سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه ، شرایط اقامت سرمایه گذاری در ترکیه، فرصت های سرمایه گذاری در ترکیه، حداقل سرمایه برای اقامت ترکیه ، شهروندی ترکیه ، اخذ شهروندی ترکیه ، مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه ، اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و امنیت سرمایه گذاری در ترکیه در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آیا سرمایه گذاری در ترکیه برای ایرانیان مقدور است؟ روش های سرمایه گذاری در این کشور چیست؟ ریسک مصادره اموال در ترکیه چقدر است؟ ترکیه یکی از کشور های زیبا در منطقه خاورمیانه و در مرز آسیا و اروپا می باشد؛ این کشور در چند سال اخیر با بالا بردن امکانات توریستی و تفریحی مقصد بسیاری از افراد؛ برای سفرهای تفریحی گردیده است و بعضاً گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند تمایل به سرمایه گذاری در ترکیه را ایجاد می نماید. اما سرمایه گذاری در این کشور نقاط ضعف و قوت بسیاری دارد که در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و مشاوره تخصصی و رایگان دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در ترکیه

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در ترکیه
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه
 • استانداردهای سرمایه گذاری در ترکیه
 • سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در ترکیه
 • سخن پایانی

شرایط عمومی سرمایه گذاری در ترکیه

قطعا تمام افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند ابتدا خواهان شناخت جغرافیا و شرایط عمومی و اقلیمی کشور مقصد خود می باشند و سپس آمار و ارقام سود سرمایه گذاری خود را بررسی خواهند نمود. کشور ترکیه در غربی ترین نقطه آسیا قرار دارد این کشور که به دو بخش بزرگ در آسیا و بخش کوچک در اروپای شرقی تقسیم می گردد. یکی از کشورهای زیبای منطقه می باشد.کشور ترکیه با نظام سیاسی جمهوری دارای حدود 82 میلیون نفر جمعیت است. کشور ترکیه دارای دین رسمی نمی باشد و اصطلاحا لائیک است، اما بیش از 80 درصد جمعیت این کشور مسلمان می باشند. افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند باید بدانند؛ این کشور از واحد پول مختص خود یعنی لیر استفاده می نماید.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

 کشور ترکیه از نظر جغرافیایی با کشورهایی مثل ایران، عراق، بلغارستان، یونان و… همسایه است و از طرفی از شمال و جنوب توسط دریاهای مهم سیاه و مدیترانه احاطه گردیده. این کشور در سالهای گذشته دچار نوسانات شدید سیاسی و اقتصادی شده است فلذا افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند بایستی این مقاله را به صورت کاملا دقیق مطالعه نمایند تا از تمامی مزایا و معایب اقدام خود مطلع باشند. در ادامه روش های سرمایه گذاری در ترکیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

در صورتی که فرد با سرمایه گذاری در ترکیه ، قصد اخذ پاسپورت ترکیه با سرمایه گذاری را دارد؛ بایستی بداند فقط در صورتی که در زمینه های اعلام شده از سوی دولت ترکیه سرمایه گذاری نماید، می تواند تابعیت این کشور را کسب کند. معمولا افراد می توانند برای خود و خانواده مطابق تعاریف بین المللی تابعیت را کسب نمایند. پروسه دریافت پاسپورت این کشور بین 3 تا 6 ماه می تواند به طول انجامد البته با توجه به بسترسازی برای جذب سرمایه توسط دولت ترکیه این زمان در حال کاهش می باشد. مطابق قواعد بین المللی اصل بر این است که همراه شامل همسر، فرزندان با سن کمتر از 18 سال می باشند. لیکن در موارد خاص فرد می تواند خارج از این چارچوب نیز اقدام به همراه داشتن خانواده نماید. مطابق قوانین داخلی کشور ترکیه تابعیت مضاعف امکان پذیر است و فرد با دریافت تابعیت کشور ترکیه می تواند تابعیت قبلی خود را حفظ نماید.

استانداردهای سرمایه گذاری در ترکیه

قطعا افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند؛ بسیاری عوامل تآثیر گذار را مورد تحلیل و بررسی قرار خواهند داد عواملی مانند نرخ مصادره اموال و امنیت سرمایه گذاری، فساد سیستماتیک و دولتی و … متاسفانه کشور ترکیه از نظر فساد در شرایط خوبی قرار ندارد، معمولا ادارات دولتی کشور دچار نفوذ و رشوه است. ریسک مصادره اموال در کشور ترکیه در سالهای اخیر بسیار رشد منفی داشته است به نحوی امروزه اگر شخصی قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارد بایستی بسیار مراقب رفتار و خطرات دولتی این کشور برای سرمایه گذاری خود باشد. نرخ مصادره اموال در کشور ترکیه هم اکنون 5 از 7 می باشد که عدد بسیار بالایی است و نشاگر خطر بالا برای سرمایه گذاران است. در هر حال کشور ترکیه و ایران با انعقاد دو تفاهمنامه سعی در پایین آوردن خطرات سرمایه گذاری نموده اند که در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

 • توافقنامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری

  این توافق نامه مقرر کرده است تا دولت ترکیه و ایران از سرمایه گذاری های متقابل حمایت کنند و به دلایل واهی اقدام به مصادره اموال ننمایند لیکن با توجه به عدد 5 از 7 در ریسک مصادره اموال می توان گفت ضمانت اجرایی در این خصوص وجود ندارد.

 • توافقنامه پیشگیری دوگانه مالیاتی

  دولتهای ایران و ترکیه با انعقاد این توافق نامه مقرر نموده اند تا سرمایه گذاران مجبور به پرداخت مالیات دارایی و درآمد در هر دو کشور نباشند به این صورت که سرمایه گذار، فقط در یکی از این کشور ها مالیات پرداخت خواهد نمود.

 • نرخ مصادره اموال

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از طرق سرمایه گذاری در ترکیه خرید ملک می باشد . مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه تا سال 2016 یک میلیون دلار امریکا بود که می توانستند با این مبلغ در این کشور اقدام به خرید ملک کنند،  اما امروز با توجه به این امر که دولت این کشور قصد دریافت سرمایه و جذب سرمایه گذار دارد این مبلغ را به 250 هزار دلار امریکا تغییر داده است. البته از این مقدار کمتر نیز میسر است تا فرد بتواند اقدام به خرید ملک نماید لیکن باید توجه داشت که آثار اقامت بلند مدت و یا تابعیتی برای او در پی نخواهد داشت.” مقاله سرمایه گذاری در ترکیه توسط متخصصین موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و تالیف شده است، هرگونه کپی برداری از این مقاله بدون ذکر منبع شرعاً حرام و غیرقانونی می باشد و درصورت مشاهده مورد پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت” . افراد می توانند با خریداری ملک حداقل به مبلغ 250 هزار دلار امریکا در هر نقاط معین شده از سوی دولت این کشور اقدام به دریافت پاسپورت و طی مراحل اعطا تابعیت نمایند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

کشور ترکیه در راستای جذب افرادی جهت سرمایه گذاری در ترکیه اقدام به اعطا تابعیت با سپرده گذاری می نماید این کشور قوانین قدیمی خود را که حداقل 3 میلیون دلار امریکا مورد نیاز می دانست تا به افراد و علاقه مندان تابعیت این کشور را اعطا نماید تغییر داده است. هم اکنون افرادی قصد سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده گذاری در این کشور را دارند می توانند با اندوخته 500 هزار دلار امریکا در یکی از بانک های مشخص شده این کشور موفق به اخذ پاسپورت و تابعیت ترکیه شوند. البته این نوع سرمایه گذاری قطعا سود آوری خاص برای افراد در برابر خرید ملک و یا دیگر روش های سرمایه گذاری نخواهد داشت زیرا فرد تا سه سال حق خروج مبلع از حساب خود را ندارد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

علاقه مندان به سرمایه گذاری در ترکیه در بخش خرید سهام می توانند با خرید هام شرکت های معتبر مورد تایید وزارت صنایع این کشور اقدام به خرید سهام به ارزش 500 هزار دلار امریکا نماید. نکته قابل توجه در این روش همانند تمام سرمایه گذاری ها در این کشورمطابق طرح جدید ترکیه برای جذب سرمایه گذار کاهش حداقل سهام خریداری شده از 2 میلیون دلار امریکا به 500 هزار دلار امریکا است که خود نشان دهنده اوضاع نابسامان اقتصادی این کشور و تلاش در جهت دریافت سرمایه خارجی است. باید توجه داشت در صورتی که این خرید سهام تحت نظر وزارت صنایع این کشور انجام نگردد دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور را به دنبال نخواهد داشت.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

کشور ترکیه در راستای جذب سرمایه خارجی و ایجاد تمایل به سرمایه گذاری در ترکیه به افرادی که تحت نظر وزارت خزانه داری این کشور اوراق قرضه به حداقل مبلغ 500 هزار دلار امریکا خریداری نمایند تابعیت و پاسپورت اعطا می نماید. اوراق قرضه برگه ای تجاری است که حکم وام را به شرکت های سهامی دارد این اوراق ” مقاله سرمایه گذاری در ترکیه توسط متخصصین موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و تالیف شده است، هرگونه کپی برداری از این مقاله بدون ذکر منبع شرعاً حرام و غیرقانونی می باشد و درصورت مشاهده مورد پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت”.  دارای سود سالیانه از محل سود خالص شرکت مربوطه دارد و در انتها می تواند یا تبدیل به سهام شرکت شود و یا قیمت آن به دارنده بازگردد. دارندگان این نوع اوراق و افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه را دارند بایستی بدانند حق انتقال این اوراق تا 3 سال را نخواهند داشت.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک

افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند می توانند با سرمایه گذاری در شرکت های فعال در زمینه املاک نیز به هدف خود تحقق بخشیده و تابعیت این کشور را دریافت نمایند. سرمایه گذاری در شرکت های فعال در زمینه املاک الزاما نیاز نیست به عنوان یک خرید اوراق و یا سرمایه گذاری از طریق خرید سهام این شرکت ها باشد بلکه این روش با سرمایه گذاری بر روی پروژه های مختلف ساختمان سازی محقق خواهد گردید. سود این نوع سرمایه گذاری می تواند تا بعضی مواقع تا 5 درصد از اصل پول سرمایه گذاری شده باشد. افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه در بخش شرکت های فعال در زمینه املاک را دارند باید مراقب باشند تا پروژه مقصد برای سرمایه گذاری دارای شرایط قانونی و مجوز های لازم باشد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی

بسیاری از افراد قصد سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی در این کشور را دارند و  خواهان داشتن اطلاعات در این خصوص هستند که چگونه این امر منجر به دریافت اقامت و تابعیت کشور ترکیه می گردد. مطابق تغییرات اخیر به وجود آمده در قوانین این کشور کارآفرینی دارای حداقل میزان سرمایه نمی باشد لیکن بایستی کارفرما پس از اجرایی شدن بیزینس و فعالیت خود اقدام به استخدام  50 شهروند ترکیه ای نماید این شهروندان بایستی دارای پاسپورت این کشور باشند. در صورتی که کارفرما بتواند این شرط دولت ترکیه را جهت سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کار آفرینی محقق سازد تابعیت و پاسپورت این کشور به او تعلق خواهد گرفت .

پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در ترکیه

آیا با خرید اوراق قرضه می توانیم اقامت ترکیه را بدست آوریم ؟

بله.کشور ترکیه در راستای جذب سرمایه خارجی و ایجاد تمایل به سرمایه گذاری در ترکیه به افرادی که تحت نظر وزارت خزانه داری این کشور اوراق قرضه به حداقل مبلغ 500 هزار دلار امریکا خریداری نمایند تابعیت و پاسپورت اعطا می نماید.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری از طریق حساب بانکی چقدر است ؟

500 هزار دلار آمریکا.

مزایای سرمایه گذاری در کشور ترکیه چیست؟

فرد با داشتن این پاسپورت میتواند به 148 کشور جهان بدون نیاز ویزا سفر نماید، کشور ترکیه برای سرمایه گذاران خود شرط حضوری را مقرر ننموده است و این امر برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه بدون حضور فیزیکی را دارند بسیار مناسب می باشد، بیمه خدمات درمانی در کشور ترکیه رایگان می باشد و اگر سرمایه گذار موفق به دریافت پاسپورت این کشور شود تمام خدمات را می تواند دریافت نماید.

هزینه خرید ملک در ترکیه چقدر است ؟

250هزار دلار آمریکا.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در ترکیه ، مزایای سرمایه گذاری در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت ، شرایط اقامت سرمایه گذاری در ترکیه ، طرق سرمایه گذاری در این کشور و شرایط دریافت تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این مقاله به صورت علمی و کاربردی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. در سالهای اخیر با تغییر قوانین مهاجر پذیر ترکیه و آسان نمودن شرایط سرمایه گذاری در ترکیه افراد بسیاری خواهان اقدام در این راستا گردیده اند در همین راستا وکلا و مشاورین موسسه حقوقی ملک پور اقدام به جمع آوری این نگاشته نمودند تا با در اختیار قرار دادن اطلاعات رایگان در این زمینه علاوه بر اطلاع رسانی صحیح و دارای منبع موثق به سوالات ایجاد شده برای همراهان همیشگی خود پاسخ دهند. همچنین شما می توانید در این خصوص با کارشناسان و مشاوران حقوق بین الملل، موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. شما قادر خواهید بود در بخش پایانی مقاله و قسمت ثبت پرسش، نظرات و پرسش های خود را در خصوص سرمایه گذاری در ترکیه بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *