سرمایه گذاری در لیتوانی

سرمایه گذاری در لیتوانی ، اقامت لیتوانی با خرید ملک ، اقامت لیتوانی ، مزایا و معایب مهاجرت به لیتوانی ، مهاجرت به لیتوانی  از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفته است. شرایط لازم برای اخذ اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری کدام است؟ آیا روشی تحت عنوان دریافت اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد؟ حداقل میزان سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در این کشور چقدر است؟ مبحث مربوط به سرمایه گذاری در لیتوانی بدون شک از جزییات فراوانی برخوردار می باشد که ما در این نوشتار به تحلیل نکات پر اهمیت و مهم سرمایه گذاری در لیتوانی و روش های سرمایه گذاری در لیتوانی پرداخته ایم. در صورتی که در رابطه با وضعیت و چگونگی سرمایه گذاری در لیتوانی سوالی در ذهنتان به وجود آمد می توانید با مشاورین ما تماس حاصل نمایید و پاسخ سوالات خود را از طریق مشاوره رایگان با وکلای بین المللی با تجربه موسسه حقوقی ملک پور(MIE اتریش) دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در لیتوانی

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در لیتوانی
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در لیتوانی
 • استانداردهای سرمایه گذاری در لیتوانی
 • شاخص های اقتصادی تاثیرگذار برسرمایه گذاری در لیتوانی
 • سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید اوراق قرضه دولتی
 • مزایا و معایب سرمایه گذاری در لیتوانی
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در لیتوانی
 • سخن پایانی

زندگی در لیتوانی

کشور لیتوانی از نظر موقعیت جغرافیایی در مکانی استراتژیک  واقع شده است که این مکان تقاطع اروپا و اوراسیا است. این کشور به نسبت اکثر کشورها مساحت کمی دارد و جمعیتی بالغ بر 2.8 میلیون نفر دارد.کشور لیتوانی از جمله کشورهای حوزه بالتیک است.حوزه بالتیک شامل سه کشور می شود که  دو کشور دیگر حوزه بالتیک، استونی و لتونی می باشند.تمام کشورهای حوزه بالتیک عضو اتحادیه اروپا هستند. کشور لیتوانی عنوان سوم را در بازار بزرگ مرزی به خود اختصاص داده است. این کشور از جمله کشورهاییست که صنایع قوی در حوزه فناوری در خود جای داده است.

جهت  سرمایه گذاری در لیتوانی می بایست به این نکته توجه ویژه داشت که فناوری در اقتصاد این کشور نقش مهمی دارد. به طور کلی در کشور لیتوانی میزان رشد تولید ناخالص در  2016 میلادی به میزان2.3 درصد افزایش پیدا کرد و در سال 2017 این نرخ به 3.8 درصد افزایش قابل توجهی پیدا کرد.  در ادامه مقاله به بررسی روش های سرمایه گذاری در لیتوانی می پردازیم.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در لیتوانی

بسیاری از اشخاص به دلیل اروپایی بودن این کشور و نزدیکی آن با ایران تمایل دارند که در این کشور سرمایه گذاری کنند. در کل فرصت های سرمایه گذاری در لیتوانی می تواند از طریق ثبت شرکت، کارآفرینی، خرید ملک و یا روش های دیگر تعریف گردند، اما توجه کنید که تمامی روش های سرمایه گذاری در لیتوانی منجر به دریافت اقامت از این کشور نمی شود و تنها می تواند تحت شرایط خاصی برای شما سودآور باشد. در خصوص دریافت اقامت و تابعیت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری، در صورتی که ارزش اموال شخص سرمایه گذرا در این کشور   از مبلغ 260،000 یورو کمتر باشد، متقاضی مجوز این را دارد که به مدت 5 سال اقامت لیتوانی را داشته باشد. در صورتی که یک شخص خارجی تقاضا داشته باشد که در لیتوانی کار کند می بایست از اداره این کشور کسب اجازه کند. این امر برای مهاجرین وارد شده به این کشور از دشواری های زیادی برخوردار است.

در صورتی که شخص خارجی متقاضی اقامت لیتوانی  شرکتی را در این کشور به ثبت رساند و کسب و کار خویش را راه بیاندازد، با این پیش فرض می تواند در شرکت خود بدون هیچ اجازه و محدودیتی کار کند.

استانداردهای سرمایه گذاری در لیتوانی

متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در لیتوانی را دارند می بایست راه های مهاجرت به لیتوانی از طریق سرمایه گذاری در لیتوانی را بشناسند. بسیاری از اشخاص به دلیل اروپایی بودن این کشور و نزدیکی آن با ایران تمایل دارند که در این کشور سرمایه گذاری کنند. در کل فرصت های سرمایه گذاری در لیتوانی می تواند از طریق ثبت شرکت، کارآفرینی، خرید ملک و یا روش های دیگر تعریف گردند. همچنین استان های مختلف در لیتوانی روش های سرمایه گذاری متفاوتی را ارائه می دهند تا بتوانند سرمایه گذاران را از سراسر دنیا برای سرمایه گذاری در لیتوانی جذب کنند. در برخی از این روش ها می توانید از سرمایه ای که به لیتوانی انتقال می دهید استفاده کنید. توجه کنید که تمامی روش های سرمایه گذاری در لیتوانی منجر به دریافت اقامت از این کشور نمی شود و تنها می تواند تحت شرایط خاصی برای شما سودآور باشد. بنابراین حتما قبل از سرمایه گذاری در لیتوانی و کشورهای دیگر با وکیل مهاجرتی معتبر در این زمینه مشورت نمایید و اطلاعات دقیق کسب کنید. کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور در خدمت شما هستند تا علمی ترین و به روزترین اطلاعات در خصوص سرمایه گذاری در لیتوانی و دیگر کشورها را در اختیار شما قرار دهند.  سرمایه گذاری در لیتوانی موضوعی است که باید با توجه به اقتصاد این کشور و قوانین حاکم بر آن تحلیل گردد. از جمله نکات ضروری جهت سرمایه گذاری در لیتوانی موضوع ریسک سرمایه گذاری در این کشور است.

شاخص های اقتصادی تاثیرگذار بر سرمایه گذاری در لیتوانی

از دیگر شاخصه های اقتصادی تاثیر گذار جهت سرمایه گذاری در لیتوانی، می توان به نرخ بیکاری، تورم، رشد اقتصادی، تولید ناخالص داخلی و مواردی از این قبیل اشاره کرد. در این قسمت تعدادی از این شاخص های اقتصادی تاثیرگذار در سرمایه گذاری در لیتوانی را مورد بررسی قرار می دهیم.  اقتصاد لیتوانی درست بعد از بحران اقتصادی سال 2009 به طور مداوم در حال رشد بوده و این کشور در ژانویه سال 2015 به منطقه یورو و همچنین به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ( OECD)   Organisation for Economic Co-operation and Development  ) ملحق شد. مجموع درآمد این کشور در قیاس با بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا کم می باشد. با توجه به آمار سرمایه گذاری در این کشور، نرخ تولید ناخالص داخلی این کشور حدود 42.1 درصد از متوسط اتحادیه اروپا می باشد.

دولت این کشور در زمینه سرمایه گذاری در لیتوانی به برابری و ایجاد عدالیت در برابر سرمایه گذاران خارجی و داخلی اعتقاد دارد.  در نظر دولت این کشور سرمایه گذاران خارجی از این حق برخوردار هستند که بدون هیچ  قیدی پس از سرمایه گذاری ابتدایی در این کشور، دوباره با کسب درآمد به سرمایه گذاری بپردازند. در شکل ذیل میزان سرمایه گذاری خارجی در لیتوانی را به نمایش گذاشته ایم.

یکی دیگر از شاخصه های اقتصادی تاثیرگذار، تورم یک کشور می باشد. همانگونه که مشاهده می فرمایید میزان تورم در لیتوانی از سال های 1993 به بعد بشدت کاهش یافته است.

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید ملک در سالیان اخیر متقاضیان خود را پیدا کرده است ولی اگر هدف شما از سرمایه گذاری در لیتوانی دریافت اقامت از این کشور است، حتما باید بدانید که آیا شما به واسطه خرید ملک در این کشور می توانید اقامت دریافت کنید یا خیر. در سال های اخیر با توجه به ثبات سیاسی و همینطور سبک زندگی لیتوانی ها متقاضیان خرید ملک رو به افزایش هستند و از طرفی سن املاک در لیتوانی نسبتا متوسط است و اگر شما قصد خرید ملک را دارید، حتما باید مقررات خرید ملک در لیتوانی را بدانید و بعد از آن اقدام کنید. به طور کلی سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید ملک از جمله آسان ترین و کم هزینه ترین روش در اروپا محسوب می گردد. هم اکنون درخواست جهت خرید ملک در کشور لیتوانی در حال رشد است. به طور کلی بنای ساختمان در اکثر شهرهای بزرگ به ویژه پایتخت لیتوانی رشد قابل توجهی داشته است.

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق کارآفرینی از جمله روش هایی است که شما در صورتی که واجدشرایط برای اقدام از آن طریق باشید و همچنین قاعده و راه و رسم آن را بدانید، می توانند اقامت لیتوانی را اخذ نمایند. ثبت شرکت یکی از پرطرفدارترین روش سرمایه گذاری در لیتوانی و سایر کشورها توسط مهاجرین می باشد. از آنجایی که کشور لیتوانی مساحت کمی دارد  برنامه های سرمایه گذاری در این کشور از تنوع زیادی برخوردار نیست. نکته مهم هر ثبت شرکتی داشتن طرح تجاری قوی و داشتن سرمایه کافی برای راه اندازی کسب و کار در کشور مورد نظر می باشد. شما در واقع با ثبت شرکت به تنهایی، نمی توانید اقامت لیتوانی را داشته باشید بلکه باید در قالب ثبت شرکت کارآفرینی داشته باشید. مقاله پیش رو به وسیله موسسه حقوقی ملک پور MIE تهیه و تألیف گردیده و هرگونه کپی برداری از این مقاله بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی است .توصیه ما این است که در صورتی که با کشور لیتوانی آشنایی ندارید حتما با وکلای خبره ما در موسسه حقوقی ملک پور در این زمینه مشورت کنید.در این روش سرمایه گذاری در لیتوانی باید حتما چند تبعه لیتوانی (3 شهروند) باید به صورت تمام وقت در این شرکت استخدام شوند و حقوق ماهانه آنها باید حداقل 2 برابر میانگین حقوق ماهانه ناخالص باشد.

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

یکی از روش های سرمایه گذاری در لیتوانی خرید اوراق قرضه دولتی است که به طرق مختلف مثل سرمایه گذاری در بورس به صورت مستقیم امکان پذیر است. دولت لیتوانی قوانینی در این خصوص به تصویب رسانیده است. این نوع از اوراق  در لیست اوراق بهادار این کشور وجود دارند. اوراق مذکور در رابطه با پژوهش های سبز و از حمایت  مستقیم دولت برخوردار است .در کل آیا ما ایرانیان می توانیم با سرمایه گذاری در لیتوانی و ورود به بازار خرید اوراق اقامت لیتوانی را از طریق سرمایه گذاری اخذ کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: کشور لیتوانی برنامه های مختلفی را جهت سرمایه گذاری در لیتوانی ارائه می کند .در حال حاضر شما با این نوع سرمایه گذاری در لیتوانی نمی توانید اقامت این کشور را اخذ نمایید و اگر هدف شما اقامت در کنار داشتن سود اقتصادی است، باید از طرق دیگر برای سرمایه گذاری در لیتوانی اقدام نمایید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در لیتوانی

سرمایه گذاری در لیتوانی دارای مزایایی است که در ذیل به آنها اشاره شده است:

 • لیتوانی عضو منطقه شنگن و اتحادیه اروپاست و از سال 2015 نیز عضو منطقه یورو نیز شده است.
 • جو اقتصادی کشور لیتوانی با توجه به تنوع اقتصادی، جوی مناسب جهت تشکیل کسب و کار است.
 • در این کشور فناوری و تکنولوژی با سرعت زیادی در حال گسترش و پیشرفت است.
 • عضویت لیتوانی در اتحادیه اروپا، موافقتنامه شنگن و بسیاری از توافقنامه های دیگر در اتحادیه اروپا این موقعیت را ایجاد می کند که از مزایای یک بازار مشترک اروپایی بهره مند شوند.

مطمعناً در کنار نکات مثبت هر روش مهاجرتی، معایب و نکات منفی نیز وجود دارد که لازم است پیش از هرگونه اقدامی نسبت به آن آگاهی داشته باشید و از کنار هم قرار دادن نکات مثبت و منفی سرمایه گذاری در لیتوانی به جمع بندی در این خصوص برسید. باید گفت سرمایه گذاری در لیتوانی روش به نسبت سختی است و برای هر کسی امکان پذیر نمی باشد.

 • از مهمترین عیوب سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در لیتوانی این است که ثبت شرکت در لیتوانی آسان نمی باشد عمدتاً شرکتی که برای شما در این کشور ثبت می گردد، امکان دارد از قبل ثبت شده باشد و این ریسک خیلی بالایی دارد که حتی  بدهی های مالیاتی زیادی نیز داشته باشد.
 • بوروکراسی که در کشور لیتوانی حاکم شد تقریباً بدون نتیجه بوده است. فساد و عدم شفافیت در برخی از بخش های اقتصادی مانع توسع کشور می شود و سرمایه گذاران بالقوه را از بین می برد.
 • نوسان سرمایه گذاری در لیتوانی در چند سال پیش باعث شده که ریسک سرمایه گذاری در این کشور زیاد به نظر آید.
 • وابستگی شدید به صادرات روسیه و کشورهای در حال ظهور نیز از دیگر معایب سرمایه گذاری و ناامن بودن سرمایه گذاری در این کشور می باشد.

پاسخ به سوالات متداول درباره سرمایه گذاری در لیتوانی

آیا لیتوانی عضو شنگن است؟

بله ، لیتوانی آسان ترین شرایط در اروپا را، برای اخذ ویزای شینگن در نظر گرفته است.

امنیت سرمایه گذاری در لیتوانی به چه صورت است؟

با توجه به نرخ مصادره اموال در این کشور، سرمایه گذاری در لیتوانی، از امنیت خوبی برخوردار است.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در لیتوانی چگونه است ؟

 در این روش سرمایه گذاری در لیتوانی باید حتما چند تبعه لیتوانی (3 شهروند) باید به صورت تمام وقت در این شرکت استخدام شوند و حقوق ماهانه آنها باید حداقل 2 برابر میانگین حقوق ماهانه ناخالص باشد.

آیا با سرمایه گذاری در لیتوانی می توانیم اقامت این کشور رابدست آوریم؟

خیر.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در لیتوانی و روش های اخذ اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری در این مقاله علمی مورد تفحص و بحث قرار گرفته شد. سرمایه گذاری در لیتوانی یکی از سوالات مهمی است که توسط شما متقاضیان محترم مطرح شده است و تیم حرفه ایی MIE را واداشته است تا با نگارش مقاله جامع و علمی به شما پاسخ دهیم. سرمایه گذاری در لیتوانی از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری، شاخص مالیات در لیتوانی از موارد مهمی است که باید مد نظر قرار دهید. روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در لیتوانی وجود دارد که شامل: خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی و … می باشد اما باید به این نکته توجه بفرمایید هر نوع سرمایه گذاری در لیتوانی منجر به اخذ اقامت این کشور برای متقاضی نمی شود. اگر هدف شما سرمایه گذاری و اخذ اقامت است، با هزینه کمتر و پروسه کوتاه تر می توانید برای کشورهای تاپ اروپایی نظیر سوئیس، اتریش، اسپانیا و … اقدام کنید.. سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق تمام روش های ذکر شده در این نوشتار منجر به اخذ اقامت در لیتوانی نمی شود. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاع دقیق از شرایط مهاجرت و سرمایه گذاری در لیتوانی ، با کارشناسان مؤسسه ملک پور ارتباط برقرار نمایید و بصورت رایگان مشاوره تلفنی داشته و وضعیت کلی خود را آنالیز نمایید.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. مزایایی همچون : لیتوانی عضو منطقه شنگن و اتحادیه اروپاست و از سال 2015 نیز عضو منطقه یورو نیز شده است ، جو اقتصادی کشور لیتوانی با توجه به تنوع اقتصادی، جوی مناسب جهت تشکیل کسب و کار است ، در این کشور فناوری و تکنولوژی با سرعت زیادی در حال گسترش و پیشرفت است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *