سرمایه گذاری در بلژیک

سرمایه گذاری در بلژیک ، اقامت بلژیک از طریق خرید ملک ، مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری ، قوانین اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک  در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. روش های سرمایه گذاری در بلژیک کدام است؟ نحوه اخذ اقامت و تابعیت بلژیک از طریق سرمایه گذاری چگونه است؟ میزان سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در بلژیک چقدر است؟ افرادی که قصد مهاجرت به بلژیک را دارند می توانند از طرق گوناگونی به این مهم دست یابند؛ از این رو بر آن شدیم، روش های مختلف سرمایه گذاری در بلژیک و مزایای سرمایه گذاری در این کشور را تشریح نماییم. امیدواریم با مطالعه این مقاله که به وسیله مشاورین موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) نگاشته شده است، پاسخ تمامی پرسش های خود را بیابید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر موسسه تماس گرفته و مشاوره تخصصی و رایگان دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در بلژیک

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در بلژیک
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در بلژیک
 • استانداردهای سرمایه گذاری در بلژیک
 • شاخص های اقتصادی تأثیر گذار
 • سرمایه گذاری در بلژیک از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در بلژیک از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در بلژیک از طریق کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در بلژیک از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
 • مزایای سرمایه گذاری در بلژیک
 • معایب سرمایه گذاری در بلژیک
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در بلژیک
 • سخن پایانی

شرایط عمومی سرمایه گذاری در بلژیک

برای سرمایه گذاری در بلژیک و سایر کشورها ابتدا بهتر است، نسبت به شرایط عمومی در این کشور اطلاعاتی کسب نمود. بلژیک یکی از کشورهای غرب اروپا و عضو اتحادیه اروپا می باشد. کشور بلژیک مساحتی در حدود ۳۰،۵۲۸ کیلومتر مربع دارد و جمعیت آن بالغ بر ۱۱.۵ میلیون نفر بوده است. بلژیک با کشورهای فرانسه، آلمان، لوگزامبورک و هلند مرز مشترک دارد و زبان رسمی آن زبان های هلندی، آلمانی و فرانسوی می باشد، البته زبان هلندی بیشتر در این کشور رایج است.

پرچم بلژیک

پایتخت و بزرگترین شهر کشور بلژیک بروکسل می باشد. شهر بروکسل پرجمعیت ترین شهر بلژیک نیز محسوب می شود. کشور بلژیک دارای آب و هوای معتدلی است و میزان بارندگی ها در این کشور بسیار بالا است. طبیعت این کشور از رودخانه ها، رشته کوه های بلند، جنگل ها و دشت های بسیاری تشکیل شده است. واحد پول رایج در کشور بلژیک یورو می باشد. این کشور با وجود مشکلات اقتصادی که در دهه های قبل با آن مواجه بوده است، در حال حاضر تولید ناخالص داخلی بالایی دارد و وضیت اقتصادی بسیار مطلوبی دارد. اقتصاد بلژیک بر پایه خدمات است و وابسته به بازرگانی خارجی مخصوصاً کالاهای با ارزش افزوده است. فولادسازی یکی از صنایع بسیار پیشرفته در بلژیک می باشد. صادرات کشور بلژیک بیشتر خودرو، فلزات آهنی و غیر آهنی، البسه و مواد غذایی می باشد و واردات این کشور نفت خام و تولیدات نفتی، پوشاک و ماشین آلات است.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در بلژیک

افرادی که قصد سرمایه گذاری در بلژیک را دارند می توانند از طرق گوناگون مانند ثبت شرکت، خرید ملک، خرید اوراق قرضه دولتی، کارآفرینی و… اقدام نمایند. متقاضیان سرمایه گذاری در بلژیک می توانند بر اساس نوع سرمایه گذاری خود اقامت بلژیک را به دست آورند و بعد از گذشت 5 سال اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. از آنجایی که یکی از مهمترین مسیر های مهاجرت سرمایه گذاری می باشد و بایستی با دقت انجام گیرد. در ادامه به بررسی استاندارد های سرمایه گذاری در بلژیک و شاخص های تاثیر گذاری برای سرمایه گذاری در بلژیک می پردازیم و سپس روش های مختلف سرمایه گذاری در این کشور را بیان می نماییم.

استانداردهای سرمایه گذاری در بلژیک

افرادی که قصد سرمایه گذاری در بلژیک را دارند بایستی از نظام قضایی این کشور اطلاعات جامعی را داشته باشند. یکی از مهم ترین مسائلی که سرمایه گذار بایستی به آن توجه نماید حفظ اموال فرد در این کشور می باشد که این موضوع همان مصادره اموال می باشد. مصادره اموال در کشورهای مختلف از طرف دولت آن کشور به دو گونه مستقیم و غیرمستقیم بر سرمایه گذار خارجی تحمیل می گردد. لذا در این قسمت به بررسی ریسک از دست رفتن دارایی فرد در کشور بلژیک می پردازیم. نرخ مصادره اموال عددی بین 1 تا 7 می باشد که کمترین ریسک مربوط به عدد 1 می باشد. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می نمایید نرخ مصادره اموال یا ریسک از دست رفتن دارایی در بلژیک در کمترین حد خود می باشد.

نرخ مصادره اموال بلژیک

یکی دیگر از مسائلی که فرد متقاضی سرمایه گذاری در بلژیک باید به آن توجه نماید موضوع کنترل فساد توسط دولت بلژیک می باشد. فساد در هر کشوری امکان رشد صنعت یا کسب و کاری که سرمایه گذار خارجی آن را ایجاد نموده است کند می کند یا از بین می برد. فساد در بلژیک توسط دولت این کشور کنترل گردیده است. در نمودار زیر قدرت دولت برای کنترل فساد را می توان مشاهده نمود. (عدد شاخص بین 2.5 و منفی 2.5)

شاخص های اقتصادی تأثیر گذار در بلژیک

شاخص های اقتصادی تاثیر گذار در سرمایه گذاری نیز موضوع مهم و غیر قابل چشم پوشی برای سرمایه گذاران خارجی تلقی می گردد لذا برای سرمایه گذاری در بلژیک نیاز هست به بررسی شاخص های اقتصادی تاثیر گذار در این کشور بپردازم. یکی از مهم ترین شاخص های اقتصادی برای متقاضیان سرمایه گذاری در بلژیک میزان مالیات می باشد. مالیات بر شخص و مالیات بر شرکت دو مورد از مالیات های عمده ای هستند که سرمایه گذاران پرداخت می نمایند. همانطور که از نمودار های زیر پیداست، نرخ مالیات بر درآمد شخص در حدود 50 درصد و نرخ مالیات بر شرکت در حدود 29 درصد می باشد.

نمودار نرخ مالیات بر شرکت

نمودار نرخ مالیات بر درامد شخصی

میزان رشد اقتصادی در هر کشوری نشان دهنده اقتصاد پویا و رو به رشد آن کشور می باشد. نرخ رشد اقتصادی که افزایش میزان تولیدات ناخالص داخلی را نشان می دهد، برای کشور بلژیک  2.4- درصد است که در نمودار زیر نیز این موضوع قابل مشاهده می باشد.

یکی دیگر از شاخص های مهم اقتصادی تاثیر گذار که قابل توجه متقاضیان سرمایه گذاری در بلژیک می باشد، میزان تورم می باشد. همانطور که از نمودار زیر پیداست میزان تورم در سال 2019 در بلژیک در حدود 0.8 می باشد.

سرمایه گذاری در بلژیک از طریق خرید ملک

یکی از روش های سرمایه گذاری در بلژیک سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می باشد. افرادی که قصد خرید ملک در بلژیک را دارند، می توانند با سرمایه گذاری در ملک بین 350 تا 500 هزار یورو اقامت این کشور را برای خود و خانواده خود اخذ نمایند. شایان ذکر است قیمت ملک در کشور بلژیک در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و اروپای غربی پایین تر می باشد و فرد می تواند با سرمایه گذاری در بلژیک از طریق خرید ملک علاوه بر اینکه اقامت این کشور را به دست می آورد، می تواند از طریق اجاره دادن آنها درآمد مناسبی را نیز کسب نماید. خرید ملک برای افرادی که به عنوان تبعه یا مقیم بلژیک نمی باشند امکان پذیر است، از این رو این نوع سرمایه گذاری همواره مورد توجه متقاضیان سرمایه گذاری در بلژیک می باشد. شایان ذکر است، این نوع سرمایه گذاری در بلژیک شرط حضور ندارد و فرد می تواند بدون اقامت در این کشور اقامت خود را تمدید نماید. سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در کشورهای دیگر نظیر پرتغال و یونان نیز سبب اقامت می گردد.

سرمایه گذاری در بلژیک از طریق ثبت شرکت

یکی از روش های سرمایه گذاری در بلژیک که سبب اخذ اقامت این کشور می گردد از طریق ثبت شرکت می باشد، که فرد بایستی بیست درصد از سرمایه اولیه شرکت را که مبلغ 6,200 یورو می باشد، در یکی از موسسات این کشور به عنوان سپرده قرار دهد. در صورتی که فرد قصد ایجاد کسب و کاری را داشته باشد بایستی حداقل مبلغ 12400 یورو را به عنوان سرمایه برای ایجاد شرکتی با مسئولیت محدود سپرده گذاری نماید. افرادی که قصد سرمایه گذاری در بلژیک از طریق ثبت شرکت را دارند بایستی طرح تجاری خود را به تایید دفتر اسناد رسمی و دولت این کشور برساند و سپس کد شناسایی RIE را دریافت نماید. برای به تصویف رسیدن طرح تجاری فرد بایستی سرمایه مورد نیاز، زمینه فعالیت شرکت و… به درستی مشخص گردیده باشد. پس از دریافت پروانه شرکت و رعایت شرایط لازم فرد می تواند مجوز اقامتی بلژیک را دریافت نماید. یکی از روش های دیگر سرمایه گذاری در بلژیک از طریق ثبت شرکت، ایجاد شعبه ای از شرکت اصلی در این کشور می باشد که فرد می تواند با ایجاد شعبه شرکت خود در بلژیک با هزینه های کم و بدون نیاز به دفتر اسناد رسمی اقامت بلژیک را دریافت نماید. شرکت های سهامی عام نوع دیگری از شرکت ها می باشند که می تواند توسط 2 نفر ایجاد گردد. حداقل سرمایه اولیه مورد نیاز برای ایجاد این نوع شرکت در حدود 61,500 یورو می باشد. یکی از بهترین روش های کسب اقامت اروپا از طریق ثبت شرکت در اتریش حاصل می گردد که مزایا و آثار اقامتی بسیار زیادی برای متقاضی و خانواده وی به همراه دارد.

سرمایه گذاری در بلژیک از طریق کارآفرینی

کار آفرینی نیز یکی از راه های کسب اقامت بلژیک می باشد. شایان ذکراست لازمه کار آفرینی در بلژیک داشتن اقامت می باشد در واقع فرد می تواند از طرق دیگری مانند کار، تحصیل، ثبت شرکت و… در این کشور حضور یافته و اهداف کارآفرینانه خود را پی گیرد. دریافت اقامت از این طریق مستلزم ایجاد سود اقتصادی در حدود 35,000 یورو یا بیشتر در سال می باشد. افرادی که قصد سرمایه گذاری در بلژیک را از طریق کار آفرینی را دارند می توانند با ارائه نمودن طرحی نو آورانه  و با وارد کردن سرمایه اقامت بلژیک را کسب نمایند. مدت زمان بررسی پروسه مربوط به اعطای اقامت از این طریق بین 3 الی 8 ماه متغییر می باشد. کار آفرینانی که قصد دریافت سرمایه برای ایده های خود را دارند، با پیچیدگی ها و موانع بسیار زیادی روبه رو می باشند، لذا چناچه قصد سرمایه گذاری در بلژیک از طریق کارآفرینی را دارید می توانید با ایجاد شرکت در این کشور و سپرده گذاری در حدود 12400 یورو کار خود را آغاز نمایید.

سرمایه گذاری در بلژیک از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

اوراق قرضه ای که توسط دولت منتشر می گردد به عنوان نوعی بدهی تلقی می گردد که دولت موظف به پرداخت میزان این نوع بدهی به همراه سود آن در تاریخ سر رسید آن می باشد. سرمایه گذاران خارجی نیز می توانند سرمایه خود را صرف خرید اوراق قرضه دولتی در بلژیک نماید یکی از مزیت های این نوع سرمایه گذاری کم ریسک بودن آن می باشد. علاوه بر این موضوع این نوع سرمایه گذاری نیاز به سرمایه کلانی ندارد و فرد می تواند با مبالغ اندک نیز اقدام به خرید اوراق قرضه دولتی نماید. در طی سال سود متعارفی را فرد از این طریق دریافت می نماید. نمودار زیر نشان دهنده اوراق قرضه دولتی منتشر یافته به وسیله بلژیک در طی سالهای اخیر می باشد.

مزایای سرمایه گذاری در بلژیک

مزایای بسیار زیادی برای سرمایه گذاری در بلژیک وجود دارد. یکی از مهم ترین مزیت های سرمایه گذاری در این کشور اقتصاد آزاد کشور بلژیک می باشد زیرا در این کشور محدودیت تجارت وجود ندارد، بلژیک در میان صادرکنندگان برتر دنیا قرا گرفته است. از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در بلژیک می توان به دستیابی این کشور به بازار مصرفی اروپا اشاره کرد، چرا که این کشور نزدیک به مراکز عمده تولید و بازارهای فروش می باشد. یکی از مهم ترین موضوعاتی که در ایجاد بیزینس و کسب و کار جدید در این کشور وجود دارد نیروی کار متخصص و بهره ور می باشد. کشور بلژیک از نظر کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارند و هزینه خرید ملک در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی دیگر در سطح پایینی قرار دارد.

همانطور که استاندارد های سرمایه گذاری در این کشور را بررسی نمودیم و شاخص های اقتصادی را مطرح کردیم، بلژیک به عنوان یکی از کشورهای با کیفیت برای سرمایه گذاری شناخته می گردد. دولت نیز از سرمایه گذاران خارجی حمایت می کند و معافیت های مالیاتی بسیار زیادی را برای صاحبان مشاغل قرار داده است.

شایان ذکر است افرادی که اقامت دائم این کشور را دریافت می نمایند، می توانند برای اخذ تابعیت بلژیک درخواست دهند و این کشور دو تابعیتی را می پذیرد و فرد می تواند با داشتن تابعیت قبلی خود تابعیت بلژیک را نیز اخذ نماید.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در بلژیک

چگونه می توان از طریق سرمایه گذاری در بلژیک اقامت این کشور را اخذ کنیم ؟

دریافت اقامت  مستلزم ایجاد سود اقتصادی در حدود 35,000 یورو یا بیشتر در سال می باشد.

حداقل سپرده مورد نیاز برای سرمایه گذاری در بلژیک چقدر است ؟

حدود 12400یورو.

سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در بلژیک چقدر است ؟

بین 350 تا 500 هزار یورو.

مراحل ثبت شرکت در بلژیک چیست ؟

افرادی که قصد سرمایه گذاری در بلژیک از طریق ثبت شرکت را دارند بایستی طرح تجاری خود را به تایید دفتر اسناد رسمی و دولت این کشور برساند و سپس کد شناسایی RIE را دریافت نماید. برای به تصویف رسیدن طرح تجاری فرد بایستی سرمایه مورد نیاز، زمینه فعالیت شرکت و… به درستی مشخص گردیده باشد. پس از دریافت پروانه شرکت و رعایت شرایط لازم فرد می تواند مجوز اقامتی بلژیک را دریافت نماید.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در بلژیک ، اقامت بلژیک از طریق تمکن مالی ، هزینه اقامت در بلژیک ، مالیات در بلژیک ، مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت و تابعیت بلژیک در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی واقع گردید. مزیت های بسیار زیادی برای سرمایه گذاری در بلژیک وجود دارد ولی سرمایه گذاری در کشورهایی تظیر اتریش یا کانادا هزینه های کمتری را برای فرد در پی دارد. امیدورایم توانسته باشیم پاسخ سوالات و ابهامات شما را در باب سرمایه گذاری در بلژیک تشریح نموده باشیم. چنانچه درباره مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری سوال و پرسشی دارید می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان اخذ نمایید. دیدگاه این مقاله نیز برای بررسی سوالات و نظرات شما در باب سرمایه گذاری در بلژیک طراحی گردیده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *