سرمایه گذاری در بلاروس

سرمایه گذاری در بلاروس ، مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری ، اخذ تابعیت و شهروندی بلاروس ، شرایط و طرق مختلف سرمایه گذاری در بلاروس در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. آیا با سرمایه گذاری در بلاروس می توان پاسپورت این کشور را اخذ نمود؟ شرایط سرمایه گذاری در بلاروس به چه شکل است؟ آیا سرمایه گذاری در بلاروس امنیت و اطمینان کافی را به سرمایه گذاران خارجی می دهد؟ روش های سرمایه گذاری همراه با ریسک و نکات بسیار حائز اهمیتی است که هر سرمایه داری باید از آن آگاه باشد. پس پیشنهاد می شود قبل از اقدام به هر عملی ابتدا از یک وکیل مجرب بین المللی کمک و راهنمایی بگیرید. موسسه حقوقی ملک پور MIE اتریش با 15 سال سابقه درخشان در این زمینه آماده است تا بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه کند. همچنین می توانید از طریق تماس تلفنی و یا به صورت آنلاین با مشاوران موسسه تماس گرفته و مشاوره تخصصی و رایگان دریافت نمایید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در بلاروس
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در بلاروس
 • استاندارهای سرمایه گذاری در بلاروس
 • شاخص های اقتصادی تاثیر گذار بر سرمایه گذاری در بلاروس
 • سرمایه گذاری در بلاروس از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در بلاروس از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذای در بلاروس در چه فعالیت هایی بهتر است ؟
 • مزایای سرمایه گذاری در بلاروس
 • معایب سرمایه گذاری در بلاروس
 • سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در بلاروس
 • سخن پایانی

درباره کشور بلاروس

سوالی که ممکن است به ذهنتان برسد این است که آیا کشور بلاروس مقصد خوبی برای سرمایه گذرای است یا خیر. اطلاعات کافی و داشتن آگاهی نسبت به جغرافیا و شرایط محیطی بلاروس از جمله الزامات اولیه سرمایه گذاری در بلاروس است. این کشور با لهستان،لتونی،روسیه و لیتوانی هم مرز است. بیشتر افرادی که در بلاروس ساکن هستند بلاروسی می باشند که محموعا 10450000می باشند و سایر افراد را لهستانی ها، اوکراینی ها و روس ها تشکیل می دهند. به طور کل جمعیت این کشور کم و در حدود 207500 می باشد.زبان رسمی کشور بلاروس روسی و بلاروسی، دین رسمی آن مسیحیت و واحد پول آن روبل است. میزان تولید ناخالص داخلی در این کشور 115027 بیلیون دلار است که در در رتبه 85ام در دنیا قرار دارد. این کشور از جمله کشورهایی است که هم چنان از سیستم سرمایه گذاری دولتی پیروی  می کند.

شرایط سرمایه گذاری در این کشور به این شکل است که دولت اجازه دخالت افراد خارجی را به بخش تسلیحات، مواد شیمایی و امثال این موارد نمی دهد و عموما سرمایه گذاری در هر بخش با توجه به اهمیت آن در چرخه اقتصاد انجام می گیرد. خوش بختانه بلاروس از نظر اقتصادی ثبات کافی را دارد اما بخش اعظم اقتصاد آن وابسته به دولت روسیه است. پس از جدایی این کشور از جماهیر شوروی فرصت های زیادی در این کشور در خصوص سرمایه گذاری فراهم گشت که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.مواردی که در خصوص سرمایه گذاری می توان نام برد به شرح زیر است:

صنایع داروسازی،نانو تکنولوژی ،گردشگری،صنایع شیمیایی،تولید ماشین آلات و مهندسی مکانیک، کشاورزی ، صنایع بیوتکنولوژی

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در بلاروس

افراد از روش های مختلفی می توانند اقامت و تابعیت سایر کشور ها را اخذ نمایند. برای مثال روش های تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری… از جمله روش هایی است که مورد توجه اکثر افراد است. یکی از این راه ها، سرمایه گذاری  است، به طور کل می توان گفت این روش از جمله روش های مناسب است. کشور بلاروس از قانون دو تابعیتی پیروی نمی کند. به این معنا که اگر شخصی می خواهد از طرق مختلف (سرمایه گذاری،تحصیلی…) تابعیت این کشور را بدست آورد در هر صورت باید بی تابعیت باشد یا از تابعیت قبلی خود خارج شود.

نکته قابل توجه این است که حتما جهت اقدام برای اخذ تابعیت این کشور می بایست متقاضی 5تا7 سال در این کشور زندگی کند و به دولت مالیات پرداخت کند تا بتواند واجد شرایط این امر شود. از دیگر روش هایی که در نهایت منجر به اخذ اقامت می شود خرید ملک و ثبت شرکت است. اگر تراکنش مالی شرکت ثبت شده بالاتر از 150 هزار یورو باشد می توان جهت اخذ اقامت این کشور اقدام کرد. در این روش همراه همسر و فرزند بالای 18 سال است البته برای فرزندان بالای 18 سال نیز می توان اقدام کرد. به این صورت که فرزند را به عنوان یکی از شرکای شرکت اعلام کرد. علاوه بر این با خرید ملکی که ارزش مادی آن بالاتر از 150 هزار یورو است نیز می توان اقامت این کشور را کسب کرد.

استاندارهای سرمایه گذاری

نرخ مصادره اموال افراد خارجی، رعایت اصول تجارت در سطح بین الملل، رفتار ملی و سایر قوانین بین المللی از جمله استاندارد های سرمایه گذاری و از مهم ترین مسائل در خصوص سرمایه گذاری می باشد و بررسی هرکدام از این موارد به نوبه خود بسیار حائز اهمیت است و موجب می شود فرد سرمایه گذاری با خیال راحت در این مسیر قدم بردارد. برای سرمایه گذاری در بلاروس نیز باید تک تک این موارد را در نظر گرفت و این کشور از این قانون مستثنی نیست و لازم است قبل از اقدام به هر عملی ابتدا تمام جزئیات را بررسی کرد.

 شورای وزیران بلاروس مجموعه ای است که بر کار سرمایه گذاران و نحوه سرمایه گذاری ها نظارت کافی را دارد در عین حال قانونی در کشور بلاروس سال 2014 تصویب گشت که به دنبال آن امنیت سرمایه گذاری افراد خارجی و عدم دخالت در امور مربوط به سرمایه گذاران خارجی را تضمین می کند. طبق آمارهای اعلام شده طی سال های 2014 تا 2016 میزان ریسک مصادره اموال در بلاروس 6 بوده است اگرچه این میزان در سال 2017 به 5 کاهش یافته است اما به هرحال نسبت به سایر کشورهای اروپایی این عدد بالاست.در جدول زیر میزان سرمایه گذاری در بلاروس توسط اشخاص خارجی قابل مشاهده است :

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در بلاروس
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در بلاروس
 • استاندارهای سرمایه گذاری در بلاروس
 • شاخص های اقتصادی تاثیر گذار بر سرمایه گذاری در بلاروس
 • سرمایه گذاری در بلاروس از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در بلاروس از طریق ثبت شرکت
 • مزایای سرمایه گذاری در بلاروس
 • معایب سرمایه گذاری در بلاروس
 • سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در بلاروس
 • سخن پایانی

شاخص های اقتصادی تاثیر گذار

میزان مالیاتی که توسط افراد پرداخت می شود از جمله موارد بسیار مهم و یکی از شاخص های اصلی در خصوص امر سرمایه گذاری می باشد. در کشور بلاروس نیز شرایط به این شکل است که افراد مستثنی از پرداخت مالیات نمی باشند و در واقع هر شخص با توجه به کسب و کار و میزان درامد حاصل از تجارتی که دارد می بایست به دولت مالیات پرداخت کند. برای مثال شخصی که در بخش املاک این کشور سرمایه گذاری می کند باید 1درصد از بهای زمین یا ملک را مالیات را بپردازد. مالیات بر درامد، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر سود به طور کل مالیات هایی هستند که افراد دارای کسب و کار باید در نظر داشته باشند. البته این نکته را مدنظر داشته باشید افرادی که در مناطق روستایی کاری را راه اندازی می کنند و یا در شرکتشان از افراد معلول استفاده می کنند ملزم به پرداخت مالیات کمتری می باشند.

سرمایه گذاری در بلاروس از طریق خرید ملک

خرید ملک یکی از امن ترین طرق سرمایه گذاری در کشور بلاروس می باشد. این امر برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند بسیار پر سود است چرا که به طور کل کشور بلاروس در حوزه CIS از امنیت بالاتری در امر سرمایه گذاری برخوردار است. افراد خارجی به راحتی می توانند مشابه بلاروسی ها در بخش ملک سرمایه گذاری کنند. تنها تفاوت موجود بین افراد خارجی و مردمان بلاروسی و اتباع آن در این است که آن ها می توانند در هر دو بخش خرید زمین و خرید بنا به راحتی اقدام کنند ولی برای افراد خارجی خرید زمین میسر نیست.

 این نکته حائز اهمیت را بدانید که خرید ملک در این کشور منجر به اخذ اقامت می شود. متوسط مبلغی که می بایست افراد در خصوص خرید ملک در بلاروس در نظر بگیرند 150 هزار یورو می باشد. اقامتی که در ابتدا اعطا می گردد 3 تا5 می باشد که بعد از این مدت می توان برای اخذ اقامت دائم اقدام کرد. شرایط به این صورت است که ابتدا یک کارت اقامتی تحت عنوان وید به شخص داده می شود و فردی که قصد دریافت این کارت را دارد می بایست نباید بیش از 90 روز از خاک این کشور خارج شود.

سرمایه گذاری در بلاروس از طریق ثبت شرکت

با توجه به قانون های حاکم در کشور بلاروس میتوان با ثبت شرکت توسط افراد حقیقی و حقوقی سرمایه گذاری کرد. البته این امر گروی رعایت قانون توسط افراد خارجی است که در آنجا سرمایه گذاری میکنند زیرا متقاضی با ساکنین این کشور در رعایت قوانین برابری می کند. برای این کار ابتدا باید فرد یک از سند هویتی مانند شناسنامه یا سند ثبت شرکت را برای ترجمه ارائه دهد. موارد مهم برای ثبت شرکت که باید به آن توجه کرد از این قبیل می باشد: نام شرکت، نوع شرکت، نشان و مهر تجاری شرکت، نهاد مدیریتی شرکت.

پس از ثبت شرکت یک ویزای سه ماهه برای فرد صادر میشود و در صورت کار و گردش مالی به مدت یکسال تمدید می شود . با ادامه ی این پروسه به مدت 7 سال  این امکان به شخص داده می شود تا پس از مراجعه به مقامات این کشور برای اقامت دائم اقدام کند. در این کشور شرکت هایی از قبیل شرکت واحد، شرکت سهامی خاص، شرکت سهامی عام و شرکت با مسئولیت محدود به ثبت می رسند.مراحل ثبت شرکت در بلاروس یه شرح زیر است :

 • تکمیل و ارائه فرم مربوط به ثبت شرکت

 • تکمیل و ارائه فرم مربوط به ثبت شرکت

 • تعیین سهامداران شرکت

 • تعیین نام شرکت

 • مشخص نمودن زمینه فعالیت شرکت

 • ارائه دقیق میزان سرمایه

 • اساس نامه مورد تایید

سرمایه گذای در بلاروس در چه فعالیت هایی بهتر است ؟

متقاضیان بر اساس میزان سرمایه خود می توانند در بخش هایی اقدام به سرمایه گذاری کنند. این بخش ها عبارتند از:

 • صنعت داروسازی
 • بیوتکنولوژی
 • نانو و فناوری
 • نفت و شیمیایی
 • ساخت ماشین آلات و ساخت ابزار و مهندسی مکانیک
 • صنعت حمل و نقل
 • ساخت و ساز و کارهای عمرانی
 • کشاورزی
 • صنعت توریسم
 • صنایع غذایی
 • فناوری اطلاعات

مزایای سرمایه گذاری در بلاروس

عموم سرمایه گذاران به دنبال بهترین مکان و موقعیت برای راه اندازی بیزینس خود هستند. کشور بلاروس اخیرا شرایط ویژه ای را برای سرمایه داران خارجی فراهم کرده تا با این کار، سرمایه گذاران سراسر دنیا را به این کشور جذب کند. از سال 2006 تا 2019 امر تجارت در کشور بلاروس روند صعودی داشته و باعث شده این کشور با کسب رتبه 37 از بین 190 کشور بسیار مورد توجه سرمایه داران قرار گیرد. از سال 2018 میانگین سرمایه وارد شده از طریق سرمایه گذاران خارجی به این کشور 8/10 میلیارد دلار می باشد. شرایط و موقیعت مناسب جغرافیایی، داشتن زیربنای مناسب حمل و نقل و فنون نظامی، سهولت دسترسی به کشورهای همسایه از جمله مزایای سرمایه گذاری در کشور بلاروس می باشد. مزایای سرمایه گذاری به شرح زیر است :

رشد نظام اقتصادی، استانداردهای مناسب زندگی، قانونهای مالیاتی مناسب، فرصت شغلی خوب، فضای سرمایه گذاری مطلوب، نیروی متخصص، موقعیت استراتژیکی چشم گیر، برتری نسبی به کشورهای cis.

معایب سرمایه گذاری در بلاروس

کشور بلاروس از جمله کشورهایی است که پس از فروپاشی اتحادیه اروپا توانست با وجود کشمکش های داخلی به وضعیت نرمالی برسد و دارای ثبات نسبی شود ولی باید ذکر کرد که همچنان نظام اقتصادی در این کشور و همچنین نظام کمونیستی بر دیگر نظام ها حکم فرماست. با توجه به توضیحات داده شده باید خاطر نشان کرد که آشنایی با قوانین موجود در هر کشوری لازمه ی سرمایه گذاری در آن کشور می باشد و اشخاصی که قصد سرمایه گذاری دارند می بایست در ابتدا با قوانین سرمایه گذاری آن کشور آشنایی کامل را پیدا کنند و در مسیرهای پر ریسک قدم نگذارند. جمع آوری این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور انجام گرفته و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر قانونی می باشد و اشکال شرعی دارد.

طبیعتا سرمایه گذاری در هر نقطه ای از جهان همراه با یکسری معایب است که شخص سرمایه دار قبل از اقدام باید به بررسی کامل این موارد بپردازد. کشورداری ضعیف، وابستگی اقتصادی به روسیه، کاهش نیروی کار، فساد اقتصادی، حساسیت این کشور به ارزش نفت و مشتقاتش، نرخ بالای مصادره اموال از جمله معایب سرمایه گذاری در کشور بلاروس می باشد.

سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در بلاروس

شرایط اخذ اقامت کشور بلاروس از طریق ثبت شرکت چیست؟

اگر تراکنش مالی شرکت ثبت شده بالاتر از 150 هزار یورو باشد می توان در این راستا اقدام کرد.

انواع سرمایه گذاری در بلاروس کدامند؟

صنایع داروسازی، نانو تکنولوژی ، گردشگری، صنایع شیمیایی

حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در بلاروس چقدر است؟

 150 هزار یورو .

شرایط اخذ اقامت بعد از خرید ملک چیست؟

اقامتی که در ابتدا اعطا می گردد 3 تا5 می باشد که بعد از این مدت می توان برای اخذ اقامت دائم اقدام کرد.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در بلاروس، طرق مختلف سرمایه گذاری در بلاروس و شرایط سرمایه گذاری در این مقاله به صورت علمی و جامع مورد بررسی قرار گرفت. سرمایه گذاری در بلاروس دارای استاندارد های خاص خود می باشد و افراد می توانند از طریق خرید ملک و ثبت شرکت اقامت این کشور را اخذ نمایند. هم چنین برای متقاضیان الزامی است که این نکته را مدنظر داشته باشند. با توجه به وابستگی نظام اقتصادی بلاروس به کشور روسیه و همچنین نرخ مصادره اموال به سرمایه داران عزیز پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدام حتما از مشاورین مجرب راهنمایی بگیرند. به طور کل شما سروران گرامی می توانید برای بررسی شرایطتان و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ارشد موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل کنید تا از دریافت مشاوره رایگان بهره مند شوید. همچنین این امکان برای شما عزیزان وجود دارد تا در بخش انتهایی مقاله سوالاتتان را مطرح کنید تا در اسرع وقت کارشناسان ارشد به سوالات شما پاسخ دهند.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. کشور بلاروس از قانون دو تابعیتی پیروی نمی کند. به این معنا که اگر شخصی می خواهد از طرق مختلف (سرمایه گذاری،تحصیلی…) تابعیت این کشور را بدست آورد در هر صورت باید بی تابعیت باشد یا از تابعیت قبلی خود خارج شود.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *