سرمایه گذاری در سوئد

سرمایه گذاری در سوئد ، مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری ، قوانین و شرایط سرمایه گذاری در سوئد ، خرید بیزینس در سوئد ، اقامت سوئد از طریق خرید ملک ، شرایط سرمایه گذاری در سوئد و اخذ اقامت و پاسپورت سوئد از طریق سرمایه گذاری را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. چرا در سوئد سرمایه گذاری کنیم؟ از چه روشهایی می توان در سوئد سرمایه گذاری کرد؟ آیا با سرمایه گذاری در سوئد می توان اقامت دائم این کشور را کسب کرد؟ در این مقاله تلاش کرده ایم به این دست از سوالات شما عزیزان پاسخ بدهیم. سوئد مرکز نوآوری، پایداری، ایجاد همکاری و برابری است. این امر باعث می شود كه شركتها مطابق با خواسته هایشان در یک دنیای هدفمند توسعه یافته گسترش یابند و از آن استفاده كنند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود برای سرمایه گذاری در سوئد، می توانید با کارشناسان موسسه  حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه MIE اتریش؛ تماس گرفته و مشاوره ی تخصصی و رایگان دریافت نمایید

سرمایه گذاری در سوئد

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در سوئد
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در سوئد
 • استانداردهای سرمایه گذاری در سوئد
 • شاخص های اقتصادی تاثیر گذاربرسرمایه گذاری در سوئد
 • سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت
 • مزایای سرمایه گذاری در سوئد
 • معایب سرمایه گذاری در سوئد
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در سوئد
 • سخن پایانی

شرایط عمومی سرمایه گذاری در سوئد

سوئد در شمال اروپا قرار دارد و دارای آب و هوایی سرد و قطبی است. این کشور همسایه ی کشورهایی چون فنلاند، نروژ و دانمارک است. زبان این کشور سوئدی و بزرگترین مذهب در این کشور مسیحیت پروتستان است. پایتخت کشور سوئد استکهلم است.سوئد مهاجرپذیر است و از 10 میلیون نفر جمعیت آن حدودا 3 میلیون خارجی هستند. سوئد سومین کشور بزرگ عضو اتحادیه ی اروپاست.از دیگر شهرهای بزرگ این کشور می توان به گوتنبرگ، مالمو، اوپسالا و وستروس اشاره کرد.

پرچم سوئد

 این کشور پادشاهی مشروطه دارد و به صورت پارلمانی اداره می شود. همچنین سوئد عضو سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، شورای اروپا، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، شورای نوردیک و مدل نوردیک می‌باشد. سوئد هشتمین سرانه تولید ناخالص داخلی را در جهان، چهارمین جایگاه از نظر اقتصاد رقابتی و همچنین جایگاه خوبی در جنبه‌های مختلف ملی مثل کیفیت زندگی، آزادی شهروندی، کمبود اختلاف طبقاتی، آموزش، بهداشت، رفاه و توسعه انسانی دارد.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در سوئد

سرمایه گذاری و گرفتن اقامت از طریق آن فقط به واسطه ی ثبت کردن شرکت ممکن می باشد و گرفتن اقامت از طریق خرید ملک و دیگر راه های سرمایه گذاری، نیازمند داشتن اقامتی طولانی در این کشور است که از طریق اقامت طولانی مدت می توان برای خرید ملک اقدام کرد.یعنی تنها با خرید ملک، امکان گرفتن اقامت سوئد ممکن نیست. معمولا افراد سرمایه گذار، تنها برای کسب سود و مقاصد تجاریشان اقدام به سرمایه گذاری نمی کنند بلکه به دنبال کسب اقامت آن کشور و گرفتن پاسپورت می باشند. کشور سوئد به آن دسته از سرمایه گذارانی که از راه کارآفرینی به مدت 5 سال در قالب ثبت شرکت در سوئد اقامت داشته باشند، اقامت دائم می دهد و شخص متقاضی می تواند برای پاسپورت خود درخواست بدهد.

پس اگر قصد گرفتن اقامت دائم سوئد و پاسپورت آن را از راه سرمایه گذاری در سوئد دارید، باید به مدت 5 سال در این کشور کارآفرینی کنید و طرح تجاری شما به سود دهی برسد و سپس برای اقامت دائم این کشور درخواست کنید.

استانداردهای سرمایه گذاری در سوئد

سوئد یکی از مهم ترین کشورهای تولید کننده در دنیا و از رقبای اصلی اروپا در این زمینه است. سوئد با توجه به تاریخچه و پتانسیلش در تکنولوژی، فن آوری و روابط بین المللی به عنوان دومین کشور نوآور دنیا شناخته می شود. یکی از نکات حائز اهمیت سرمایه گذاری در این کشور ، اطمینان از امنیت آن از لحاظ حقوقی و نظام قضایی و همچنین نوع برخورد سوئد با موضوع مصادره ی اموال سرمایه گذاران خارجی است. از این نظر کشور سوئد هیچ تفاوتی میان سرمایه گذاران خارجی با شهروندان داخلی خودش قائل نیست. سوئد یکی از کم خطرترین کشورها در زمینه ی خطر مصادره ی اموال است و سرمایه گذاری در سوئد محیط امنی را داراست. در نمودار زیر میزان مصادره  اموال را مشاهده می کنید که همانطور که مشخص است ریسک سرمایه گذاری و خطر مصادره ی اموال در کشور سوئد بسیار پایین است.

نرخ مصادره اموال سوئد

(در این نمودار میزان ریسک خطر مصادره ی اموال را مشاهده می کنید که همانطور که مشخص است ریسک سرمایه گذاری و خطر مصادره ی اموال در کشور سوئد بسیار پایین است.)

شاخص های اقتصادی تاثیر گذار برسرمایه گذاری در سوئد

سوئد از لحاظ سیاسی و از لحاظ اقتصادی شرایط بسیار مطلوبی دارد و طبق گفته ی مجمع جهانی، سوئد از لحاظ امکانات و تعهدات کاری جزو ده اقتصاد برتر دنیاست. بالا بودن میزان درآمد سرانه ی سوئد و اقتصاد رقابتی قوی این کشور ازمواردی است که مورد توجه سرمایه گذاران بسیاری قرار می گیرد.علاوه بر این موضوع با نگاهی به شاخص هایی مثل مالیات، نرخ بیکاری و تولید ناخالص داخلی کشور سوئد بیشتر متوجه مناسب بودن بسترهای اقتصادی برای سرمایه گذاری در سوئد میشویم. از آنجایی که پویا بودن یا نبودن یک اقتصاد، از طریق نرخ بیکاری آن مورد مشاهده است با توجه به نمودار نرخ بیکاری سوئد در سال های 2014 تا 2019 متوجه وضعیت اقتصادی سوئد خواهیم شد.

نرخ بیکاری سوئد

همان طور که مشاهده می کنید بیشترین نرخ بیکاری در سوئد در ژوئن سال 2014 به مقدار 2.9 درصد بوده و کمترین مقدار آن در ماه های آخر سال 2018 بوده که به 5/5 درصد رسیده و در ژانویه ی 2019 مقدار 7.1 درصد را در نمودار مشاهده می کنیم. یکی از فاکتورهای مهم برای سرمایه گذاران میزان نرخ مالیات است که تاثیر بسزایی در انتخاب کشور برای سرمایه گذاری در آن را دارد.مالیات در کشور سوئد همچون دیگر کشورهای اروپایی بر چند نوع می باشد که از آنها میتوان به مالیات بر درآمد، مالیات بر سود، مالیات سهم کارفرما، مالیات بر سود بانکی و مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد که هرکدام نرخ مخصوص به خود را دارد. پس برای سرمایه گذاری ، سرمایه گذارانی که کسب و کاری دارند که به سود دهی می رسد باید توجه خاصی به نرخ مالیات بر سوئد نیز داشته باشند.هم اکنون میانگین سود، مالیات بر سرمایه و مالیات بر درآمد در کشور سوئد 16/2 درصد می باشد که آن را در نمودار زیر مشاهده می کنید.

مالیات سوئد

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک

برخی گمان می کنند با خرید ملک در سوئد نیز می توان در این کشور به امر سرمایه گذاری در سوئد پرداخت اما،  باید توجه داشته باشید همان گونه که گفته شد سرمایه گذاری از طریق خرید ملک و مستغلات، تنها زمانی برای خارجیان امکان پذیر است که فرد سرمایه گذار مدت زمان طولانی ای در این کشور اقامت داشته باشد. در حقیقت فرآیند خرید ملک ساده و سریع است اما برای اشخاص متقاضی که غیر اروپایی هستند زمانی به آن ها تضمین قطعی داده می شود که اقامت سوئد آن ها قانونی شده باشد و منبع درآمد آنها نیز کاملا مشخص باشد. پس دقت داشته باشید که تنها به واسطه ی خرید ملک و سرمایه گذاری در این زمینه ها، نمیتوان اقامت دائم این کشور را به دست آورد.همچنین دقت داشته باشید که دولت سوئد برای جلوگیری از ایجاد پولشویی و بازار سیاه قانونی وضع کرده که طبق آن اگر فردی بعد از خرید ملکی، تصمیم به فروش آن بگیرد، به سود ناشی از فروش آن ملک مالیاتی در حدود 70 درصد سود دریافتی تعلق می گیرد. اگر قصد دارید تا از طریق خرید ملک در کشوری سرمایه گذاری کنید، پیشنهاد ما به شما سرمایه گذاری در این زمینه در کشورهایی چون یونان یا پرتغال یا اسپانیاست چون علاوه بر سودی که از فروش املاک در این کشور ها عاید شما می شود،سرمایه گذاری در این کشورها آثار و ماهیت اقامتی نیز به دنبال دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با موسسه ی ملک پور تماس حاصل نمایید تا با مشاوره ی رایگان با کارشناسانی مجرب، سوالات شما را برطرف نماییم.

سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری  از طریق ثبت شرکت یکی از راه هایی است که به وسیله ی آن فرد متقاضی می تواند اقامت سوئد را به دست بیاورد. دولت سوئد جهت استقبال از ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور و برای تشویق تاجران ماهر و کارآفرین این برنامه را فراهم کرده است. برای ثبت شرکت ابتدا باید نوع فعالیت خود را مشخص کرده و شرکت راثبت کنید و ایده ی اولیه ی شرکت به نام بیزینس پلن را برای بررسی بیشتر ارائه دهید. از شرایط ثبت شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرط اول

  شخص متقاضی باید ثابت کند برای فعالیتی که قصد انجام آن را در سوئد دارد حداقل 2 سال سابقه ی کار داشته باشد.

 • شرط دوم

  ارائه ی مدرک دانشگاهی آکادمیک در زمینه ی تجارت نیز می تواند موثر باشد.

 • استانداردهای سرمایه گذاری در سوئد

  فرد متقاضی باید ثابت کند برای 2 سال اولیه ی اقامت آزمایشی در سوئد توانایی پرداخت هزینه های خود را دارد.این مبلغ برای خود فرد متقاضی 200 هزار کرون، برای همسر ایشان 100 هزار کرون و برای هر فرزند زیر 18 سال مبلغ 50 هزار کرون در حساب خود داشته باشد.

 • شرط سوم

 • شرط چهارم

  دو نفر سوئدی، باید عضوی از هیئت مدیره ی شرکت باشند.

 • شرط پنجم

  حداقل سرمایه ی اولیه ی موردنیاز شرکت، در صورتی که شرکت قبلا ثبت شده باشد 50 هزار کرون و در صورت خرید یا ثبت یک شرکت نوپا این مبلغ باید 100 هزار یورو باشد.

برای این کار ابتدا باید فرم درخواست ثبت شرکت پر شده و ایده ای اولیه را جه بررسی بیشتر ارائه دهید. بعد از قبولی ایده با همکاری شخص یک بیزینس پلن تهیه میگردد و بعد شرکت ثبت می گردد که تمامی این اقدامات باید قبل از به راه انداختن شرکت و ورود به سوئد انجام شود. در انتها گزارش های لازم را به اداره ی مهاجرت ارائه میگردد. توجه داشته باشید اقامتی که فرد متقاضی از طریق ثبت شرکت در سوئد به دست آورده باشد در صورتی اجازه ی اقامت بلند مدت است که شخص 5 سال پیاپی را در سوئد زندگی کرده و مشغول کارآفرینی باشد.در اینصورت بعد از گذشت 5 سال موردنظر، فرد می تواند برای شهروندی درخواست دهد. مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در سوئد:

 • پرینت حساب بانکی شخص متقاضی که نشان دهد فرد و خانواده اش هزینه های زندگی برای دو سال اول را دارا می باشند.
 • تحویل مدارک رسمی که نشان دهنده ی ارزش سهام فرد متقاضی سرمایه گذار در آن شرکت می باشد.
 • پاسپورت معتبر
 • تحویل مدارکی که نشان دهد فرد متقاضی سرمایه گذاری در سوئد، تجربه ی کافی درزمینه ی فعالیت تجاری ارائه شده را داراست.

اگر شما متقاضی سرمایه گذاری در این کشور  از طریق ثبت شرکت هستید باید توجه داشته باشید ارائه ی طرحی قوی یا بیزینس پلن(business plan) که اثبات کند طرح شما برای منافع کشور سوئد مفید است بسیار مهم و بااهمیت است چون سوئد غالبا قوانین سخت گیرانه ای برای شهروندان ایرانی وضع می کند.

مزایای سرمایه گذاری در سوئد

سرمایه گذاری در کشور سوئد مزایایی دارد که از میان آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرایط سیاسی و اقتصادی مطلوب
 • سوئد جزو ده کشور برتر دنیا از لحاظ امکانات و تعهدات کسب و کار است.
 • نظام مالیاتی مناسب کشور سوئد و نرخ مالیات شرکت های سوئد که جزو کمترین مالیات ها در اروپا می باشد.
 • ریسک کم سرمایه گذاری در سوئد از لحاظ قظایی و سرمایه گذاری
 • ساده بودن سرمایه گذاری و عدم وجود تشریفات سخت و پیچیده

معایب سرمایه گذاری در سوئد

توجه داشته باشید که با توجه به مطالب گفته شده،کشور سوئد چندان گزینه ی مناسبی برای سرمایه گذاری از راه های ثبت شرکت و یا خرید ملک نمی باشد و پیشنهاد ما کشورهایی مثل پرتغال، اتریش، مالتا، آلمان و اسپانیا می باشد. این مقاله در رابطه با سرمایه گذاری  توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تهیه شده و هرگونه کپی و انتشار بدون ذکر منبع آن خلاف قانون و شرعا حرام می باشد.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در سوئد

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در سوئد چیست؟

پاسپورت معتبر، پرینت حساب بانکی شخص متقاضی که نشان دهد فرد و خانواده اش هزینه های زندگی برای دو سال اول را دارا می باشند، تحویل مدارک رسمی که نشان دهنده ی ارزش سهام فرد متقاضی سرمایه گذار در آن شرکت می باشد.

شرایط ثبت شرکت در سوئد چیست؟

شخص متقاضی باید ثابت کند برای فعالیتی که قصد انجام آن را در سوئد دارد حداقل 2 سال سابقه ی کار داشته باشد. ارائه ی مدرک دانشگاهی آکادمیک در زمینه ی تجارت نیز می تواند موثر باشد.

آیا از طریق سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت می توانیم اقامت سوئد را بدست آوریم؟

بله.

چه زمانی می توانیم اقامت دائم سوئد را بگیریم؟

کشور سوئد به آن دسته از سرمایه گذارانی که از راه کارآفرینی به مدت 5 سال در قالب ثبت شرکت در سوئد اقامت داشته باشند،اقامت دائم می دهد.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در سوئد ، دریافت اقامت دائم سوئد از طریق سرمایه گذاری در سوئد، ثبت شرکت جهت سرمایه گذاری در کشور سوئد و استاندارد های مربوط به آنها در این نوشتار به صورت کامل و جامع بررسی شد.از آن جا که اقامت سوئد به علت پیشرفته بودن این کشور و اقتصاد خوب آن مد نظر افراد بسیاری است، برآن شدیم تا مسائل مهم در این باره را به نگارش درآوریم تا راهنمای شما باشد. امیدواریم توانسته باشیم سئوالات شما را در رابطه با سرمایه گذاری در سوئد جواب داده باشیم.در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در مورد سرمایه گذاری در سوئد می توانید با مشاوران مجرب ما در امر حقوق بین الملل تماس حاصل گرفته و مشاوره ی تلفنی رایگان در امر مهاجرت دریافت نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ همگانی و یا در بخش پایانی این مقاله یادداشت کنید تا به دیدگاه مشاورین ما برسد و آن ها بر آن شوند تا پاسخ شما عزیزان و سروران را در اسرع وقت بدهند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *