سرمایه گذاری درقطر

آنچه در این صفحه خواهید خواند نمایش

و انواع روش های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در قطر ، هزینه ثبت شرکت در قطر ، فرصت های سرمایه گذاری در قطر ، قوانین و شرایط سرمایه گذاری در قطر ، خرید ملک در قطر ، مشکلات زندگی در قطر ، اخذ اقامت دائم در قطر ، معایب ثبت شرکت در قطر و روش های سرمایه گذاری در کشور قطر  در این مقاله علمی مورد بررسی قرار می گیرد. چگونه می توان در قطر سرمایه گذاری کرد؟ آیا سرمایه گذاری در این کشور منجر به دریافت اقامت می شود؟ استانداردهای سرمایه گذاری در کشور قطر به چه صورت است؟ سیاست های سرمایه گذاری در قطر به گونه ای مدیریت می شود که، سرمایه گذاران خارجی بتوانند به راحتی در این کشور حضور داشته باشند و سرمایه های خود را در پروژه های مختلف تزریق نمایند. قطر، کشور ثروتمندی است اما از نظر تکنولوژِی کشور نوپایی هست که در حال گسترش زیرساخت های لازم است تا بتواند خودش را به کشورهایی مانند امارات متحده ی عربی نزدیک سازد. شما عزیزان می توانید برای بررسی شرایط خود جهت سرمایه گذاری در کشور قطر، با کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس  گرفته و مشاوره تخصصی و رایگان دریافت نمایید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در قطر
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در قطر
 • استانداردهای سرمایه گذاری در قطر
 • سرمایه گذاری در قطر از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در قطر از طریق املاک و مستغلات
 • سرمایه گذاری در قطر از طریق سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری در قطر از طریق خرید سهام و اوراق قرضه
 • بررسی اخذ اقامت و تابعیت قطر
 • مزایای سرمایه گذاری در قطر
 • معایب سرمایه گذاری در قطر
 • سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در قطر
 • سخن پایانی

شرایط عمومی سرمایه گذاری در قطر

قطر یک کشور کوچک در جنوب غرب آسیا است که جمعیت آن حدودا دو میلیون و ششصد هزار نفر است. این کشور در گذشته مستعمره ی بریتانیا بوده و در حال حاضر استقلال یافته و نظام پادشاهی در این کشور حکفرما است. کشور قطر از نظر داشتن منابع طبیعی بسیار غنی است و دارای ذخایر وسیع نفتی و گازی است و به علت جمعیت کمی که دارد، و منابع بی کران طبیعی بسیار ثروتمند است. پایتخت این کشور دوحه و واحد پول آنها ریال است. نکته ی جالب در خصوص جمعیت کشور قطر این است که حدود شصد درصد جمعیت را مهاجرین تشکیل می دهند که اکثرا کارگر هستند و برای کار به این کشور مهاجرت کرده اند. این کشور نیز مانند سایر کشورهای عربی، شرایط بسیار سختی برای اهدای اقامت دارد و این کشورها اصلا مهاچر پذیر نیستند. این مقاله توسط مشاورین موسسه ی حقوقی ملک پور تهیه شده است و هرگونه کپی برداری از آن فیر قانونی است.

استانداردهای سرمایه گذاری

متقاضیانی که  قصد سرمایه گذاری در یک کشور را دارند باید به نکات اساسی و مهمی توجه داشته باشند تا بتواند یک سرمایه گذاری موفق را تجربه نمایند. عوامل مختلف و زیادی میتواند در موفق بودن یک سرمایه گذاری تاثیرگذار باشد. سرمایه گذاری در قطر موضوع بسیار مهمی است و سرمایه گذار باید مطمئن شود که اگر سرمایه گذاری انجام داد و با یک مشکل حقوقی برخورد پیدا کرد، چه برخوردی با او می شود. چون اگر محاکم قضایی کشور مقصد سالم نباشد، میتواند میان فرد خارجی و شهروند خود تفاوت قائل شود و این موضوع به ضرر سرمایه گذار است. از جمله شاخص ها و استاندارهای سرمایه گذاری، شاخص مصادره اموال می باشد. این شاخص نشان میدهد که اموال شخص سرمایه گذار تا چه حد امنیت خواهد دشت و دولت کشور تا چه میزان از او حمایت خواهد کرد. در جدول زیر میتوانید این نرخ مصادره اموال را مشاهده بفرمایید:

 • نرخ مصادره اموال

توجه داشته باشید که این نرخ بین 1 تا 7 است و امن ترین سرمایه گذاری برای کشوری است که به 1 نزدیک باشد.

شاخص های اقتصادی تأثیر گذار

همان طور که بیان شد برای سرمایه گذاری ، باید شاخص های اقتصادی زیادی را درنظر داشت که یکی از مهمترین آنها، میزان تولید ناخالص ملی آن کشور است. این نرخ بیان گر این موضوع هست  که چه تعداد سرمایه گذاری خارجی در این کشور حضور دارند و انتقال سرمایه انجام داده اند. در نمودار زیر می توانید این نرخ را در مقایسه با 2 کشور کویت و امارات را ملاحظه بفرمایید:

 • رشد ناخالص داخلی

از دیگر عوامل بسیار مهم در موضوع سرمایه گذاری در قطر، نرخ مالیات پرداختی سرمایه گذار است. کشور قطر مالیاتی برای درآمد فردی در نظر نگرفته است، اما شرکت ها ملزم به پرداخت مالیات به دولت این کشور هستند. در نمودار زیر می توانید این نرخ را ملاحظه بفرمایید:

 • نرخ مالیات

نرخ تورم، شاخص تاثیر گذار دیگری است که در پروسه ی سرمایه گذاری موثر خواهد بود. سیاست های اقتصادی دولت قطر به گونه ای بوده است که توانسته اند تورم را کنترل نمایند و در نمودار زیر میتوانید ملاحظه بفرمایید:

 • نرخ تورم

سرمایه گذاری در قطر از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در قطر به افرادی توصیه میشود که تنها به دنبال گسترش بیزنس خود هستند و قصد دریافت اقامت ندارند. همچنین افراد خارجی اجازه ندارند که مالکیت 100 درصدی یک شرکت قطری را داشته باشند و تنها مجاز هستند 49 درصد سهم آن شرکت را خریداری نمایند و حتما شریک قطری داشته باشند که 51 درصد سهم باقی مانده، متعلق به شریک بومی و قطری باشد. برای ثبت شرکت در قطر فرد باید یک طرح تجاری بسیار قوی ارائه دهد و حتما شریک قطری داشته باشد. ثبت شرکت در کشور قطر منجر به دریافت اقامت دائم نمیشود و فرد سرمایه گذار اقامت موقت دریافت میکند که سالیانه قابل تمدید است ولی هیچ تضمینی برای تمدید آن وجود ندارد.

سرمایه گذاری در قطر از طریق املاک و مستغلات

خرید ملک یکی از روش های سرمایه گذاری است که در برخی کشورهای خوب اروپایی مانند: پرتغال و اسپانیا نیز منجر به دریافت اقامت نیز می شود. بسیاری از افراد ثروتمند تمایل دارند که در مناطق لوکس این کشور ملکی خریداری کنند، اما باید بدانید خرید ملک در این کشور منجر به دریافت اقامت نمی شود .حتی اگر ملک بسیار ارزشمند و گران قیمتی خریداری نمایید. از دیگر نکات خرید ملک در این کشور، موضوع حق مالکیت است؛ بر اساس قوانین کشور قطر، فرد خارجی نمیتواند مالکیت 100 درصد یک ملک را داشته باشد و سند را به نام خود بزند و باید نصف ملک به نام شریک قطری او باشد. در سال های اخیر کشور قطر مناطقی را به عنوان مناطق آزاد اقتصادی اعلام کرده است که فرد خارجی بتواند مالکیت 100 درصدی نسبت به ملک خود داشته باشد. نمودار رشد قیمت املاک و مستغلات را ملاحظه می فرمایید:

سرمایه گذاری در قطر از طریق سپرده بانکی

افراد که قصد سرمایه گذاری در قطر را دارند، تنها زمانی می توانند در این کشور افتتاح حساب داشته باشند که مجوز حضور قانونی این کشور را اخذ کرده باشند. همان طور که بیان شد دریافت مجوز حضور در  قطر، مزیتی برای سرمایه گذاران ندارد و بانک های این کشور نیز سود بالایی نسبت به سپرده ها پرداخت نمی کنند. در نتیجه سرمایه گذاری در بانک های این کشور خیلی منطقی به نظر نمی آید، مگر اینکه شما قصد داشته باشید برای بیزنس خود حسابی در بانک های این کشور افتتاح نمایید و با شماره حساب خود به بیزنس و انتقال پول میان شرکت و مشتریان خود اقدام نمایید.

سرمایه گذاری در قطر از طریق خرید سهام و اوراق قرضه

کشور قطر دارای بورس فعال و پر سودی است که متقاضیان زیادی هر ساله در آن سرمایه گذاری می کنند. درست است که سرمایه گذاری در بورس میتواند بسیار پر سود باشد، اما این موضوع به هیچ عنوان منجر به دریافت اقامت این کشور برای متقاضیان نمی شود. این موضوع بستگی به مبلغ سرمایه گذاری نیز ندارد و حتی اگر متقاضی تعداد زیادی سهام نیز خریداری نماید .

بررسی اخذ اقامت و تابعیت قطر

همان طور که بارها در طول مقاله به آن اشاره شد، سرمایه گذاری درکشور  قطر، به هیچ عنوان منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت نمی شود. در بسیاری از روش های سرمایه گذاری در این کشور، فرد متقاضی حتی نمیتواند ماک 100 درصدی کسب و کار خود شود و حتما باید یک شریک قطری داشته باشد. افرادی که قصد انجام یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور را دارند، باید در انتخاب کشور خود بسیار دقیق عمل کنند و تمام جوانب آن را بسنجند.

مزایای سرمایه گذاری در قطر

اقتصاد کشور قطر بسیار رو به رشد است و اکثر سرمایه گذاری های اصولی در این کشور منجر به سودآوری های کلان میشود. از آنجایی که این کشور دارای مخازن غنی نفتی و گازی است، سرمایه گذارانی که در این حوزه فعال هستند، میتوانند به سودآوری برسند. از آنجایی که این کشور عضو سازمان WTO یا سازمان تجارت جهانی است، سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کرده است و سرمایه گذاران از امنیت سرمایه های خود، اطمینان خاطر نسبی دارند. از دیگر مزایای سرمایه گذاری در این کشور، ارزان بود نیروی کار است که این امر حاشیه سود کارفرما را تا سطح زیادی افزایش می دهد.

معایب سرمایه گذاری در قطر

موضوع سرمایه گذاری از جمله مواردی است که در کنار داشتن مزایای بسیار، معمولا معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که در زیر به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 • عدم کسب مالکیت 100 درصدی در بسیاری از موارد سرمایه گذاری

 • عدم اجازه ی مالکیت 100 درصدی نسبت به خرید املاک

 • اجباری بودن داشتن شریک قطری در بسیار از موارد سرمایه گذاری

 • عدم کسب اقامت از طریق سرمایه گذاری

 • مهاجر ناپذیر بودن این کشور

سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در قطر

✅مراحل ثبت شرکت در قطر چیست؟

برای ثبت شرکت در قطر فرد باید یک طرح تجاری بسیار قوی ارائه دهد و حتما شریک قطری داشته باشد.

✅آیا با ثبت شرکت در قطر می توانیم اقامت این کشور را بدست اوریم؟

خیر.

✅نرخ مصادره اموال چقدر است؟

این نرخ بین 1 تا 7 است.

✅پرداخت مالیات  در کشور قطر چگونه است؟

 کشور قطر مالیاتی برای درآمد فردی در نظر نگرفته است، اما شرکت ها ملزم به پرداخت مالیات به دولت این کشور هستند.

مقالات مرتبط

سخن پایانی

سرمایه گذاری در قطر ، مشکلات زندگی در قطر ، هزینه ثبت شرکت در قطر ، انواع روش های سرمایه گذاری را به طور کامل در این مقاله علمی مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم. دانستیم که سرمایه گذاری در قطر به روش های مختلفی امکان پذیر است، اما هیچکدام از این روش های سرمایه گذاری منجر به دریافت اقامت و یا تابعیت کشور قطر نمیشود. اقتصاد این کشور پویا و رو به توسعه و رشد است و سرمایه گذاری در قطر میتواند سود فراوانی برای متقاضیان و سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. شما عزیزان میتوانید در قسمت انتهای این مقاله سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *