سرمایه گذاری در جمهوری چک

سرمایه گذاری در جمهوری چک

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

سرمایه گذاری در جمهوری چک، مهاجرت به جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری ، قوانین و شرایط اخذ اقامت جمهوری چک ، استانداردهای سرمایه گذاری در جمهوری چک، دستیابی به اقامت و تابعیت جمهوری چک از طریق سرمایه گذاری؛ موضوع بررسی علمی و تخصصی در این مقاله هستند. آیا جمهوری چک کشور مناسبی برای سرمایه گذاری می باشد؟ چه میزان سرمایه برای سرمایه گذاری در این کشور مورد نیاز است؟ کدام روش های سرمایه گذاری در جمهوری چک منجر به اخذ اقامت و تابعیت این کشور می گردد؟ کیفیت زندگی در جمهوری چک شرایط مطلوبی دارد و نسبت به سایر کشورهای اروپایی از نظر هزینه های زندگی مقرون به صرفه می باشد و از دهه 1990 تاکنون حجم بالایی از سرمایه گذاری مستقیم خارجی را به خود جلب کرده است.در این مقاله به نکات ضروری سرمایه گذاری در چک، پرداخته شده است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر، می توانید به صورت رایگان با مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس گرفته و مشاوره تخصصی دریافت کنید.

سرمایه گذاری در جمهوری چک

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در جمهوری چک
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در جمهوری چک
 • استانداردهای سرمایه گذاری در جمهوری چک
 • شاخص های اقتصادی تأثیر گذار بر سرمایه گذاری در جمهوری چک
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
 • مزایای سرمایه گذاری در جمهوری چک
 • معایب سرمایه گذاری در جمهوری چک
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در جمهوری چک
 • سخن پایانی

شرایط عمومی سرمایه گذاری در جمهوری چک

جمهوری چک کشوری واقع در اتحادیه اروپا و با جمعیتی در حدود ده میلیون و پانصد هزار نفر و مساحت 78،867 کیلومتر مربع؛ دارای موقعیت جغرافیایی خوبی در قلب اروپا می باشد. آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان همسایگان این کشور از ناحیه غرب و شرق به شمار می روند.سرمایه گذاری در جمهوری چک به دلیل جایگاه جغرافیایی و زیر ساخت های مناسب، نرخ پایین بیکاری برابر با 1.9 درصد و حقوق پایین پرداختی به کارمندان، می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی باشد. کرون چک (CZK) واحد پول رسمی این کشور است.معافیت مالیاتی شرکتها برای مدت 5 سال ، تأمین زیرساخت ها با هزینه های مقرون به صرفه ، معافیت از تجهیزات و ماشین آلات وارداتی، کمک هزینه های آموزشی؛ برخی از مشوق هایی است که توسط دولت چک به سرمایه گذاران خارجی اعطا شده است.در نهایت، باید توجه داشت که متأسفانه امکان تبدیل کرون به یورو وجود ندارد و همین نکته منفی درباره اقتصاد جمهوری چک به شمار می رود.

 • عوامل تاثیر گذار بر کیفیت زندگی در جمهوری چک

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در جمهوری چک

همانطور که مشهود است، برخی از راه های سرمایه گذاری در جمهوری چک، برای فرد آثار اقامتی به دنبال دارند و برخی راه ها چنین امکانی را در اختیار فرد قرار نمی دهند. به عنوان مثال، با دریافت ویزای کسب و کار طولانی مدت؛ فرد و خانواده وی در آغاز کار ویزای 6 ماهه دریافت می کنند و سپس امکان اقامت یک ساله نیز وجود دارد. در ویزای سرمایه گذاری نه تنها خود فرد بلکه اعضای خانواده و مدیران اجرایی شرکت نیز اقامت 2 ساله دریافت می کنند. با گذشت 5 سال، اخذ اقامت دائم و بعد از 10 سال دریافت پاسپورت جمهوری چک برای فرد میسر می شود.     

استانداردهای سرمایه گذاری در جمهوری چک

یکی از موارد مهمی که لازم است افراد متقاضی سرمایه گذاری در جمهوری چک به آن توجه داشته باشند سلامت نظامی قضایی این کشور و نحوه برخورد با سرمایه گذران خارجی در این کشور است. نرخ مصادره اموال نیز تأثیر بسزایی بر تصمیم برای سرمایه گذاری در کشور مورد نظر دارد چرا که نشان می دهد دولت کشور مورد نظر امکان نقض قراردادها را دارد یا خیر و آیا کشور مورد نظر می تواند به شکل ناگهانی رفتار خود را با سرمایه گذاران خارجی تغییر دهد. جمهوری چک از جنبه های ذکر شده شرایط مناسبی دارد بدین مفهوم که برخورد نظام قضایی آن با سرمایه گذاران خارجی تبعیض آمیز نیست. نمودار زیر نشان دهنده ریسک مصادره اموال در جمهوری چک در 6 ساله گذشته است که مطابق با نمودار نرخ آن برابر با 1 است. این رقم در واقع نشان دهنده ریسک پایین مصادره اموال در جمهوری چک می باشد.

 • نرخ مصادره اموال

 • نرخ بیکاری

شاخص های اقتصادی تأثیر گذار بر سرمایه گذاری در جمهوری چک

در هنگام بررسی شرایط سرمایه گذاری در جمهوری چک لازم است برخی شاخص های اقتصادی تأثیرگذار همچون نرخ مالیات و نرخ تولید ناخالص داخلی بررسی شوند. در بخش زیر به این دو شاخص پرداخته شده است:

 • مالیات در کشور جمهوری چک

  اهمیت بررسی مالیات توسط متقاضیان سرمایه گذاری در جمهوری چک از آن نظر است که بالاتر بودن میزان مالیات نشان از سود پایین تر سرمایه گذاران دارد. نمودار زیر میزان مالیات در کشور جمهوری چک را نشان می دهد. بر اساس اطلاعات ارائه شده، میزان مالیات در بازه زمانی سال های 1993 تا 2017 برابر با 15.52 درصد بوده است.

 • تولید ناخالص داخلی (GPD)

  اهمیت بررسی تولید ناخالص داخلی از آن نظر است که میزان سودآوری سرمایه گذاری در جمهوری چک را به فرد نشان می دهد. نمودار زیر نشانگر روند تولید ناخالص داخلی جمهوری چک در بازه زمانی سال های 1997 تا 2018 است. میانگین رشد ناخالص داخلی در این بازه برابر با 2.52 درصد است.

سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق خرید ملک

اگرچه خرید ملک یکی از روش های سرمایه گذاری در جمهوری چک محسوب می شود مسیر مناسبی برای اخذ اقامت این کشور نیست. به طور کلی، خرید ملک برای مقاصد تجاری و صنعتی، مسکونی و یا خرید ملک برای شرکت و کارخانه از شیوه های خرید ملک در جمهوری آذربایجان است. در واقع، اگرچه تبعه کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز امکان خرید ملک در جمهوری چک را دارند به دلیل نداشتن آثار اقامتی بهتر است اقامت جمهوری چک را به شیوه دیگری اخذ کرده و سپس سرمایه خود را در چنین حوزه ای قرار دهند.

سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در جمهوری چک محسوب می شود که به موجب آن شخص متقاضی می تواند کسب و کار خود را راه اندازی نماید. در واقع، قدم ابتدایی آن است که فرد بیزینس پلن خود را ارائه دهد و بعد بیزینس خود را اجرایی نماید. ثبت شرکت با مسئولیت محدود رایج ترین شیوه ثبت شرکت در جمهوری چک است. ویزاهای سرمایه گذاری ارائه شده در جمهوری چک دارای دو نوع هستند که شرایط و امکاناتی که هریک در اختیار فرد قرار می دهد کاملا با دیگری متفاوت است. ویزای نوع اول با هدف کسب و کار طولانی مدت و ویزای نوع دوم با هدف سرمایه گذاری های بزرگ در اختیار افراد قرار می گیرند. در بخش بعدی به ویزای سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق کارآفرینی خواهیم پرداخت.

سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در جمهوری چک محسوب می شود که به موجب آن شخص متقاضی می تواند کسب و کار خود را راه اندازی نماید. در واقع، قدم ابتدایی آن است که فرد بیزینس پلن خود را ارائه دهد و بعد بیزینس خود را اجرایی نماید. ثبت شرکت با مسئولیت محدود رایج ترین شیوه ثبت شرکت در جمهوری چک است. ویزاهای سرمایه گذاری ارائه شده در جمهوری چک دارای دو نوع هستند که شرایط و امکاناتی که هریک در اختیار فرد قرار می دهد کاملا با دیگری متفاوت است. ویزای نوع اول با هدف کسب و کار طولانی مدت و ویزای نوع دوم با هدف سرمایه گذاری های بزرگ در اختیار افراد قرار می گیرند. در بخش بعدی به ویزای سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق کارآفرینی خواهیم پرداخت.

 • ویزای سرمایه گذاری در کشور چک

  این نوع سرمایه گذاری در جمهوری چک نیز از طریق ثبت شرکت صورت می پذیرد بدین طریق که فرد با رعایت برخی شرایط و الزامات می تواند برای سهامداران و مدیران اجرایی شرکت نیز ویزا دریافت کند. با این حال، در صورتیکه تعداد مدیران اجرایی شرکت از پنج نفر تجاوز کند اثبات تأثیر حضور آنها بر کسب و کار شرکت ضرورت می یابد. برای اخذ این ویزا رعایت الزامات زیر ضروری است:

 • ارائه یک طرح تجاری و نشان دادن نوع سرمایه گذاری در این کشور

 • ایجاد حداقل بیست شغل تمام وقت برای شهروندان اتحادیه اروپا و قرار دادن آنها تحت اسنخدام در طول مدت قرارداد.

 • داشتن سرمایه حدوداً 75000000 کرونی (معادل 2.058.000 یورو) برای سرمایه گذاری در جمهوری چک. در این شرایط می توان سرمایه را تماماً به شکل نقدی و تا 60% از سرمایه را در قالب دارایی های غیر ملموس و ملموس به عنوان مثال در قالب ماشین آلات و یا املاک و مستغلات نشان داد.

در مورد این نوع سرمایه گذاری لازم است توجه شود که حدوداً 30 تا 45 روز زمان می برد تا چنین ویزایی با اعتبار 2 سال صادر شود. نشان دادن اظهارنامه مالی دو سال مالی گذشته و سابقه کیفری نیز از الزامات دیگر برای شروع سرمایه گذاری در جمهوری چک به شمار می روند.

سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق کارآفرینی

ویزای کسب و کار بلند مدت کارآفرینان به افرادی که با هدف راه اندازی بیزینس جدید و کارآفرینی وارد چک می شوند امکان سرمایه گذاری می دهد. اغلب افراد ترجیح می دهند چنین اقدامی را از طریق شرکت با مسئولیت محدود انجام دهند. مدیر عامل شرکت و اعضای خانواده وی از طریق قرار دادن سرمایه حداقل 2 میلیون کرونی (معادل 80 هزار یورو) در شرکت می توانند این ویزای بلند مدت را اخذ کنند. پروسه اخذ این ویزا معمولاً 120 روز بوده و در ابتدا 6 ماهه صادر می شود. در نهایت، امکان تمدید آن به مدت یک سال دیگر نیز وجود دارد.

سرمایه گذاری در جمهوری چک از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

خرید اوراق قرضه نیز همچون خرید ملک آثار اقامتی خاصی برای سرمایه گذاران خارجی به دنبال ندارد. افراد بالای 18 سالی که تبعه کشورهای خارجی هستند امکان خرید اوراق قرضه در جمهوری چک را دارند. سیاست دولت در این زمینه تأمین بدهی های دولت است که به همین سبب سودی نیز به شکل سالیانه به خریداران پرداخت خواهد شد. حداقل مبلغی که لازم است سرمایه گذاران برای خرید اوراق قرضه و سرمایه گذاری در جمهوری چک در نظر بگیرند 30 هزار کرون چک است.

مزایای سرمایه گذاری در جمهوری چک

در این بخش به مزایای سرمایه گذاری در جمهوری چک پرداخته شده است:

 • داشتن موقعیت جغرافیایی خوب به سبب قرار گرفتن در اروپای مرکزی
 • عضویت در اتحادیه اروپا علی رغم قرار نگرفتن در منطقه یورو
 • رشد اقتصادی قابل توجه معادل 3.2% در سال 2017 (OECD)
 • داشتن روابط بین المللی مثبت و پایدار، پایداری ارز، دسترسی مناسب به بازار اروپا و عملکرد قوی و مستقل بانک مرکزی جمهوری چک
 • کیفیت بالای نیروی کار و متوسط بودن هزینه ها
 • پایین و رضایت بخش بودن هزینه های عمومی

معایب سرمایه گذاری در جمهوری چک

باید توجه داشت که سرمایه گذاری در جمهوری چک علاوه بر مزایا معایبی نیز دارد که این بخش به بررسی آنها اختصاص یافته است:

 • دلسرد شدن سرمایه گذاران خارجی به دلیل هدم تغییر ارز این کشور به یورو
 • تأثیرپذیری اقتصاد جمهوری چک از صادرات و سرمایه گذاری های خارجی و قابلیت تبدیل این موضوع به آسیب در در مواقع بحران
 • بالا بودن میانگین سن در کشور جمهوری چک و در نتیجه کمبود نیروی کار که این خود بر توسعه کشور و روند تولید داخلی تأثیرگذار است.
 • اگرچه شرایط کنونی جمهوری چک مناسب است، تنش های سیاسی و اقتصادی گذشته موجب شده کارفرمایان خارجی برای سرمایه گذاری در جمهوری چک نگرانی داشته باشند.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در جمهوری چک

ویزای کسب و کار بلند مدت در کشور جمهوری چک چیست؟

ویزای کسب و کار بلند مدت کارآفرینان به افرادی که با هدف راه اندازی بیزینس جدید و کارآفرینی وارد چک می شوند امکان سرمایه گذاری می دهد. اغلب افراد ترجیح می دهند چنین اقدامی را از طریق شرکت با مسئولیت محدود انجام دهند.

سرمایه مورد نیاز برای ویزای کسب و کار چقدر است؟

2میلیون کرون.

چند نوع ویزا سرمایه گذاری در جمهوری چک وجود دارد؟

دو نوع ویزا. ویزای نوع اول با هدف کسب و کار طولانی مدت و ویزای نوع دوم با هدف سرمایه گذاری های بزرگ در اختیار افراد قرار می گیرند.

آیا با خرید ملک در جمهوری چک می توانیم اقامت این کشور را بدست آوریم؟

خیر.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در جمهوری چک با دشواری هایی مواجه است که موجب می شود بیشتر سرمایه گذاران با دلایل خاص و توجیه پذیر سرمایه گذاری در این کشور را در دستور کار قرار دهند. از طرفی میزان سرمایه اولیه برای سرمایه گذاری در جمهوری چک نسبت به بسیاری کشورها همچون اتریش، اسپانیا، مجارستان و … بالاتر است. بنابراین، می تواند قبل از چنین تصمیم گیری فرصت سرمایه گذاری در کشورهای دیگر نیز بررسی شود. شما سروران گرامی می توانید از کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور MIE اتریش اطلاعات تکمیلی را در زمینه سرمایه گذاری در جمهوری چک دریافت کنید. مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین موسسه ملک پور نیز خدمتی دیگر از این موسسه است. امکان ثبت نظر و دیدگاه نیز در بخش پایانی این مقاله برای شما فراهم شده است.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام. در صورت داشتن ویزا سرمایه گذاری و شرایط لازم می توانید بعد از گذشت 5 سال، اقامت دائم و بعد از 10 سال پاسپورت جمهوری چک را دریافت کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *