سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان ، سرمایه گذاری در گرجستان برای اقامت ، مبلغ سرمایه گذاری در گرجستان ، مزایای سرمایه گذاری در گرجستان ، سرمایه گذاری در گرجستان برای اقامت ، فرصت های تجاری گرجستان ، سرمایه گذاری در بورس گرجستان، مبلغ سرمایه گذاری در گرجستان و انواع روش های سرمایه گذاری در کشور گرجستان ، در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. بهترین روش سرمایه گذاری در این کشور کدام است؟ آیا با سرمایه گذاری در کشور گرجستان، می توان اقامت این کشور را اخذ نمود؟ مزایا و معایب سرمایه گذاری در کشور گرجستان چیست؟ در این مقاله تلاش شده است به این پرسش ها و دیگر پرسش های احتمالی در رابطه با سرمایه گذاری در کشور گرجستان پاسخ داده شود. کشور گرجستان از جمله مقاصد مهاجرتی است که به تازگی بسیار مورد توجه  قرار گرفته است. برای انتخاب گرجستان یا دیگر کشور ها به عنوان مقصد سرمایه گذاری معیار های متفاوتی باید در نظر گرفته شود که در این مقاله سعی شده به اصلی ترین آنها پرداخته خواهد شد. همچنین می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) از طریق تماس تلفنی، مشاوره رایگان و تخصصی دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در گرجستان

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • شرایط عمومی سرمایه گذاری در گرجستان
 • اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در گرجستان
 • استانداردهای سرمایه گذاری در گرجستان
 • شاخص هاي اقتصادي تأثيرگذار بر سرمایه گذاری در گرجستان
 • سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در گرجستان از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید اوراق قرضه
 • بررسي اخذ اقامت و تابعيت كشور گرجستان
 • مزایای سرمایه گذاری در گرجستان
 • معایب سرمایه گذاری در گرجستان
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان
 • سخن پایانی

شرایط عمومی سرمایه گذاری در گرجستان

گرجستان کشوری کوچک، دارای جمعیتی حدود۳٫۷۲۹٫۰۰۰ نفر می باشد و در منطقه قفقاز واقع شده است. واحد پول کشور گرجستان لاری (GEL) است و زبان رایج در این کشور، گرجی می باشد. پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان تفلیس است، که جمعیت آن به ۱٫۱ میلیون نفر می باشد. کشور گرجستان دارای موقعیت مهم استراتژیک در منطقه قفقاز می باشد و مکان  اصلی؛  هم به جهت سرمایه گذاری و همچنین از نظر داشتن  دسترسی به بازارهای اروپایی و آسیایی  بوده و شرایط سرمایه گذاری را برای متقاضیانی که فکر سرمایه گذاری در اروپا را دارند آسان ساخته است .کشور گرجستان دارای یک نظام سرمایه داری و تجاری مخصوص به خود ، لیبرال با مالیات کم و سیاست های مناسب جهت  اعطای ویزا شناخته می شود. همچنین اقتصاد گرجستان یکی از رو به رشد ترین اقتصادهای  درحال حاضر اروپای شرقی می باشد؛ که در بخش کشاورزی ، املاک و مستغلات، بیمارستان و گردشگری، فعالیت گسترده داشته و این فعالیت در سال های اخیر به صورت قابل ملاحظه ای پیشرفت داشته است .

دسترسی آسان  به دریای سیاه و همینطور  به مسیر های مهم تجاری، در دستیابی به موفقیت این کشور در این زمینه نقش مهمی ایفا کرده است . از مارس ۲۰۱۷ دارندگان گذرنامه های گرجستان مجوز تردد بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا و شنگن به مدت محدود را دارند. سرمایه گذاری در گرجستان همواره از ریسک قابل توجهی نیز برخوردارمی باشد که با دریافت راهنمایی و مشاوره  با  افراد متخصص در زمینه مهاجرت و سرمایه گذاری می توانید درصد ریسک را بصورت چشمگیری کاهش دهید.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان یکی از روش های  دریافت اقامت و همچنین تابعیت این کشور است. برای اخذ تابعیت در گرجستان فرد متقاصی می بایست  به صورت قانونی و متوالی به مدت ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشد. با داشتن گذرنامه گرجستانی متقاضی سرمایه گذاری در گرجستان  می تواند، بدون نیاز به ویزا به بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا وارد شود. البته این امر در مدت محدود امکان پذیر است، همان طور که اطلاع دارید گرجستان عضو اتحادیه اروپا و شنگن نمی باشد و همچنین مجوز اقامت در گرجستان به خانواده سرمایه گذار نیز اعطا می شود. خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشند که در صورتی که فرزندان بالای ۱۸ سال وابستگیشان ثابت گردد این اقامت شامل آنها نیز خواهد شد.

استانداردهای سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان و در کل امر سرمایه گذاری نیازمند داشتن اطلاعات کافی در رابطه با استانداردهای سرمایه گذاری در کشور مقصد نیز می باشد. به طور مثال نرخ مصادره اموال و نحوه برخورد نظام قضایی کشور گرجستان با سرمایه گذار خارجی از جمله عوامل تاثیر گذار و مهم، در رابطه با سرمایه گذاری در این کشور است، که  متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور باید از آن اطلاع کامل داشته باشند . در ادامه نمودار ریسک مصادره اموال (Expropriation risk ) در کشور گرجستان را می بینید  که از ۱ الی ۷ نمره ۳ به این کشور اختصاص گرفته ،که در مقایسه  با اکثر کشورهای اتحادیه اروپا و آسیا نرخ بالایی می باشد البته همانطور که مشاهده می نمایید  در سال ۲۰۱۷ دولت گرجستان درتلاش برای  اصلاح قوانین و نظام قضایی خود بوده، چرا که نرخ مصادره اموال در سالهای قبل از آن بسیار بالاتر بوده است و همین امر می تواند امیدوار کننده باشد.

 • نرخ مصادره اموال

شاخص های اقتصادی تاثیر گذار بر سرمایه گذاری در گرجستان

در امر سرمایه گذاری در گرجستان، بعلاوه  نرخ ریسک و استانداردهای سرمایه گذاری، شاخص های اقتصادی دیگری نیز باید ملاحضه و بررسی شود و این کار امکان پذیر نیست مگر  با مراجعه به منابع به روز، قوی و معتبر بین المللی تا بتوان آماری دقیق و صحیح بدست آورد. سودآوری و بهرمندی بهینه از سرمایه گذاری در یک کشور را می توان از طریق بررسی شاخص های  اقتصادی تاثیر گذاری چون نرخ  تولید ناخالصی و نرخ مالیات آن دریافت. در ادامه به تحلیل و بررسی شاخص های تاثیر گذار اقتصادی کشور گرجستان خواهیم پرداخت.

تولید ناخالصی داخلی (GPD) در کشور گرجستان

یکی از بسیار مهم  در سرمایه گذاری در گرجستان میزان سرانه تولید ناخالصی و بررسی سود کشور گرجستان است . در سال ۲۰۱۷ نرخ تولید ناخالص داخلی کشور گرجستان را در نمودار ذیل قابل مشاهده می کنید  که در مقایسه با  سال های گذشته با افزایش قابل توجهی روبرو شده است.

تعرفه مالیات در کشور گرجستان

یکی از عوامل مهم تاثیر گذار و حائز اهمیت در مهاجرت و خصوصا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کشورها ،نرخ مالیات کشور مقصد میباشد ،که اکثر افرادی که گزینه سرمایه گذاری به منظور مهاجرت انتخاب می نمایند باید توجه کافی به مالیات در کشور مقصد را داشته باشند. در نمودار ذیل نرخ مالیات در کشور گرجستان را مشاهده نمود که نرخ مالیات در کشور گرجستان با توجه به نوع امکانات و تسهیلاتی که به شهروندان خود ارئه میکند میزان نسبتا بالایی است که با نرخ مالیات در کشورهای پیشرفته اروپایی بصورت تقریبی برابر میباشد .

نرخ بیکاری در کشور گرجستان

نرخ بیکاری در اکثر کشورها دال بر غنی و یا فقیر بودن یک کشور در زمینه های کارآفرینی ،شرایط اقتصادی و میزان واجدین شرایط از نظر تخصص ،تحصیلات و سن به منظور کار در یک کشور است. نرخ بیکاری در کشور گرجستان نیز در سال ۲۰۱۶ به نرخ ۱۱ درصد ارزیابی گردیده  که با توجه به پتانسیل های کشاورزی و گردشگری در این کشور و همچنین موقعیت جغرافیایی گرجستان نرخ بالایی می باشد. در نمودار زیر نیز می توانید نرخ بیکاری کشور گرجستان را در سال های اخیر مشاهده کنید.و اگر همچنان  تمایل به کار در کشور گرجستان دارید بهتر کلیه شرایط را بسنجید و شرایط خود را ارزیابی نموده تا بتوانید مهاجرتی مناسب و درستی داشته باشید موسسه حقوقی ملک پور با بهرمندی از کارشناسان با تجربه و خبره در این امر می تواند شما را در این راه خطیر که سازنده آینده شما خواهد بود راهنمایی و یاری کند.

سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید املاک و مستغلات

سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید املاک و مستغلات یکی از سریع ترین روشهای اخذ اقامت در این کشور است. کشور گرجستان در سالهای اخیر شاهد رشد اقتصادی بالایی بوده است، ازاین نظر تعداد بسیاری از اتباع سایر کشورها، از جمله هموطنان ما را بر آن داشته تا از طریق خرید ملک، اقامت گرجستان را دریافت کنند . به منظور خرید املاک و مستغلات در کشور گرجستان، افراد متقاضی  می توانند با حداقل ۳۵۰۰۰ دلار صاحب خانه  در گرجستان شوند . در طی  پروسه خرید ملک در گرجستان به متقاضیان اقامتی یکساله داده میشود که هر ساله و تا ۵ سال می توانند اقامت خود را تمدید نمایند و بعد از گذشت مدت  ۶ سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور گرجستان خواهند گردید. بهتر است بدانید در طی این ۶ سال در صورتی که متقاضیان سرمایه گذاری در گرجستان ملک خود را  بفروش برسانند، می توانند با خرید ملکی دیگر  به همین ارزش اقامت خود را تمدید کرده و یا با اخذ اقامت کاری نوع اقامت خود را بعد از فروش ملک  تغییر بدهند . سرمایه گذارانی که در گرجستان که تمایل دارند با خرید ملک در این کشور به اقامت دائم دست پیدا کنند، آگاه باشند که با پیش خرید ملک و خرید  بصورت  اقساطی نمی توان  اقامت دائم گرجستان را اخذ نمود. با توجه به جاذبه های توریستی و زیبایی های بکر کشور گرجستان این توانایی برای سرمایه گذاران خارجی فراهم شده تا هم با در نظر داشتن  زیبایی های اروپایی کشور گرجستان از طریق احداث هتلها، اقامتگاه های تفریحی و همچنین افتتاح اماکن تفریحی و توریستی از اقامت دائم در کشور گرجستان بهره مند شده و سود قابل توجهی از این جاذبه ها حاصل نمایند. هزینه هایی قابل پرداخت جهت خرید ملک عبارتند از:

 • مالیات بر ارزش افزوده
 • هزینه مشاوره حقوقی جهت دریافت اقامت که ۲۰۰ لاری است.
 • هزینه ترجمه پاسپورت که ۱۵ لاری می باشد
 • هزینه ای که جهت خرید ملک در گرجستان باید به دولت گرجستان پرداخت کرد که ۲۱۱ لاری می باشد
 • هزینه جهت ارزش گذاری ملک توسط کارشناسی رسمی

سرمایه گذاری در گرجستان از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در گرجستان از طریق ثبت شرکت یکی از ایده ال ترین و مناسب ترین راه ها جهت کسب سود و درآمدزایی میباشد.  کشور گرجستان به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی زیبا و دارا بودن جاذبه های گردشگری و طبیعتی بکر و خاص می تواند کشوری مناسب جهت کسب و کار و تجارت، افتتاح شعبه دوم و نمایندگی برندها دنیا در این کشور و همچنین ثبت شرکت است. ؟البته ثبت شرکت جدید در گرجستان با توجه به نیازمندی های این کشور می تواند موفقیت های کم دردسر و زود بازدهی را به همراه داشته باشد. ۴ شهر در منطقه آزاد تجاری کشور گرجستان می تواند محلی مناسب جهت راه اندازی کسب و کار و تجارت باشد. معافیت های مالیاتی که دولت گرجستان به منظور جذب سرمایه گذار خارجی  مقرر نموده نیز می تواند بر سودآوری شرکت در این کشور اضافه کن؟د. تجار خارجی، می توانند با تاسیس شرکتی که تابع کلیه قوانین گرجستان با مسئولیتهای محدود و نامحدود و سهامی عام زمینه فعالیتهای اقتصادی در این کشور فراهم کنندو همچنین  می توانند از طریق دریافت ویزای کسب و کار به منظور افتتاح شرکت در گرجستان اقدام نمایند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور گرداوری شده است و هرگونه کپی برداری و انتشار آن بدون ذکر منبع شرعا حرام و و پیگرد قانونی  دارد. به منظور ثبت شرکت در گرجستان تمام مدارک به زبان گرجی ترجمه میشود. فرایند ثبت شرکت در گرجستان حدودا یک هفته  می باشد که در طول این فرایند  حضور دائمی فرد متقاضی سرمایه گذاری در گرجستان اجباری میباشد . ثبت شرکت در گرجستان در مدت محدود دلیل  اخذ اقامت در این کشور نخواهد شد و تنها از راه پرداخت مالیات و فعالیت شرکت در طولانی مدت موجب دریافت اقامت گرجستان میشود. فقط زمانی  می توان از طریق ثبت شرکت در گرجستان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد این است که سرمایه ای با مبلغ ۳۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا در موجودی حساب شرکت باشد و این حساب سالیانه ۱۲۰٫۰۰۰ دلار آمریکا گردش حساب داشته باشد. مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در گرجستان عبارتند از  :

 • ارائه ترجمه رسمی کلیه مدارک هویتی اعم از شناسنامه، پاسپورت، به همراه کپی از تمامی صفحات
 • ارائه  پرینت  حساب بانکی
 • تایید کشور گرجستان جهت شروع کار
 • تهیه و ارائه طرح اقتصادی
 • ارائه ترجمه کلیه مدارک تحصیلی
 • در صورت حضور سهام داران ارائه کلیه مدارک سهامداران

سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید اوراق قرضه

سرمایه گذاری در گرجستان با خرید ارواق قرضه دولتی در این کشور امکان پذیر میباشد. این ارواق معمولا متعلق به پروژه های شهرداری ها جهت احداث اماکن تفریحی و تاریخی و ساخت موزه ها است. در سال سود معینی به هر یک از سرمایه گذاران اختصاص میاید ؛ که این سود از درآمدهای این اماکن به سرمایه گذاران تعلق میگیرد. خرید اوراق قرضه دولتی نیز می تواند موجب اخذ اقامت کشور گرجستان گردد.

بررسی اخذ اقامت و تابعیت در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان یکی از روش های  دریافت اقامت و همچنین تابعیت این کشور است. برای اخذ تابعیت در گرجستان فرد  متقاصی می بایست  به صورت قانونی و متوالی به مدت ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشد. با داشتن گذرنامه گرجستانی متقاضی سرمایه گذاری در گرجستان  می تواند بدون نیاز به ویزا به بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا وارد شود. البته این امر در مدت محدود امکان پذیر است ،همانطور که اطلاع دارید گرجستان عضو اتحادیه اروپا و شنگن نمی باشدو همچنین  مجوز اقامت در گرجستان به خانواده سرمایه گذار نیز اعطا می شود. خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشند که در صورتی که فرزندان بالای ۱۸ سال وابستگی شان ثابت گردد این اقامت شامل آنها نیز خواهد شد. مدارک مورد نیاز جهت دریافت اقامت در گرجستان برای متقاضیان سرمایه گذاری در گرجستان به عبارتند از :

 • ارائه پاسپورت
 • ارائه ترجمه مدارک هویتی
 • تهیه فرم درخواست صدور ویزا
 • ارائه عکس
 • اعلام بیمه نامه
 • ارائه تمکن مالی برای ورود به گرجستان به میزان ۱۷۰۰ دلار
 • تکمیل فرم پر شده دلیل مسافرت به گرجستان
 • ارائه رسید پرداختی هزینه صدور ویزا

مزایای سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان می تواند مزایایی داشته که برخی از آن  به شرح ذیل می باشد:

 • طبق گزارش تجارت جهانی در سال  ۲۰۱۸ بانک مرکزی گرجستان در رتبه نهم  در میان ۱۹۰ کشور از لحاظ راحتی انجام مبادلات تجاری  قرار داشته است.
 • کشور گرجستان پتانسیل بالایی برای فعالیت در زمینه های کشاورزی و گردشگری دارا می باشد.
 • امکان  پشتیبانی بین المللی از سمت اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول

 • حضور سیستم سیاسی دموکراتیک
 • موقعیت جغرافیایی راهبردی (نقطه عبور نفت و گاز خزر)
 • مبارزه با فساد
 • آزاد بودن بازار کار

معایب سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان نیز دارای معایبی است که عبارتند از :

 • نبود بازار مناسب جهت سرمایه گذاری و کسری تجاری سازه، تنوع کم و ارزیابی صادرات در سطح پایین
 • وجود فقر نسبی در کشور گرجستان به علت نرخ بیکاری تقریبا بالا و همچنین نبود آموزش کارآمد
 • نبود زیر ساخت های مناسب جهت حمل و نقل

 • عدم بهره مندی از منابع طبیعی در گرجستان و رشد اندک صنایع کشاورزی در این کشور
 • ضعف در سیستم آموزش و پرورش و نبود سیاست های مناسب
 • رابطه ضعیف با جوامع بین المللی

پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان

حداقل سرمایه گذاری در گرجستان چقدر است؟

حداقل ۳۵۰۰۰ دلار.

آیا با خرید ملک در گرجستان می توانیم اقامت این کشور را بدست آوریم؟

بله.

مراحل اخذ اقامت در گرجستان از طریق خرید ملک چگونه است؟

در طی  پروسه خرید ملک در گرجستان به متقاضیان اقامتی یکساله داده میشود که هر ساله و تا ۵ سال می توانند اقامت خود را تمدید نمایند و بعد از گذشت مدت  ۶ سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور گرجستان خواهند گردید.

هزینه هایی قابل پرداخت جهت خرید ملک کدامند؟

18 % مالیات بر ارزش افزوده، هزینه مشاوره حقوقی جهت دریافت اقامت که ۲۰۰ لاری است، هزینه ترجمه پاسپورت که ۱۵ لاری می باشد.

2 پاسخ
  • hoseini
   hoseini گفته:

   سلام دوست عزیز. برای اخذ تابعیت در گرجستان فرد متقاصی می بایست به صورت قانونی و متوالی به مدت ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشد. با داشتن گذرنامه گرجستانی متقاضی سرمایه گذاری در گرجستان می تواند بدون نیاز به ویزا به بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا وارد شود.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *