایت همه جانبه می نماید
 • ارائه خدمات و ترویج فرصت های تجاری برای سرمایه گذاری های استراتژیک توس دولت این کشور

معایب سرمایه گذاری در ایتالیا

با توجه به شرایط اخیر در کشور ایتالیا و رکود اقتصادی در این کشور که بخش وسیعی از اقتصاد این کشور را درگیر کرد؛ تردید برخی از سرمایه گذاران خارجی را در این کشور به دنبال داشت. برخی از معایب سرمایه گذاری در کشور ایتالیا به اختصار به صورت زیر می باشد:

 • عدم وجود سیستم بانکی قوی
 • اجرا نشدن دقیق قوانین سرمایه گذاری بین المللی در این کشور
 • وجود رانت و فساد مالی گسترده در دستگاه های اداری این کشور
 • هزینه های بالای سرمایه گذاری و نیروی کار در این کشور
 • بالا بودن بهره وام های دولتی و خصوصی ارائه شده به متقاضیان و همچنین بالا بودن نرخ مالیات در این کشور
 • وجود اختلاف کیفی زیاد در سرمایه گذاری در شمال و جنوب این کشور
 • بی ثباتی سیاسی موجود در ایتالیا

پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ایتالیا چیست؟

مدارک برای صدور ویزا، پاسپورت معتبر ، ارائه پرینت حساب بانکی، گواهی سلامت پزشکی، بیزینس پلن مورد تأیید اداره مهاجرت.

مراحل اخذ اقامت با سرمایه گذاری در ایتالیا چگونه است ؟

فردی که اقدام به سرمایه گذاری در کشور ایتالیا از طریق خرید شرکت فعال می نماید پس از 5 سال می تواند درخواست اقامت دائم کشور ایتالیا را به دولت این کشور ارائه دهد.

مراحل آوردن همراه بعد از اخذ اقامت ایتایا چگونه است؟

فرد اصلی با دریافت اقامت ایتالیا از طریق ثبت شرکت می تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را به همراه داشته باشد.

نرخ بیکاری در کشور ایتالیا چند است ؟

نر خ بیکاری در کشور ایتالیا 4 می باشد.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در ایتالیا، شاخص های اقتصادی تأثیر گذار برای سرمایه گذاری در ایتالیا و مزایا و معایب این اقدام در این نوشتار به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. همانطور که در این نوشتار بیان شد با توجه به رکود اقتصادی موجود در کشور ایتالیا و نبود شرایط مناسب و مالیات های سنگین می توانید به جهت اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری کشورهای با زیر ساخت های اقتصادی و صنعتی قوی مانند اتریش، آلمان، سوئیس و غیره را مد نظر قرار دهید. در این نوشتار نکات مهم مربوط به سرمایه گذاری در ایتالیا برای شما عزیزان به تفصیل شرح داده شد. این امکان برای شما وجود دارد تا برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص سرمایه گذاری در ایتالیا و سایر کشورها با مشاورین مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور، MIE اتریش تماس حاصل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید. همچنین می توانید در انتهای این مقاله سؤالات خود در مورد سرمایه گذاری در ایتالیا را مطرح نموده و پاسخ آنها را در اسرع وقت دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *